Rijnstreek praat mee over Rijksweg 11 TRACE A TRACE B TRACE C vragen. Dóe het. En de nulvariant... Mevrouw en meneer Vier varianten voor wegverbinding oost-west Denk aan al die risikos. IN LEIDEN OXFORD KOMT OP BEZOEK MAANDAG 11 OKTOBER 1976 LEIDEN Tracé A is ontworpen als een autosnelweg. Bij de Rijksweg 4 is deze weg hooggelegen en kruist achtereenvolgens het Westeinde, de Stompwijkse Vaart en de Stompwijkseweg, de Zuidbuurtseweg en de Weipoort. De Broekweg wordt "opgetild" in verband met de lage ligging van de weg tegen de noordrand van de Hazerswoud- sche Droogmakerij. Mogelijk zal ook de Gemeneweg (SW 22) wor den opgetild en wordt het Rieveldsepad gekruist op een punt Riet- veldsepad dit geen sloop vergt. Het tracé doorsnijdt het Bedelaars- bos en kruist daarna de spoorlijn Alphen-Gouda ongelijkvloers. De Gouwe wordt via een aquaduct gepasseerd. Vervolgens wordt de zuidrand van de ruilverkaveling Zwammerdam (de Toegangswete ring), gevolgd, buigt af naar het zuid-oosten, draait met de J.C. Hoogendoornlaan mee en weer terug naar het oosten. Na een door snijding van Oud-Bodegraven wordt aangesloten op de Rijksweg-Den Haag-Utrecht. Aansluitingen zijn gedacht aan Rijksweg 4, de naar de Stompwijkseweg door te trekken Europa- weg (SW 17), de Gemeneweg (SW 22), de zuidelijke uitvalsweg van Alphen, de weg langs de Gouwe (SW 25), en de Goudse Straatweg. Voor- en nadelen: Tracé A ontlast de bestaande weg langs de Oude Rijn met ongeveer 30 procent. Op de nieuwe weg wordt in de avondspits gereden met 1300 tot 2000 auto's. De route Hoogmade-Woubrugge wordt nauwe lijks of niet ontlast; de "lage zij" ten westen van Koudekerk wordt in geringe mate ontlast en tussen Koudekerk en Alphen in hoge mate. Het is een goede route voor het doorgaande verkeer en het ruilverkavelingsplan Rijnstreek-Zuid kan gemakkelijk worden aangepast Het tracé maakt een eventuele bouwlokatie Zoeter- woude niet onmogelijk, maar maakt het wel moeilijk een geleide lijke overgang van woongebied naar open landschap te realiseren. Dat open landschap zal over vrijwel de gehele lengte doorsneden worden. Bij Zoeterwoude zal door de hoge ligging over 3 kilometer een zichtbare barrière ontstaan. Voor de onlangs gerestaureerde molen "Zelden van Passé" zal een andere plaats gezocht moeten worden, terwijl het voormalige vaardorp Rietveld (Hazerswoude) op minimaal 300 meter afstand wordt gepasseerd. De bestaande laagbouw van Zuidbuurt en Zonnegaarde in Zoeterwoude krijgt meer lawaaioverlast. Datzelfde geldt voor de woningbouw in de Alphense wijk Kerk en Zanen. Gezien het vroege stadium van verschillende plannen zou dat volgens de nota niet tot een knelpunt behoeven te leiden. Tracé B kan uitgewerkt worden als autosnelweg (behalve bij Alp-j hen) of als autoweg. Het volgt ten oosten van de Rijkswei 4 de spoorbaan Leiden-Alphenbuigt daar ten oosten van Hazerswou- de-Rijndijk vanaf en voert als onderdeel van het geplande wegen stelsel door de uitbreidingen van Alphen in Kerk en Zanen. Aan de oostzijde van Alphen zet het tracé zich langs de spoorbaan voort, buigt bij Bodegraven mee met de omleidingsweg Bodegraven (die dan wellicht een meer lokale functies kan krijgen) en sluit aan op de rijksweg Den Haag-Utrecht.op aansluitingen oi dit tracé liggen bij Rijksweg 4 (vlakbij de Hoge Rijndijk), de Burgemeester Smeetsweg (TW36), de Gemeneweg (SW 22), een of meer locale wegen in Alphen, de weg langs de Gouwe (SW 25), een doortrekking van de weg door de Noordzijderpolder bij Bodegraven tot over de spoorbaan TW 28) en de Goudse StraatwegAls autoweg kan er nog een extra aanslui ting komen bij Groenendijk (Hazerswoude). Een aansluiting in Alphen bij Hoorn kan tevens dienen om een eventuele nieuwe Rijn brug aan te sluiten. De hoogte-ligging van de weg is afhankelijk van de gekozen wegaansluitingen Voor- en nadeien: Becijferd is een avondspitsuur in 1985 van 1400 tot 2500 auto's. De bestaande weg langs de Oude Rijn zou in Leider dorp en Zoeterwoude tot minder dan de helft van de bestaande verkeersintensiteit worden teruggebracht. Voor Hazerswoude- Rijndijk is een halvering becijferd, tussen Hazerswoude en Alphen: minder dan de helft. Voor het doorgaande verkeer is dit tracé min der goed dan A. Bundeling met spoorbaan betekent vrijwel onaan getast laten van het gebied, maar maakt wel veel grondgebruik noodzakelijk. Wanneer ruilverkaveling Rijnstreek-Zuid niet of la ger wordt uitgevoerd betekent dit tracé een extra barrière voor de agrarische bedrijven. Parallelwegen en on gelijkvloerse kruisingen voor de landbouw zijn dan noodzakelijk. Het tracé sluit welaan bij een eventuele verstedelijking van het gebied tussen Leiden en Alp-, hen, terwijl het een goed ontsluiting vormt voor het industrieterrein in Zoeterwoude. Voordeel is dat er geen nieuwe doorsnijding van het open polderlandschap plaatsvindt. Wel passeert dit tracé op korte afstand het weidevogelgebied bij Zoeterwoude, de Rietveldse wetering en oud-BodegravenDatzelfde geldt voor de wipwatermo- len aan de Ommedijkseweg in Zoeterwoude, die op het ogenblik herbouwd wordtAfhankelijk van de afstandtussen tracé en spoor lijn kan er geluidsoverlast optreden voor de bestaande laagbouw in Hazerswoude-Rijndijk. Geluidwering is ook nodig in Kerk en Za nen (Alphen). Voor tracé C is uitgegaan van een autoweg. Vanaf Rijksweg 44 gaat het tracé in zuidoostelijke richting langs het bestemmingsplan Haaswijk (Oegstgeest). In het zuidelijk deel van Warmond bestaan twee varianten: een ten noorden en een ten zuiden van het War monderhek. De weg volgt daarbij de uitbreidingen van Leiden (Merenwijk) en Leiderdorp. Ten oosten van de Rijksweg 4 volgt het tracé zoveel mogelijk de polderscheidingen. Het kruist de Hei manswetering ten zuiden van het gemaal van de polder Vieram- bacht en vormt daarna de begrenzing van de noordelijke uitbrei dingen van Alphen. Er. komt een aansluiting op Rijksweg 44, ter wijl Oegstgeest op dit ogenblik nog studeert op de aansluiting van de Irislaan. In Warmond worden de locale water- en landverkeers- wegen in tact gelaten, de spoorlijn Den Haag-Haarlem wordt onge lijkvloers gekruist en de Merenwijk krijgt ook een aansluiting. Datzelfde geldt voor het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan (SW 5) en de Rijksweg 4 (bij Leiderdorp). De Does wordt gekruist met een vaste brug en voor de Heimanswetering wordt geda cht aan een hooggelegen beweegbare brug of een aquaduct. De be staande weg in de polder Vierambacht (SW 7) wordt ook aangeslo ten. Voor en nadelen: Deze rand- en verdeelweg voor Oegstgeest, War mond, Leiden en Leiderdorp lijkt volgens de prognoses weinig verkeer te trekken. Wel kan het tracé bijdragen tot verlagen van de verkeersonveiligheid op de noordelijke routes door de Leidse agg lomeratie (Willem de Zwijgerlaan). De weg zal met name de route tussen Hoogmade en Woubrugge ontlasten. Een omlegging van deze weg bij Hoogmade, zoals er plannen zijn, wordt door dit tracé overbodig gemaakt. Daarentegen wordt de weg langs het Aarka naal (SW 25) extra belast. Dat maakt baanverdubbeling noodzake lijk alsmede scheiding van langzaam en snel verkeer. Het effect voor de bestaande weg langs de Oude Rijn is vrijwel gelijk aan tracé A. Voor het doorgaande verkeer is het aanzienlijk minder goede route. Het tracé moet gezien worden als een ondersteuning van de huidige ontwikkelingen aan de noordzijde van Alphen en de Leidse agglomeratie. De horizonvervuiling die dit tracé veroor zaakt is zeer groot. Bovendien wordt het groengebied van War mond, de Broek- en Simontjespolder en het open poldergebied ten noorden var. de Oude Rijn doorsneden. Het loopt ook vlak langs een rijk vogelgebied nabij de Kagerplassen, terwijl talrijke molens binnen de invloedssfeer van de weg komen te liggen. Er zullen bovendien geluidwerende maatregelen nodig zijn in het bestem mingsplan Haaswijk (Oegstgeest) en een deel van de Leidse Me- renwijk. Bij deze nulvariant komt er geen nieuwe weg, maar blijft het oost west-verkeer op de bestaande weg langs de Oude Rijn. Becijferingen leren.dat in 1985 per etmaal tussen de 13.000 en 20.000 auto's de weg passeren. Er zullen in dat geval maatregelen genomen moeten wor den om het langzame van het over ige verkeer te scheiden en het door gaande verkeer van het locale. Dat zou mogelijk zijn door het aanleg gen van parallelwegen. Om dat te bereiken zou een strook van 27 me ter breedte noodzakelijk zijn. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met de noodzaak om plaatselijk meer ruimte te gebrui ken, bijvoorbeeld bij kruispunten. De wegverbredingen zijn in begin sel gezocht aan de zuidzij de, omdat aan de noordkant vele industriële bedrijven zijn bevestigd. Bij de plannen is geen rekening gehouden met een reconstructie van de Hoge Rijndijk binnen de bebouwde kom van Leiden, omdat een dergelijke uitbreiding zeer ingrijpende gevol gen zou hebben voor de bebouwing aan weerskanten. De problemen bij de entree van Leiden zouden dan ook niet opgelost worden. Verlen ging van de Engelendaal met een brug over de Oude Rijn in het ver lengde van de Burgemeester Smeetsweg (Zoeterwoude) zou een oplossing kunnen zijn. f Voor- en nadelen: Door de paral lelwegen zal de verkeersafwikke ling minder moeizaam verlopen. Maar het stoppen-en-optrekken" op enkele gedeelten kan niet worden weggenomenVrees bestaat dat veel verkeer gebruik zal blijven maken van sluiproutes (Hazerswoude- Woubrugge, Hazerswoude-dorp, Boskoop en Leiderdorp). Voor het doorgaande verkeer is deze variant ten opzichte van de andere het meest ongunstigOp de hoofd- Groot nadeel is de noodzakelijke sloop. Tussen Leiden en Alphen zul len minimaal 40 woningen, 10 boerderijen en 7 bedrijfspanden ge sloopt moeten worden. Van 9 an dere boerderijen, die op de monu menten lijst staanwordt het voorerf aangetast. Tot de panden die ge sloopt zouden moeten worden be hoort onder meer het restaurant Avifauna. Tussen Alphen en Bode graven zouden nog eens 10 wonin gen 2 boerderijen en 1 bedrijfspand moeten verdwijnen. Langs de hele zullen 500 volwassen en soms zeer oude bomen weggehaald moeten worden. Lawaaioverlast treedt overal langs de weg op. Op die plaatsen waar die het ergst is, zijn de minste mogelijkheden om er iets aan te doen. Veelal zal met geluid- werende materialen in de wonin gen volstaan moeten worden. LEIDEN - Omdat de andere groe pen steeds meer potentiële leden wegzuigen en de VARA zelf steeds meer afzakt naar de magische grens van 400.000 aanhangers de grens voor A-omroepen is deze omroep aan een frivole ledenwer factie begonnen. Bij de VARA za ten al je beste vrienden; ze delen nu ook nog gratis rozen uit. En dan hoefje niet eens lid te worden; het mag wel. Op drukbezette plaatsen in het land staan in dit kader be kende personages, van wie ge woonlijk alleen het hoofd en bo venlijf de massa aanspreekt, nu in volle lengte voorbijgangers naar zich te lokken. Voor het eerste televisiespotje dat hiervoor ge maakt is, koos de VARA Leiden - het Stadhuisplein uit; afgelopen zaterdag was de socialistische omroep weer in deze stad. Het pleintje bij de Hartebrugkerk in de Haarlemmerstraat was dit maal gekozen. Joop Dahlmeljer (Achter het Nieuws) was er bijv., maar ook zijn hoogste baas, André Kloos. En ook hij deelde (zie foto) vrolijk rozen uit. stel dat u er niet nicer zon zijn, is de verzorging van de kinderen dan verzekerd? groter geworden, uw inkomen een stuk hoger - is uw levensverzekering nog wel op peil? Een nuip vol duidelijke informatie ligt voor u klaar bij uw verzekeringsadviseur. Of schrijf Bureau Voorlichting Levensver zekering, Antwoordnummer 89, Den Haag. LEIDEN - Vanaf vandaag tot en met 26 novem ber liggen in 14 gemeentehuizen in de Leidse en Alphense regio de plannen ter inzage voor een nieuwe wegverbinding in de Rijnstreek tussen Leiden en Bodegraven. Er zijn verschillende al ternatieven opgesteld, waaruit een keuze moet worden gemaakt door de Raad van de Waterstaat. Deze raad zal de minister van Verkeer en Water staat adviseren, alvorens hij een definitieve be slissing neemt. Voordat de beslissing valt krijgt ook de bevolking van de Rijn streek de gelegenheid om haar zegje te doen. Op 16 en 19 novem ber worden op diverse plaatsen voorlichtingsbijeenkomsten ge houden, terwijl tot 13 december de mogelijkheid bestaat om be zwaren tegen de plannen in te dienen. Deze „bezwaarden" zul len op 18 en 19 januari van het volgend jaar in de gelegenheid worden gesteld om die bezwaren toe te lichten tijdens een aantal hoorzittingen. De vraag waarom het gaat is: moet er een nieuwe weg aangelegd worden ten ontlasting van de be staande oost-west-verbinding van Leiden naar Alphen langs de Oude Rijn en vervolgens naar Bodegraven? Acht jaar geleden verscheen op het Rijkswegen plan de zogenaamde Rijksweg 11 een nieuwe autosnelweg, die zou moeten lopen van Wassenaar (RW 44), via Voorschoten, Zoe terwoude, langs de zuidkant van Alphen naar Bodegraven. Later kwam de provincie met een plan om nog een tweede provinciale oost-west-verbinding te maken: de secundaire weg 6. Deze weg zou aan de noordzijde van Leiden lopen via Oegstgeest, Warmond, Leiderdorp, Hoogmade en Wou brugge naar de weg Alphen- Leimuiden. Tegen de ongebreidelde aanleg van nieuwe wegen was inmiddels zo veel kritiek geuit, dat de provin cie in 1973 de minister van Ver keer en Waterstaat verzocht de knoop door te hakken en te bepa len welke weg als eerste (en mo gelijk als enige) zou worden aan gelegd. Provinciale en Rijkswa terstaat kregen op hun beurt van de bewindsman de opdracht een inspraak-procedure op te stellen, ter voorbereiding van het besluit. Vorig jaar juli werd de eerste fase afgesloten met de publicatie van een interimnota tracestudies. In die nota werden vier varianten vermeld. De nota werd toeges tuurd aan alle gemeenten in de directe omgeving alsmede aan een groot aantal instanties met het verzoek om commentaar te leveren. Die reacties werden - voor zover nodig werd geoor deeld - verwerkt in de nieuwe de finitieve nota, die dezer dagen openbaar gemaakt is. Bij het bepalen van de verkeersbe- hoefte is in de nota uitgegaan van twee groeimogelijkheden voor Alphen, namelijk een zoge naamde "Groot Alphen" met in LEIDEN - Met als hoogtepunt de officiële opening van de Oxford- laan en de Krefeldlaan op het Waardeiland wordt er deze week van woensdag 13 tot maandag 18 oktober een internationale uitwis seling gehouden, waarbij de raads leden en ambtenaren van Oxford een bezoek zullen brengen aan Lei den. Woensdagavond worden de gasten verwelkomd in het stadhuis en de daarop volgende dagen zullen ze o.m. een bezoek brengen aan het renovatieproject Haagwegkwar- tier, de houtzaagmolen „De Hees terboom" van de firma Noordman aan de Haagweg, de Merenwijk en de Lakenhal. Zaterdagochtend zul len op het Waardeiland de Oxford- laan en de Krefeldlaan officieel worden geopend in aanwezigheid van de Deputy Lord Mayor van Ox ford, de heer W. Fagg, en de Ober- bürgemeister van Krefeld, de heer Hans-Heinz Hauser. De dag ervoor zullen de buitenlanders, die in - gastgezinnen worden onderge- Het wegrestaurant van "Avifauna" in Alphen: als de "nulvariant" wordt uitgevoerd zal au wegrestaurant nenter Kteee'nheWvan' d^heroDp" moeten verdwijnen. ning va« deBLeidse schouwburg 1985 circa 70.000 inwoners, een "Klein Alpen met 50.000 inwo ners. Dat laatste is een wijziging met de interim-nota. Daarin werd voor een Klein-Alphen nog uit gegaan van 56.000 inwoners. De nota geeft een viertal zoge naamde „hoofdvarianten" voor toekomstige wegtracés, aange vuld met een zevental zoge naamde „tussenvarianten". In alle gevallen is steeds ook een verbetering van het openbaar vervoer in de beschouwing be trokken. Onderzocht werden ook twee speciale openbaar ver- voersvarianten (een„treinva- riant" en een „busvariant". Behave een keuze uit de verschil lende varianten zal ook bepaald moeten worden of de nieuwe verbinding het karakter van een autosnelweg of een gewone au toweg moet krijgen. Verder moet een antwoord komen op de vraag of - wanneer er ten zuiden van Leiden een nieuwe Rijksweg zou komen - nog behoefte bestaat aan een noordelijke randweg tussen Rijksweg 44 (Burgerveen- H&agsche Schouw-Wassenaar) en Rijksweg 4 (Burgerveen- Leiderdorp-Voorburg). In de nota wordt geconcludeerd dat De Hoge Rijdijk in Leiden: in het spitsuur overbelast. Aanleg van een nieuwe rijksweg 11 zou een belangrijke ontlasting betekenen volgens de nota. met de aanleg van één nieuwe weg in de Rijnstreek kan worden volstaan en dat die weg een breedte zou kunnen krijgen van 2x2 rijstroken. Vaststaat op dit ogenblik alleen nog de aanleg van het gedeelte van de Rijksweg 11, dat ligt tussen Rijksweg 44 en Rijksweg 4 (ten zuiden van Lei den, via Voorschoten). De nota zegt dat dit gedeelte al eerder is vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3