Ciska Peters (38) "oma" van De Danaiden Yan der Smissen ondervindt erg veel tegenstand Philidor niet kansloos tegen profteam VHS In kwarteeuw korfbal van de jongste tot de oudste Drie man van DIOK in selectie rugbyteam ASC- St. Bernardus George Best voorlopig in Ierse elftal ZATERDAG 9 OKTOBER 1976 SPORT LEIDEN - Sportvrouw van het jaar is ze nog nooit ge weest, want zij leverde haar prestaties in een teamsport en de ploeg waarin zij speelde kwam, enkele op merkelijke uitschieters daargelaten, nooit tot erg geruchtmakende presta ties, zoals bijvoorbeeld een landskampioenschap. Praten met mevrouw Ciska Peters (38) is kijken in de spiegel van het rijke Leid se korfballeven. Het leven van een unieke sportvrouw, die te boek staat als de oudste speelster van de Neder landse korfbal hoofd- en overgangsklassen en die dit jaar bijna een kwart eeuw actief is binnen de lijnen van h ©^korfbal veld. Ciska Peters (De Danaïden), moe der van drie kinderen, lijkt onver moeibaar, maar het einde van de lange loopbaan is nu toch in zicht. De jury van de Leidatoprijs zal dus moeten opschieten. Met enige schroom verteld de Leidse speel ster over haar "belevenissen". "Ik zeg nooit zo veel en in interviews worden je woorden zo vaak ver keerd weergegeven. Je staat dan ongewild op iemands lange tenen en dat wil ik niet", verklaart zij haar aarzeling. Naarmate het gesprek vordert wordt Ciska Peters echter toch enthousiast en is er van de argwaan niets meer te merken. Ciska Peters: "Ik had dit seizoen al willen stoppen. Er gingen echter zoveel anderen al weg dat de club mij heeft geWraagd of ik nog een jaar in het eerste team wil blijven spelen. Ze zeiden dat ik (nog) on misbaar ben. De jeugd is nog niet ingespeeld, wij zijn bij De Danaï den met de opbouw begonnen van een team dat binnen afzienbare tijd kan terugkeren naar de hoofdklas se. Als mijn man trouwens niet zo posi tief tegenover mijn spelen had ge staan, had ik het nooit zoveel jaren kunnen volhouden. Mijn ouders dringen er al lang op aan dat ik er mee moet ophouden. Dit is dan ook echt mijn laatste jaar, ook al zouden ze "lief' vragen om nog één jaartje". "Oma" Ciska Peters moet al vroeg veel aan leg voor korfbal hebben gehad, want nauwelijks vijf jaar na haar in trede op 9-jarige leeftijd bij De Al gemene, debuteerde zij al in de hoofdmacht van de, enkele jaren DOOR HANS JACOBS geleden met Vicus tot Fides Pacta omgevormde, club. "Ik heb nooit met leeftijdgenoten gespeeld", ver zucht Ciska, "bij De Algemene was ik de jongste, nu bij De Danaïden ben ik al jaren de oudste. Ik word dan ook wel een plagend "oma" ge noemd". Precies 15 jaar - tot 1962 - bleef zij bij De Algemene, toen zette het verzorgen van de kinderen een voorlopige punt achter het korfbal. "Ik dacht er niet aan weer te begin nen, maar een paar jaar later werd ik benaderd door De Danaïden, dat speelsters tekort had. Mijn man moedigde het idee aan en een wee keind later stond ik weer in het veld". In het eerste team van De Danaïden is Ciska Peters sindsdien nauwe lijks meer weg te denken geweest. De komst van haar derde kind hield haar enige tijd van het veld en een tijdje ging zij vrijwillig spelen in het derde (micro-)team, dat prompt kampioen werd: "een van mijn fijn ste ervaringen". De beslissende wedstrijd won De Danaïden met 24-1 Een minder plezierige erva ring was het optreden bij Regen boog, zeven jaar geleden. Ciska Pe ters: "Ik speelde erg goed, te goed vond een tegenstander. Hij siste me toe dat hij mij onder de voet zou lopen als ik nog één onderschep ping zou plegenIk trok me van zijn dreigement niets aan... en werd op een brancard van het veld gedragen met een gebroken pols en een lichte hersenschudding. Hij meende het, hoewel ik later heb verklaard dat het niet expres gebeurde. Achteraf wel stom natuurlijk, met een ander doet hij misschien hetzelfde. Zes weken na het ongeluk speelde ik Harder Een kwart eeuw korfbal, dat brengt met zich mee dat je heel wat ziet veranderen. "Het is tegenwoordig veel harder dan vroeger, de spelers hebben nu contact met elkaar. Het vrij-uit spelen is weg, er wordt zwaarder verdedigd. De wedstrij den waren vroeger "mooier". Ook de rol van de dames is veranderd. Vroeger waren wij veel aanvallen der ingesteld, nu hebben wij een meer dienende rol. Onder de doel paal. Bij het micro zijn er iets meer ontplooiingsmogelijkheden", al dus Ciska Peters. "Er heerst nu een andere mentali teit bij de jeugd, de houding ten aanzien van de trainingen is veran derd. Men is niet meer zo fel en thousiast als vroeger. Wij waren vaak iedere avond aan het schieten, nu is twee keer in de week trainen al genoeg. Een rondje singels of van Leiden naar Voorschoten rennen en terug deden we vroeger gere geld. Ik geloof als ik dat nu zou voorstellen, ze me zouden aan kij ken en vragen of ik gek geworden ben. Wij hadden indertijd natuur lijk ook minder vertier". Ciska Pe ters constateert de veranderingen zonder er kritiek op te leveren. "Er wordt hard gewerkt". Zij maakte Ciska Peters: "Dit is echt mijn laatste jaar". zowel de promotie naar als de de gradatie uit de hoofdklasse(veld) van De Danaïden mee. Ciska Pe ters: "Een stukje papier bepaalde voor ons het verschil tussen hoofd en overgangsklasse. Een protest van Archipel werd afgewezen om dat het protest in tweevoud en niet in drievoud was ingediend... één velletje...!". De toekomst van haar vereniging ziet Ciska Peters zonnig tegemoet: "Het zal met name in de zaal moei lijk worden, maar "we" zullen ons zeker handhaven en "ze" (Nee, ik niet meer...) zullen zeker terugke ren.". De opvolgsters van Ciska Pe ters zullen echter wel hard moeten lopen om "oma" er uit te spelen, De Danaïden zonder Ciska Peters zal straks (na tien jaar) een vreemd ge zicht zijn. DEN HAAG - Voor de rugby- interland tussen Nederland en Zweden, die morgen in 's Graven land gespeeld zal worden, zijn drie spelers van de Leidse rugby DIOK uitgenodigd: Wol Rijsdam, Peter Brandt en Kees Koemans. Neder land zal in haar streven om naar de a-poule van de FIRA-cup voor een zware opgave staan. Zweden, dat voor de eerste maal in de b-poule uitkomt, mag voor Nederland ech ter geen onoverkomelijk obstakel zijn. De ploeg van coach Denis Po wer zal het in de andere ontmoetin gen in de b-poule echter niet ge makkelijk krijgen. Bij de wedstrij den tegen West-Duitsland, Rusland en Tsjechoslowakije staat een Ne derlands succes niet bij voorbaat vast. Het Nederlandse vijftiental is voor de wedstrijd tegen Zweden als volgt samengesteld: achterspeler Theo Oortwijn (HRC); Driekwar ten: Wim Peperkamp (Castricum RC),Peter Brandt (DIOK), Dolf Wille (Ascrum) en Rob Brouwer (RC Hilversum): halfspelers: Chris Schroder (RC Hilversum) en Vin cent Triebert (HRC). Voorspelers: Wil Rijsdam (DIOK), Peter Paul (RC KCT), Ton van de Loos (HRC), Hessel Wubs (Rams), Kees Helder AAC), Bert-Jan Boeg- schoten (RC Hilversum). John van Altena (RC Hilversum) en Dick Al- tink (DIOK). Reserves: Kees Koemans (DIOK). Barry van Doren (RC Hilversum) Peter Overakker (Delftsche Stud), Jaap van Dijk (Haagsche RC) en Leo Bogers (AAC). WYCHEN - De verrassing was niet volmaakt. Tien punten kwam Ben Velthuis daarvoor te kort. De Ol- denzaler, die zichzelf na de eerste dag van de nationale titelstrijd bandstoten had teruggevonden op de laatste plaats, werd in de eind fase van een marathonpartij tegen Christ van der Smissen alsnog voorbij gestreefd. Toch was het Velthuis, die in Wychen voor span ning had gezorgd. Van der Smissen kon de vorm van donderdag bij lange na niet benaderen en daar voor was Velthuis verantwoorde lijk. Hij had daarbij het geluk dat de tactiek, die hij in zijn hoofd had, er ook op het laken uitkwam. De gedwongen beginstoot wasvoor Velthuis aanleiding voor een flinke voorsprong. Hij bouwde zorgvul dig aan een serie, die op 57 bleef steken. Dat kwam door een aarze ling. De carambole was te maken. Maar aangezien biljarten vaak meer een sport is van kijken wat er over blijft dan eerst het mogelijke punt maken, ging Velthuis voor schut. "De lange" miste eenvoudig. Van der Smissen, loerend op een verbe tering van zijn Nederlandse record algemeen gemiddelde, keek al di rect tegen een grote achterstand "Daar moest ik hem op vasthou den. Daarna had ik een kleine serie moeten maken en dan was hij er niet meer aangekomen", ver klaarde Velthuis, die die belang rijke eerste stoot uit de eerste beurt nog eens op het laken legde. Die tweede kleine reeks bleef uit. Van der Smissen - hij staat er om be kend - sloop dichterbij als een roof- ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur Terrein de Kempenaerstraat Aangeboden door ESSO SERVICENTER ANIBA Herenstraat. dier. Vele internationale bekend heden moesten al eens het loodje leggen tegen Van der Smissens mentaliteit. Gaat het niet, dan moet er maar gevochten worden, is zijn mening en daarin is de Willebror- der niet te evenaren. De reactie bij Velthuis bleef niet uit. Zeven beurten lang bleef hij op 120 punten staan. Dat gaf zijn op ponent, die de ideale positie aan de band niet een keer bereikte, extra kracht. Rond de 170 punten was de partij gelijk. Daarmee stond de ne derlaag van Velthuis al wel vast. De jeugdige Europese kampioen kwam in de 26e beurt voor het eerst op eén voorsprong. Een beurt later maakte hij de partij zichtbaar opge lucht uit. "Ben heeft zestien punten te veel gekregen. Hij miste tegen het einde duidelijk een carambole, die wel geteld werd. Een visie, die door veel van de weinig toeschou wers gedeeld werd. "Maar", ging Van der Smissen eer lijk verder, "ik zou bij een zelfde situatie ook zijn doorgegaan". Wat Velthuis niet lukte, daarin slaagde ook De Kleine in de late avonduren niet. Hij benaderde Van der Smissen tot op negen punten. Te weinig om de Willebrorder zijn eerste verlies toe te brengen. Van der Smissen zal zelden zo'n slechte dag hebben gekend, maar hij heeft zich er doorheen geslagen. Zij het met enig geluk, want voor hetzelfde geld was hij gisteren vier punten Henk de Kleine hier in actie. Hij benaderde gisteravond de favoriet voor de Nederlandse titel in het bandstoten Christ van der Smissen tot op 9 punten. kwijtgeraakt. Zei hij zelf: "Het was inderdaad allerbelabberdst, maar toch vier punten. En die tellen. Kijk naar Vultink. Die had tegen De Kleine 22 beurten nodig. Ik nog eentje minder". De inspanningen van Velthuis en De Kleine kwamen vooral Hans Vultink ten goede. Die liep door een overwinning tegen Henk de Kleine en Louis Havermans in op het algemeen gemiddelde van Van der Smissen. De titelverdediger had weinig problemen met De Kleine, bij wie de ambitie inmid dels op de vlucht is geslagen. In 22 beurten maakte Vultink 96 punten meer. "Het toernooi is veel aan trekkelijker geworden", meende de Groenloër later. Hij vergat alleen de toevoeging "voor mij" er bij te doen. Want al kon Piet Vet de aan sluiting behouden door een zege op Louis Havermans, dat hij een wer kelijke rol van betekenis kan gaan spelen, gelooft niemand. Dus zal het in het weekeinde toch wel het voorspelde duel tussen de twee ge vestigde biljarters worden. Hans Vultink zag zijn kansen na zijn overwinning op Havermans al weer toenemen. Het verschil in gemiddelde is inmiddels niet meer zo moeilijk te overbruggen. Hij ge bruikte even veel beurten tegen 150 29 25 5.17 200 29 40 6.89 161 27 25 5.96 200 27 39 7.40 Havermans. Het jeugdige talent uit Zundert is door zijn derde neder laag teruggevallen van de derde naar de achtste plaats. De uitslagen van de derde en vierde ronde zijn: Havermans Piet Vet Sundquest Van Ham Velthuis V.d. Smissen De Kleine Vultink Velthuis Sundquest Vet Van Ham V.d. Smissen De Kleine Vultink Havermans LEIDEN - De schaakmatch tussen Philidor/Leiden en BSG in de hoofdklasse van de KNSB is, zoals insiders reeds hadden voorspeld, in een remise geëindigd: De tegen stander van invaller Leendert Pols bood na enig analysewerk remise aan, waarop Pols inging, terwijl de opponenten van Theo Piket en Jan van Reek geen heil meer zagen in hun slechte stellingen en derhalve hun partijen opgaven. Meteen al in de eerste ronde heb ben de profs van Volmac/Rotter- dam, hun visitekaartjes afgegeven: Holland Data/VAS/VAC, ook al een profteam, werd met maar liefst 8-2 AUTOSPORT - Wereldkampioen bij de formule I-autocoureurs Niki Lauda kan op een premie van 100:000 mark rekenen als hij Ferrari en zichzelf dit jaar weer het wereld kampioenschap schenkt. Met nog twee Grand-Prix te rijden heeft Lauda een voorsprong van 8 pun ten op James Hunt. Vultink Vet Van Ham Sundquest Velthuis De Kleine Havermans WIELRENNEN - Na de tweede dag van de Zesdaagse van West-Berlijn 200 21 54 9.52 staat het Belgisch-Nederlandse 191 21 39 9.09 Koppel Sercu-Pijnen op de Vierde 200 21 61 9.52 plaats. Het paard heeft éen ronde 116 21 26 5.52 achterstand op de leiders Peffgen en Fritz uit West-Duitsland. VOETBAL - Borussia Dortmund 11.26 beeft gisteravond haar eerste 9 09 thuis-nederlaag geledn. Voor 7 05 50.000 toeschouwers werd met 2-4 6.51 van Werder Bremen verloren. Bo- 6.12 russia heeft tweemaal voorgestaan, 6.05 maar Konschal en Meininger zorg- 5.97 den ervoor dat de punten naar 5.93 Bremen 'werden meegenomen. door de Maasstedelingen gekraakt. Vandaag speelt Philidor/Leiden in zijn tweede thuiswedstrijd tegen het profteam van VHS, dat in de eerste ronde met Eindhoven afre kende (7-3). Toch ziet Philidor's teamleider de strijd tegen de Haar lemmers niet al te somber in: "We zijn bepaald niet kansloos." LSG I heeft er in het verre zuiden tegen Maastricht I in de eerste klasse B bepaald geen gras over la ten groeien. In de enig afgebroken partij trokken beide tientallen hun winstclaims in, zodat Wichers met deze remise de eindstand op 2-8 voor LSG bepaalde. In de vandaag te spelen tweede ronde gaat LSG op bezoek bij Spangen, dat in de eerste niet al te veel moeite had met Philidor II/Leiden OVs-öVs). Wie bes, de teamleider van LSG, vindt gezien de versterking, die Spangen heeft gekregen, dit team een ge vaarlijke tegenstander "Ik ver wacht dan ook niet zo'n veegpartij als tegen Maastricht". Philidor II gaat vandaag ongetwij feld zijn tweede nederlaag tege moet: Het uit de hoofdklasse gede gradeerde Haagse DD I komt in Leiden op bezoek. Het zal in deze wedstrijd dan ook voornamelijk om de bordpunten gaan. Voorschoten I heeft het gevaarlijke Charlois/Europoort II in de tweede klasse C toch nog een 5-5 gelijkspel afgedwongen. Wise behaalde zoals verwacht remise en Schuckink Kool toonde aan, dat zijn toren sterker was dan de drie loslopende vrijpionnen van zijn tegenstander, zodat de 3 41/a achterstand in een 5-5 eindstand werd omgezet. Van daag reist een compleet Voorscho ten naar DD III, waarvan in het ver leden nog nooit werd verloren. "In dien we in de strijd om de titel wil len blijven meetellen, moeten we ook nu winnen-," aldus teamleider Schuckink Kool. "Het Witte Paard is ons grote voorbeeld, want het versloeg DD III eventjes met 8/ Va-l lli een 8-0 tussenstand." Hoofdklasse: Philidor I/Lei- den-BSG 15-5; VHS I-Eindhoven I 7-3; Philidor I/Leeuwar- den-Utrecht I 6'/2-3'/2; Vol- mac/Rotterdam I-Holland Da- ta/VAS/ASC I 8-2; Charlois/Euro poort I-Desisco-Watergraafsmeer I 3llt-6ll2. Eerste klasse B: Philidor II/Lei- den-Spangen I 3 '/a—ö'/a; DD I-Eindhoven II 61/*—3*/a; Moerwijk I- Den Haag 6-4; SMB I-Paul Ke- res 8-2: Maastricht I-LSG I 2-8 Tweede klasse C: MEMO III-Het Oosten I VHS II-Kyk Uit I 51/2-4Vj; Overschie II-Pat Mat I 6-4; Het Witte Paard i-DD III 8l/a—1 '/a. Voorschoten I-Charlois Europoort n 5-5. BELFAST - George Best, die afge lopen zaterdag tijdens een competi tiewedstrijd met zijn club Fulham uit het veld werd gezonden, be hoort nog tot de selectie van zeven tien spelers voor het Noord ierse team, dat woensdag in het Feve- noordstadion te Rotterdam tegen Nederland speelt in het kader van de kwalificatieronde voor het we reldkampioenschap (groep vier). Over één speler bestaan nog twij fels. Chris Nicholl van Aston Villa heft last van een voetblessure. In dien hij niet beschikbaar is wordt hij vervangen door Pat Sharkley van Liverpool. Er makep geen de butanten deel uit van de selectie. De groep bestaat uit de volgende spelers: doel: Pat Jennings (Tottenham Hotspur) en Jim Piatt (Middles brough); achter: Pat .Rice (Arsenal), Allan Hunter (Ipswich Town), James Ni choll (Manchester United). Chris Nicholl (Aston Villa) of Pat Shar kley (Liverpool) Peter Scott (York); midden: Tommy Jackson (Man chester United), Bryan Hamilton (Everton), George Best (Fulham) en Tom Cassidy (Newcastle United): voor Chris McGrath (Tottenham Hotspur), Trevor Anderson (Swin don Town), Martin O'Neill (Not tingham Forest), Derek Spence (Bury), David McCreery (Manches ter United) en Sammy Mcllroy (Manchester United).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11