Labourpartij overleeft aanval van de oppositie Overeenstemming Libanon Hoe u slapende geld kunt verdienen Northrop wil "papieren" vliegtuig slijten ACTIES TEGEN SYRIË \erkiezingscampagneV S in vervelend vaarwater Spaarrentetot Lek in Franse reactor SEVESOWEER ONTRUIMD Mogelijk nieuw bestand DINSDAG 12 OKTOBER 1976 WASHINGTON (SP) - De Ameri kaanse vliegtuigfabriek North rop Corporation probeert aan de regering van Iran een nieuw jachtvliegtuig te verkopen, dat al leen nog maar op het tekenbord bestaat. Men wil dat de koop ge sloten is voordat het Congres een strenger toezicht gaat houden op de verkoopcampagnes, die wa penhandelaren in het buitenland voeren om de afzet van hun pro- dukten te bevorderen. In de naaste toekomst kan een wet worden verwacht, waarmee het Congres zijn greep op een derge lijke voorbereidende acties tot verkoop kan versterken. North rop doet alles om de regering in Teheran warm te maken voor het papieren vliegtuig. Lukt dit en wil Iran inderdaad deze nieuwe straalajger hebben, dan zet Northrop daarmee het Pentagon voor het blok. Het zou immers uiterst moeilijk zijn voor het Amerikaanse minis terie van Defensie om dan toe stemming tot uitvoer van het nieuwe type oorlogsvliegtuig naar Iran te weigeren. Daarmee zou een diplomatieke wrijving kunnen ontstaan in de relatie met dit land, die de Ame rikanen om strategische en eco nomische redenen ten koste van alles mooi willen houden. Het vliegtuig waar het om gaat is de F-18L, een variant voor de lucht macht op de F-18A, de Northrop- iager die bij de marine in gebruik Northrop schijnt met deze ver kooptactiek geen wettelijke over treding te bestaan. Wel wordt zij "een handig spel" en een "harde praktijkmethode" genoemd, een "poging om de buit binnen te ha len", voor de verkoopacties on der strengere controle komen. James Freeman, woordvoerder van het Pentagon, zegt tegenover The Washington Post dat er niets on gebruikelijks zit in pogingen van Northrop of enige andere fabriek om te proberen produkten in Iran of andere landen af te zetten. Het ministerie heeft echter geen toe stemming gegeven voor een eventuele verkoop, maar die ook niet bij voorbaat geweigerd. In Washington zowel als in Teheran denken Amerikaanse officials er ook anders over. Men noemt het op zijn minst een afwijking van de normale gang van zaken, dat Northrop de verkoop van de F-18L probeert door te drukken, voordat het Pentagon dit vlieg tuig heeft vrijgegeven voor ver koop naar het buitenland. William Branigin, de speciale cor respondent van The Washington Post in Teheran, weet te melden, dat als de verkoop van het nieuwe jachtvliegtuig doorgaat Northrop daar minstens 2,5 miljard dollar wijzer van wordt. Met de leveran tie zou de fabriek zich ook een weg banen naar de internationale wereldmarkt, waar orders voor wel meer dan 20 miljard dollar te halen zijn. De Democratische senator Hubert Humphrey heeft op 24 september een brief openbaar gemaakt, die minister van Defensie Donald Runsfeld twaalf dagen eerder had ontvangen van het Iraanse ministerie van oorlog. Daarin stond, dat Iran 250 exemplaren van de nieuwe straaljager wilde kopen, inclusief uitrustingsstuk ken en service, ter vervanging van de verouderde F-4 Phantom- De regering in Teheran bood daar bij aan om acht miljoen dollar te steken in het ontwikkelingspro ject van de F-18L. Minister Rumsfeld zou dit aanbod echter hebben afgesloten, omdat hij eerst wil afwachten of zijn minis terie de jager Voor export vrij geeft. De brief aan het Iraanse ministerie was ondertekend door ondermi nister generaal Hassan Toufa- nian, die belast is met de wape naankopen. Maar The Washing ton Post heeft vernomen, dat de tekst van de brief was opgesteld door de directeur van de Northrop-fabriek, Thomas V. Jo nes. Oorspronkelijk stond in het stuk, dat Iran het F-18L-project met 100 miljoen dollar wilde steunen. De Sjah vond dit echter wat overdreven. Het steunaan- bod werd teruggebracht tot acht miljoen dollar en daarna gaf de Sjah toestemming de brief naar minister Rumsfeld te sturen. In Amerikaanse regeringskringen is men verstoord, omdat de Northrop-directeur met het con cept van de brief in Iran de in druk zou hebben gewekt dat de top van de Amerikaanse ministe ries van Buitenlandse Zaken en Defensie achter de verkoop van de F-18L naar dit land zou staan. De vertegenwoordiger van het Pentagon in Teheran, Eric von Marbod, heeft laten weten dat het ministerie in Washington nog steeds geen beslissing heeft ge nomen en dat het Congres in elk geval toestemming moet geven voor de verkoop van Northrops nieuwste aanwinst een feit kan worden. Zwaar bewapende politiemannen gefotografeerd in de directe omge ving van de Syrische ambassade in Rome, die gisteren gedurende enkele uren bezet is geweest door een groepje. Arabieren. ROME/ISLAMABAD - De Syri sche ambassades in Rome en de Pakistaanse hoofdstad Islama bad zijn gisteren aangevallen door pro-Palestijnse Arabieren die protest wilden aantekenen tegen de Syrische interventie in de Libanese burgeroorlog. Het ingrijpen van Damascus in Liba non, onlangs bekroond met een ofFensief in de bergen, heeft de Palestijnse positie aldaar sterk afbreuk gedaan. In Rome bestormden drie i - een Palestijn, een Libanees en een Syriër - de Syrische missie met het oogmerk de ambassa deur te gijzelen. Het trio drong schietend het ge bouw binnen, maakte een vijftal gijzelaars, maar gaf zich een uur later over aan de Italiaanse poli tie. Behalve een gewond lid van het ambassadepersoneel waren er in Rome geen slachtoffers. Enkele uren later werd de Syrische ambassade in Islamabad overval len - eveneens door drie pro- Palestijnse Arabieren. Een van hen, een in Pakistan studerende Palestijnse jongeman, werd bij een vuurgevecht met de politie doodgeschoten. De twee andere overvallers werden gearresteerd. In Islamabad smeten de overval lers een handgranaat naar het ambassadegebouw. Er zouden, behalve de dode overvaller, geen andere slachtoffers zijn gevallen. Het trio in Rome heeft de politie meegedeeld lid te zijn van het "zwarte juni-commando". Die naam slaat kennelijk op de maand waarin Syrië de tros van zijn interventieleger naar Liba non dirigeerde en in feite partij koos voor de rechts-christelijke krachten in het conflict Gisteren ontkenden officiële PLO-zegslieden in Beiroet dat hun organisatie iets te maken heeft met acties als in Rome of in Islamabad. De PLO-zegslieden toonden zich bevreesd voor nieuwe anti-Palestijnse maatre gelen van Syrië in Libanon. LONDEN (AP) - De Britse Labourregering heeft gisteren een aanval van de conservatieve oppositie op haar econo mische beleid overleefd en parlementaire steun gekregen met 301 tegen 288 stemmen in het 635 leden tellende Lager huis. De stemming werd gehouden ring op een mislukking uitge: procedurele kwestie, welke draaid en aan een aantal maatrege- MARCOULE (Reuter) - De modernste Franse kerninstallatie, de snelle kweekreactor Phenix in Marcoule, is wegens een lek voor onbepaalde tijd gesloten, zo heeft een woordvoerder van de Franse commissie voor kerne nergie gisteren bekendgemaakt. Het lek werd vorige week ontdekt in een van de drie apparaten die hitte overbrengen van de ene vloeistof op de andere. Sinds er in juli een derge lijke fout in een van de twee andere hitte-overbrengers was ontdekt, werkte de reactor op slechts twee overbrengers. Toen er een week geleden ook in en van deze twee apparaten een lek werd geconstateerd, vond men het beter de installatie geheel tot stilstand te brengen. Volgens de woordvoerder levert het defect geen gevaar op. tegen het einde van een zes uur du rend debat over de ernstige crisis in de Britse economie door de conser vatieve oppositie aan de orde was gesteld. Noch de conservatieven noch de linkervleugel van de Labourpartij wisten echter concessies los te krij gen van premier James Callaghan of zijn minister van Financiën De- nis Healey. Zij zeiden dat de enige manier om de Britse economische crisis op te lossen bestaat uit de voortzetting van het regeringsbeleid, dat bestaat uit nauwe samenwerking met de vakbonden om inflatie te bestrij den door de loonkosten binnen de perken te houden en het aandrin gen op meer investeringen door de industrie. De oppositie eiste een drastische besnoeiing op de overheidsuitga ven om het begrotingstekort te verkleinen. Toen dit door Healey en Callaghan verworpen was vroeg de conservatieve partijleidster me vrouw Margaret Thatcher een stemming over een procedurele kwestie om de zitting te schorsen. Mislukking "Wij hebben behoefte aan open lijke erkenning van het feit dat de economische strategie van de rege- ADVERTENTIE Waarom zou u volop stoken als u 's nachts onder de wol ligt? Meestal slaapt dat niet lekkerder. En in ieder geval kost het heel wat aardgas, waar niemand wat aan heeft. Met aardgas willen we zo lang mogelijk doen. Want 't is een schone energie, met veel toepassingen, uit eigen bodem. Ver standig gebruik is dus in ieders belang. Daarom: zet uw thermostaat vijf graden Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. verstandig met aardgas lager, één uur v«-»or u naar bed gaat. (De warmte blijft echt nog wel even hangen). Deskundigen hebben berekend dat u dan zo'n 10% op uw nachtverbruik kunt besparen. En al slaapt u dan misschien een gat in de dag, u slaapt zeker geen gat in uw portemonnee. i Economische Zaken.de Vereniging van Exploitanten Nederlandse Gasunie Correspondenlieadres poslbus 19.Groningen 's nachts thermostaat lager het vertrouwen te herstel len", aldus mevrouw Thatcher, die door rechts werd toegejuichd en door links werd uitgejouwd. De linkervleugel van de Labour partij kwam tijdens het debat bui ten de kamer bijeen en uitte kritiek op de weigering van minister Hea ley om in te gaan op enkele door de linkse parlementariërs voorge stelde beleidsveranderingen. Hier onder vielen een strikte beperking op de invoer, het in beslag nemen van Britse activa in het buitenland voor het nationale welzijn en rege ringsmaatregelen om de industrie tot grote investeringen in de pro- duktie te dwingen. De linkervleugel, bestaande uit on geveer 40 parlementariërs, besloot echter niet tegen de regering in te stemmen omdat zij de door de con servatieven voorgestelde plannen minder aanvaardbaar vindt Callaghan, die het debat afsloot, zei in het Lagerhuis: "Miljoenen men sen willen dat de Labourregering slaagt. Wij zullen niet wankelen, wij zullen het land erdoor slepen". SEVESO (Reuter) - De ongeveer 500 inwoners van het Italiaanse stadje Seveso, die zondag afzettin gen hadden doorbroken om zich toegang te verschaffen tot hun hui zen die ze hadden moeten verlaten na de ontsnapping van een gifwolk, zijn gisteren overreed weer te ver trekken. De plaatselijke autoritei ten hadden beloofd later op de dag een bijeenkomst te organiseren om de grieven van de bewoners te be spreken. De bewoners, die sinds de gifonts napping van drie maanden geleden in hotels bij Milaan verblijven, kla gen dat de autoriteiten nalaten nieuwe huizen voor ze te zoeken. Daarnaast geloven ze dat het be smette gebied weer veilig is. Sommige Republikeinen betichten Jimmy Carter ervan er een stuk of vijf minaressen op na te bben gehouden. Een bewijs, dat de verkiezingscampagne in de Verenigde Staten aan werkelijk belangrijke zaken voorbijgaat. NEW YORK (AFP/Reuter) - De presidentiële verkiezingscam pagne in de Verenigde Staten is in dermate vervelend vaarwater beland, dat de Republikeinen er een paar steentjes in hebben gegooid door Jimmy Carter een vijftal maitresses aan te wrijven naar wie hij niet alleen begerige blikken zou hebben geworpen. Jack Anderson van de Was hington Post heeft de geruch ten onderzocht en ze ongefun deerd bevonden. Jimmy Carter zelf zei ze te vinden getuigen van „slechte smaak". 'Een woordvoerder in het kamp van Ford verzekerde dat „nie mand van niveau" geloof aan de geruchten had geschonken. In Playboy had Carter bekend dat hij met de ogen wel eens een andere vrouw begeerde dan Rosalyn, met de implicatie dat de schepper ze dan maar niet had moeten geven. Mevrouw Betty Ford heeft het er gisteren, toen zij haar man te hulp trachtte te komen na diens nu al historische flater inzake de toestand in Oost-Europa, niet veel beter afgebracht dan de president. In een gesprek met journalisten in Buffalo, in de staat New York, prees zij „de ontembare vrijheidsgeest van de landen in Oost-Europa". Vinnig liet zij er op volgen: „Ik denk niet dat president Carter weet waarover hij praat". Beseffende welke blunder zij met deze functie omschrijving voor de Democra tische tegenstander van haar man beging, probeerde zij deze te herstellen, maar sprak toen over „senator Carter", eveneens een functie die de oud gouverneur van Georgia niet bekleedt. Ook Izonder dergelijke verspre kingen van zijn vrouw heeft president Ford het al moeilijk genoeg door zijn ongelukkige uitlatingen over Oost-Europa. Een negerpredikant omschreef de moeilijkheden van het staatshoofd als volgt „De pre sident heeft zich de afgelopen dagen onledig gehouden met pogingen om te verklaren wat hij had willen zeggen, toen hü zei wat hij heeft gezegd". ADVERTENTIE De rente die wij vergoeden op spaar gelden loopt van 41/4% tot 91/2%. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK verstandig met energie SJTAURA (Reuter/DPA/UPI) - Vertegenwoordigers van de Liba nese president Sarkis, de Pales tijnse bevrijdingsorganisaties en de Syrische regering hebben gisteren in de Libanese plaats Sjtaura een overeenkomst bereikt over een be stand en een politieke oplossing voor de burgeroorlog. Dat is meegedeeld door de bemid delaar van de Arabische Liga, Has san Sabri El-Choli. Het akkoord worcft nu voorgelegd aan president Sarkis, PLO-leider Arafat, presi dent Assad van Syrië en de secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Machmoed Riad. Als alle partijen akkoord zijn zal de over- Het akkoord zou voorzien in uit voering van de overeenkomst van Cairo van 1969 tussen Libanon en de Palestijnen, waarin de Palestij- nen zich verplichten buiten hun kampen geen wapens te dragen. Choly verklaarde dat de overeen komst een "totaal pakket" is, waar door een onmiddellijk en algeheel eind zal komen aan de vijandelijk heden in Libanon, als alle partijen akkoord gaan. Hij zei ook dat het akkoord voorziet in uitbreiding van de vredesmacht van de Arabische Liga. De Amerikaanse regering heeft be sloten Israël nieuwe "hoogst mo derne" wapens te leveren, zo is gis teren door hoge regeringsfunctio narissen in Israël gezegd. Het positieve Amerikaanse ant woord op een memorandum dat premier Rabin vorige week aan het Witte Huis zond, komt drie weken voor de Amerikaanse presidents verkiezingen. Zowel president Ford als zijn Democratische tegen stander Carter dingen naar de gunst van de Joodse Amerikaanse kiezer. De functionarissen wilden niet zeggen om wat voor wapens het gaat, maar uit politieke bron is ver nomen dat het ultramoderne wa pensystemen zijn. Na een onderhoud van de Israëli sche vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken Yigal Allon met president Ford heeft het Witte Huis bevestigd dat Ford zijn goed keuring heeft gehecht aan de lever ing van nieuwe wapensystemen aan Israël. Woordvoerder Nessen wilde niet zeggen om welke wapens het gaat. Wel zei hij dat de Pershin- graketten voor gronddoelen, die met een atoomkop afgevuurd kun nen worden, er niet bij zijn. Nessen zei dat Ford de leverantie vorige week heeft goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9