Maredorp wil wonen en bedrijvigheid combineren Heath sprak op congres Britse Conservatieven Thorarollen begraven Geen geld voor rehabilitatie? Thaise meisjes moeten Nederland verlaten PRINS IN GENEVE Lezers schrijven Wereldraad kerken: boycot Amro blijft DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 Morgen zal in Maredorp een lij vige krant verspreid worden met een verkorte versie van "Maredorp in de steigers". De bedoeling is de bevolking wat meer bij de plannen te betrek ken. De komende maanden zul len de buurtbewoners en be langhebbenden hun mening over het ontwerp-rapport ken baar moeten mak^n. "Tot nu toe heeft een flink deel van de wijk het planwerk maar over zich ""heen laten komen", merkte een van de vertegenwoordigers van de buurt vanmorgen op bij de presentatie van het rapport. Wethouder Waal verklaarde erg onder de indruk te zijn van het degelijke werk. Toen de begro ting voor 1977 ter sprake kwam, waarin voor Maredorp geen geld beschikbaar zal zijn, gaf Waal te kennen dat hij daar "erg over in zat". Maredorp heeft in een brief aan de gemeente al geprotesteerd omdat zonder geld het werk aan de wijk niet door kan gaan. Waal zag wel enig perspectief door wat te schuiven met bedragen in de begroting. Maar het is de vraag of het hele bedrag dat Maredorp gevraagd heeft eruit zal komen. De vertegenwoordigers van de buurt wezen erop dat het voor de geloofwaardigheid erg be langrijk is dat er iets gebeurt in de buurt. Er zal overigens in derdaad iets gaan gebeuren, want voor het groengebiedje bij de Mirakelsteeg zijn de plannen nu rond en is de subsidie van CRM binnen. LEIDEN - Om het wonen in Maredorp in ere te herstellen wil de projectgroep Maredorp een aantal woonerven aan leggen, het zware vrachtverkeer zoveel mogelijk weren en waar mogelijk nieuwe woningen bouwen. Maar de nadruk op de woonfunctie betekent "allerminst een heksenjacht op de bedrijven. Een gewone uitbreiding van een niet hin derlijk bedrijf is aanvaardbaar". Dit staat te lezen in het ontwerp- rapport "Maredorp in de steigers" dat door de projectgroep Maredorp is geschreven als vervolg op de nota "Fundament voor Maredorp"- Op grond van die nota werd Maredorp een rehabilitatiegebied waarvoor speciale subsidies beschikbaar worden gesteld. Het is de bedoeling dat tot december over het nu ver schenen ontwerp-rapport wordt gediscussieerd, waarna op grond van de resultaten van die discussies een bestemmingsplan ontworpen kan worden, waar precies in wordt aangegeven wat wel en niet mag gebeuren in Maredorp. Doelstellingen In „Maredorp in de steigers" staat een aantal doelstellingen die con creet worden uitgewerkt. Zo wil de projectgroep streven naar een vei liger verkeer in Maredorp. Hierbij wordt de aanleg van een aantal woonerven voorgesteld, bijvoor beeld in de Janvossensteeg tussen Clarensteeg en Oude Vest. Er is ook een voorstel om de auto's te weren van het Havenplein. Om dat gedeelte van Maredorp (tussen Haven en Pelikaanstraat) meer le ven in te blazen stelt de project groep voor om twee bruggen voor fietsers en voetgangers aan te leg gen over de Oude Vest en de Oude Rijn, in het verlengde van de Koe straat. De meest ingrijpende maatregelen zullen genomen moeten worden op het gebied van de woningbouw. Vooral in het gedeelte tussen Mare en Janvossensteeg zijn veel slechte woningen te vinden. Daarom heeft de projectgroep nieuwbouwplan- nen voor de Mirakelsteeg. Het is de bedoeling dat de woningbouwver eniging "Werkmans Woningen deze bouw in de sociale sector zal reali seren. In de ongeveer twintig wo ningen zal ruimte zijn voor kleine gezinnen en bejaarden. Het kleine huizenblok naast de Rundersteeg zou de projectgroep willen slopen: er zou daar een pleintje kunnen komen met rondom nieuwbouw zoals bij de Mirakelsteeg. In totaal zullen in Maredorp ongeveer 70 nieuwe woningen gebouwd kun nen worden. De projectgroep pleit voor nieuwbouw waar herstel van de oude bebouwing onmogelijk is of te duur. Pakhuizen Er bestaat geen bezwaar tegen niet hinderlijke bedrijven in de buurt. Eventuele uitbreiding van derge lijke bedrijfjes wordt ook niet bij voorbaat van de hand gewezen. Wel wil men paal en perk stellen aan het aantal café's, bars en dancings. Verder maakt de projectgroep zich ook zorgen om het aantal pakhui- Cel na plezierrijden LEIDEN - De Haagse rechtbank veroordeelde een 19-jarige straat maker uit Leiden tot drie maanden gevangenisstraf waarvan 57 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, terzake van „plezierrij den" met een auto. Verdachte werd vrijgesproken van een hem verwe ten poging tot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Tijdens een ruzie, zou verdachte een 16- jarigejongen meteen mes in diens linker bovenbeen hebben gestoken en een man in zijn rechter heup. Die feiten werden door verdachte ont kend. De verwondingen zouden tijdens een vechtpartij zijn ont staan. LEIDEN - Bij PV „De Blauwkras" zijn de volgende kampioenschap pen behaald: Generaal kampioen: 1. F v.d. Wetering, 2. A. Ouwerkerk, 3. J. Gijsman, 4. G. v.d. Tang, 5. Gebr. v.d. Blom, Vitesse: 1. F. v.d. Wetering, 2. J. Gijsman, 3. Gebr. v.d. Blom, 4. B. Diersman, 5 A. Ouwerkerk, Midfond: 1. Gijsman, 2. G v. d. Tang, 3. A. Ouwerkerk, 4 F. v.d. Wetering, 5. Diersman. Fond: 1. W. v d. Wetering, 2. J. Gijsman, 3. A. Ouwerkerk, 4. F. v.d. Wetering, 5. G. v.d. Tang, Jonge duiven: 1. F. v.d. Wetering, 2. A. Ouwerkerk, 3. I. Klinkhamer, 4. G. v.d. Tang, 5 B. Diersman. Navluch- ten: F. v.d. Wetering, 2. J. Gijsman, 3. Gebr. v.d. Blom,4.1. Klinkhamer, 5. A. Ouwerkerk. LEIDEN - Sportvrienden viste de vierde wedstrijd in de Vliet. De vangst was matig. De uitslag: 1. W. Moenen 47 (3710), 2. C. Schouten sr. 37 (2750), 3. H. Moenen 36 (2340),4. C. Schouten jr. 35 (2140), 5. Hans Schouten 37 (2120), 6. W. Schouten sr 24 (2110), 7. A. Doesburg 29 (1940), 8. D. Schouten 29 (1810), 9. T. Kneyber 26 (1690), 10. B. van Went 27 (1680). Men zou de pakhuizen op één plaats willen concentreren, ge dacht wordt aan de Hekkensteeg, vanwaaruit de winkels bevoorraad kunnen worden met kleine wagen tjes Daarmee wordt ook het hinder lijke zware vrachtverkeer geweerd uit de wijk. Mare open Zeer opmerkelijk is tenslotte dat de projectgroep in "Maredorp in de steigers" pleit voor het opengraven van de Stille en Lange Mare. In het veerkeerscirculatieplan voor heel Leiden zullen deze wegen geen be langrijke functie meer vervullen zodat het uit dat oogpunt geen be zwaar is om de Stille en Lange Mare open te graven, terwijl de winst aan stedeschoon duidelijk is, zo stelt de projectgroep. De Lange Mare was een van de mooiste grachten van Leiden en de demping was een van de grootste aanslagen op het stads- schoon uit het nabije verleden. De projectgroep realiseert zich dat het opgraven een kostbare "luxe" zal zijn, maar vindt de winst aan stede- schoon zo belangrijk dat er gezocht moet worden naar subsidiemoge lijkheden. De Mirakelsteeggelegen tussen de Clarensteeg en de Oude Vest. AMSTENRADE (ANP) - Tien meisjes uit Thailand die deze week in Zuid-Limburg zijn aangehou den, hebben bekend in sexclubs te Oirsbeek, Heerlen en Sittard te hebben gewerkt. Daar dit in strijd is met de voorwaarden waaronder zij een toeristies visum voor Neder land hebben gekrege'n, is er sprake van illigaal verblijf in ons land. Zij zullen daarom zeer binnenkort worden uitgewezen en op transport worden gesteld naar Thailand. De groepscommandant van de rijkspo litie te kerkrade heeft dit gisteren meegedeeld. In tegenstelling tot vier Thaise meisjes, die eerder in Roermond en Uden zijn aangehouden en die in middels ook reeds naar Thailand zijn vertrokken, zijn de thans in bewaring gestelde tien meisjes iets mededeelzamer. Het in Roermond aangehouden drietal ontkende in sexclubs te hebben gewerkt en bleef erbij uitsluitend als toerist naar Nederland te zijn gekomen. Daar de tien meisjes reeds hebben toegegeven in sexclubs te zijn op getreden, heeft de politie goede hoop dat ze ook zullen vertellen op welke manier zij naar Nederland zijn gekomen. Nagegaan wordt of BRIGHTON (Reuter, DPA) - De Britse Conservatieve oud-premier Edward Heath heeft gisteren op het congres van de Conservatieve par tij in Brighton gewaarschuwd, dat Engeland zich grote opofferingen zal moeten getroosten om het ver trouwen in het buitenland voor het pond te herwinnen. Het was de eerste maal dat Heath weer op de voorgrond trad, sinds hij vorig jaar door Margaret That cher als partijleider werd versla gen, na een jaar daarvoor in fe bruari bij de algemene verkiezin gen een nederlaag te hebben gele den tegen de socialisten. Bij zijn op treden in Brighton werd de gewe zen eerste-minister enthousiast toegejuicht door de 5.000 afgevaar digden. Heath sprak vertrouwen uit in het vermogen van mevrouw Thatcher en haar naaste medewerkers om de noodzakelijke moeilijke beslissin gen te nemen om de Britse econo mie weer gezond te maken. Hij noemde als mogelijkheid een be perking van de staatsuitgaven. Daaraan voegde hij echter toe dat in de huidige crisis wellicht elke rege ring maatregelen zal moeten ne men die tegen haar verlangens in druisen. De oud-premier wees er op dat de tegenwoordige levensstandaard in Engeland alleen staande kan wor den gejjouden met behulp van le ningen in het buitenland. Als ervan die kant geen geld meer komt, kan het huidige levenspeil niet worden gehandhaafd. "Ik hoop dat dit land zich realiseert dat ik opnieuw de waarheid zeg", aldus Edward Heath. Heath prees de leiders van het vak verbond voor hun bereidheid om het afgelopen anderhalf jaar de looneisen van de werknemers te matigen. Waarnemers in Brighton achtten het onwaarschijnlijk dat Heath binnen afzienbare tijd onder de partijleiding van Margaret That cher op de voorste banken van de oppositie zal terugkeren. Later nam het congres met grote meerderheid een resolutie aan waarin gepleit wordt voor recht streekse verkiezing voor het Euro pese parlement in 1978. GENÈVE (ANP) - Prins Bernhard is gisteren in Genève aangekomen voor een vergadering van het We- reldnatuurfonds die vandaag in Morges wordt gehouden. De prins zal, zoals gewoonlijk, de uit negen leden bestaande bestuursraad voorzitten. De prins heeft vorige maand be kendgemaakt dat hij aan het eind van het jaar zich niet herkiesbaar stelt als president van het Wereld- natuurfonds. De vergadering van vandaag was al enkele maanden geleden vastge- Het kruispunt van Van der Werf- straat en Lege Werf steeg .met op de achtergrond de hoge Pelikaanflat. er eén of meer ronselaars in het spel zijn. De eigenaar van een sexclub in Herten, nabij Roermond, M. Dijk- mans (35) heeft verklaard dat hij de drie meisjes die in Roermond wer den aangehouden heeft meege bracht van Bangkok naar Neder land. Hij ontkent evenwel vrou wenhandelaar te zijn. "Die meisjes smeken je om mee te mogen gaan naar Nederland. Ik vond ze aardig en ze hebben bij mij gewoond. Als animeermeisjes hebben ze echt niet gewerkt. De gereformeerde synode, die deze week in Lunteren bijeen is, kreeg gistermiddag onverwacht bezoek van dr. Philip Potter, secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, die in ons land verblijft met de jaarlijkse vergader ing van de werkgroep Wereldraad van Kerken - Rooms-Katholieke Kerk in Utrecht. In een toespraak tot de synode merkte hij op, dat de leiding van de Wereldraad Calvijns visie zeker in haar werken wil betrekken. Ook sprak dr. Potter de hoop uit, dat de Geref. Kerken niet alleen gerefor meerd willen zijn maar voortdu rend gereformeerd willen worden, onder het gezag van Jezus Christus en Zijn woord. „Dat proces is even zeer een centraal gebeuren in het leven van de Wereldraad". Dr. Pot ter deed een persoonlijk beroep op alle synodeleden, vooral nu er sinds Nairobi een visie en een pro gramma zijn, om mee te werken aan de realisering daarvan. De synode heeft de ambten niet opengesteld voor hen die de kin derdoop afwijzen, wel sprak zij uit, verdraagzaam te willen zijn voor al len die te goeder trouw de kinder doop verwerpen. Deze leden mo gen gewoon tot het avondmaal worden toegelaten. Een minder heid in de synode (28 tegen 38) wilde hun meer ruimte geven. Zij vroeg om een verdere studie over „de vragen ten aanzien van de kin derdoop die vanuit de charistische beweging (Pinkster-groepen) met nieuwe heftigheid op de kerk af komen". De meerderheid had aan die studie geen behoefte en kwali ficeerde de kinderdoop, volgens het aloude reformatorische belij den, als een „ordening van God", waarvan niet mag worden afgewe ken. De gedachten van de synodecom missie die een rapport maakte over het vraagstuk van de godslastering („een toenemend kwaad") en de beschouwingen van de synode daarover zullen zowel onder de- aandacht van de eigen kerken als van de Raad van Kerken worden gebracht. De commissie waar schuwt in haar stuk voor eenzijdige verontwaardiging over godslaste ring. Bijvoorbeeld om wel te wijzen op het kwaad van het vloeken maar dan te zwijgen over de vloek van de atoombom, het racisme, het geweld en zo meer. De synode zal de Raad van Kerken vragen, zo spoedig mo gelijk met een reactie te komen. O Hervormde Kerk: beroepen te Tholen W. Arkeraats Zegveld, te Berlikum (Fr.) J. Roebers Baam- brugge; aangenomen naar Diepen veen H. de Bie Buren, naar Drempt en Hummelo J. W. Coenraad Den Haag; bedankt voor Driesum R. T. Huizinga Elspeet. Geref. Kerken: beroepen te Lederdorp Leiderdorp Doesburg (45 jr.) Bovensmilde. Pieterskerk (4) Omdat ik als secretaris van de Stichting Pieterskerk Leiden mij nauw betrokken weet bij hetgeen zich in en om de Pieterskerk af speelt is het mij een behoefte om inzake de gebeurtenissen op 17 en 18 september jl. het navolgende op te merken. 1. De kerk werd op 17 september des namiddags gebruikt door deStichting Praemium Eras- mianum voor het uitreiken van de Erasmusprijs en des avonds voor een uitvoering van het Rij n- lands Mannenkoor. Op 18 sep tember werd de kerk gebruikt voor het wijkfeest, georgani seerd door de Vereniging voor de Pieters- en Academiewijk. 2. De kerk is op 17 september jl. zowel door de Stichting Prae mium Erasmianum als door het Rijnlands Mannenkoor in cor recte staat opgeleverd. Dat is mij van meer dan één zijde beves tigd en kon ook door mij zelf worden geconstateerd toen ik op 18 september des morgens in de kerk poolshoogte kwam nemen. 3. In het kerkgebouw was het na de gebeurtenissen op 18 september een onbeschrijflijke troep op twee plaatsen (ingang en koor). Dit staat op conto van het wijk feest. 4. Dit neemt niet weg, dat - naar mijn persoonlijke mening - het gebruik ten behoeve van het wijkfeest op zich geheel verant woord is geweest. Slechts die nen in de toekomst maatregelen te worden genomen o.a. er toe strekkende, dat aan het gebruik van een bar beperkingen wor den gesteld, en voorts om te voorkomen dat sigarettepeukjes en kippeboutjes worden gede poneerd op plaatsen waar ze niet thuis horen. Dit is alles. 5. Ik ga aan verdere onjuistheden in de berichtgeving (ingezonden brieven - red.) voorbij, wil slechts onderstrepen dat we met een verantwoord multi functioneel gebruik van dit his torische gebouw moeten voort gaan. Hiertoe behoort ook naar mijn mening het gebruik ten dienste van een wijkfeest, doch wel - geleerd door de ervaring - met een zekere beperking. Mr. Chr. de Jong Hofbrouckerlaan 2, OEGSTGEEST AMSTERDAM (ANP) - De Wereld raad van kerken ziet geen aanlei ding om zijn oproep tot boycot van de Amrobank in te trekken zolang de bank niet kan toezeggen geen kredieten meer te geven aan Zuid-Afrika. Dit heeft de secretaris-generaal van de Wereld raad van kerken dr Philip Potter aan Amro geschreven in antwoord op de brief van 8 september van Amro, waarin de bank stelde een welwillende neutraliteit in acht te nemen ten opzichte van Zuid- Afrika. Amro schreef dat de bank sinds 1973 geen krediet aan Zuid-Afrika heeft verleend en dat het ook niet te verwachten valt dat er leningen zul len worden verstrekt zolang er geen wezenlijke veranderingen in de si tuatie van dat land optreden. De Wereldraad acht dit beslist onvol doende om haar oproep tot boycot in te trekken. „De Amrobank behoudt zich het recht voor om in de toekomst kre diet te verlenen aan het apartheids bewind van Zuid-Afrika, zonder rekening te houden met wiens be langen dan ook behalve die van de bank zelf. Dit standpunt is neutraal noch ethisch", aldus Philip Potter in zijn brief aan Amro. LEIDEN - De Shetland pony- fokvereneging ..Randstad Hol land" houdt zaterdag in de Groe- noordhaU runderhal) voor de tweede maal dit jaar haar premie keuring. Deze keuring is tevens voor het pu bliek toegankelijk. Kinderen tot twaalf jaar en onder geleide komen gratis binnen en volwassenen beta len eén gulden Ruim 200 ponys uit het fokgebied rond de Randstad zullen tussen 9.00 en 16.00 uur worden gekeurd. De Shetland pony's, de kleinste onder de pony's, worden in hun eigen leef tijdsgroep gekeurd. Bepaalde po ny's kunnen vanwege het stamboek een stamboekpremie ontvangen. Belangrijke trekkers zijn de keu ringen ven de kroonmexriën, de elite onder de Shetlanders. De ver kregen waarderingen zijn te her kennen aan kleur van de rozetten, oranje, rood en wit. JERUZALEM (DPA) - Duizen den gelovige joden hebben giste ren onder leiding van rege ringsleden, de hoogste geestelij ken en leden van de generale staf zeven aarden potten en vier houten kisten met de overblijfse len van de in Hebron gevonden Thorarollen en andere culturele voorwerpen de laatste eer bewe- De joodse religieuze wetten schrijven voor dat onbruikbaar geworden culturele voorwerpen en in het bijzonder de vijf boe ken van Mozes die "Thora" qe- noemd worden als middelpunt van het joofdse geloof op de zelfde manier moeten worden begraven als mensen. Fanatieke Arabieren hadden zondag in de bezette stad He- bron bij het graf van Abraham, de gemeenschappelijke stam vader van joden en mohamme danen, een synagoge bestormd Eerder zouden jo den aan het graf van Abraham de Koran hebben geschonden, maar deze Arabische beschul diging is niet bewezen.Zowel in Israël als in de mohamme daanse wereld hebben deze ge beurtenissen grote beroering gewekt. Aan de uitvaartstoet van het graf van Abraham in Hebron naar het Joodse kerkhof in die stad namen de minister van De fensie, Sjimon Peres, de minis ter van Godsdienstzaken, Itzak Rafael,de minister van Binnen landse Zaken, Josef Burg en de minister van Sociale Zaken, Ze- vulun Hammer deel. De begra fenis verliep met militair cere monieel. Na de begrafenis kwamen het Israëlische kabiriet en het par lement in speciale vergaderin gen bijeei In Hebron en omgeving was gis teren nog een uitgaansverbod van kracht. In Nabloes en an dere plaatsen in bezet Jordaans gebied kwam het gisteren tot botsingen tussen jonge demon stranten en militairen. De Ara bieren demonstreerden wegens de gebeurtenissen in Hebron en de Jom-Kippoer-oorlog van drie jaar geleden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11