Komst monnik maakt einde aan Thaise democratie Sadat wil in 1977 akkoord met Israël Mogelijk twee zetels meer voor SPD/FDP Smith houdt vast aan oorspronkelijk plan Een grote boodschap vraagt zware maatregelen. AUTOMATISCH SPAREN Vandaag denken g» LEIDSE SPAARBANK ventilatietechniek PONDERDAG 7 OKTOBER 1976 BUITENLAND SALISBURY/LONDEN/ WASHINGTON (UPI/DPA) - De Rhodesische leider Ian Smith heeft reeds de mogelijkheid van een impasse aangestipt op de komende be sprekingen over een zwart meerderheidsbewind in zyn land, nog voor de constitutio nele conferentie is vastgesteld. Smith zei gisteren dat hij naar de conferentie gaat met de be doeling vast te houden aan de voorstellen die hem door Henry Kissinger zijn voorgelegd en die Rhodesiê heeft geaccepteerd. Zwart-Afrika heeft deze voor stellen echter grotendeels af gewezen en de Verenigde Sta ten hebben het standpunt inge- dat de voorstellen on derwerp van onderhandeling zijn. Gezien de recente toe spraak voor de algemene ver gadering van de Verenigde Na ties van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Crosland sluit ook Londen zich bij dit laatste standpunt aan. Als reactie op de toespraak van de Britse bewindsman zei pre mier Smith gisteren dat Cros- lands opmerking dat de "vijf punten (van het Kissinger- pakket) open zijn voor onder handeling schijnt aan te duiden dat de Britse regering afwijkt van de voorwaarden van de Brits-Amerikaanse voorstellen die mij op 19 september in pre toria door dr. Kissinger werden voorgelegd. Ik wens duidelijk te stellen", zo zei Smith, "dat mijn collega's en ik naar de ko mende conferentie gaan met het positieve doel de voorlopige regering in te stellen aan de hand van de Brits-Amerikaanse voorstellen die ik heb aanvaard. Het is in het belang van alle Rhodesiërs, zowel blank als zwart, dat dit zo snel mogelijk wordt verwezenlijkt. Ik hoop daarom dat op de conferentie geen tijd wordt verspild aan niet ter zake doende problemen die buiten het terrein van de goedgekeurde voorstellen val len". De blauwdruk die door Kissin ger is voorgelegd, en die later door de vijf zogenaamde "frontlijn-staten" van Afrika is afgewezen, behelst de invoer ing van een meerderheidsbe wind in Rhodesiê binnen twee jaar. Als eerste stap daartoe moet een voorlopige regering worden ingesteld, bestaande uit een raad van state en een raad van ministers. De raad van state zou half blank, half zwart moe ten zijn, meteen blanke voorzit ter zonder stemrecht. Zijn taak is het toezien op het totstand komen van een grondwet. De raad van ministers zou overwe gend zwart zijn, maar de porte feuilles van defensie en open bare orde zouden bij blanke bewindslieden moeten berus ten. kan worden genomen over de plaats en de datum van de con stitutionele conferentie. Dit hebben regeringsfunktionaris- sen gisteren bekendgemaakt. Ze wisten echter niet wanneer precies de details zullen worden openbaar gemaakt. Minister Crosland is morgen te rug van zijn bezoek aan de al gemene vergadering van de VN. Hij zal dan een bespreking heb ben met Ted Rowlands, zijn onder-minister voor Afrikaanse Zaken die gisteren in Londen terugkeerde van een reis voor een week, in gezelschap van zijn Amerikaanse collega William Schaufele, door zuidelijk Afri ka. WOLFSBURG (Reuter, SP) - Een fout in de stemmentelling na de jongste algemene verkiezingen zou de links-liberale regerings coalitie in West-Duitsland twee zetels meer kunnen opleveren. Dit hebben verkiezingsfunctio narissen gisteren bekendge maakt. Het verkiezingsbureau in Wolfs- Premier Seni Pramoj van Thai- BANGKOK (Reuter) - In Thailand heeft de verschijning van een kaalge schoren monnik op straat het einde ingeluid van het experiment met de democratie dat drie jaar heeft geduurd. Een snelle militaire staatsgreep volgde gisteren na bloedige ongeregeldhe den die hun oorsprong vonden in diezelfde monnik, ex-maarschalk Kitti- katsjorn. Admiraal Sa-ngad Tsjaloryoo greep, aan het hoofd van een uit sluitend uit militairen bestaand "regeringshervormingscomité", de macht nadat eerder op de dag bij hevige gevechten tussen linkse studenten, rechtse demonstranten en de politie dertig mensen waren gedood en honderden gewond. De 60-jarige admiraal, die pas dins dag als minister van Defensie in de regering was opgenomen, heeft inmiddels in een radiotoespraak gezegd dat de "principes van de mocratie strikt zullen worden nage leefd". Hij kondigde de staat van beleg af, verbood alle politieke bij eenkomsten in de hoofdstad Bang kok en stelde een uitgaansverbod in van middernacht tot vijf uur 's ochtends. Ook censuur op de pers is ingesteld. De grondwet is buiten werking ge steld, evenals de wet op de partijpo- litek, hetgeen inhoudt dat de mili tairen direct zullen regeren en dat vooralsnog een eind komt aan de normale politieke activiteit. Monnik Oud-premier Thanom Kittikats- jom die in 1973, na een studente- noproer waarbij 72 mensen werden gedood, tot aftreden werd gedwon gen en in vrijwillige ballingschap ging leven, keerde 19 september in Thailand terug om als monnik zijn intrek te nemen in een boeddhis tisch klooster. Hij zei hiermee ge volg te geven aan een wens van zijn ziekelijke vader en weigerde in te Portugese parlement aan het werk LISSABON (UPI) - De Portugese wetgevende vergadering, het eerste vrije gekozen parlement in een halve eeuw, is gisteren aan zijn zit tingsperiode begonnen. Het parlement hield zijn inaugurele vergadering op 3 juni en ging daarop vrijwel meteen op reces. In die tijd hebben partijvertegen- woordigers in commissievergader ingen gewerkt aan het opstellen van de regels voor de parlementaire procedure. gaan op „een verzoek van de rege ring van premier Pramoj om weer naar het buitenland te vertrekken." De studenten, met name van de Thammasat-universiteit in Bang kok, vreesden dat de ex- maarschalk opnieuw een greep naar de macht zou doen en demon streerden voor zijn uitwijzing. De regering-Pramoj, die de laatste tijd al aan gezag had ingeboet, zette Kittikatsjom echter niet het land uit en de betogingen werden hevi ger tot de autoriteiten dinsdag be sloten de universiteiten te sluiten. Actie politie De studenten bezetten de teit en gisteren ging de politie tot actie over. Gedurende zes uren klonk het oorverdovende lawaai van automatische wapens, grana ten en terugstootloze geweren waarmee de politie zich een weg vocht naar de universiteitsgebou- Sommige studenten sprongen in een snel stromende rivier en ver dronken. Anderen gaven zich aan de hoofduitgang over en werden in elkaar geslagen en gelynched door een woedende menigte rechtse be togers. Hun lijken werden ver brand. In een regeringsverklaring, vlak voor de militaire machtsgreep, kre gen de studenten de schuld van het geweld omdat zij de universiteit hadden bezet. Na de slag vormden rechtse aan hangers van de ex-maarschalk een levende muur om het boeddhisti sche klooster waar de 65-jarige Kit tikatsjom vorige maand was inge trokken. Ongeveer 10.000 betogers trokken naar de regeringsbgeouwen en eis ten het ontslag van drie ministers uit het kabinet van premier Pramoj. Zij dienden te worden vervangen door twee ministers van de rechter vleugel die hij eerder had verwij derd. Seni Pramoj beloofde ontslag te nemen als de drie weigerden op te stappen. Twee uur later, om zes uur in de avond, grepen de militai ren de macht „Bescherming" Met de coup lijkt een einde te zijn gekomen aan Thailands experi ment van de democratie, dat drie jaar geleden begon na de val van Kittikatsjom. De nu afgezette pre mier Seni Pramoj gold als een han dig politicus, die al 30 jaar de woe lige politiek van Thailand heeft overleefd. In april werd hij geïnstal leerd als premier, voor wat zijn derde ambtstermijn had moeten worden. Pramoj leidde een coalitie regering nadat zijn democratische partij 115 van de 179 zetels had ge wonnen. De 71-jarige Seni Pramoj nam toen het roer over van zijn jon gere broer Kukrit Pramoj, die Seni in 1975 was opgevolgd maar die bij de parlementsverkiezingen niet werd herkozen. Te oordelen naar hun uitlatingen zijn de gebroeders Pramoj niet el- kaars politieke vrienden Kukrit le verde vaak kritiek op de bekwaam heid van zijn broer als regeringslei der. Hy zei eens dat Seni de demo cratische partij bestierde "als een oude man die voor zijn particuliere postzegelverzameling zorgt". De besluiteloosheid van het kabinet-Pramoj over de vroegere heerser Thanom Kittikatsjom leidde tot scherpe protesten van zowel links als rechts. De premier bood 23 september zijn ontslag aan, maar kwam de volgende dag terug met een gewijzigd kabinet. De spanningen verdwenen echter niet en zij vonden gisteren hun hoogtepunt in de militaire staats greep. Leider Admiraal Sa-ngad Tsjaloryoo, de leider van de militaire coup, was voorheen bevelhebber van de strijdkrachten en dinsdag pas was hij beëdigd als minister van Defen- De militairen spelen al tientallen ja ren een grote rol in het Thaise be stuur sedert in 1932 een militaire staatsgreep een einde maakte aan de absolute macht van de monarch, de koning van Siam. De naam van het land werd in 1939 gewijzigd in Thailand. Gedurende de ruim 40 jaar die op de eerste mili taire staatsgreep volgden, heeft het land verscheidene experimenten met parlementaire democratie ge kend, maar de militairen bleven de dominerende rol spelen. Het oproer van oktober 1973, dat een einde maakte aan het bewind van Kitti katsjom, bracht meer diepgaande veranderingen. Thailand scheen zich langzamerhand te gaan aan passen aan de nieuwe situatie die was ontstaan door de Amerikaanse terugtrekking uit Zuidoost-Azië. En ook nu weer schint de rol van koning Bhoemibol, hoofdzakelijk ceremonieel maar hoog gewaar deerd, onaangetast. Tijdens de Egyptische militaire parade werden gisteren ook wapens v van het type Sam 6 passeren hier het pyramide-achtige monument voo ADVERTENTIE aan morgen. Recht op het doel af: studeren, trouwen, bouwenreizen ...QT n spaarplan elke maand een vast bedrag - maakt f ^Tyv)wensen snel bereik baar. Dat kan^A automatisch Van 5/ uw salaris of 4pE= 30^ pensioen bij de takkr CAIRO (UPI) - Na het afnemen van een militaire parade t.g.v. de derde verjaardag van het begin van de oktober-oorlog heeft de Egyptische president Sadat gisteren verklaard dat 1977 het jaar moet zijn van het werken aan een algemene vredes regeling tussen de Arabische lan den en Israël. Op een bijeenkomst zei het staats hoofd dat aan de stap-voor-stap- benadering van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, een einde geko men was. "Na de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen in november en de komst van het jaar 1977 moet de volgende stap zijn een poging om een algemeen akkoord te berei ken". Voor het eerst werden in de parade zes grond-raketten van het Russi sche type Scud getoond die doelen in Israël kunnen treffen.'Voorts werden Russische Mig-23- onderscheppingsvliegtuigen, Franse Gazelle- en Britse onder- zeebootbestrijdingshelikopters, en Britse anti-tankraketten meege voerd. Voor de parade zei de minister van Oorlog, generaal Gamassy: "Wij ge loven dat de politieke inspannin gen moeten worden gesteund door een waakzame en deskundige mili- Ongeluk met Cubaanse DC-8 door sabotage? BRIDGETOWN (BARBADOS) (Reuter) - Een Cubaanse DC-8 is gisteren bij het eiland Barbados in de Caraïbische Zee gestort. Alle 78 inzittenden kwamen daarbij om het leven. Van officiële zijde wordt niet uitgesloten dat het toestel door sa botage is verongelukt. Er zou zich een explosie aan boord hebben voorgedaan. Het vliegtuig stortte in zee binnen twintig minuten nadat het van het vliegveld van Barbados was opge stegen. De gezagvoerder meldde dat hij in moeilijkheden verkeerde en naar Barbados terugkeerde. Men brengt de mogelijkheid van sabotage in verband met de activi teit van Cubaanse vluchtelingen, die voor het Castro-bewind zijn uit geweken. alle bij de burgeroorlog be- taire macht. Maar terwijl wij wijden aan het (Israëlische) gevaar trokken partijen het daarmee in het oosten, zijn wij bedroefd over zijn. het feit dat onze veiligheid wordt bedreigd dcor een broederlijk Ara bisch land in het westen", aldus Gamassy, zinspelend op Libië. korte verklaring voor de pers zei Joemblatt dat hij in Parijs "ge willig oor" had gevonden. In Liba non zelf riep Libanees links een al- De Libanese linkse leider Kamal gemene mobilisatie uit en legde het Joemblatt is gisteren uit Parijs trokken naar Algiers en Tripoli de burgeroorlog in zijn land te be- langs de hoofdweg ten oosten spreken met Algerijnse en Libische Beiroet, leiders, voordat hij naar Egypte Links bereidt zich op Joemblatt is drie dagen in Parijs geweest, waar hij verscheidene af- onderhandelaars in Damascus het gevaardigden van regering en op- niet eens konden worden. "Dit be- positie heeft gesproken. Dat blijkt tekent dat Assad en Arafat elkaar niet meer te hebben opgeleverd niet zullen ontmoeten en dat de Sy- dan een voorzichtige belofte Franse hulp bij het organiseren v een rondetafelconferentie, w; 5 zullen voortgaan met hun i litaire ambities in Libanon", aldus de radio. burg liet weten dat een vergissing heeft geleid tot de verdwijning van 10.000 stemmen in het dis trict Wolfsburg-Helmstedt. Vol gens een woordvoerder van het bureau waren de meeste stem men voor de SPD. Een voorlopige berekening heeft uitgewezen dat niet de christen democratische kandidaat Kohier de meerderheid in het kiesdis trict Wolfenbütl kreeg, maar de socialistische kandidaat Hauck. Na de telling van zondag had de SPD/FDP in de Bondsdag een voorsprong van acht zetels op de CDU/CSU. Zorgen De zorgen van Helmut Kohl, de CDU-kanselierskandidaat die het zondag bij de parlementsver kiezingen net niet haalde, wor den nog vergroot doordat nu ook een conflict dreigt met zijn col lega Franz Josef Strauss, voorzit ter van de Beierse zusterpartij CSU. Volgens het weekblad Quick heeft Strauss zich tijdens een nachtelijk feestje na de ver kiezingen in München in ondub belzinnige en weinig kiese be woordingen over CDU-politici uitgelaten. Hij zou zijn kritiek gericht hebben op al die CDU-kopstukken, die door hun slechte verkiezings campagne er schuld aan zijn dat de Unie de absolute meerderheid niet heeft gehaald. Ongenadig trekt de grillige Beier van leer tegen de CDU-leiders die nog steeds de illusie van een bondge nootschap met de liberale FDP koesteren. Aangezien ook kanse lierskandidaat Helmut Kohl tot gisteren in dit opzicht nog hoop vol gestemd was, kan de kritiek van Strauss niet anders dan ook op Kohl persoonlijk gericht zijn geweest. Geheim Gisteren hebben de twee bondge noten en rivalen elkaar op een lang geheim gehouden plaats de Bonner woning van Strauss ge troffen en een uur lang naar men mag aannemen in duidelijke taal van gedachten gewisseld. Voordien had Köhl trouwens al een bezoek bij de FDP-voorzitter minister van Buitenlandse Zaken Genscher gebracht, om daar te vernemen wat iedereen in Bonn al lang wist dat Genscher vas thoudt aan de coalitie met de sociaal-democraten. Labiel Overigens laat Köhl het publiek en zijn verontruste achterban ook weten dat hij niet de gewoonte heeft zijn informaties te betrek ken uit geïllustreerde tijdschrif ten of uit geruchten. Het is duide lijk dat de krappe nederlaag van zondag de toch al uiterst labiele verhouding tussen Köhl en Strauss niet heeft verbeterd. Extra zorg voor Köh, die al gekweld wordt door de vraag of hij het vei lige minister-presidentschap van de deelstaat Rijnland-Palts nu moet opgeven voor de ongewis heden van het parlementariërs- bestaan in Bonn (vermoedelijk wordt het dan toch dat laatste). Daar vindt hij Strauss niet alleen naast, maar ook tegenover zich. En steeds is er de dreiging dat de Beier besluit zijn partij CSU over het gehele Bondsgebied uit te breiden, om bij komende verkie zingen de nu nog ontbrekende procenten binnen te halen. Tegenover iedereen die het wilde vertoonde Köhl gisteren ook nog zijn stralende overwinnaarsglim- lach. Maar het gebaar werkte al routineus, hij was al lang niet blij ADVERTENTIE Het toilet en z'n direktc omgeving worden regelmatig geteisterd door kwalijke dampen. En dan bedoelen we niet alleen de direkte gevolgen van een grote boodschap. Ook de penetrante spuitbusgeurtjes waarmee we die gevolgen te lijf gaan. Lapmiddelen! Je verdrijft vieze lucht niet met andere geurtjes. Neem liever de volautomatische toiletventilator van Itho (f 121,-). Die zuigt onverbiddelijk af en geeft er frisse lucht voor terug. Er is ook een niet-automatische uitvoering voor f 92,50. Als u een beetje fijnsnuiver op het gebied van frisse lucht bent, dan stapt u vandaag nog naar uw Itho-installateur. Een fijne neus verdient't beste. Postbus 21 - Schiedam

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9