WIJ GAAN DOOR Film Oude Morsch "uniek werkstuk" met onze stuntverkoop I. Stants directeur 'Orpheus' Kinderen uit Leiden bekronen boek Anke de Vries -M-ranastaa ->r ranastaa onder normale winkelprijzen familie Dagelijks over de krant aandelen oma kunst en puzzles moeder VARIA WOENSDAG 20 OKTOBER 1976 Plaats wissel woningen in de Kooi bepaald LEIDEN - Begin januari zal in De Kooi een begin worden gemaakt met de plaatsing van een 40-tal wis selwoningen. De woningen, die onder beheer staan van de Leidse Woningstichting zullen bestemd zijn voor de bewoners van de com plexen 1 en 2 van de Eensgezind heid, die afgebroken zullen wor den. Er komen nieuwbouwwonin gen voor in de plaats. De verplaatsbare woningen wor den geplaatst op: het terrein van het Spoortje aan de Kooilaan (13), aan beide kanten van de Arubastraat (13) en aan de Bonairestraat (14). De wisselwoningen zullen daar een paar jaar blijven staan. De woningen zijn zo dicht mogelijk langs de weg geplaatst om de kos ten van aansluiting op riolering, verlichting en andere leidingen binnen de perken te houden. An ders zou de gemeente een subsidie van het rijk verspelen Gevolg van de plaatsing zal zijn dat de Aruba straat en de Bonairestraat tijdelijk voor het verkeer moeten worden afgesloten. Een deel van de tijdelijke woningen wordt neergezet op een plaats waar het palendorp van het clubhuis van Pater de Ponti zou komen. B en W hebben besloten dat daarvoor nu een nieuw plan gemaakt moet wor den. De grond aan de Bonairestraat zal ontruimd worden zodra de Stichting Jeugdhaven geld heeft gekregen voor een nieuw clubhuis. APELDOORN - De raad van com missarissen van de schouwburg Orpheus in Apeldoorn heeft drs. I. Stants (44) uit Den Haag benoemd tot directeur als opvolger van Joop Koopman. Drs. Stants is adjunct- directeur van het Vaderland. Hij zal per 17 januari officieel in dienst treden, maar nu al wel betrokken worden bij de beslissingen die met betrekking tot de schouwburg worden genomen. LEIDEN - De film ,,'t is onze buurt .of niet dan?" die bewoners van de Oude Morsch over hun eigen buurt ge maakt hebben, en die gisteravond voor het eerst werd ver toond, is een uniek werkstuk, dat aantoont welke belang rijke plaats buurt- en wijkcomite's in Leiden kunnen inne men. De meer dan vijftig minuten du rende film illustreert levendig en overzichtelijk wat er zoal zich af speelt in de Oude Morsch, tussen Morspoort en Steenstraat. Het zaaltje van café LISC aan de Bin nenvestgracht zat propvol buurt bewoners die met groot enthou siasme van deze kleine geschied schrijver van de buurt kennis na- „Een film over hoe een Leidse buurt als de Oude Morsch zich or ganiseert om mee te praten over het plan van de binnenstad", zeggen de makers Bernardo en Virginia Guil- lén en Reinout van Gulik. Zoals bekend is er een projectgroep binnenstad, bestaande uit ambte naren en drie deskundigen van bui ten Leiden, die vóór 1 januari 1978 een zogenaamd struktuurplan voor de binnenstad willen maken.u in In plan moeten komen te staan waar het heen moet in de Leidse binnen stad met het wonen het werken, het verkeer, het winkelen enzovoort. Het is de bedoeling dat het ko mende jaar de binnenstadbewo ners hun wensen en eisen op tafel leggen. Daarvoor is een uitgebreide inspraakprocedure en is er een binnen stadswinkel (Morsweg 10) die beheerd wordt door de „in spraakcoördinator" Hans van Gelder. In ,,'t is onze buurt of niet dan?" wordt een beeld ge schetst van de moeilijkheden die in veel binnenstadswijken spelen, en van de manier waarop een wijk zich kan organiseren om zich sterk te maken. In de film zegt wethouder Waal over de komende inspraakproce dure: „Als men het over een be paald punt onderling eens s kan worden, zal de gemeenteraad een uitspraak moeten doen." Met an dere woorden: als je niet wilt dat anderen beslissen wat goed voor je is. dan zul je actief moeten ziin in de inspraakprocedure. De film laat zien dat een buurt waar bewoners, bedrijven en winkeliers hecht sa menwerken, meer macht heeft dan een enkeling. De inleiding van de film geeft een schets vam de grootse plannen die Leiden in de jaren zestig koesterde: brede wegen moeten het verkeer dwars door de stad laten zoeven. De bewoners van de Rijn- en Schie- kade zagen machteloos toe hoe de Trekvliet gedempt werd; zonder vorm van verzet werd het gebied Herengracht/Zijlsingel kaalgesla gen. Als contrast worden verderop in de film beelden vertoont van de acties die de Oude Morsch onder nam om het verkeer uit de buurt te weren. De Narmstraat wordt ge blokkeerd. Veelzeggende beelden van het enorme busverkeer in de Steenstraat. De blokkade van de Steenstraat. De buurt slaagt er tenslotte in om een gedeelte van het busverkeer (stad-uit) uit de Steenstraat acties succes hadden op het moment dat winkeliers en buurtbewoners hecht gingen samenwerken. Zijn de eerder genoemde grootse plan nen gelukkig niet doorgegaan om dat er gewoon geen geld voor was, nu kunnen buurtbewoners zelf be slissen wat voor plannen gemaakt moeten worden. Dat vereist op de allereerste plaats een stemmigheid in de buurt om sterk te staan tegen over een soms wat hardhorende overheid. Actieve en gerichte sa menwerking tussen de buurtver enigingen zal de macht van de ge meenteraad inperken ten gunste van de zeggenschap van de buurten zelf. De buurtbewoners, die al zo lange tijd steeds maar weer afge wacht hebben wat er op het stad huis over hen beslist werd, kunnen nu met duidelijke eisen en acties het verloren terrein terug ren, zo toont de film duidelijk met de geschiedenis van de bussen in de Steenstraat. In een maand is ,,'t is onze buurt. of niet dan?" gemaakt. Het is te zien dat de film door buurtbewoners gemaakt is, al wan delend door de buurt. Haarscherp wordt de levendigheid van de buurt getekend, de betrok kenheid van de bewoners bij wat er zich op straat afspeelt. Duidelijk ook komt naar voren hoe het vele verkeer de kleine buurt onder druk zet. De technische gebrekkigheid van deze amateurproduktie neemt men daarbij voor lief. Het is te hopen dat nog in vele buur ten deze instructieve film vertoond wordt. Het zou verplicht huiswerk moeten zijn voor de raadsleden (gisteravond wel uitgenodigd, maar geen van allen aanwezig!), em de ambtenaren die uiteindelijk steeds meer direkt met buurtbewoners zullen moeten samenwerken. TOM MAAS. School voetbal nu op vrijdag LEIDEN - De commissie voor het schoolvoetbal heeft besloten de finales van het toernooi om het Leids schoolvoetbalkampioen- schap op vrijdag te laten verspe len. Het programma van gisteren en vandaag moest door de over vloedige regenval van de iaatste dagen afgelast worden. Mocht er geen verbetering in de weerstoes- tand komen dan zullen de finales vermoedelijk in de Kerstvakantie afgewerkt worden. Voorlopig hoopt de commissie vrijdag om 10.00 uur met de kwartfinales voor de lagere scholen te kunnen be ginnen. Om 14.00 uur nemen de fi nales voor A-, B-, C-junioren en la gere scholen een aanvang. Ge speeld zal worden op sportcom plex De Vliet. LEIDEN - "Laat u een boek niet eerst lezen door kinderen voor dat het uitgegeven wordt?", vraagt de jongen. "Nou", zegt de schrijfster, "Ik heb zelf drie kinderen en die lezen het na tuurlijk wel. Maar ja, die zijn niet helemaal objectief, die le zen het waarschijnlijk anders dan jullie". En zo ontspon zich gisteren in het filiaal van de openbare bi bliotheek aan de Eduard van Beinumstraat (Zuid West) een gesprek tussen de Haagse schrijfster Anke de Vries en een twintigtal kinderen. Onder werp van het gesprek was het recente boek van Anke de Vries "Het geheim van Mories Be- sjoer", dat niet alleen bekroond werd met de zilveren griffel maar ook als beste boek van het jaar werd gekozen door een Leidse kindeijury. De schrijf ster kreeg daarvoor een prach tige oorkonde met daarop de motivering van de jury met een plant met daarbij een flesje plantenvoeding. Maar voordat ze weer kon vertrekken moest ze eerst een spervuur van vra gen beantwoorden. Wat haar wel eens in flinke moeilijkhe den bracht. Zo vroeg een jongen of Anke de Vries zelf had bepaald hoe de tekeningen in het boek van te kenaar Dick van der Maat er moesten gaan uitzien of dat de tekenaar dat zelf had gedaan. "Hij doet dat helemaal zelf', zei de schrijfster. De jongen: "Dus U kunt die tekeningen niet af keuren?". De schrijfster "Nou, eh..." En zich wendend tot de heer Boele van HensbroeK, di recteur van uitgeverij Lemni- scaat "Kan ik dat afkeuren?". Waarop de uitgever vertelde dat dit soort dingen altijd in goed overleg besproken wordt. "Het geheim van Mories Be- sjoer" (afgeleid van Maurice Bonjour) kwam als beste boek te voorschijn uit een aantal van acht boeken. De Leidse kinder jury, die werd samengesteld uit lezertjes van de vijf jeugdafde lingen van de openbare biblio theek, kwam tot deze keus na een paar maanden van kritisch lezen en scherp oordelen. Het geen mej. Kloeke van het filiaal Plantage de opmerking ont lokte dat het niet zo gek zou zijn als de uitgevers en schrijvers zich eens eat meer op de wensen en verlangens van de lezende kinderen zouden richten. Dat het boek van Anke de Vries, dat intussen al acht keer be kroond is. overigens juist giste ren besproken werd, is natuur lijk niet verwonderlijk: het is immers kinderboekenweek. Op de foto: de schrijfster Anke de Vries met de oorkonde van de kinderjury, die haar zojuist is overhandigd door Eddy v.d. Viist (rechts). INDUSTRIE VRAAGT VOOR DIREKTE UITZENDING: 1 HTS-er BOUWKUNDE liefst erv. met maatvoering van bouwelementen. Voor onbep. tijd inZoeterwoude. 1 CV-MONTEUR enkele weken in Noordwijk. 1 AUTOLAKSPUITER met all-round vakerv. voor klein garagebedrijf in Voor schoten. Onbep tijd. 2 PLAATWERKERS voor onbep. tijd in Zoeter- woude. 1 TECHN. MAGAZIJNBEDIENDE leeftijd plm. 20 jaar en i.b.v. LTS-opleiding. voor onbep. tijd in Voorschqtpn. 1 HUISH. HULP (vrl.) Plm. 30 jaar voor zieken huis in Leiden. Hele dagen, 2 maanden. 3 KEUKENHULPEN Leeftijd plm. 40 jaar voor grote instellingskeuken in Leiden. Voor langere tijd. met weekenddiensten. 5 BETONWERKERS liefst met erv. voor langere tijd in Zoeterwoude. 5 PROD. KRACHTEN voor fabriek in Zoeterwou de. Onbep. tijd. 4 PROD. KRACHTEN voor fabriekswerk in Sas- senheim. Voor enige we ken. 10 INPAKSTERS voor eenv. inpakwerk in Bodegraven. 3 weken. 5 PROD. HULPEN voor bakkerijbednjf in Bo degraven. Voor onbe paalde tijd. UITZENDBUREAU leiden, Kort Rapenburg 6 tel. 071-146546 Alphen ad. Rijn, Groe- noord 6 tel 01720-92023 (tussen 14.00-17.00 uur) Geopend van 10 - 5.30 uur. Donderdag koopavond 7-9 uur. Heerlijk t 'wegloop'' schoentje met soepele crèpezool. Winkelprijs 45 In bruin. De „knaller" van onze aanbiedingen. Grandioos schoentje. Stuntprijs Voor vader en zoon Prachtige leren laars Maten 39-46 Onvoorstelbaar voor slechts Haast u! Geweldig solide leren stapper met echte crêpe zool en heerlijk voetbed. Ver beneden de winkelprijs Echt leer! Niet te geloven, slechts Italiaanse leren heren moccasin met flexible rubber zool. Heerlijke pasvorm Beperkte voorraad slechts Voor winkelen en wandelen. Modieus - sportief. Winkelprijs 55.- Nu slechts ma Zwart en brui Ook als kinstapmodel. J HAARLEMMERSTRAAT 299 - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17