VVD wil flink gaan bezuinigen Formatie van nieuw kabinet is al begonnen NVV-jongeren houden controle-actie WELLICHT INVOER NOORS AARDGAS 'Tzs-tJkJt Voorarrest Ludwina J. verlengd Systeem-Sparen Volgens tegenbegroting voor Hulp garnalen- vissers kinderboekenweek: da's feest in de boekhandel DINSDAG 12 OKTOBER 1976 'Werkgevers ontduiken minimumjeugdloon" AMSTERDAM (SP) - De NW- jongeren gaan een grootscheepse worden opgeroepen hierte- het geweer te komen. In de De actie wordt op 6 november be sloten met een landelijke manifes- controleactie op touw zetten tegen week van 1 tot en met 6 november Qok wordt actie gevoerd tegen het tatie en demonstratie in Hengelo, de ontduiking ieugdloon door de werkgevers. Volgens het NW-jongerencontact met klachten. Daarvoor worden komt dit steeds r den volgens schattingen 8000 i speciale meldingsposten ingericht. Behalve tegen het weigeren verschijnsel dat steeds drijven, die leerlingen opleiden aan hun bedrgfsscholen, weigeren het un\)'eugdloon uit te betalen Daar gingen het afgelopen jaar metaalbedrijven over tot het geven van zakgeld in plaats, van mini- murtgeugdloon. Volgens de NW- NW-jongeren uit een onderzoek van de loontechnische dienst. Die bedrijfstakken zijn: de confectie de kartonageindustrie, de lederware- nindustrie, het levensmiddelen- bedrijf en de textielindustrie. In 7900 bedrijven die door de LTD de ruim 200.000 werkende jongeren sommige werkgevers om het i te volstaan met het ge- jongeren maken deze werkgevers werden bezocht krijgt 2,3 procent ■zijn, die geen minimumjeugdloon krijgen. Maar in werkelijkheid z< dit aantal veel groter zijn, omdat jmjeugdlopn uit te betalen die jongeren die daar recht op heb ben, keert het NW- i paar tientjes zakgeld. Het argument van deze bedrijven i: nog onvoldoende gegevens bekend jongerencontact zich ook tegen de ziin. In de komende weken zullen de /erkende jongeren op allerlei ma- dat de leerlingen geen produktieve Het aantal bedrijfstakken arbeid verrichten, maar een vak le- 1 ren. Volgens de NW-jongeren is de grens tussen leren en werken moei lijk te trekken. de jeugd- van de jongens en 3,1 procent1 de meisjes, die in volledige dienst zijn, minder dan het minimum jeugdloon. Bij de jongeren in part time dienst liggen deze percentages jongeren, die recht hebben het minimumloon, minder wo gegeven is de laatste tijd duidelijk hoger 5 procent van de jongens gestegen. Dat blijkt volgens de 5,3 procent van de meisjes DEN HAAG (SP) - De WD wil de gemiddelde werknemer volgend jaar 140 gulden "schoon" meer in hét handje geven dan het kabinet-Den Uyl. De WD-fractie wil dit bereiken door een stuk of wat belastingverlagin gen: de loon- en inkomstenbelasting gaan iets omlaag. de belastingtarieven worden volledig aangepast aan de geldont waarding (inflatiecorrectie: de mensen krijgen het geld dat zij als ge volg van de inflatie te veel aan belasting hebben betaald terug). en zoals wij gisteren al meldden wordt de kinderaftrek niet afge schaft. Dit "gebaar van de overheid" kost de schatkist in 1977 bijna 1800 mil joen gulden. "Het betekent", zo legde de finan ciële specialist van de WD, drs. G. van Aardenne, gistermiddag uit, "dat de lonen volgend jaar niet zo veel omhoog hoeven. Het bedrijfs leven krijgt daardoor meer arms lag. De belastingverlaging helpt dus mee de werkloosheid te be strijden". Bedrijfsleven De WD wil ook het bedrijfsleven De fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer, Hans Wiegel e rechtstreeks de helpende hand toe- Aardenne presenteerden gisteren de alternatieve Müjoenennota-1977 steken. Het plan is om volgend jaar 1100 miljoen uit te geven aan de verhoging van de fiscale tegemoet komingen bij bedrijfsinvesterin gen. i die fractie Van Om al deze extra uitgaven van 2900 miljoen gulden te dekken stelt de WD een hele reeks bezuinigingen op de overheidsuitgaven voor. De voornaamste is gèèn grotere greep van de overheid op investeringen van ondernemingen. Dat bespaart DEN HAAG (ANP) - Nederland en 1100 mihoen gulden. Ook wil de Noorwegen zullen in de nabge toe- WD ?èèn verhoging van de kin- komst gaan praten <over de invoer derbi' ag, omdat in haar plannen van Noors aardgas en olie. Dit bleek de kinderaftrek blijft bestaan (be- na besprekingen van ruim twee spaart 640 miljoen). Voorstellen tussen de Noorse minister president Odvar Nordli en premier Den Uyl gisteren in Den Haag. De Noorse premier vergezeld door zgn minister voor milieuzaken, me- Gro Harlem Brundtland brengen op het ogenblik een offi- aienst „;„„i «ar. h»-.q Ho dagen Andere bezuinigingsvoorstellen van de WD zijn: minder ambtenaren nemen: 240 miljoen. elke minister moet 0.25 procent van zijn begroting afstaan: 216 mil joen Noorwegen produceert op het der minder huursubsidies en minder ogenblik 9 a 10 miljoen ton olie, on- Vissern woningwetwoningen: 260 miljoen, geveer evenveel als het land nodig delegatie «minder rijkssteun voor het heeft. Maar binnen vier jaar tijd zal DEN HAAG (SP) - Minister Stee van Landbouw heeft gisteren met etu ucic6atic -- - van producentenorganisaties van openbaar vervoer 100 miljoen. de produktie 50 a 60 miljoen ton garnalenvissers overeenstemming Bezuinigingen op het voortgezet bedragen, aldus bereikt over regeringsteun aan de en wetenschappelijk onderwijs: minister-president. moeilijkheden verkerende be- 170 miljoen. zullen wij met onze buurlanden minder ontwikkelingshulp: 160 overleggen hoe wu kunnen sa- miljoen. menwerken." zo vervolgde hij. minder geld voor omroepen, Noorwegen heeft in dit verband pers, gezinsverzorging en bijstand: ook belangstelling voor de Neder- 122 miljoen. De Noorse premier Nordli was gistermiddag Milieuzaken Harlem Brundtland de gast i DEN HAAG (SP) - Deformatie van het tweede kabinet-Den Uyl is al van start gegaan. Tijdens het jaarlijkse grote politieke debat in de Tweede Kamer, dat vanmiddag is begonnen en tot donderdagnacht voortduurt, zal moeten blijken of er tussen de PvdA en de confessionelen een basis is om verder te regeren. Wiegels VVD staat voorlopig buiten spel. Voor de CDA-top staat het vrijwel vast dat de samenwerking met de PvdA voortgezet moet worden. Alleen met behulp van de socialistendie het vertrouwen hebben van de vakbeweging, is het mogelijk om de economie er weer bovenop te helpen zonder dat bij pijnlijke ingrepen de zaak plat gaat, zo wordt in CD A-kringen gezegd. De socialistische partijleiding beseft, dat zij op het CDA is aange wezen. Alleen met steun van de christen-democraten kan de PvdA leuke dingen voor linkse mensen" tot stand brengen. Deze week zal duidelijk moeten worden of de wil om samen te werken sterker is dan het onderling wantrouwen. Want de PvdA verdenkt de confessionelen er van dat de socialisten alleen maar zijn ingehuurd om de vakbonden koest te houden, maar zodra het economisch weer voor de wind gaat aan de dijk wordt gezet. Het CDA vreest dat de socialisten er alleen maar op uit zijn om maat schappijhervormingen door te drukken, maar hun handen niet vuil willen maken aan het puin ruimen. Beide partijen willen zekerheid over de bedoelingen van hun tegen stander. De algemene beschouwingen zullen dat deze week moe ten brengen. De confessionelen stappen alleen in een tweede kabinet-Den Uyl als de PvdA belooft mee te doen aan een forse bezuiniging op de overheidsuitgaven en een loonmatiging om de werkloosheid terug te dringen. De PvdA wil garanties van de CDA-partijen dat zij bereid zijn mee te werken aan „maatschappijhervormingen". Zoals: de vermo- gensaanwasdelingvergroting van de bevoegdheden van de on dernemingsraad, andere grondpolitiek, grotere greep van de overheid op de bedrijfsinvesteringen. De socialisten hebben de zekerheid nodig dat er na 1977 „een aanzet tot maatschappijvernieuwing" wordt gegeven om de vakbewe ging te vriend te houden. Want anders krijgt Den Uyl de FNV helemaal niet zo ver dat zij afziet van inkomensverbetering voor de werknemers. Het zal toch al een hele krachttoer worden om de werknemers er van te overtuigen dat minder loon nodig is voor meer werk. Economen als Van den Doel, De Golan en Tinbergen vrezen dat dat nooit zal lukken. Zij geloven dat alleen door „democratische dwang" (ge leide loonpolitiek) de noodzakelijke offers gebracht zullen wor den. Het is een moeilijke keus voor de vakbeweging: minder loon en betere gemeenschapsvoorzieningen of hoger loon en bezuinigin gen op de overheidsuitgaven. De PvdA wil het één, de WD het ander en de christen-democraten van allebei wat. De PvdA zit momenteel in het hoekje waar de slagen vallenKiezer sonderzoeken voorspellen weinig goeds. Bij de PvdA taant het enthousiasme voor een tweede kabinet-Den Uyl. waarin het CDA het voor het zeggen krijgt. Er gaan steeds meer socialistische stemmen op om maar weer in de oppositie te gaan. De confessionelen voelen zich - net als vroeger - weer de machtheb bers in de Nederlandse politiek. Als in de dagen van Romme zijn ze weer in de positie om de lakens uit te delen. Daarom zei CDA-voorzitter Piet Steenkamp zaterdag dat een tweede kabinet-Den Uyl „nog geen vanzelfsprekende zaak" is. De confessionelen wachten er wel voor zich al te nauw aan de PvdA te binden. Zeker nu de socialisten de kiezersgunst verloren lijken te hebben. Bovendien - een al te duidelijke uitspraak dat het CDA na de verkiezingen opnieuw met de PvdA in zee gaat is koren op de molen van WD's Wiegel. ,Jk zal de confessionele kiezers dan wel even haarfijn uitleggen dat ze net zo goed rechtstreeks op Den Uyl kunnen stemmen", zei hij zaterdag. De confessionelen willen de handen zo veel mogelijk en zo lang mogelijk vrij houden. Formeel staat het CDA op het standpunt dat de stembusuitslag bepalend moet zijn voor de politieke kleur van het nieuwe kabinet. Misschien wordt de weg naar het tweede kabinet-Den Uyl deze week in de Tweede Kamer gebaand. Maar het komt niet onomstotelijk vast te staan dat PvdA en CDA na de verkiezingen in mei samen verder regeren. Het formatie-overleg is al begonnen, maar wordt pas volgende zo mer voltooid. JAN SCHINKELSHOEK drijfstak. De minister zal voor een periode van vgf jaar een door het Gamalen-Opvang-Fonds aan te gane lening van 700.000 - garan deren. Verder wil hij twee jaar lang i rentesubsidie geven landse chemische industrie. De WD wil niets weten 1 be- bedrag van 500.000.-, dat het op- zuinigingen op Defensie. Om de vangfonds wil lenen. De garnalenvissers zullen op 18 ok tober over het met de minister be reikte akkoord vergaderen daarna vervanging van de Neptune aankoop van munitie, onderdelen en anti-tankwapens mogelijk te maken stellen de oor 113 miljoen gulden defensie uit te trekken. wordt verdacht van voorbereidin gen tot een aanslag op het Israëli sche luchtverkeer, blijft nog veertien dagen in voorarrest ADVERTENTIE Morgen begint de kinderboekenweek voor de jeugd. Dat worden leuke dagen. Stap eens binnen in de boekwinkel. En zoek Het Verdwenen Plakboek. Dat kost tijdens de Kinderboeken-, week maar f2,75 als je ook een ander kinder- of jeugdboek koopt. Wees er vlug bij. VAN 13TOT EN MET23 OKTOBER. Het Verdwenen Plakboek is verkrijgbaar zolang de voorraad strekt. Een ander discussiepunt met de Nederlandse regering was de Noorse aankondiging om per 1 ja nuari 1977 een economische zone van tweehonderd mgl in te stellen voor de Noorse kust. Omdat ook de Europese gemeenschap dezelfde plannen koesteren, wil Noorwegen (geen lid van de EG) graag hierover overleg plegen met de europese Europese Premier Den Uyl, op het ogenblik voorzitter, heeft de Noorse delegatie laten weten dat Nederland zal proberen de andere acht leden te overtuigen on de Eu ropese commissie, het dagelijks bestuur van de Europese gemeen schap in Brussel, toestemming te geven voor de besprekingen met Noorwegen. Ander punten van bespreking wa- -- - ren de algemene internationale po- raëlische politie een bekentenis litrek, de Europese conferentie heeft afgelegd. Het Nederlandse voor veoligheid en samenwerking, de noord-zuid conferentie TEL AVIV (SP, ANP - Ludwina dat een vertegenwoordiger van de de 23-jarige Nederlandse die Nederlandse ambassade haar had opgezocht en had op een vraag van de rechter niets meer te zeggen „Ik Israël maak het alleen maar slechter voor mezelf, als ik iets zeg" j Dat is gisteren besloten door de loop aan Nederlandse persverte genwoordigers op een vraag zij zich niet bij de rechter rechtbank in Ramle. Tot de verlenging rest is besloten om de politie gele- had beklaagd bijvoorbeeld c genheid te geven het onderzoek feit dat zij na ruim twee weken nog tegen haar af te ronden. De politie steeds geen juridische bijstand meent dat het dossier in ongeveer heeft gekregen. „Ik heb wel om een twee weken te kunnen afwerken, advocaat gevraagd, maar ik kreeg Daarna zal het worden overgedra- er geen. Ze zeiden dat ik er geen gen aan het openbaar ministerie, recht op had", aldus Ludwina J. dat een acte van beschuldiging zal „Aan de advocaat wordt gewerkt", opstellen. reageerde kanselier Van Wagenin- De 23-jarige Nederlandse ver- gen, die de rechtszitting als verte- dachte Ludwina J. heeft te kennen genwoordiger van de Nederlandse ambassade in Jeruzalem bijwoon- tuatue in zuidelijk Afrika. Noff twee jaar studentenstop DEN HAAG (ANP) - De mogelijk heid om voor bepaalde studierich tingen aan universiteiten en hoge scholen een studentenstop in te stellen moet nog twee jaar van kracht blijven. De ministerraad ging in zijn gisteren gehouden ver gadering akkoord met verlenging, tot 1 september 1979, van de desbe treffende wet, te weten de machti gingswet „inschrijving studenten". Momenteel vallen experimentele studierichtingen rrtet onder de machtigingswet. De ministerraad besloot het parlement voor te stel len deze uitzondering te laten ver vallen. haar handen voorovergebogen zaaltje van de rechtbank in Ramle een zeer teneergeslagen indruk maakte, was nauwelijks bereid op vragen over de ernstige tegen haar ingebrachte beschuldigingen te antwoorden en duidelijk bang haar mond voorbij te praten. „Waarom zou ik antwoord geven? Er is nog niets achter de rug, er is nog niets bekend". Zij sprak haar toorn uit over de Israëlische politie die zich niet aan haar belofte zou hebben gehouden. „In het begin hebben ze beloofd dat ik gelijk weg mocht als ik zou meewerken". Ludwina had „geen commentaar" op het bericht dat zij de namen zou hebben gegeven van de leden van de groep die met haar in een kamp van het Voksfront voor de Bevrij ding van Palestina, bij Aden in Zuid-Jemen, zou zijn opgeleid. Het is volgens Ludwina „absoluut niet waar" dat zij iets te maken zou hebben met plannen voor een vliegtuigkaping. Tijdens de korte rechtszitting, die voor het Bredase meisje uit het He breeuws in het Frans werd ver taald, hield zy haar lippen stijf opeen. Zij bevestigde alleen kortaf ADVERTENTIE Hoe u automatisch meer kunt sparen. en u vlugger iets moois bij elkaar heeft Lijkt het u prettig om ongemerkt een rtooi bedrag bij elkaar te sparen' Vindt u iet verstandig om automatisch meer rente t uw geld te maken? ihebben wi Systeem-Sparen is éen van de me diensten van de spaarbank Het maakt sparen zo gemakkelijk, dat u er geen omkijken naai Loopt u een: LEIDSE SPAARBANK Nog een Nederlander in Israël vastgehouden JERUZALEM (SP) - De Israëli sche politie heeft gisteravond tegenover de Nederlandse am bassadeur in Israël, drs. Chr. B. Arriëns, bevestigd dat ook de Nederlander Ger D. sinds vo rige week in Haifa wordt vast gehouden. De Israëlische marine hield donderdagavond ten noorden van Rosh Hanikra voor de Li banese kust een boot aan. Het schip werd naar Haifa gesleept. Na het doorzoeken van de boot „Peacemaker" (onder Cyprioti sche vlag) en ondervraging van passagiers en bemanning werd de boot vrijdagmiddag vrijge geven. Een van de passagiers, de Nederlander Ger D., wordt nog steeds voor ondervraging door de Israëlische veiligheids dienst vastgehouden. Volgens de Israëlische leger- woordvoerder werd de boot aangehouden nadat zij een ken had genegeerd om zich te identificeren. De beslissing c de boot met haar 28 passagiers en bemanning naar Haifa te sle pen zou zijn genomen nadat sommige opvarenden „ver dachte voorwerpen" overboord zouden hebben gegooid. Welingelichte Israëlische krin gen wisten te melden dat de Nederlander wordt vastgehou den wegens de contacten die hg in Libanon met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie en wel licht andere Palestijnse organi saties zou hebben onderhou den.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7