Raad wil spoed met bouw van zwembad Raad keurt bezuiniging bij Gezinsverzorging af Parkeerverboden In Zuid- West of Mors CDA wil in tweede klas al zwemles CDA wil onderzoek commissie affaire rond Welzijnsbron Koningin naar Kooi een f leurop bloemencheque Heel veel mannen hebben een afwasmachine verzekerd. Maar niet eens hun vrouw. DINSDAG 12 OKTOBER 1976 LEIDEN Bosch: eerder schoolzwemmen. LEIDEN - Het CDA-raadslid Bosch heeft er gisteravond in de Leidse raad voor gepleit om het schoolzwemmen al te laten begin nen in de tweede klas van de basisschool. Hij kreeg daarbij de steun van Houtman (SGP/GPV). De leerlingen zouden dan gedurende twee en mogelijk zelfs drie jaar zwemonderricht kunnen krijgen. Hij leverde daarmee kritiek op de huidige situatie waarbij de scholieren pas in de vierde klas van de lagere school voor het eerst zwemles krijgen. "Vele ouders hebben hun kinderen daarvoor al op eigen kosten zwemmen laten leren", aldus Bosch. In zjn antwoord zei wethouder Tesselaar dat het schoolzwemmen in Leiden hem zorgen baart. Niet zozeer de kosten van de zwemles sen, maar vooral de kosten van het vervoer van school naar het zwembad en andersom. "Ik ben ook een voorstander van verschui ving van het schoolzwemmen naar een jongere leeftijd", aldus we thouder Tesselaar "maar het betekent dat nog meer kinderen dan nu het geval is met de bus naar het zwembad vervoerd moeten worden". Hij kondigde aan over de gehele schoolzwem-kwestie een aparte nota te zullen ontwerpen, waarin verschillende alterna tieven en de kosten op een rijtje zullen worden gezet. Bus stad-uit niet meer over Steenstraat LEIDEN - Sinds gisteren zijn er. op aandringen van winkeliers, bewo ners en ten slotte ook de gemeente raad, weer nieuwe verkeersmaat- LEIDEN - De Leidse raad is er voor om op korte termijn te beginnen met de stmat? BeZtmmak°Pex>e Bussm bouw van een tweede overdekt zwembadcomplex in Leiden naast het pas gereedgekomen combi-bad De Zijl. Het complex zou moeten bestaan uit een 25 meter-bad, dat ook geschikt is voor zwem- en waterpolowedstrijden, en een instructiebad. Alleen over de plaats waar het bad moet komen bestaat binnen de raad nog verdeeldheid. Het college - daarin onder meer ge steund oor PvdA, PPR en D'66 - vindt, dat het bad moet worden gebouwd naast de Vijf Mei- sporthal in Zuid-West en CDA'er Bosch en Houtman (SGP/GPV) hielden een pleidooi voor een plaats in het Morskwartier. De zwembadsituatie kwam gistera vond in de gemeenteraad aan de orde, nadat drieënhalve maand geleden de nota voor het eerst op de raadsagenda was geplaatst. Ook gisteravond kwam men nog niet tot een besluit, omdat de dis cussie halverwege moest worden afgebroken voor urgenter zaken. Duivesteijn (PvdA) vond, dat de plaats van het nieuwe bad aan de Boshuizerlaan goed gekozen is, omdat het centraal in Zuid-West gelegen is en straks - als de Churchill-brug er is - ook ge makkelijk te bereiken is vanuit de Mors. Wel vond hij het nood zakelijk. dat in het Morskwartier ruimte wordt gereserveerd voor een eventuele derde overdekt zwembad in Leiden. Die zou in de toekomst tevens een functie kunnen gaan vervullen voor de Stevenshofjespolder, als beslo ten wordt om die polder te gaan bebouwen. Hij pleitte er verder voor tegelijk met de definitieve plannen voor het zwembad ook een "verhui splan" voor een van de voetbal verenigingen van Zuid-West naar de Mors te overleggen. Die ver huizing is nodig om ruimte te scheppen voor het zwembad en de aanleg van een extra half ver hard trainingsveld. Een motie van Duivësteijn wordt uitgesproken, dat het 25 meterbad geschikt moet zijn voor zwem- en waterpolowedstrijden, werd gisteravond nog niet in stemming gebracht, maar zal in de raad een ruime meerderheid krijgen. Kritiek op de zwembad nota was er van de CDA'er Bosch. "De nota is een beetje uit de losse pols geschreven" aldus Bosch, die het een tekortkoming vond, dat in de nota geen afweging tu- suen een plaats in Zuid-West en de Mors heeft plaatsgehad. "De Mors lijkt mij een betere plaats, want Zuid-West vergrijst enorm. De scholen lopen leeg en de open plekken worden volgebouwd met bejaardenwoningen", aldus het CDA-raadslid. Tegenstander was hij ook van het plan om het Zweilandbad af te stoten voor het schoolzwemmen. "Het bad ligt wel ongunstig voor de basisscholen, maar vlak erbij zitten 6000 leerlingen van het voortgezet onderwijs. Hij vroeg de wethouder na te gaan of deze scholieren geen gebruik zouden kunnen maken van het bad; een suggestie die later door wethou der Tesselaar werd overgeno- Ook de vraag of het Zweilandbad in de ochtenduren niet beschikbaar kan komen voor huisvrouwen, bejaarden en invaliden zal beke ken worden. Al waarschuwde wethouder Tesselaar wel voor de kosten, die dat met zich mee zal brengen. Raadslid Van Oosten (PPR/D'66) was voor een plaats in Zuid-West van het nieuwe zwembad gezien het grotere aantal scholen dan in de Mors (13 tegen 7) en het grotere aantal inwoners (19.000 tegen 10.000). Waarbij Bosch opmerkte dat de situatie over tien jaar - met een snel groeiend Morskwartier- heel anders kan liggen. De Vliet Bleijie toonde zich verbaasd dat er in de nota met geen woord gerept werd over een mogelijke combi natie van het nieuwe overdekte bad met het bestaande open- luchtbad "De Vliet". Wethouder Tesselaar repliceerde, dat de in stallatie van De Vliet berekend is op de huidige capaciteit en bouw van een overdekt bad op die plaats zeker een uitbreiding of vernieuwing van de installatie zou vergen. Bovendien ligt vol gens Tesselaar De Vliet niet cen traal genoeg, en maakt het in per soneelsbezetting weihig uit, om dat straks ook met personeel ge switcht zal worden van De Vliet naar de Boshuizerlaan. Als bijkomend voordeel schetste maanden evenals bussen stad- over de Steenstraat mochten rijden, moeten nu samen met het autover keer via de Blauwpoortsbrug en de oostelijke rijbaan van de Beesten markt langs het water naar de Nieuwe Beestenmarkt rijden. Fiet sen en bromfietsers richting stad- uit kunnen geen gebruik meer ma ken van de Blauwpoortsbrug, in verband met de bocht, die de bus naar de Beestenmarkt moet maken. De maatregelenin de afgelopen pe riode op en rond de Steenstraat, zijn het gevolg van de afsluiting van de Turfmarktsbrugdie dreigde in te storten. Er zal een brug aangelegd worden. Al een wachtlijst van 150 bejaarden wethouder T>sselËtar hét feitj dat LEIDEN - De voltallige Leidse gemeenteraad heeft giste- de Vijf Mei-sporthal en ravond het bezuinigingsbeleid van het ministerie van CRM het zwembad eén meuw geza- waarvan de Leidse Stichting Gezinsverzorging ernstig de menlijk te gebruiken restaurant - - - - komt Dehuidige-v^lteldeme- dupe dreigt te worden veroordeeld. Dat gebeurde in een restauratieruimte - zal mogelijk door het PSP-raadlid Anne v. d. Zande opgestelde motie, ter beschikking komen voor het die door vertegenwoordigers van alle raadsfracties mede beoefenen van denksporten. was ondertekend. Tenslotte maakte hij melding het feit, dat een beweegbare vloer In de motie wordt uitgesproken, in het bad een extra uitgave zal dat door de vacaturestop bij de vergen van 220.000 boven de ge- stichting vele Leidse bejaarden en raamde drieënhalve ton. Dat laat- andere groepen hulpbehoevenden ste bedrag zal geput worden uit "iet minimuminkomens getroffen de reserves van de LDM. worden. En dat de maatregel bo vendien leidt tot lager, ongewenst en onnodig verblijf in ziekenhuizen en verpleeghuizen, waarvan de kosten waarschijnlijk een veelvoud van die van de gezinszorg bedra gen. De maatregel gaat volgens de motie in tegen zowel het regeringsbeleid, LEIDEN -Als de gemeenteraad ermee akkoord gaat - en dat is waarschijn lijk - zal de gemeentelijke commissie, die de rekeningen controleert, op voorstel van de CDA-er Driessen, een onderzoek instellen naar de zoge naamde „Welzijnsbron-affaire"Het gaat daarbij om nooit uitgevoerde plannen om uit de reserves van de Leidse Duinwater Maatschappij de bouw van een overdekt zwembad aan de Vondellaan te bekostigen. Voor de uitvoering van die geheime plannen werd destijds een stichting gevormd met de naam Welzijnsbron" en werd het toenmalige PvdA- raadshd (nu wethouder) Van Aken aangetrokken als bezoldigd secreta ris. CD A-fractieleider Driessen bracht in herinnering.dat hij vorig jaar september tijdens een interpellatie al vragen had gesteld over de „Welzijnsbron-affaire"waarop hij nog steeds geen antwoord had ge kregen. Zo wilde hij onder meer weten of Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland inmiddels de verlies- en winstrekening van de LDM hebben goedgekeurd, waarin de uitgaven voor de welzijnsbron zijn verantwoord. Na een korte schorsing, aangevraagd door het college, zette wethouder Tesselaar uiteen, dat het idee om een zwembad te bekostigen uit de reserves van de LDM destijds is ontsproten in het brein van de toenma lige commissarissen van de LDM. "Zij vonden het een aardige geste om de gemeente een cadeau in natura aan te bieden". De zaak is afgetast bij LEIDEN - In het kader het toenmalige college en er werd overeenstemming bereikt. Men gaf zijn fiat aan de oprichting van de Stichting Welzijnsbron ook twee bestuursleden Bejaardenbeleid en Gezond heidszorg, als tegen het bejaarden beleid van de gemeente Leiden. In een toelichting op de motie zei Anne v. d. Zande, dat ondanks het feit, dat de CRM inmiddels het dreigende ontslag van 200 gezins verzorgsters heeft ingetrokken, de problemen nog levensgroot zijn. Wekelijks gaan er gemiddeld zes mensen weg bij de stichting die niet vervangen mogen worden. Op dit ogenblik is er al een wachtlijst van 150 bejaarden en de angst bestaat, dat, die wachtlijst aan het eind van het jaar zal zijn aangegroeid tot 300 a 400 aanvragen om gezinshulp waaraan niet voldaan kon worden. Die stijging hangt mede samen met het afsnijden van de mogelijkheid om via de bijstand gezinshulp te krijgen.. Verder wees Anne v. d. Zande erop, dat Leiden op het terrein van de gezins- en bejaardenhulp al een achterstand heeft en dat de gezins verzorging voor de ongeschoolde vrouw een van de weinige moge lijkheden nen. In antwoord op een aantal gen van het PSP-raadslid zei thouder Oosterman, dat het ontslag van 200 gezinsverzorg sters in Leiden was doorgegaan de situatie inderdaad catastrofaal zou zijn geweest. Overigens meldde hij de no- In de Leidse raad ontstond gistera vond nog even een discussie of bij het gesprek dat Oosterman en stichting-directeur Van der Meij op het ministerie ook een of meer ver tegenwoordigers van het inmiddels geformeerde actie-comité aanwe zig zouden moeten zijn. Anne v. d. Zande vond van wel en kreeg 19 van de 35 aanwezige raadsleden mee. Wethouder Oosterman kon digde echter aan, dat hij geen ge volg zal geven aan dat verzoek, en dat de stichtingsdirecteur tijdens het gesprek de belangen van het actie-comité zal behartigen. "We gaan naar het ministerie met een motie die door de voltallige Leidse raad wordt onderschreven. Wat wil len Nog geen andere plek voor mast LEIDEN - Wethouder Van Aken de slag te kun- heeft gisteravond in de Leidse raad toegezegd, dat alvorens besloten wordt om een andere vestigings plaats te kiezen voor de kabel-tv- mast, eerst de werkgroep kabel-tv (waarin o.m. raadsleden zitting hebben - red.) en de commissie voor de ruimtelijke ordening gein- dat van de mondelinge mededeling formeerd zullen worden. De Leidse dat er geen ontslagen zullen vallen, wethouder deed die toezegging na- maar alleen een vacaturestop is dat het CDA-raadslid Blijie erop doorgevoerd, nog steeds geen had aangedrongen in de raad de schriftelijke bevestiging ministerie is binnengekomen. Vol gens Oosterman wordt er door de verwikkelingen rond de kabel-tv ter sprake te brengen. Hij consta teerde dat de raad de stichting op het jaar wachten recht op heeft ogenblik hard gewerkt aan de op stelling van cijfers, waaruit blijkt dat het aantal uren, dat CRM subsi dieert het volgend jaar flink zal wethouder dat moeten stijgen, mende vraag or voldoen. geïnformeerd te worden over aller lei beleidsaspecten rondom de kabel-tv. Met de toezegging van de tuele nieuwe plaats overleg zal hulp te kunnen worden gepleegd ging hij tenslotte akkoord. Als Tesselaar dienen uit te strekken tot de handelingen van de toenmalige commissarissen van de LDM en het toenmalige college van Ben W.Buiten dat onderzoek dient volgens wethouder Tesselaar te blijven het bestuur van "De Welzijnsbron" omdat het hier om een privaatrechtelijke stich ting gaat, die geen verantwoording is verschuldigd aan de raad. "Zij hebben uitsluitend gelden besteed, die hen ter beschikking werden gesteld", aldus Tesselaar. Driessen (CD A) was het daarmee niet eens.Hij vond dat het bestuur van de Welzijnsbron zich niet aan het onderzoek zou kunnen onttrekkenDat zou betekenen dat een gemeente gelden in een stichting zou kunnen brengen, die buiten het toezicht van gemeenteraad en provincie zou staan. "Dat kan nooit in overeenstemming met de letter van de gemeentewet zijn", aldus Driessen. De discussie over de Welzijnsbron zal in een volgende raadsvergadering worden voortgezet. ADVERTENTIE de eerste lustrumvie-ing van het dienster centrum "De Kooi" werd gisteravond één tweefeestavoitden gehouden in de zaal van de speeltuinvereniging "Oosterkwartier". De tweede avond zal daarvoor op 18 oktober gevierd worden Opvallend was de grote betrokkenheid van alle voordrachten met het dagelijkse gebeuren in het dienstencentrum i onderzoek zou moeten komen, zou zich dat volgens wethouder De liederen van het zangkoor toonden het erg goed. Als sluiting van dit avondgebeuren vond e r alle aanwezigen aan konden meedoen. LEIDEN - Koningin Juliana, die vrijdagavond aanwezig zal zijn bij de openingsvoorstelling in de Leidse schouwburg, zal 's middags al een kort werkbe zoek aan de stad brengen. Op haar programma, dat overigens nog niet officieel bekend is ge maakt, staat in elk geval een be zoek aan een aantal gereno veerde woningen in de Kooi. dé moderne manier van groeten voor ver weg en dichtbij. Haal er één bij uw Fleurop-bloemist. LEIDEN - De commissie Verkeer is akkoord gegaan met een aantal verkeersmaatregelen, dat zal wor den uitgevoerd, zodra B en W ook akkoord zijn gegaan. Een parkeerverbod op de Burg- gravenlaan tussen Hoge Rijndijk en Kernstraat, voor beide rijba- Een parkeerverbod aan de west kant van de Catharinastraat en aan de zuidkant van het Utrechtse Jaagpad tot zeventig meter van de hoek met de Catha rinastraat (i.v.m. de bouw van een flat voor werkende jongeren aan het Jaagpad); Een parkeerverbod voor de Rijn stroomstraat; Een stopverbod in de Caecilia- straat tussen Mare en no. 20; Een parkeerverbod op de Lo- rentzkade bij de Petrusschool en ter plaatse de aanleg van een ze bra; Eenrichtingverkeer in de Soem- bastraat, richting Timorstraat; Verbod voor vrachtwagens in de Meerburgerstraat richting Lek straat; Draaiverbod op de rotonde bij het Plesmanviaduct; Afsluiten van de Da Costastraat tussen Haagweg en Ten Kate- straat, richting Ten Katestraat. Het klinkt wat cru, maar de feiten liggen niet anders. Bijna iedereen verzekert zich in Nederland tegen financiële tegenvallers. Huis en haard,auto en vakantie,ziekte en ongeval. Ze zijn keurig gedekt. Men vindt dat vanzelfsprekend. Maar het ligt anders als het om een meer emotionele zaak gaat. Als de moeder in een jong gezin zou overlijden. De gedachte daaraan drukt men weg. Naast al het leed, zijn er dan kosten die bijna geen mens kan opbrengen. Dan is het toch Rgpi ook logisch.dat het leven van de getrouwde vrouw verzekerd wordt. Met de Harte^rouwpolis van orRECHT de Utrecht. Daar staat AMEV achter.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3