Nieuw AZL: gevolgen voor heel Leiden Kritiek over ontgroening bij geologie Leiden voor kweekreactor? "Die jongen was als een zoon voor mij PARTIJ VAN DE ARBEID DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 S0S2BI® ten realiseren dat langs de spoorlijn tuurlijk ook aan de orde komen bij gebouwen met een hoogte van on- bestudering van de door universi- geveer 45 meter komen te staan, teit en AZL gepropageerde variant Verder zal men de verkeerssituatie C. Maar belangrijkste punt van plan nog eens nauwkeurig moeten be- C is de door universiteit en AZL kijken. Daarbij zal de vraag aan de voorgestelde grondruil. De ge- orde komen hoe de auto's gepar- meente kan subsidie krijgen van LEIDEN - De grondruil die in het plan van universiteit en academisch ziekenhuis tot stand zou moeten worden ge bracht met de gemeente Leiden, heeft blijkens het rapport „Ter reinkeuze Nieuwbouw Acade misch Ziekenhuis" grote voorde len voor universiteit en zieken huis. Zo zou de subfaculteit bio logie een goede plaats kunnen krijgende medische faculteit zou blijvend gebruik kunnen maken van de bestaande pre klinische torens langs de Wasse- naarseweg en verder zou over wogen kunnen worden om bij de vestiging van de subfaculteit biologie een hortus van beperkte omvang en met een beperkt aan talfuncties in dit gebied te pro jecteren. Het laatste doorbreekt volgens universiteit en AZL de eenzijdigheid van functies, er wordt een groene long in het ge bied ondergebracht en de door- schnjdbaarheid wordt bevor derd. Als het plan van universi teit en AZL wordt uitgevoerd, zou verder de faculteit sociale wetenschappen in de oude ge bouwen van het AZL worden ondergebracht, evenals het Gaubius Instituut, dat nu aan de Herenstraat zit. Het Rijks herbarium, nu aan de Schel penkade, zou bij de subfaculteit biologie moeten intrekken. male hoeveelheid grond overblijft. Logtenberg schreef hierover als zijn persoonlijke mening: "Voor het verkrijgen van een goede inte gratie met andere woonwijken is dit terreingedeelte van voldoende omvang. Plan B heeft alsdan het voordeel dat van de voor open baar gebruik bedoelde functies, zoals winkels, crèches, groenvoor zieningen e.d., een meervoudig ge bruik kan worden gemaakt". Maar men zal zich daarbij ook moe keerd moeten worden: op uitge strekte parkeerplaatsen of in par keergarages. Deze laatste vorm van parkeren is voor het AZL duurder, maar vergt minder ruimte. Deze laatste punten moeten na- het Rijk bij het verwerven van gronden in de Leeuwenhoek, al thans: er valt over te praten volgens wethouder Waal. Die subsidie maakt woningbouw mogelijk op deze dure grond. Maar het deel dat de gemeente zou kunnen krijgen van het oude AZL-terrein is voor woningbouw ongunstig gelegen en daarvoor ook waarschijnlijk van te geringe afmetingen. Daarentegen, vooral met het oog op de toekom stige Schiphollijn, is deze grond uiterst gunstig voor commerciële instellingen en grote kantoren. Afwachten Gehoord de discussies over wo ningbouw in de Stevenshofjespol- der, is het waarschijnlijk dat een deel van de commissieleden voor ruimteUjke ordening voor zoveel mogelijk woningbouw in de Leeu wenhoek zal zijn. Het is nog de vraag in hoeverre B en W in hun advies aan Den Haag hier rekening mee zullen houden. En dan moet uiteindelijk nog maar afgewacht worden wat het kabinet beslist. Want wat de verschillende partijen ook allemaal willen: in Den Haag wordt beslist. En deze beslissing kan grote gevolgen hebben voor heel Leiden. TOM MAAS LEIDEN - De beslissing die het Kabinet binnen korte tijd zal nemen over de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden is niet alleen voor de universiteit en het AZL van groot belang, maar evenzeer voor de gemeente. Zoals gisteren bekend werd, zijn er nu drie bouwplannen ontwikkeld. Voor Leiden is het van vitaal belang hoeveel grond naast deze nieuw bouw "overblijft" voor woning bouw. Of.Voor de bouw van kantoren. Want bij het plan waar universiteit en AZL de voorkeur aan geven zou de gemeente de be schikking kunnen krijgen over een gedeelte van het oude AZL-terrein, vlak achter het station langs de spoorbaan: een plaats waar wo ningbouw uitgesloten moet wor den geacht, maar des te aantrekke lijker voor grote kantoren en derge lijke zaken zoals ook op het Schut tersveld gepland. In 1975 heeft de gemeente de grond in de Leeuwenhoek, tussen de Wassenaarseweg, Plesmanlaan en Rijksweg 44, aan het Rijk verkocht. Toen werd gedacht aan nieuwbouw van het AZL naast het bestaande complex. De gemeente zou dan kunnen beschikken over de strook grond tussen deze nieuwbouw en de al bestaande nieuwbouw van de universiteit, verderop langs de Wassenaarseweg. Maar bij deze handel maakte de gemeente twee verstandige bedingen. Ten eerste als de bouwplannen zouden wor den gewijzigd zou de gemeente de niet benodigde grond kunnen te rugkopen; en ten tweede: de ge meente zal zoveel mogelijk mee werken om de wettelijke procedu res soepel te laten verlopen bij nieuwbouwplannen, mits overeen stemming wordt bereikt over de indeling van het terrein. Op 15 oktober zal een commissie waarin ambtenaren van verschil lende ministeries zitten een rapport uitbrengen aan staatssecretaris Klein (Onderwijs en Wetenschap pen) over de nieuwbouw van het AZL. Op grond van dat rapport, waarin de drie mogelijkheden op een rijtje zullen worden gezet, zal het Kabinet een beslissing nemen. Maar gezien bovengenoemde be dingen is het begrijpelijk dat de in terdepartementale commissie ook wel het standpunt van B en W van Leiden in het rapport wil opnemen. Op zichzelf is het natuurlijk prach tig dat de gemeente iets mag in brengen over de nieuwbouwplan nen. Maar de overhaaste wijze waarop alles nu moet worden afge handeld maakt het bijna onmoge lijk weloverwogen te adviseren. Eind augustus kreeg de gemeente vertrouwelijk de drie mogelijke bouwplannen met een rapport over de voor- en nadelen. De chef van de afdeling Stadsontwikkeling, Ver keer en Grondzaken M. A. Logten berg heeft dit rapport bekeken en er zijn persoonlijke mening over op papier gezet. Vervolgens kwam 27 september een brief uit Den Haag waarin gevraagd-werd of B en W "zo mogelijk voor 1 oktober" hun op vattingen wilden geven. Wethouder Waal (stadsontwikke ling) schreef terug dat hij dan eerst toch de commissie voor ruimtelijke ordening moest raadplegen waarbij de (nog vertrouwelijke) plannen in de openbaarheid moesten worden gebracht. De interdepartementale commissie ging hiermee tenslotte akkoord, en zo werd er dan giste rochtend in alle haast een perscon ferentie belegd in het stadhuis om de plannen te presenteren. En van de commissieleden voor ruimte lijke ordening wordt verwacht dat zij vanavond, anderhalve dag na de presentatie van de plannen, een we loverwogen uitspraak doen. Er zijn drie plannen ontwikkeld in de loop der tijd. Het plan A ten tijde van de grondtransactie tussen Rijk en gemeente ging er vanuit dat een heel nieuw ziekenhuis" gebouwd zou worden naast het bestaande. Het oude AZL zou dan gebruikt worden om er andere delen van de universiteit in te huisvesten, en de gemeente zou de beschikking krij gen over een strook grond tussen het nieuwe AZL en de al aanwezige universitaire nieuwbouw verderop langs de Wassenaarseweg. Dit plan wordt door alle partijen op dit mo- van het bestaande complex van het Academisch Ziekenhuis met uitzicht op het polikliniek-gebouw aan de Wassenaarseweg ment als minst geschikte be schouwd. Universiteit en AZL geven nu sterk de voorkeur aan variant C waarbij de nieuwbouw meer aansluit op de bestaande gebouwen langs de Was senaarseweg. De nieuwbouw reikt vanaf de hoge pre-klinische toren aan de Wassenaarseweg tot aan het Legermuseum aan de Plesman laan. Maar de helft van het oude AZL-terrein aan de kant van de spoorlijn kan daarbij ontruimd worden. Universiteit en AZL stel len zich daarbij een grondruil voor met de gemeente: de gemeente geeft de oorspronkelijk gereser veerde (bovengenoemde) strook grond aan de universiteit, en de universiteit op haar beurt geeft de helft van het oude AZL-terrein. Over de consequenties van een en ander dadelijk meer, want er is nog een variant B in het geding. "In feite een waanzinnig idee" riep Koppelaars (lid College van Be stuur van de universiteit) op de persconferentie uit over plan B. Maar de bouwcoördinator van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen ir. Doets heeft zich opgeworpen als groot voorstander van dit plan, waarbij begonnen wordt met de nieuwbouw op de sportvelden van het Piet Paaltjen- spad, en waarbij vervolgens stukje bij beetje het oude AZL plaats moet maken voor het nieuwe. Zo komt dan het nieuwe ziekenhuis op de plaats van het oude, waarbij nog enkele oude gebouwen gehand haafd kunnen blijven. Universiteit en AZL zijn fel tegen dit plan omdat het niet aan de eisen zou kunnen voldoen, en vooral ook omdat zij gedurende vele jaren een grote chaos en veel overlast vrezen van de bouwactiviteiten vlak naast de bestaande gebouwen. Dit laatste plan heeft als voordeel voor de gemeente dat een maxi Plasmeyer over brandstichting i paar LEIDEN - „Vorige week kwam ik op de markt. Toen zeiden marktkooplui: joh, ik dacht dat jij gearresteerd was". Exploitant Plasmeyer van het twee weken geleden afgebrande Burchtza lencomplex zit thuis in zijn huis in Oegstgeest in een grote leren Fauteuil, biedt een sigaret aan en vraagt wil je een vuurtje? We moeten er allebei om lachen. „Ik begrijp er nog steeds niets van: Die jongen, je kunt het aan iedereen vragen, maar hij was een zoon van me geworden. Hij zat nog op school, maar verder was hij de hele dag bij mij op de Burcht. Dat ging al zo'n anderhalfjaar zo. Toen ik hoorde dat hij de boel in brand had gestoken, mijn vrouw en ik konden het eerst niet geloven. Ik heb ook geen enkele rancune. Je kunt maar een ding zeggen: hij is ziek. Wraak dat geloof ik niet. Het is natuurlijk vreselijk dat hetgeen waar je 3 1/2 jaar hard aan hebt gewerkt, datje van niets tot iets hebt gemaakt, in vlammen opgaat, maar voor die jongen is het veel erger". 'De agenda van Plasmeyer was behoorlijk volgeboekt. Tot volgend jaar had hij al afspraken staan. De eerste dagen na de brand is hij voortdurend bezig geweest een ander onderdak voor zijn klanten te vinden. Dat werk zit er nu op. Alle afspraken zijn ondergebracht in het restaurant van het nieuwe zwembad de Zijl en in een restaurant aan de Boerhaavelaan. De antiek markt echter, het troetelkind, dat hij destijds zelf heeft opgezet, verhuisd naar de Pieterskerk. „Daar ben ik erg blij mee. Het is een idee van mej. Vos van de Culturele Raad geweest Ik ben met haar gaan praten omdat ik dacht dat de markt misschien in De Waag gehouden kon worden. Dat lukte niet, omdat al veel zaterdagen bezet waren. Toen kwam zij met het idee van de Pieterskerk en na een paar gesprekken op het stadhuis en met het kerkbestuur was de zaak rond. We krijgen een proefperiode. Zaterdag beginnen we". „Ik ben daar blij mee, want dan heb je tenminste nog iets om voor te lopen. Het is nu allemaal zo onzeker. Ik weet niet of de Burcht weer wordt opgebouwd. Dat moet nog bekeken worden. Maar intussen zit ik hier maar te wachten. Ik ben natuurlijk verzekerd, dus dat is geen punt, maar ik weet verder niet waar ik aan toe ben. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Ik moet alles uit de krant lezen, want ik heb verder geen contacten meer met ze. Op een gegeven moment ging het gerucht dat ik opgepakt was, omdat ze me in de stad tussen twee rechercheurs in hadden zien lopen. Op de markt zijn ze kwaad. Als we die jongen zien, dan doen we hem wat zeiden ze. Mijn vrouw heeft zijn moeder gebeld, om te waarschuwen, dat ze hem binnen moest houden. Je weet nooit wat mensen in een kwaaie bui doen". LEIDEN - Het ontgroenen tijdens een kennismakingsweekend voor Leidse eerstejaars studenten geo logie is voor zeven studenten aan leiding geworden zich voorlopig te distantiëren van de Leidse Geolo gische Vereniging, die de kennis makingsweekends organiseert. Zoals eergisteren in deze krant werd vermeld, worden er tijdens de kennismakingsweekends allerlei "grappige" dingen met de eerste jaars studenten uitgehaald. Zo moesten sommige eerstejaars vorig jaar met een halsband om de nek in de bus zitten, Zweedse pornografie voorlezen, en eenmaal in Duitsland aangekomen door de modder krui pen om vervolgens een paar voeten te kussen. De ab actis (secretaresse) van de Leidse Geologische Vereniging zei in een commentaar op deze gebeur tenissen dat dit soort activiteiten niet van het bestuur uitgaat, maar van enkele ouderejaars. "Wij zien er De ontgroeningsmethoden bij de geologische studenten werden eer der aan de kaak gesteld via een in gezonden stukje van de twee stu denten Wim van der Pol en Hans Beekman in het universitaire weekblad "Acta et Agenda". In middels hebben deze studenten onder de eerstejaars studenten van dit jaar een pamflet verspreid, waarin zij hun ontraden met het komende kennismakingsweekend a.s. zaterdag naar het Belgische Leuven mee te gaan. In hun pamflet zeggen de studen ten dat zij niet begrijpen waarom de Leidse Geologische Vereniging (LGVj een kennismaking met eer dergenoemde ontgroeningsme thoden prefereert boven een an dere vorm van kennismaking. "Ons inziens is kennismaking op een menselijke manier beter dan ken nismaking waarbij menselijke Geblinddoekt door de modder kruipen, vervolgens door steeds dieper water waden en aan de overzijde wacht Man het kussen van een paar voeten. Een beeld van het kennismakingsweekend van vorig jaar. waarden met voeten getreden wor den. Waarom zestig gulden betalen voor een vervelend weekend, waarbij zeer weinig informatie over geologie begrijpelijk is", aldus de studenten.. In hun pamflet zeggen ze verder dat er wel gesuggereerd wordt dat de Leidse Geologische Vereniging noodzakelijk is voor geologie- studenten, maar dat uit hun onder vindingen eerder het tegendeel blijkt. De studenten dringen erop aan dat de vereniging duidelijkheid verschaft over het doel van een kennismakingsweekend. "Als het kennismakingsweekend van dit jaar hetzelfde wordt als dat v ng jaar, dan willen we vereniging gaan oprichten die an dere kennismakingsweekends gaat organiseren", zo lichtte een van de studenten gisteren het pamflet toe. Overigens wordt de eerder gedane verklaring van de ab actis van de vereniging als zou er tijdens de kennismakingsweekends geen vijandige sfeer ontstaan, met kracht tegengesproken. "Vorig jaar", vertelt een van de stu denten, "is er nog een gevecht ge weest. De eerstejaars moesten toen in een wagentje van een rotsachtige heuvel afrijden en de bedoeling was natuurlijk dat dat wagentje zou omvallen. Een student schaafde daarbij zijn arm helemaal open. De anderen weigerden toen om in dat wagentje te gaan zitten, waarop de ouderejaars probeerden ze te dwingen. Er werden toen enkele klappen uitgedeeld. Het was een erg vervelend weekend". De recente publicaties over het ontgroenen bij de geologie- studenten zijn gisteren nog een on derwerp van gesprek geweest tij dens een vergadering van de subfa culteitsraad geologie. Daarbij werd vastgesteld dat deze publicaties "ietwat gechargeerd" waren. LEIDEN - Het gemeenteraadslid Beijen (PPR/D'66) vindt het onjuist dat de gemeente Leiden zich in de persoon van wethouder Van Aken voorstander heeft getoond van deelname door Nederland aan het Franse kweekreactorproject Super-Phénix. Beijen wil deze kwestie in de raadsvergadering van maandag aan de orde stellen. Op 23 september hebben de com- aandeelhouders van de Santenwerkende Elektriciteit- sproduktiebedrijven (SEP) beslo ten om deel te nemen aan het Franse kweekreactorproject. De NV. Elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland (EXH) zou met dit besluit ingestemd hebben, in tegenstelling tot de vertegenwoordigers van Groningen en Drente (EGD), Noord-Holland (PEN), Amsterdam en Rotterdam. Binnen de EZH zou wethouder Van Aken in een verga- l.v.m. de brand in de Burcht wordt de vergadering van 8 oktober gehouden in Boerhaavelaan 188a. Agenda: Stevenshofjespolder - Ontwerp verkiezingspro gramma - amendementen ontwerp - Statuten - verkiezing congresafgevaardigden - verkiezing leden distriktsbestuur. LEDENVERGADERING 8 oktober om 8 uur. dering die op 20 september is ge houden en een eventuele andere vertegenwoordiger zich namens Leiden achter het voorstel om deel te nemen aan het Super-Phènix- project hebben geschaard. Den Haag, Delft, Gouda en Dordrecht zouden dat eveneens hebben ge daan, terwijl de vertegenwoordi gers van Rotterdam en de provincie tegen zouden hebben gestemd. Omdat de stemmen van Den Haag, Rotterdam en de prqvincie dubbel tellen, werd de uitslag daardoor 6-4. Beijen wil van B sn W weten of deze lezing, die hij vragenderwijs geeft, juist is en of wethouder Van Aken vervolgens op 23 september als vertegenwoordiger van de EZH aanwezig is geweest op de verga dering van de Samenwerkende Elektriciteitsproduktiebed rijven. Beijens afkeuring van het stemged rag van Van Aken is gebaseerd op een motie, die in oktober 1973 op voorstel van het raadslid Hoeven (CPN) door de gemeenteraad is- aangenomen. Daarin spreekt de raad zich uit voor intrekking door de regering van de wet financiering ontwikkeling snelle kweekreactor (de discussie ging toen over het pro ject in Kalkar). Een minder verder gaande motie van het toenmalige PvdA-raadslid - nog geen wethou der - Vyi Aken werd niet in stem ming gebracht in die bewuste raadsvergadering. De gemeenteraad van Leiden heeft zich, aldus Beijen duidelijk een tegenstander van het Kalkarproject getoond, dus ligt het voor de hand dat Leiden zich ook tegen het Super-Phenix-project zou keren. Er is, aldus Beijen zelfs meer reden tot verzet omdat het Kalkar-project door de wet aan de gemeenten was opgelegd, terwijl het Franse project een zaak van de elektriciteitsmaat schappijen is. Het PPR/D'66 raads lid vindt dat B en W zich alsnog duidelijk tegen het Franse kweek reactorproject moeten uitspreken. CASSETTES Ruime keuze in de beste merken. Wij brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft gesmeed lemmet edelstaal (zilverglans) 375.- Gratis er bij: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Ter vermijding van misverstand dat zou kunnen rij zen bij kennisneming van ons be richt over de veroordeling in de helingzaak met oude prenten, stelt antiquair D. F. Kooreman er prijs op, mee te delen dat hij niet de veroordeelde K. is. Studenten bieden weerstand ■k Plasmeyer

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3