"Een patiënt heeft recht op straf" rimboe op zolderkamer Voorhouter heeft privé GULDENS TE GEEF Directeur-geneesheer St. Bavo over brandstichting: Hans de G 9Straf is wel terecht. Het was gevaar lijk STREEK Ondanks de vele verwijten meent mr. Teekens dat de leiding van de Bavo volkomen te goeder trouw is geweest. "Maar het is wel krankzinnig, dat iemand 'die nooit in de maatschappij heeft ge leefd volgens dié normen wordt beoordeeld. Hans heeft nog de zware tijd in de inrichting mee gemaakt. Zoiets drukt wel een stempel op je". Dr. Van der Werf tenslotte: "Als dit twintig jaar geleden was gebeurd hadden we het inderdaad binnen de inrichting opgelost. Maar ons streven is nou juist meer open heid te krijgen. Ik dacht dat onze gedachtengang logisch was. Maar ik heb niet gerekend op de emotionaliteit van de buitenwe reld" aldus een vermoeide dr Van der Werf. DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 NOORDWIJKERHOUT - Rond Hans de G., de 45-jarige patiënt van de psychiatrische inrichting Sint Bavo in Noord wijkerhout, wordt om het hardst touwtje getrokken Dinsdag werd door de Haagse rechtbank tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van vijf dagen en een geldboete van vijftig gulden veroordeeld. Hans, al meer dan23 jaar patiënt van de Bavo, heeft er enige keren brand gesticht. 'Hij is wel degelijk ten dele toere keningsvatbaar" zegt geneesheer- directeur Van der Werf. "Zelf wil de leiding niet straffen, dat vindt ze ouderwets, ze laat het een ander doen" "Die man wordt gestraft voor iets waarvoor hij nu juist wordt verpleegd" stelt daartegen over een verontwaardigde advo caat, mr. Teekens. Hans zelf zegt in beroep te willen gaan: "Ik moet vijftig gulden boete betalen, en dat heb ik niet"# Tens lotte de Cliëntenbond - een vereni ging van ex-psychiatrische patiën ten - die de Bavo-leiding ervan heeft beschuldigdHans aan de jus titie te hebben overgeleverd. Door Miep de Graaff Mr. Teekens heeft kritiek op het open beleid van de Bavo, dat vol gens hem nu volkomen Taalt. "Als de verpleging geen vruchten af werpt, moetje bij jezelf te rade gaan om te kijken wat er voor verbete ring vatbaar is. Dat moet binnen de inrichting opgelost kuneen wor den. Volgens het rapport van Van de Kroef, de psychiater, komen die brandstichtingen van Hans voort uit het ziektebeeld.Het is dan toch te gek dat psychiater zegt; schuif die man maar door? Dat is het af schuiven van je eigen verantwoor delijkheid", aldus een heftig beto gende mr. Teekens. Mr. Teekens: "Het is niet gebleven bij passieve aangifte van het ge pleegde feit. Bij monde van Offer- haus en dr. Mulder (de gerechtsp sychiater) zijn om corrigerende maatregelen verzocht. Binnen de inrichting was al langer beken dat Hans de neiging had tot pyroma- nie.Als je dat vermoeden hebt, zou je hem moeten begeleiden dat je een nieuwe brand voorkomt. Die begeleiding is dan kennelijk niet voldoende geweest. Dat is niet de schuld van de patiënt."Mr. Teekens zegt zélf de cliëntenbond verzocht te hebben blijvend betrokken te zijn bij de zaak Hans. In samenwer king met deze bond werd psychia ter Van der Kroef gevraagd een tegenrapport over Hans te schrij- Eerder had de rechtbank dr. Mul der gevraagd een verslag over Hans te schrijven. Mr. Teekens noemt dit rapport "onbevredigend". De psy chiater zou alleen hebben uitgewijd over de slechte geestelijke en fy sieke toestand van Hans. Van der(Werf ziet geen andere op lossing dan een dergelijke straf, binnen een vrije inrichting als de Bavo de laatste jaren pretendeert te zijn. Patiënten kunnen vrij in- en uitlopen, het dorp ingaan als ze willen. Van der Werf vindt die vrijheid voor 348 van de 350 chronische patiënten "een zo groot goed" dat hij die paar uit zonderingsgevallen van patiën ten die zich niet aan die vrijheid aanpassen op de koop toe wil Die uitzonderingsgevallen resul teerden onder meer in twee zelf moorden en nu die brandstich ting. "Hans zit hier helemaal niet omdat hij pyromaan zou zijn. Hij reageert op die vrijheid door het stichten van branden, maar daarom is dat geen afwijking van Hans. Diefstallen, of kleine din gen, dat zouden we nooit aange ven. Maar dit is een bedreiging voor honderden mensen. Vooral omdat het oude gebouwen zijn". Mr. Teekens heeft er bij de recht bank voor gevochten dat Hans ontoerekeningsvatbaar ver klaard zou worden. "Waarom? Omdat ik een duidelijke relatie zie tussen het gepleegde feit en het ziektebeeld. Als je voor klep- tomanie naar een inrichting moet en je gaat daar uit stelen - wat Hans de G.: ,JJie boete kan ik niet betalen, want ik moet limonade en shag kopen tenslotte je dwang is - dan ga je toch ook de cel niet in?" Volgens Van der Werf houdt die vrijheid onder meer in, dat pa tiënten dezelfde rechten, maar ook dezelfde plichten hebben. "Ze kunnen net zo goed als wij een bon voor te hard rijden krij gen. Daar hebben ze recht op. Als je zegt het is een patiënt, laat maar gaan, dan discrimineer je ze", zegt de geneesheer, in wiens inrichting een paar jaar geleden strafmaatregelen als de isoleercel afschafte. Van der Werf geeft wel toe, dat het vrije systeem Hans de kans heeft gegeven brand te stichten. Hans zelf, eerst onvindbaar, wil best over zijn veroordeling pra ten. Zegt meteen dat hij geen vijf tig gulden boete kan betalen. "Want ik moet limonade en shag kopen en ik krijg maar vijf gulden per dag". Hans zegt wat bin nensmonds, het wel terecht te vinden dat hij wordt gestraft. "Want het was gevaarlijk. Maar ik wil wel liever naar de gevangenis. Het is hier niet zo leuk meer. Ze zeggen dat ik niet fatsoenlijk kan eten". Mr. Teekens: "Hans heeft dat in een opwelling gezegd, dat hij in hoger beroep wil gaan. Ik vind het pri ma, maar Hans beslist. Hoger be roep is een goede zaak, omdat deze kwestie principieel uitge maakt zou moeten worden. Maar ja, het gaat allemaal over het hoofd van Hans heen. Hij heeft tenslotte al een terechtstelling moeten doormaken. Vijftig gulden Dr. Van der Werf: "Natuurlijk kan de Bavo die vijftig gulden voor Hans betalen. Maar ik vraag me af of dat zinvol zou zijn. Heus, ik heb met Hans te doen. Maar als het nog eens gebeurt moet hij weg. Ik heb goede hoop dat hij vandaag geen brand meer sticht. Morgen ook niet. Maar over een half jaar? De begeleiding zou één op één moeten zijn. Die begeleiding kunnen we hem voor een tijdje wel geven, maar niet voor jaren. En zoiets kan jarenlang duren. Maar daar hebben we de man kracht niet voor". Raadsman Teekens vindt het een "merkwaardige zaak" dat door de hoofd portier, op verzoek van de Bavo-leiding een rapport is ge schreven dat in het dossier van justitie terecht is gekomen. "Misbruik maken van het ge stelde vertrouwen" vindt Teek- "Beslist niet waar" meent Van der Werf. "De portier is wel eens voor me ingesprongen na de brand, toen de patiënten verhoord wer den door de recherche. Ik zat daar bij, om de patiënten wat op hun gemak te stellen. U begrijpt, dat neemt nogal wat tijd in beslag, vandaar dat de portier voor me insprong. Hij kent natuurlijk alle patiënten erg goed". Advocaat Teekens ....krankzinnig.... Concert in Soefi van Randy Weston KATWIJK - Zaterdagavond (9 ok tober vindt in Katwijk een bijzon- derconcert plaats. De Amerikaanse pianist/componist Randy Weston zal die avond een concert geven in de tempel van de Soefi bewging Deze tempel, ook wel bekend als „Universal Murad Hassil" ligt in de duinen aan het eind van de boule vard en is toegankelijk voor ieder een. Randy Weston werd naar Ne derland gehaald voor een korte tournee, zo zal hij onder meer in Rijswijk en Groningen optreden terwijl er ook een optreden is gep land voor het Avro-programma "Jazzspectrum-live" in theater Pe pijn in Den Haag. Randy Weston is beïnvloed door een mixture van jazz en Afrikaanse ritmes, waarin ook duidelijk invloeden van Art Ta- tum, Duke Ellington en Thelonius Monk terug te vinden zijn. Henk van Ulsen in 't Mallegat KATWIJK - De bekende toneelspe ler Henk van Ulsen is morgen, vrij dag 8 oktober, te gast bij open jon gerencentrum 't Mallegat aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee. Vanaf 20.15 uur is Van Ulsen daar voor gesprekken, voordracht, dis cussie en gedichten. Iedere belang stellende - met name ook buurtbe woners, zo zei beroepskracht Tejo Janssens ons - is van harte welkom op deze avond. De toegang is gratis. Op zaterdag 9 oktober is er in 't Mal legat een optreden van „de Veul- poepers". Deze elf man sterke groep brengt geëlectrocuteerde volkskunst. Ze gebruikt instru menten als mandolines, gitaren, orgel, drums, saksofoon en derge lijke. Voor „de Veulpoepers" is de toegang niet gratis. Ruilbeurs in Hazerswoude HAZERSWOUDE - Morgenavond vanaf zeven uur, wordt in de zaal van het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw in Hazers- woude-dorp een ruilbeurs gehou den. Munten, rijwielplaatjes, post zegels, ansichtkaarten, sigareband- jes enz. zijn daar te ruil. Toegang: één gulden. Jongeren tot 16 jaar een kwartje. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Ik veeg mijn voeten op een platgestreken Braziliaanse zoetwater otter, terwijl schuin boven me een brulaap aan stalten lijkt te maken op mijn nek te springen. Vlak achter me hangt een wurgs lang en iets verder op ontwaar ik een hapgrage vleesetende vis. Vlak bij het raam kijkt een kro kodil in mijn richting en als ik me niet vergis ligt daar op de vloer ook nog een jaguar. Een deur zwaait open. Ik sta voor ruige vo gelspinnen, sprinkhanen, vuist dikke torren, een kaaiman en gif tige slangen op sterk water. Nog een deur gaat open. Schedels, een grote soepzeeschildpad, een lui aard en opnieuw slangen. Rimboe Ik bevind me in de Linaeuslaan in Voorhout op de zolderverdieping van drs. E. Jonkers, tot voor kort werkzaam in Suriname van waaruit hij de Nederlandse rege ring advies uitbracht over door Suriname ingediende ontwikke lingsprojecten. Maar nu Suri name onafhankelijk is geworden is drs. Jonkers (hij studeerde afin de indologie) naar Nederland te ruggekeerd. Hij nam wel zijn privé-oerwoud mee. Bij elkaar een paar kamers vol opgezette dieren waarvan hij de meeste ook zelf heeft gevan gen. "In Suriname", zegt hij, "had ik mijn eigen dierentuintje met veel levende have. Daar heb ik helaas afscheid van moeten ne men. Gelukkig heb ik wat herin neringen aan Suriname kunnen meenemen. De sfeer van de rim boe hoef ik in Voorhout niet te missen. Nu zit ik vaak op zolder. Volgens mijn vrouw te vaak. Maar ik moet gewoon nog even wennen aan de grote overgang". Zyn collectie opgezette viervoe ters, slangen, schelpen en sche dels is eigenlijk maar bijzaak. De grote passie van de in Indonesië Drs. Jonker kan zich op zijn zolder in Voorhout weer terug wanen in de rimboe. geboren doctorandus is het ver zamelen van vlinders. De jacht met het schepnet is hem voortref felijk afgegaan. Tijdens zijn twintig Surinaamse ja ren ving hij zo'n 4000 soorten kleurige fladderaars. Meestal in de vrije weekeinds maar ook op zijn dienstreizen per bootje naar de Surinaamse binnenlanden. "Waar ik ook ging had ik mijn netje bij me", zegt hij. "Hoe het komt weet ik niet, maar ik heb nu een maal de drang in me om vlinders te vangen. Ik dacht dat zal wel over zijn als ik eenmaal uit Suri name weg ben. Maar het gevoel is gebleven. Ik ben pas terug van vakantie in Frankrijk. Daar ben ik ook op jacht gegaan. Twintig soorten heb ik er gevangen. Ik kon het gewoon niet laten". Drs. Jonkers heeft er zo zijn eigen methodes op nagehouden om vlinders in zijn netje te krijgen. Een probaat lokmiddel van hem was een papje van ftjngeprakte rotte bananen waaraan wat sui ker en rum was toegevoegd. Dat smeerde hij dan uit op wat boomstammen en geen vlinder in de buurt die de reuk van deze "lekkernij" kon weerstaan. Ze aten er van, raakten door de al cohol verdoofd en dan ver scheen de vlindervanger ten to nele om met zijn netje toe te slaan. Hij trok er ook dikwijls 's nachts op uit om jacht te maken op nachtvlinders. Voor het bana- nenpapje in de plaats kwam dan het licht van een paar sterke lampen, ook een best lokmid del. Netje Maar niet altijd ging het zo van een leien dakje. "Ik heb wel eens een paar jaar achter een bepaalde vlinder aangejaagd voordat ik 'm in mijn netje had. En zo zijn er meer die zich moei lijk laten vangen. Bijvoorbeeld de snelvliegende Agriasvlinder of de hoogvliegers die je alleen maar te pakken kunt krijgen als je met je netje ook hoog gaat zit ten. Meestal maakte ik dan in een woudreus een platformpje. Ik heb meer van die halsbre kende toeren moeten uithalen. Maar daardoor heb ik nu wel één van de grootste collecties Surinaamse vlinders ter we reld", zegt de Voorhouter, die jaren geleden fraaie exempla ren uit zijn verzameling model liet staan voor een Surinaamse postzegelserie. De ruim 4000 vlindersoorten zijn eerst geprepareerd en daarna onder elkaar vastgeprikt in met naast en glasplaat af te dekken houten dozen, waarin ze veilig zijn voor vernietigende schimmels. Gemiddeld gaan er zo'n vijftig vlinders in een doos. Vlinders Drs. Jonkers: "Er zullen altijd mensen blijven die het onzin vinden dat er vlinders worden gevangen. Tot op zekere hoogte geef ik die mensen gelijk. Ik ben het met hen eens als het gaat om soorten die nog maar heel weinig voorkomen. Maar in Su riname is dat niet het geval. Daar zijn er vlinders te over. En Nederland kan er ook wel een paar missen". Of ik maar zo goed wil zijn iemand uit deze omgeving een glazen pot met guldens cadeau te doen. Dat verzoek kreeg ik gisteren van marketing-manager Feitsma van het Leidse uitzendbu reau LUBA (Nieuwe Rijn). En hij vertelde me ook waarom. „Ter gelegenheid van het 3-Octoberfeest hebben we in onze eta lage een pot met guldens neergezet. Iedereen mocht raden hoe veel er in zaten. Wie het juiste aantal raadde zou de pot mee naar huis krijgen. Alle 500 deelnemers hebben echter de plank misgeslagen. Niemand heeft dus gewonnen. Maar die 307 gul dens die er in zaten willen we wel op een prettige manier kwijt. Kunt u ons een handje helpen?" Aan die noodkreet geef ik graag gehoor. Zelfben ik niet zo snel op een goed idee kunnen komen. Dus vraag ik het u maar. Bel me maar op om te vertellen wie u die paar honderd gulden van harte gunt. Het mag uw in nood verkerende buurman zijn, een kennis die in de penarie zit, of misschien heeft u een groep mensen in gedachten. Uit de „aanmeldingen" die binnen gaan komen maak ik dan wel een keuze. Die hoort u nog. Misschien dat er nog meer mensen geen raad weten met hun geld. Deze rubriek wil dan voorlopig wel als tussenstation gaan fun geren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4