Heracles beentje gelicht door Germ aniens: 0-1 Verlies Noord wijk De beste wint niet altijd Yan Hanegem en Neeskens fors gestraft r>*> Bogers bedankt voor de eer MAANDAG 11 OKTOBER 1976 PAGINA 9 SPORT BERN - De strafcommissie van de Europese Voetbalunie (UE FA) heeft zaterdag een reeks fikse straffen uitgedeeld. Wil lem van Hanegem en Johan Neeskens, die tijdens de eerste halve finale wedstrijd van het Europees kampioenschap in Zagreb tegen Tsjecho- Slowakije uit het veld werden gestuurd, zijn door de UEFA geschorst voor respectievelijk vier en drie interlandwedstrij den voor het Europees kam pioenschap. De straffen geen hebben betrekking op de wed strijden in de voorronden van het wereldkampioenschap. De UEFA maakte zaterdag trouwens een waslijst straffen bekend. De zwaarste straf kreeg de Franse club Olympique Mar seille. De Europa Cupwedstrijd tegen de Engelse bekerwinnaar Southampton moest drie keer onderbroken worden, omdat toeschouwers allerlei voorwer pen het veld in smeten. Olym pique Marseille moet daarom de eerstvolgende wedstrijd in een Europees toernooi spelen in een stadion dat op zijn minst 300 kilometer van Marseille verwijderd ligt. Bovendien Johan Neeskens. Drie wedstrij den voor het Europees kampioen schap er naast. Vijf zwaar gewonden na Britse 'oefenduels' Vóór, tijdens en na twee vriendschappelijke voetbal wedstrijden in Engeland is het tot ordinaire excessen geko men met voetbalsupporters. In Birmingham speelde Aston Villa tegen het Schotse Glas gow Rangers. In de 51ste mi nuut toen Aston Villa op een voorsprong van 2-0 kwam, be stormden honderden Schotse voetbalfans het veld en moest de wedstrijd gestaakt worden. De vijftig aanwezige politie agenten namen harde maatre gelen, maar stonden tegen een te grote overmacht. Eén jeugdige toeschouwer raakte levensgevaarlijk ge wond door een serie messte ken. Een politieman werd met een schedelbreuk naar het ziekenhuis gebracht. Ook hij verkeerde op dat moment in levensgevaar. Nog drie orde bewaarders raakten ernstig gewond. De moeilijkheden in Bir mingham waren zaterdag morgen al vroeg begonnen. De supporters van Glasgow Ran gers trokken een spoor van vernielingen in de stad. Vijftig van hen werden gearresteerd en ingesloten, zeventig men sen raakten gewond. De schade aan winkels en huizen liep op tot vele duizenden gul dens. Daarmee bewezen de Rangers-supporters hun club andermaal een zeer slechte dienst. Vier jaar geleden zorg den zij ervoor door een mas sale vechtpartij na de Europa Cupfinale van de bekerwin naars tussen Rangers en Dy namo Moskou dat hun club werd verbannen uit de Euro pese voetbaltoernooien. Na de vriendschappelijke wedstrijd tussen Arsenal en Tottenham Hotspurs in Lon den kwam het eveneens tot excessen. Voetbalsupporters gooiden stenen door ramen van café's en huizen en ver nielden verschillende auto bussen. De Londense politie rekende 70 vandalen in. moet Olympique een boete van 5000 gulden betalen. De speler Albert Emon werd voor vijf wedstrijden in Europees ver band geschorst. Emon was tij dens de wedstrijd gaan vechten met de Brit Fisher en werd met zijn opponent uit het veld ge stuurd. De Portugese club FC Porto moet zijn volgende cup- westrijd eveneens op een vreemd terrein spelen. Op zijn minst 220 kilometer ver weg. Tijdens de UEFA- bekerwedstrijd tegen Schalke '04 had een toeschouwer de scheidsrechter willen moleste ren. De man in het zwart was eerder al met zitkussens beko geld. Porto heeft vorig jaar ook al eens een wedstrijd op neu traal terrein moeten spelen. Temidden der gestraften, van wie Onitsjenko van Dynamo Kiev (drie wedstrijden) de be kendste is, bevindt zich ook Nico Keilen, de verzorger van Roda JC. Tijdens de uitwed strijd tegen Anderlecht betrad hij zonder toestemming het speelveld en werd daarom voor één Europabekerwedstrijd ge schorst. Jan Willem Bogers is langs Pierre Eijffers geflitst. Het is de inleiding tot Noordwijks gelijkmaker. Van Bogers zal de bal even later naar de in het centrum vrijstaande Brorrng vertrekkendie simpel kon scoren: 1-1. ROTTERDAM/IJSSELMONDE - Het verwachtingspatroon werd op alle fronten doorkruist. Zowel individueel als collectief werd Noordwijk zaterdag geconfron teerd met een desillusie. Nog voor de strijd om de KNVB-be- ker "echt" was gaan leven, werd de in de enige amateurwedstrijd uit de eerste ronde zo favoriete formatie al uitgeschakeld. Her Rotterdamse Zwervers voegde op de gebrekkige accommodatie een nieuw hoofdstuk toe aan de al geschreven succes-reeks. In vijf jaar tijd uit de vierde klasse op geklommen naar de top van het zaterdagvoetbal, vorig seizoen winnaar van de zaterdagbeker, nu de aanstaande tegenstander van MW. De Zwervers won zaterdag voor 1200 kijkers met 2-1. Onverdiend. Dat zeker. "In het voetbal wint niet altijd de beste", moest ook de dolblije Zwervers- trainer Wijngaart naderhand er kennen. Het tragische voor Noordwijk is dat dit soort uit spraken na belangrijke duels bij herhaling uit de mond van de trainer van de tegenstander moet klinkenAardig natuurlijk, die lof dat Noordwijk nog altijd een van de toppers van het zaterdagvoet bal is, want dat werd wel weer bewezen", maar de ploeg van John Eelman schiet daar maar weinig mee op. Dat besef drukte op Noordwijk. Het in de lof opge sloten pech-excuus werd dan ook nauwelijks gebruikt. Noordwijk wilde de verantwoordelijkheid voor de nederlaag niet voor zich uit schuiven. Wel werd door sommige spelers in een eerste opwelling de leiding van de Lim burgse arbiter Janssen heftig be kritiseerd (hij keurde o.m. twee Noordwijk-goals af); anderen re lativeerden die aanval onmiddel lijk. Oefenmeester Eelman bij voorbeeld. "Het gaat om de goals. Die zijn niet gemaakt. Een sim pele zaak dus. Maak je het zelf wel af, dan ontstaat er ook geen scheidsrechte rsprobleem." Zwakke momenten Zo stak Noordwijk de hand reëel in eigen boezem. Individueel en col lectief. Doelman Albert v. d. Niet voelde zich persoonlijk schuldig, was naderhand één brok schuch terheid in de kleedkamer. Hij kon zichzelf dan nog wel vergeven dat hij al na twee minuten de 1-0 van DEN HAAG - Twee van de negen amateurclubs hebben de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker door staan. Germanicus uit Coevorden won in Almelo met 1-0 van Heracles, De Zwervers werd winnaar in het duel van de zaterdagclubs tegen Noordwijk. Hiddo Reijs door Wim Zweers weer op gelijke hoogte. Een kopbal van Boersma besliste het duel ten gun ste van de ploeg die er eigenlijk het minste recht op had. Drie van de amateurs hielden de strijd tegen de betalende vereni gingen anderhalf uur vol. Rheden en CW verloren pas in de verlen ging van respectievelijk Heeren veen en Fortuna SC. RKC was na twee uur zelfs nog even ver (3-3) als PEC/Zwolle. Pas de veertiende strafschop haalde de amateurclub uit het bekertoernooi. IJsselmeervogels, twee seizoenen eerder een gereputeerd bekervech ter, Limburgia en het sterk gehan dicapte RVC scoorden niet tegen MW (6-0), Dordrecht (1-0) en Vi tesse (10-0). Bosveld en Bursac waren de ko- ningsschutters van de eerste beker ronde. De twee spelers van Vitesse scoorden ieder drie keer tegen RVC, dat in Arnhem geen partij was voor de eerste periodekam pioen uit de eerste divisie, 10-0. De Rijswijkers, traden door schorsin gen met een verzwakt elftal aan. "Geplukt" IJsselmeervogels, twee geleden halve finalist in het toer nooi om de KNVB-beker, heeft za terdag MW slechts een halve wed strijd kunnen weerstaan. De zater dagamateurs speelden in die eerste helft goed, gaven MW spranke lend partij en schiepen zich zelfs kansen. De openingstreffer van Kowalik, haalde IJsselmeervogels niet uit zijn gewone doen. De belof ten voor de tweede helft werden echter niet ingelost. Binnen twintig minuten was het duel feitelijk vol tooid door treffers van weer Kowa lik, Brokamp, Kerstges en Quaden. Bonfrère zorgde voor de eindstand. Heracles, levend aan de zelfkant van het betaalde voetbal, werd op eigen terrein beentje gelicht door de amateurs van Germanicus, die in de hoofdklasse dit seizoen nog niet hadden gewonnen. Germani cus was ronduit beter en had ook een veel hogere score moeten be reiken dan de 1-0, die zestien minu ten Voor tijd werkelijkheid werd door een treffer van De Vries. Fortuna SC had erg veel moeite met CW. Pas in de verlenging namen de Limburgse halve profs afstand. Nauwelijks terecht overigens, want CW had in de eerste anderhalf uur, steeds een overwicht. Fortuna kwam gelukkig aan zijn voor sprong door dat Brandei de rich ting van de bal veranderde na een schot van Engbersen. Na rust kreeg CW zeven goede kansen, maar al leen Polderman scoorde. In de ver lenging stelde Fortuna orde op za ken. De amateurs van Rheden waren niet zwakker dan Heerenveen, dat pas in de laatste minuut van de ver lenging zijn plaats in de tweede ronde van het bekertoernooi ver wierf. Jan Rorije profiteerde kort voor rust van een aarzeling in de verdediging van de amateurs, Rhe den kw^m na een fout van doelman Limburgia dat, noodgedwongen, tamelijk veel aandacht aan de ver dediging besteedde, deed weinig onder voor Dordrecht. Snijders versloeg de uitblinkenden doelman Senden een kwartier voor tijd. PEC/Zwolle, in het vorige toernooi om de KNVB-beker pas in de halve finales uitgeschakeld door Roda JC, heeft twee uur en veertien straf schoppen na de verlenging nodig gehad om ten koste van de ama teurs van RKC in bekerleven té blijven. Door treffers van Mulder (strafschop) en Van den Bosch kwam RKC zelfs met 2-0 voor. Uit de eerste de beste aanval na de af trap, bracht Hendriksen het ver schil al weer terug tot één doelpunt. Doelman Gerards, ook uit een strafschop, bracht PEC op gelijke hoogte, maar door Brekelmans kwamen de amateurs nog een keer op winst. Die voorsprong werd te niet gedaan door Banhoffer. In de verlenging, waarin duidelijk bleek dat twee uur voetbal van de ama teurs meer kracht had gevergd dan van de profs, bleef de score onge wijzigd. Ook in de serie strafschop pen nam RKC een voorsprong, maar ook die kon niet behouden blijven. PEC won tenslotte doordat de zevende strafschop van de ama teurs op de lat eindigde. t Van der Berg IJsselmeervogels ontneemt de bal aan Brokamp. LOTING Zeven van de acht „geplaatste" verenigingen, de top-acht van de eredivisie- ranglijst van vorig seizoen, zullen in de tweede ronde van het toernooi om de KNVB- beker ook tegenstanders uit de eredivisie ontmoeten. De enige uitzondering is lands kampioen en bekerhouder PSV, dat op eigen veld For tuna SC uit de eerste divisie ontmoet. De loting voor de tweede ronde die op 20 en 21 novem ber zal worden gespeeld, had tot gevolg dat ten minste vijf ploegen die niet in de hoogste klasse spelen, zullen door dringen tot de derde ronde. De overgebleven amateurclubs De loting had het volgende re sultaat De Graafschap - NEC; AZ '67 - Sparta; FC Utrecht - Ajax; FC Twente - Go Ahead Eag- PSV - Fortuna SC; Haarlem - Roda JC; FC Den Haag - FC VW; Feyenoord - Eindhoven; Telstar - Vitesse; PEC/Zwolle - FC Dordrecht; MW - De Zwervers; SW- Wülem II; Wageningen - Germanicus; NAC - Heerenveen; FC Den Bosch - FC Gronin gen; FC Amsterdam - Excelsior „Selectieprocedure voor amateurteam onvoorzichtig ROTTERDAM IIJ SSELMONDE - Hij fungeerde zaterdag op nieuw als Noordwijks smaak- en snelheidsmaker en er zal waarschijnlijk lang moeten worden gezocht naar een amateur-vleugelspits van gelijk niveau. Allemaal gunstige fac toren dus waarde uitverkiezing voor het nationale amateur team ter sprake komt. Toch wei gert Jan Willem Bogers (26) nog langer deel te nemen aan de selectie-procedure voor oranje. De Noordwijk-speler heeft be dankt voor de eer. „Ten eerste omdat ik nu einde lijk wel eens op wil schieten met mijn studie theologie. Ik wil perse mijn doctoraal halen. Ten tweede omdat ik die hele selectie-procedure te onvoor zichtig vind. Ze weten zo lang zamerhand al wel over welke spelers ze kunnen beschikken, maar het gebeurt nog maar al te vaak dat er op het laatste mo ment jongens bijgehaald wor den die net op het moment goed draaien in hun club. Dat is niet onterecht, natuurlijk, maar zo zou eigenlijk de hele procedure moeten zijn. Het spelen van wedstrijden om je waar te ma ken, staat me tegen. Daarin is het motto vrijwel altijd: ieder voor zich. en we zien wel". Je moet het veld in zonder dat je iemand kent en je speelt maar wat aan, terwijl voornamelijk oudere heren aan de zijlijn af en toe staan te klappen. Zo hoeft het voor mij niet. Ik ben mis schien wat al te gevoelig voor sfeer, dat besef ik. Maar ik draai nou eenmaal niet als iedereen alleen aan zichzelf loopt te den ken. Het is wel bewezen ook. De afgelopen driejaar ben ik steeds tot de laatste 32 doorgedrongen. Daarna viel ik alsnog af. Daar van kreeg ik een morele tik en die werkt door in je spel in de club. Zo heb ik dat tenminste er varen. Jaarlijks kreeg ik een te rugval, als ik weer was afgeval len. Aanvankelijk zag ik het verband niet. Dacht ik dat het vormverlies iets te maken had met de winterperiode, waarin ook de selectiewedstrijden mees tal gespeeld werden. Vorig jaar echter kwam ik er pas in ja nuari bij en kreeg ik die terug val later ook. Daarmee was voor mij bewezen dat er wel verband bestond en daaruit heb ik nu de consequenties getrokken". PAUL DE TOMBE Wim de Graaff had moeten toe staan door een te late reactie. "Die bal kwam ineens achter een bos benen vandaan. Ik dacht in eerste instantie dat Cees Spaan derman 'm nog weg zou trappen en bovendien zat er een vreemd effect aan." Zijn actie die vooraf ging aan de winnende Zwervers- treffer (zeven minuten voor tijd. maker Charley Bosveld) moest hij ook zelf onderbrengen in de categorie zwakke momenten. Na een door verdediger Eijfferts ge nomen vrije trap, overigens dis cutabel aan de Zwervers toege kend, stompte hij de bal op de voet van Bosveld, die simpel scoorde. De vraag drong zich daarbij op of v. d. Niet de bal niet gewoon had kunnen pakken. Het voorwerp zweefde tenslotte ter hoogte van zijn middenrif. Van der Niet echten "Ik had een hoge bal over de verdediging ver wacht, dat leek me het beste. Nu moest ik er opeens naar toe en kon ik alleen nog stompen. Dat trek ik me erg aan, ja." Eenvoud Het zou echter van weinig reali teitszin getuigen alleen v. d. Niet het verlies aan te rekenen. Na tuurlijk, zo'n fout kan het moreel breken in een zo dominerende ploeg. Zeker als zo'n tegengoal valt vij een van de schaarse uit vallen van de tegenstander. Aan de andere kant staat dst Noord wijk zelf allang had kunnen voorkomen dat die treffer direct uitschakeling zou betekenen. Als de aanval voordien maar wat ef fectiever te werk was gegaan. Overwicht was er vooral in de tweede helft voldoende, er was een individueel technisch over- wichten vooral dankzij die vlotte, gevarieerde aanvallen via de uit erst originele vleugelspits Bo gers. Met Bröring, Van Dyk en Albert Spaanderman droeg hij voortdurend bewijzen aan voor de stelling dat Noordwijk attrac tief kan voetballen. Tenminste, tot aan het hoofdstuk afmaken. Daar, waar het resultaat van alle voorbereidingen moet worden geboekt, ging het mis. En dat terwijl de ploeg zelf al had gedemonstreerd hoe simpel het afronden kan zijn. Zeven minu ten na de snelle treffer van Wim de Graaff, het duel was negen minuten jong, brandde een com binatie Van Dijk-Bogers door De Zwervers-defensie. Jan Willem tikte de nerveuze doelman Slobbe uit, Ruud Bröring te kende volledig vrij 1-1 aan. Als eenvoud het kenmerk van het ware is, dan was die goal een ju weeltje. Het op dat moment door de aanvallers gesloten Simplis tisch Verbond, hield echter geen stand. In eerste instantie omdat De Zwervers zich in de eerste pe riode op gelijk niveau placht te NOORDWIJK - NCRV-Studio Sport zal zaterdagavond tv- flitsen uitzenden van DOVO- Noordwijk. De competitietop per in de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal wordt za terdag in Veenendaal ge speeld. bewegen door een enorme inzet (De Graaff en Bosveld knalden in een doorlopende actie van links en rechts voorlangs het doel van v. d. Niet) en toen de terugslag bij de opponent kwam kon Noord wijk zelf niet doordrukken. Wel deden Van Dijk en Bróring met knappe kopballen nog pogingen, maar ook zeven corners op rij na de pauze konden niet meer uit drukken dan dat Noordwijk vol ledig domineerde. Op weg naar de tweede ronde, zo leek het. De Zwervers immers, moest in het onregelmatig klop pende hart van de defensie bij herhaling de stormbal hijsen. So lo's van John van Dijk, tweemaal, om de dezelfde twee mensen heen, en Bogers en afgekeurde doelpunten van Van Dijk (Brö ring zou de doelman onreglemen tair gehinderd hebben) en Albert Spaanderman (buitenspel) leken de herauten van Noordwijks vic torie. Totdat Piet Alders zeven minuten voor tijd een persoonlijk duel met Wim de Graaff in zijn voordeel besliste. In strijd met de spelregels, dacht scheidsrechter Janssen als enige. Alders: "Ik had een vrije trap mee verwacht. Ik schermde de bal af en die vent liep op mij in." Hoe dan ook. De Zwervers kreeg de vrije trap mée en Bosveld kon even later Noordwijks onver wachte eliminatie bewerkstelli gen. Met Westgeest voor Alders en v. d. Veen voor Jaap Plug had Noordwijk daarna te weinig tijd. Cees Spaanderman berustte. "Goed, we hebben ongelukkig gevoetbald, maar dat hoefje niet op de scheidsrechter te verhalen. Laten we er nou zelf maar weer voor gaan knokken om er vol gend jaar weer by te zijn."

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9