Visserij in moeilijkheden „Veilingplicht, goede sanering en een EG-zee" „Sprotvisserij en vismeel dé schuldige HARINGREDER N. PARLEVLIET: Katwijkse vissers voorbeeld voor anderen DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 13 Het "kijken" bij de haringafslag in Katwijk: het keuren van de haring vlak voordat het veilen begint. KATWIJK - "Als Lardinois zegt dat er volgend jaar eigenlijk he lemaal geen haring mag w orden gevangen, dan praat-ie gewoon de biologen na. Maar of die daar gelijk in hebben, betwyfel ik ten zeerste. Van tijd tot tijd wordt er toch nog genoeg ha ring gevangen, ik kan nou niet zeggen dat die zee zo leeg is. Het staat me eigenlijk helemaal niet aan om zoiets als die quotering van bovenaf te dirigeren. Als we allemaal gewoon vissen en er is op een gegeven moment niet genoeg meer, dan stopt men wel. Als hét later dan weer aan trekt, komen er vanzelf weer vissers bij". Directeur N. Parlevliet van de Katwijkse haringrederij M. Par levliet - tevens penningmeester van de haring-rederij vereniging "De Vuurbaak" in Katwijk - reageert met enige vermoeide matheid op de uitspraak die de Europese landbouwcommissa ris ir. Pierre Lardinois nog maar kort geleden deed: "De harings tand in de Noordzee is er zo slecht aan toe, dat er volgend jaar eigenlijk helemaal geen ha ring meer mag worden gevan gen". Wat Parlevliet betreft blijft welke Nederlandse visser dan ook zonder beperkingen door- vissen op de Noordzee, waarbij hij aantekent dat het kwaad voor de visstand duidelijk el ders schuilt. De Katwijkse re der, in zijn eenvoudige kantoor aan het Prins Hendrikkanaal in het vissersdorp: "Dat kleine beetje haring dat Nederland boven water haalt is op de in ternationale vangst van geen betekenis. Vooral niet als je dat naast de sprotvisserij van de Denen zet Denemarken mag 400.000 ton sprot vangen per jaar. De biologen zeggen dat er met de sprot minstens tien pro cent kleine haring meekomt. En dat is minstens 40.000 ton ha ring die volwassen had kunnen worden met een gewicht van 200.000 tot 300.000 ton. En dan te bedenken dat Nederland 13.400 ton haring toegewezen heeft gekregen Russen Wij halen het bericht van enige dagen terug aan, waarin werd gemeld dat er Kamervragen zijn gesteld over Russische vissers die zich mogelijk niet aan inter nationale afpsraken houden. De heer Parlevliet reageert direct "Denemarken zit in de EG, en als zo'n land dan op een derge lijke manier met de sprot zijn gang kan gaan Er wordt zo veel geschreeuwd over de Rus sen. Ze zouden zich niet houden aan de verplichting op haring te vissen met een maaswijdte van veertig milimeter. Als je onze overheid mag geloven worden ze echter van tijd tot tijd gecon troleerd. Bovendien hebben ze quota, waarop ze door hun ei gen overheid worden gecontro leerd". "De Noren en de Denen beper ken hun vangst - wanneer ze genoeg consumptieharing heb ben gevangen - soms tot vissen voor vismeel. De Russen vissen niet eens alleen voor vismeel. Die gebruiken daar alleen afval voor. Nee, de sprotvisserij en die voor vismeel zijn wel de grote schuldigen voor het feit dat er op een gegeven moment minder haring is. Ga maar na: ze halen jonge haring op. Volgens de biologen hebben we nu te maken met slechte broedjaren, maar in 1975 was er volop kleine haring te vangen. Die was ech ter te klein voor consumptie. En als de Hollanders daar niet op vissen, terwijl de Denen die te kleine haring ophalen voor hun vismeel, tja, dan is ze het jaar daarop uiteraard niet meer te vangen. Dat is makkelijk zat, dacht ik". Oplossing Reder Parlevliet - eigenaar van de kotter KW 167 die met het schip de WR 32 een span vormt - gelooft dat er voor boven staande problemen slechts één oplossing is die uit drie onder delen bestaat. Hij werkt daar met het volgende betoog naar toe: "Nederland heeft dit jaar voor lopig een quotum van 13.400 ton toegewezen gekregen. Half ok tober wordt bekend gemaakt hoe groot het definitief zal zijn voor dit jaar. Ik denk dat we dat tonnage met z'n allen al aardig aan het benaderen zijn. Maar we vangen voorlopig gewoon door. Wensen van Katwijkse schol- en tongvisserij KATWIJK - De ontevreden geluiden van de Nederlandse vis serijwereld blijven week in week uit met grote hardnekkig heid de kop opsteken. Steeds weer komen zaken rond deze bedrijfstak in de actualiteit, die nimmer ook maar een ónder- toon van vrolijkheid in zich dragen. De krantenkoppen van de afgelopen twee weken spreken daarbij voor zichzelf"Vissers boos over rechtsongelijkheid", "Eten van vis in de toekomst een luxe", "Engelsen bezetten Sowjet vissersschip" en "Visserijgrens van 200 mijl van het grootste belang". Het is slechts een greep uit al dat negatieve dat er jammerlijk uxt de visserijwereld is te melden. De problemen doen zich met name voor bij de haring- en de schol- plus tongvissers. Onder deze twee groepen bevinden zich diverse zeelieden uit de Leidse regio, uit het vissersdorp Katwijk. Onze verslaggever Jos van der Meer ging in deze gemeente op pad om daar de gevoelens van de direct betrokkenen voor deze weinig opgewekte materie te peilen. Hierbij zijn zwaarmoedige relaas. Er staat toch nog niets vast. Ik denk overigens dat 20.000 ton voor Nederland al aan de krappe kant zal zijn, maar met een beetje beleid is daar wel een besomming uit te maken". "Verleden jaar is het voor ons op de Noordzee geen slecht ha ringjaar geweest, en toen is de vangst niet zo gek veel hoger uitgekomen als 20.000 ton. Ik geloof dan ook dat als je een quotum van die grootte hebt met daarnaast een beperking van de sprot-en vismeel- visserij, de haringstand op den duur wel zal verbeteren. Maar als dat niet wordt gedaan, dan schiet je met de hele vangstbe perking zoals die nu is helemaal niets op Amper aanwas De haringvisserij floreert niet meer zoals vroeger. Om dat te illustreren verstrekt de niet al te juichend overkomende Parle vliet enig cijfermateriaal: vorig jaar zijn er liefst zeventien trai lers afgevallen, zodat er nu nog slechts 45 bij de Redersvereni ging voor de Nederlandse Zee visserij zijn aangesloten. Er worden nu jaarlijks nog zo'n 300.000 kantjes haring van 90 kilo opgehaald, in 1952 zijn dat er 1.250.000 geweest. De sche pen die zijn uitgevallen zijn niet meer vervangen. Hoe staat het dan met de arbeidsmarkt? Par levliet verzekert ons: "Dit alles heeft toch niet tot werkloosheid onder de vissers geleid. Dat komt vooral doordat er amper aanwas is onder vis sers. Of vissers een uitstervend ras zijn? Nee, dat zou ik niet zo zuiver willen stellen. Ja, de vissersstand wordt kleiner, er wórdt meer geïmporteerd op haring- en makreelgebied. Maar daardoor sterven ze nog niet uit. Zolang er nog een vloot is .Maar er komen inderdaad weinig jonge vissers bij, weinig jongens uit Katwijk ook". Onze conclusie: de heer Parle vliet heeft de blik niet al te op timistisch op de toekomst ge richt. De reder zegt ietwat gela ten: "Ach, je leeft met de dag, hé. Zolang je tegen die van gstbeperking zit aan te kyken, zolang de vraag wat er met de internationale visserijgrenzen gebeurt nog niet is beant woord .dat geeft onzekerheid, hè. Je hebt je kosten, de olie wordt bijna elke dag duurder en het eind is nog niet in zicht. Dan zeg ik: door de koude sanering, doordat er bedrijven mee zijn gestopt, kun je de prijzen beter in de hand houden. Je bent met een kleiner groepje, er is meer eendracht, je kunt betere af spraken maken. Daardoor ko men er gunstiger prijzen uit de bus. Dat is iets positiefs. Maar door onze hoge inkoopprijzen van met name olie en door de hoge sociale lasten, wordt dat positieve weer volledig teniet gedaan Kijken en nog eens kijken KATWIJ K - De Katwijkse tong en scholvissers, die toch altijd de naam hebben gehad een apart soort zeemansvolkje te zijn doordat zij minder de nei ging hadden zich van welke van bovenaf opgelegde maatregel dan ook maar iets aan te trek ken, verkeren anno herfst 1976 op een heel andere manier in een opmerkelijke uitzonder ingspositie. Het blijkt namelijk dat zij dezé opstandigheid nu goeddeels hebben laten varen, om haar in te ruilen voor een zo volledig mogelijke aanpassing aan de internationaal opgelegde quoteringsmaatregelen. Een opvallende vorm van stuivertje wisselen, die overigens niet ge heel van eigenbelang blijkt te zijn gespeend. Woordvoerder J. Ouwehand van de Vereniging van Schip pers Eigenaren (die voor 50% tong- en scholbedrijven onder haar leden heeft en voor de an dere helft rondvisschippers) zegt namelijk niet alleen met enige opgewektheid twinke lend in de ogen: "Ik heb er nog niet van gehoord dat er ook maar één Katwijkse visser door de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van Land bouw en Visserij is gepakt". Hij voegt er meteen aan toe dat "het ongebreidelde vissen van met name tongvissers uit andere gemeenten twee grote nadelen met zich meebrengt, doordat ze er bij het begin van het seizoen meteen op los zijn gaan vissen en al in mei aan hun quota wa- De kwade gevolgen zijn: de prijzen blijven ietwat lager door de voor de Katwijkers niet- verwachte grotere aanvoer in deze tijd van het jaar; en de on derhandelingspositie van Ne derland zal slechter zijn wan neer er over de verdeling van de visgronden nieuwe internatio nale afspraken gaan worden gemaakt. Nadelen, die bij de Katwijkers vanzelfsprekend extra hard aankomen, omdat zij aan de oorzaak ervan part noch deel zeggen te hebben. Afschaffing Bij het kwade gevolg nummer I speelt de afschaffing enkele ja ren terug van de veilplicht een niet onaanzienlijke rol. De heer Ouwehand - in zijn kantoor- van-de-stalen-bureaus in het nieuwbouwpand aan de tvpisch-Katwijkse Burgerdijk- straat - verhaalt vol krachtda digheid over die toch zo nood zakelijk geachte plicht. Een be toog, waarbij het voorbeeldige gedrag van de Katwijkse vissers niet onopgemerkt kan blijven bij ons: "Nu die veilplicht eraf is, kan de zaak volkomen uit de hand lo pen. Door dat buiten de veiling om verkopen, dat trouwens al leen buiten IJmuiden gebeurt, wordt het hele marktbeeld ver stoord. Een viskoper koopt bij de veiling voor 12 gulden per kilo tong. Die kan hij voor 15 gulden in Parijs verkopen. Maar een andere viskoper koopt bui ten de veiling om voor tien gul den per kilo. Die rijdt dan naar Parijs en verkoopt voor 13 gul den. Het ligt dan voor de hand dat die Fransman in het vervolg bij die tweede handelaar koopt. Het gevolg is: oneigenlijke con currentie die nadelig is voor de Katwijkse vissers omdat die wel naar de veiling gaan. Zij hebben hun quotum namelijk uitgesmeerd over het hele sei- Ver op zee Dat laatste blijkt ook al weer het nodige nadelige in zich te dra gen: "De Katwijkers maken rei zen waarbij ze alleen op schol vissen. In twee weken tijd van gen ze maar 150 kilo tong. Maar schol vang je ver op zee. De vis sers uit Urk, Texel, Den Helder gaan intussen onder de kust liggen en halen 1500, 2000 kilo tong per week op terwijl ze al aan hun quotum toe zyn. En dat is nota bene de groep die je nu het hardst hoort schreeuwen over die vangstbeperkingDit alles geeft onvrede bij de Kat wijkse vissers, jongens die overweekse reizen van tien da gen maken om schol bij de Doggersbank te vangen. Die willen ook wel het weekeinde thuis zitten en toch dezelfde in komsten hebben De conclusie van de heer Ou wehand: "Een eerste vereiste vind ik dat die veilplicht er weer Komt. Om te voorkomen dat er ongecontroleerd wordt aange voerd, dat er geen marktversto ring meer kan optreden. Anders worden mensen die zich aan de quotering houden daarvoor ge straft. Want er is meer aanvoer waardoor de prijzen zakken en het jaar daarop zal er minder vis zijn. Gecontroleerde aanvoer is gewoon erg belangrijk voor de visstand". Typerend voor de omvang van de visstand is de volgende op merking van Ouwehand: "Ze vissen nu met zwaardere sche pen dan vroeger. In 1960 had den wij een schip van 150 pk thuis. Als je hoort waarmee we binnenkwamen, dan sta je met je oren te klapperen. Daar ko men ze nu mee binnen met een schip van 1500 pk Het ge volg: tong kost in de winkel momenteel zo'n 25 gulden per kilo Uitleg Wanneer de heer Ouwehand een nadere uitleg geeft van zijn vrees voor een verslechtering van de Nederlandse onderhan delingspositie, komt het woord Russen om de hoek kijken. Ouwehand over de quotering, die voor 1977 is vastgesteld op 9200 ton tong en 35.600 ton schol: "Wij van de Schippers Eigena ren in Katwijk zijn erg bang voor die positie, hè. Tweederde van onze vangst gebeurt op een ander z'n continent. Bovendien hebben wy tachtig procent van de tongaanvoer in Europa in handen. En dan moet die minis ter straks gaan verdedigen dat je in eikaars wateren mag vis sen .Wat zullen die buiten landers dan wel niet zeggen?! Als ze hun zones voor eigen vangst door ons gedrag uitbrei den tot vijftig mijl, dan kunnen we wel dag met ons handje zeg gen". In het kader hiervan vind ik het ook erg belangrijk dat die EG- zee er komt, een 200 mijls-zone. Je kunt dan ook de Russen we ren, want hun schepen zijn net stofzuigers. Die zuigen alles zó op. Als je van de jongens hoort wat die voor een schepen heb ben En dan zegt men wel dat zij niet op schol of tong vissen, maar die vis komt toch mee bij hun vangst en ze gooien heus niks terug, hoor. Kijk, als die EG-zee er komt, dan worden we aan alle kanten gecontroleerd. De Noordzee wordt afgesloten en ieder land krijgt zijn eigen strook. Je mag wel in eikaars wateren komen, maar dat is dan gebonden aan regels. Er kan dan niets meer door de beugel en dan zeg ik: dat is prettig, want de Katwijkers houden zich aan de regels, zoveel moge lijk". Grootte Het grootste probleem voor de tong- en scholvisserij vindt se cretaris Ouwehand de grootte van de Nederlandse vloot "Die ongeveer 400 schepen die we hebben zijr. veel te veel voor het quotum. Er moet een stuk van de vloot af, anders heeft nie mand een bestaan aan deze vis serij mits de minister ingrijpt natuurlijk. Ik zie het volgend jaar met angst en beven tege moet als er maatregelen tegen de overtreders van de quotering gaan worden getroffen". "Als de sanering van de vloot volgend jaar niet op gang komt, dan krijgen we nog een hoop el lende. Maar als die 60.000 pk die eruit moet inderdaad gaat, dan is er niet veel aan de hand. Maar ja, veel reders zitten met een vreselijk hoge schuldenlast, er is nu eenmaal in voorgaande ja ren te gemakkelijk gefinancierd buiten Katwijk. Die mensen zijn blij met elk weekje vangst Opwekkend En dan tot slot nog een opwek kend rekensommetje van de heer Ouwehand: "Werkloos heid? Nee, daar is geen sprake van. Omdat de meeste schepen onderbemand varen. Als er een schip gesaneerd is, kunnen ze zo weer op een andere kotter te recht. Pel de arbeidsbeurs maar. er loopt niet één visser. Als er door die nieuwe sane ringsregeling zestig schepen gaan, dan zijn dat 300 man. Je houdt zo'n 300 kotters over en die kunnen er makkelijk alle maal één man bij nemen. Nou, dan ben je er al". ,\v.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13