"Wij spelen niet met de wethouder onder één hoedje" LEIDSE GRACHTEN "De Twee Spieghels" is jazzcafé gebleven v.d. Water v.d. Water 1 ZATERDAG 9 OKTOBER 1976 LEIDEN LEIDEN - Met een heldere ten toonstelling laat de Gemeente lijke Archiefdienst zien dat veel van het Leidse leven zich heeft afgespeeld op en langs het wa ter. Leiden heeft zich van een voudige nederzetting langs de Rijn ontwikkeld tot een stad die van alle markten thuis is voor een hele regio. Deze ontwikke ling is ondenkbaar zonder de aan- en afvoer van goederen (en personen over het water. Van de andere kant vonden de uitbrei dingen van de stad ook steeds plaats langs het water, langs de vele poldersloten. De platte grond aan het begin van de te- toonstelling in het Gemeen tearchief laat zien dat het hui dige aantal grachten nog niet de helft is van het oorspronkelijk aantal. De tentoonstelling bestaat uit twee delen. Meer dan tachtig fo to's en prenten, vanaf de acht tiende eeuw tot heden, zijn langs de wanden opgehangen in de volgorde van een stadswan deling. In de gratis catalogus staat een kaartje van Leiden binnen de singels aan de hand waarvan men deze stadswande ling "in het echt" nog eens kan overdoen. Op sommige plaat sen is het stadsbeeld ingrijpend veranderd. Het Kort Rapen burg vormde samen met de Paardensteeg een prachtig stadsbeeld. Maar de paarden tram moest plaats maken voor sneller verkeer, het Kort Ra penburg werd overkluisd (dempen kon niet in verband met de doorstroming van het Rapenburg), de bebouwing van de Paardensteeg aan de kant van het Galgewater verdween en de resterende kade werd omgedoopt tot Prinsessekade Bij het Gangetje werd het water tussen het Steenschuur en de Nieuwe Rijn overkluisd. Ook daar werd een rij huizen weg gebroken om van het Gangetje een wijde doorgang voor het verkeer te maken. Terwijl het wegverkeer drukker werd en steeds meer ruimte no dig had, werd het stiller op het water. De route Galgewater - Oude Vest - Oude Herengracht - Haven is lange tijd nog ge bruikt, maar sinds in 1971 het Korte Vlietkanaal langs Zuid- West gereed kwam, gaat het scheepvaartverkeer buiten de stad om; en nu al weer enige ja ren de Pauwbrug over de Oude Vest voert is het alleen nog maar mogelijk met zeer kleine bootjes te passeren. Het tweede deel van de ten toonstelling laat door middel van prenten, werktekeningen en foto's zien welke functies het water en de wallekanten kon den hebben. De brede grachten dienden als verdedigingslinie. In heel vroegere tijden heeft het Rapenburg als zodanig gefun geerd. Later, toen Leiden on stuimig groeide, werden de sin gels de linies. Zo'n verschui ving vond ook plaats bij de Oude Vest, die nu nog voor een deel Oude Singel heet. Bij her stelwerkzaamheden aan de walmuren van de Oude Vest ter hoogte van de Druckerstraat stuitte men enige jaren geleden nog op restanten van de walto- ren "De Swarttoren" die daar ooit als verdedigingswerk heeft gestaan. Een deel van de waltoren "Oos tenrijk" staat nog aan de Jan van Houtkade. In de stad dienden de grachten als riool. Begrijpelijk dat water niet al te fris was in die tijd en dat de bevolking last had van de stank. Soms werd zo'n riool overkluisd. Bij de Langebrug gebeurde dit. Weer later werd het water onder de Langebrug gedempt door via gaten in het wegdek zand in de "gracht" te gooien. Juist om redenen van volksgezondheid zijn vele (vooral kleine) grachten ge dempt. "De oorzaken van de stank der Leidschen grachten" is de titel van een proefschrift dat op de tentoonstelling te zien Op de plaatjes en fotografieën uit vervlogen tijden is te zien hoe druk het op het water was: langs de kaden liggen vele tien tallen schepen, in de grachten van de volkswijken liggen de vele peurdersbootjes. Een mo del van zo'n bootje is op de ten toonstelling te zien. Dacht men een tiental jaren ge leden nog dat grachten geen functie meer hadden en het best gedempt konden worden om ruimte te maken voor het ver keer, deze tentoonstelling maakt duidelijk dat de histori sche binnenstad van Leiden haar waarde voor een groot deel ontleent aan het water. De tentoonstelling is open tot 5 november; maandag tot vrijdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur; donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur en zaterdagochtend van 9 tot 12 uur. Het Gemeen tearchief is gevestigd aan de Boisotkade 2a. TOM MAAS Handtekeningen AZ aangeboden in Den Haag LEIDEN - Een delegatie van het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft gisteren 3500 handtekenin gen aangeboden op het kabinet van premier Den Uyl om kenbaar te maken dat de nieuwbouwplannen van het ziekenhuis moeten door gaan. De handtekeningen werden in ontvangst genomen door de secretaris-generaal van Algemene Zaken, drs. D. M. Ringnalda, met wie de delegatie vervolgens een één uur durend gesprek had. In dat gesprek zette de voorzitter van de delegatie, de lector dr. H. A. C. Kamphuisen, de problemen die nu in het academisch ziekenhuis spelen op een rijtje om aan te tonen dat nieuwbouw hard nodig is. De delegatie bestond o.a. uit verte genwoordigers van de personeels- raad, de leerlingenraad, de ABVA, het Initiatiefcomité Nieuwbouw AZL en het solidariteitscomité. Eerder dit jaar werden over de zelfde kwestie 1200 handtekenin gen aangeboden op het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Veel illegale vuilstorters LEIDEN - De Reinigingscontrole dienst waarmee in maart 1974 werd gestart voorziet blijkens het on langs gepubliceerde overzicht over de jaren '74 en '75 in een behoefte. Vele malen werden de controleurs getipt door mensen, die gezien hadden dat door onbevoegden vuil werd gestort op open terreinen. Wanneer autonummers worden opgegeven, konden door de contro leurs de overtreders worden opge spoord via het bureau kenteken bewijzen in Veendam. Het wegha len van het vuil moest dan worden betaald en zonodig kreeg de betref fende persoon een proces-verbaal. In totaal behandelden de contro leurs bijna200 klachten en moest in 89 gevallen betaald worden voor clandestiene vuilstorting. LEIDEN - Toen Ben Walenkamp en Hetty Leydekker de af gelopen zomer na een kleine vier jaar hun jazzcafé De Twee Spieghels ver kochten, was de vrees gerechtvaar digd dat het met de befaamde con certen in dit etablissement spoedig gedaan zou zijn. Een voor liefheb bers 'van deze hartversnellende klanken een betreurenswaardig verlies, maar na drie maanden kan worden vastgesteld: De Twee Spieghels is een jazzcafé gebleven. De nieuwe eigenaar, Flip van Hooven* laat weliswaar wat minder jazzgetinte geluiden uit de boxen opklinken dan zijn voorgangers, maar concerten zijn er nog regel matig in het café aan de Nieuw- straat. Hij zegt „Niet de muziek, maar de klanten bepalen de sfeer van een jazzcaféWat niet wegneemt dat hij in de afgelopen periode, zoals hij zelf zegt, door de jazz gegrepen is. „Het eerste con cert dat we hier gehouden hebben, is zo'n succes geblekendat we er er zeker mee doorgaan. Er was nage noeg geen reclame gemaakten toch was de toeloop enorm". Dat was bij een optreden van o.a. Dolf del Pra- do, iemand die Flip van Hooven lange tijd onder zich heeft geweten. Voordat Flip van Hooven namelijk de „Spieghels" gingen runnen, be heerde hij de tap van de vroegere Dompi-bar op de eerste etage in de Pieterskerkchoorsteeg. Daaronder schonk Del Prado op de begane grond koffie in De Gonk. Van de relatie die toen met bassist Del Prado tot stand kwam, profiteerde Flip van Hooven nu dankbaar. „Door hem ben ik aan contacten in jazzkringen gekomen", zegt hij. Het is voorlopig niet de bedoeling van Flip van Hooven om gere nommeerde beroepsmusici naar de Twee Spieghels te halen, zoals in het verleden is gebeurd. „Voorlo pig houden we het op Jam-sessions met amateurmusici. Dat is hier in geslagen". Zo trad deze week Bob Richter op, die bij het eerste con cert nog bezoeker was. In oktober - jazzmaand - wordt nog een concert gegeven: op de 27ste. Van Hooven is van plan om om de drie weken jam-sessions te houden, steeds op woensdagavond. Daar hoeft geen toegan voor te worden betaald; wel is de drank die avond een kwartje duurder. Het Lidwinahuis aan de Zoeterwoudsesingel. Inzet: zuster Francesco de Wit. Zusters gaan Lidwinahuis verlaten LEIDEN - De zusters van „Moe derhuis De Voorzienigheid" gaan het Lidwinahuis aan de Zoeter woudsesingel in Leiden verlaten. Op 10 oktober bestaat er voor de bewoners van Leiden de gelegen heid om tussen half twaalf en half twee afscheid te nemen van deze zusters, die sinds 1857 in Leiden en vanaf 1 oktober 1936 in het Lidwi nahuis verblijven. Leiden was de eerste dependance /*>an het Amsterdamse convent "De Voorzienigheid". Op de Hoge- woerd werd ruim een eeuw geleden begonnen met de opvang van arme meisjes, half-weesjes en meisjes met leermoeilijkheden. Zuster Theresia van '.'De Voorzienigheid" is destijds in samenwerking met pastoor P. J. Hesseveld van de "Stichting Cunera" begonnen met dit werkconvent. Tegelijk met het verdwijnen van de zusters gaat ern een stuk traditie voor Leiden verloren. "Maar het kan niet anders. En het blijft in goede handen. Daarom neem ik met groot vertrouwen afscheid van dit huis", aldus zuster Francesco de Wit. Met het vertrek van "De Voor zienigheid" is ook het hoofdstuk "werkconvent" (werkproject voor geestelijken) in Leiden afgesloten. Het vertrek hangt samen met een regeling die sinds 1968 van kracht is en waarin de mogelijkheden om uit een convent te treden zijn geregeld. De ruimte, die tot dusver door de zusters werd gebruikt komt nu ter beschikking van de meisjes in het internaat. Dat opent de mogelijk heid om de privacy voor de meisjes te vergroten. Ook de kapel in het Lidwinahuis komt ter beschikking van de meisjes. "Gelukkig hebben de meisjes het materieel veel beter dan toen we zijn begonnen", zegt zuster Francesco de Wit. De meeste zusters van "De Voorzienigheid" vertrekken naar andere gemeen ten, onder meer Amsterdam. Twee van hen gaan naar het bejaarden centrum voor geestelijken in War mond. Flip van Hooven: door de jazz gegrepen. LEIDEN - Vanmiddag is in het Leidse Volkshuis een mani festatie begonnen van welzijnswerkers, met het doel acties voor te bereiden tegen het beleid van staatssecretaris Meijer van CRM en wethouder Tesselaar van samenle vingsopbouw. De acties richten zich met name tegen de plannen van respectievelijk Meijer en Tesselaar om een vacaturebevriezing en een vacatureinkrimping voor het welzijnswerk in te voeren. De organisator van de manifestatie, het Breed Comité Welzijnswerk Leiden heeft een tweetal eisen aan de wethouder geformuleerd, die vanmiddag worden besproken. Die eisen zijn: Door Ton van Brussel Een herschikking van man kracht en middelen in het wel zijnswerk kan pas worden uitge voerd na een overleg met de be trokken instellingen en moet ge schieden in het kader van de begro- tingsbehandelingen voor '77. De herschikking mag niet leiden tot een vermindering van het totaal aantal arbeidsplaatsen. Zoals bekend is de financiële speel ruimte voor de instellingen in het welzijnswerk dit jaar door CRM niet vergroot. Wel is er een vergoe ding van acht procent gegeven voor de gestegen kosten. Westerkwartier Omdat in Leiden, door de brand in het clubhuis Westerkwartier en door de oprichting van een nieuw ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS centrum in de Merenwijk wel een uitbreiding van de begroting voor het welzijnswerk nodig was, kwam wethouder Tesselaar met een aan tal maatregelen, die echter op en kele uitzonderingen na, bij de wel zijnswerkers in slechte aarde vie-" len. Hij besloot de acht procent stij ging niet toe te kennen aan de in stellingen, maar beschikbaar te houden voor de bouw van een nieuw onderdak voor Westerkwar tier. Een maatregel, waar de meeste club- en buurthuizen mee akkoord konden gaan. Tesselaar besloot echter ook om, zodra zich vacatures bij een instelling zouden voordoen, te gaan herschikken. De vacature in de ene instelling niet te vervullen, maar te gebruiken om een instel ling met personeelstekort aan een extra kracht te helpen. Een derge lijke situatie deed zich voor bij het Leids Volkshuis, die inmiddels een kracht heeft moeten afstaan ten behoeve van het nieuwe buurtcen trum in de Merenwijk. Het Breed Comité Welzijnwerk verwijt Tesse laar nu, dat hij die maatregelen heeft genomen, zonder overleg met de betrokkenen. Een plan van Tesselaar, dat offi cieel door hem nog niet is uitge sproken, maar dat hij tijdens een onlangs gehouden vergadering van de betrokken raadscommissie niet wilde uitsluiten, biedt de mogelijk heid om het personeelsbestand in te krimpen en geld te gebruiken voor de bouw van n'euwe clubhui- Een dergelijke kans zou zich bij voorbeeld voordoen in het geval van clubhuis De Zevensprong, dat is ondergebracht in een zeer slechte accommodatie en daardoor hard toe is aan een nieuwe huisvesting. Het antwoord van het Breed Co LJA-DIRECTEUR STEINBACH: mité op dit voornemen loog er niet om: "Geen mensen voor stenen", zei het comité, waarmee duidelijk werd gemaakt, dat een "aantasting van de werkgelegenheid in de wel zijnssector" zonder meer moest worden afgewezen. Crisis De herschikkingsproblematiek speelt uiteraard niet alleen in Lei den. Ook op landelijk niveau staan acties op stapel en in Groningen is de crisis zelfs zo hoog opgelopen, dat de daar door het progressieve programcollege afgekondigde her schikkingsmaatregelen, de kans op een val van dit college sterk hebben vergroot. De Tweede Kamerleden Garde niers en Kleisterlee (KVP) hebben inmiddels aan staatssecretaris Meijer een aantal vragen gesteld "over de herschikking van man kracht in het welzijnswerk". Een toezegging dat het aantal arbeid splaatsen niet zou afnemen, is in het antwoord niet gedaan, maar is volgens de welzijnswerkers wel gedaan op een vergadering in ja nuari dit jaar. In de notulen van die vergadering komt een dergelijke toezegging echter niet voor. Wel is gezegd dat in geval van herschik king er overleg moet zijn tussen de gemeente, de buitendienst van CRM en de betrokken instelling. Plaatselijk speelt de Leidse Jeugd Actie in deze hele zaak een wat moeilijke rol. De LJA is een zg. "para-gemeentelijke instelling" door de gemeénte opgericht om als brug te dienen tussen de instellin gen en de plaatselijke overheid. Eén van de LJA-taken is de externe beleidsvoorbereiding en als zoda nig is de LJA een belangrijk advie sorgaan voor de wethouder en de gemeenteraad, waar het welzijns zaken betreft. Zwarte Piet Mede door het toedoen van de LJA bijvoorbeeld is de gemeentesubsi die voor personeelslasten en huis vestingskosten dit jaar van respec tievelijk 44 en 40% tot 507o opge trokken, doordat CRM de overige vijftig procent voor zijn rekening neemt zijn deze posten nu voor honderd procent betaald door de overheden. Gaf CRM het afgelopen jaar dus niet meer speelruimte, de gemeente deed dat door deze ver hogingen wel. Zoals gebruikelijk heeft Tesselaar over de herschikking een advies gekregen van de LJA en op het moment dat bleek dat het her schikkingsadvies, afkomstig was van de LJA, was deze instelling voor de welzijnswerkers de "zwarte Piet". Er werd gesuggereerd dat de LJA twee handen op een buik zou zijn met wethouder Tesselaar (direc teur Steinbach: "Dat is onzinnig, dat zijn we niet en dat kunnen we ook nooit zijn") en er werd ook ge zegd dat, hoewel in Leiden een groep van betrokkenen samen met de LJA werkt aan het opstellen van een beleidsplan, stiekem tussen LJA, gemeente en CRM afspraken worden gemaakt, waardoor uiter aard elk beleidsplan en elke moge lijkheid tot inspraak van de instel lingen tot een wassen neus zou verworden. Ook die gedachte wijst Steinbach van de hand. Het Breed Comité betreurt het ver der dat er dit jaar geen begrotings bespreking zal komen. In het ver leden werd op initiatief van de LJA met elke instelling afzonderlijk overleg gepleegd voordat de begro ting werd ingediend. De LJA speelde eventuele wensen dan weer door naar de gemeente. Steinbach daarover "Het heeft na tuurlijk weinig zin om rond de tafel te gaan zitten en te gaan vragen: wat willen jullie volgend jaar extra, dan maken wij dat even voor elkaar". Extra's zitten er gewoon niet in, dus daar hoef je dan ook niet over te praten. Dat overleg bij herschik king, daar ben ik zeker voor. We hebben nu ook met een krappe meerderheid in het bestuur beslo ten voor het niet bevriezen van va catures tot 1 januari '77. Op het mi nisterie worden vuistregels voor herschikking voor subsidie in '77 vastgesteld en die zijn ook in Lei den van toepassing". Zijldijk Steinbach heeft wel een duidelijk andere opvatting als we praten over "geen mensen voor stenen". "In principe ben ik het wel met het Breed Comité eens, het blijft een stap, die je pas doet als je werkelijk niets anders kan. Maar je moet op een langere termijn kijken. Als wij nu inkrimpen en we kunnen daar door broodnodige accommodaties uit de grond stampen, dan ben ik er van overtuigd dat we als die nieuwe centra er zijn, ook wel weer zover komen dat we ze kunnen beman nen. Je moet het als een tijdelijke inkrimping zien". In dit verband wijst Steinbach op het voornemen van CRM om de verantwoordelijkheid voor het welzijnsbeleid te gaan verschuiven van de rijksoverheid naar de ge meente. In dat kader treedt ver moedelijk op 1 januari 1978 een rijksbijdrageregeling in werking, die het mogelijk maakt voor de ge meente om plusminus tot tachtig procent van de kosten van wel zijnswerk, terug te halen bij het rijk. De gemeente moet zich in dit geval bezighouden met het verde len van het beschikbare geld en de uitoefening van controle. De controle zal dan plaats moeten hebben aan de hand van door het ministerie in overleg opgestelde criteria, eisen waaraan het wel zijnswerk moet voldoen. Het Breed Comité wil in eerste in stanties van de maatregel van Tes selaar weinig weten en pleit voor meer overleg en inspraak. Voor de vanmiddag begonnen manifestatie is wethouder Tesselaar overigens ook uitgenodigd en worden voorts alle betrokkenen uit het welzijns werk verwacht. Tegelijkertijd is er in Den Haag een manifestatie van de Algemene Bond van Ambtena ren, die ook pleit voor een behoud van de werkgelegenheid in de wel zijnssector. ADVERTENTIE ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3