Voor Kaiserslautern is competitie belangrijker Van de Kerkhof: "We gaan winnen Van Impe naar Lejeune Topmöller: Ik wil weg 99 FITTIPALDI WEG BU COPERSUCAR ffOENSDAG 20 OKTOBER 1976 PARIJS - Lucien van Impe heeft gisteren een contract ge tekend voor de Franse ploeg Lejeune. De winnaar van de Ronde van Frankrijk dit jaar tekende een contract voor een jaar. De Belg, die de laatste seizoenen voor Gitane reed, neemt zijn landgenoot René Dillen als knecht mee. Hierdoor heeft ploegleider Henri Anglade voor het nieuwe wielerseizoen de be schikking gekregen over twee kopmannen. Roy Schuiten voor de ééndagswedstrijden en korte etappe-wedstrijden en Lucien van Impe voor de grote ronden en speciaal de Ronde van Frankrijk. Voor Van Impe bestond veel belangstelling van verschil lende ploegen. Ook in Neder land. Frisol zou de besprekin gen met de Belg openen als de Spanjaard Luis Ocana het contract niet zou tekenen. Daarvoor zijn manager Piet Liebregts en directeur Nico de Vries dezer dagen in Mont de Marsan. De manager van Lu cien van Impe heeft hem ook aangeboden bij Peter Post van Raleigh. De Amstelvener had slechts zijdelings interesse, beloofde Van Impe een keer op te bellen, maar daar kwam het tot nu toe niet van. Post hoeft dus nu niet meer te bel len. Post zei gisteravond: "Ik zoek eigenlijk geen kopman meer. De romp van mijn ploeg voor volgend seizoen staat al vast. Daar komen misschien nog wat jonge renners en (of) knechten bij. Van Lucien van Impe wist ik dat hij met Le jeune in onderhandeling was. Ik heb me er niet druk om ge maakt". Voor Lucien van Impe bete kent de verbintenis met de Franse firma een terugkeer naar zijn oude bazen. In '69, '70 en '71 reed hij al voor dit merk, waarvan de laatste twee jaren met Sonolor als medesponsor. Van Impe: "Ik ben wel blij met Lejeune. Vooral omdat ik op dezelfde voet kan doorgaan als altijd. Ook van Lejeune krijg ik alle gelegenheid om me voor te bereiden op de Ronde van Frankrijk. Voor mij verandert er vrijwel niets, behalve de kleur van de trui". Over het te delen kopman schap (met Roy Schuiten) maakt Lucien van Impe zich geen zorgen. "Ik ga natuurlijk met Roy praten, maar ik ben er van overtuigd dat we er ge makkelijk uit zullen komen. Uiteindelijk zijn wij twee to taal verschillende renners met geheel andere belangen". Van Impe had ook aanbiedingen van Italiaanse ploegen. "Ik had ook voor een Italiaanse firma kunnen tekenen. In dat geval zou ik meer verdienen, maar dan zou ik ook veel in Italië moeten rijden en daar had ik niet veel trek in. Na tuurlijk zou ik de Ronde van Italië weieens willen winnen, maar de Ronde van Frankrijk telt toch veel zwaarder. Ook nog nu ik de tour al eens ge wonnen heb. Bij Lejeune voel ik mij net zo in mijn element als de laatste jaren. Daarom ben ik het contract gaan teke nen. Anglade had mij tijdens de Tour al eens benaderd. Daar liefc hij het niet bij. De laatste maanden werden de contacten steeds intensiever. Het had weinig zin om nog langer te wachten en nog een eventueel aanbod van Frisol af te wachten. Al die onderhan delingen werden me eigenlijk zo'n beetje te veel". Toen Luis Ocana (in '73) en Bernard Thevenet (in '75) de Ronde van Frankrijk wonnen, fietsten zij een jaar later veel minder sterk. Van Impe die net als zijn Spaanse en Franse voorgangers elke dag invita ties krijgt om te verschijnen op allerlei festiviteiten, loopt hetzelfde gevaar. Maar de Belg heeft zich daartegen gewa pend. Van Impe: "Ik geef hooguit aan één uitnodiging per week gehoor. Ik wil in de volgende tour net zo hard fiet sen als ditjaar en het liefst nog harder. Daarom bedank ik feestelijk voor de meeste uit nodigingen. Mij zien ze nau welijks op feestjes. Ik heb Ocana en Thevenet op een verschrikkelijke manier zien wegkwijnen. Dat zal mij niet gebeuren. Daarom train ik in de winter twee keer in de week en gebruik ik de overige dagen om te vissen en lekker tot rust te komen". KAISERSLAUTERN - Onder zijn weelderig krullende haar dos herinnert een litteken op zijn voorhoofd aan het auto ongeluk ruim een halfjaar ge leden, vlak voor de Europese kampioenschappen in Joegos lavië. Klaus Toppmöller (25), toen nog de belangrijkste kan didaat als opvolger van Gerd Muller genoemd, verbleef acht tien dagen in het ziekenhuis Txnrdat hij aan revalidatie- oefeningen mocht beginnenOm vervolgens uit de nationale se lectie te worden verstoten. Een shock,een hersenschuddingeen paar gekneusde vingers en een nog steeds pijnlijke nekspier vormden de gevolgen van de verkeerde manoeuvre in zijn snelle sportwagen. Tot vandaag bereikte Klaus Toppmöller nooit meer de vorm, die hem eerder ooit Westduits interna tional maakte. Slechts eenmaal, "omdat", verklaart Toppmöl- Ier. Kaiserslautem in een uit hoek ligt. Er wordt te weinig aandacht aan ons besteed. Daarom ook wil ik weg. Vorig seizoen al. Maar toen dreef Kai- serslautern de transferprijs dermate hoog op, dat ik onbe taalbaar werd. Valencia bood 1J> miljoen voor me. Vond men nog te laag. Ik ben bezig geweest met het Spaanse Burgos, met FC Zurich en, zoals ik later via an deren heb vernomen, heeft ook Feyenoord nog naar mij geïn formeerd. Ze lieten me niet gaan. Toen heb ik maar voor tweejaar bijgetekend. Maar me teen contractueel laten vastleg gen, dat ik tussentijds kan ver trekken bij een eventueel goed aanbod. Zoals ik dat ook drie jaar geleden deed. toen ik een jaar niet speelde om mijn studie aan de HTS af te maken. Ze wil len me echter vasthouden tot aan de WK in Argentinië heb ik begrepen". Klaus Toppmöller. aanvanke lijk als middenvelder aange trokken maar bij gebrek aan een spits naar het front gediri geerd scoorde vorig seizoen 22 maal, maar kwam deze compe titie nog niet verder dan drie schamele doelpunten. Een on willige nekspier hindert hem bij. het koppen. "Maar", vult hij aan, "angst als gevolg van het ongeluk heb ik niet meer. Ik mis alleen nog wat zelfvertrouwen. Dat kan weer komen, zodra Sandberg volledig is hersteld. Want dat gemis slaat terug op de hele ploeg, waardoor ook ik minder mogelijkheden krijg om een aanval af te ronden. Zonder Sandberg missen we gewoon een extra spits. Zoiets wreekt zich altijd". Ing. Topmöller slentert naar zijn sportwagen ("Autorijden blijft toch mijn hobby"),stapt in en vraagt tenslotte: "Waarom heeft Feyenoord Van Hanegem eigenlijk verkocht?" Guus Brox was helaas niet in de buurt om hem dat eens haarfijn uit te leg gen. Trainer Ribbeek: "Eerst degradatiegevaar afwenden" i de pijlers waarop Kaiserslautern KAISERLAUTERN - Roland Sandberg maakt op een bij veldje oefeningen ter versterking van zijn gekwetste knie, terwijl trainer Erich Ribbeek tijdens een onderling oefen partijtje blundert als vrije verdediger, waardoor Johan Riedl kan scoren. "Misschien geeft hem dat zijn zelfver trouwen terug", zo verontschuldigt de trainer van Kaisers- lauteJfi zijn fout. Europa Cup superbelangrijk Zelfvertrouwen, het wordt bij Kai serslautern meteen in'verband ge bracht met Roland Sandberg. "Zo lang hij er niet bij is," fluistert men op de Betzenberg, "zal dat zelfver trouwen uitblijven". Ronnie Hellström, 57 maal Zweeds international, zegt het niet zo recht streeks, maar de vermaarde doel man van Kaiserslautern wijst wel steeds in die richting als de slechte resultaten van de ploeg in de Bun- desliga ter sprake komen. Voor laatste zonder uitzicht op de nabije ommekeer brengt onzekerheid te weeg bij Kaiserslautern, dat van avond opnieuw zonder Roland Sandberg moet aantreden tegen Feyenoord. Een enkelbandbles sure als gevolg van de zeven weken gedwongen rust wegens een meniscus-operatie, verhindert Ro land Sandberg (29) om vanavond al zijn ploeg bij te staan op de moei zame weg naar herstel. Erich Rib- beck: "Hij is in zoverre hersteld, dat hij öf vanavond óf zaterdag tegen Boru^sia Dórtmund kan spelen. Ik geef de voorkeur aan zaterdag, om dat hij dan nog wat fitter zal zijn en omdat ook de competitie voor ons op dit moment belangrijker is. We kunnen daarin ons geen misstap pen meer veroorloven. We moeten punten gaan pakken'om het degra datiegevaar af te wenden". Ronnie Hellström (27) respecteert het besluit van zijn trainer, maar be licht ook de andere kant van de medaille. "Wellicht zouden we van avond mèt Sandberg ons ritme te rugvinden. Dat zou een opsteker kunnen betekenen voor zaterdag. Want als we de wedstrijd goed doorkomen, betekent dat vijfdui zend toeschouwers extra. Mis schien hebben we dit keer dat beetje geluk wat ons over de drem pel kan brengen. Juist Feyenoord is daarvoor een goede tegenstander". Hij weet dat van Ralf Edström, met Sandberg en Hellström de pijlers van het Zweedse elftal. "Edström ST. ETIENNE - mogen we René van der Kerkhof - tot voor kort het enfant terrible van de verderé traditioneel makke Rijvers-formatie - geloven dan wacht St. Etienne vanavond een hartig karwei in het Geoffroy Guichard- stadion. De snelle vleugelspeler, reëeler dan zijn chef als het er op aankomt de zwakke defensie van PSV te kriti seren: "Wij, wij kunnen niet verde digen. Dat is de laatste tijd vaak zo gebleken. Wij hebben er de mensen niet voor, het duo Van Kraaij- Krijgh stapelt misverstand op mis verstand, en Nordqvist is, zo blijkt het nu Stevens nog steeds is ge blesseerd, te snel afgedankt. Als we echt in het defensief gaan gaat het onherroepelijk mis. Maar we hoe ven ook niet. We kunnen met dit team naar hartelust aanvallen. Dat gaan we doen vanavond. En ik durf voor 99 procent zeker te voorspel len dat we gaan winnen ook". Klare taal. Waaruit blijkt dat PSV met heel andere bedoelingen naar St. Etienne is gereisd dan de vorige keer toen het in de halve finale door de Franse ploeg werd uitgescha keld dankzij een doelpunt in St. Etienne. René van der Kerkhof te rugblikkend: "Het was onze eigen schuld. We hadden de' ploeg ge woon overschat. Domweg omdat ze net van Dynamo Kiev hadden ge en datzelfde Dynamo Kiev ons een jaar eerder uit de Europa Cup II had gemikt. We hadden enorm tegen het karwei opgezien en toen we dan ook heel gemakke lijk die 1-0 achterstand konden handhaven dachten we hé, hè, we zijn er. Vooral ook omdat we in die tijd thuis nooit verloren en vaak met vijf of zes doelpunten verschil wonnen. Nou, dat was dus achteraf helemaal verkeerd bekeken. Stom. Want als we toen in de tweede helft wat meer hadden aangedrongen, hadden we de finale al in St. Etienne bereikt. Dan hadden we doodgewoon gewonnen René van der Kerkhof was een ver dwaald schaap in die dagen. Keerde pas maanden later vrijwil lig terug naar de kudde. Wil nu wel zeggen dat hij spijt heeft van zijn recalcitrante houding indertijd. Van der Kerkhof: "Maar mag ik ook eens een fout maken. Ik voelde me indertijd niet thuis bij PSV. Maar ik was gewoon stom, dat ik dat aan de vooravond van die Europa- Cupwedstrijd ging zeggen. Er kwam meteen onrust in de ploeg. Rijvers werd boos, de supporters ook. En toen moest ik, of ik wilde of niet door. Ik ging uitsluitend voor mezelf spelen, in de hoop dat ik op zou vallen voor een andere club. Maar het werkte allemaal aver echts. Hoe meer ik ploeterde, hoe slechter het ging. Op het laatst maakte ik er niets meer van. Toen dacht ik ook echt, ik ga hier weg. Toen kon ik naar Keulen, het was bijna rond en toen maakte PSV zelf het gebaar. Of ik toch wilde blijven. Dat vond ik klasse. Men bood mij een langdurig contract aan, zodat ik voor minstens zes jaar onder de pannen zou zijn. We hebben veel gepraat en zijn er uitgekomen. Een paar puntjes moeten nog worden opgehelderd. Ik wil onder andere nog een clausule laten opnemen, dat er een mogelijkheid blijft om mijn geluk elders te beproeven. Niet dat ik daar nu naar verlang, maar je weet nooit hoe het loopt in de toekomst". Hij heeft zich voor het begin af aan in de dienst van het elftal gezet. Offerde zich op voor de ploegtaktiek, probeerde niet meer de solist uit te hangen. Zegt "We zijn midden in ons vijf jarenplan. Als we echt de topclub willen wor den zoals Ajax vroeger dan moeten we de Europa Cup pakken. De tijd is daar nu rijp voor. Mochten we onverhoopt geen kampioen wor den dit jaar dan is dat ook geen ramp. Ajax werd ook geen kam pioen toen het voor de eerste keer Europees kampioen werd. De Eu ropa Cup is superbelangrijk. Als je die een keer gewonnen hebt geeft dat een enorme stimulans. En ik ben ervan overtuigd dat er in ons elftal nog veel meer zit dan er tot op heden is uitgekomen Pim Stoel Kné van de Kerkhof: Wij, wij kunnen niet verdedigen" heeft me verteld van Feyenoord. Ik heb het onlangs nog zien spelen op de tv, toen ik bij Edström logeer de". Ronnie Hellström, blond snorretje blauwe ogen en blond haar, denkt even terug aan het eind van de vo rige competitie, toen hij zijn con tract met drie jaar verlengde bij Kaiserslautern. "Wat speelden we toen goed. De derde plaats lag voor het grijpen. Maar blessures - toen al - deden ons tenslotte toch nog te rugvallen naar de zevende plaats. Nu. met dezelfde ploeg, sta je bijna onderaan. Hoe is het mogelijk, vraag ik me wel eens af. We hebben gewoon een goed elftal, maar we halen geen punt". Onwillekeurig praat hij dan weer in de richting van zijn landgenoot Ro land Sandberg. "Als hij faalt, faalt de hele ploeg. Dat bleek vorig sei zoen al. Het elftal is helemaal af hankelijk van hem. .Ook Klaus Toppmöller, die deze competitie nog niets heeft gepresteerd. Hij kan het niet zonder Sandberg, die zelf trouwens in de afgelopen drie sei zoenen bij Kaiserslautern liefst zes tig maal scoorde. Daarom had ik graag gezien dat Sandberg van avond zou meespelen. Jarenlang heeft men op de Betzenberg uitge roepen dat Kaiserslautern eindelijk ook eens Europa-Cupvoetbal moet gaan spelen om wat internationale ervaring op te doen. Nu heb je die kans en laat je hem liggen". Ronnie Hellströ kijkt Erich Rib beek aan, een hoffelijke trainer, die een menselijke open aanpak na streeft. Hij lacht naar zijn klasse doelman en zegt "Wat heb je aan internationale ervaring in de tweede klasse Koersen in Hilversum Speedy Volita-prijs 2000 meter 1. Onno Duke (J. G.H de jong) 2.45.8 1.22.9, 2 O Lala, 3. Narwa Hanover. Niet gestart Never Lost. Winn. 2,70, pl. 1,60 1,70 3,50, kopp 5,10, trio 202,40 Kees Verkerk-pnjs, 1500 m: 1. Pitista (A. Mollema) 2.04.9 1 23.3, 2. Porseleintje. 3. Parodie. Winn. 1,50, p. 1,20 3,10 1,40, kopp. 40,80. Jonker Volann-prijs, 2440 m: 1. O Tem pora (P. Zandt) 3 26.0 1.24 4, 2. Orion La- guna, 3. Henry Buitenzorg. Winn. 4.90, p. 1,20 1,70 1,70, kopp. 6,20, trio 72,80. Joke-prijs, 2020 m: 1. Onno Zwier (S. v Dooyeweerd) 2.47.8 1.23.9, 2. Odette Os- sewaard, 3. Nova H. Winn. 1, pl. 2,30 1,90 4,80, kopp. 13,30. Florissant-prijs, 2440 m: 1. Leconda (H. Pools) 3.22.6 1.23 0. 2 Lucien B, 3 Magne N. Winn. 12,70. pl. 3.10 3,40 3,40, kopp. 67,60. trio 1190,70. Matadoren-prys, 1600 nr 1 Manza Bui tenzorg (W. Duivenvoorden) 2.05.0 1.18.1,2. Jojo Buitenzorg. 3. Karei Duke. Winn. 1,30, Pl 1,10, 150 1.20, KOPP. 3 30 Jello-prijs 2920 m: 1Lathi (J. Wagenaar) 4.10.0 1.25.0, 2. Marv Hollandia, 3. Jorno Beroona. Winn. 3,00, pl. 1,90 2,30 4,80/ 10,80, trio 643,50. Matadoren-prys (tweede heat) 1600 m: 1 Manza Buitenzorg (W. Duivenvoorden) 2.05 4 1.18.4, 2. Jojo Buitenzorg, 3. Karei Du ke. Niet gestart Belito. Winn. 1,10, pl. 1.10 1,10 1,10, kopp. 3.00. Manza Buitenzorgprijs 2000 m: 1. Miss Renee (R. Heynen) 2.48 9 1.24.5, 2. Ohio Lee, 3. Little Six B Winn 13,10, pl. 3,10, 3,70, 1,90. KOPP. 169,70, trio 2.185,20. Jojo Buitenzorg-prijs 2000 m: 1. Oki nawa (H Pools 2.54,9 1.27.5, 2. Ortus Pri de, 3. Oglala Mendel. Niet gestart Oscoma Cereless en Oscar Bucephalus. Winn. 4,80, pl. 1,90 2,30 1,60, kopp 35,10. RIO DE JANEIRO - Emerson Fittipaldi gaat de Braziliaanse Renstal Co- persucar verlaten. De twee-voudige oud-wereldkampioen heeft van zijn sponsor de vrijheid gekregen om een andere renstal te zoeken, waar hij wellicht een betere formule I-wagen tot zijn beschikking krijgt. Emerson Fittipaldi was in '72 (Lotus) en 74 (Maclaren) wereldkampioen. Vorig jaar stapte hij over naar Copersucar, een Braziliaanse auto, waarmee zijn broer Wilson voorheen meer brokken maakte dan goeden prestaties boekte. Maar ook de twee-voudige oud-wereldkampioen zag geen kans de Copersucar met succes te laten deelnemen aan de internationale Grand Prix.Emerson, die voor het "overstapje" naar de Braziliaanse renstal een gigantisch handgeld ontving, werd op bepaalde momenten moedeloos van. Geld maakte niet gelukkig. Het kwam tot een gesprek, waarna hij de vrijheid kreeg om een andere renstal te zoeken. Emerson Fittipaldi wacht nu op een aanbieding. Die zal gezien zijn uitstekende stuurkwaliteiten, zeker komen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13