Tijd tekort voor standpunt over nieuwbouw AZL Lossen en laden mag tot elf uur Bestuur van De Tuinstad wijk is voltallig BenWLeiden verbolgen Eeuwige twist: was het rood of oranje? Dodelijk virus in België geisoleerd Regeerakkoord PvdA en PPR PAGINA 20 VARIA DINSDAG 12 OKTOBER 1976 LEIDEN - B en W van Leiden zijn zeer verbolgen over de procedure die is gevolgd bij de totstandkoming van de nieuwbouwplannen voor het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. In een commentaar op de plannen noemt het college deze procedure onduidelijk en ondoorzichtig. De gemeente heeft door het korte tijdsbestek „nauwelijks een verantwoord standpunt kunnen vormen", aldus B en W. LEIDSE KANTONRECHTER Door John Kroon Het college wil dat er om die reden alsnog een werkgroep wordt ge vormd, waarin vertegenwoordigd moeten zijn de betrokken ministe ries, de Leidse universiteit, het AZL en de gemeente Leiden. Deze werkgroep zou de nieuwbouw plannen voor het AZL verder moe ten uitwerken en zou moeten wor den ingesteld bij de definitieve be slissing over de nieuwbouw door de ministerraad, over enkele we ken. Het commentaar, waarin B en W. een en ander meedelen, werd gisteravond behandeld in een extra vergadering van de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening en zal worden toegestuurd aan de inter departementale commissie die staatssecretaris Klein (Onderwijs en Wetenschappen) over de nieuw bouw moet adviseren. Terreinkeuze B en W volgen, blijkens hun com mentaar, grotendeels het stand punt van de commissie voor ruim telijke ordening, voor wat betreft Meer geld voor wijkcentrum LEIDEN - De Leidse gemeente raad is gisteravond akkoord gegaan met; Het beschikbaar stellen van een 'aanvullend krediet van ruim f 345.000 voor de bouw van het wijk centrum in de Merenwijk, waar voor onlangs de eerste paal werd geslagen. De aankoop van de panden Rembrandtstraat 17 t.e.m. 23, het voormalige CNR-complex. De aankoop van de panden Min nebroersgracht 1, 2, 5 t.e.m. 13 van het aannemersbedrijf fa. Jac. Ar- noldus en Zn., dat zal verhuizen naar het industrieterrein „De Waard". Milikan tijdelijk restaurateur Schouwburg LEIDEN - De restaurateur van de Groenoordhal en de Stadsgehoor zaal, de heer Milikan, zal tot 1 ja nuari '77 ook de foyers van de Leidse Schouwburg en het ernaast gelegen Cultureel Centrum van de gemeente pachten. Milikan is daar door de gemeente voor gevraagd, nadat een open inschrijving geen pachters heeft opgeleverd. De periode tot 1 januari moet ge zien worden als een proef, waarna opnieuw bekeken zal worden of verpachting op basis van de door de gemeente gestelde voorwaarden een haalbare kaart is. Is dat niet het geval, dan zal naar een andere op lossing gezocht worden, aldus we thouder Tesselaar. Vast staat in elk geval dat Milikan de verpachting na de proefperiode niet wil voortzet ten. de terreinkeuze voor het nieuwe ziekenhuis. De commissie deed, zoals bekend, vorige week donder dag een keuze uit drie mogelijkhe den. Het oorspronkelijke plan A, waar bij het nieuwe ziekenhuis op enige afstand van en naast het bestaande ziekenhuis gebouwd zou worden, is zowel door het AZL als de universi teit en de gemeente verlaten. AZL en universiteit voelen het meest voor het zg. plan C, waarbij het nieuwe ziekenhuis eveneens naast het bestaande wordt gebouwd en gedeeltelijk op het huidige terrein. Plan B tenslotte houdt in, dat het nieuwe ziekenhuis op het oude ter rein gebouwd wordt, waarbij het bestaande ziekenhuis in gedeelten afgebroken zou moeten worden. Kritisch Evenals de commissie voor ruimte lijke ordening hebben B en W een voorkeur voor plan B. Overigens laat het college zich in zijn com mentaar kritisch uit over de in de plannen toegemeten parkeerruim te. „Het inrichten van circa zes hec tare aan parkeerterrein voor 2000 auto's - daargelaten dat het aantal te hoog is - achten wij geen opti maal grondgebruik", aldus B en W. In de brief van het college wordt tenslotte nog aandacht gevraagd voor het probleem van de werk loosheid in Leiden: „Wij menen dat het gerechtvaardigd is dat vele Leidse werknemers worden inge schakeld bij de bouw van het nieuwe AZL". Ook wijzen B en W eroo dat de plannen niet getoetst zijn op hun waarde uit het oogpunt van volks gezondheid, maar dat de gemeente alleen heeft gelet op aspecten van ruimtelijke ordening en stede- bouw. Het gemeenteraadslid Ham (CDA) was het daarmee met eens. „Dat is schuilevinkje spelen; zo ga ik niet akkoord", zei hij. Andere commis sieleden wezen er echter op dat de stukken die de gemeente had ge kregen, uitsluitend de plaats van het nieuwe AZL betroffen. Daar over werd de mening van de ge meente gevraagd. Geheimhouding Ontstemming over de tot nu toe ge volgde procedure heerste er giste ravond ook in de Leidse universi teitsraad, waar mr. W. G. Koppe laars van het college van bestuur, mededelingen deed over de nieu- bouwplannen van het AZL. De raadsleden Smit en Van Gunsteren vroegen zich af waarom de plannen vertrouwelijk waren behandeld. Koppelaars antwoordde daarop dat het college wel openbaarheid had gewild, maar dat toch de geheim houding niet was doorbroken om dat men bang was dat men op de- perpartementaal niveau anders niet verder bij de plannen betrok ken zou worden. Koppelaars zei verder dat de universiteitsraad zich op 25 oktober over de verschillende plannen kan uitspreken. Smit en Van Gunsteren vroegen zich af wat voor zin dat heeft. „Misschien is de kabinetsbeslissing al genomen", aldus Van Gunsteren. Koppelaars verwachtte echter niet dat de mi nisterraad zich omstreeks die tijd a.' een oordeel zou, hebben gevormd. Het is altijd tveer hetzelfde. Twee politie-agenten betrappen een automobilist, die door rood licht rijdt. De automobilist be grijpt daar niets vangelooft het niet, en betaalt de bekeuring niet. Hij laat de zaak "voorko men". Bij de kantonrechter. De officier van justitie roept de au tomobilist, die zich inmiddels verdachte mag noemen, op. Voor de balie, achter het hekje, houdt de automobilist zijn ont kenning vol. "Dan zullen we de zaak moeten aanhouden"be slist de rechter. En de volgende keer worden ook de verbalisan ten van de politie opgeroepen. Dat zijn vrijwel altijd twee jonge agenten. Terwijl de een even op de gang moet blijven, verklaart de ander dat de ver dachte wel degelijk door rood licht heeft gereden. Hij zegt dat onder ede en hoopt dus zo waar lijk door God almachtig gehol pen te worden. De tweede verba lisant zal even later de woorden van de eerste bevestigen. Welnu, het is nu niet alleen wettig, maar ook overtuigend bewezen dat de verdachte automobilist door rood licht heeft gereden. Hij krijgt een boete van 75 gul den, een vast tarief. Dat is variant A. Variant B: de automobilist houdt vol, dat het licht nog op oranje staat, maar ja, het proces-verbaal is zo dui delijk, dat ook hier de officier van justitie en de kantonrechter eensgezind tot dezelfde boeteop legging' oplegging komen. De verbalisanten behoeven dan niet te verschijnen. De officier van justitie merkt dan nog wel altijd even op: "Het is hier al meer gezegd: de politie bekeurt pas, als er geen enkele twijfel is. Het licht moet al enige seconden op rood hebben gestaan". En de politie tekent de verbalen onder ambtsede. Toch staan er elke maandag weer een stuk of tien automobilisten voor de rechter te verklaren dat ze heus door oranje hebben gereden of dat de politie op een zodanig punt stond, dat een goede waarne ming onmogelijk was. Dan weer is het op de Hooigracht of Oran jeboomstraat geweest, het Schuttersveld, de Persant Snoepweg. Verdachten, spaart u de gang naar het Rapenburg toch. Gestraft wordt ge toch, ontkennen heeft geen zin.J., die helemaal uit Hoevelaken naar Leiden was gekomen, weet dat nu ook. Uit bovenstaande regels (het moeten er ruim zestig zijn, telt u het maar even na) blijkt al dat verveling zich gisteren meester maakte van de nieuwsgierigen, die het kantongerecht bevolk ten. Maar weinig verdachten kwamen tot fantastische theo- riën of sluwe verdedigingen. Verbazing was er slechts over enkelen. Zoals over Van D. uit Leiden .Hij is aan één oog blind Op een kwade dag vertoonde het andere oog een ontsteking, zo dat Van D. (om verwarring te voorkomen: hier wordt niet de kantonrechter mee bedoeldaan zicht nog slechts een kwart rest te. En toch werd hij op de Leid- seweg in Voorschoten betrapt bij het overtreden van de maximumsnelheid met zijn au to: 68 kilometer per uur. Hij was op weg naar het academisch ziekenhuis om zijn oog te laten behandelen. Waarom was Van D in een auto gaan zitten? Dat vroegen officier van justitie mr. Lubberink en de kantonrechter mr. Van Dijke zich beiden af. Van D. kreeg niet de gebruike lijke geldboete van drie gulden per te snel gereden kilometer- uur. Zijn straf luidt: honderd gulden onvoorwaardelijk, een sanctie die bij elke volgende overtreding alsrïog kan worden toegepast. Gelukkig zijn er nog gestraften, die begrip voor het vonnis dat zij hebben horen uitspreken, kunnen opbrengen. Schoonma ker B. uit Noordwijk is zo'n ie mand. Op de Steenschuur in Leiden was zijn auto aangetrof fen,voorzien van een drietonige hoorn. En dat mag niet. De hoorn is al in beslag genomen en de officier van justitie, mr. Van Veen,eiste ook nog een boete van 25 gulden. B., die zich destijds wel had geërgerd aan het ge drag van de desbetreffende politie-agent en daarom niet uit zijn auto was gekomen, was het daar volledig mee eens. De kan tonrechter, mr. de Koning, schrok daar bijna van: "Dat heb ik zelden meegemaakt, dat ie mand zijn straf billijk vindt". En hij verlaagde de boete tot twintig gulden. "Dat zult u dan wel helemaal billijk vinden". B. ging heen, in opperste geluk. In Haarlemmerstraat Leiden - De verkeerscommissie is gistermiddag akkoord gegaan met een aangepaste verkeersmaatregel voor de Haarlemmerstraat. Auto's mogen, zodra dit voorstel ook door Nieuwe politiek van Thailand ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen 2<a •O'S De lichtgewicht Singer Starlet De kleine kompacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme ..één-hands-greep" Hij kan zig-zaggen en blindzomen Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n kompacte lichtgewicht. Winkelwaarde f 649.- En als u niet wint. heeft u nog geen pech. want er is al een automatische Singer zig-zag voor f 399.-. BANGKOK (UPI - De nieuwe bui tenlandse politiek van Thailand en zijn nieuwe militaire regering zal worden gekenmerkt door toene mende vriendschap voor de Ver enigde Saten, Japan en maleisië, zo verklaarde gisteren in een inter view oud-minister van buiten landse zaken Thanat Choman. Thanat, van de junta, zinspeelde er verder op dat aan de ontspannings- politiek jegens de communisten een halt zal worden toegeroepen en zal worden vervangen door een po litiek van beslistheid. Het hoogste lid van de junta, admi raal Tsjaloryoo, verklaarde gistera vond in een radio- en televisierede dat in zijn buitenlandse politiek de voorkeur zal uitgaan naar niet- communistische landen. Half jaar voor geweldpleging LEIDEN/DEN HAAG - De Haagse rechtbank heeft een 36-jarige los- werkman uit Leiden veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar, wegens diefstal door middel van geweldpleging. Onder bedreiging met een mes drong de Leidenaar meteen vriend een woning aan de Joubertstraat binnen. Zij hielden de aanwezigen in bedwang terwijl een hanglamp, een taperecorder en een platenspe ler gestolen werden. De volgende dag kwam verdachte terug om de bijbehorende speakerboxen op te halen. De officier van Justitie eiste 16 maanden gevangenisstraf. B en W is aangenomen, alleen tus sen middernacht en elf uur 's mor gens op de Haarlemmerstraat rij den en dan slechts om te laden en lossen. Met name de raadsleden Koning (PvdA) en Van Zijp (CDA) pleiten voor meer controle door de politie en voor het opstellen van regels voor het laden en lossen. Mane- Anne Koning wees op het grote aantal fietsers en auto's dat dage lijks "gewoon" de promenade be rijdt en vroeg zich af of er "obsta kels" in de straat geplaatst konden worden. Wethouder Waal kondigde daarop aan dat het college van plan is op korte termijn in overleg met de winkeliers aangepaste maatre gelen te nemen om het verkeer in de Haarlemmerstraat tegen te gaan. De inrichting van de Haarlemmer straat geeft nog problemen. De ste nen "poeven" die bij wyze van ex periment in het gedeelte tussen Pe likaanstraat en de Haven zijn ge plaatst zullen vermoedelijk weer worden weggehaald. "Een poef bij mij voor de deur is nu al zeker vijftien meter verschoven en één van de winkeliers heeft ge- turft, dateral 27 keer een auto tegen aan is gereden", zo zei Van Zijp. De poeven blijken te laag te zijn, zodat er in geval van achteruit rijden overheen wordt gekeken. De dienst gemeentewerken beziet op dit moment nog alternatieven voor de inrichting. Eén van hun plannen is het plaatsen van een vrij grote Linde, met daarom heen ban ken en een speelwerktuig op het terreintje op de hoek van de Peli kaanstraat Ook by de Mare zal een dergelijk speelgoed worden ge plaatst. Het commissielid Van der Zon pleitte voor een behoud van het aantal parkeerplaatsen in de Camp en vond het een aardig idee om de parkeerruimten met bomen te om ringen. "De winkels zijn steeds moeilijker bereikbaar. De enige manier om nog klanten naar de binnenstad te halen is door uitbrei ding van het aantal parkeerplaat sen." Wethouder Waal en ook het raadslid Laurens Beijen wezen er echter op dat er genoeg parkeer ruimte is, maar dat de parkeer plaatsen beter "«jeordend" moeten worden en meer efficiënt gebruikt. LEIDEN - Deze loods werd veertien dagen geleden in het plantsoen van de Acaciastraat neergezet. De heer Kromwijk, bewoner van de Acaciastraat: "Waarom spe ciaal hier? Onze woningen wor den op z'n vroegst pas over twee jaar gerenoveerd. Ons uitzicht wordt ontnomen en het is brand gevaarlijk. De brandweer is er ook tegen. Er is geen vergunning voor. Er zijn ook andere plaatsen mogelijk, hij kan ook op de Ko- ningxnnelaan of aan de Kastan jekade staan". Een woordvoerder van de gemeen te: "Wij zijn er steeds mee bezig geweest een oplossing te vinden. Dat de brandweer ertegen zou zijn is niet waar; dat zou eerder gelden voor de houten keten die verderop in de Acaciastraat staan. Het gaat hier niet om het brandgevaar, maar om het ui- zicht. Bouw- en woningtoezicht is er overigens niet op tegen dat de loods daar staat. Hij staat er bo vendien vlak bij het werk in de Tulpstraat. Op de Kastanjelaan, waar nu gewerkt wordt, kon die niet omdat daar de bomen in de weg staan. Die kun je toch maar niet zo kappen?" LEIDEN - Het bestuur van de Leidse woningbouwvereniging De Tuinstadwijk is weer compleet. Tijdens de algemene ledenverga dering werden gisteravond de he ren Westerbeek en De Klerk als nieuwe leden gekozen, zodat het nieuwe bestuur weer uit zeven man bestaat. De heer Kromwijk, die zich gisteravond kandidaat stelde nadat hij het bestuur op bijzonder felle wijze had aangevallen over het plaatsen van een bouwloods in de Acaciastraat, kreeg te weinig stemmen om voor een plaats in het bestuur in aanmerking te komen. De vergadering had een vlot ver loop, en hoewel velen zich zorgen maakten over de renovatie kreeg het bestuur alle vertrouwen. Ook het bestuur was namelijk van me ning dat de renovatie tot nu toe in de Tuinstadwijk (tussen Zoeter- woudsesingel, Lammenschansweg en Kastanjelaan) ongelukkig ver lopen was. Nu echter een nieuwe aannemer het werk heeft aangevat hoopt het bestuur op een vlotter verloop van de renovatie. Wel werd er alvast gewaarschuwd dat er "meer rommel" in de buurt zal ko men, omdat naast de renovatie van plan 1 ook die van plan 2 aangepakt zal worden. Maar met de toezegging dat het bestuur zijn uiterste best zal doen om de hinder voor de bewo ners te beperken namen de leden van de woningbouwvereniging ge noegen. Als positief punt kon het bestuur tenslotte de vernieuwing van de Kastanjelaan noemen, waarvan men hoopt dat die half no vember klaar zal zijn. Bij de verkiezing die volgde wer den herkozen als lid van het be stuur de heren Marks en Geijsman (48 en 36 stemmen), en werden als nieuwe leden gekozen de heren Westerbeek en De Klerk (met 50 en 40 stemmen). De heer Kromwijk bleek maar weinig medestanders te hebben en moest genoegen r met 19 stemmen, te weinig v functie in het bestuur. Als c saris werd de heer Pikaar herkozen. BRUSSEL (ANP) - Een ge heimzinnig en dodelijk virus, waaraan in centraal Afrika al enkele honderden mensen zijn bezweken, is in Antwerpen geïsoleerd kunnen worden. Medewerkers van het instituut voor tropische geneeskunde in die stad hebben dat meege deeld. Wat het virus precies is, staat echter nog niet vast Op de afdeling virologie van het instituut helt men steeds meer over tot de mening dat het om een tot nu toe onbekend virus gaat. Maar zekerheid be staat nog steeds niet Daarom heeft men nog geen bestrijding van de dodelijke koorts kunnen ontwikkelen. Ook is nog steeds niet duide lijk welke preventieve maat regelen genomen moeten wor den om het virus geen kans te geven. In België worden op het ogen blik niet alleen de uit centraal Afrika komende vliegtuigen, maar ook de schepen gecontro leerd. In het weekeinde heeft de gezondheidsdienst voor de Antwerpse haven controles uitgevoerd aan boord van het uit Zaïre arriverende schip "Fabiolaville". Passagiers noch bemannings leden mochten van boord voor het onderzoek was voltooid. Bij Zomer en Keuning in Wage ningen is vandaag het Oude Testa ment (271 bladz., f 17,50) versche nen van de kinderbijbel "Woord voor Woord" van Karei Eykman er Bert Bouman. In maart van dit jaai kwam het Nieuwe Testament uit Het vandaag verschenen boek, dat dezelfde opzet heeft, bevat 96 ver tellingen, alle afkomstig uit de be kende IKON-RK K-televisieserie die twaalf en een half jaar geleden is begonnen. Opvallend is weer de eenheid var tekst en illustratie. Voortdurend wordt verwezen naar situaties waarmee het kind uit eigen erva ring vertrouwd is. Eykman schrijft voor kinderen vanuit het besef dal de bijbelverhalen niet van ver weg en niet van lang geleden zijn. Zijn boek is niet in plaats van de bijbel, maar wil alleen daarnaar verwijzen. "Een opstapje", zoals hij het zelf zegt. De tweedelige kinderbijbel is be doeld voor zes- tot tienjarigen. Een lees-, kijk- en voorleesboek dus Het is al gebleken dat ook oudere kinderen er graag in lezen. Ds. J. M. D. van den Berg, die van 1961 tot 1967 hervormd predikant in Leiden was, is op 21 oktober 25 jaar predikant. Hij begon zijn loop baan in Giessen-Rijswijk en werkt nu in Werkendam. Beroeplngswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Waddinxveen G. Broere 't Harde. Geref. Kerken: beroepen te Schoonebeek C. Zee man Birdaard; aangenomen naar Rottevalle kand. P. Beintema al daar, naar Stadskanaal G. F Hooijer Bruchterveld, naar Lich tenvoorde kand. D. Pruiksma Kampen bedankt voor Oenkerk H. S. Munnik Oudewater. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Rijnsburg en te 's Gravendeel kand. A. K. Wallet Apeldoorn, te IJmuiden W. van Sorge Schiedam. Geref. Gemeen ten: beroepen te Hoofddorp J. Kos ter Barneveld, te Groningen J. M. Kleppe Woerden; bedankt voor Oudemirdum en voor middelburg A. Hoogerland Krabbendijke, voor Wageingen E. Venema Drachten. Actiegroepen binnen de Evange lische Kerk in West-Duitsland hebben erop gewezen, dat dit land een meer dan evenredig aandeel in de wereldbewapening heeft. Na de Ver. Staten en de Sovjet-Unie is het de derde op de ranglijst van mili taire macht. Volgens de actiegroe pen heeft de bijzondere Westduitse aandacht voor bewapening geleid tot verwaarlozing van zeer drin gende taken, zoals ontwikkelings politiek, onderwijs, volksgezond heid en sociale voorzieningen. AMSTERDAM (ANP) - De Partij van de Arbeid en de PPR hebben gisteren overeenstemming bereikt over "aard, omvang, wijze van tot standkoming en consequenties van een regeer-akkoord bij de komende kamerverkiezingen". Dat gebeurde op een bijeenkomst van de twee partijbesturen in Amsterdam. De besturen zijn het op alle hoofd punten eens geworden. Het gaat hierbij nog niet om de inhoud van het regeer-akkoord. Die komt pas eind januari aan de orde na de goedkeuring van de congressen van PPR en PvdA. Over de inhoud van het thans be reikte akkoord wilde noch PvdA- vice-voorzitter Jaap van der Doef, noch PPR-voorzitter Ria Beckers iets zeggen. Dat gebeurt morgen. Een kleine groep gaat zich nog aan de definitieve fomulering van het akkoord zetten, maar dit zal niet meer in de partijbesturen aan de orde komen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 20