CDA noodzaak want eendracht maakt machtV "In Schweitzer-penning kon ik me uitleven De 'plannen' bij nieuwe begroting I Directeur wil geld zien na val in kuil Prof. Diepenhorst in Bodegraven: Wereldreis per fiets in de war gestuurd Wie ziet de eenzame ooievaar? STREEK WOENSDAG 20 OKTOBER 19761 BODEGRAVEN - Het CDA moet proberen een christelijke vorm aan het leven te geven, maar er moeten niet te veel hoofdletters gebruikt worden. Hazerswoudse kunstenaar wereldbekend Prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer, was gistera vond op uitnodiging van de ARP in Bodegraven en hield de vele toe hoorders een probleemvolle toe komst voor. Hoewel in de geschie denis perioden met veel onzeker heden regelmatig zijn voorgeko men, ziet de professor deze tijd als wel bijzonder onzeker. De wereld is zo klein geworden onder meer door middel van de televisie krijgt ieder een grote hoeveelheid informatie. De praktijk is zo dat vrijwel nie mand meer een greep heeft op het totale pakket van informatie, waar door men ook niet in staat is om hoofd- van bijzaken te onderschei den. De mens van nu voelt zich on zeker. Twee jaar geleden schrok de wereld toen bleek dat de Ameri kaanse president Nixon zijn macht misbruikte, kort geleden kreeg Ne derland een schok omdat een lid van het vorstenhuis ernstige fouten gemaakt heeft. Beide voorvallen wilde professor Diepenhorst niet verder uitdiepen, maar het zijn gegevens, die niet te ontkennen zijn. Grote onzekerheid bestaat er ook ten aanzien van de politieke verhoudingen. Alleen een stembusuitslag kan vertellen hoe de Nederlandse politieke verhou dingen volgend jaar zullen zijn. Alle voorspellingen lopen stuk op het gegeven dat er veel meer zoge naamde zwevende kiezers zijn dan vroeger. Volgend jaar komen er enige honderdduizenden jonge kiezers, die voor het eerst hun stem gaan uitbrengen. Hoe reageert de jeugd op het totale wereldbeeld, dat ook in Nederland overschaduwt? Met beide benen op de grond blij ven staan, is volgens de professor het beste. Wie diep ingaat op de economische problemen, die kan alleen maar tot de slotsom komen dat ongeacht welke regering er ge vormd gaat worden volgend jaar, die regering meekrijgt de lasten van voorgaande regeringen. De laatste twee jaar is er een regerings tekort van ƒ31 miljard. Voor dit be drag zouden 124 academische zie kenhuizen gebouwd kunnen wor den. De kortzichtigheid van PvdA en PPR-besturen hebben deze par tijen alvast bijvoorbaat de oppostie opgedrongen. Het Christen Demo cratisch Appèl moet een christe lijke politiek in eendracht gaan voeren en het CDA wil een verstan dige en deskundige politieke de mocratie. Dat betekent "neen" te durven zeggen zodra iets financieel niet mogelijk is. Het gevaar van deze tijd is dat door onzekerheid onbehagelijkheid optreedt, die kan ontaarden in moedeloosheid. Wel vaart en welzijn moeten volgens het CDA gebonden zijn aan dat wat het evangelie voorhoudt. Prof. Die penhorst ziet het CDA als een noodzaak omdat christelijke poli tiek in eendracht gewoon macht maakt. Macht, die nimmer mis bruikt mag worden, maar nuttig kan zijn om op democratische wijze de idealen te verwezenlijken. mingsplannen te komen; KATWIJK - In de aanbiedingsbrief van B. en W. van Katwijk bij de be groting voor 1977 komen verschil lende nieuwe gemeentelijke plan nen naar voren, die hierbij achte reenvolgens worden opgesomd. B. en W. gaan op korte termijn overleg plegen met bij het toerisme belanghebbende organisaties om hun bezorgdheid over het wel en wee in deze bedrijfstak voor Kat wijk aan de praktijk te toetsen en om, als die bezorgdheid wordt ge deeld, te gaan praten over maatre gelen die het toerisme kunnen be vorderen; Het college deelt mee dat de- kwantitatieve woningnood in Kat wijk ten einde loopt. Tot eind 1977 komen er nog 615 woningen in Katwijk voor bewoning gereed, terwijl de totale woningbehoefte tot eind 1977 575 woningen is. Het bouwprogramma benadert daar mee de behoefte, aldus het college, omdat er jaarlijks 30 huizen aan het Katwijkse bestand worden ont trokken door sloop e.d.; Er worden momenteel plannen ontwikkeld voor de grondige ver betering van 193 woningwetwo ningen in „de Zuid". Dit is de buurt ten zuiden van de Secretaris Var- kevisserstraat; de Waal Malefyt- straat en omgeving; In Katwijk aan den Rijn zijn op korte termijn bouwmogelijkheden voor 32 huizen (Rijnstraat 15, Commandeurspad 10, Veereinde 4 en Kerkstraat 3) en in Katwijk aan Zee voor 77 huizen (o.a. 25 aan de Schelpendam en 14 aan het Emma- plein); In de loop van 1977 zullen in Rijnsoever 159 premie-verkoop, 45 huurwoningen in opdracht van de Katwijksche Bouwvereniging en 66 meergezinshuizen (samen 270 woningen) worden verwezenlijkt. De tweede fase van die wijk is dan voltooid. Momenteel wordt al ge werkt aan een bebouwingsplan voor de derde fase, waarin naar verwachting het volgend jaar tond 125 woningen kunnen worden ge bouwd; Het college hoopt in 1977 met de bouw van de eerste huizen in de uitbreiding Schuttersveld, nabij de Rijnstraat in Katwijk aan den Rijn, te beginnen; Het college ontvangt binnenkort een door de projectgroep Rehabili tatie voorbereide doelstellingenno ta, die aan de gemeenteraad zal worden voorgelegd. „De Noord" en de omgeving Baljuwstraat/Louwe straat in Katwijk zijn tot rehabilita- tiegebied aangewezen. Dat zijn ge bieden waarin woningen en woon omgeving zullen worden verbe terd. De eerste contacten daartoe met bewoners/eigenaars zijn al ge legd. Het ontwerp voor het nieuwe Katwijkse politiebureau is vrijwel gereed. Zodra bekend is hoe groot de financiële bijdrage van het rijk zal zijn, zal het plan aan de raad worden voorgelegd. Er is een ambtelijke werkgroep ingesteld die B. en W. zal gaan advi seren over de instellimg van een groep milieupolitie en over een ac tie ter bestrijding van milieuvervui ling in het algemeen; Het bestemmingsplan „Lande lijk Gebied" zal naar verwachting in februari 1977 aan de raad ter vaststelling worden aangeboden. Het Centrumplan komt waar schijnlijk al in november 1976 in de gemeenteraad. Er wordt momen teel gewerkt aan de structuurnota voor Katwijk aan Zee, waarin zul len worden opgenomen de rehabili- tatiegebieden „de Noord" en „Louwestraat" en het saneringsge- bied „Havenstraat-Loggerstraat". Er wordt momenteel gewerkt aan een bestemmingsplan voor Kat wijk aan den Rijn, waarin mogelijk Schutterswei wordt opgenomen. Het college streeft deze zittingsperiode Katwijk zal als één van de grotere gemeenten in de regio een actieve rol gaan spelen in de totstandko ming van een schooladviesdienst met een regionale aanpak. Het col lege verwacht de raad in de loop 1977 nader te informeren over dit punt; De tijdelijke tariefsverhoging n electriciteit, anderhalf jaar ge leden ingesteld i.v.m. de energie crisis, zal worden ingetrokken. Kleinverbruikers zullen daardoor een inkoopsprijs van eén cent lager per kWh berekend krijgen; De bouwpolitie zal met één man tijdens worden uitgebreid door de uitbrei de ge- ding van het woningbestand en de meenteraad tot een afronding van vaststelling van een rioollozings- deze in bewerking zijnde bestem- verordening in Katwyk WILLEM VIS Mevrouw Rena Schweitzer-Miller, een volle dochter van de overleden arts, die in Amerika woont, was zelfs opgetogen. Op beeldjes en an dere penningen, zo zei ze, kwam haar vader vaak stuurs over. Maar in dit portret, zo had ze Willem Vis laten weten, schemerde toch ook wat humor door, waar de arts van Lambarene om bekend stond. Met één klap wordt Willem Vis we reldbekend. Want de plaquette zal ook in muntvorm worden geslagen (bij Kempen en Begeer in Voor schoten) en over de hele aardbol worden verspreid. Hoe kon de Hazerswoudse kun stenaar een zo goed gelijkend beeld scheppen? Willem Vis zegt, of het de gewoon ste zaak van de wereld is: „Van fo to's natuurlijk. Al in mei van dit jaar werden de eerste gesprekken over die plaquette gevoerd. Er was contact met secretaris generaal Robles van de Albert Schweitzerstichting in Deventer. En alleen aan hem is het te dan ken, dat er munten van die afbeel ding worden geslagen". Bezeten Vis weet, dat Robles (hij is pas ne genentwintigjaar) bezeten is van al les dat te maken heeft met Albert Scweitzer. Als schooljongen voerde hij een intensieve briefwis seling met de arts. Schweitzor noemde hem zijn jonge vriend in Nederland. Robles ging, toen hij wat ouder werd, zelfs naar Lamba rene om er te werken in het zieken huis van de arts. Van het één kwam, zo gaat dat meestal, ook het ander. Had Willem Vis voordien nauwelijks van de Al- bert Schweitzerstichting gehoord, nu is er een innig contact ontstaan tussen de kunstenaar en de secretaris-generaal in Deventer. HAZERSWOUDE - Een groter compliment had Willem Vis niet kunnen krijgen. Zelfs de dochter van Albert Schweitzer vond de plaquette, die de Hazerswoudse kunstenaar van haar vader maakte, zo gelijkend, dat ze hem complimenteerde. En Willem Vis glom van trots. Terecht. Vis die honderden penningen heeft gemaakt (ook die van president Kennedy) ziet zijn laatste opdracht als een onderdeel van zijn werk. Hij creëerde veel portretten. Over de beeltenis van Schweitzer zegt hij: „Dit is toch wel iets. Vaak ben je gebonden aan gewicht en dikte. Hier kon ik me uitleven, dit heeft een apart karakter". Willem Vis ging niet over één nacht ijs. Vóór hij het definitieve beeld schiep, liet hij de kop in gips gieten. Die liet hij aan de Stichting zien. En ook daariwas men er verrukt over. Mensen, die de arts persoonlijk hadden gekend, waren bijzonder tevreden. Momentopname Over het werken vanaf een foto: „Dat valt beslist niet mee", beweert de Hazerswoudenaar. „Het is dood materiaal en natuurlijk maar een momentopname. Vaak staat ie mand op een foto niet afgebeeld zoals hij doorgaans is geweest". Bij het creëren van zijn succesvolle werk kwam een ander probleem om de hoek kijken. Vis, die coordi nator is van het creatief centrum in Voorschoten en Leidschendam, had het zo druk met dit werk, dat hij nauwelijks in de gelegenheid was zelf te scheppen. „Het ging soms stroef', zegt hij eerlijk. „Ik moest vaak een uurtje vrijmaken om wat te kunnen doen. Kijk, en tussen de vergaderingen door is het natuur lijk onmogelijk om een goed pro- dukt af te leveren". Dat heeft Willem Vis van zijn toe komst als kunstenaar zich nooit voorgesteld. Z'n eigen tuintje kon hij niet bijhouden, de kool stond erin te verrotten, een geit heeft hij moeten verkopen omdat hij het dier niet voldoende kon verzorgen. En dat heeft hem tot het (moeilijke) besluit gebracht zijn baan als coör dinator bij het creatief centrum er aan te geven. „Ik wil zelf meer bezig zijn. Ze vragen me wel eens of ik zelf penningen heb ontworpen. Dan moet ik „nee" verkopen. Een heel jaar heb ik dan niets gedaan. Dat is faliekant hoor". Leraar Zijn job als leraar aan de Leidse meao zal hij niet laten schieten De zestien uur esthetische vorming (tekenen, kunstgeschiedenis enz.) zijn voor hem een welkome afwis seling. Leerlingen van die school komen ook vaak bij hem tiiui zijn boerderij aan de Rijndijk. In een schuur heeft de kunstenaar v bakstenen een barbecue gemaakt waar ook bij slecht weer het vlees kan worden geroosterd. „We kun nen er net zo veel kabaal maken als we willen", zegt Vis. „Er is niemand die ons hoort". Wat te denken van deze opmerking: „Ik heb eens een keer een schrikkelijke gekke gil gegever wou even kijken of er soms toch iemand zou reageren. Maar niks 1 hoor. Alleen een koe, ergens in weiland, gaf me antwoord door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. De directeur van het Noordwijkerhoutse loonpakbedrijf Irene, Wim Diesveld, zal zich de aanleg van het riool in het afgelegen Westeinde ongetwijfeld nog lang heugen. Kortgeleden, 's avonds toen het pikkedonker was, moest hij in het schaars verlichte Westeinde nog even iets bezorgen. Omdat de weg in verband metr de rioleringswerkzaamheden voor het doorgaande verkeer was afgesloten, besloot hij te gaan lopen. Gezwollen Het weer was goed, dus zette hij er opgewekt de pas in. Tot hij bij huisnummer 16 arriveerde. Daar verdween Diesveld (hij is in het verleden vijtig procent invalide verklaard), plotseling in een diepe kuil. Versufd door de val krabbelde hij overeind en zocht op de tast naar houvast om zich uit de kuil te kunnen hijsen. Met veel pijn en moeite lukte hem dat uiteindelijk. rhuis bekeek hij de schade. Zijn nieuwe pak, nog geen dag oud, was naar de knoppen en zijn been sterk gezwollen. In het zieken huis bleek wat er aan de hand was; de binnenmeniscus gebroken, de kniebanden gescheurd. De eerste maanden kan Diesveld nu niet normaal uit de voeten. Vanaf zijn enkel tot zijn lies zit hij in het gips. Naar fluiten De onkosten die daar uit voortvloeien (hij moet ook extra personeel aannemen) wil hij terug ontvangen van de aannemer of de ge meente Noordwijkerhout. Beide partijen, respectievelijk uit voerder en opdrachtgever van dit rioleringsproject, hebben te kennen gegeven dat Diesveld kan fluiten naar een schadever goeding. Hij zegt „Ze zeggen gewoon dat ik niet op die openge broken weg had mogen komen en dat die val in de kuil dus mijn eigen schuld is. Dat neem ik uiteraard niet. Het is toch te gek dat men op zo'n weg, waarlangs ook nog veel huizen staan, diepe kuolen in het wegdek laat zonder afdoende veiligheidsmaatrege len te treffen. Op zijn minst had men er hekjes omheen moeten zetten of anders moeten zorgen voor voldoende verlichting". Vuurvreters „Wat mij is gebeurt kan ook een ander overkomen. En dat is niet denkbeeldig. Ik heb van dokter Scharten gehoord dat hem bijna het zelfde is overkomen toen hij op het Westeinde bij een patiënt op bezoek was. Zo iemand kun je toch niet verbieden zijn werk te doen?" Diesveld is vast van plan bij zijn schadeclaim te blijven. Gisteren heeft hij een gesprek gevoerd met de juridische afdeling van de ANWB. „Ik ben echt niet zo'n vuurvreter die kost wat kost in het gelijk wil worden gesteld", vertelde hij mij Maar in dit geval moet er maar eens een uitspraak over de schuld vraag komen". Bejaarde „Ik ben er nu nog betrekkelijk goed van af gekomen. Maar voor het zelfde geld breek je je nek. En denk je eens in wat er gebeurt als een bejaarde in zo'n kuil verdwijnt. Wij klimmen er nog uit maar met iemand op leeftijd loopt het waarschijnlijk slechter af'. "Snel terug naar Thailand" Ver weg van zijn vaderland Thailand, dat de afgelo pen maand als gevolg van een militaire machtsover name gebukt ging onder bloedige onlusten, sprak ik met de 26-jarige. zich journalist van de Bangkok Lea der Magazine noemende, Siamsekid Sebsenenie. .tot aan de lies in het gips Een paar maanden geleden voordat in zijn land de bom barstte verliet hij Thailand om een wereldreis per fiets te gaan maken. In de afgelopen vijf maanden deed hij India, Pakistan, Afghanistan, Turkije, Griekenland, Joegoslavië, Italië, Zwitserland, Duitsland en België aan en dezer dagen snelde hij in zijn hoogste versnelling ook over de Nederlandse grens. In Zoe- terwoude maakte hij. een tussen stop en was een paar uur te gast in de fabriek van de bandengigant Goodyear. Donderslag Uit onze conversatie (gedeeltelijk in het Thai, gedeeltelijk in gebrek kig Engels) maakte ik op dat voor de fietsende wereldreiziger de machtsovername in zijn land als een donderslag bij heldere hemel is gekomen. „Anders zou het niet in me zijn op gekomen zo'n tochtje door de we reld te gaan maken. Dan had ik wel iets beters te doen gehad", zei hij. „Nu kijk ik bedroefd naar tv- reportages over ons land, ik kan het me nog nauwelijks voorstellen. De lol van het fietsen is er voor mij een beetje af. Ik ga weer snel terug naar mijn land". Siamsekid heeft voorlopig nog zo'n 10.000 km voor de boeg. Die wil hij er in snel tempo door gaan draaien. Maar hij gaat eerst nog even rond neuzen in Nederland, vertelde hij mij. „De zee is hier mooi en jullie haring is erg lekker. Daar wil ik nog wat van genieten". In Valkenburg ging ik gisteren op zoek naar de eenzame ooie vaar die door Noordwijker- houter Bouwmeester was ge signaleerd in de buurt van de grote zandafgraving. Ooie vaars horen eigenlijk al ver trokken te zijn naar warmer oorden. De exemplaren die in Nederland Zijn achtergebleven zijn meestal ten dode opge schreven. Misschien dat er nog iets valt te doen voor die ooievaar, dacht ik, want ze worden steeds zeldzamer en elke ooie vaar is er dan een. Maar ik heb tevergeefs gezocht. Hij liet zich niet zien. Het zou toch erg moeilijk zijn hem te pakken te krijgen. Ik herinner me zo'n zelfde geval, vorig jaar in Sas- senheim, toen vlak voor het invallen van de winter in de polder tegenover de Zands- lootkade ook een eenzame ooievaar werd gesignaleerd. Buurtbewoners probeerden toen in samenwerking met de politie het beest te vangen maar in de grote polder was hij ze steeds te vlug af. Toch is het 't proberen waard. Wie 'm ziet kan me bellen. Wie weet hebben we geluk bij het vangen. En er is echt wel een dierenasiel dat de ooievaar in de wintermaanden onderdak wil verschaffen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4