Avanti aan leiding in ereklasse Philidor-amateurs troeven profs van VHS af Opnieuw nederlaag Gemini-Kangeroes Nieuwe achten voor Rijnland Knappe zege Roomburg Ruime overwinning van LSG op Spangen Zege De Spartaan MAANDAG 11 OKTOBER 1976 SPORt LEIDEN - De profschakers van VHS hadden zaterdag in de tweede ronde in de hoofdklasse van de KNSB geen antwoord op het geweld, dat amateur Phili- dor/Leiden op de 64 velden ont ketende. Dat de Leidenaars maar net aan met 5 l/C-74 1 IQ wonnen, hebben ze te wijten aan Joop Pi ket, Herman van Halderen en John van der Wiel, die hun duide lijk beter staande stellingen ins het middenspel totaal overschat ten, anders was het beslist 7 1/2-2 1/2 voor Philidor gewor den. Voor de grootste sensatie zorgde ongetwijfeld BSG, dat titelver dediger Desisco-WGM een halve misstap liet maken: 5-5. Coen Zuidema en Robbie Hartoch haalden tegen Hans Bouwmees ter resp. Stork nog remise, maar Kick Langeweg, Ton Timman en Paul van der Sterren kregen de kous op de kop van De Ruiter, Slisser resp. Wieringa. Volmac- Rotterdam had in Utrecht een gewillig slachtoffer 1 1/2—8 12. Meindert van der Linden kon na tuurlijk niet opboksen tegen Vic tor Kortsjnoj, maar Van Oosten slaagde erin Max Euwe remise af te snoepen. KerkhofF verloor als enige Rotterdammer. Door deze resultaten staat het Rot terdamse team vorstelijk op kop met in zijn kielzog Philidor- Leeuwarden, dat hoopt te gaan winnen van Eindhoven. Het Leidse Philidor deelt nu met Desisco-WGM de derde plaats. Na twee uren spelen in het duel Philidor-VHS zagen van Reek en Van der Tak geen heil meer in doorspelen: 1/2-1/2. Theo Piket kwam beter te staan, maar dat was niet voldoende voor de winst: 1-1Van Halderen bouwde een juweel van een aanvalsstel- ling op. Hij wilde het toen te snel uitmaken, hetgeen hem op ver lies van zijn koning kwam te staan: 1-2. De Graaff, weer eens ouderwets op dreef, veegde Uy- lings in 24 zetten van het bord: 2-2. Joop Piket veroverde een stuk tegen een pion door een fou tieve combinatie van Steijn. Joop, geïrriteerd door het verder- spelen van Steijn, wilde het toen voor de toeschouwers te mooi doen: hij offerde zijn dame, kreeg die weer terug, maar hij moest daarna een stuk geven voor een doorlopende pion. In het toen ontstane toreneindspel moest hy met remise genoegen nemen: 21/2-2 1/2. Ad van den Berg zorgde met een pionoffer voor Wild-west-tafeleren. Na allerlei offers en tegenoffers maakte hij het met een dameoffer uit: 3 1/2-2 1/2. Na een loze aanval van Lex Jongsma te hebben afgesla gen nam Piet Bakker het initia tief. ^ex verdedigde zich taai, maar een verrassend torenoffer velde hem: 4 1/2-2 1/2. John van der Wiel zag een gemeen zetje van Koopman over het hoofd, waarna remise onvermijdelijk was. John naafloop: "Normaal win ik zoiets altijd" (5-3 Brinkers was na een foutje in het middenspel verder kansloos: 5-4. Bredewout pro beerde nog VHS aan 5-5 te hel pen, maar Van Maaren hield het maar Bakker 3 1/2-4 1/2. Spangen miste in het duel tegen LSG I in klasse IB twee van zyn sterkste spelers en dat was te merken: LSG behaalde een ruime 3 1/2-6 1/2 zege. Tolenaar drukte Dries al snel van bet bord: 0-1. Sikkel en Dobbelaar hadden beiden aan kwaliteitswinst vol doende, maar Wichers en Osse- waarde kwamen in onoverko- menlijke moeilijkheden: 2-3. Een pionoffer van Baart bracht ruim schoots zijn rente op: een toren en een licht stuk: 2-4. Konings wilde het na kwaliteitswinst te mooi doen en moest op eeuwig schaak ingaan: 2 1/2^4 1/2. Mie- remet kon een vrijpion niet meer tegenhouden: 3 1/2-4 1/2. Van Munster combineerde wel fraai. Versteeg, de opponent van Kuij- pers, offerde zich dood: 3 IIQ-6 1 Philidor II-Leiden kon het uiteraard tegen ex-hoofdklasser DD I niet bolwerken. Het was al leen de vraag, hoe groot de neder laag zou worden. Te passief spel, te weinig routine en tijdnood vel den Van Loon, Barkema, Van den Bosch, Berg, Kohlbeck, Smit en Pols: 0-7. Pas toen kon Phili dor tegenscoren: de 14-jarige Pe ter Gelpke nam Mulder in de houdgreep. Toen Schendstok van DD, in tijdnood, vergat met een elegant dameoffer te winnen, maakte Visser rustig de partij uit: 2-7. Stam brak zijn partij af: hij heeft een pluspion in een tore neindspel en gaat proberen er 3-7 van te maken. Voorschoten I won verdiend in klasse II C met 4-6 van DD III. Brouwer taste in de opening mis en de opponent van Wouters deed hetzelfde: 1-1. Wisse en in valler Steenlage konden beiden niet voor schokkende dingen zorgen: twee remises en 2-2. Van Schaik raakte een kwaliteit tegen een pion achter, maar zijn sterke centrum besliste de partij: 2-3. Huizer kwam duidelijk in het voordeel, maar hy overschatte de zaak: 3-3. Both en Thieme druk ten langzaam maar zeker hun tegenstanders weg: 3-5. Houwe- ling had wat ontwikkelingsmoei lijkheden, die hij echter goed op loste, waarna hij hard en trefze ker toesloeg: 3-6. Bongers speelde een zeer ingewikkelde partij. In tijdnood raakte hij de draad kwijt en kon opgeven: 4-6. LEIDEN - Alle aandacht in de ta feltenniswereld ging het afgelo pen weekeinde uit naar het top- trefTen in de ereklase dames tus sen Tempo Team en het Hazers- woudse Avanti. Onder leiding van de weer ongeslagen Bettine Vrie- sekoop doorstond Avanti de krachtproef. De titelhoudster werd in eigen huis definitief naar de tweede plaats verwezen. Bir- gitte Kooter versloeg Nederlands kampioene Sonja Heltzel en An- nemiek Smits zag haar taaie ver dediging tegen Mieke Arntz met succes beloond Het gewonnen dubbel van Kooter-Vriesekoop bracht Avanti de verdiende twee punten en de leiding in de ereklas- De Treffers verspeelde twee pun ten aan AMVJ 2. Van Ruiten hand haafde zich met twee gewonnen duels goed, maar zag van der Zwet en Van Beek toch te veel tekort komen om het 7-3 verlies te voor komen. Scylla 4 heeft zich na de 6-4 tegen Aloysius wat veiliger gesteld. Naast Fred van der Zeeuw hebben nu eindelijk Wekker en Joost Men- tink ook twee keer gewonnen. Nico Weeber won voor Scylla 5 tegen de Burcht twee keer en het dubbel maar daarmee was de koek op want Blansjaar en Hollander steunden hem in het geheel niet 7-3. r slootwater herdoopt de heer Remmelts de Oud-Rijnland in Schieland II VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense roeivereniging Rijnland is sinds zaterdag de trotse eigenaar van twee nieuwe achten, zij het dat de een wat minder nieuw is dan de ander. Onder grote belangstelling, van onder andere de burgemeester van Leidschendam, de heer Kolf schoten, de Voorschotense ge meentesecretaris Oosterbaan en een vertegenwoordiger van de staf van jachtwerf Klaassen (verhuur der van het complex), werden de nieuwe "Lapland" en "Rijnland" gedoopt en de oude Rijnland her doopt. Door initiatiefnemer De Lint en erelid Peters werd de "actie acht" in het leven geroepen, die de benodigde f 28.000,- bijeen bracht. Zaterdag kon de "actie acht" de twee boten aan de vereniging over dragen. Temidden van heren in korte sporbroekjes en drie-delig grys moest echter eerst de Oud- Rijnland omgedoopt worden in de Schieland II. Namens de veteranen nam de heer Remmelts die taak op zich. Met een emmer slootwater werd de boot opnieuw, maar nu onder andere naam een behouden, vaart toegewenst. De heer De Lint was uitgenodigd woorden van ge lijke strekking uit te spreken met betrekking tot de Lapland, een naam die hij zelf verzonnen had. Deze iets minder nieuwe boot kon voor een koopje gekregen worden als hij "opgelapt" werd. De "Actie acht" bracht het geld bijeen. De Lint deed de doop op een orginele manier, namelijk als "afgevaardig de" van Lapland. De heer Peters doopte het vlaggeschip van de ver eniging, de Rijnland. Met deze acht zal in de toekomst alleen in wed strijden geroeid worden. Onder het genot van een Friese kruidendrank werden de twee nieuwe achten in- geroeid. Een klasse lager behielden de Scyl- ladames hun titelkansen door een gelijk spel bij Megacles. Winst bleef uit omdat Sandra de Kruiff van Ine Willems verloor en Liesbeth van Winsen en Marian Zoetemelk daar naast ook nog van Van Gasteren. In dezelfde poule bleef Gispen Avanti 2 met 6-4 de baas. Liesbeth Smits scoorde tweemaal, Miriam van der Poel en Wilma Kooter ieder èèn keer. Bij de heren moest Scylla bij koploper Phoenix een 7-3 verlies accepteren omdat Theo Bakker twee zekere zeges tegen Van Zuij- len en Overbosch verprutste en Joly Sojinu alleen tegen eerstge noemde tot winst kon komen. De zeges van Peter van Schie konden alleen de schade beperken. Scylla 2 verloor met 8-2 van een sterk Noad omdat Bert van Schie en Rob v. d. Zeeuw, die met een geleend bat speelde, slechts èèn keer scoorden, terwijl Hein Chrispijn daar in het geheel niet aan toe kwam. Scylla 3 behaalde een nuttige 6-4 winst op Jasski-Quick omdat Frits Kante been ongeslagen bleef. Rob Regeer verloor éénmaal terwijl Karei van Schie twee keer in de fout ging. Misu wees Tempo Team 2 met 6-4 terug dankzy twee zeges van Chiel Kuijper en Ferdinand Thung, ééntje van Jaap Polak en èèn ge wonnen dubbel waardoor de titel kansen erg gunstig zijn. TOV pakte twee punten tegen Panels 3: 7-3. Van Veen, Alkemade en Van der Ploeg deden niet voor elkaar onder en lieten zich ieder twee keer de hand drukken, docos heeft ook zonder Ed Fallaux geen moeite ge had met Combi. Invaller Gerard van der Klaauw won twee keer. Het andere verliespunt kwam van Jan van der Zalm, hetgeen gevoegd bij de winstpartijen van Ed van der Berg een 8-2 eindstand oplevert. Jan Blöte smasht voor Gemini Kangeroes. Nico Klein (6) wacht af. LEIDEN - In de eerste divisie van de volleybalcompetitie was er voor Gemini-Kangeroes ook in de derde wedstrijd geen succes weggelegd. Werè Di was met 1-3 te sterk. Het tweede team won met 3-2 van Interlance 2. Bij de dames verloor Leython met 3-0 van Armixtos. NOVO versloeg Versanten Leyland met 3-2. In de heren-promotieklasse boekten Leython, LUSV en Donar hun derde zege. Door Ger Renes In de eerste set werd Gemini- Kangeroes weggespeeld door Were Di (4-15) maar daarna volgde een goed herstel. De tweede set werd door Gem.-K met 15-10 gewonnen en ook de derde set leek winst te zullen gaan opleveren. De voorsprong van 14-11 was echter niet vol doende, want Were Di schreef die set met 18-16 op zijn naam. Ook de vierde set ging naar Were Di: 11-15. Het tweede team van Gem.-K won thuis van het sterke Interlance 2. Uitblinkers waren Herman Hage en Jaap de-Vries. BREDA - De hockeyers van Leiden hebben het in Breda tegen de club van die naam niet kunnen redden en verloren met 2-1. Roomburg daarentegen boekte wel een overwinning: 1-2 op Bennebroek. Forescate ver loor op het nippertje van koplo per Te Werve. Bij de dames boekte Leiden een knappe overwinning op Victoria en speelde Roomburg met 2-2 ge lijk tegen Haarlem. Breda-Leiden 2-1. Na de goede competitiestart moest Leiden nu het ho&fd bui gen voor Breda. Al vrij snel nam de thuisclub de leiding door een lange corner op fraaie wijze te benutten. Uit een praktisch identieke situatie kwam Breda zelfs op 2-6 en Leiden leek ge slagen. De zwartwitten gaven de moed evenwel niet op en voch ten knap terug. Ernst van de Berg bracht de spanning terug en vlak voor tijd kreeg Thierrie een prachtige kans op de ge lijkmaker. Voor open doel pushte hij echter over. Bennebroek-Roomburg 1-2 in een boeiende en sportieve wedstrijd toonde Roomburg zich duidelijk de sterkste ploeg. Voor rust scoorde Boudwijn Alma uit een voorzet van Nol van der Drift. Na rust viel Roomburg sterk aan en uit èèn van de vele kansen scoorde Paul Lamping 2-0. Vlak voor het eindsignaal redde het jonge Be nnebroek de eer, maar verder liet Roomburg het toch niet ko- Forescate-Te Werve 2-3 legen ongeslagen koploper Te Werve heeft Forescate het niet kunnen redden. Weliswaar bo den de Voorschotenaren goed partij, kwamen tweemaal via Bob Hofland langs^j, maar moesten in de laatste minuut toch toezien hoe Te Werve de zege greep. Dames Leiden-Victoria 1-0 ,In de eerste helft had Victoria voortdurend het initatief tegen een nerveus en daardoor onze ker spelend Leiden In de rust paste coach Goekoop een spe lerswissel toe met als gevolg, dat het na de hervatting beduidend beter liep bij Leiden. Nu moest Victoria terug en uiteindelijk ook zwichten toen Machtild van Vloten een strafbal benutte: 1-0. Roomburg-Haarlem 2-2 Aanvankelijk bood het laagge klasseerde Haarlem nauwelijks partij en via treffers van Annet Schermer en Joke van der Drift leek Roomburg op weg naar een zege met grote cijfers. Het liep echter heel anders. Roomburg verslapte en Haarlem rook zijn kans. De ploeg vocht verbeten terug en mocht aap het eind te vreden constateren, dat er ten minste toch èèn punt rhee naar huis genomen kon worden. De dames van Leiden, hier in de aanval, boekten e zege op Victoria. Bij de dames toonde NOVO zich de sterkste tegen Versanten Ley land (het vroegere Tempo Team): 3-2. De setstanden: 6-15, 15-6, 15-1,9-15 en 15-12. NOVO begint zijn oude vorm te benaderen. Leython was gehandicapt door het ontbreken van Akke Plan- tenga en Wil v. d. Wijngaard, die door haar rug was gegaan. Ley thon had geen goed antwoord op de sterke serve van Armixtos, dat verdiend via 15-9, 15-12, 14-16 (na 13—3) en 15-10 met 3-1 zege vierde. De dames van Leski- Wassenaar wisten de derby tegen Gem-K 2 niet in winst om te zet ten. Gem-K 2 won met 3-2 (10-15, 16-14, 14-16, 15-4 en 8-15) in een aantrekkelijk duel. Bij Leski was Carolien Bregman de beste speelster. In de promotieklasse heren van Leython thuis van Zo- voc. De eerste set ging via 3-13 en 12-13 nog naar Zovoc met 12-15 maar daarna had Leython weinig moeite meer met de leegges- peelde Zoetermeerders. Met 15-4, 15-10 en 15-6 werd Zovoc weggespeeld. Frits Jans speelde erg sterk. Donar 1 won in de Vijf Meihal met 3-1 van GVC. De twee eerste sets gingen vrij simpel (15-6, 15-10) naar Donar, dat in de derde set een 14-7 voorsprong prijsgaf: 14-16. In de vierde set drukte Do nar met 15-9 toch door naar de 3-1 zege. LUSV had in Nieuwerb- rug tegen DVC meer moeite met de gladde vloer en de intimidatie van het publiek dan met de tegenstander. Met Jan Heems kerk in een hoofdrol werd Nieu- werbrug met 1-3 (14-16, 8-15 16-14 en 8-15) geklopt. Dé heren van Leython maakten een ver geefse reis naar Be Fair, omdat de scheidsrechter niet kwam opda gen. Het speelde wel ♦vriend schappelijk en won met 3-0. Bij de dames verloor LUSV teleur stellend met 2-3 van NOVO 2. Een imcompleet Leython 2 verloor eveneens met 2-3 van Zeven klappers in een duel dat twee uur duurde. De setstanden: 13-15, 15-9, 15-12, 12-15 en 0-15. Ley thon 3 won moeizaam met 3-2 van het sterke Dosko. In de eerste klasse bij de heren ver loor Leski Wassenaar 1 thuis teleurstellend met 1-3 van Gem-K, èèn van de kanshebbers voor de titel. De setstanden: 13-15,14-16,15-9 en fr-15. Leski 2 speelde met 2-2 gelijk tegen de reserves van LUSV: 12-15,12-15, 15-10 en 15-6. DVO 1 won met 3-0 van Leython 3, dat over een te zwakke aanval beschikt. De set standen: 15-10, 15-8 en 15-11. Bij de dames won Gem-K met 3-0 van het tegenvallende Leython 5, dat de zenuwen niet in bedwang kon houden. De setstanden: 15-4, 15-5 en 15-7. DAC 1 won met 3-6 van Leython 4. De eerste twee sets vormden voor DAC geen probleem (15-7, 15-5) maar daarna ging het moeizamer. 15-13. SNEEK - De LKV De Spartaan heeft het gewichthefseizoen geopend met een ruime overwin ning op KV Sneek, èèn van de zwakste ploegen uit de eerste klas se. Zonder zich een moment druk te hoeven maken bracht De Spartaan ruim honderd kilo meer omhoog dan KV Sneek. De Spartaan ein digde tenslotte met een totaal van 739 kilo. De Leidenaars, die zonder coach en zwaargewicht Dirk van 't Riet aan traden, hebben in Sneek een de monstratie van hun kunnen gege ven. Zes goede beurten maken étond voorop en alle Leidse "til lers" slaagden moeiteloos in die opdracht. Na het onderdeel trek ken was Sneek, dat enkele nieuwe lingen in de gelederen had, al vols lagen kansloos. En dat, terwijl alle leden van De Spartaan minstens vijftien kilo meer kunnen maken. Het duel tegen Sneek was dan ook te beschouwen als een goede oe fenwedstrijd, het losmaken van de spieren. Resultaten: Fred Marijt 70-95; John ten Brinke 85-120; Arie Swagers 85-120, Herman Fiüppo 112 1/2-130 en Sam Holswilder 99-120. Eind stand: Sneek 629-LKV De Spar taan 739.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11