LEIDSCH DAGBLAD Andriessen stelt vijf voorwaarden Weduwe van Mao in hechtenis? Cijfers enquête aangevochten WF BÉ Zwartkruis KNVB als terug bij kapitein? M BEI vandaag Schouwburg weer open Voor keuze regeringspartner LEIDSCH I DAGBLAD O Vliegtuig stort neer in India; 95 doden Hoea nu officieel benoemd DINSDAG 12 OKTOBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35060 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 Er bestaan serieuze aanwij zingen, dat Zwartkruis (op de foto links temidden van de oranje-selectie) na de in terland van morgenavond tegen Noord-Ierland terug keert naar het leger. Daarna (als zijn verhoogde pensioen is verzekerd) zou de KNVB wederom een beroep op hem doen nog een tijdje als coach van het Nederlands elftal op te treden. Temeer omdat er op dit ogenblik geen andere oplossing voor handen is. Alle goede trainers zijn be zet. Jan Zwartkruis zelf weigert elk commentaar PAGINA 11 Vijf jaar lang is de Leidse schouwburg gesloten ge weest. Maar vrijdag gaat Nederlands oudste - en vol gens velen ook "liefste" - theater weer open. Na een grondige restauratie (foto links). Waaraan wij in deze krant uitvoerig aandacht besteden. Ook wordt een greep gedaan in het rijke verleden van dit theater aan de Oude Vest- PAGINA'S 13-18 DEN HAAG (SP) - KVP-fractielieder Frans Andriessen heeft vanmiddag bij de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer vijf harde voorwaarden gesteld voor samenwerking met andere partijen na de verkiezingen. Hij sprak daarbij geen voorkeur uit voor de socialisten of de liberalen van Wiegel. Maar gezien zijn opvatting over verdergaande verkleining van de inkomensverschillen, is wel duidelijk dat hij meer van de socialisten verwacht dan van de WD. De voorwaarden die Andriessen op tafel heeft gelegd zijn: Verdere verkleining van de in komensverschillen. Maar zonder dat dit leidt tot sterke nivellering. Overeenstemming over de hoofdlijnen van het defensiebe leid. Erkend moet worden dat de NAVO onontbeerlijk is voor onze veiligheid. De ondernemingsgewijze pro- duktie mag niet worden aange tast Dat wil overigens niet zeg gen dat deze zich niet binnen in een kader van randvoorwaarden, zoals de zorg voor een schoon mi lieu, moet ontwikkelen. Overeenstemming over de om vang en de richting van de ont wikkelingshulp. Erkend moet worden dat de hulp aan arme landen van belang is voor de werkgelegenheid in eigen land. Minder hulp betekent ook min der mogelijkheden voor het creë ren van afzetmarkten. Aan de positie van het gezin mag niet worden getornd. Andere sa menlevingsvormen komen op de tweede plaats. Uitgaven Andriessen ging niet diep in op de hoogte van de overheidsuitga ven. Hij vond wel dat deze nog verder moeten worden beperkt dan het kabinet voorstelt. Zoals bekend wil het kabinet de groei beperken tot één procent van het nationale inkomen per jaar. Het CDA kiest voor 0,7 procent Maar inmiddels is bekend dat ook het kabinet op dat percentage uit komt, als rekening gehouden wordt met een te verwachten gro tere economische groei. Wolkenvelden Wolkenvelden en hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen van 14 graden aan de kust tot 10 graden in het bin nenland. Maxima omstreeks 16 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Verdere verkleining van de ver schillen in inkomens tussen top en onderkant, betekent over igens niet dat Andriessen geluk kig is met de bestaande situatie. Prikkel Er is volgens hem te weinig verschil tussen de lonen van de gemid delde werknemer en de mini- mumloontrekkenden. Ook is er te weinig verschil tussen de hoogte van de gemiddelde inko mens en die van de middengroe pen. Er moeten functionele ver schillen blijven bestaan. Anders wordt de prikkel om te werken er uitgehaald. Andriessen vond het ook onjuist om alleen de topin komens bij de Overheid aan te pakken. Als er op dat gebied iets gebeurt moet dat over een breder kader worden uitgestrekt. Andriessen vond dat de taak van dit kabinet om een brug tussen so cialisten en confessionelen te slaan minder is geslaagd door de harde opstelling van de progres sieven ten aanzien van een aantal zeer omstreden zaken. Van Thijn PvdA-fractieleider Ed van Thijn zei dat er alle reden is voor het kabi net om de onderhandelings vrijheid van de vakbeweging, zowel centraal als bedrijfstaks- gewijs te herstellen, omdat de "opstelling van de vakbeweging na de tik van de loonmaatregel onverkort constructief en coöp eratief is gebleven". Maar hij zei ook dat het beginsel van de onderhandelingsvrijheid verder reikt dan één jaar of één kabinetsperiode. "Het zou onve rantwoord zijn niet te erkennen dat er ook in de toekomst zwaar wegende redenen kunnen zijn om daarop bij uitzondering in breuk te maken". De bestaande loonwet vond hij daarvoor echter niet geschikt. Er moet een wét komen waardoor alle inkomens kunnen worden beheerst. Van Thijn zei voorts bereid te zijn om voor een nog grotere loonma tiging te kiezen dan het kabinet heeft voorgesteld. Maar dan moet wel de garantie bestaan dat meer winst in het bedrijfsleven ook meer werk betekent. Het aantal werklozen zou dan in 1980 tot on der de 100.000 teruggedrukt moe ten worden. De 150.000 waar het kabinet op mikt is volgens hem veel te hoog. Zoiets kan echter al leen slagen als ondernemers en overheid niet meer met de ruggen tegen elkaar staan, zei hij. Wiegel Volgens de WD-fractieleider Wie gel geeft het kabinet-Den Uyl geen antwoord op de vraag om werk van een kwart miljoen werklozen. Het kabinet brengt daarvoor zelf geen offers. Het zou de stijging van de overheidsuitgaven tot nul moeten terugbrengen. Die keus voor ver dergaande bezuinigingen moet volgens Wiegel ook de KVP-fractie nu maken en niet pas bij de ko mende kabinetsformatie. Wiegel opende de rij van zestien sprekers, die samen in een eerste termijn voor een spreektijd van zo'n tieneneenhalf uur hadden in geschreven. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 27 oktober 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, .antwoordnummer 214, Leiden. NEW DELHI (Reuter) - Alle 95 in zittenden van een Caravelle van de Indiase luchtvaartmaatschappij zijn om het leven gekomen toen het toestel bij vertrek uit Bombay vanmorgen vroeg, in brand ge raakte en neerstortte. Volgens het persbureau Samats- jaar heeft een maatschappijwoord voerder gezegd dat geen der 89 pas sagiers en 6 bemanningsleden het ongeluk heeft overleefd. Het toestel had Madras als bestemming. De Caravelle was met een vertra ging van bijna acht uur van de luch thaven Santa Cruz opgestegen. Een van de motoren vloog in brand en het toestel ploegde zich een weg door de landingsbaan bij een po ging van de gezagvoerder een nood landing te maken. De passagiers waren overgestapt in de Carvelle nadat het eigenlijke toestel voor Madras, een Boeing, motorstoring bleek te hebben ontwikkeld. In juni vatte op de Santa-Cruz- luchthaven van Bombay een Jumbo van Air France vlam vlak voor vertrek. Alle 390 inzittenden ontkwamen bijtijds, maar het vlieg tuig werd vernield. Het voorlaatste Indiase vliegtui gongeluk gebeurde op 31 mei 1973, toen een Boeing-737 van Indian Airlines brandend neerstortte bij het inkomen op de luchthaven van New Delhi. Achtenveertig inzit tenden verloren toen het leven. Hannie van Leeuwen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het tweede-kamerlid voor de ARP, mevrouw Hannie van Leeuwen heeft gisteravond in Alphen aan den Rijn haar twij fels uitgesproken over de be trouwbaarheid van de dit week einde gepresenteerde NIPO- enquête naar de politieke voor keur van de Nederlandse kie zers. De enquête, uitgedokterd door drs. M. de Hondt in opdracht van het VARA- radioprogramma „In de rooie haan" voorspelde een enorme winst voor de WD, een be scheiden winst voor het CDA en twee zetels verlies voor de ARP. „Wat voor waarde moet ik hech ten aan deze NIPO-enquête?", zo vroeg mevrouw Van Leeu wen zich af. „Deze methode is zo subjectief als het maar zijn kan. Van de Methode De Hondt zou je haast de rode hond krij gen", zei ze wat kribbig. Ze vond bovendien: „Alsof het aantal zetels van belang is, alsof de kwaliteit van onze inbreng niet het belangrijkst is". Hannie van Leeuwen staat niet alleen. Ook drs. Wil Foppen, die twee jaar lang als projectleider van het nationaal kiezers on derzoek 1972-1973 heeft gefun geerd, zegt in het universiteits blad Quad Novum „grote twij fels" te hebben. Het verkiezingsonderzoek zou zijn gebaseerd op een steek proef van vierduizend, in wer kelijkheid is volgens de Rotter damse politicoloog viermaal een steekproef van duizend ge nomen. „Ik heb grote angst over de proportionele vertegen woordiging van de kleinere par tijen. De voorspelling over het groter verlies is haast niet te doen op grond van zo'n kleine steekproef'. Foppen vindt het vreemd, dat De Hondt. die Bureau Lagen dijk verweet geen verantwoor ding te geven over de gevolgde werkwijze, zelf ook geen ver antwoording had klaarliggen. „Een hoogst onverantwoorde lijke gang van zaken. Zeker als het gaat om uitslagen, die niet minder dan een politieke aard verschuiving betekenen". LONDEN (Reuter) - Verschillende Britse kranten schrijven vandaag dat mevrouw Tsjiang Tsjing, we duwe van de Chinese partijvoor zitter Mao Tse-toeng, en drie me dewerkers in de regering in Pe king in hechtenis zijn genomen naar aanleiding van een samen zweringspoging tegen de nieuwe leiding. In een bericht van zijn correspon dent in de Chinese hoofdstad schrijft de Daily Telegraph dat mevrouw Tsjiang en haar drie mede-radicalen het beramen van een staatsgreep ten laste is ge legd. "Betrouwbare kringen" citerende, schrijft deze krant dat de drie an dere arrestanten zijn Wang Hoeng-wen, tweede vice- voorzitter van de partij, Tsjang Tsjoen-tsjiao, eerste vice-premier en Jao Wen-joean, ideoloog en polemicus. De Financial Times op zijn beurt schrijft dat mevrouw Tsjiang en de anderen volgens onbevestigde berichten huisarrest hebben. "Deze berichten, die alleen be rusten op "horen zeggen", sugge reren dat de machtsstrijd die aan het licht kwam voor de dood van voorzitter Mao, heviger is gewor den", aldus de Financial Times. Chinese officiële kringen hebben op de persberichten geen com mentaar willen geven. Een rege ringsfunctionaris in Peking zei alleen "niets te zeggen" te heb ben. Diplomatieke kringen in de Chi nese hoofdstad verklaarden dat zij hadden begrepen dat Chinese regeringsambtenaren, van het nieuws op de hoogte waren ge steld en dat het mondeling aan het volk werd doorgegeven. De berichten vallen samen met een politieke-crisissfeer in China, terwijl het volk wachtte op de of ficiële bekendmaking dat pre- PEKING - Hoea Koeo-feng is Mao Tse-toeng opgevolgd als voorzit ter van de Chinese communisti sche partij, zo is vandaag officieel meegedeeld in Peking. mier Hoea is benoemd tot voor zitter en opvolger van Mao. De vier arrestanten zijn collectief bekend als de "Sjanghai-kongsi" Wang Hoeng-wen is nog vorig jaar gedoodverfd als de man die Mao na zijn dood zou opvolgen Jao Wen-joean was een vurige ra dicaal die vooropging in de cultu rele revolutie van tien jaar gele den. Tsjang Tsjoen-tsjiao is behalve vice-premier, ook de hoogste po litieke commissaris van het leger Hij gold als een kandidaat voor het eerste-ministerschap en zijn aanhang moest vooral gezocht worden in Sjanghai, de dichtst bevolkte stad van China. mei qrondioie Piano's Cherny (nieuw) 2.195.- CHERNY (nieuw) JMOT- 2.795.- Lindberg* 2-995- Schimmel* 5^ 3.175.- Rich. WEBERInwl Uft; 3.245.- Yamaha* 4^90.- 3.235.. Sauter (nieuw) 3.570.- Geyer* 4^*5^ 3.620.- Rosier* 3.360.. BECHNER (n.euw) 3.725.- Steinway&Sons* 8.450- 'IRMBACHWr' S.S85V- 4.175.- Aug. Förster* ASttr 3.340.- TCHAIKA T-."' 5.190- Vleugels Sommerfeld* 8.550.- Yamaha* 9.200.- Petrol* 9.445- BECHNER(fiieuwl»i+?J^ 9.995.- ESTONIA 'TwT' 2Sdmr- 19.250.- Steinway&Sons* 17.900.- Keus uit meer dan 50 vleugels Westersingel 42, tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9 17.30 uur Vrijdag koopavond van 19-21 uur Deze kolossale buitrug- walvis (12 meter lang) is aange spoeld op het strand van Salis bury in Amerika, een paar hon derd kilometer ten noorden van New York. Het beest ziet er enigszins opgezwollen uit, zodat men vermoedt dat het al enige tijd dood is. De buitrug is een korte soort vinvis, die 10-16 meter lang kan worden en een gewicht kan be reiken van liefst 45.000 kilo. Het dier springt soms geheel uit het water, waarbij de rug sterk wordt gekromd. De buitruggen zijn langzame zwervers, die in groepen van hooguit twintig stuks in alle oceanen voorkomen. Vroeger werd deze vis zelfs in de Noord zee gejaagd. De autoriteiten in Amerika bre ken zich nu het hoofd over de vraag hoe ze dit exemplaar moeten verwijderen. Het pro bleem is, dat ook bij hoog water geen boot dicht genoeg bij de bultrug-vis kan komen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1