ALS U VANDAAG üMiaKi "Sociale wetten worden misbruikt" I BINNENDOOR "Boycot Amro en Stevin onrechtmatig" BUITENOM LIDO 124130 IETS DREIGENDS OVERKOMT, DENK ER DAN OVER NA. HET IS MISSCHIEN EEN VOORTEKEN... Meerderheid vindt: PPR-protestper bus BINNENLAND Prof. rnr. Slagter: ROTTERDAM - DE boycotacties tegen de AMRO-bank op grond van het verlenen van kredieten ten be hoeve van handelstransacties met Zuid-Afrika en tegen de Stevin- groep, die in Chili wilde investeren, zijn volgens prof. mr. W. J. Slagter onrechtmatig In een uitvoerig artikel in het Ne derlands Juristenblad van deze week voert de Rotterdamse hoogle raar - hij doceert internationaal privaatrecht aan de Erasmus Uni versiteit argumenten aan voor deze onrechtmatigheid: het ontbreken van een geoorloofd doel en het ont breken van evenredigheid tussen het doel en de schade door de toe gepaste middelen. In zijn artikel bepleit prof. Slagter ook wijziging van het ontwerp- Sanctiewet, dat in augustus bij de Tweede Kamer is ingediend. Vol gens hem moet daar meer rechts zekerheid voor het Nederlandse bedrijfsleven worden ingebouwd. "Thans kan het Nederlandse be drijfsleven zich terecht beklagen over het ontbreken van zekerheid en maatstaven bij de beoordeling. of transacties met een bepaald land wel of niet door een boycot kunnen worden getroffen. In de meest re cente lijst van Amnesty Internatio nal worden 122 landen genoemd, waar op strafrechtelijk terrein mensenrechten worden geschon den. Moeten al deze landen door Nederland op de zwarte lijst wor den geplaatst? Zo neen, wie maakt dan uit, met welk land geen handel mag worden gedreven"? Prof. Slagter noemt het "onthul lend en onthutsend", dat de minis ters Van der Stoel, Lubbers en De Gaav Fortman desgevraagd aan het bestuur van de Stevin-groep niet hebben kunnen zeggen, in welke landen het bedrijf wel en in welke het niet zonder politieke bezwaren kan werken. Hij stelt de in zijn artikel uitvoerig beschreven wijzigingen van het wetsontwerp-Sanctiewet ook voor, opdat "de besluitvorming wordt gelegd, waar deze behoort te liggen, namelijk bij de regering met con trole van het parlement en noch bij een particuliere actiegroep noch bij het particuliere bedrijfsleven". EEN ANGSTAANJAGENDE FILM Uitgebracht door CFM filmverhuur Muzen (1) Op het moment dat u dit leest, heeft Thalia, de muze voor het vrolijk toneelbestel, weer een keurig onderkomen in Leiden. Op het moment dat ik dit schrijf, vrijdagmiddag om kwart over éen, is het nog niet Grauwe regensluiers hangen over de stad, maar in vele Leidse huishoudens heerst reeds grote activiteit. Mijn vrouw heeft m'n fluwelige zwarte pak laten stomen bij ons om de hoek. Voorts heeft zij bij de Bijenkorf in Den Haag een grijswit gestreept overhemd gekocht met lange manchetten en bij een nering die "Maison de cravattes" heet een grijs glim mende stropdas. De schoenen die ik aandoe, heb ik - het is nu tien voor half twee - nog aan de voeten, maar ik ben van plan om ze nog geducht te poetsen. Als er dan geen kostuumstuk vóór het voetlicht wordt opge voerd, dan maar er achter. De sokken zijn nog even een pro bleem. Jammer dat ik nou niet "In Haagsche Kringen" kan zien. Muzen (2) De muze Thalia. Wat hebben we haar lang gemist. Het staats hoofd zelfs geeft van doorluchte belangstelling blijk. De muze Thalia terug uit haar verbanning. Men legt haar ech ter niet zomaar te bedde. Haar zusje, nummer tien, dat nako mertje van het celluloid, zou zeggen: "daar komt een draai boek aan te pas". Een draaiboek bevat tijd, plaats, de activiteit zelf en bij zonderheden. En namen na tuurlijk; de namen van de meespelenden. In Engeland zijn ze d'r meesters in. De "Ti mes" wijdt er dagelijks een hele pagina aan. Zelfs als er geen schouwburgjes geopend wor den. Van "17.45 tot 18.00 koffieka mer" lees ik in dat draaiboek. De activiteit bestaat uit de "aankomst H.M. en gevolg". De initialen van het staatshoofd komen in het draaiboek bijna zo veelvuldig voor als de naam van de heer "Milikan", wiens in vloed de voedingsgewoonten van een hele generatie Leidse weight watchers heeft gevormd. Milikan zorgt voor de activiteit op dat uur. Die bestaat uit: "aperitief met licht zoutje. Siga ren en sigaretten (Lucky Strike zonder mondstuk)". Trouwens, Milikan is ook wie der da, een kwartier later, in de Leidse burgerzaal, waar aan een lange tafel, U-vorm de maaltijd wordt gebruikt. Milikan zorgt voor de menukaarten en - zegt het draaiboek: "vol morsen: Mi likan zorgt voor warm water en poetsdoeken". Ook het "opdie nen van achter gordijn trouw zaal" is aan zijn alziend oog toe vertrouwd. Kribbig voegt het draaiboek er nog aan toe: "(n.b. stilte achter gordijn!) aan maal tijd kort ogenblik foto's maken toegestaan (R.V.D. beziet nog)". Maar, milder al weer, "de wijn mag van tevoren zijn inge schonken". Enquête De enquête en de computer zijn de katheder en het glaasje water van de politiek. De onder vraagde zit nog na te puffen van het ja", "neen", "geen me ning", of de computer heeft het spul al verzwolgen en op een rij gezet. Als je sommige politici hoort en vooral diegenen, wien de worst van electoraal gewin wordt voorgehouden, dan is de gang naar de stembus, straks in mei, een bijkans overbodige formaliteit. Wij weten alles reeds; de ponskaart heeft ge sproken. Toch is enige reserve geboden. Wie wel eens kijkt naar het t.v.- programma "Frontaal", waarin twee het met elkaar óneens zijnde lieden een jury van hun eigen gelijk trachten te overtui gen, weet dat de categorie "geen mening" levensvatbaar is en een toekomst heeft. Die catego rie is in de jury meestal ruim vertegenwoordigd. Bovendien heeft zij een hardnekkig karak ter, want bij een tweede stem ming, nadat de beide kempha nen zich hebbenuitgesloofd, blijft "geen mening" ruim ver tegenwoordigd; een soort mid denpartij. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat degenen met en degenen zónder boompje heb ben gewisseld. Met die categorie "geen me ning" weten onderzoekers niet zo verschrikkelijk raad. Het is geen fraai gezicht als het er veel zijn. Ze zijn niet bijster populair en ze worden nogal eens voor windvanen en karakterloos versleten. Dat is natuurlijk on eerlijk en ook nog onjuist. Ik heb ook wel eens van die keurig geknipte studententypes aan de deur gehad, die je dan vroegen of je de voorkeur gaf aan een hoogpolig gespijkerd tapijt, een laagpolig los tapijt, een laagpo- lig gespijkerd tapijt, vietnamte- gels of een pers. Dan weten de fabrikanten daar weer een fik kie meer wat ze moeten maken. Als je nou zelfbij een laagpolig los tapijt zweert en je laat dat door het studententype note ren, terwijl alle buren op z'n lijstje het op vietnamtegels houden, dan zit jij volgend jaar toch mooi in het schip Dan is er geen laagpolig los tapijt meer te krijgen. Moet je eindelijk toch aan de pers. Daarom houden die zogenaamde niet-weters hun mond natuurlijk. Vouw Een aardige mevrouw, telg van een vooroorlogs officierenges lacht, reageerde op mijn stukje verleden week bij een foto met die twee geüniformeerde heren in mobilisatietijd, bezig een springlading rond een naald boom aan te brengen. Zorge loos had ik gerept over de vouw in de broek van de officier (een eerste luitenant van de genie, aldus mijn zegsvrouw) en de afwezigheid van die vouw bij de miliciën op de achtergrond. Wijst u 'm nou eens precies aan, drong die mevrouw aan door de telefoon en bij nadere expertise moest ik bekennen dat wat ik voor een vouw had aangezien, het spel van zon en schaduw moest zijn geweest. Dat kan ook niet anders, zei die mevrouw vervolgens triomfan telijk, want het was onmogelijk in broeken van die stof en die snit iets te persen dat ook maar in de verste verte op een vouw leek. Onmogelijke rijbroeken die terzijde van de knieën in vreemde uitstulpingen resul teerden, waaraan de volksmond binnen het krijgsbedrijf de term "erkers" had gehecht. Ook had ik gesuggereerd dat de gemeen soldaat puttees droeg en meneer de officier niet en daar klopte evenmin ene makke van, zo moest ik uit het verhaal van die mevrouw opmaken. En of ik toch niet bezig was, een beetje stemming te maken? Kortom, ik zal voortaan nooit meer zeggen dat officieren vouwen in hun broek hebben. Bot Na 1400 jaar is een stoffelijk overschot definitief een skelet. In Limburg is dezer dagen een graf uit het Merovingische tijd vak (ca. 430-751 na Christus) opgegraven. Je zit erbij en je kijkt ernaar. Waar blijft de tijd. De muze Thalia bestond toen ook al, maar wisten die Mero- vingers veel. Hij wist de naam van zijn vaderen moederen zijn kinderen hebben hem mis schien beweend, toen hij stierf. En die kinderen stierven ook en de kinderen van die kinderen eveneens. Alles verdween. Al leen het maaiveld bleef. En wie zal zich in het jaar 3376 om het CDA druk maken? Of om Mau rice de Hond? HAN MULDER ZATERDAG 16 OKTOBER 1976 DEN HAAG (SP) - De PPR zal morgen gedurende enkele uren bussen laten rijden op lijnen die sneuvelen onder de bezuinigingen van minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat). Van de ruim veertig lijnen die mor gen met invoering van de nieuwe dienstregeling worden opgeheven, neemt de PPR er dan tijdelijk vier Dat gebeurt uit protest tegen de maatregelen van de minister. Het gaat om de buslijnen Sneek-IJlst (vanaf 13.00 uur), Maastricht- Slenaken-Gulpen (vanaf 21.15 uur) en de lijnen Venray-Wanssum (vanaf 21.45 uur). Voor het vervoer met de PPR- bussen, waarin ook enkele Kamer leden van deze partij willen meerij den, hoeft niet te worden betaald. intact houden DEN HAAG (ANP) - Alle gemeen ten zullen verplicht worden om een woonwagencentrum in stand te houden. Daarbij zal samenwerking tussen gemeenten mogelijk zijn. Alkdus heeft premier Den Uyl meegedeeld op zijn wekelijkse persconferentie. "Het beleid is de laatste jaren meer gericht op de realisering van kleine woonwagencentra naast of in plaats van de bestaande grote cen tra". aldus drs. Den Uyl. DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Nederlanders meent dat er misbruik wordt ge maakt van bepaalde sociale voorzieningen, te we ten de Weïkloosheidwet, de Wet Werkloosheid voorziening, de Algemene Bijstandswet en de Ziektewet. Voorts wil een meerderheid van de Nederlanders, dat er bezuinigd wordt op de so ciale voorzieningen. Dit is de uitslag van een enquête, die het Centraal Bureau voor de Statistiek, na overleg met het mi nisterie van Sociale Zaken, heeft gehouden. Van de ondervraagden verklaarde 62 procent van mening te zijn, dat er vaak misbruik wordt gemaakt van Kabinet praat over resolutie van PvdA/PPR DEN HAAG (SP) - Het kabinet- Den Uyl zal volgende week een be spreking wijden aan de gerucht makende resolutie van de partij besturen van PvdA en PPR. Daarin staat dat deze partijen niet van plan zijn aan een volgende regering deel te nemen als zij niet als overwin naar uit de stembusstrijd tevoor schijn zullen komen. Den Uyl zei gisteravond dat er in het kabinet behoefte bestaat om over deze resolutie te praten. Hij ontkende precies op de hoogte ge weest te zijn van de inhoud van de resolutie Wel gaf hij toe in een voorbereidend stadium over de achtergrond van de resolutie ge sprekken te hebben gevoerd met het PvdA-partijbestuur. DEN HAAG (ANP) - Het stoffe lijk overschot van een van de twee vermiste Starfightervliegers, waar van het vliegtuig afgelopen dins dagmiddag in de Waddenzee is neergestort, is gistermiddag opge- dregd. Het stoffelijk overschot was van de eerste luitenant J. G. Richert (30), afkomstig uit Tietjerk en is overgebracht naar het Bonifatius- ziekenhuis in Leeuwarden. de WW en de WWV. Daarnaast vond 32 pet. dat misbruik van deze voor zieningen „nogal eens" voorkomt, ook ten aanzien van de ziektewet ziet de overgrote meerderheid der Nederlanders misbruik, dat wil zeggen 43,7 pet. vindt dat misbruik vaak voorkomt en 42,9 pet. meent, dat er nogal eens misbruik wordt gemaakt van de Ziektewet. Onge veer gelijkluidend is de mening van de meeste Nederlanders over het voorkomen van misbruik van de Algemene Bijstandwet 40,1 pet ziet hier vaak misbruik. 41,1 pet. nogal eens misbruik voorkomen. Miebruik van de WAO ziet 39,4 pet. van de ondervraagden „nogal eens" voorkomen, terwijl 16.1 pet. meent, dat er vaak misbruik van deze so ciale voorziening wordt gemaakt. Op de vraag, of op de soviale voor zieningen bezuinind zou moeten worden, luidde het antwoord van 52 pet van de ondervraagden beves- tegend. Een derde deel vindt, dat aan het bestaande peil niet getornd mag worden. Daarnaast vond 12 pet van de ondervraagden, dat in plaats van bezuiniging van de sociale ze kerheid eerder uitbreiding daarvan nodig is. De voorstanders van bezuiniging op de sociale zekerheid zijn in de hogere inkomensklassen sterker vertegenwoordigd dan in de lagere. Bij de ondervraagden met een netto-gezinsinkomen tot 13.000 gulden per jaar was het aandeel der voorstanders 43 pet, vanaf 13,000 tot 25.000 52 pet, vanaf 25.000 tot 30.000 gulden 50 pet en van 35.000 en meer ruim 70 pet. Verder zijn zelfstandigen meer voor bezuiniging dan de loontrek- kenden: van de ondervraagde zelf standigen vindt bijna 73 pet dat er bezuinigd moet worden op de so ciale zekerheid, terwijl van de werknemers bijna 53 pet die me ning is toegedaan. Het geringste percentage (45 pet) voorstanders van bezuiniging vindt men onder hen, die niet in een beroep werk zaam zijn. VAASSEN - Inwoners van het Zuidmolukse barakken kamp in Vaassen. dat don derdag door de politie werd ontruimd en daarna ge sloopt, zochten gisteren tus sen de puinhopen van de ba rakken naar nog bruikbare huisraad en kleding. Sigaretten- fabrikanten in de clinch AMSTERDAM (ANP) - British- American Tobacco Company (BATCO) in Nederland heeft via een Haags advocatenkantoor siga- rettenconcurrent Niemeyer in Groningen gesommeerd niet op nieuw de advertentie te plaatsen, waarin een tiental sigaretten van bekende filtermerken naast elkaar worden afgebeeld. In de adverten tie, die een week geleden in een groot aantal dagbladen verscheen, prees Niemeyer een eigen merk als de sigaret met het laagste teer- en nicotinegehalte. De cijfers waren overgenomen van het onderzoek, dat het ministerie van Volksge zondheid had verricht. "Niemeyer maakt met een duide lijke afdruk van de pakjes een ver gelijking tussen tien van de meest verkochte merken", aldus BATCO, "en van die tien is dan het teer- en nicotinegehalte van het eigen merk het laagst. Maar er zijn vele andere merken, die een nog lager teer- en nicotinegehalte hebben en die worden helemaal niet genoemd, laat staan afgebeeld. Zo brengen wij zelf naast de drie merken die van ons in de advertentie staan af gebeeld nog drie andere merken op de markt, die een lager gehalte hebben dan dat van Niemeyer". monism AMSTERDAM - Ex-scheidsrechter Leo van der Kroft. in het dagelijks leven personeelschef bij een grote bouwmaatschappij in Amsterdam, wil voorkomen dat zijn bouwvakkers door een griepaanval ..buiten spel'' worden gezet. Op basis van vrijwilligheid kunnen zij zich laten inenten tegen griep. Op de foto is onder toeziend oog van Van der Kroft een bedrijfsarts bezig met zijn omvangrijk prikwerk. Alle gemeenten moeten woon wagencentra

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7