LEIDSCH DAGBLAD Belgische kabinet weerstaat linkse oppositie vandaag Mogelijk conflict Chinese leiding ©12(1 EBfflT Bij verkiezingen voor gemeenteraden Schrijver dook in blubber 2? Inbreuk op apartheid LEIDSCH DAGBLAD Gijzeling in Rome Baandag 11 oktober 1976 opgericht 1 maart 1860 35059 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Treinongeluk in Mexico: dertig doden MEXICO STAD (UPI) - In Mexico zijn zondag bij een treinongeluk 30 mensen om het leven gekomen en ongeveer 60 gewond. Het ongeluk gebeurde toen bij het dorp Creel in het Sierra Madre gebergte een goe derentrein en een personentrein met elkaar in botsing kwamen. Eén van de wagons van de perso nentrein kwam 20 meter lager aan r terecht. Na de moeilijkheden bij het Europese voetbalkampioenschap in Joeyo-Slavië moest er natuurlijk met sterspeler Johan Cruijff worden gepraat. Dat gebeurde vanochtend in het Amsterdamse Hilton Hotel. Cruijff, links op de fotoliet zich in dit gesprek "bijstaan" door zijn schoonvader Cor Coster, tweede van links. Voor de KNVB namen de heren Hogewoning (uiterst rechts) en Zwikstra (tweede rechts) aan het gesprek deel. i De koele cijfers verborgen de juiste verhoudingen. Slechts twee van de negen deelnemende amateurteams bereikten de volgende ronde van de strijd om de KNVB-beker, maar tenmin ste drie ploegen 'liefhebbers' bezorgden hun betaalde tegen standers handenvol werk. Rhe- den en CW verloren pas in de verlenging van resp. Heeren veen en Fortuna SC, RKC was na twee uur zelfs nog even ver (3-3) als PEC Zwolle. Pas de veertiende strafschop haalde de amateurclub uit het bekertoer nooi. Een strijd waarin Weber Germanicus, dat in de hoofd klasse nog geen duel had ge wonnen, Heracles op eigen ter rein beentje lichtte. Een strijd ook die voor de vertegenwoor diger uit deze regio, Noordwijk, 18 PAGINA'S al is afgelopen. Bij de Zwervers werd zaterdag een 2-1'nederlaag geleden. Noordwijk kon zich al leen troosten met de gedacthte, dat "in het voetbal niet altijd de beste" wint. Vrij Spel ditmaal ook voor wiel rennen. Joop Zoetemelk had zijn zinnen gezet op de zege in de Ronde van Lombardijen, de laatste klassieker van het sei zoen. Roger de Vlaeminck voor kwam echter dat Zoetemelks wens bewaarheid werd. Wel won Zoetemelk later voor de tweede achtereenvolgende maal de koers "Dwars door Lau- In de badminton wereld gaat het er soms fanatiek aan toe, zoals bleek bij de Leidse derby Veglo- BC Leiden. Er werd heel wat af gepraat. De basketballers van Mercasol kwamen pas laat los tegen de hard spelende eredivisie debutant BC Markt. Maar de laatste klap was ditmaal veel waard. Mercasol won met 85-70. PAGINA 9-11 Wiegel blaakt van vertrouwen na uitslag enquête PAGINA 5 De onbekende Hoea Koeo-feng heeft in China opnieuw voor een verrassing gezorgd: hij zal de overleden partijleider Mao Tse-toeng opvolgen PAGINA 7 LONDON-Deze bekoorlijke dames zijn Pamela Stephenson en Fiesta Mei Ling. De aankomende filmsterretjes tonen hun talenten in de Engelse film "Stand up virgin soldiers", wat zoveel wil zeggen als 'sta op maagdelijke soldaten'. De film waarin Pamela een verpleegster speelt en Fiesta een prostituee, handelt over het soldaten leven in Aziè tijdens een communistische opstand. Plaatselijk bui BRUSSEL (SP) - Het kabinet-Tindemans is bij de strijd voor de verkiezingen voor nieuwe ge meenteraden gisteren in België volledig overeind gebleven. De omstreden - behoudende - manier waarop de regering werkloosheid en inflatie be strijdt en de staatsinstellingen wil hervormen heeft van de kiezers een dikke voldoende gekre gen. De grote socialistische oppositie partij BSP had tevoren aangekon digd in deze verkiezingen een beoordeling te zien van het beleid van de regering. Zij leed gisteren in Vlaanderen en in Brussel echter een gevoelige nederlaag. In Boom, Deurne en Willebroek - drie grote Antwerpse gemeenten waar de socialisten meer dan een halve eeuw de volstrekte meerder heid hadden - moesten zij het on derspit delven. In Wallonië (Zuid- België) hebben de socialisten hun historische machtspositie echter weten te versterken. Verreikende verschuivingen doen zich voor in de grote Brusselse ag glomeratie. De taalstriid zal hier de komende jaren flink verscherpen. NIEUWVEEN - Guus Kuyer. nog lang in het geheugen blij ven. Toen de auteur zaterda gavond het dorp binnenreed en zijn auto aan de kant van de Dorpsstraat parkeerde om even de omgeving te bewon deren èn om van zijn "hoge nood" af te komen, stapte hij pardoes middenin een blub- bersloot. Op eigen kracht kroop Kuyer weer op het dro ge. De schrijver bezocht Nieuw- veen om een kindermusical bij te wonen, die leerlingen van de openbare lagere school opvoerden. De musical was geënt op Kuver's bekroonde (met de gouden griffel) boek "Met de poppen gooien". Direct na zijn onvrijwillige "bad" heeft de schrijver de woning van de heer Ame- lunxen (schoolhoofd) opge zocht. Daar dook hij onder de douche en waste het eenden kroos uit z'n haren. Met de ge leende kleren (van de onder wijzer) kwam hij een uur later dan was afgesproken bij de school aan. verdwenen. De grotere nieuwe eenheden die ervoor in de plaats komen zijn maar moeilijk te verge lijken met de verkiezingen van 1970, toen in de veel kleinere ge meenten plaatselijke lijsten nog de boventoon konden voeren. Voor het eerst stonden de verkiezingen voor gemeenteraden in het teken van de nationale politieke partijen. Ondanks de versterking van het U 1 centrum zal de polarisatie in België inauana naar de komende jaren toenemen. Vlaanderen krijgt namelijk een nóg scherper CVP-gezicht; Wallonië is weer wat roder geworden; de Brus selse agglomeratie wordt meer dan voorheen beheerst door taaiextre misten van beide kanten. Dit alles zal de samenwerking in het histo- hetgeen invloed uitoefent op de risch al verdeelde Belgie niet ten landelijke politiek van de regering goede komen (zie ook pagina 7) wind uit zuid tot zuidoost. Minimum temperaturen omstreeks 13 graden. Maxima rond 18 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 OKTOBER Zon op: 6.59 uur; onder 17.53 uur.Maan op: 20.04 uur; onder 11.1 PORT ELIZABETH (Reuter) - Acht blanke rugbyspelers in Zuid-Afrika hebben dit week einde de apartheidswet aan hun laars gelapt door samen met negers een wedstrijd te spe len. Na het einde van die wedstrijd Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 26 oktober 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. stroomden neger-toeschouwers het veld op en droegen twee van de blanke spelers op hun schouders naar de kleedlokalen en anderen wilden hun abso luut een hand geven. Sportminister Piet Hoornhoef probeerde de wedstrijd, die gis teren gehouden werd, tegen te houden en waarschuwde over de Zuidafrikaanse radio dat beide spelers en de toeschou wers zich aan wetsovertreding schuldig maakten. In Zuid-Afrika mogen blanke ploegen wel tegen negerploe- gen als geheel spelen, maar ge mengde ploegen zijn verboden. De acht blanken hadden zich bij de plaatselijke negerploegen Kwaroe en Sedroe gevoegd om in de negerwijk van Port Eliza beth een wedstrijd te spelen. Syrische ambassade ROME (Reuter/AFP/UPI) - drie machinegew arabieren zijn vandaag vurend bassade met machinegeweren de Syrische ambassade in de Italiaanse hoofd stad Rome binnengedrongen en hebben vier ambassade functionarissen in gijzeling ge nomen, zo heeft de Italiaanse poli tie meegedeeld. De Arabieren, vermoedelijk Palestijnen, Brussel. Een extremistisch- franstalige partij heeft in groot- Brussel namelijk schitterend ge wonnen. Het FDF (Front der Fran- cofonen) behaalde in vijf van de ne gentien Brusselse gemeenten volstrekte meerderheid. Polarisatie De liberale coalitie-partners van premier Tindemans hebben zich goed weten te handhaven. In het algemeen zijn waarnemers van mening dat de coalitie die Tinde mans twee jaar geleden vormde iets versterkt uit de strijd komt. België blijft dus geregeerd worden door de combinatie CVP (christelijke )-PW (liberalen) en de kleine Waalse taaipartij RW, die overigens gisteren op veel plaatsen gevoelig verloor. Naast de socialisten speelt de Vlaamse Volksunie, een partij die de Nederlandse taal verdedigt, een grote rol in de oppositie. Deze partij heeft zich prima weten te handha ven. Met deze uitslag volgt België de koers van Zweden en West- Duitsland, waar centrum-partijen onlangs hun invloed ook verbreed den. Het is overig'ens moeilijk om uit de schenen waarin de bevolking strijd rond de gemeenteraden wordt opgeroepen het leger te harde conclusies te trekken voor de steunen. Er komen steeds meer landelijke krachtsverhoudingen, aanwijzingen van onenigheid in de Als gevolg van fusies zijn gisteren Chinese leiding, driekwart van de gemeenteraden Er is nog steeds geen officiële be- wmmmkendmaking dat premier Hoea Koeo-feng tot voorzitter van de communistische partij is benoemd als opvolger van Mao Tse-toeng. Twee hoge functionarissen hebben dit bevestigd en in Peking, Shang hai en Nanking hangen tientallen muurkranten waarop de benoe ming wel wordt meegedeeld. Het raadsel wordt nog groter, van daag verschenen in het centrum van Peking leuzen als „heb het le ger lief' en „het leger en het volk zijn verenigd als een gezin". In de hoofdstraat bij het plein van de Hemelse Vrede staat in reuzelet- UTRECHT - De 16-jarige Marga- ters: „Wie in de hemel of op aarde reta Maria Apollonia Al uit Hein- kan een leger en een volk die burgerbewind BANGKOK (Reuter) - militaire regering van Thailand wil een 300 leden tellende weggevende vergadering gaan samenstellen waarvan de leden afkomstig zijn uit alle lagen van de bevolking, zo is vandaag uit regeringskringen ver- Verwacht wordt dat deze vergader ing er binnen de komende twee maanden komt Premier Thanin Kraivisjien wil de komende twee weken zijn burger- kabinet vormen, dat het land moet leiden met steun van de militairen, aldus de zegslieden. De jongste NIPO-enquéte naar poli tieke voorkeur van het Neder landse kiezerskorps heeft dit wee keinde een kratertje geslagen in de partijverhoudingen. Of uit die krater in de komende maanden hete lava zal stromen is nog even de vraagDe methode van de heer De Hond verdient dezelfde gere serveerde benadering als al die andere die, zoals de beknopte ge schiedenis van het enquêteren heeft aangetoond, nogal eens op wezenlijke momenten plegen té falen. Misschien is in het resultaat hier en daar de klepel wat te ver uitge slagenmaar dat neemt niet weg dat de VVD toch een enorme sprong vooruit lijkt te hebben ge maakt. En de belangrijkste con statering op grond van het cij fermateriaal: CDA en WD zou den over een ruime meerderheid in de Tweede Kamer kunnen be schikken, als er nu verkiezingen zouden worden gehouden. Nog maar kort geleden leek iets an ders dan een tweede kabinet-Den Uyl ondenkbaar. Dat is nu niet meer zo. CD A-voorzitter Steen kamp haastte zich al om alle opties open te laten. Men kan ervan verzekerd zijn dat de weerslag van de NIPO-enquéte morgen bij de aanvang van de algemene beschouwingen in de Kamer al merkbaar wordt. Het CDA komt bescheiden versterkt uit de enquête. De winst wordt echter gemaakt"door de opposi tionele CHU en de kritische KVP De meer aan het regeringsbeleid verwante AR verliest. De PvdA handhaaft zich redelijk, maar de PPR maakt een smak. Het zou in de lijn der politieke verwachtin gen kunnen liggen dat de socialis tische strategen behoedzaam wat afstand gaan nemen van de Ra dicalen. Maar in hoeverre "pikt" de PvdA-achterban dat? Met de enquête is overigens nog geen definitief antivoord gegeven op de vraag of we op weg zijn naar een drie- of naar een twee partijenstelsel. Een tendens naar meer conservatisme bij een deel van het kiezerskorps (waaronder veel arbeiders) is er zeker. Maar zal het CDA daarbij als gematigd eindpunt in het midden gaan fungeren, of leidt de lange mars toch verder, naar de WD? Den Uyl zal terdege rekening moeten houden met een groeiend leger twijfelaars, vooral in de catego rie van Jan Modaal, dat vindt dat men met solidariteit en pas-op- de-plaats bij het inkomen niet de boterham kan beleggen. •n de Syrische am- binnengedrongen, hebben de drie Palestijnen zich aan de politie overgegeven en hun gevangenen vrijgelaten. keszand is vanochtend om het le- geheel verslaan?" wondden bij hun openingsactie ven gekomen toen zij met haar Westelijke China-kenners zijn een lid van het ambassadeperso neel. De gewonde kon het gebou bromfiets tegen een goederentrein botste. Het ongeval gebeurde op uitkomen en is in een ziekenhuis een met automatische knipperlich- opgenomen, aldus de politie. ten beveiligde overweg op de Een uur nadat ze schietend met PoelWeg in de buurt van Goes. overtuigd dat alles op onenig heid in de leiding duidt, mogelijk zelfs op ernstige conflicten. Miljoenen Chinezen zijn er blijk baar al van op de hoogte dat Hoea is benoemd. Het uitblijven van de of ficiële bekendmaking kan aan het prestige van de centrale regering slechts afbreuk doen. Zij wijzen ook op de opmerkelijk scherpe waarschuwing tegen pogingen van links of rechts tot splijting van de partij, die gisteren in een hoofdar tikel in het Volksdagblad ver scheen. Hoea wordt algemeen beschouwd als een politicus van de midden weg. De ambassades in Peking kregen vandaag een mogelijke aanwijzing dat Hoea zijn functie van premier heeft overgedragen nu hij voorzit ter is geworden. De ambassades ontvingen uitnodi gingen voor een staatsdiner ter ere van de premier van Papoea-Nieuw Guinea morgen. Deze uitnodigin gen kwamen niet uit naam van Hoea, zoals tot dusver gebruikelijk De man die het meest is genoemd als toekomstig premier is Tsjang Tsjoeng-tsjiao, een vice-premier en lid van de almachtige permanente commissie van de partij. Maar in de huidige onzekerheid is er geen dui delijke kandidaat (Zie ook pagina 7) DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1