Ook vrouwen hebben recht op werk NVV-vrouwen voeren actie 'Meiden wat 7? slechte tijden' PALET ZOETIGHEID DIE GOED IS VOOR JE TANDEN 7/ :>ror"1Q(lrv0ör Tiifc, GELIJK LOON VOOR GELIJKE ARBEID DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 PAGINA Door Jan Dost P Ted Lapidus heeft een parfum en eau de toilette laten ontwikkelen, die hij de naam "vu" meegaf. Hij heeft deze geur gekozen om een zo groot mogelijk aantal vrouwen een plezierige eau de toilette te bezor gen. Vu is een fris, gemakkelijk aansprekende geur. De kleinste verpakking, ter kennismaking kost 12.95. Met een talc zijn de series O de Lancóme 6.95) en Fidji 7.95) uitgebreid, aardige cadeau-prijsjes, net als de kleine verstuiver O de Lancóme double concentration 9.95) en de Fidji 13.95). Harriet Hubbard Ayer komt half oktober ook met een serie oog- make-up-potloden. De bruine, zwarte en grijze variaties kunnen ook als eyeliner worden gebruikt 9.90). Ook Binnella is op de cadeautjes-toer. Een spray Moi-eau de toilette (50 cc) kost nu 9,95. De aqua moist is een serie voor de vochtarme huid; er zijn vier pro- dukten: cleanser (60 cc 8.50) tonic (70 cc 10.50) dagcreme (40 cc 15.75) nachtcrème (30 cc ƒ11). Een proefsetje van 2x60 en 2x25 cc kost 19.50. De re-nutriv-serie van Estee Lauder is deze maand uitgebreid met een oogcrème, zodat deze serie nu uit zeven produkten bestaat. Binella heeft nu ook een ge kleurde dagcrème, de moisturizing dav cream bronze. Tube 50 cc 10.75. Helena Rubinstein lanceert een nieuwe geur „Blazer", gemaakt door Ann Klein voor de sportieve HELSINKI - De schors van de berk is de grondstof voor een nieuw revolutionair wapen tegen tandbederf, xylitol. Het is een soort suiker, of eigenlijk een suiker-alkohol, die dezelfde werking heeft als gewone sui ker, maar geen tandbederf ver oorzaakt. De stof, die in Finland in volledige productie is geno men, wordt daar al verwerkt in bijvoorbeeld snoepjes, kauw gom en tandpasta. De ontdekker is de Finse tan darts dr. Kauko Makinen, die met proeven heeft aangetoont dat xylitol tandbederf zelfs voorkomt. In Scandinavië staat xylitol be kend als berkensuiker. Het smaakt niet alleen net als sui ker, het ziet er ook zo uit. Ook het aantal calorieri is gelijk. Maar het is en blijft duurder dan suiker. Makinen wijst er op dat zijn stof het grote voordeel heeft dat het voor iedereen aan vaard baar en ook voorkinderen bruikbaar is. Experimenten die zijn uitge voerd aan de universiteit van Turku leverden treffende resul taten op. Twee groepen studen ten namen er aan deel. De ene groep kauwde een jaar lang xylitol-kauwgom, de andere conventionele kauwgom op ,e-basis. Aan het eind van de proefperiode hadden de deelnemers van de tweede groep gemiddeld per persoon drie nieuwe gaatjes in hun ge bit, de anderen geen enkele. Deze resultaten worden nu ver geleken met soortgelijke Ame rikaanse onderzoekingen onder dan na definitieve goedkeuring van het Nationaal Instituut voor Tandverzorging. Van alle Finnen boven de acht tien heeft ongeveer 23 procent een kunstgebit. Proeven heb ben aangetoond dat de bacterie die tandbederf veroorzaakt zich niet aan xylitol aanpast. Er zijn schoolkinderen. De Finnen ho pen natuurlijk dat hun xylitol in de toekomst de Verenigde Sta ten zal veroveren en met name de Finse kauwgomfabrikanten wachten met spanning de ont wikkelingen af. Maar ze zullen hun produkten niet eerder op de Amerikaanse markt brengen Tien gram Volgens Finse wetenschaps mensen kan een dosis van tien gram xylitol per dag caries ge heel voorkomen. Om deze hoe veelheid binnen te krijgen is het voldoende tweemaal per dag de tanden met de stofte poetsen en twee xylitol-kauwgommetjes te gebruiken. Om dit aan te tonen is een enorm onderzoek gehouden dat bestond uit 21 met elkaar in verband staande experimenten, een van de grootste studies op dit gebied die ooit is uitgevoerd. Het belangwekkendste van de experimenten was een tweeja rig onderzoek naar eetgewoon ten waaraan honderd mensen deelnamen. Daarbij bleek dat by mensen die gewone suiker vervangen door vruchtensuiker het tandbederf met 30 tot 40 procent afneemt en by mensen die xylitol gebruiken met 90 procent. Bij een andeic proef neming namen ménsen naast hun gewone dosis suiker min der dan tien gram xylitol per dag in ia kauwgom. Dat bleek voldoende om de ontwikkeling van tandbederf geheel te stop pen en tandbederf in een heel vroeg stadium zelfs te genezen. De groep die in dezelfde tyd een zelfde hoeveelheid gewone 4cauwgom gebruikte vertoonde het normale beeld: gemiddeld drie gaatjes per jaar. DAVID HA WORTH o.m. de superfrost creamy oog schaduw in 12 verschillende kleu ren. Het is een combinatie van crème en poeder die gemakkelijk opbrengt en lang mooi blijft. De NW-vrouwen pikken het niet langer. Nog steeds worden vrou wen achtergesteld bij mannen als het om het recht op arbeid gaat. De wettelijke gelijkheid in beloning tussen man en vrouw heeft daar nog niets aan veranderd Het NW-vrouwencontact is hier tegen in het geweer gekomen. Niet alleen de mannen, maar ook - en vooral - de vrouwen zelf moeten wakker worden geschud. Want, ook vrouwen hebben recht op ar beid! Omdat van dit recht in de praktijk van alledag niet altijd evenveel te recht komt, riep een teleurgestelde vrouw tydens een vorig jaar ge houden cursus "vrouw en vakbe weging" vertwijfeld: "Meiden wat een slechte tijden". Dat heeft lang nageklonken in de oren van het NW- vrouwencontact. Die kreet werd ook het parool voor de actie die nu op touw is gezet. Overal in het land worden discus sies op gang gebracht om de rol van de vrouw in het arbeidsproces eens goed aan de kaak te stellen. Uit die discussies moeten eisen voort vloeien om de discriminatie van vrouwen in werksituaties radicaal uit te roeien. Die eisen zullen bij de vakbonden worden gedeponeerd. En zij moeten in de onderhandelin gen met de werkgevers uiteindelijk de kastanjes uit het vuur halen. Volgens de NVV-vrouwen is het niet een loze kreet om van discri minatie te spreken. Uit vele ge sprekken met werkende is dit gebleken. Veel ven van hun rechten geen gebruik te maken. Een klacht indienen tegen onge lijke beloning? Ze durven het niet, uit vrees voor ontslag. Vragen om 't minimumloon? Ze doen het mis schien, maar horen dan: nou meis- f PTILÖ171 je, voor jou hebben we twee ande ren die voor minder willen werken. De NVV-vrouwen kunnen een on uitputtelijke reeks van voorbeel den op ditgebied geven. Een meisje solliciteert ergens. Ze krijgt te ho ren: "Ja, vroeger namen we nog wel vrouwen aan met mulo of mavo, maar nu nemen we alleen nog me dewerksters aan op havo-niveau". Maar veel schrijnender is het voor beeld van de vrouw die bij een promotie wordt gepasseerd, omdat een mannelijke kandidaat de voor keur verdient. Want hij moet nou .eenmaal een gezin onderhouden, zo is de redenering van de werkgever. De NVV-vrouwen geloven alleen al het gelijk aan hun kant te kunnen krijgen bij de bestudering van cij fers. Bijna 60.000 vrouwen zijn als werklozen, dat wil zeggen werk zoekenden, geregistreerd bij de ar beidsbureaus. Dat is 5,7 procent van de totale vrouwelyke beroepsbevolking. Bij de mannen ligt dat lager. Vijf pro cent van de mannelijke beroepsbe volking, ofwel 155.300 mannen, zijn werkloos. Maar volgens de NW-vrouwen zijn die cijfers nog geflatteerd. De ver- oorgen werkloosheid onder de veel groter. Zeker twee tot vier keer zo groot. De belang rijkste reden daarvoor is, dat steeds meer vrouwen een baan zoeken, terwijl zij slechts uit een beperkt aantal (vrouwen)beroepen kunnen kiezen. Ook gebeurt het vaak - met name in de verzorgende sector - dat vrijwil ligers het werk doen, wat door be roepskrachten gedaan zou kunnen worden. Om de discussies in het land een beetje te kunnen stroomlijnen hebben de NVV-vrouwen een aan tal eisen voorgesteld. Daarover kan op de discussie-avonden worden gepraat. De definitieve eisen zullen aan de vakbeweging worden over legd op vier regionale bijeenkom sten. Deze vinden plaats op 30 o< tober in Rotterdam, 6 november ii. Amsterdam en Eindhoven en op 13 november in Assen. Het zou te ver voeren alle voorge stelde eisen breedvoerig te behan delen. De belangrijkste volgen hier onder de overheid moet bij de stimule ring van de werkgelegenheid in de zwakke regio's grote nadruk leggen op het scheppen van nieuwe ar beidsplaatsen, ook v de gewestelijke arbeidsbureaus moeten werkzoekende vrouwen, die zich nog niet hebben laten in schrijven, stimuleren om dat wel te doen. het onderscheid naar sexe personeelsadvertenties moet i den afgeschaft, tenzij de sexe aantoonbare voorwaarde is het vervullen van de functie. de GAB's moeten actief zijn bij de opsporing van vacatures voor vrouwen, met name ook voor part time-werk. er moeten oriêntatie-ci komen voor vrouwen, die terug wil len keren op de arbeidsmarkt. bij noodzakelijke afvloeiing van personeel, mogen sexe en gehuwde staat niet als maatstaf worden ge hanteerd. De herplaatsbaarheid van de werknemers moet het hoofdcriterium zijn. Voor de nieuwe wintermake up Femme - Femme (zie foto) heeft Lancóme veel bestaande produk ten gebruikt. Nieuw is het crayon kohl, kohlpotlood (in grijs/blauw en zwart) waarmee een rand wordt aangebracht op de binnenrand van het bovenste ooglid. De nieuwe kleur lipstick heet "groseille' 10.10). Met acties als deze werd de wettelijke gelijkheid in beloning tussen man en vrouw, maar de feitelijke gelijkheid is nog ver te zoeken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23