Selectie Oranje telt vijf buitenlanders "Jahn": zestig jaar gymnastiek Kok voorzitter N.A.V.? Mogelijk profs op de Winterspelen Feyenoord bij Rode Ster naar nederlaag Rep niet in groep voor duel tegen Noord Ierland DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 'DEN HAAG - Het bestuur van de Nederlandse autorensport- vereniging zal de algemene ver gadering van de NAV op 4 no vember a.s. voorstellen Hans Kok te benoemen tot opvolger van Tom Meylink als voorzitter. Geruime tijd geleden werd Kok, die commissaris in het be stuur was benoemd tot vice- voorzitter van de organisatie, afgesproken werd toen dat hy aan het einde van het vereni gingsjaar zou worden voorge dragen als opvolger van Mey link. Meylink raakte vorige maand in opspraak. Zijn Alpine werd 15 kg te licht bevonden toen deze, na een protest van Fred Schre- gardus, werd gewogen. De NAV-preases werd daarna, overeenkomstig de reglemen ten, voor twee wedstrijden ge schorst en raakte zijn punten voor het Nederlands kam pioenschap kwijt. „Meylink kon zijn werkzaam heden als voorzitter niet meer combineren met zijn beroep", aldus perschef Penzo Smook. „Afgesproken was al dat Kok hem zou opvolgen. Wij zijn door de diskwalificatie bij de Trophy of the Dunes in een stroomver snelling gekomen. Het bestuur blijft het betreuren dat Meylink aftreedt. Hij is een bijzonder capabel man." Tijdens een bestuursvergader ing dinsdagavond kwam Mey link terug op een eerder gedane uitspraak dat hij terstond zijn functie zou neerleggen. Meylink vecht de diskwalifica tie overigens aan. Hij is van me ning dat de meting is verricht met materiaal dat daarvoor niet geschikt is. In het hoger beroep dat hij heeft aangetekend is nog geen uitspraak gedaan. PAGINA 17 DEN HAAG - Interim-bondscoach Jan Zwart kruis heeft gisteren de zestien spelers bekend gemaakt, van wie er zondag of maandag a.s. elf worden gekozen voor de wedstrijd van woensda gavond 13 oktober in Rotterdam tegen Noord Ier land. Het betreft hier de tweede wedstrijd voor groep vier van de voorronden van het wereld kampioenschap 1978. Eerder won Nederland in Reijkjavik met 1-0 van IJsland. LONDEN - Het bestuur van het In ternationaal Olympisch Comité (IOC) en vertegenwoordigers van de grote internationale sport bonden zullen volgende week in eèn zes dagen durende bijeen komst in Barcelona bespreken wat er tijdens de Spelen van Mon treal is misgelopen. De belang rijkste punten op de agenda zijn de weigering van de Canadese regering om Taiwan te laten deelnemen en de boycot door de Afrikaanse landen van de spelen. Het IOC is niet van plan de kwesties van Montreal op te halen maar de organisatie wil wel voorkomen dat dezelfde zaken de spelen van 1980 in Moskou verstoren. „Wij moeten onze standpunten zorg vuldig bekijken zodat een situa tie als in Montreal niet opnieuw kan ontstaan. Wij zulllen ook be spreken wat dient te gebeuren met landen, die zich terugtrek ken nadat officieel is ingeschre ven voor de spelen", aldus Lord Killanin, voorzitter van het IOC. De weigering van de Canadese re gering om Taiwan toe te laten heeft een precedent geschapen, waarover vele leden van het IOC zich zorgen maken omdat zij van mening zijn dat de Sowjet-Unie eenzelfde standpunt kan inne men ten opzichte van de landen waarmee het geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt, zoals Israël en Chili. Russische autori teiten hebben in Montreal uit drukkelijk verklaard dat alle lan den in 1980 aan de Spelen in Moskou mogen deelnemen. De verwachting is dat men tijdens de bijeenkomst in Barcelona de Sowjet-Unie zal verzoeken de uitspraken ir. Montreal tén aan zien van de deelneming van alle landen te herhalen en schriftelijk te bevestigen. De mogelijkheid om op sportief gebied maatregelen te nemen tegen Canada en de Afrikaanse landen zal volgende week ter sprake komen. Lord Killanin noch Charles Palmer, de alge meen secretaris van de' federatie van internationale sportbonden, wil zich uitspreken over moge lijke maatregelen. Verder zullen de internationale wintersportbonden voorstellen bespreken, waarin de mogelijk heid wordt opengelaten dat pro fessionals deelnemen aan de Olympische Winterspelen. Tot de groep van zestien behoren niet minder dan vijf spelers, die in 'buitenlandse dienst voetballen. Het zijn Jan Ruiter, Arie Haan en Rob Rensenbrink van Anderlecht Johan Neeskens en Johan Cruijff van Barcelona. Niet geselecteerd is Johnny Rep, voor wie Jan Zwart kruis dit weekeinde speciaal naar Spanje ging. Door oponthoud tij dens de reis zag de bondscoach hem slechts twintig minuten aan het werk. Met Neeskens en Cruijff, die in de selectie hun rentree ma ken ten koste van Jan Peters en Theo de Jong, keert Eddy Treytel terug. De Feyenoord-doelman is geselecteerd inplaats van de ge blesseerde Jan van Beveren. De groep van zestien bestaat uit doel Jan Ruiter (Anderlecht) en Eddy Treytel (Feyenoord) achter. Willy van de Kerkhof (PSV), Adri van Kraay (PSV), Wim Rijsbergen (Feyenoord), Ruud Krol (Ajax) en Wim Meutstege (Sparta), midden: Johan Neeskens (Barcelona), Wim Jansen (Feyenoord), Willy van der Kuylen (PSV), Arie Haan (Ander lecht), voor Rob Rensenbrink (Anderlecht), Rene van de Kerkhof (PSV), Johan Cruyff (Barcelona), Ruud Geels (Ajax) en Kees Kist (AZ'67). Militairen Het Nederlandse militaire elftal, dat volgend jaar onder leiding van coach Jan Zwartkruis voor de voor ronden van het CISM- wereldkampioenschap tegen Alge rije, Frankrijk en Marokko zal spe len, begint 12 oktober zijn oefen campagne in de legerplaats Os- sendrecht met een wedstrijd tegen NAC. De technische leiding van de ploeg berust voorlopig bij Dick Buitelaar van de KMA in Breda, te- Wereldbeker basketbal bij Real Madrid BUENOS AIRES - Het basketbal team van Real Madrid heeft in Buenos Aires het tiende wereld kampioenschap Voor clubteams gewonnen. Aan dit toernooi namen de sterkste ploegen van vier conti nenten (Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Europa) deel. De Spaanse ploeg, die de laatste wedstrijdtegen de universiteitsploeg van Missouri met veel moeite met 102-97 (52-42) won, bleef ongeslagen. Mobil Girgi Varese uit Italië werd tweede. In de laatste wedstrijd versloegen de Ita lianen Obras Sanitarias uit Argen tinië met 81-77. De eindstand van het toernooi is: 1. Real Madrid (Spa), 2. Mobil Girgi Varese (Ita), 3. Obras Sanitarias (Arg), 4. Amazonas Francas (Bra), 5. Universiteit van Missouri (VS), 6. Asfa Dakar (Sen.). vens trainer van de zaterdag- eersteklasser NSW in Numans- dorp, nu Zwartkruis zich met het Nederlands elftal bezighoudt De selectie bestaat uit Emi Brandts (De Graafschap), Paul Bij- vanck en Frans Hoek (beiden Vo- lendam), Geert Jansen (Sparta), Rob de Kip (Haarlem), Hans Kok en Ed Kraal (beiden Telstar), Tjeerd van 't Land (PEC), Ad Mellaard (NEC), Rob Monnee en Gerrie Rosmalen (beiden FC VW), Frits de Nijs (Hermes DVS), Jan Poort vliet (PSV), Chris Jansen (Go Ahead), Ben Wijnstekers (Feye noord), Johan Tukker (SC Cam- buur) en Dick van der Wulp (Wage- ningen). Later zal Ton Pattinama (Excelsior), die momenteel op mili taire oefening in het buitenland is, de selectie completeren. Johnny Rep: Niet geselecteerd. BELGRADO - Feyenoord heeft gisteravond in Belgrado een vriendschappelijke wedstrijd tegen Rode Ster Belgrado verlo ren met 1-3. Bij de rust leidden de Rotterdammers met 1-0, dankzij een doelpunt van Van Deinsen in de 33ste minuut. De Joegoslavi sche doelpunten werden ge maakt door Sestic, Calasan en Borovnica. Geflatteerd Het Westduitse voetbalelftal won in het Ninian-park in Cardiff geflat teerd met 2-0 van Wales. Het was een vriendschappelijke wed strijd, die werd gespeeld ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van de voetbalbond van Wales. De laatste twee ontmoetingen tussen beide landen, respectieve lijk in 1968 en 1969 waren beide geëindigd in een gelijkspel van 1-1. Voor West-Duitsland was het het eerste optreden sinds het eindtoernooi om het Europees kampioenschap in Joegoslavië. Helmuth Schön had zijn elftal, in vergelijking met de ploeg, die in 1974 wereldkampioen werd, op vele plaatsen gewijzigd. Slechts vier spelers (Vogts, Becken- bauer, Schwarzenbeck en Höe- ness), die er in München ook bij waren, speelden gisteren mee. Beckenbauer en Heynkes maak ten de goals. Engelse league Voor de eerste divisie-van het En gelse voetbal zijn gisteravond de volgende wedstrijden gespeeld: Newcastle United-West Brom- wich Albion 2-0, West Ham Uni ted-Leeds United 1-3. In een re play voor de derde ronde van de football league cup zegevierde Manchester United met 1-0 over Sunderland. Manchester United ontmoet in de volgende ronde Newcastle United. België De zesde speeldag in de eerste divi sie van de Belgische voetbal competitie heeft geen verrassin gen opgeleverd. De eerste zeven ploegen wonnen allemaal, zodat er aan de kop van de ranglijst niets veranderde. Uitslagen: FC Beringen-FC Win- terslag 0-2, Club Brugge-Beer- schot VAV 4-1, SC Loke- ren-Lierse SK 2-1, Standard-SV Waregem 3-1, SC Anderlecht-AS Oostende 4-0, SC Charle- roi-RWD Molenbeek 0-2, KV Kortrijk-FC Luik 2-0, KV Meche- len-SK Beveren 2-2, Antwerp FC-Cerkel Brugge 2-1. Stand aan kop: 1. Club Brugge en Antwerp 11 pnt., 3. Anderlecht 9 pnt., 4. RWDM, Lokeren, Stan dard en Kortrijk 8 pnt., 8. Beer schot en Lierse 7 pnt., 10. Cerkel brugge 6 pnt. Europa Cup II De Noordierse club Carrick Ran gers heeft zich woensdagavond geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Noordieren verloren de tweede wedstrijd tegen Aris Bonneweg (Lux) met 1-2, maar hadden de thuiswedstrijd met 3-1 gewon nen. Carrick Rangers speelt in de tweede ronde tegen de Engelse bekerwinnaar FC Southampton. Dobias eruit De Europese voetbalkampioen Tsjechoslowakije won in Praag een vriendschappelijke interland tegen Roemenië met 3-2. Voor Tsjechoslowakije scoorden Pa- nenka, Dobias en Ondrus. De Roemeense treffers kwamen op naam van Balaci en Georgescoe. Twee minuten voor het einde van de wedstrijd werd Dobias door scheidsrechter Nagy uit Honga rije uit het veld gestuurd. Deken één keer coach van tafeltennisteam UTRECHT - Carel Deken treedt op als coach van de Nederlandse tafel tennisploeg die volgende week donderdag in Delft een interland speelt tegen Polen. Voor het zeer belangrijke duel in de Europese eerste divisie was de aanvankelijk aangewezen interim-coach Dusan Tigerman niet beschikbaar. Na overleg met de spelers Nico van Slobbe en Bert van der Helm heeft de sportcommissie van de NTTB voor één keer een beroep gedaan op Deken, die lange tijd de belangrijk ste kandidaat was voor de functie van herencoach, maar op het laatste moment toch moest afzeggen. Intussen zoekt de Nederlandse Ta fel Tennis Bond nog steeds naar een geschikte opvolger voor Peter van Straelen. Een nieuwe coach moet binnen veertien dagen be noemd worden. De samenstelling van de Neder landse ploeg voor de interlandwed strijd tegen Polen zal zeer waar schijnlijk hetzelfde zijn als twee weken geleden tegen Bulgarije. Bij de heren spelen Bert van der Helm en Nico van Slobbe, terwijl Bettine Vriesekoop zo goed als zeker de ploeg zal completeren. Het begon met "stoutmoedig stoelenspringen LEIDEN - "In de Janvossen- steeg zijstraat van de Haarlem merstraat, staat een gebouw dat Prediker heet. In dat gebouw kwamen in de jaren vlak na de eeuwwisseling regelmatig de jongens van de christelijke in terkerkelijke jongelingsvereni ging "Prediker 12 vers la" ("Gedenk aan uw Schepper in de dagen uwer jongelingschap" - dit even voor de niet- godsdienstigen onder ons, RP) bijeen. Naast het stichtelijk woord, deden ze ook nog wel eens aan de beweging. En wat voor beweging: over stoelen springen. De geschiedenis zegt de stoutmoedigsten sprongen over zeven stoelen tegelijk. Het kon haast niet anders, uit deze groep moest wat naar voren komen". En zo werd dan in 1916, chr. gymnastiekvereni ging Advendo geboren (Aange naam Door Vermaak En Nuttig Door Oefening), later gewijzigd in Jahn, naar de bekende Duitse turnvader. Bovenstaande re gels zijn geplukt uit de speciale uitgave van het "Jahn Kon- takt", clubblad van de chr. gymnastiekvereniging Jahn, die in deze dagen haar 60-jarig bestaan viert. Morgen gebeurt dat met een feestavond voor de leden (er zijn er in totaal zo'n 650) in het St. Antonius Club huis; op 13 november volgt een grote uitvoering. De redactie van "Jahn Kontakt" heeft voor een attractief, zeer goed lees baar "jubileumnummer" ge zorgd, in een moderne vormge ving. Een van de beste die mij de laatste paar jaar onder ogen is gekomen. Een belangrijke bijdrage levert zonder twijfel voorzitter G. S. de Knegt. (De naam van de fam. De Knegt is zo met de historie van Jahn ver weven dat je je moeilijk kunt voorstellen dat de vereniging het vroeger ooit nog eens zon der hen heeft kunnen doen). Van De Knegt is bekend dat hij grote waarde hecht aan het "christelijk" voor Jahns naam. In zijn inleiding zegt hij dat nog eens duidelijk: "Boven de dank aan elkaar gaat dan ook onze dank uit tot God die ons in Jahn een stuk van Zijn zegeningen geeft". Een principieel man dus. En dat in een tijd waarin steeds meer (sportverenigin gen het rk of chr. voor hun naam laten vallen of beter ze als dode letters beschouwen. Het is daarom leerzaam De Knegt te volgen bij zijn uitleg wat tegenwoordig nu onder het be grip chr. sportvereniging en chr. sportbeoefening moet worden verstaan. Hij schrijft "dat sportbeoefe ning niet los kan worden gezien van je levensovertuiging. Je zienswijze ten opzichte van je leven en je lichaam bepalen mede de wijze van sportbeoefe ning". "De sport moet er zijn voor ons plezier, onze ontspanning". "In feite zijn we een sportver eniging die in eerste instantie recreatieve sportbeoefening wil mogelijk maken. En dat is heel wat anders dan sportieve re creatie, waar het alleen maar om bewegen gaat. Ik heb wel eens de indruk dat men de christe lijke sportbeweging dat etiket wil opdrukken, geen sporten maar slechts bewegen. Niets is minder waar". Tot zover lijkt het dat de essen tie van de chr. sportbeoefening het uitbannen van de prestaties is. Maar zo is het niet. De Knegt zegt daarover: "Wie een goede aanleg heeft voor de tumsport, moet ook hoge prestaties kun nen bereiken om het plezier in zijn sportbeoefening te kunnen beleven. Prikkelingen tot acti viteit hebben we nu eenmaal bij elke menselijke handeling no dig, zo ook bij de sportbeoefe ning. Goede leiding, prestaties en wedstrijden zijn van die prikkelingen bij onze sport beoefening. Hierin zijn we één van gedachten met wat we noemen de neutrale sportwe reld. Maar daar waar we onze grenzen zetten, liggen onze standpunten vaak ver uiteen. Onze grens ligt daar waar niet meer de sport ten dienste staat van ons, maar de beoefenaar zijn tijd, lichaam en persoon ten dienste van de sport moet stel len. Niet het biologisch kunnen is onze grens, maar de lichame lijke gesteldheid, de reeël be schikbare tijd voor training naast belangrijker zaken zoals studie en maatschappelijke taak als ook tot zover we er vreugde aan beleven in plaats van dat het een moeten wordt. De Knegt zegt het allemaal wel helder. Maar wat hij verwoordt is niet specifiek christelijk. Het zijn algemene, humanitaire principes die door 90 pet. van alle niet-christelijke gymnas tiekclubs van harte onder schreven zullen worden. En zo blij f je zitten met het mys terie: wat is nu precies een chr. gymnastiekvereniging? RUUD PAAUW. GROOT Mieuws /£kUU: /S By bmmbaJ Beu TUMKABOOTB/? e&LWO&J Oir H£T STEUBAJ TJO&EKK

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17