'Dampende strontVerd droge mest agenda DE DRIE GEBROEDERS HET EERSTE IN WARMOND ejdse Nieuw gemeentehuis voor Leiderdorp in september '78 klaar 'Coureur' van 13 na achtervolging gepakt STAD EN RAND WOENSDAG 20 OKTOBER 1976 Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 15 tot 22 okt. waargenomen door Apo theek Herdinghen Blanken, Hogewoerd 171. tel. 120502; Apotheek Beker, Lijt- weg 4. Oegstgeest, tel 155482. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Woensdag Bij de foto's: De schipper van De Drie Gebroeders (foto links) neemt van burgemeester De Vreeze de kruik Kaagwater en het boek over het verleden van Warmond in ontvangst. Intus sen worden (foto midden) met de hand de honderd zakken van 25 kg. gelost. Als De Drie Gebroe ders en de Rust na Arbeid zich alweer koers naar Workum heb ben gezet (foto rechts) komt net de Groninger Bolpraam Pieter- nel aan. WARMOND- De Drie Gebroeders is gistermiddag om half een als eer ste deelnemer aan de strontrace in Warmond gearriveerd. Toen deze tjalk van veertig ton een kwartiertje later weer naar Workum vertrok waren ook de Rust na Arbeid, de Twee Gezusters en de Pieternel aangekomen bij het gemeenteha ventje. Aan deze derde strontrace doen ne gen schepen mee, acht tjalken en de Groninger Bolpraam Pieternef. Om vier uur zijn deze schepen maan dagmiddag vanuit Workum ver trokken met een lading organische meststof. In vroeger tijden voeren zeilschepen vanuit Friesland mest naar Holland. De dampende „stront" is nu vervangen door tweeën ton droge mest in plastic zakken van vijfentwintig kilo elk. De grote Friese en Groninger zeil schepen worden nu meestal ge bruikt als passagiersschepen, die iederen kan huren, en zijn voorzien van een motor. Maar in de race is het ruim gevuld met de plastic zak ken mest, die met de hand geladen en gelost worden, en mag de vier koppige bemanning geen gebruik maken van de motor. Wie met drie man vaart mag de motor spora disch wel gebruiken. Wie op de heenreis via Enkhuizen vaart moet terug via de sluizen bij Lelystad en andersom; en hetzelfde geldt voor de ringvaart van de Haar lemmermeer wie heen over Haar lem gaat moet terug via de andere helft van de ringvaart naar Amster dam (en andersom). In Warmond trekt. De race is tot Warmond „erg hard" gegaan, zo vertelde de Workumse organisator Reid. De Twee Gezus ters, die de eerste keer de race won, was ook nu in de voorste gelederen: deze tjalk kwam als derde aan. De Verwisseling, die verleden jaar won, voer als enige nu over Haar lem. Hoewel er natuurlijk nog van alles kan gebeuren in deze zeilrace. heeft deze keus vooralsnog een achterstand opgeleverd. In Wor kum zal uiteindelijk moeten blij ken wie het best van weer en wind heeft geprofiteerd en de zilveren Workummer brijlepel in ontvangst mag nemen. De Drie Gebroeders heeft in ieder geval al een prijsje. Burgemeester De Vreeze stond de tjalk op te wachten met een fles Kaagwater, een boek over de histo rie van Warmond, en een fles Bee- renburg om op de aankomst te drinken. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-2.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos, 2.30 uur nam. De Overdekte, Haarlemmerstraat, zwemmen voor gehandicapten 8-9 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.; vegetariërs eethuis. 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werkavond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vyfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur alg. Ned. invalidenbond, 9-11 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, zeefdrukken, muziek workshop, foto-club, pottenbakken, astrologie, alle groepen vanaf 8 uur uur Leidse Schouwburg, "Wie betaalt het ge lach?", musical, 8.15 uur nam. Stationsweg 28, overleg wykorganen, 8 Donderdag LEIDERDORP - In maart van het volgend jaar wordt begonnen met de bouw van een nieuw gemeente huis in Leiderdorp. Het zal in sep tember 1978, tegelijk met Winkel hof, opgeleverd moeten worden. Als alles goed gaat zal tegen die tijd ook het gezondheidscentrum klaar, zijn. Het nieuwe gemeentehuis krijgt een plaats aan de Engelendaal en ligt direct aan het binnenplein van Winkelhof. Men hoopt de integratie met dat plein duidelijk te maken door bijvoorbeeld het laten doorlo pen van de bestrating in het ge meentehuis. Het bureau voorlich ting, dat aan de andere kant van dat plein komt te liggen, krijgt een grote etalage. Verdubbeling Gelijkvloers zijn, zoals al eerder gemeld, al afdelingen onderge bracht waarmee het publiek het meeste contact heeft: bevolking, voorlichting en sociale zaken. Ge lijkvloers ligt ook de - verdiepte - raadszaal die aansluit op de ruime hal zodat er ruim voldoende moge lijkheden zijn om publiek te her bergen. In de raadszaal zullen ook trouwerijen plaatsvinden. Verder is er op de begane grond een "pauze- ruimte", een soort koffiekamer die ook een open verbinding met de hal heeft. Op de twee bovengelegen verdiepingen komen kantoren van andere gemeentelijke bureaus en gemeentewerken. Het betrekken van het nieuwe ge meentehuis betekent voor Leider dorp bijna een verdubbeling van de werkruimte en bovendien concen tratie van het hele gemeentelijke apparaat in één gebouw. Nu heeft de gemeente drie gebouwen in de Hoofdstraat in gebruik. Gemeen tewerken is ondergebracht aan de Van Diepeningenlaan. Het is nog niet bekend wat er met het huidige gemeentehuis en de beide andere gebouwen zal gaan gebeuren, alhoewel men eraan denkt een deel van de gebouwen weer als woonhuis te gaan gebrui ken. Woonerven in Academie- en Pieterswijk .d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, werkgroep homo filie, open-cafe, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur alg. Ned. in validenbond, 7-8 uur, nam., tel. 01717-3309 Stadhuis, commissie sociale zorg, maat- sch. aangelegenheden, gezondheidszorg Ongeveer gelijktijdig met het ge meentehuis moet ook het gezond heidscentrum in Winkelhof gereed zijn. Zoals het er nu uitziet worden daarin een consultatiebureau, een artsenpraktijk, een fysiotherapeut en een diëtiste gehuisvest terwijl er verder ruimte is voor maatsschap- pelijk werk en de stichting geeste lijke volkgezondheid. In het cen trum komt geen apotheek; deze krijgt een plaats in het winkelcen trum. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat in het gezondheidscentrum ook een tandarts komt. Aan de Berkenkade moet een soortgelijk centrum komen te staan. Daarvoor zal het huidige ge bouwtje van de kruisvereniging flink worden uitgebreid, alhoewel niet uitgesloten wordt dat ook daar een heel nieuw centrum komt te staan. Beide centra zullen worden beheerd door een stichting, waarin Het nieuwe gemeentehuis van Leiderdorp - het lichte deel in deze detailopname van de ma quette van Winkelhof - komt te liggen aan de Engelendaal. de Leiderdorpse maatschap van artsen, de kruisvereniging Leider- dorp/Zoeterwoude Rijndijk en de stichting 'voor maatschappelijke dienstverlening "Midden Rijn land" vertegenwoordigd zijn. GROOT Ga er even voor zitten vrienden want soms voelen wij een aan drang tot grote daden. Gewoon lijk gaan wij op dergelijke tijd stippen stil in een hoekje zitten en verblijven aldaar tot het weer over is: een enkele maal echter kunnen wij ons niet be dwingen, vandaar een fors uit gevallen Allegaar vandaag. FEEST We beginnen met Zoeterwoude Rijndijk, waar een feest geor ganiseerd wordt ter opluiste ring van de Kinderboekenweek. Dat feest en alles wat er bij hoort - waaronder een musical opge voerd door schoolkinderen uit Nieuwveen - speelt zich af in de hal van de Sint Bernardus- school aan de Oranjelaan. Aanvang 1430 uur. WANDELEN Wandelsportliefhebbers kunnen zaterdag terecht in Wassenaar - om er maar eens een clichézin tegenaan gooien - waar de Ko ninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding de CJV-Herfstwandeltocht or ganiseert. Tussen 8.00 en 12.00 uur kan er gestart worden aan de Schoolstraat bij het Dorps centrum. De afstanden bedra gen 5,10,15en25 kilometer en er ligt een herinneringsmedaille te wachten. Inschrijfkosten voor groepen twee gulden per per soon, individuele wandelaars betalen twee kwartjes meer. KUNSTGEBIT Onder het motto .Speurzin naar het kunstgebit" organi seert de stichting Openbaar Kunstgebit een jeugdprijs- vraag voor kinderen van 7 tot 12 jaar in Leiden en omgeving. W edstrijdformulieren liggen nog tot 7 november bij de balie van de Lakenhal. Om mee te doen moet er over igens niet alleen zo'n formulier opgehaald worden; de kinderen moeten ook de tentoonstelling van kunstgebit kunstwerken bezoeken. Daarna dient men een opstel van maximaal 200 woorden te schrijven. De titel daarvan luidt: „Wie in mijn familie heeft een kunstgebit en hoe heb ik dat ontdekt". Uiter aard hoort er een tekening van een kunstgebit bij. Voor 20 no vember krijgen de prijswin naars bericht. CULTUUR We hebben het even tegen weten te houdenmaar daar steekt het dan toch de kop weer op. Even wat cultuur dus. Op zondag 24 oktober, om 19.00 uur, geeft Be rnard Winsemius een concert op het orgel van de Wassenaarse dorpskerk. Op het programma staan werken van Sweelinck, Johann Sebastian Bach en Carl Philipp Emanuel Bach. KALENDER Dan ligt er een verzoek of wij u even attent willen maken op de nieuwe Pro Juventute Oranje kalender. In Leiden is die ver krijgbaar bij mevrouw P. Tase- laar-v. d. Knaap, Siegenbeek- straat 9 in Leiden. EXCURSIE De paden op, de lanen in. Op excursie met het instituut voor Natuurbeschermingseducatie Op naar het park in de Meren- wijk. Daar was heel wat natuur te beschermen geweest, ware het niet dat de meeste grond door woningbouw is opgeslokt. Het park is echter de moeite waard. Er is een verzamelpunt voor deze excursie, van aanstaande zondag, bij de boerderij in het park. Het begint allemaal om 14.00 uur. Excursie 2 Zaterdag gaat de Kon. Mijvoor Tuinbouw en Plantkunde naar het duingebied van de Amster damse WaterleidingASmit zal als reisleider optreden. Men dient te zorgen de buslijn 60 (bij het station) van 8.50 uur te ha len. Daarnaast dient iedereen twee kwartjes bij zich te hebben voor het toegangs-automaat. GESTOORD Verbaasd zijn wij door de me dedeling van het V rijetijdscen- trum, wat schrijft dat daar vrijdagavond het .Prettig Ge stoord Vrouwenkoor"(!?) op treedt. Zij brengen smartlappen en levensliederen en zingen vals. Een en ander speelt zich af in het gebouw van het LVC aan de Breestraat 55. Toegang f2 30 voor leden en f 330 voor niet- leden. RUILBEURS Liefhebbers van postzegels, munten, sigarenbandjes, luci- fermerken, ansichtkaarten, ste nen schelpenamuletten en wat er allemaal nog meer te verza melen valt kunnen zaterdag te recht in het Anthonius Clubhuis aan de Mare waar de ruilclub Koningskerk en de Leidse post zegelvrienden een grote ruil beurs organiseren. De beurs is van 10.00 tot 17.00 uur opende entree bedraagt f 1,75. VEILING Vrijdagavond vanaf 20.00 uur organiseert de Warmondse mu ziekvereniging St. Matthias een grote veiling om de financiën wat op te krikken. Een en ander is vooral voor verzamelaars in teressant omdat er wat oude in strumenten en antiek op de lijst staan. Het veilingfeest vindt plaats in het Trefpunt, waat de volgende dag vanaf 13.00 uur een rommelmarkt is. FANCY FAIR Muziekverenigingen hebben het allemaal moeilijk, vandaar dat de drumband VIOS uit Zoeter woude al enige tijd geleden een fancy-fair organiseerde. De op brengst daarvan bedroeg 4200 gulden, hetgeen Ton van Noort een zucht van verlichting deed slaken. BORD Dan zijn er ontevreden inwo ners van Zoeterwoude Rijndijk, die zich ergeren aan een ver keersbord. Het gaat om het stopverbod aan de Oranjelaan. Dat bord is dermate opvallend geplaatst dat veel bewoners het nog niet eens hebben opgemerkt, de politie weet er echter alles Daarnaast vraagt men zich af waar er precies gestopt moet worden, omdat ter hoogte van het bord niet voldoende uitzicht voor de automobilisten is. Mis schien kan de gemeenteraad een commissie benoemen die een stuurgroep instelt voor het inte graal bekijken van de moeilijk heden. Brainstormen en het probleem isoleren, dat helpt vrienden. PENNING De horizon komt in zicht vrien den. Nog even doorbijten. De Koniklinklijke Van Kempen en Begeer, in Voorschoten be kend als „De Zilverfabriek" heeft een Albert Schweitzer her denkingspenning gemaakt met daarop aan de ene kant de kop van Schweitzer en aan de an dere zijde de tekst ,f)as Glück kann man uur multiplizieren, indem man es teilt". Welke van beide is de keerzijde?. LEIDEN - Met het aanleggen van woonerven bij de toegangs- en uit valswegen, wil de vereniging voor de Pieters- en Academiewijk berei ken dat deze wijk afgesloten wordt voor doorgaand verkeer, maar be reikbaar blijft voor bewoners en bezoekers. In een brief aan B en W schrijft de vereniging, als reactie op het plan om de Breestraat af te sluiten, dat eerst een verkeersplan voor de hele stad gemaakt moet worden. De huidige situatie dwingt „tot een doortastende planvorming ten be hoeve van de verkeerscirculatie in de gehele stad". Tot het werk aan de Breestraat en de Marktenroute kan pas worden overgegaan, wanneer duidelijk is waar het verkeer moet blijven. Om sluipverkeer daarbij in de Pieters- en Academiewijk tegen te gaan heeft de vereniging een plan ontworpen. Ook hier wordt gesteld dat het plan pas kan worden uitge voerd als de loop van het verkeer in de hele stad is geregeld. Dan zou den ook de parkeervoorzieningen aan de orde kunnen komen, waar de vereniging nu nog geen uit spraak over heeft gedaan.Met het grenzen van de wijk, sinds kort zijn daar wettelijke mogelijkheden voor, wordt niet alleen het door gaand verkeer geweerd, maar is ook de woonomgeving „op on schatbare wijze,' gediend. Wooner ven zouden bijvoorbeeld moeten komen aan het begin en einde van het Rapenburg en bij de Lange- brug; de doorgang van de Papen gracht naar de Breestraat zou ge blokkeerd moeten worden. De vereniging wil deze woonerven vooralsnog bescheiden aanleggen om het effect te bestuderen; latere A uitbreiding is mogelijk. De woon- AdVOCaten SpreekUUT erven zouden ingericht moeten worden met bloembakken en der gelijke in overleg met bewoners en plantsoenendienst SOS-dienst Leidse Schouwburg, "Wie betaalt het ge lach?", musical, 8.15 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazzballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en tekenen, go, 8 uur nam. Steenschuur 9, Opstandingskerk. in formatiebijeenkomst stichting De On dergrondse Kerk, 8 uur Nam. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10. woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10 00-13 00 uur. Tuin- stadwijk. Herengracht 45, vrydag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst den, katten, vogels e d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij swinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. LEIDEN - Het echtpaar P. Stavleu-Bolhuiswonend in de Le liestraat 40, vierde op 18 oktober het zestigjarig huwelijksfeest. Het diamanten echtpaar kreeg gisteren bezoek van burgemeester Vis en zijn echtgenote. SCHAKEN - De Russiche groot meester Boris Spasski gaat waar schijnlijk als gast naar de schaak olympiade in Haifa. De Amerikaan Bobby Fischer en de in Nederland wonende Viktor Kortsjnoj zijn ook geïnviteerd, maar hebben nog niet geantwoord. Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend in Voorschoten na een wilde achtervolging een 13-jarige autobestuurder aangehouden. De uit Leiden afkomstige coureur, die in gezelschap was van een al even jeugdig vriendje, had de auto van zijn vader "geleend". De twee scholiertjes reden met deze auto over de Lammermarkt, toen het de aandacht van surveillerende agenten trok, dat het rechtervoorspatbord van de wagen gevaarlijk uitstak. Op het moment dat de agenten de auto wilden laten stoppen, ging de bestuurder er vol gas vandoor. De beman ning van de surveillancewagen zette onmiddellijk de achtervolging in. De woeste rit eindigde in Voorschoten, waar de bestuurder van de achter volgde auto een verkeerszuil omver reed. Het kostte de politie op dat moment weinig moeite om het avontuurlijke duo aan te houden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54— Giro 57.055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500' In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 By automatische ovwschfij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2