tegen loon- Lngrepen nmmiiim Hoe een actie-voerder van gedachten verandert Ministerraad kiest uit twee plannen AZL Geen ontslag gezinsverzorging" De voortdurende tweedracht bij woningbouwvereniging De Eendracht (2) LEIDEN - De ministerraad zal naar verwacht wordt op 29 oktober een definitieve beslissing nemen over de nieuwbouwplannen van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Er zal daarbij geko zen worden uit slechts twee van de vier mogelijk heden: 0 een compleet nieuw ziekenhuis naast, en gedeeltelijk aansluitend, op het bestaande ziekenhuisterrein (plan C); 0 het opknappen van de bestaande ziekenhuisgebouwen plus een ge deelte nieuwbouw (40 procent van de oorspronkelijke nieuwbouw plannen) op het sportterrein bij het Piet Paaltjenspad (plan D). Het laatste plan (D) is, zoals wij gis teren al meldden, in alle besloten heid ter tafel gekomen. Inmiddels blijkt dat dit plan afkomstig is van een interdepartementale commis sie. die staatssecretaris Klein over de nieuwbouwplannen moet advi seren. Gisteravond is plan D onderwerp van bespreking geweest in een ver trouwelijke vergadering van de medische faculteitsraad. In deze vergadering werd een motie aan genomen, waarin een sterke voor keu.- wordt uitgesproken voor plan C (dus een nieuw ziekenhuis naast en gedeeltelijk aansluitend op het bestaande terrein). In de motie wordt verder uitgepro- ken dat het overwegen van plan D en plan B (is een compleet nieuw ziekenhuis op het bestaande ter rein) verwerpelijk is. Daarbij wordt verwezen naar het bericht over het nieuwe plan D in de krant van gis teren. De inhoud van de motie zal ter kennis worden gebracht van het kabinet in Den Haag. Eerder had het college van B en W van Leiden zijn voorkeur uitge sproken voor nieuwbouw op het bestaande ziekenhuisterrein (plan B). Een van de redenen daarvan was dat er dan grond naast het be staande ziekenhuis zou vrijkomen voor woningbouw. Aangenomen wordt dat wat dat betreft ook plan D aan de wensen van B en W tege moet komt. Daarnaast zou plan D goedkoper zijn dan alle andere plannen. In de vergadering van de medische faculteitsraad gistera vond werd overigens ernstig be zwaar gemaakt tegen plan D, omdat het geen echt plan zou zijn. Het gaat slechts om een terreinkeuze zonder dat bekend is hoe de bebouwing er moet gaan uitzien. Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 WOENSDAG 20 OKTOBER 1976 LEIDEN - Een kleine honderd aanwezigen heeft gisteravond op een openbare bijeenkomst van de NW-afdeling Leiden in het Anto- nius Clubhuis een fel protest laten horen tegen de loonmaatregel, de aantasting van de koopkracht en tegen de bezuinigingen op noodza kelijke collectieve voorzieningen. In een met algemene stemmen aanvaarde resolutie spraken de aanwezigen uit dat niet langer kan worden geduld dat een voor de vakbeweging principieel recht als de vrijheid van onderhandelen wordt beknot. „Wij aanvaarden niet langer dat er met onze rechtmatige prijscompensatie wordt gemar chandeerd", zo vervolgde de reso lutie. „Wij vinden dat de regering haar politiek van systematisch in grijpen in de lonen en haar bezuin- igingspolitiek op de uitkeringen, onderwijs, gezondheids- en wel zijnszorg en openbaar vervoer moet stopzetten". Ook Cees Schelling, voorzitter van de Voedingsbond FNV, die giste ravond als inleider optrad, noemde de loonmaatregelen een aantasting van de fundamentele vakbonds rechten. „Wat gebéurd is, is een tegenstelling van de spreiding van macht", aldus Schelling. „Als de ondernemers op dezelfde wijze be knot zouden zijn, zouden heel wat rechtse politici te hoop zijn gelo pen, en misschein misschien bereid zijn geweest het kolonelsuniform aan te trekken". Daar komt bij, zo maakte Schelling duidelijk, dat de loonmaatregel niet aan het doel heeft beantwoord. Mede met het oog op de rol van de multinationale ondernemingen en de steeds verderschrijdende ont wikkeling van de techniek is het volgens hem maar de vraag of loonmatiging een bijdrage levert aan de werkgelegenheid. „Want we hebben gezien dat de arbeidsplaat sen niet behouden zijn, maar dat ze verloren zijn gegaan". Een gevolg van de loonmaatregel is ook, dat de koopkracht van de meeste werknemers is aangetast. Een verdere aantasting van de koopkracht mag niet plaatsvinden, aldus Schelling, omdat daardoor de werkloosheid alleen maar groter wordt. „Ons beleid moet zijn afge stemd op het behoud van de koop kracht in 1977,,' zo zei Schelling. „En als we al bereid zouden zijn om iets van de koopkracht in te leve ren, dan niet eerder dan nadat er duidelijke garanties zijn gegeven, dat er behoud van werkgelegen heid tegenover staat". Op een vraag uit de zaal, hoe de vakbeweging haar eisen denkt af te dwingen, verklaarde de Voedingsbond-voorzitter een tegenstander van een politieke sta king te zijn. „Als je overgaat tot een politieke staking, leg je de princi pes van de parlementaire democra tie naast je neer. Wanneer de vak beweging dat doet, kunnen ook an dere groepen dat doen. Je moet je goed realiseren welke krachten je dan losmaakt". Zijn woorden werden niet door ie dereen in dank afgenomen. Vanuit de zaal werd erop gewezen, dat Schelling slechts over het behoud van de koopkracht in 1977 had ge sproken. en wat dit jaar betreft een slag om de arm had gehouden. Ook over 1976 moet de eis tot behoud van de koopkracht overeind blij ven, aldus een aantal aanwezigen. „Als we beginnen met het inleveren van de prijscompensatie, dan ein digen we op tien procent van ons huidige loon", zo werd opgemerkt. Schelling antwoordde daarop, dat de koopkracht ook voor dit jaar vei lig moet worden gesteld. „Maar als je op het ogenblik in de scheeps bouw zit, kan ik me voorstellen dat je kiest voor het inleveren van een deel van de prijscompensatie, wanneer je daarmee je baan kunt behouden. Die keuze mogelijkheid moet wel openblijven." De NVV-bijeenkomst, die muzi kaal werd ondersteund door een Een beeld van de protestb ij een komst die het NVV-Leiden gistera vond hieldAchter de tafel van links naar rechts Louis Ouwerkerk (NW-jongerencontact) en de heren Staas (grafische bond). Bloem (voorzitter NVV-Leiden). en De V/aal (Mercurius). Achter de micro foon Cees Schelling, landelijk voor zitter van de Voedingsbond FNV. optreden van de Leidse muziek groep „De Onderste Steen", resul teerde in het aannemen van twee resoluties. De eerste had zoals ge zegd betrekking op de loonmaatre gel en de aantasting van de koop kracht. De tweede richtte zich tot de werkgeversorganisaties VNO en NCW. De werkgevers werd te ken nen gegeven dat het ontduiken van het minimumjeugdloon niet langer aanvaardbaar is. „Werkende jonge ren op bedrijfsscholen worden af gelegd met zakgeld, terwijl ze recht hebben op het wettelijk minimum jeugdloon", aldus de resolutie. lSn0lSlBnBl0lBim0lBlEl0lSM0im0\0lBlB\S15lS\5lB15l51B\Sl!namS\BtB151515M01010l0lE^^ Rode Cirkel bij Gezins verzorging LEIDEN - "De Rode Cirkel", het ra dioprogramma van de VARA werd vanmorgen voor een gedeelte op de Lange Mare, voor het gebouw van de Stichting Gezinsverzorging Lei den, uitgezonden. Paul Witteman verschijnt elke week "live" ergens in Nederland met deze aktualiteiten- rubriek. Er worden vragen gesteld over het nieuws van de dag. Degene die de beste antwoorden geeft over dit nieuws wint een fiets van de VARA) en een "spontaan applaus" van het publiek. Dit publiek be stond in Leiden uit 25 manalle me dewerkers inbegrepen. Verder heeft BrauuiflsnnBigigHiHiBuarauEnEisisisiBiBiBisimsiBiaiEisistsisigiaisisiEnBiBiE^ Paul Witteman met een tweetal ge- Jaardenverzorging in Leiden zijn zinsverzorgers gesproken over de ontstaan door de bezuinigings problemen die bij de qezins- en be- maa.tregelen van CRM. LEIDEN - Er hoeven geen full-time of part-time medewerkers bij de Stichting Gezinsverzorging in Lei den te worden ontslagen. Boven dien zal wat de hulpverlening be treft worden bekeken in hoeverre de stichting bij voorrang kan wor den geholpen. Dat is-vrij vertaald- het antwoord van staatssecretaris Meijer (CRM) op vragen van het tweede-kamerlid Bram van der Lek (PSP). Van der Lek had aan de staatssecre taris gevraagd of het waar is dat deze voor de Stichting Gezinsver zorging minder uren voor de hulp verlening in 1976 heeft vastgesteld dan eerder mondeling was toege zegd. Het gevolg daarvan zou zijn dat er 200 part-time medewerksters zouden moeten worden ontslagen, waardoor 400 mensen van hulp ver stoken zouden blijven. Staatssecretaris Meijer herinnert er aan dat het aantal uren voor hulp verlening in 1976 in twee circulaires is geregeld. In de eerste circulaire van 31 december 1975 werd gesteld dat het aantal uren voor 1975 ook zou gelden voor 1976. Extra uren, aldus de circulaire, zouden niet door het rijk worden vergoed. In de tweede circulaire van juni '76 wordt bovendien gesteld dat teveel ver strekte uren voor hulpverlening in het eerste gedeelte van het jaar moeten worden ingelopen in het resterende gedeelte van dat jaar. "Hierbij is uitdrukkelijk gesteld dat dit niet moet worden gereali seerd door middel van het ontslaan van uitvoerende krachten, maar dat gebruik gemaakt moet worden van het natuurlijk verloop", aldus de staatssecretaris. Meijer erkent overigens dat een instelling aan het eind van 1976 niettemin nog met een overschrijding van het aantal toegestane uren kan blijven zitten. Hij kondigt dan ook aan dat, "af hankelijk van de gevolgde gedrags lijn van de instelling van de desbe treffende instelling", alsnog beke ken zal worden of dit teveel aan uren voor hulpverlening door het rijk vergoed kan worden. In zijn antwoord op de kamervra gen verklaart de staatssecretaris voorts dat de Stichting Gezinsver zorging in Leiden van zijn forma tiebeleid op de hoogte is en dat om die reden het beleid van de stich ting vooral in het begin van het jaar aanvechtbaar is geweest. Ook zegt de staatssecretaris dat er aan de stichting geen mondelinge toezeg ging is gedaan voor extra uren bo venop het aantal toegestane uren. Het Komitee Gezinsverzorging in Leiden heeft inmiddels bij we thouder Oosterman bepleit om het gesprek te mogen bijwonen dat een Leidse delegatie op 27 oktober heeft op het ministerie van CRM. In dat gesprek, dat ook zal worden bijgewoond door de directeur van de Stichting Gezinsverzorging, zal de wethouder proberen een oplos sing los te krijgen voor de proble men bij de stichting. Eerder had de Leidse gemeenteraad unaniem een motie aangenomen waarin het be leid van de staatssecretaris van CRM wordt afgekeurd. Door John Kroon LEIDEN - In april 1972 wordt t nieuw bestuur voor de woning bouwvereniging De Eendracht gekozen. Daarin figureren vele BHW'ers, maar de ledenraad ver kiest iemand, die niet lid is van deze organisatie, Holverda, tot voorzitter. Hij zal slechts zeer kort op zijn zetel blijven, want hij ervaart al spoedig dat de samen werking met de BHW'ers in het bestuur weinig soepel verloopt. Holverda trekt zich terug en zo kan Mittelmeijer, die zich in eer ste instantie al kandidaat had ge steld, toch de voorzittershamer hanteren in de ledenvergadering die in juni wordt gehouden. Met het houden van deze vergader ing voert het bestuur een motie, die Mittelmeijer nog als actie voerend lid had ingediend: bin nen acht weken na april weer een bijeenkomst voor de leden te houden. Intussen heeft het oude bestuur niet stilgezeten en heeft terugges lagen met het zoveelste pamflet, dat onder de leden van De Eend racht wordt verspreid. Daarin wordt het nieuwe bestuur verwe ten "ondemocratisch" te hande len. Een zinsnede: "Inmiddels hebben in het nieuwe bestuur be stuurswijzigingen plaatsgevon den. Mogen de leden van De Eendracht niet weten wat er zich in het bestuur afspeelt? Mogen de leden niet weten wie hun nieuwe bestuur is?" De "enkele oud-bestuurders" (zo is het pamflet ondertekend) zeggen geen enkele behoefte te hebben om terug te keren. Ook de CPN roert zich in dit stadium actief in de brievenbussen-oorlog, die over de hoofden van de leden van De Eendracht onverminderd voortgaat. De PSP zal later even eens van zich laten horen. Het BHW-actiecomité gaat uiteraard ook vrolijk voort met het produ ceren van geschriften, waar de Dit is het tweede en laatste deel van het overzicht over de roerige jaren zeventig, die de woningbouwvereniging De Eendracht heeft doorgemaakt en nog doormaakt. De wo ningen van De Eendracht staan voornamelijk in De Kooi. De structuur van de woningbouwvereniging: de ledenraad is het hoogste orgaan, die voorstellen van het bestuur goed of af kan keuren. De raad van commissarissen dient toe zicht te houden op het bestuursbeleid. De ledenraad wordt door de ledenvergadering benoemd. naam van Mittelmeijer, en ook van diens echtgenote, nog onder staat. Het nieuwe bestuur lijkt krachtig te beginnen: de huren worden ver laagd en het voorstel tot afschaf fing van de ledenraad wordt door de ledenvergadering aangeno men. Maar met de uitvoering van deze besluiten gaat het minder vlot. Girokaart Dat blijkt al als het intussen van samenstelling nogal veranderde actiecomité in augustus klaagt: "Hoe zit het precies met de huur- verlaging? De bewoners van de na-oorlogse woningen krijgen nog steeds de gele girokaart met de huurverhoging. Wordt de huurverlaging soms tegenge werkt? Maak het bekend, dan kunnen we met z'n allen actie gaan voeren". En zo worden een achttal vragen gesteld. Mittelmeijer zelf behoort dan niet meer tot de ondertekenaars van het pamflet. Zijn vrouw nog wel. Men zou zich kunnen afvragen of deze vragen niet eenvoudig tij dens het avondmaal te stellen waren. Misschien wisten de ac tievoerders het wel, misschien ook niet, maar inmiddels had staatssecretaris Van Dam (het kabinet-Den Uyl was er net) zich met de huurkwestie bemoeid. Hij wyst erop dat het bestuur een huurverhoging niet zomaar ach terwege kan laten en geeft de wettelijke procedures aan, die gevolgd moeten worden: een on derzoek door de huuradvie scommissie, waarna de staatsse cretaris uiteindelijk beslist. Die procedure - uitsluitend mogelijk voor vooroorlogse woningen - wordt begonnen, waardoor de huurverhoging wordt uitgesteld - niet afgesteld. Het afschaffen van de ledenraad duurt dan ook aanzienlijk langer dan het bestuur zich had voorge steld, omdat de goedkeuring door het ministerie van de nieuwe statuten achterwege blijft. En zo functioneert de ledenraad een jaar later nog altijd - en trou wens nu nog. In de ledenraad sluiten in 1974 de rijen van de le den die er al langer zitting in heb ben zich dan tegen de BHW-leden in het bestuur. De BHW'ers Koovmans, Beekman en Ver kade worden weggestemd. Voor zitter Mittelmeijer handhaaft zich wel. In ongenade Nieuwe gezichten in het bestuur in de zomer van 1974. Maar één kennen we nog: Hillebrand, die in het begin van het artikel giste ren is opgevoerd als BHW- actievoerder. Later blijkt hij bij het actiecomité in ongenade ge vallen te zijn. De weggestemde BHW'ers hervatten hun oude hobby, het verspreiden van een pamflet al spoedig, en de aanval is vooral gericht op Hillebrand die "genoegzaam bekend" is. Het pamflet vermeldt: "Dhr. Mittel- meyer is als eenling onmachtig uw belangen ten uitvoer te bren gen en kan, indien hij nog achter uw eisen staat (deze zinsnede is onderstreept) maar één ding doen en dat is met ons mee knok ken en Hillebrand en consorten de kans te ontnemen de w.b.v. De Eendracht naar de ondergang te Maar of Mittelmeyer nog zo vol mondig achter de o.a. door hem zelf gestelde eisen staat, mag be twijfeld, zo niet ontkend worden. Want staatssecretaris Van Dam heeft de adviezen van de huurad viescommissie verzameld en geoordeeld. Er komt in '75 alsnog de meeste woningen huurverhoging, zij het niet met terugwerkende kracht. En voor zitter Mittelmeijer richt zich tot de bewoners: "De staatssecreta ris heeft te verstaan gegeven, dat hij erop rekent dat de nu door hem vastgestelde huren ook werkelijk geïnd zullen worden. Laat U zich a u b. niet overhalen om mee te doen met wat voor ac tiecomité dan ook, om uw huur niet te betalen. Ga mee met de oproerkraaiers, en IJ zult zelf de zéér wrange vruchten plukken. Terwijl hij als BHW'er toch niet was teruggeschrokken voor de kreet: "Huurverhoging is dief stal". En de eis tot afschaffing van de le denraad? Welnu, oud bestuursleden en leden van de raad van commissarissen hebben bezwaar bij het ministerie ge maakt tegen de op handen zijnde statutenwijziging. Eind januari 1975 stuvirt het bestuur een brief naar het ministerie dat het eens is met dit bezwaar. "Thans verzoe ken wij U de destijds gevraagde statutenwijziging te seponeren". De brief is door het hele bestuur getekend, inclusief de oud- BHW'ers Mittelmeijer en Hille brand. Nieuw conflict De aangekondigde huurverhoging heeft alweer tot een nieuw con flict binnen het bestuur geleid. De in 1974 gekozen tweede secre taris Brands (bovendien secreta ris van de CPN-Leiden) is het niet eens met de instemmende hou ding van het bestuur en treedt uit. Later zal hij zich manifesteren in een nieuw comité: Bewoners Be langen De Eendracht. Daarin toont Beekman zich weer actief. Wie was hij ook al weer? Hij heeft samen met Mittelmeijer in de BHW gezeten en vervolgens sa- met Mittelmeijer in het be stuur. In '74 is hij weggestemd. De huurverhoging doet vele dis cussies oplaaien. Ook de ge meente mengt zich in de kwestie. Het college van B en W (i.e. we thouder Verboom, oud- voorzitter) schrijft een brief naar de bewoners en dringt er bij hen op aan toch vooral te betalen. Maar er blijven weigeraars, hoe wel met huisuitzetting wordt ge dreigd. Oud-BHW'er en oud-bestuurslid Beekman is eén van hen. Het be stuur besluit tegen hem een ge rechtelijke procedure aan te spannen, Beekman verliest en in november 1975 adviseert het ac tiecomité Bewoners Belangen de leden om de huurverhoging niet langer te weigeren. In 1975 doen zich intussen heftige vergaderin gen van de ledenraad voor, omdat daarin zo ongeveer alle groepe ringen, die een rol spelen of heb ben gespeeld bij De Eendracht, nog vertegenwoordigd zijn. Zo ontstaat er in februari hevig tu mult. Voorzitter Mittelmeijer wil drie ledenraadsleden niet tot de vergadering toelaten: mevrouw Marijt, en twee bekenden, de he ren Beekman en Brands. Het mo tief: mevrouw Marijt en Beek man zijn door het bestuur ge schorst en Brands heeft op ruiende geschriften verzonden. Volgens secretaris Dongelmans zwicht Mittelmeijer echter voor het dreigement, dat het drietal vernielingen in het kantoor zou aanrichten. Overigens kan de schorsing niet geldig zijn, omdat de ledenraad daar geen uitspraak over heeft gedaan. De schor- singsbrief aan Brands en Beek man was bovendien niet onder tekend. Desondanks is er voor de vergadering van 2 april o m. het volgende agendapunt door het bestuur vastgesteld: "schorsing enkele ledenraadsleden". Maar ter vergadering wordt dit stel weer ingetrokken. Mittel meijer zegt zelfs dat de schor- singsbrief van Brands niet van het bestuur afkomstig is. De re cherche is intussen ingeschakeld om uit te zoeken wie van de leden allemaal beschikken over brief papier van De Eendracht. In gevaar Later in de maand komt de positie van Mittelmeijer in gevaar. Hij is periodiek aftredend, maar her kiesbaar. Een aantal ledenraads leden stellen oud-voorzitter Oudshoorn als tegenkandidaat. Resultaat van de stemming: zes tien stemmen op Mittelmeijer, vijftien op Oudshoorn één stem ongeldig. Mittelmeijer blijft voorzitter. Vervolgens poogt het bestuur zich andermaal te ontdoen van de las tige ledenraadsleden Marijt, Brands en Beekman. Voor de le denvergadering van 6 mei wordt een agenda gemaakt met als voorstel dit drietal te ontslaan. Maar de ledenraad gaat niet met de agenda akkoord, de vergader ing wordt uitgesteld en de agenda gewijzigd: geen schorsingen of ontslag. •De Eendracht is dit jaar recentelijk weer tweemaal in opspraak ge komen. Een poging van de voor zitter om aan 'een grotere woning te komen, mislukte. Het zal geen verbazing wekken dat juist de he ren Brands en Beekman op die affaire met een boze brief in deze krant reageerden. Deze week heeft men kunnen lezen over de laatste problemen die er bij deze woningbouwvereniging gerezen zijn. Penningmeester Beij en drie leden van de raad van commissa rissen zijn opgestapt. Hoe is dat spreekwoord ook al weer? O ja. Eendracht maakt Macht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3