Kelly De zachtste van allemaal VOLGENDE KEER MAAR WEER MET DE AUTO Hal Laycoe te goed Nederlands ijshockey? voor Kort geding tegen Pennings Timmer praeses van FIM? ZATERDAG 16 OKTOBER 1976 SPORT PAGINA 11 vierkante meter stonden minstens honderd mensen, ik heb ze zo goed en zo kwaad als het kon proberen te tellen) hen te laat bij het stadion af zet. Zodat zij van de zes kwartier er eentje moeten missen? Dan vraag je om supportersterreur. Tenzij je, zoals meneer Spoor en meneer Westerterp, de mazzel hebt dat er te midden van de buik aan buik staande menigte een humorist van dezelfde klasse als André van Duin staat ingeklemd, die tussen alle seksuele grappen door de Rot terdammers aanried in plaats van naar Feyenoord naar Sparta te gaan kijken. "Dat kan nog net twee da gen, daarna is het te laat, want zon dag spelen ze tegen FC Utrecht". Het was een Utrechtenaar. Niet al les was even leuk wat hij zei, maar het leidde je gedachten wel af van de vervoersomstandigheden. In Engeland hebben ze een tijdje ge leden een proef genomen om het treinvadalisme van de voetbalsup porters tegen te gaan. die gewend waren elke trein volledig te ont mantelen. Ze werden in de meest luxe wagons die er waren vervoerd, met tv-toestellen aan boord, pluche zetels en wat dies meer zij, en zie: er werd geen wanklank gehoord, alles bleef heel, misschien meer uit ver bouwereerdheid dan uit zin voor orde en netheid, maar in ieder geval werd de sluimerende agressie er niet door aangewakkerd. Een tip voor de familie spoor Scalp Tenslotte ook nog even iets over voetbal. Ik ging naar Nederland-Noord-Ierland om het duel Cruijff-Best te zien, of beter gezegd: de scalp van George Best aan mijn verzameling van "be roemde spelers die ik met eigen ogen heb zien spelen" toe te voe gen. Ik had hem natuurlijk wel eens op tv bezig gezien, maar dat is even ongezond als inblikt voedsel. Hij ontbrak nog in mijn prijzenkast, waarin Johan Cruijff, Piet Keizer, Coen Moulijn en hun tijdgenoten natuurlijk een ereplaatsje innemen, met daarachter Abe Lenstra, Kees Rijvers, Faas Wilkes en zelfs Kick Smit en Bertus Caldenhove. Op de buitenlandse plank "met eigen ogen geziene vedetten" pronken Di Stefano, Pele en Puskas, Bobek, Zebec, Milutinovic, Dzajic en Seku- larac (de laatste vijf allemaal Joe- goslaven van het hoogste kaliber), Jasjin, Beckenbauer, Seeler, Van Himst, Rivelino, Rivera, Netzer, Happel, Netto, en nog wel zo'n handjevol van de grootsten uit de voetbalgeschiedenis. Het rijtje van Ad van Emmenes zal overigens nog wel iets groter zijn. Ik betreurde het sterk dat George Best eraan ontbrak, maar nu heb ik hem gezien en ik weet nu precies wat voor soort speler hij is. Inder daad uniek. Niet alleen dat hij bril janter dingen deed dan Cruijff, hij overvleugelde hem ook in nuttig heid en dadendrang. Ik heb het oude handwerk van het turven weer even opgenomen en kwam tot de volgende cijfers. Cruijff was in totaal 46 keer aan de bal, hij deed er 28 keer iets goeds mee, 16 keer iets fouts,en er zaten 2 vraagtekens tus sen (vrije schop tegen, bijvoor beeld, omdat hij voor de keeper ging staan om hem het uittrappen te bemoeilijken). Cruijff had an derhalve "blinker", dat is een actie die uitzonderlijk was. George Best was in totaal 59 keer aan de bal, hij deed er 43 keer iets goeds mee, 16 keer iets fouts, en hij had drie "blinkers". Tot zijn ver ontschuldiging moet gezegd wor den dat hij pas sinds kort weer in het echte Engelse profvoetbal speelt (zij het in een tweedeklasser) en dat hij minder kwaliteit om zich heen had dan Cruijff in deze wed strijd Vele tienduizenden toeschouwers kwamen te laat binnen In het Feye- noordstadion. Files waren daar de grootste schuld aan, inclusief de kettingbotsingen langs de weg, maar die heb ik alleen maar van ho ren zeggen, want ik was zo verstan dig geweest om met de trein te gaan. Van Amsterdam centraal naar Rotterdam centraal, en dan overstappen op de Feyenoord- trein. Ik was bijtijds uit Amsterdam weggegaan, want ik ken mijn pap penheimers, bovendien begon de wedstrijd al om acht uur in plaats van kwart voor acht of half negen, om het voor al diegenen die op woensdag tot vijf uur of half zes moeten werken nog een tikkeltje moeilijker te maken op tijd aanwe zig te zijn. In dit samenspel van tegenkrach ten droegen ook de spoorwegen een steentje bij. De eerste extra trein van het centraal station in Rotterdam naar het Feyenoordsta- dion vertrok officieel pas om 19.02 uur. Nou, dan ben je dus ruim schoots op tijd in het stadion, want dit boemeltreintje doet er tien mi nuten over. Maar op perron IA kwam de trein van 19.02 pas vijf minuten later aan het pèrron, en toen bleek hij bovendien al half vol te zitten. De duizenden die op het perron samendromden, konden er dus maar ten dele in en ik spurtte, met vele anderen, naar perron 13a, vaar de volgende extra trein om .9.09 zou vertrekken. Ik kon me nog in de goederenwagon wringen, ve vertrokken om 19.15, arriveer- len om 19.25 uur, om 19.30 was ik iet station uit en stond ik voor loket nhchtingen om mijn perskaart op te halen, om 19.35 had ik die te pak ken en om 19.40 was ik in het sta dion, maar dat gold natuurlijk niet voor "de gewone man", die nog een kaartje wilde kopen bij een der lo ketten waar lange rijen voor ston den. Hoe de spoorwegen dachten hun passagiers met de nog later inge zette extra treinen op tijd bij het stadion te krijgen, was mij een raadsel, dat echter werd opgelost door een collega die ik op de teru greis sprak. Hij zat in een van die latere extra treinen, die ook weer te laat vertrok en bovendien halver wege de rit nog een kwartiertje stil bleef staan. Een goed deel van de eerste helft had hij daardoor ge mist. Frans Ik ga nu even voorbij aan het feit dat ik, na lang geaarzeld te hebben of ik niet toch maar met de auto zou gaan (muziekje aan, comfortabel zitten in een niet-roken-coupé, en geen dronkemansgelal aan je kop van bierdrinkende medepassa giers), de trein nam, maar dan eer ste klas, in de hoop op de terugweg in alle rust vast wat te kunnen wer ken aan dit stukje. Nou vergeet het maar op de heenreis was er een conducteur die de kaartjes contro leerde, op de terugreis ontbrak die, waardoor die ene le klas-coupé in de hele trein voor 12 personen stampvol stond met passagiers van beiderlei klasse, want wat bleek de familie spoor te hebben bedacht? Dat de treinen naar Amsterdam die aansloten op de extra Feyenoord- treinen de grootte van trams Zou den hebben. De eerste trein naar Amsterdam, om 22.22 uur of daaromtrent, be stond uit vier wagons, had niet eens een le klas-wagon, en afgezien daarvan lukte het me niet er nog in te komen. Aan de andere kant van het perron stond een even klein treintje, over welks bestemming grote verwarring bestond (mensen stapten in en weer uit), want dat stond niet aangegeven, maar ge lukkig, hij ging inderdaad naar Amsterdam, alleen had ik natuur lijk net zo goed een staanplaats bij Door Nico Scheepmaker hoe moet een en ander dan inwer ken op minder gemoedelijke types, die al wat bier achter de kiezen hebben, zich in groepsverband sterker en joliger voelen dan in hun eentje, en dan merken dat de extra trein naar het Fevenoordstadion, waarin zij werkelijk als vee staan opgepropt (in die goederenwagon met een draagkracht van 3000 kilo en een bodemoppervlak van 15.5 Johan Cruijff de spoorwegen kunnen kopen in plaats van een kaartje (tegenwoor dig kassabonnetje) eerste klas, dus van werken was geen sprake. Ik til daar niet al te zwaar aan. Het was van de conducteur ook heel ver standig om geen kaartjes te gaan controleren, want hij had van alle tweede klassers die nu op de leu ningen van de banken in de eerste klasse meereisden meteen een klap op zyn kanis kunnen krijgen. Het is wel eens nuttig wanneer je als sportjournalist, die gewend is zijn natje, droogje, perskaartje en parkeerkaart gratis uitgereikt te krijgen zonder dat daar als tegen prestatie voor verlangd wordt dat hy alles prachtig-mooi vond op het veld, aan den lijve ondervindt hoe "het grote publiek", waarvan het voetbal het toch moet hebben, en dat een modaler salaris geniet dan de journalist, zich voor moeite moet getroosten om zo'n interland te be zoeken. Het gevolg van deze erva ringen is natuurlijk dat ik de vol gende keer toch maar weer met de George Best auto ga, en zo zullen er meer men sen denken, waardoor de ketting botsingen en het aantal doden en gewonden weer zal toenemen. Dat is punt 1 en punt 2 is, dat de agressiviteit van de mensen op die manier nodeloos wordt opgeladen. Dat kleine treintje dat ik op de te rugweg had, was naar het schijnt een intercity-trein. Ik zat me af te vragen of ik dan ondanks mijn le- klaskaartje een toeslag moest beta len, want intercity klinkt even def tig als d-trein. En ik nam mij al bij voorbaat voor om dat te weigeren en er ruzie over te maken, terwijl ik toch een buitengewoon gemoede lijk, rustig type ben dat al gauw ge neigd is de betrekkelijkheid van de dingen in te zien. Maar niettemin T^AGE VUURSCHE - Hy behoorde 'tot de achttien beste general mana- 'f<ers (chef-coach in het Canadese •jjshockey). Zijn naam kom je de •iüatste dertig jaar tegen in alle jaar boeken die de honderdduizenden Canadese hockeyfans uit hun tioofd leren en de beroemde Russi sche coach Tassarow vernoemde een van zijn verdedigingssystemen naar hem: Harald Richardson (zeg maar gewoon Hal) Laycoe. Wat brengt zo'n beroemd man ertoe om bondscoach te worden in een derderangs-ijshockeylandje als Nederland? Waarop stapt zo'n man vanuit de hemel, die een voortreffe lijke topclub als de Vancouver Ca nucks in organisatorisch opzicht is, over naar de hel, met door de groeistuipen nog altijd wat chao tisch opgebouwde Nederlandse ijshockeybond? Daar klopt iets niet en dus mag be minnelijke, vriendelijke Laycoe een en ander in Lage Vuursche in het zomerhuisje van Frans Hen- richs uitleggen. Hij doet er niet moeilijk over. "De Canucks gingen over in handen van nieuwe eige naars. Daar kreeg ik ruzie mee. Toen waren alle goede baantjes in het op-ijshockey al verdeeld en wilde ik eigenlijk maar definitief er een streep onder zetten". Profs In de 31 jaar dat Laycoe dag in dag uit bezig is geweest met prof- ijshockey (hij is nu 54) is hij niet echt rijk geworden. Daarvoor is hij een generatie te vroeg geboren, maar hij heeft wel zijn schaapjes op het droge, handelt in huizen en lan derijen en is allang niet meer af hankelijk van ijshockey. "Mijn drie kinderen zijn allen afge studeerd en gelukkig getrouwd, mijn vrouw wilde altijd al naar Eu ropa. Niet een paar weken met va kantie, maar voor een langere pe riode, om alles op haar gemak te kunnen bekijken. Dus zij direct en thousiast toen Frans Henrichs mij zo'n vijf weken geleden dit aanbod deed namens de Nederlandse bond". Door Peter Dijkgraaf Nederlandse competitie had gezien dat het spelniveau hem alles is meegevallen. "Ik kan die jongens natuurlijk weinig meer leren, maar met het materiaal dat ik nu heb ge zien - en mijn oordeel is uiteraard nog voorlopig en voorzichtig - kan ik wel werken. Aan mij de taak om daar een eenheid van te maken. Om met hen bepaalde systemen in te studeren". Walhalla Hal Laycoe speelde elf jaar als ver dedigende verdediger, zoals de kenners dat in Canada noemen in de NHL, de National Hockey Lea gue, het Walhalla van het profijs- hockey, zeker in die jaren. Na twee jaar New York Rangers, drie jaar Montreal Canadians en zes jaar Boston Bruins, werd hij een nog succesvoller coach. Het ijshockey in Canada heeft in verhouding de laatste vijftien jaar een zelfde soort ontwikkeling doorgemaakt als het voetbal in Europa. Er werd steeds meer volgens bepaalde systemen J&M -y- gespeeid, in plaats van het kick and-rush. Laycoe kreeg vooral be kendheid als de verdedigende stra teeg, een bekendheid die hij op bouwde bij de Portland Buckaroos in de Western League. Toen hij daar kwam was het ijshockey op sterven na dood, in het eerste jaar van Lay coe werden de Buckaroos kam pioen en die prestatie zouden zij in de volgende acht jaar nog zes keer herhalen. Na twee goede jaren bij de Los Angeles Kings, volgde een .succesgeschiedenis van zes jaar bij de Vancouver Canucks, bij zijn in trede een van de zwakste teams in de NHL. Vanaf dat moment is het Colosseum van Vancouver bij ie dere thuiswedstrijd van de Ca nucks meer dan uitverkocht. Er gaan 15.470 mensen in het stadion, maar er worden altijd meer dan 16.000 kaarten verkocht en de men sen die het laatste komen moeten dan in de hal staan. De man met deze schitterende staat van dienst kan nu nog breed lachen bij alle verhalen over het Neder landse ijshockey, maar dat lachen zal hem wel in korte tijd vergaan. Frans Henrichs heeft hem optimis tisch volgehouden dat er met me dewerking van de clubs best een wekelijkse centrale training van de grond kan komen. Bob Jastremski, de voorganger van Laycoe, die dinsdag toch met een wrange nas maak aan het laatste jaar van zijn verbintenis met de NIJB naar Ca nada is teruggekeerd, heeft nooit anders gewild. Maar in een compe titie waarin de clubs twee wedstrij den'per week spelen en waarbij de meeste verenigingen driemaal per week trainen, is dat bij amateurs een onhaalbare zaak. Laycoe zal het moeten hebben van een dubbele in terland op 9 en 10 november in Noorwegen, een toernooi rond de kerstdagen in Kopenhagen en van een trainingskamp van hooguit vijf dagen voor het vertrek naar Tokio om de Nederlandse ploeg een beetje samen te smeden. Want de competitie eindigt als altijd precies één week voor de wereldkam pioenschappen. Dan kan je honderd keer Laycoe heten en ermee schermen datje in het verleden bij alle clubs in het eerste de beste jaar succes hebt ge boekt, op dit moment is er dan aan het Nederlandse ijshockey-team weinig eer te behalen. De nieuwe bondscoach is eigenlijk te goed voor de NIJB, maar misschien ste ken de spelers toch nog iets van hem op. Krap Gezien de krappe kas van de NIJB komt Hal Laycoe ook niet naar Ne derland om zijn zakken te vullen. Derhalve lijkt de conclusie dat hij in eerste instantie voor vakantie naar ons land is gekomen redelijk gerechtvaardigd. Daar gaat hij toch verrassend fanatiek tegenin: "Ik ben primair aangetrokken om het nationale team voor te bereiden op de wereldkampioenschappen (B- poule, in maart in Tokio) voor Jong Oranje en zal daarnaast proberen zoveel mogelijk aan opleidingen en andere zaken binnen de bond te doen". Om vriendelijk lachend te vervolgen: "Ik hoop geen tijd te hebben voor vakantie in Europa, ik hoop dat ik me zó verdienstelijk kan maken voor het Nederlandse ijshockey dat ik tijd tekort kom". Nulpunt Laycoe heeft zich toch wel enigs zins voorbereid op het Nederlandse ijshockey, is uitgegaan van het nul punt en riep nadat hij het afgelopen weekeinde drie wedstrijden in de Over sigaretten kun je weinig zeggen. Je vindt ze lekker of je vindt ze niet lekker. En ze hebben een boog of laag 'teer - en nicotinegehalte. Welnu.Wat 'teer' en nicotine betreft is Kelly wel bijzonder laag. teer' 7 mg., nicotine 0,4 mg. En als 't om de smaak gaat is Kelly de zachtste van allemaal zonder flauw te worden. Veel meer valt er niet te zeggen. £elfs over Kelly niet.Maar t is meer dan genoeg om Kelly 'n keertje te proberen. MfOPMATIEVE ETIKETTERING NEDERLAND R STIPPEN. MINDER TEER EN NICOTINE BRUGGE - Van 15 tot 23 ok tober wordt in het Belgische Brugge het herfstcongres van de internationale motorsport bond (FIM) gehouden. Op het programma staan de verkie zingen van de nieuwe voorzit ters van de verschillende mo- torsporttakken. Voor het voorzitterschap van de afde ling wegrace is de Nederlan der Jaap Timmer kandidaat. Als voorzitter zal Timmer, mits hij voldoende stemmen krijgt, de Italiaan Mario Paglia opvolgen. Deze heeft zich op nieuw kandidaat gesteld, maar buiten de Romaanse ta len sprekende landen, heeft hij zich impopulair gemaakt. Dat gebeurde bij een van de laatste races voor het wereld kampioenschap. Door een eige interpretatie te geven van de regels had hij bijna een coureur tot wereldkampioen uitgeroepen, die daar totaal geen recht op had. Timmer kan vrijwel zeker rekenen op de steun van alle niet- Romaanse landen. Tijdens het congres in Brugge zullen nog meer hete hangij zers besproken worden. On der andere het probleem van de profielloze banden. Daar zou een oplossing voor ge vonden zijn, maar het compromis-voorstel is door verschillende coureurs bij wie meningen gepeild werden, niet met daverend gejuich ontvangen. ADVERTENTIE Peppi en Kokki komen volgende week zaterdag op de supersterrenshow van Het Motorhuis. Dat wordt een teest voor jong en oud. (Let op de aankondigingen in uw dagblad). fjÜLl Het Motorhuis Vondellaan/hoek Plesman- laan, Leiden, tel. 071-769313. DEN HAAG - Gisteren heeft in het Paleis van de HAAGSE RECHT BANK Haagse rechtbank mr. Blauw, het kort geding plaatsge vonden tussen enerzijds het Neder lands Handbal Verbond, Bax Fore- holte, Northa en de Noordwijker- houtse Zaalvoetbalorganisatie en anderzijds de gebroeders Pen nings. Het kort geding was namens de procureur van de verenigingen, mr. Teekens jr aangespannen, om dat de gebroeders Pennings van Sporthal Pennings de huurover eenkomst tussen de verenigingen en hen zelf eenzijdig hadden gean nuleerd. Criterium van het eenzij dig opzeggen van die huurover eenkomst was voor de gebroeders gelegen in het feit dat zij voor de exploitatie van hun sporthal geen subsidie kregen toegewezen van het Noordwijkerhoutse gemeente bestuur. De gebroeders Pennings hadden namelijk gesteld dat hun exploitatie ernstige tekorten ver toonden. Het accountantsonder zoek waar de gemeente de gebroe ders om gevraagd had liet lang op zich wachten. Uiteindelijk ontving de gemeente Noord wij kerhout een ongesigneerd accountantsrapport, waaruit bleek dat de sporthal een aanzienlijk verlies geleden had. De gemeente liet daarop zelf een on derzoek instellen, waaruit bleek dat de Sporthal een grote winst had gemaakt. De subsidie werd dus te recht afgewezen. Het eigenlijke probleem schuilt echter in het feit dat wethouder Heemskerk ten tijde van de besprekingen betreffende de verhuur van de sporthal, de ge broeders terloops toezegde dat de subsidie wel in orde kwam. Dat was voor Pennings aanleiding om de Sporthal te verhuren. Toen de sub sidie echter toch afgewezen werd annuleerde Pennings de huurover eenkomst. Hij stelde dat de ontbin dende voorwaarde, het niet ver krijgen van de subsidie, de huuro vereenkomst "niet gesloten" maak te. Kortom een ingewikkeld spel vol intriges, waarin mr. Blauw dinsdag uitspraak zal doen. De Ge broeders moeten in elk geval tot dinsdag hun sporthal voor de ver enigingen geopend houden. Fout jury nekt Kinzo AMSTELVEEN - De onverwachte nederlaag van basketbalkampioen Kinzo-Amstelveen in haar eerste Europa Cup-wedstrijd, donderdag tegen de Belgische titelhouder Ra cing Mechelen (62-63) kwam extra .hard aan omdat het verlies in feite te wijten is aan een blunder van de Amstelveense jury. Halverwege de tweede helft toen Amstelveen net een kleine voorsprong had geno men (44-42) scoorde de Belgische Amerikaan James Lister, maar de Engelse arbiter Turner keurde het punt af. De jury en de scorer zagen dit gebaar niet, net zoals het de offi ciële FIBA-waarnemer ontging. Mechelen kwam hierdoor, onte recht, op gelijke hoogte met Am stelveen (44-44) en had aan het einde van de wedstrijd aan het ene valse punt genoeg om met de winst te gaan strijken. Belgische journa listen, die de fout wel bemerkten, verbaasd: "Dit is de eerste keer dat een uitspelend team door de jury van de thuisploeg wordt bevoor deeld." ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur ASC-PDK Terrein De Kempenaerstraat. Deze advertentie werd aangeboden door D. Spoor Zn. Joh. de Wittstraat 16, tel. 153685. Alle verzekeringen, njet de goedkoop ste, wel de beste en vlotste wanneer het op betalen aankomt. ADVERTENTIE Zondag a.s., aanvang 14.00 uur LDWS-DHL Van Marle wil echte amateurs ZEIST - Jo van Marle, sectievoor zitter amateurvoetbal van de KNVB wil op de vergadering van de Europese voetbalunie (UEFA), eind oktober in Zurich, de ama teurbepalingen ter sprake brengen. In de diverse landen, die zijn aan gesloten bij de UEFA, worden an dere maatstaven gehanteerd. Dit jaar bleek dat nog eens overduide lijk tijdens het voetbaltoernooi op de Olympische Spelen in Montreal. In verschillende elftallen kwamen spelers uit, die normaal in prof clubs spelen en wel degelijk, aldus Van Marle, als prof moeten worden beschouwd. Ookj de zogenaamde staatsamateurs uit de Oostbloklan den zijn Van Marle een doorn in het oog. Het Internationaal Olympisch Co mité verlangt een zuivere toepas sing van de amateurbepalingen, zodat bijvoorbeeld spelers, die ooit beroeps zijn geweest, nooit meer aan Olympische Spelen mogen deelnemen, ook zal zouden zy in middels weer geruime tijd amateur zijn. Tot de weinige landen, die zich strikt aan de regels houden, be hoort Nederland, dat daardoor in de voorronde van het Olympische voetbalgebeuren kansloos werd uitgeschakeld door Frankrijk en Roemenië In andere landen, zoals bijvoorbeeld West-Duitsland, wordt met onkostenvergoedingen gewerkt. De vier Britse landen trokken zich al voor Montreal terug en samen met ondermeer deze landen (Enge land, Schotland, Noord-Ierland en Wales) wil de KNVB actie voeren bij de UEFA. Van Marle zal deze zaak in Zürich aan de orde stellen in de hoop tot voor de KNVB aan vaardbare wijzigingen van de ama teurbepalingen te komen. Overigens staat de UEFA wel toe, dat ex-profs uitkomen in het toer nooi om het Europees kampioen schap voor amateur- landenploegen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11