Leider Zoeloes waarschuwt premier Yorster Geen grote breuk met verleden Margaret Thatcher wil nationale kruistocht tegen Labour-regering Historische verkiezingen bij de buren Nieuwe Thaise premier Programma van Zweedse regering AUTOMATISCH SPAREN Vandaag denken Vervolging Duitse advocaten ZATERDAG 9 OKTOBER 1976 STOCKHOLM (DPA, ANP) - Pre- mierThorbjoern Faelldin heeft par lement en volk van Zweden giste ren een regeringsprogram voorge legd dat een eerste indruk van ge matigdheid en compromisbereid heid achterlaat. Faelldins kabinet, het eerste "bur gerlijke" sinds ruim 40 jaar sociaal-democratisch landsbes tuur, mikt eerder op accentver schuivingen dan op een radicale breuk met het verleden. Dit blijkt vooral uit Faelldins verklaring dat de bereikte sociale zekerheid in Zweden geen gevaar loopt te wor- den uitgehold. Over het regeringsprogram hebben gj,- de twee „middenpartijen" - cen- 4K trum en liberalen - tijdens tot op het laatste moment geheime forma- tiebesprekingen stevig slag moeten v leveren met de conservatieve coali- - tiepartner. Deze had echter al op voorhand ge zegd de totstandkoming van een regering Faelldin op geen enkel in- houdelijk punt te willen laten af springen en de vei^daring van Faelldin is het bewijs dat zij ook de meeste water bij de wijn hebben moeten doen. In de samenstelling van de nieuwe regering krijgt het overwicht van de middenpartijen gezicht door de benoeming van Per Ahlmark, de pas 37-jarige liberale voorman, op de voor Zweden nieuwe post van vice-premier. Door de inschikkelijke midden koers die Faelldin op het sociale Vlak aankondigde, is een confron tatiepolitiek tussen regering en de sociaal-democratische oppositie nauwelijks te verwachten. Voor oud-premier Olof Palme, die een harde maar constructieve op positie aankondigde, zal het bij een in grote lijnen doorgetrokken be leid wellicht moeilijk worden het sociaal-democratische alternatief scherp te profileren. Palme, een liefhebber van het scherpe debat, wil de identiteit van zijn partij de komende drie jaar juist dik onderstrepen om bij de verkiezingen van 1979 de macht të kunnen heroveren. Hij wil dat voorshands - „Onze be nen zijn stevig genoeg" - op eigen kracht zien te doen, zonder een po ging de liberalen, als meest pro gressieve regeringspartner, uit de kersverse coalitie los te weken. Strategie en taktiek van de opposi tie zullen vermoedelijk echter pas blijken, zodra de regering door haar handelen heeft gedemonstreerd hoe hecht de onderlinge samen werking eigenlijk is. Faelldin kondigde aan, dat zijn re gering „tendensen naar machts concentratie" zal trachten te bre ken. Dat lijkt een schot voor de boeg van de Zweedse vakcentrale - die in be ginsel akkoord is gegaan met het plan-Meidner, een ontwerp voor vermogensaanwasdeling dat ver der gaat dan de Nederlandse VAD. Dat plan was, overigens nog geens zins als zodanig overgenomen door de regering Palme, een van de grote „issues" in de jongste verkiezings strijd. Het Meidner-plan is voor de vakcentrale het logisch vervolg op de „solidaire loonpolitiek" die het salarisniveau niet wil laten bepalen door de rentabiliteit van een be paalde werkgever of bedrijfstak. Aangezien de bonden bij goed lo pende bedrijven niet het volle loonpond eisen. Zou er daar een „overwinst" ontstaan die zou moe ten worden gekanaliseerd in werk nemersfondsen. Deze gehele problematiek speelt tegen de achtergrond van een door alle partijen erkende noodzaak tot afremming van de bestedingen en vorming van nieuw, risicodragend investeringskapitaal. De Zweedse werkgeverscentrale ziet in de specifieke structuur van het Meidner-plan echtereen poging het systeem van vrije onderne mingsgewijze produktie te vervan gen door een soort corporatief so cialisme, met een onaanvaardbare machtsconcentratie bij de vakbon den. In haar „Waldenström-rapport" hebben de werkgevers tegenvoor stellen gedaan, waarbij de aanwas van nieuw kapitaal niet uit de win sten maar uiteen te reserveren deel van het loon zou moeten worden gehaald. Beide partijen erkennen dat er aan de diverse denkbeelden nog wel het een en ander te sleutelen valt. Zij constateren echter eveneens dat de uitgangspunten dermate ver uiteenliggen, dat een compromis nauwelijks denkbaar is. Het ligt derhalve voor de hand dat Zweden een tijdperk van verhitte VAD- discussies tegemoet gaat. Overigens verwachten werkne mers noch werkgevers recht streekse sociale onrust en zeker geen politieke stakingen. De so ciale beleidslijnen van de regering Faelldin lijken een dergelijke ont wikkeling ook geheel uit te sluiten. Faelldin heeft door een kwart van de regeringsverantwoordelijkheid bij vrouwen te leggen, een pro grammapunt van zijn partij - volle dige gelijkberechting van de sexen - voor een heel stuk waargemaakt. JOHANNESBURG (UPI) - Een zwarte leider heeft gisteren premier John Vorster van Zuid- Afrika rechtstreeks gewaarschuwd dat de Afri kanen tot de conclusie zullen komen dat geweld hun enige alternatief is als zij geen politieke rech ten krijgen. Premier Vorster (links aan het hoofd van de tafel) heeft gisteren in Pretoria met stamleiders van de zeven thuislanden gesproken over de recente rassenonlusten. Tijdens het gesprek dat door de zwarte leiders was aangevraagd, waarschuwde Zoeloe-leider Boethelezi rechts) premier Vorster dat de Afrikanen tot de conclusie zullen komen dat geweld hun enige alternatief is als er niet vlug politieke hervormingen komen. BRIGHTON (Reuter) - De leider van de Britse Conservatieve oppo sitie, Margaret Thatcher, heeft gis teren opgeroepen tot een nationale kruistocht tegen de Labour- regering, die naar haar zeggen de "grote verkwister van Europa" is geworden en die daardoor Groot- Brittannië nagenoeg tot een ban kroet heeft gebracht. In haar slotrede op het jaarlijks congres van de Conservatieve par tij gaf de 50-jarige mevrouw That cher duidelijk te kennen dat zij niet gelooft, dat de socialistische rege ring nog lang aan de macht zal kun nen blijven, gezien de economische crisis waaron het land verkeert. "Economisch gezien is Engeland op de knieën gebracht. Als het hui dige kabinet niet de moed heeft om te vechten, laat het dan opstappen. Wij mogen niet veel langer in de oppositie blijven", aldus ver klaarde mevrouw Thatcher onder het gejuich van de 5.000 afgevaar digden. Vele Conservatieven zijn van oordeel dat er onvermijdelijk binnen een half jaar verkiezingen moeten worden gehouden. In haar aanval richtte de Conserva tieve leider zich niet alleen tegen de regering-Callaghan, maar ook tegen het socialisme. Volgens haar wordt de vrijheid van een natie die eens groot was, bedreigd door het socialisme. "De Labourpartij is nu overgenomen door extremisten. Zij heeft zich verplicht tot uitvoering van een program dat openlijk en schaamteloos marxistisch is. Ik roep de Conservatieve partij op tot een kruistocht; Ik richt mij ook tot alle mannen en vrouwen die geen marxistische toekomst wensen. Het voortbestaan van onze wetten, onze instellingen en volkskarakter staat op het spel", aldus mevrouw Thatcher. Onlangs teruggekeerd van een bui tenlandse reis verklaarde zij: "Wij staan niet alleen. Over de gehele wereld, van Australië tot Zweden, van Nieuw-Zeeland tot West- Duitsland is het socialisme op de terugtocht. Het getij keert. Het is nu onze beurt". Zij kondigde aan dat een Conserva tieve regering een program zal uit voeren van grootscheepse be snoeiingen in de staatsuitgaven. Daarvan zullen alleen de politie, de Defensie en de sociale voorzienin gen voor de "werkelijk behoefti- gen" worden uitgezonderd. Vol gens haar zullen deze besnoeiingen vele jaren moeten worden gehand haafd. De aanpak van de economische cri sis door Labour noemde zy rampza lig. Het aanspreken van het gehele krediet van 3,9 miljard dollar dat Engeland bij het internationale monetaire fonds (IMF) heeft, zou wel eens een laatste kans kunnen zijn. Volgens haar is "het land van hoop en glorie geworden tot een land van bedelen en lenen". In dit verband wees zijn het begrotings tekort dat volgens haar neerkomt op 200 pond (meer dan 800) voor elke man, vrouw en kind, en de so cialistische aanvallen op het maken van winst en op het particuliere in itiatief aan als de hoofdoorzaken van de huidige moeilijkheden. Gatsja Boethelezi, politieke leider van de grootste stam, de Zoeloes, ontmoette Vorster met zeven an dere thuislandstamleiders. De zwarten hadden om de bijeen^- komst gevraagd teneinde de re cente golf van rassenonrust in het land te bespreken. Minstens 376 personen zijn omgekomen bij tegen de regering gerichte uitbar stingen die midden juni begonnen. Vorster ontmoette de zwarte lei ders in januari 1975 voor het laatst. Basis Boethelezi deelde de premier mee: "Als wij geen gemeenschappelijke basis kunnen vinden zal ons volk denken dat geweld het enig over gebleven alternatief is voor de zwarte bevolking van Zuid- Afrika". Hij stelde voor dat "politieke ge bruiken in instellingen zoals de westelijke vrije wereld die vast stelde in Zuid-Afrika worden aanv aard". Boethelezi is de leider van ca. vijf miljoen Zoeloes. Voor de ontmoeting met Vorster zeiden de zwarte leiders dat zij zou den eisen: beëindiging van rasdiscrimina tie, gratis verplicht onderwijs voor zwarte kinderen (blanken hebben dat al), opheffing van wetten die vrije beweging van zwarten van thuis landen naar steden onmogelijk maken:, erkenning dat zwarten in steden Zuidafrikaanse burgers zijn. (de re gering maakte plannen om zwarten Conferentie De zwarte leiders eisten ook een conferentie van vertegenwoordi gers van alle rassen om een nieuwe politieke orde en grondwet voor Zuid-Afrika op te stellen. Boethelezi maakte aan de pers de tekst bekend van de opmerkingen die hij aan het adres van Vorster maakte. Daarin werd ook verwezen naar het bloedvergieten in zwarte woongebieden. "Ronduit gezegd is dat niets anders dan een massale verwerping van apartheid en blanke privileges", zei hij. Verworpen Premier Vorster heeft de eisen van zwarte leiders inzake een nationale multi-raciale conferentie verwor pen waarop gesproken zou moeten worden over een nieuwe grondwet en gelijke politieke rechten voor alle rassen in Zuid-Afrika. Na een dag van besprekingen met zeven leiders van thuislanden wei gerde Vorster ook de vrijlating van gearresteerde zwarte nationalisten te overwegen. Maar, in antwoord op eisen voor de opheffing van rassendiscriminatie, verklaarde de premier, dat het de politiek van de regering was zich af te wenden van discriminatie. In België worden morgen gemeenteraadsverkiezingengehouden. De verkiezingsstrijd is overal te merken door de stortvloed van aanplakbiljetten. Geen plekje muur, monument of lantaarnpaal is onbeplakt gebleven. BRUSSEL (SP) - Historische verkiezingen morgen in België. En dat niet vanwege de invoer ing van het rode potlood. Wel omdat er veel meer politici zul len verdwijnen dan er nieuwe gekozen worden. Met deze verkiezing van raden verdwijnt namelijk driekwart van de gemeenten van de kaart. Zij bekroont een in Europa zel den vertoonde bestuurlijke her indeling. Van de 2359 gemeen ten die België vandaag nog telt zijn er morgenavond nog maar 589 over. Ook in Nederland wordt al se dert onheugelijke tijden ge sproken over een andere be stuurlijke herindeling Woorden niet gevolgd door daden, al heeft de huidige minister van Binnenlandse Zaken, De Gaay Fortman ambitieuze plannen. De herverkaveling gaat in Bel gië samen met een verregaande regionalisering. Brussel, Vlaanderen en Wallonië wor den de nieuwe centrale gewes ten. Gezien de Haagse plannen van links om de gemeenten een stuk van hun bevoegdheden af te nemen, is het opmerkelijk dat de Belgische socialistische par ty BSP juist ijvert voor een ver sterking van de plaatselijke au tonomie. Alle politieke partijen staan in België trouwens op dat standpunt. Zo zien wij hoe hier de gemeenten taken krijgen die men ze in Nederland juist wil afnemen. Radicaal De kaart van België was tot nu toe gevuld met een ratjetoe van zelfstandig bestuurde dorpjes, die vaak zijn honderd voordeu ren telde. Eén op de vijf ge meenten kwam niet aan de vijf honderd inwoners. Daarvoor in de plaats komen nu gemeenten die gemiddeld ruim 16.000 in woners herbergen, ongeveer evenveel kis in ons land. Door Jan Werts Is dat teken van vooruitgang? „Ja", zeggen de regerende christelijke volkspartijen en de liberalen. De oppositie van so cialisten, Vlaamse Volksunie en Front der Francofonen denkt daar echter anders over. Zij wyst op de nadelen van schaal vergroting. De bevolking, in België zeer betrokken bij de plaatselijke politiek, raakt van haar bestuur vervreemd. Simpele dorpspolitiek wordt vervangen door die van de lan delijke politieke partijen alsof ze daar in Reet, Bierbeek, Grote of Kleine Brogel om zaten te springen. Aan de andere kant kan de voorstanders van fusies worden toegegeven dat die mi- nigemeenten bepaald niet altijd zo ideaal-democratisch gere geerd worden als buitenstaan ders soms denken. De gemeentelijke herindeling is op een nogal radicale manier tot stand gebracht. Amper binnen de grenzen van de wet blijvend heeft men ze - nadat de plannen om tot vrijwillige bundeling te komen mislukt waren - er bij het parlement doorgejaagd. Van Inspraak door de burgers zeifis maar weinig te bespeuren geweest. Het gaat om een van boven opgelegd plan; kennelijk de enige manier om tot werke lijk bestuurlijké veranderingen te komen. ADVERTENTIE aan morgen. Recht op het doel af; studeren, trouwen, bouwen, reizen... EST j)Q3j7n Goed spaarplan elke maand 'B&jr een vast bedrag - maakt f TO wensen snel bereik baar. Dat kan^SA ïïjvl automatisch van uw salaris of 30^ pensioen bij dë fgg LEIDSE SPAARBANK STUTTGART (AFP) - Het par ket van Stuttgart is een juridis che procedure begonnen tegen een aantal vertrouwensadvoca- ten van de Baader-Meinhof- groep, onder meer tegen Kurt Grönewold, Otto Schily, Klaus Croissant en Christian Ströbele. Een woordvoerder van het par ket deelde mee dat de stap is genomen naar aanleiding van klachten van de federale minis ter van justitie Hans-Jochen vogel en het hoofd van de vei ligheidsdienst Horst Herold. De klachten betreffen verkla ringen die de advocaten hebben afgelegd op persconferentie of in artikelen met betrekking tot de dood van Holger Meins in 1974 na verscheidene maanden hongerstaking in de gevangenis en de zelfmoord van Ulrike Meinhof in mei van dit jaar en uitlatingen over marteling door ^"isolering". BANGKOK (UPI) - Koning Bhoe- mibol van Thailand heeft gisteren de tamelijk onbekende burger Thanint Kraivitsjan aangewezen als premier. Thanint volgt Seni Pramoj op die deze week door de militairen terzijde werd geschoven na bloedige ongeregeldheden. Thanint gaf onmiddellijk na zijn benoeming een verklaring uit waarin hij zei de macht tijdelijk in handen van de militairen te laten "tot ik een regering kan vormen". De nieuwe premier noemde vijf ge varen die het land bedreigen. Het zijn communisme, corruptie, laks heid onder regeringsfunctionaris sen, armoede van het volk en "am bitieuze mensen", die het land wil len regeren maar die de democratie verachten. De militaire junta onder leiding van admiraal Sa-ngad Tsjaryloyoo had meteen na de machtsovername al beloofd het land "zo spoedig moge lijk" weer een burgerlek bestuur te geven. Evenmin als Sa-ngad zei Tanin hoe lang het zal duren voor Thailand opnieuw een democratie zal wor den. Wel zei de premier, die vroeger par lementslid is geweest, dat het on mogelijk zal zijn onmiddellijk de democratie te herstellen. "Wij moe ten eerst onze politieke structuur opbouwen". Het militair regime maakte gisteren opnieuw een aantal decreten be kend die de veiligheid in het land moeten versterken. Bronnen meldden dat verschil lende prominente leden van de af gezette regering van premier Seni Pramoj zich hebben teruggetrok ken. Een vooraanstaand docent aan de THammasat-universiteit, waar de ongeregeldheden zich hebben af-- gespeeld, heeft het land inmiddels verlaten, zo is vernomen. In Bangkok, een stad met vier mil joen inwoners, bleef het gisteren rustig. Alle scholen waren gesloten en het was de bevolking verboden politieke bijeenkomsten van meer dan vijf personen te houden. De ongeveer 30 kranten in Bang kok hebben hun verschijning voor lopig gestaakt in afwachting van de toestemming van een censuur- commissie om weer te mogen pu bliceren. Radio Thailand heeft bekend ge maakt dat de militaire raad is sa mengesteld uit het nationale hoofd van de politie en enkele hoge offi cieren van de strijdkrachten. Het merendeel van hen is afkomstig uit de landmacht. Volgens politieke waarnemers is Sa-gnad, die korte tijd de post van minister van defensie in de rege ring van Seni Pramoj heeft vervuld, niet de sterkste man in de groep. De ning dat Thanom Kittikatsjorn, wiens terugkeer in Thailand de aan leiding was tot de ongeregeldhe den, sterke banden onderhoudt met de militaire raad. Mao krijgt mausoleum PEKING (UPI) - Het centrale co mité van de Chinese communisti sche partij heeft besloten dat een mausoleum zal wprden opgericht ter herdenking van partijvoorzitter Mao Tse-toeng. Dit is gisteren ge meld door het persbureau nieuw China. Hiermee staat tevens vast dat Mao, zoals was gemeld, gebalsemd zal worden. De plaats waar het mausoleum komt is nog niet bekendgemaakt. Voorts is bekendgemaakt dat er zo spoedig mogelijk een heruitgave van Mao's verzamelde werken komt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9