Regering wijst FN Y-eis af Kamer: ambtenaren moeten meer ontzien worden KAMER OP DE BRES VOOR GEMEENTEN Situatie in woonoord gespannen LEZERS SCHRITYEN 'WE NEMEN DE HANDSCHOEN OP' Personeelsstop is rampzalig Geert zekerheid over oorlogsverleden minister Van Doorn Vele toeristen komen in Yaassen fotograferen Een schoolvoorbeeld van hoe vlotte, sterke meisjes-en jongensjassen eruit moeten zien,vindt u bij de Bonneterie. College Coat WOENSDAG 20 OKTOBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 over de twee meest omstreden voorstellen van het kabinet-Den Uyl: verslechtering van de ziekte kostenregeling en aantasting van de ambtenarenpensioenen. Alleen de CPN verzette zich fel tegen deze voorstellen. In een mo tie vragen de communisten aan de regering om „deze knauwen aan de rechtspositie van de ambtenaar"' achterwege te laten. Maar de motie maakt geen schijn van kans. De Tweede Kamer staat op het standpunt dat over de kabinet splannen maar eerst eens in het ambtenarenoverleg gepraat moet worden met de centrales van over heidspersoneel. Behalve de CPN stond ook DS'70 op de bres voor de ambtenaren. „Waarom de 500.000 gezinnen bij de overheid eenmaal extra gepakt moeten worden - alleen omdat de vader bij de overheid werkt - is mij een raadselzei hij DS'70-kamerlid Staneke D'66 en DS'70 hebben twijfels over het kabinetsplan om de AOW helemaal in het pensioen van de ambtenaren „in te bouwen". Dit treft vooral de laagste inko mens. Na zijn pensionering gaat de ambtenaar met het minimum-loon er maar liefst 15 procent op achte ruit en een topambtenaar met een salaris van 120.000 gulden slechts 1,3 procent Voorzichtig drongen de meeste partyen aan op versoepeling van deze voorstellen van de regering, men tilde er nogal zwaar aan dat de bezuinigingen op de ziektekosten regeling vooral de lager gesala rieerde ambtenaren in de porte monnee treft. De ABVA heeft uit gerekend dat de laagste ambtena ren er zo'n vierhonderd gulden per jaar op achteruit gaan als de rege ring haar zin krijgt De regering wil dat de ambtenaren - net als de werknemers in het par ticuliere bedrijfsleven - belasting gaan betalen over het gedeelte van de ziektekosten dat de werkgever voor zijn rekening neemt. Dit be spaart het Rijk volgend jaar bijna 250 miljoen gulden. Voor het overleg met de mee De gaf de Tweede Kamer minis ter De Gaav Fortman vier bood schappen mee:# De sterkste schouders moeten de zwaarste las ten dragem. De ambtenaren mogen er niet het slachtoffer van worden dat het Rijk in Financiële moeilijkheden zit. Als bepaalde maligingsplannen door particuliere werknemers worden aanvaard, moeten ook de overeenkomstige regelingen voor het overheidspersoneel worden aangepast Wanneer bepaalde regelingen voor ambtenaren zijn „scheefge groeid", moet correctie mogelijk zijn Alleen afschaffing van „onge rechtvaardigde voordelen" komt in aanmerking. De WD gaf de schuld voor de be zuinigingen aan het kabinet-Den Uyl. Het WD-kamerlid Evenhuis „Door het forse uitgavenbeleid dat de regering in de afgelopen jaren heeft gevoerd, is de ingrijp die nu moet worden gedaan veel pijnlijker dan bij een geleidelijk lopend pro ces het geval zou zijn geweest". Het nemen van „zekere maatregelen" is ook volgens de VVD onvermijde lijk. DEN HAAG (SP) - Minister De Gaay Fortman moet van de Tweede Kamer de ambtenaren meer ont zien en zijn bezuinigingsplannen wat versoepelen. Alle grote partijen - PvdA, confessionelen en WD - vinden dat de ambtenaar niet „dubbel gepakt" moet worden door de regering. Vooral de lager be- taalde ambtenaren moeten in de bezuinigingsoperatie gespaard worden, vond de Kamermeerder heid. Door Jan Schinkelshoek Het KVP-Kamerlid Weijers: „Amb tenaren en hun gelijkgestelden dienen in evenredigheid hun bij drage te leveren aan, loonmatiging. Van „dubbel pakken" of iets derge lijks mag geen sprake zijn". De WD'er Evenhuis vond dat het overheidspersoneel „niet oneven redig zwaar belast" mocht worden. De PvdA eist een extra matiging van de salarissen van topambtena ren. Het is veel te dol, vindt het PvdA-Kamerlid Stoffelen. Het sa laris van een secretaris-generaal, een direkteur-generaal, de voorzit ter van de verzekeringskamer en de griffier van de Tweede Kamer is per maand 10.258 gulden. Dat is 123.096 gulden per jaar. „Het gaat niet meer of minder om de geloofwaardigheid van het be leid", vond de PvdA'er. „In een tijd waarin de ruimte bij vrije loonon derhandelingen uiterst klein is, is het niet meer dan billijk dat dege nen die topinkomens genieten - be taald uit belastinggelden - extra matiging ondergaan". De mati gingsmaatregelen moeten volgens de PvdA al op 1 januari 1977 van kracht worden. De PvdA drong ook aan op mati ging van de inkomens van minis ters van staatsecretarissen. Een minister vindt maandelijks in zijn loonzakje 12.026 gulden „vuil". Een staatssecretaris 10.394 gulden Maar de meerderheid van de Tweede Kamer zweeg angstvallig De Gaay Fortman DEN HAAG (SP) - De Federatie Nederlandse Vakbeweging (NVV en NKV) heeft gister bot gevangen. Zowel de regering als de werkgevers hebben de FNV-eis dat de werknemers er 40 gul den bruto per maand bij moeten krijgen afgewe zen. De FNV had dit bedrag al in augus tus verlangd, voor het geval de prij zen - in vergelijking met het peil van april - meer dan twee procent zouden stijgen. Dat is inmiddels gebeurd. De christelijke vakcen trale CNV stelde geen looneisen. Minister Boersma (Sociale Zaken) liet gisteren duidelijk blijken, dat een aanvullende loontoeslag van 40 gulden - boven de door de regering maximaal toegestane 30 gulden per 1 juli - het loonbeleid voor 1976 zou doen mislukken. De stijging van de loonsom (netto loon plus sociale lasten) zou daardoor zeer dicht in de buurt van de tien procent ko men, terwijl het kabinet mikt op 9,2 procent. Vooral de middenstand zou het slachtoffer worden van een verdergaande loonsomstijging, zei Boersma. Werkgeversvoorzitter Van Veen (VNO) zei dat een aanvullende compensatie voor gestegen prijzen "niet betaalbaar is" vanwege de "bar slechte positie van het gros van de Nederlandse bedrij'ven". Volgens hem moeten de werkne mers hun eisen zo snel mogelijk la ten varen en rond de tafel gaan zit ten met werkgevers en regering om over het loonbeleid in 1977 te gaan praten. FNV-voorzitter Wim Kok moemde vooral de weigering van de regering om in te gaan op de 40-gulden-eis betreurenswaardig. "Dat betreur ik ernstig, want in feite zijn de loon onderhandelingen voor 1977 al be gonnen", aldus Kok. Mogelijk dat er bij de vakbeweging wel eens geen bereidheid zou be staan om te komen tot centrale loonafspraken voor 1977. De nood zakelijk geachten loonmatiging komt daardoor op de tocht te staan. Boersma gaf er blijk van het volste vertrouwen te hebben dat de vak beweging wel tot die matiging be reid is. Hij herhaalde dat de vrijheid om met de werkgevers over de lo nen te onderhandelen hersteld zal worden. Ook als er geen centraal akkoord tot stand komt. "We heb ben geen behoefte aan een stok achter de deur". Het overleg over de lonen wordt volgende week voortgezet. Vóór 1 november moet er volgens Boersma duidelijkheid geschapen worden. Steenkamp tegen PvdA: KWINTSHEUL (SP) - CDA- voorzitter Piet Steenkamp is diep teleurgesteld in de PvdA. Hij heeft dat gistereavond ge zegd tijdens een bijeenkomst van de drie christelijke par tijen in Kwitsheul in het West- land. Steenkamp: "De laatste twaalf maanden gaven we zeventien maal een liefdesverklaring aan de PvdA. We vroegen ons af wanneer het antwoord zou komen. Wel het is gekomen met het regeerakkoord tussen PvdA en PPR". "Het partijbestuur van de PvdA zegt onverkort vast te houden aan het akkoord Premier Den Uyl staat er ach ter. De handschoen is in de ring geworpen. We nemen hem op", aldus Steenkamp. Tegenover een van onze ver slaggevers verklaarde "rooie Piet" dat van het CDA geen achttiende liefdesverklaring te verwachten is. "Het is dui delijk dat een keus voor de PvdA niet meer bij voorbaat vaststaat. Aan de andere kant sluiten wij de socialisten niet uit. Wij binden ons noch aan de PvdA, noch aan de VVD". Steenkamp somde gistera vond in Kwitsheul een aantal punten op sociaal economisch terrein op, als "aanvulling" op wat lijsttrekker Dries van Agt eergisteren in Eist zei. Steen kamp: "Minister Lubbers (Economische Zaken) ver wacht dat wij de komende winter driehonderdduizend werklozen hebben. Bij ons de prijsstijging tweemaal zo groot als in West-Duitsland. De kapitaalsvlucht is tot on gekende hoogte gestegen". "De sociale voorzieningen en verbeteringen zijn tot oncon troleerbare hoogten gestegen. We zullen de mensen duidelijk moeten maken dat een pro cent groei daarin al te veel is. Dat zou 0,7 procent moeten zijn", aldus de CDA voorzitter. Steenkamp liet blijken weinig vertrouwen te hebben in de pogingen van de regering om tweehonderdduizend nieuwe arbeidsplaatsen te zoeken de komende tijd. "Het rende ment in het bedrijfsleven is praktisch tot nul gedaald. In vesteringen voor morgen, zijn de arbeidsplaatsen van over morgen, zo rijmde hij om aan te geven hoe het eigenlijk zou moeten. "We kunnen zo niet doorgaan. Op korte termijn is een nieuwe depressie in de economie te verwachten. Een nullijn is noodzakelijk. Dat moet je de werknemers duidelijk ma ken", aldus prof. Steenkamp in Kwintsheul. DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer is in de bres gesprongen voor de gemeenten. Minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) kreeg gisteren de duidelijke wenk van de Kamer om de positie van de gemeenten niet uit te hollen, maar juist te verster ken. Van alle kanten werd er by de minister op aangedrongen om in de nieuwe bestuurlijke indeling van ons land zoveel mogelijk taken en bevoegdheden aan de gemeenten te geven. Volgende maand zal minister De Gaay Fortman zijn definitieve voorstellen voor uitbreiding van het aantal provincies tot 24 bij de Tweede Kamer indienen In de voorlopige plannen van de minister komen de gemeenten er nogal be kaaid af. Bijna alle belangrijke ge meentelijke taken gaan naar de 24 mini-provincies. Veel meer dan een regeling van plaatselijke zaken - zoals straatnaamgeving - blijft voor de gemeenten niet over. Dit was de Tweede Kamer een doorn in het oog. Het PvdA-kamerlid Stoffelen „Iedere bestuurstaak moet uitge voerd worden op het laagste be stuursniveau dat die taak naar be horen kan vervullen". „Er moeten niet onnodig taken en bevoegdhe den bij de gemeenten worden weg gezogen", waarschuwde de antire- DEN HAAG (SP) - Het staat niet vast dat minister Van Doorn (CRM) in de Tweede Wereldoorlog geen zaken heeft gedaan met de Wehr- macht Evenmin is concreet gebleken dat hij niet heeft gesolliciteerd in de oorlogsjaren bij het ministerie van Justitie, dat onder Duitse leiding stond. Dat valt op te maken uit antwoor den die de minister-president heeft gegeven op vragen van het Tweede Kamerlid Honig van de Bossche (Boerenpartij). Premier Den Uyl wenst zich echter nadrukkelijk te distantiëren van de suggestie dat het oorlogsverleden van de CRM-minister niet door de beugel zou kunnen. volutionair De Kwaadsteniet, een partijgenoot van de minister Van de minister De Gaay Fortman werd geëist zoveel mogelijk rijks taken af te stoten en aan de nieuwe provincies en gemeenten te geven (decentralisatie) De Tweede Ka mer wil van talloze rijksdiensten provinciale of gemeentelijke dien sten maken Voor de PvdA is herverkaveling van de rijkstaken „een noodzake lijke voorwaarde", voor de reorga nisatie van het binnenlands be stuur Als de regering de gemeen ten in de kou laat staan, hoeft van de PvdA-fractie de hele bestuur lijke indeling niet, zo maakte het PvdA-kamerlid Stoffelen duide lijk. Ook de andere partyen lieten drei gende taal horen. „Juist het vorm geven aan de decentralisatie zal de zin, het zijn of niet-zyn van de be stuurlijke reorganisatie bepalen", meende het WD-kamerlid Even huis. De AR eiste een „werkelijk iets voorstellende decentralisatie" De regering laat momenteel onder zoeken welke rijkstaken het beste naar provincie en gemeente over geheveld kunnen worden. Maar dit onderzoek wil niet vlotten. Minister De Gaay Fortman houdt vast aan zijn plan om Nederland in 24 provincies op te splitsen De Tweede Kamer gaat daar niet voet stoots mee akkoord, zo bleek giste ren. Met name de confessionelen vinden achttien provincies stijl meer dan genoeg. VAASEN (APA, ANP)-De pogin gen van B. en W. van Epe (waaron der Vaassen ressorteert) om over leg te voeren met de minderheid in het Molukse woonoord in Vaassen, die gekant is tegen het betrekken van nieuwbouwwoningen, zijn tot nu toe mislukt. De zogenaamde verzetsgroep - een klein aantal gezinnen met aanhan gers van buiten het woonoord - eist vooraf erkenning als kampraad, het vertegenwoordigend lichaam van het woonoord. B. en W. van Epe weigeren dit Het Molukse woonoord heeft mo menteel geen kampraad. De tot voor kort operende kampraad (voorstander van de nieuwbouw) gooide het bijtje erbij neer nadat de huizen van enkele leden beschoten waren. Voorzitter Patipeloki vluchtte het woonoord uit. Hij wordt er door „de verzetsgroep" van beschuldigd steekpenningen te hebben aangenomen van h et ministerie van C.R.M. hen tot ver huizen te bewegen. Patipeloki ont kent dit met klem. „Ik heb nooit een cent van C.M.R. gekregen, ook geen onkostenvergoeding". Hondepoep I TJeerd G Scheffer vindt honde poep iets volkomen natuurlyks. Stoepen en plantsoenen vol hon depoep, ach zo iets natuurlyks kan je toch geen bezwaar tegen hebben. Nu vind ik toevallig mensepoep even natuurlijk als hondepoep. en het stinkt net iets minder. Toch neem ik aan dat Tjeerd het niet leuk zou vinden als hij 's avonds zijn hondje uitlaat, en dan eerst in een hoop mensepoep stapt (wat toch minder stinkt). Je kan 's avonds de deur niet uitgaan, of je stapt in de hondepoep. Je kan de kinderen niet in een park laten spelen, of ze komen onder de hondepoep. Om met Tjeerd te spreken: toch niet erg, hondepoep is iets natuurlijks Ach Tjeerd, waarom doe je je be- heofte dan op de wc en niet in het park. Honden poepen helaas niet alleen, ze plassen ook. Ik heb geen voort uin. Daarom heb ik om de straat wat op te fleuren een plantebak tegen de gevel gemetseld Allerlei lieve hondjes hebben de gewoonte om daar in te plassen. De planten gaan dood en worden donkerbruin. En stinken Allemaal door de hond van Tjeerd en andere egoïs ten. Nee Tjeerd, als je zo graag een hond wil hebben, dan moet je er wat voor over hebben. Dan moetje op het platteland gaan wonen En je hond dresseren, anders gaat ie ach ter de schapen en de kippen aan In de stad zou het houden van honden verboden moeten zyn Hans Nootenboom, Leuvenstraat 27, Leiden. Hondepoep II Wat wij aan moeten met de heer Mol ,uit Zoetermeer? Heel logisch, hem volkomen steunen met zyn ac tie om de vervulling van honde poep te voorkomen. Wat de f 600 beterft, dat hebben de hondenbe zitters aan hun eigen opvoeding van de hond te danken Want hon den zijn net kinderen je kunt ze van alles leren. Mijnheer Tjeerd Schef fer beweert geen stront op zijn ogen te hebben, zo zijn er meer van die mensen, de gemeente heeft overal op tegels geplaatst honden in de GOOT, maar precies op die tegels laten de mensen de honden POE PEN. En wat de speelweide's betreft die zijn ervoor de kinderen en niet voor de hondepoep. De parken zijn voor mensen die graag willen wandelen of uitrusten maar niet voor in de stank te zitten of te lopen. Tjeerd Scheffer die is niet vies van honde poep, zo zijn er meer mensen, maar deze mensen willen die poep toch niet in hun huis, of voor hun deur, nee Tjeerd Scheffer wil voortaan zijn hond laten poepen voorde deur van de heer Mol. Dat is dan een hele reis maar ja je moet er wat voor over hebben voor je hond Ik zou zeggen, zelf laten opruimen zo niet dan maar terug naar de eige naar liefst door de BRIEVENBUS want hy is er niet vies van. Tjeerd Scheffer heeft zeker zelf geen kleine kinderen die steeds met hondepoep thuis komen want an ders zou hy er zelf ook wel eens de balen van schijten. Want 95r/c van de zogenaamd hondenliefhebbers laten hun hond overal poepen en als je er wat van zegt antwoorden ze: wij betalen toch hondenbelas ting, maar dat is toch niet de bedoe ling dat ze dan gerechtigd zyn om overal hun hond te laten poepen. Laat ze dan maar 600 extra beta len, want wij betalen onze straatbe lasting. Vijf procent heeft de hon den goed opgevoed want die laten ze boven de kolk poepen en schui ven het met een stok er in. Of op de krant en spoelen het door hun eigen closet, is dat soms de oplossing voor Tjeerd Scheffer hoeft hij niet zo'n lange reis te maken voor dat zijn hond even mag poepen. Hy mag het ook in zijn eigen kamer of bed laten doen. WANT HIJ IS ER NIET VIES VAN Mevrouw Havekotte, Warmond. Ondertussen duren de spanningen tussen voorstanders en tegenstan ders van nieuwbouw nog steeds voort. „De dwarsliggers" zouden de andersdenkenden herhaaldelijk in timideren. Er zou geschoten zijn, hetgeen nu onderzocht wordt door de Epese recherche. Burgemeester Bergh van Epe rea geerde verbaasd op de uitlating van het PvdA-kamerlid Molleman dat er gedurende de afkoelingsperiode na de veldslag van vorige week wa pens zijn binnengebracht in het woonoord. „Ons is daar niets van gebleken en ik zou wel eens willen weten waar de heer Molleman zijn wijsheid vandaan haalt", aldus de burgemeester. De met een grote politiemacht uit gevoerde ontruimingsactie lijkt het Molukse woonoord tot een toeristi sche attractie gemaakt te hebben De afgelopen dagen - met name in het weekend - togen vele nieuws gierigen naar Vaassen hetgeen soms flinke verkeersopstoppingen tot gevolg had. De driftig fotografe rende meute „toeristen" werd evenwel zo nu en dan op de vlucht gejaagd door woedende Moluk- kers. Er zijn inmiddels materiele bewij zen gevonden dat tijdens de politie-actie vorige week donder dag vanuit het woonoord in Vaas sen met automatische vuurwapens is geschoten. Dit kon onder meer worden vastgesteld aan de hand van inslagen in de pantserwagens De wapens heeft de politie echter nog niet gevonden. Dit heeft poli- tievoorlichter W. Stoutjesdijk van de politie in Epe bekend gemaakt. Het gemeentebestuur van Epe heeft 's middags een gesprek gehad met de Tamaela- en Manusama- groep en met de verzetsgroep uit het Zuidmolukse woonoord in Vaassen. Hieruit bleek dat de ver zetsgroep erkenning van het RMS- ideaal blijft eisen en in afwachting daarvan zal doorgaan met het bie den van verzet. Met de twee andere groepen - die een grote meerder heid in het kamp vormen bleek het gesprek goed te zijn verlopen Burgemeester Bergh verklaarde dat de gesprekken hem enige hoop hadden gegeven, maar dat er bin nen het kamp toch nog spanningen heersen door de intimidatie- politiek van de minderheidsgroe pering Inmiddels worden de Zuidmoluk- kers die uit hun barakken zyn gezet van kleding en voedsel voorzien. Vereniging bejaardenoorden: UTRECHT ANP- De Nederlandse verenig mg van bejaardenoorden (Ne- veb) vreest dat de per 1 oktober afgekondigde personeelsstop voor de be jaardentehuizen rampzalige gevolgen zal hebben. DeNeveb voorziet dat in veel bejaardentehuizen juist bejaarden die intensieve verzorging nodig hebben zullen moeten worden geweigerd, als de personeelsstop met wordt ingetrokken. Door een onvoldoende personeelsbezetting zullen in veel be jaardentehuizen onwerkbare toestanden ontstaan, schrijft de Neveb aan staatssecretaris Meijer van CRM. De Neveb (waarbij ruim 100 particuliere bejaardentehuizen zijn aange sloten) wijst erop dat zaken als arbeidstijdverkorting en opleidingsverlof in de huidige perscmeelsnormen nog steeds worden doorberekend. En die normen (maximaal drie medewerkers op tien verzorgden), die sinds 1969 worden gehanteerd zijn toch al rijkelijk aan de krappe kant, vindt de vereniging. -ADVERTENTIE- Bijvoorbeeld de originele Exclusief voor de Bonneterie marineblauwe College Coafs, gevoerd met Schotse ruit. vanaf f 190,-. Losse capuchon f 19,75 Kalverstraat/Rokin Amsterdam Gravenstraat/Buitenhof Den Haag

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7