Een automobiel met karakter Alfetta GTV 2000 Elektrische auto alleen toekomst met betere accu Duizenden Citroëns "Traction Avant" zijn nog op de weg D(nn)[ptr(j>ggD(j>| dienstbaar aan de snelheid Hard rijden in de regen gevaarlijk ZATERDAG 9 OKTOBER 1976 Na twee jaar proefrijden met een elektrische auto is het Ge meentelijk Energiebedrijf van Rotterdam tot de conclusie ge komen. dat er nog heel wat na delen kleven aan het gebruik van een elektrische auto. Alleen een sterk verbeterde accu met een veel grotere capaciteit kan de toekomst van de elektrische auto redden. Voorlopig wil het bedrijf geen andere elektrisch voortgedreven auto's aanschaf fen. Uit overwegingen van bedrijfs-economische aard wordt de proef auto voorlopig niet uit het wagenpark geno- Als gevolg van de oliecrisis be sloot het G.E.B. in "december 1974 een elektrische auto aan te schaffenEen tweede reden was de milieuvervuiling. Na twee jaar met het vervoermiddel te hebben gewerkt zijn de nadelen nog duidelijker naar voren ge komen. Het grootste bezwaar is volgens de chef vervoer, de heer Gijs- berts. het grote gewicht van de wagen die de zware accu's moet meeslepenDe stugge vering, die hiervan het gevolg is. bezorgt de bestuurder en inzittenden rug klachten. Voorts worden de ac tieradius van slechts 50 kilome ter en de geringe snelheid als nadelen gevoeld. Als voordelen noemt de heer Gijsberts de schone motor, de grote wendbaarheid en het ge ringe onderhoud aan de motor, waardoor volgens hem enorm veel geld kan worden bespaard. "Als het lukt een accu té ontwik kelen met een veel grotere capa citeit. waardoor het gewicht van de wagen wordt terugge bracht, de actieradius vergroot en een hogere snelheid wordt bevorderd, dan zal ik graag overgaan op elektrische auto's", aldus de heer Gijsberts in het bedrijfsblad "Energie". In Amsterdam en bij de IJssel- centrale zijn eveneens proeven met elektrische auto's genomen. Beide bedrijven komen tot ge lijkluidende conclusies. rgN o o Door LTüQJJa Koos Post Ook als het hard regent zijn er nog veel automobilisten die hun medeweggebruikers met grote snelheid in een gordijn van water passeren. Leven sgevaarlijk, want zij beseffen blijkbaar niet dat ze elk mo ment geconfronteerd kunnen worden met "aquaplaning". Dat betekent dat de wagen door de grote snelheid op het laagje water gaat drijven, waardoor de automobilist de controle over het stuur ver liest en de wagen zijn eigen koers volgt. Aquaplaning heeft twee oorza ken. Ten eerste door een te hoge snelheid waardoor de wagen zich als een waterskiër gaat gedragen en ten tweede door banden met onvol doende profieldiepte. De loopvlakgroeven van de band dienen eigenlijk als afvoergo- ten. Als die goten niet diep genoeg meer zijn kan het wa ter niet snel genoeg worden verwerkt en hoopt zich dan als het ware vóór de band op. De bandenfabrikanten beste den erg veel onderzoek aan aquaplaning met uitgekiende profielontwerpen voor een zo effectief mogelijk wateraf voervermogen van hun pro- dukt. Goodyear doet dit in Luxemburg bijvoorbeeld met een speciale glasplaat in het wegdek van het eigen testcir cuit. Daaronder bevindt zich een laboratorium met high speed filmapparatuur waar mee het waterafvoervermo gen van banden bij verschil lende snelheden kan worden geregistreerd voor nader on derzoek. Maar hoe intensief landentech- nici ook speuren en experi menteren, de automobilist zeifis en blijft verantwoorde lijk voor veilig rijden tijdens regenval. Banden waarvan de profieldiepte minder dan 2 mm bedraagt, zijn op een nat wegdek in elk geval flink ge vaarlijk. Hun advies is dan ook om in het herfstseizoen te zorgen voor goede banden en onder natte omstandigheden snelheid te matigen. Zodra de automobi list merkt dat er sprake is van aquaplaning, moet hij on middellijk het gaspedaal los laten, nooit remmen en niet in paniek aan het stuur gaan draaien. Diesel niet zó duur Ook importeurs kunnen zich vergissen. Op gezag van Pon in Leusden hebben wij vo rige keer geschreven, dat de wegenbelasting voor een diesel tweeënhalf keer zo hoog is als voor dezelfde auto met benzinemotor. Nou, dat was mooi fout. Natuurlijk werden wij door belangheb benden snel met de neus op het feit gedrukt, dat zo'n die sel maar ongeveer anderhalf keer zo duur is.- Wie van snelheid houdt moet ook van de Alfetta GTV 2000 houden. Een wagen, van top tot teen op snelheid gericht. Dat kan men van buiten al zien. Een vrij lange neus, een sterk achteroverlig- gende voorruit en een soepeitjes aflopend dak. De spatborden zo glad mogelijk verwerkt in de car rosserie. Spoilers voor en achter om neus en staart op de grond te houden. En een rechte achter kant om de luchtwervelingen te beperken. Alles ontworpen om de afgod van de snelheid te aan bidden. De sfeer, die men van buiten al proeft (overigens is zo'n "torpe do" van 4,21 meter best mooi om te zien), komt men natuurlijk van binnen ook tegen. Het begint al met de stoelen. Uiterst laag ge plaatst. Zodat de zit associaties oproept met de loeiende machi nes, die op de circuits snelheid najagen. Jammer genoeg zijn het geen uitzonderlijk prettige stoe len. De zitting is bijvoorbeeld aan de erg korte kant. Maar ze zijn ge schapen om "lang" te zitten En vlak achter het stuur vindt men alleen de toerenteller. Kennelijk een veel belangrijker attribuut dan de snelheidsmeter, die men rechts van de bestuurder vindt, recht boven de hoge console. Temidden van de andere infor matie. Maar merkwaardig genoeg kon een klokje er niet af. Zelfs Auto's zijn in dit decennium in 't algemeen snel gedegradeerd van het favoriete mannenspeel- goed tot min of meer comfortabel vervoersblik. Als status-symbool is hun glans verdwenen. Maar de hartstocht voor oude auto's heeft nauwe lijks geleden. De groeiende belangstelling voor industriële archeologie heeft de liefhebbers zelfs een tijdsvriendelijk etiket verschaft. men niet eens zo hard te rijden. Al bij zo n 120-130 km gaat dat meespreken. Maar ja, ook dat behoort bij de knieval voor de snelheid, die de kopers van zo'n Alfetta GTV 2000 graag willen maken. De machtige motor die voorzien is van twee dubbele, horizontale en gesynchroniseerde carburateurs is bepaald niet rustig. Het is een van energie en levenslust brui sende krachtbron die als een echte krachtpatser nogal luid ruchtig door het leven gaat. Maar dat zal de liefhebbers van het zo genaamde sportieve rijden als muziek in de oren klinken. Het feit dat o^k rumoer afbreuk doet aan comfort zal hun verder een zorg zijn. Trouwens, comfort vinden wij ook niet de sterkste zijde aan deze Al fetta GTV 2000. De stoelen, we zeiden het al, vonden wij niet echte al geeft de rug prettig steun. Met de pedalen hebben we - evenals destijds in de gewone Al fetta - wat zitten worstelen. Ei genlijk staat het gaspedaal alleen maar prettig als men het flink diep heeft ingedrukt. Dus ook hier komt men de dienstbaarheid aan de snelheid weer tegen. Met het gegrom van de motoren en de lichte gevoeligheid voor zijwind valt er dus hier en daar wat af te dingen aan dit sierlijke produkt van Alfa Romeo. Maar voor de rest niets dan goeds. Wie van snelheid houdt, zal de bezwaren, die wij opsomden, wellicht niet eens als bezwaren zien. De wegligging is grandioos. De wagen ligt als het befaamde blok op de weg. De besturing is zeer exact, de motor mag dan grommen van behagen bij zwaarder werk, hij doet het alle maal zeer soepel. De De Dion-as aan de achterzijde zorgt voor een uitstekende vering. De remmen zijn voorzien van een bekrachti ger en een begrenzer. Ze werken voortreffelijk. De uitrusting is vrij compleet met uitzondering dan van dat klokje. Dat mag men in zo'n auto toch eigenlijk wel verwachten. Wat men in een coupe niet mag ver wachten is ruimte voor de achte rinzittenden. Het is altijd meer betalen voor minder plaatsruim te. Ook bij deze Alfetta GTV 2000. Twee kinderen kunnen achterin misschien nog redelijk zitten als ze niet al te groot zijn, maar twee volwassenen weten met hun be nen beslist geen raad. Blijft het .verbruik. Met veel stads- gebruik bleven we beneden de een op negen maar het kan voor deliger. In de buurt van de een op tien en bij erg gunstig rijden daar zelfs boven is wel te halen, zodat we moeilijk kunnen spreken van een grote slokop. Want laten we wel wezen, deze door Giugiaro ontworpen fraaie coupe - die met zijn prijs van om en na bij de 25.000 (althans dat was zo vóór 1 oktober) niet uitzonderlijk hoog op de lijst staat - is niet ge maakt om mee naar de bakker of de slager te rijden. Men kan het rustig doen, de wagen laat zich gemakkelijk genoeg hanteren, maar deze automobiel is toch in de eerste plaats de supersnelle kilometervreter. We mogen het nog steeds niet van minister Westerterp. Daarom zal zo n Alfette GTV 2000 in ons land niet helemaal tot zijn recht kun nen komen, maar zodra men de Westduitse grens over is kan men het hart ophalen. Dan kan men de machten en krachten, die in deze coupé schuilen, eens recht doen wedervaren. En dan zal men be merken, dat hetgeen, wat de wa gen op het eerste gezicht belooft, daar ook kan worden waarge maakt. En dat houdt vooral in: hoge snelheden. Een in dit neo-romantische klimaat hoog genoteerde klassieke auto mobiel (wie durft dit wonder een auto te noemen?) is de Traction Avant uit de jaren 1934 tot 1957 van het Franse genie André Citroën. De Franse garagistes stemmen daar helaas hun prijzen voor de schaar ser wordende Tractions op af. Zo'n 2000 nieuwe francs voor een schroothoop met Citroëns chevron-embleem begint heel normaal te worden. En voor wie dat niet zo'n groot bedrag vindt een jaar of zes geleden was die zelfde Fransman uiterst tevreden als hij een tractiongek voor 500 francs bij de neus meende te hebben geno- De club Traction Avant Nederland telt een dikke duizend leden. In de vakanties zijn er ongetwijfeld weer een paar bijgekomen, die, er gens in Gallië zo'n onweerstaan bare voiture hebben gekocht en meegenomen. Zich daarmee me nige ellende op de hals halend, want alleen al het importeren kan veel francs, zweet en tranen kosten. Niemandsland Zoals bijvoorbeeld de Hagenaar die anderhalve dag in het niemands land tussen Franse en Belgische grens vastzat. De Belgische douane eiste een doorvoerverzekerings- bewijs, dat door een Frans doua neagentschap moest worden afge geven. De Fransen voelden er om onduidelijke redenen niets voor om daaraan mee te werken. "Dat is niet aardig van ze", zuchtte de Belgische douanier. Terugrij den, Frankrijk in, zou echter zeker tot in beslagneming en kerkerstraf leiden. Vastbesloten niet zonder zijn Traction in Nederland terug te keren, wachtte de Hagenaar net zo lang tot de Franse douaniers een arme toerist in hun kantoor hadden meegenomen om hem aan den lijve te visiteren en glipte na een aan loopje met afgezette motor onder de geopende slagboom door. Zon der kogelgaten wist hij een andere grenspost te bereiken, waar een door een goed weggespoelde lunch mild geworden douanier de pa piermolen voor "le petit Hollan dais" in werking stelde. Wat na vier uur formulieren invullen en francs uittellen tenslotte in de vereiste do cumenten resulteerde. Men zij ge waarschuwd. Zeer gezocht Wat zien de Citromanen nu in zo'n Traction Avant? Daar is geen eens luidend antwoord op te krijgen. De meesten schijnen de verschillende voor een topsnelheid van meer dan... 190 kilometer. We zeiden het al, alles in deze auto is geba seerd op snelheid. Maar men kan die er ook uithalen. Het kostte dan ook geen enkele moeite de naald op de snelheidsmeter in de buurt van de 190 kilometer te krijgen. Maar dat gaat wel gep aard met het nodige rumoer. De radio moet men al veel eerder flink hard zetten om hem te kun nen horen. Daarvoor behoeft types van de TA te klasseren tussen een Bugatti en een stoomwals, beide eveneens zeer gezochte voer tuigen. Men wijst op de revolutio naire bouw (traction avant is voor wiel aandrijving) maar neemt ge noegen met acceleratietijden waar voor men niet op Le Mans hoeft te zijn. De topsnelheid van 130 tot 150 km per uur, afhankelijk van de vier of zes cylinder is alleszins redelijk De degelijke constructie wordt ook als pluspunt aangevoerd, maar daar staat een weinig luxueuze afwer king tegenover. De vering is goed, de wisselbak zwak. Het is waar schijnlijk het goed gelijkende uiter lijk vart de TA dat de doorslag geeft: laag, breed, golvende spatborden, grote koplampen. Een wagen met karakter zogezegd, die dan ook de lievelingsauto van de Franse gangsters is geweest. Onderdelen De vijfde versnelling werkt als een overdrive. Men weet het bij ho gere snelheden in zijn vijf schake len. Dat zorgt dan voor wat min der lawaai en minder brandstof verbruik. Nou, dat mocht dan wel. Want we vinden de twee liter motor die onder de lange kap schuil gaat een machtig instru ment. Goed voor een acceleratie van amper negen seconden. Goed voor een vermogen van 122 DIN-pk bij 5300 toeren. En goed De TA is weliswaar nog geen an tieke auto, maar bij de Citroën- dealers moet men echt niet meer om onderdelen aankomen. Na de overschakeling op de minstens zo revolutionaire Citroën ID werd nog tien jaar verplicht een voorraad aangehouden; in 1967 was dat afge lopen. De in 1964 opgerichtte club van tractionisten is die onderdelen toen gaan opkopen. En dat gebeurt nog steeds om de afdelingsmaga zijnen en het centrale magazijn in Leiderdorp op peil te houden. Wat niet meer op stoffige stellingplan ken in Frankrijk kan worden opge spoord, dat wordt in eigen beheer gefabriceerd. De onderdelenprijzen stijgen na tuurlijk wel en het grondig (zelf) opknappen van een TA kost dan ook duizenden guldens. Gelukkig is het een wagen die na keuring voor het kentekenbewijs - gordels, extra reflectors, zijspiegel, glazen remoliepotje e.d. verplicht - nog lange jaren mee kan in het verkeer. De lange zuigerslag zorgt bij goed afgestelde motor ook voor weinig luchtvervuiling, zodat toekomstige eisen op dat gebied ook wel over leefd zullen worden. Wat degelijkheid betreft kan de TA de "armeluis Rolls Royce" worden genoemd. Dat bewees een zekere Frangois Lecot trouwens al in 1935. Hij reed toen praktisch non-stop 400.000 kilometer tussen Parijs en Montelimar heen en weer, dus bijna tien keer de wereld rond. Elke dag zat hij zo'n 19 uur achter het stuur, een jaar lang. Ondanks het feit dat de kilometerteller vier keer terug ging naar de nulstand, was de schepping van André Citroen niet stuk te krijgen. Duizenden TA's bewijzen het nog dagelijks. niet voor zo'n vijfentwintig mille )ie hoge console suggereert over igens, dat men met een kort pookje de in onze testwagen wat stugge versnellingsbak zit te di rigeren. Maar dat is meer schijn dan werkelijkheid. De stugheid van de vijfbak is echter gemakke lijk te overwinnen als men het wat rustig aan doet. Niet al te fel schakelen en het gaat reusachtig. Zo niet, dan straft de haast zich zelf. Een van de grootste typen van de Traction Avant: de 11 Conduite Interieure Commerciale. -k LEE AIACOCCAeen van de di- recteuren van de Amerikaanse Fordfabriek toont hier een door snede van een deel van een motor, waarmee Ford binnen twee jaar op de markt hoopt te komen. De motor, een zescylinder, kan overschakelen op drie cylinders, om zo benzine uit te sparen. Volgens Iacocca. zal de benzinebesparing zeker 10% be dragen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15