Wim de Bie sinds twee jaar simpel Heer Bie Het Verbond wordt serieus "Wat we nu doen is veel meer dan Komisch" Door Bart Jungman "Nog geen reden te scheiden" ZATERDAG 9 OKTOBER 1976 EXTRA "Niet alleen „Niet alleen meer die zwarte mannetjes", zegt directeur Bie van het Simplistisch Verbond als we hem vragen naar de plannen van het Verbond voor het komende seizoen. Veranderingen Veranderingen staan er dus op stapel. De directie lijkt wat terug te komen van haar harde bewind, waarin slechts voor de directie ruimte was voor het maken van televisie-programma's. Het woord is aan de achter ban! Al moet gezegd worden dat dit op het eerste gezicht wel een beetje door nood gedwongen lijkt. Het Simplistisch Ver bond gaat namelijk dit jaar naast een paar van de ge bruikelijke korte uitzendin gen ook enkele avondvul lende programma's verzor gen. Handtekening Veel kan Bie nog niet zeggen over deze ingrijpende wijzi gingen. Plaats wordt er in ieder geval gecreëerd voor wat meer serieuzere zaken. Documentaires, interviews, het Verbond gaat niets uit de weg. En al is het niet alleen meer de heren Koot en Bie wat de klok slaat, hun hand tekening staat er onder. Het echec van avondlange programma's als Vogelvrij- dag en de Van Speijk-show in het tweede seizoen kan de di rectie niet het stoute plan weerhouden. „Wij laten ons niet leiden door de ter reur van de kijkcijfers", meldt heer Bie strijdlustig. „Dat gebeurt al veel te veel. Wat wij vinden is de enige maatstaf. Door al dat geloer naar die verdomde kijkcij fers is het kleine groepje wat van goede programma's houdt, inmiddels een be dreigde minderheid gewor den". Provincie Theaterplannen die Koot en Bie lange tijd koesterden zijn over boord gegooid. Bie: „We hebben inderdaad een tijdlang met het plan rond gelopen om als een echte ideële beweging de provin cie in te gaan. Je kent dat wel: hedenavond bijeen komst van het Simplistisch Verbond. Sprekers: de direc tieleden van het S.V., de he ren Koot en Bie. Doen we voorlopig toch maar niet, omdat we het nou nog niet helemaal duidelijk zagen". Film „Film daarentegen blijft nog altijd hoog op ons verlang lijstje staan. Die bioscoopre clame die we maken voor de Postgiro moet je ook zien als een soort vingeroefening voor later. Maar het valt nog niet mee hoor. Zo'n groot doek vullen. Heel wat anders dan tele visie." Mei 1972: televisiekijkend Nederland beleeft de laatste uitzending van het, door Nico Scheepmaker zo treffend als,jargon-satire', omschreven tv-programma „Hadimassa". Kees van Kooten en Wim de Bie - naast Ton van Duinhoven en Dimitri Frenkel Frank de twee pijlers waarop het pro gramma rust - ontvouwen bij dat afscheid in het weekblad Haagse Post hun toekomst plannen. "Alles wat we willen is een komisch duo zijn. Dat hoeft geen populair duo te zijn, maar wel één in een wat persoonlijker programma." Spiegelen De Wim de Bie van nu - voor simplisten: Bie, directeur en gedelegeerd radiocommissa ris van het Simplistisch Ver bond - geconfronteerd met die "jeugdwens", kan zich er niet helemaal meer mee ver enigen. "Wat we nu doen, het Simplistisch Verbond, is niet samen te vatten onder de noemer „komisch". Het is veel meer. Ik ril bovendien al tijd een beetje van program ma's die nadrukkelijk als 'humoristisch' staan aange kondigd. In elk geval is de basis van het S.V. serieus bedoeld. Wat er zoal gebeurt in de samenle ving, wat wij om ons heen zien, proberen we te spiege len in de verbondsuitzendin- gen. De verpakking is niet zo serieus, maar luchtig, gewoon omdat we ons daar meer in thuis voelen. Voortvarend We hebben met Wim de Bie af gesproken in het Amster damse Americain. De angst om hem in dit immense en drukbeklante etablissement mis te lopen blijkt gelukkig ongegrond. Met z'n twee me ter en fors postuur is 'de mede-directeur van Neer- lands kleinste omroepzuiltje zelfs zonder zijn out-fit van verre te herkennen. Zijn pas is bovendien van dezelfde voortvarendheid als de ge dreven verbondsman. Foto's stuiten in eerste instantie op grote problemen. "In burger" blijkt dat niet te kunnen. Ge lukkig is er 's morgens ge filmd en ligt zijn simplisti sche uitmonstering in de au to. Bril af en alpino op, maken van Wim de Bier in twee tel len Heer Bie. Het Gat Via het „Gat van Nederland" kwamen Kees en Wim dus twee jaar geleden terecht bij het Simplistisch Verbond. "Wat we vooral misten in Ha dimassa, waar we naar toe be gonnen te werken bij het Gat van Nederland en wat we vonden in het Simplistisch Verbond, dat was een afzen der. We vonden dat de kijkers in onze vroeger programma's niet konden zien wie wij nu eigenlijk waren. We konden het er zelf althans niet in ont dekken." „In zoverre is die wens bij het einde van Hadimassa dus uit gekomen. We hebben nu een persoonlijk programma. Want in de uitzendingen van het Simplistisch Verbond zie je de afzender, Koot en Bie, duidelijk wél. Dat Simplistisch Verbond opende bovendien de weg naar oneindig veel mogelijk heden. Niet alleen konden we de draak steken met die kleine omroepzuiltjes, maar vooral veel persoonlijke din gen kwijt. Als één van ons in de put zat en het niet meer zag, dan toonde we dat. Weliswaar in die luchtige verpakking, maar de kern, de basis, was serieus. Langzamerhand hebben we ook de juiste vorm gevonden. In het begin hadden we bij voorbeeld een paar van die zinnetjes die we steeds her haalden. Daar zijn we toen di rect mee gekapt omdat je de volgende dag allerlei afschu welijke mensen die dingen hoorde roepen." Bedachtzaam Wim de Bie is een bedachtzaam prater. Geen grote woorden stroom uit zijn mond, maar trefzeker formulerend, wekt hij de indruk zeer goed te we ten waarmee hij bezig is. Waarschijnlijk de vruchten van de jarenlange ervaring «dat het duo Van Kooten-De Bie in al die jaren heeft opge bouwd. Wim de Bie zat in de vijfde klas van de Dalton-hbs in Den Haag en Kees van Kooten in de derde van dezelfde hbs. Op een door Wim georganiseerde feestavondhet was 1957, ontmoetten ze elkaar voor het eerst. Voor een sketch ("De Ameri kaanse kapper, heette het. Een onzinnige sketch, sloeg ner gens op") had Wim vijf jon gens uit de zaal nodig. Kees was één van de vijf. Na die avond bleven ze bij elkaar. Gelijkgericht "We dachten gelijkgericht en doen dat nog steeds. Ik zie dan ook voor de nabije toekomst geen enkele reden dat we uit elkaar zouden gaan". Revue- en cabaret-achtige za ken mondden halverwege de jaren zestig uit in het mee werken aan het VARA- programma Uitlaat. Ze werden de Klisjeemannetjes: twee biljartende, in plat Haags converserende heren die daarbij (de titel zegt het al) het cliché niet uit de weg gingen. Na twee jaren Klis jeemannetjes werd het televi- Discipline Eerst wat optredens in tiener programma's als Puntje, puntje, puntje en Fenklup. Daarna Hadimassa. Een programma dat door regis seur Dimitri Frenkel Frank werd gekarakteriseerd als het op vrolijke wijze toespreken van de massa. Het persifleren van trends. Wim de Bie: ,J3ij Hadimassa hebben we vooral discipline geleerd". Toen de overstap naar de VPRO: het Gat van Neder land. Ze gingen weer als duo opereren. Het luchtige van Hadimassa was er af, het werd bijtender, maar ook veel persoonlijker. Thuis Twee jaar geleden het Simplis tisch Verbond, de ideële bewe ging. waarvoor de VPRO zo genereus een stukje van haar toch al minieme zendtijd aan afstond. Een maJiier van wer ken waar Van Kooten en De Bie zich na twee jaar nog zeer goed in thuis voelen. allebei. Dat was goed te zien in die ene uitzending waarin we aan een voettocht begon nen Bie krijgt dat idee, sleept Koot erbij, zet dat plan door, maar halen doen ze het alle twee niet. Het is eigenlijk net zo'n verhouding als Stan Lau rel en Oliver Hardy hadden. Fantastisch Wat we zelf één van de aardigste kanten aan het Simplistisch Verbond vinden, is het bewijs dat je met weinig geld toch een goed programma kan maken. Als we buiten de stu dio filmen dan doen we dat in onze achtertuin of op zolder. Kost niks en de ontdekkingen die je dan nog elke keer doet zijn fantastisch. Een beetje afzetten tegen die dure pro- dukties van tegenwoordig. Simplisme ook in de studio. We hebben in het begin een tijdje de Media-hoek gehad. Een erg ingewikkelde toestand, erg overdréven. Daar zijn we nu dan ook.mee gestopt. Een wandje en twee bureau's is voldoende." Met {iet onderwerp „buiten filmen" zijn we bij Paul van de Bos beland. Zijn inbreng is erg groot. WdB: „Paul is erg belangrijk voor ons. Je zou hem mis schien nog beter regisseur kunnen noemen. Toen Kees en ik bij de VARA weggingen na Hadimassa, wilden we eerst met televisie stoppen en wat in de cabaret-sfeer gaan werken. Hans Keiler, die be zig was met het „Gat van Ne derland" voor de VPRO, vroeg of we nog één keer wat wilden doen voor televisie in het Gat. Met Paul van de Bos, één van de filmers van het Gat, hebben we dat gedaan. Hij heeft ons toen .mee naar buiten ge nomen. Moetje bedenken dat we daardoor altijd in de studio hadden gewerkt. Er ging letterlijk en figuurlijk een wereld voor ons open. Klem De mogelijkheden die in één klap weer ontstonden, onge looflijk! In feite hebben we dat aan Paul te danken. De klem die we in de studio op onze bek hadden, waren we kwijt. Foto: Dirk Ketting Toen we begonnen met het Simplistisch Verbond is hij meegegaan. Nog steeds is zijn inbreng, net als die van ge luidsman Roel Bazen erg groot. Als zij zeggen: het is in orde, nemen we dat aan. Afgezien van die ervaring zou het achteraf bekeken toch stom zijn geweest om met televisie te kappen. De erva ring, die we in de loop der ja ren hebben opgebouwd is te kostbaar om zomaar weg te gooien." Het onderscheid tussen leuk- doen en leuk-zijn dat jullie wel maken, probeer dat eens uit te leggen? WdB: „Kijk mensen als Paul van Vliet en Seth Gaaikema zetten een typetje neer. Maar tegelijkertijd doen ze hun uiterste best het publiek duidelijk te maken dat zij dat niet zijn. Ze gaan er buiten staan en lachen met het publiek mee; dat is leuk doen. Een figuur als Koot bestaat, is levensecht, die is leuk. Dat laatste is veel interessanter, vinden wij, omdat je raak vlakken houdt met de werke lijkheid. Je bent te identifice- 'Je kunt inderdaad wel zeggen dat er in de loop van die twee jaar S.V. een bepaalde ver houding tussen Koot en Bie is gegroeid. Ik ben de gedreven Verbondsman, terwijl Koot onzeker is, het allemaal nog niet zo goed begrijpt. Hij mag nog wel eens afglijden van het door Bie met vaste hand uit gestippelde pad. Maar uitein delijk falen we dan toch weer

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13