Zwartkruis: „Volgende keer doe ik het zeker anders..." Zware straf relschoppers EXCUSES AAN CRUIJFF Treytel: nog wel „Ik heb echt wat eergevoel Na problemen met reservedoelman vv> Vi S| DINSDAG 12 OKTOBER 1976 Johan Cruijff in gesprek met Willy v. d. Kuijlen. ZEIST - De schoonzoon van Cor Coster lachte gisteren tijdens de persconferentie in Zeist opmer kelijk veel, streek om de haver klapmet de hand door het haar, bracht drie keer een kopje koffie naar de mond dat al lang leeg was. Kortom. Johan Cruijff was een tikje nerveus. Want daar waren ze weer: de journalisten die tijdens het toernooi om het Europees kam pioenschap in het Joegoslavi sche Zagreb zo ontstellend nega tief over hem hadden geschre ven. Eentje ervan had zelfs beweerd dat hij had geprobeerd om Jack van Zanten weer terug te krij gen bij het Nederlands elftal omdat hij in Spanje zaken met hem doet. En.als hij in zijn opzet zou slagen - zo schreef die krant - zou Jack van Zanten hem daarvoor rijkelijk belonen. Over die kwestie had Cruijff overigens 's ochtends in het Am sterdamse Hilton al gesproken met de KNVB-officials Hoog- ewoning en Zwikstra. Vraag aan Johan Cruijff op de persconferentie: hoe ging het met Hoogewoning? Een kort lachje en daarna: ''Hij doet woensdag niet mee tegen de Ieren. Ik heb hem niet opge steld". Maar dan serieus: Die berich ten in de kranten zijn ontstaan omdat iemand van de KNVB in Zagreb zou hebben beweerd dat ik met Jack van Zanten een spel letje speelde. Nou, ik heb het er vanochtend met Hoogewoning en Zwikstra over gehad. Ze zei den dat ze het betreurden dat iemand van hun zoiets had ge zegd. Ik heb ze daarop even heel goed duidelijk gemaakt dat ik me met zulke zaken niet inlaat. Dat begrepen ze, zeiden ze. En eigenlijk was daarmee de kous af'. Wie? Weet je wie er van de KNVB des tijds in Joegoslavië over je heeft geroddeld? "Nee. Ik heb er wel naar ge vraagd. Maar een concreet antwoord krijg je dan niet. Ze schuiven dan een beetje met de Zwarte Piet, als je begrijpt wat ik bedoel. Maar ergens interes seert het me ook niet wie het heeft gezegd. Het ging mij er al leen maar om dat het weer wordt recht gezet. Dat eiste ik. Want, nogmaals, je denkt toch niet dat ik, als echte professio nal, iemand bij het Nederlands elftal wil hebben om er een beetje aan te verdienen. Dat is onzinlaster. Dat bewuste kran- tebencht miste ook elke grond van waarheid". Toen "de bewuste journalist" op Johan Cruijff afstapte, werd de Barcelona-vedette weer even flink nijdig. "Met jou praat ik niet meer. Hoe heb je dat in vre desnaam kunnen schrijvenJe ként me toch? Je wéét toch dat ik zo iets nooit zou flikken?" Tegen andere persmensen praatte Johan Cruijff daarna juist honderd uit. "Of er van ochtend ook over de zaak Kno bel is gepraat? Ach, maar even. Het is weer zoals altijd: de heren hadden heel weinig tijd. Wel is er nog et en gebabbeld over de nieuwe bondscoach. Ik heb na melijk begrepen dat Zwartkruis er na woensdagavond mee stopt. Wel, ik vind dat de spelers bij de opvolging betrokken moe ten worden. Een Ruud Krol zou in die zaak namens ons z'n zeg je kunnen deen". Volgende vraag: ken je de Spaanse scheidsrechter die woensdag in de Kuip fluit? maar het is vast een goeie. Alle Spaanse scheidsrechters zijn goed. Maar serieus, als ik zijn gezicht zie, zal ik hem wel ken- Johan Neeskens: "Het is een ke rel die heel snel een gele kaart uit z'n zak haalt"). Johan Cruijff weer: "Als die scheidsrechter voorbij loopt, zal ik in het Spaans tegen NeeskeiiS roepen: "Dat is de beste scheids rechter van Spanje". Kan nooit kwaad". Waarop 's werelds beste voetbal ler naar een tafeltje stapte en een lang gesprek aanging met de journalist waarmee hij nóóit meer wilde praten. Hetzitwelweer goed met Johan. "Goeie" Johan, weer met ee nuwachtig lachje: ZEIST - Oranje staat dus weer in de startblokken om morgenavond tegen Noord-Ierland de laffe nasmaak van de finales om de Europabeker en die van de ontluisterende wedstrijd tegen IJsland weg te werken. Vol goede moed, als we bonds coach Jan Zwartkruis mogen geloven die giste ren in Zeist - volgens oud gebruik zijn de vede- teen al weer twee dagen voor de grote match in het Feyenoordstadion bijeen om een en ander door te praten - weer veel optimisme uitstraalde. Hij kende de Noordieren dóór en opnoemde, terwijl les-Noord-Ierland) benevens formatie Knobel Schotland-Noord-Ierland gades loeg. Toch team, en dus ook het Noordierse, schept er behagen in om juist tegen Oranje een stuntje uit te halen. „Daarom", zo benadrukte bondscoach, „mogen niet onderschatten". Natuurlijk had hij ook liever een gerenom meerde tegenstander als Engeland of West-Duitsland. Dat inspireert. Het is de tweede wedstrijd van Zwartkruis als bondscoach. En voorlopig ook zijn laatste. Hij doet overigens knap geheimzinnig over de toekomst. Wil er niet over pra- Oranje uit te komen, omdat men de vorige bondscoach hem vóór het weekeinde had moe die eens ten uitnodigen en niet daarna. Jan Zwartkruis: „Hij komt. hij komt. Hij heeft het me vorige week waarschuwing. „Ieder plechtig beloofd". Een telefoontje naar de Amsterdamse sigarenwin kelier leverde andere informatie op. Jongbloed: „Ik doe niet mee. De bondscoach moest zonodig toch het team wachten of Jan Ruiter nog fit zou worden. Hij had toch zaterdag al kunnen vermoeden, dat Ruiter vanwege zijn kmieblessure niet zou kunnen spelen. Nu is het te laat. Ik heb twee zaken en die kan ik niet zomaar in de steek laten". Klare taal. zou je zo zeggen. Maar in de voetbalwereld is alles mogelijk. Toen bondscoach Zwartkruis zelf ten. Zegt zich uitsluitend op de de telefoon ter hand nam kon hij match van woensdagavond te centreren. Hij heeft het wel even moeilijk als hem gevraagd wordt wanneer hij van luitenant tot kap- tein benoemd wordt. „Binnen en kele weken", aldus antwoordt hij trots. En gaat hij dan misschien op wachtgeld om de laatste vier jaar die hem van zijn kapiteinspensioen scheiden als bondscoach van de KNVB vol te maken? Jan Zwart kruis zegt geen ja en geen nee. „Ik ben voor twee wedstrijden ge vraagd en straks zien we wel weer verder". Hj had gisteren overigens al weer problemen genoeg. Omdat hij als reservedoelman Jan Jongbloed ~.L de vriendschappelijke wedstrijd tinié zou worden gehouden. Have- Aston Villa-Glasgow Rangers heb- lange, teruggekeerd in de Brazi- ben gisteren in het gerechtshof Birmingham zware straffen over zich horen uitspreken. De vrij heidsstraffen varieerden van drie tot zes maanden. Ook waren er geldboetes tot bijna 400 gulden voor openbaar dronkenschap. Joe Martucci, de voorzitter van de federatie van politieambtenaren, pleitte voor de afschaffing van het beroepsvoetbal. Hij vind dat de rol van de politie te veel toeneemt bij wat de „Daily Mail" „een snel groeiende nationale sport" noem de. De federatie liet weten dat Mar tucci zijn eigen visie verwoordde, maar voegde er aan toe dat „het ge weld van zaterdag wel tot zo'n si tuatie leidt". Denis Howell, de mi nister van sport en ex- scheidsrechter, zei: „stoppen met de sport betekent alleen geven aan deze bandieten". Terrorisme Joao Havelange, de voorzitter de internationale voetbalfederatie (FIFA), heeft in Rio de Janeiro op- .V-elrennen - Het koppel Arie Kru- er/Henk van de Voort heeft giste ren de sluitingswedstrijd van Swift gewonnen. Het duo Arie Raven- sbergen/Grimbergen werd tweede. Tennis - Tom Okker heeft zich gis teren geplaatst voor de tweede ronde van het internationale toer nooi van Madrid. Hij versloeg de Spanjaard Cabeza in twee sets. Voetbal - In de voorronden van het wereldkampioenschap heeft Ca nada gisteren voor een verrassing gezorgd door met 1-0 te winnen van Mexico. liaanse havenstad na een 35-daagse reis door acht landen, zei: „van 23 tot 30 november komt het organisa tiecomité bijeen om te zien of de voorbereidingen op schema lig gen". Aanmerkelijk feller ver volgde hij: „De FIFA bemoeit zich niet met crises. De FIFA wil zelfs ook niet weten of er wel of geen sprake is van terrorisme in het land dat gekozen is om het wereldkam pioenschap te organiseren. De FIFA dirigeert het voetbal, dat is wat iedereen zou moeten begrijpen. Wij hebben te maken met sport. In 1972 was er terrorisme in West- Duitsland, maar twee jaar later werd er om de wereldbeker ge speeld en niemand heeft er aan ge dacht ergens anders te spelen". kwartier later opgelucht mel den, dat Jan Jongbloed toch woensdagavond op de bank zou zit ten. „Geen enkel probleem", kraaide de bondscoach. Om even later toch toe te geven dat hij Jan Jongbloed alleen maar had kunnen overhalen na een nederige schuld bekentenis. „Misschen"l, aldus Zwartkruis, „was het inderdaad niet al te taktisch gespeeld. Een volgende keer zal ik het zeker an ders doen". Daarmee overigens on gewild onderstrepend dat hij blijft. De volgende keer zal hij het over igens moeten doen zonder de ve detten Neeskens en Cruijff, wan neer volgend jaar in Belgie moet worden aangetreden in wat de be langrijkste match voor Oranje zal zijn in de voorronden van dit we reldkampioenschap. Johan Nees kens, de wenkbrauwen gefronst. „Begrijp je nou zo'n KNVB. Neem het afgelopen weekeinde. Alle Zweden die in Duitsland spelen ontbraken op het appel, moesten voor hun land uitkomen. Oblak van Schalke '04 speelde in het Joegos lavische team. Dat is allemaal door de Zweedse bond en de Joegoslavi sche bond contractueel vastgelegd. Nu al wordt mij en ook Cruijff ver weten dat wij er niet bij zijn tegen België. Wordt er gezegd: dat stel letje dwarsliggers komt maar voor één partijtje naar Nederland, maar de volgende keer verdommen ze het weer. Maar zo ligt het niet. De KNVB heeft gewoon verzuimd deze zaak met officieel te regelen. Een mondelinge afspraak schijnt er te zijn. Maar wat is een mondelinge afspraak in Spanje. Wij spelen dat weekeinde gewoon competitie voor Barcelona en krijgen heus geen vrij voor Oranje". Wat jammer is voor het Nederlandse voetbal en voor de KNVB die indertijd een briefje aan Barcelona stuurde met als inhoud: „bijgaande treft u de data van onze interlandwedstrijden aan". Het is inderdaad niet aan te nemen dat Rinus Michels die brief ter herinnering boven zijn bed heeft hangen KRV-doelman acht duels geschorst LEIDEN - De strafcommissie van de afdeling Gouda/Leiden heeft KRV-doelman Herman Oudshoorn voor acht bindende wedstrijden geschorst. Bovendien kreeg Ouds hoorn een voorwaardelijke s'traf van vier wedstrijden opgelegd, met een proeftijd van een jaar. De KRV-doelman moest voor de straf commissie verschijnen naar aan leiding van zijn optreden na afloop van het duel Ammerstol-KRV, toen hij de scheidsrechter "opzette lijk trachtte neer te gooien", zoals het wedstrijdformulier van arbiter Van der Berg uit Gouda meldde. Bondscoach Zwartkruis bekijkt de knie morgen niet bij zijn. ZEIST - Gistermiddag, even voor half zes, is er een einde ge komen aan de onzekerheid die Eddie Treytel de 30-jarige doelman van Feyenoord be heerste. Interim-bondscoach Jan Zwartkruis ontbood hem in kamer negen van het KNVB- sportcentrum in Zeist en ver telde de Rotterdammer daar dat hij gekozen was als doelman voor de wedstrijd van morgen tegen Noord-Ierland, in de voorronde van het toernooi on het wereldkampioenschap 1978. Het wordt de vijfde interland wedstrijd van Treytel, die na de oefenontmoeting van juni 1974 tegen Roemenië - de laatste voor het wereldkampioenschap in West Duitsland - niet meer werd gekozen voor het A-elftal. In de periode Kessler speelde Treytel tegen Bulgarije (zijn debuut in 1969), Engeland en Is raël. Pijn Tot gistermiddag heeft Zwart kruis gehoopt toch nog de -ge blesseerde Jan Ruiter te kun nen opstellen. In de oefenwed strijd tegen de zaterdagclub Go Ahead, die honderden Kampe naren in bussen naar Zeist had EDDY TREYTEL gelokt en voor Oranje een zege van 9-3 opleverde, moest Ruiter uitvallen wegens zijm kniebles- "Na* de test viel Jan af', zei Zwartkruis spijtig, "dat doet me bijzonder veel pijn". Treytel zelf was trots op zijn verkiezing: "Niet om het geld, maar omdat ik echt nog wel een beetje eergevoel heb". Dat hij moet aantreden in de ver trouwde Kuip doet hem niets. "Ja bij mijn eerste interland was ik dolblij dat ik daar moest spelen. Maar nu? Waar ik voet bal maakt me weinig meer uit. Vind je het gek? Je moet niet vergeten dat ik echt al wat heb meegemaakt Opstelling De opstelling van Nederland is: doel: Eddv Treytel (Feyenoord), achter. Willy van de Kerkhof (PSV), Van Kraay (PSV), Ros bergen (Feyenoord) en Krol (Ajax), midden: Neeskens (Bar celona), Jansen (Feyenoord) en Haan (Anderlecht), voor Ren- senbrink (Anderlecht). Cruijff (Barcelona) en Geels (Ajax). Wisselspeler zijn: Meutstege (Sparta), Van der Kuijlen en Rene van de Kerkhof (PSV) en Kist (AZ'67).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11