CDA Groot overschot huisartsen van "Goede prater, betrouwbare indruk" BUITENOM Miljoen voor Pakistan Ethiopische studenten in hongerstaking Coop^e, BINNENDOOR ZATERDAG 9 OKTOBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 Gedupeerden over Zoeterwoudse oplichter: HAZERSWOUDE/ZOETERWOUDE - "Het was een vlotte prater maar hij maakte een betrouwbare in druk". Dat is het oordeel dat de meeste gedupeerde ondernemers hebben over de 38-jarige Hendricus Jacobus W., hoofdverdachte in de oplichtingszaak die de Hazers- woudse politie gisteren boven wa ter bracht. W. kocht - zonder te be talen - voor zo'n drie ton aan goede ren en accepteerde voorschotten voor diensten die hij nooit zou ver richten. Daarnaast pleegde hij steunfraude en zwendelde met paarden. Van deze beide laatste fei ten is de omvang nog niet bekend. Tot de gedupeerde winkeliers be horen ijzerwarenhandelaren, die het gereedschap leverden voor de "werkplaats", die het transport bedrijf ITS (Trucking Transport Service) aan de Keerweer in Zoe- terwoude inrichtte. Die werkplaats was niets anders dan een loods, die daarvoor in gebruik was bij een bouwbedrijf. Dit bedrijf verhuurde de loods, en een deel van de naast gelegen kantoren, aan de onder neming. De huur werd nooit be taald. De vrachtwagens stonden echter buiten, omdat de loods niet eens één wagen kon herbergen. Ook reparaties werden buiten ver richt. De draaiende vrachtwagens reden de straat kapot en de ge meente kwam in het geweer. Er moest een hinderwetvergunning worden aangevraagd; de papieren daarvoor werden toegestuurd. Tegen de tijd dat werd gecontro leerd of de vergunning inderdaad was aangevraagd was het bedrijf alweer vertrokken. De "nederzetting" van ITS werd groots opgezet. In het kantoor kwamen bielzen tafels te staan, er werd een telex aangelegd en er werden reeksen telefoontjes met het buitenland gevoerd. Pas achte raf bleek dat de telefoon op naam van het verhurend bouwbureau stond. BEKEURINGEN Tot de vaste bezoekers van het TTS-kantoor behoorde ondermeer de politie, die met steeds meer be keuringen kwam. De tweedehands containerwagens van het trans portbedrijf voldeden niet of nauwe lijks aan de eisen van de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Uit eindelijk liet de TTS-directie, die naast W. uit de Schoonhovenaar B. en de Zoeterwoudenaar Van Z. be stond, de vrachtwagens overschil deren en vooral de naam verande ren omdat "de politie speciaal op wagens van ITS zou letten". Het bedrijf werd op 15 januari in Zoeterwoude gevestigd, nadat men in Oudewater was begonnen. Pas op 10 maart werd de zaak bij het handelsregister ingeschreven en diezelfde dag droegen W. en B. het eigendom van de zaak van Van Z over. Deze zette het bedrijf tot 21 mei voort, daarna volgde "ophef fing wegens gebrek aan opdrach ten". Het handelsregister hoorde daarvan op 17 juni, tegen die tijd bleek het geheel naar Holten te zijn verhuisd. ZEVEN BEDRIJVEN voor een totaalbedrag van 77.000 gulden. Daarbij zijn naast leveran ciers van automaterialen en kan toorinrichting ook de man die het bedrijf van olie voorzag en een fo tograaf. Deze laatste bijvoorbeeld moest plotseling, op een zaterdagmorgen, foto's voor ITS maken. Deze foto's, die waren bedoeld voor publici- teitsdoeleinden, moesten dezelfde dag nog klaar. Ze werden echter, zoals zoveel zaken, nooit betaald. De oliehandelaar wist de schade nog voor een deel te beperken door op het laatst alleen maar te leveren tegen contante betaling. BOOS Veel van de benadeelde bedrijven trokken informatie na bij de Amro- bank, de bankier van TTS. Deze bank, die zelf overigens voor niet minder dan 100.000 gulden bena deeld werd, noemde TTS een kre dietwaardig bedrijf. "Ze hadden beter moeten weten", zeggen de benadeelden, "want W. en Van Z. waren al eerder wegens oplichting met de politie in aanraking ge weest. Wat hebben we nu aan zulke informatie?" De afdeling bijzondere zaken van de Amrobank weigerde tot nu toe echter elk commentaar. Intussen heeft een groep onderne mers via een advocaat geprobeerd een faillissement van TTS te be werkstelligen, in de hoop nog een deel van de geleden schade terug te vorderen. De hoop daarop is echter gering. "Al het geld is op", aldus de commandant van de groep Ha- zerswoude van de rijkspolitie. VIER DAGEN De rijkspolitie zelf beklaagt zich in tussen over de weinige tijd, die hen is toegemeten. W. mag, net als elke andere verdachte, niet langer dan vier dagen worden vastgehouden. Voor werkelijke voorlopige hech tenis moet er een gefundeerde aan klacht liggen. "En dat is juist in deze zaak zo moeilijk", aldus een woordvoerder van de politie Ha- zerswoude. "Omdat je voor aan klachten wegens flessentrekkerij veel aangiften nodig hebt". Fles sentrekkerij wil namelijk zeggen goederen kopen zonder te betalen en daar een gewoonte van maken. "En juist als je die gewoonte wilt aantonen moet je een flinke serie aanklachten hebben", aldus de po litie. Om de zaak toch tijdig rond te krij gen volgde men een wat ongebrui kelijke taktiek. Eerst werd het hele onderzoek afgerond en op papier gezet en pas daarna ging men over tot aanhouding van W. Dat had nogal wat voeten in de aarde, want twee pogingen om de ondergedo ken W. te arresteren mislukten. De politie slaagde er pas in W. te pakken toen een kennis van hem zijn werkloosheidsuitkering kwam halen op de sociale dienst van Zoe- termeer. Deze kon vertellen waar W. te vinden was, waarna de politie van Enschede tot arrestatie over ging. PERSONEEL In totaal werkten er bij TTS zo'n twintig mensen. Sommigen van hen werkten er kort en verdwenen Wachtmeester Van Weenen, die het merendeel van het speur werk" naar de praktijken van TTS verrichtte. omdat er geen salaris werd uitbe taald. Anderen werden met inci dentele betalingen aan het lijntje gehouden, soms langer dan vijf maanden. De route-manager van het bedrijf wond zich over de gang van zaken zo op, dat hij er met een vrachtwa gen vandoor ging, om een borg voor zijn salaris te hebben. Het is nog niet bekend voor wat voor bedrag het personeel benadeeld is. Regering helpt garnalenvissers DEN HAAG - Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en visserij is bereid het uitgeputte opvan- gfonds van de garnalenvisser te helpen door het garanderen van een lening en eventueel het geven van rentesubsidie. Van het bedrijfs leven wil de minister voorstellen zien voor een regeling om structu rele verbetering van de garnalen- vloot en daarna kwaliteitsverbete ring van de Nederlandse garnalen te bevorderen. De vissers bespreken vandaag bin nen hun organisaties het regerings- aanbod en maandag zal men in het ministerie van land bouw en visserij bijeenkomen om de garantie- en rentesubsidieregeling nader uit te werken. De regering wil niet rechtstreeks een bedrag storten in het garnalen- fonds en ook de vissers geen inko mensgarantie geven. Wel zullen volgende week donderdag tussen het ministerie van landbouw en visserij en het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk besprekingen worden ge voerd over hulp aan in moeilijkhe den verkerende garnalenvissers via de rijksgroepsregeling zelfstandi gen van de bijstandswet. ADVERTENTIE Wij hebben u nodig! Drie christen-democratische partijen straks samen op één lijst. Wij vragen nü al uw steun. Word lid van één van de drie of rechtstreeks van het CDA. Werkgroep verwacht in 1980: I Noteer mij als lid van □ARPDCHU CKVPCCDA* I adres plaats. j zonder postzegel sturen naar I CDA Antwoordnr. 1700 Den Haag J UTRECHT - Als de huisartsenop- I leiding niet beter wordt afge- Istemd op de te verwachten werk gelegenheid, hebben we in 1980 wellicht 2000 huisartsen te veel. IDat getal wordt bereikt wanneer de helft van de afstuderenden ook I werkelijk huisarts wordt. Mo menteel kiest maar circa veertig I procent van de afstuderenden het - huisartsenberoep, maar dan nog I zouden we in 1980 met een over- J schot van 1400 tot 1500 huisartsen In Mozes- en Aaron kerk DEN HAAG - Minister Pronk voor ontwikkelingssamenwerking heeft een bedrag van een miljoen gulden beschikbaar gesteld voor Pakistan. Deze bijdrage is aangeboden in verband met de ernstige overstro mingen die de provincies Punjaab en Sind onlangs troffen. De over stromingen maakten circa 5,5 mil joen mensen dakloos en richtten grote schade aan. Het bedrag dat beschikbaar wordt gesteld ten behoeve van de directe teren, dat de junta het de laatste tijd noodhulp en herstelwerkzaamhe- °°k heeft gemunt op Ethiopische de Disaster Relies studenten in het buitenland. Vorige AMSTERDAM - Dertien Ethiopi sche studenten zijn in de Mozes- en Aaronkerk in Amsterdam in hon gerstaking gegaan uit protest tegen de wat zij noemen „fascistische in- derdrukking" door de militaire junta in hun vederland. De studenten beschuldigen de junta van een groot aantal moorden op tegenstanders. Aanhaigers van de geheime Ethiopische revolutio naire volkspartij zouden het voor naamste doelwit zijn van de mili tairejunta, die ruim twee jaar gele den de macht in handen nam na keizer Haile Selassie tot aftreden te hebben gedwongen. Kibret Abebe, leider van de in ons land studerende Ethiopiers, Cell, het Pakistaanse overheidsor gaan dat zich met de noodhulp be zighoudt. veek zouden in West-Duitsland twee Ethiopische door toedoen van de junta om het leven zijn gebracht ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Een Kindermann auto matische diaprojector model 1800 voor ge bruik met diaraampjes 5x5 cm met dia's 24x36 mm. Met universeel magazijn voor 36 dia's; gebruik van rondmaga- zijn mogelijk. Afstands bedieningskabel voor - diatransport. Een ge schenk ter waarde van 329,- van TRANS- CONTINENTA B.V., Amsterdam. na afloop van een congres van Ethiopische studenten uit de ge hele wereld. Abebe schat, dat in West-Europa zeshonderd en in de Verenigde Sta ten ongeveer tweeduizend Ethiopi sche jongeren studeren. Volgens hem verdenkt de junta deze stu denten ervan, in woord en daad de revolutionaire volkspartij in Ethio pië te steunen. De junta probeert bovendien de volksprtij de schuld te geven voor alle economische problemen in Etiopie, aldus Abebe. De volkspartij heeft ook een gewa pende vleugel, die volgens de stu denten een succesvolle gewapende strijd voert tegen de militaire junta, die zou worden gefinancierd en bewapend door de Verenigde Sta ten en Westeuropese landen.Israël wordt ervan beschuldigd de junta te helpen bij de oprichting van een anti-volksbrigade in Etiopie. De hongerstaking in de Mozes- en Aaronkerk is bedoeld om de aan dacht van het Nederlandse volk op de misdaden van de junta te vesti gen, aldus de Ethiopische studen ten, die binnenkort worden ge steund door een op te richten Ethiopië-comité. HAARLEM - Burgemeester mr. dr. L. de Gou van Haarlem heeft om gezondheidsredenen ontslag ge vraagd. Hij wordt in december 60 jaar. In 1969 werd hij in Haarlem benoemd. Utrecht - De speelgoedfabriek Okkerse BV in Waddinxveen gaat sluiten. Het merendeel van de 53 personeelsleden komt daardoor zonder werk te zitten. Uit een rapport van een accoun tantsbureau blijkt dat er nauwe lijks meer iets is te redden van de produktie-afdeling. De machines zijn totaal verouderd. De direktie heeft de bonden een sociaal plan voorgelegd. Tot die conclusie komt een door de Maatschappij Geneeskunst inge stelde werkgroep artsenaanbod. Volgens de werkgroep is men op de verkeerde weg als men maar blijft proberen aan de groeiende vraag naar opleidingsplaatsen te voldoen zonder naar de werkelijke prak tijkbehoefte te kijken. Toevloed De zaak wordt des te klemmender als men bedenkt dat de huidige kloof tussen aanbod van jonge huisartsen en de vestingsmogelijk- heden niet van tijdelijke aard is. Ook na 1980 is er nog een toevloed van nieuwe huisartsen te verwach ten die het aantal vestigingsmoge lijkheden verre zal overtreffen. Bij een keuzepercentage van de afstu derenden van veertig tot vijftig procent zal er alleen al in de periode van 1980 tot 1985 opnieuw een overschot van 1600 tot 2300 huisart sen gaan ontstaan waarmee voor de jaren 1975 tot 1985 er in totaal 3000 tot 4000 jonge huisartsen te veel zul len zijn. Ook al zou men er dan inmiddels in geslaagd zijn de gemiddelde prak- tijkomvang terug te brengen van rond 2800 patiënten nu tot 2100 - wat voor circa 1400 huisartsen brood op de plank zou betekenen - dan nog zouden er in 1980 1600 tot 2000 huisartsen te veel zijn. Dat aantal zou volgens de werkgroep na 1985 nog in versneld tempo oplo pen, aangezien de gemiddelde praktijkomvang dan waarschijnlijk niet veel verder meer terugge bracht zal kunnen worden. Boven dien is het onwaarschijnlijk dat het keuzepatroon van de afstuderen den ingrijpend zal veranderen. lijst van 325 gegadigden zo snel mogelijk* wordt weggewerkt via ex tra cursussen en door de capaciteit van de basiscursus met ruim het dubbele te vergroten tot minimaal 250 plaatsen. Bij de specialistenopleidingen zal het capaciteitsgebrek absoluut het grootst blijven maar zullen gezien de omvang van het aantal oplei dingsplaatsen dat jaarlijks be schikbaar komt extreme wachttij den naar alle waarschijnlijkheid uitzondering blijven. Dat neemt overigens niet weg dat zich ook hier lange wachttijden kunnen voor doen (van twee tot vijf jaar). ADVERTENTIE Specialisten Sombeie geluiden laat de werk groep ook horen over de specialis tenopleidingen en de opleidingen in de sociaal-geneeskundige sector. In de laatste sector bedraagt het aantal gegadigden voor de basi scursus nu al het viervoudige van de beschikbare opleidingscapaci teit. Dat aantal zal bij een gelijkblij vende capaciteit in de komende vier jaar naar verwachting tot het achtvoudige oplopen waardoor wachttijden van zeven tot acht jaar tot de mogelijkheden gaan beho- Het vervelende is, aldus de werk groep, dat nu juist de werkgelegen heid in de sociaal-geneeskundige sector nog de gunstigste perspec tieven biedt, en zolang de wachttij den voor een sociaal- geneeskundige opleiding veruit het langst zijn kan daardoor de toch al geringe animo onder de jonge art sen om deze kant uit te gaan moei lijk groter. Bovendien werkt men in de hand dat het aantal artsen, dat een sociaal-geneeskundige functie gaat uitoefenen zonder de geijkte opleiding te hebben gevolgd, groter wordt. Er zal dan ook volgens de werkgroep voor moeten worden gezorgd dat de bestaande wacht- „Een pi rechtdoorzee baai, zo is dat." Einde (1) Misschien komt het einde dan toch nog eerder dan we hadden verwacht. Het Zweedse insti tuut voor vredesvraagstukken rekent uit en voorspelt vervol gens dat ongeveer 35 landen binnen negen jaar in staat zul len zijn om atoomwapens te vervaardigen en een kernoorlog wordt dan onvermijdelijk. Zo'n bericht haalt weliswaar de krant, maar voor de voorpagina wordt het gewogen en te licht bevonden. We zijn aan dit soort alarmerende informatie even zeer gewend als aan berichten over bezettingen van sociologi sche instituten in de ëén of an dere obscure universiteitsstad. Het Zweedse instituut schat dat de Verenigde Staten ongeveer 9000 kernkoppen op strategi sche raketten bezit en Rusland ongeveer 3000. Tegen 1985 zijn deze aantallen respectievelijk vertwee- en verdrievoudigd. En de andere landen zullen zich in sterk toenemende mate niet onbetuigd laten. De grote klap moet dus vroeg of laat vallen en waarschijnlijk eerder dan later, want het is voor een land pas echt interessant om de dop van het flesje te halen, als er de ze kerheid is dat het land, waar mee het in onmin leeft, niks van dien aard op de plank heeft staan. De eerste klap is een daalder waard die nooit meer de kans loopt om te devalueren. Amalrik heeft ooit eens een boek geschreven, waarmee hij nogal wat problemen kreeg. "Zal de Sowjet-Unie 1984 over leven?" heette dat in het Rus sisch. Hij heeft zich als de som bere Scandinaviërs van dat vredesinstituut het bij het rechte eind hebben, maar eén jaartje vergist. Einde (2) 1985 dus, dat is het jaar dat het gaat gebeuren. Dan ben ik 50, mijn vrouw 39 en mijn zoon 12. Terwijl hij op zijn kamertje zit te blokken voor de brugklas, wordt hij en ik en u verrast door een MIRV. een multiple war head missile, een meerkoppig vernietigingsmonster dat er gens vandaan, bedenk zelf maar wat, is afgeschoten. Eén vrachtje voor de Randstad Hol land, een andere voor het Ruhr- gebied en een kleintje voor Brussel. Dat jaar is er geen Europacup meer en ook de caravan valt nog maar moeilijk aan de sedan te koppelen. Alleen het spel zon der grenzen wordt geprolon geerd. Einde (3) Bekijk nu eens bijgaande foto. Een prentverbeelding uit de begindagen van 1940. Hij viel uit een verschoten documenta tiemap. Wij zijn tenslotte éen dagblad op jaren. Het onder schrift zat er nog aan: "Neder land is paraat. Onze grens- en kunstbeveiliging. Ergens in Nederland wordt een lading springstof om een boom aange bracht, zoodat deze in geval van nood onmiddellijk als barricade dienst kan doen". Der fröhliche Krieg. De eerste- luitenant op de voorgrond heeft de vouw nog in de broek. Die mindere met de puttees op de achtergrond al niet meer, maar het was in die tijden niet gebruikelijk dat minderen vouwen in de broek hadden. De wereld hield nog zo'n beetje bij Eysden en Nieuwerschans op en het begrip "atoom" verbon den we niet met bommen, maar met die kleurige bouwsels van ballen en stangen in het schei kundelokaal. Als er toen al zo'n instituut had bestaan, had het vast niet "voor vredesvraagstukken" geheten, maar voor "oorlopgsproblema- tiek" of zoiets dergelijks. Bommenwerpers hoorde je nog aankomen en er waren nog ge noeg dennebomen, die "in ge val van nood onmiddellijk als barricade dienst konden doen". En voor slechts 46 miljoen pechvogels kwam voortijdig het einde. Tien jaar Omdat de TROS meent dat het Nederlandse volk in meerder heid uit sprekende paarden be staat, heeft ze nu een prijsvraag lopen. Wie als de telefoon rin kelt, de hoorn opneemt en een hinnekend geluid maakt, krijgt een suikerklontje. Wie dan bo vendien nog behept is met een hinnikgebrek, zwart onder de hoefjes heeft en van geslacht merry is, mag zich op de late vrijdagavond ook nog voor de tv door een paar miljoen andere aanhankelijke viervoeters laten uithinneken. Daarmee gaat het omroepbestel hoe langer, hoe meer op éen paardemop lijken.' Crimineel Tot nu toe werden lijk de criminelen van de voet balvelden op de buis geëerd. Zo zelfs dat menigeen die minder in onze traditionele verworven heden is geschoold - buitenlan ders bijvoorbeeld - menen dat het "Wilhelmus" een loflied is op de heer Van Hanegem. De AVRO heeft zijn assorti ment nu uitgebreid met verte genwoordigers uit andere cri minogene disciplines. Dezelfde omroep die een luttel aantal ja ren geleden een documentaire over de dichter Remco Campert niet uitzond, omdat in ëén van zijn gedichten het woord "lui" voorkwam, hetgeen hij niet wenste te schrappen; diezelfde omroep dus haalt nu een on langs uit het spinhuis ontslagen vermogensdelinquent voor de camera in het programma van die slecht formulerende omge vallen platenkast. Die AVRO toch. Het wachten is nu op Landru in Wie van de Drie. HAN MULDER. Coopvaert. Pijptabak voor professionals. U PvdA-comité volgt politiek s in Duitsland AMSTERDAM - Een nieuw comi té, in het leven geroepen door het bestuur van de Partij van de Ar beid, gaat zich bezighouden met de politieke ontwikkelingen in de Bondsrepubliek Duitsland. Het partijbestuur zegt dat tot de op richting van het comité is besloten in verband met de ongerustheid in de partij over sommige ontwikke lingen in de Duitse politiek Het deelde nadrukkelijk mee dat het in kameraadschap en solidariteit met de zusterpartij in West-Duitsland zal overleggen over activiteiten die ontwikkeld gaan worden. „Maar so lidariteit sluit wederzijdse kritiek niet uit".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7