CDU grootste partij, zege niet voldoende maar Overleg in kwestie- Rhodesië NAAST HET NIEUWS Ook Carter 'fuifnummer' dat werkt. a zenuwslopende \ek-aan-nek-race: 071-12.57.41 Mislukte aanslag op president Argentinië lAANDAG 4 OKTOBER 1976 BUITEMLAND PAGINA 7 Opvallend was niet alleen dat de door bondskanselier Helmut Schmidt in de verkiezingsslag aan gevoerde SPD ruim drie procent van haar aanhang verloor, maar dat ook de liberalen ondanks een door vriend en tegenstander bewon derde verkiezingscampagne haar 8,4 procent van 1972 niet geheel konden handhaven. Bevestiging Aangezien SPD en FDP er geen misverstand over hebben laten ver staan dat zij ook in de komende vier jaar in Bonn samen willen regeren. Door Ewout Janse kan men de uitspraak van de kie zers opvatten als een - zij het uiterst marginale - bevestiging van de hui dige coalitie. De CDU-voorzitter en kanselierskandidaat Helmut Kohl is het met deze opvatting oneens. Volgens hem betekent de succes volle opmars van de Christen- Mig-25 "onder rembours" terug TOKIO (Reuter) - Japan heeft Moskou zaterdag laten weten dat het de Mig-25 van de uitgeweken vlieger Belenko terug kan krijgen, op voorwaarde dat de vrachtkosten door de Sowjet-Unie worden ge dragen. Japan had zich al eerder bereid verklaard het toestel terug te stu ren, zij het ha grondig onderzoek door Westerse defensie-experts. Dat onderzoek is nu nagenoeg vol tooid. Zaterdag liet Tokio de Russi sche ambassadeur formeel weten, dat de Mig op of na 15 oktober terug mag naar „huis". Japan wil voorts een vergoeding voor de schade die piloot Belenko aanrichtte op het vliegveld Hako date, waar hij op 6 september letter lijk uit de lucht kwam vallen. Op dat vliegveld, met een voor de Mig te korte baan, werden toen twee an tenne-installaties beschadigd. BAS Studenten Werkbureau Leiden Kort Rapenburg 14 -bel bas HUWELIJK - De directeur van de FBI, de 64-jarige weduwnaar Cla rence Kelley, is zaterdag getrouwd met Shirley Ann Dyckes lerares en uitgetreden religieuze. Democraten (ze behaalden het op een na beste resultaat in de ge schiedenis van de Bondsrepubliek) dat het staatshoofd, bondspresi dent Walter Scheel, hem de op dracht voor het vormen van een re gering dient te geven. Gisteravond maakte Kohl duidelijk dat hij nog in de loop van vandaag de liberalen een voorstel wil doen om tezamen met hem een nieuwe regering te vormen. De FDP-voorzitter, minis ter van Buitenlandse Zaken Hans-Dietrich Genscher, heeft ech ter onmiskenbaar duidelijk ge maakt dat hij zal vasthouden aan het bondsgenootschap dat hij en bondskanselier Helmut Schmidt de afgelopen maanden plechtig hebben bezworen en dat ook de grondslag is geweest voor de verkiezingsstrijd-1976. Nek-aan-nek De voorspellingen van de institu ten voor de publieke opinie dat de verkiezingen dit jaar een nek-aan- nek-race te zien zouden geven is volkomen in vervulling gegaan. Dat is ook de reden dat de politieke kopstukken, die anders in dit land tot grote mededeelzaamheid zijn geneigd, geruime tijd hebben geaarzeld voordat zij de pers te woord stonden. De eerste politieke leider die voor de tv-camera's ver scheen was de SPD-voorzitter Willy Brandt. Brandt, die in 1974 als gevolg van de spionage-affaire Guillaume tus sentijds als bondskanselier is afge treden, zei dat de sociaal-liberale coalitie zich in een zware afweers- lag had weten te handhaven. „Ik weet iets van regeren en geloof dat ook met een meerderheid van rond tien mandaten de regering in de komende vier jaar nog veel wezen lijke taken tot stand kan brengen, zoals dat ook in de periode van 1969 tot 1972 het geval is geweest". De CDU-CSU zullen er zich volgens hem bij moeten neerleggen dat zij minder zetels hebben gehaald dan de coalitie van ziin partij met de li beralen. „Wat telt is het resultaat onder de streep". Sterke opkomst De redenen waarom met name de eensgezind opererende liberalen een kleine, maar toch verrassende teruggang moesten incasseren, wa ren gisteren nog niet duidelijk. Volgens FDP-voorzitter Genscher was dat vermoedelijk mede toe te schrijven aan de sterke opkomst van rond 91 procent van de 41,6 mil joen stemgerechtigde burgers. Het is bovendien duidelijk dat zekere verschuivingen in de sympathie van de kiezers zich procentueel sterker uitwerken bij een relatief kleine partij als de FDP dan bij de grotere politieke groeperingen. De SPD heeft betrekkelijk weinig verloren in de streken waar zij zich toch al een gering aandeel van de kiezersstemmen verwierf. Opval lend is haar groot verlies met ruim 5 procent in het conservatieve Beie ren, waar de CSU net droomper- centage van ruim 60 behaalde. In de dichtbevolkte deelstaat Noord rij n-Westfalen met zijn grote industriesteden, de traditionele bastions van de sociaal-democratie, wist de SPD zich betrekkelijk goed te handhaven met een verlies van 3 procent, iets lager dan het gemid delde verliescijfer wat de sociaal- democratie overigens met grote ongerustheid zal vullen is het feit dat van de 3,3 miljoen kiezers die in de leeftijd van 18 tot 25 jaar 7,7 pro cent minder voor de SPD stemde dan in 1972 het geval was geweest. Zeker het verlies van steun bij de jongeren zal de partij van Willy Brandt in de naaste toekomst veel zorg bereiden. Op kosten Amerikaanse bedrijven NEW YORK (AFP) - Niet alleen president Ford heeft uitnodigingen aangenomen van grote Ameri kaanse bedrijven, ook zijn Demo cratische tegenkandidaat, Jimmy Carter, heeft dat gedaan. Carter heeft dat zelf toegegeven, tijdens een verkiezingstoespraak in de staat Tennessee. Samen met zijn gezin is Carter in 1972 en 1973 de gast geweest van de „Brunswick Pulp and Paper co." De Carters logeerden toen enkele dagen op een zomerverblijf van dat bedrijf in Georgia. Carter was op dat moment gouverneur van die staat. In dezelfde periode, onthulde zijn perschef Jody Powell, was Carter BUENOS AIRES (UPI) - De mili taire president van Argentinië, ge neraal Jorge Videija zou volgens onbevestigde berichten afgelopen zaterdag aan een bomaanslag zijn ontkomen. Het podium waarop de president een militaire plechtigheid had ga degeslagen op het exercitieterrein van het „Campo de Mayo", werd net nadat hij het met zijn staf had verlaten, door een ontploffing ver nield. Het Campo de Mayo is een kazer necomplex op 32 kilometer ten noordoosten van Buenos Aires. Volgens militaire kringen zaten de springstoffen in een van de holle buizen waarvan het podium was gemaakt. Door de ontploffing zijn een officier en een soldaat gewond. Videla is president geworden na de militaire ingreep die een einde maakte aan het bewind van presi dent Isabel Peron op 24 maart van dit jaar. ook te gast bij de "Union Camp co."in Zuid-Caroline. Powell zei dat Carter thans, na het Watergate schandaal, dergelijke uitnodigin gen hoogstwaarschijnlijk zou heb ben afgeslagen. Carter zorgde vorige week voor enige deining toen hij suggereerde dat de politici in Washington, tegen wie hij zich als „buitenstaander" afzet, allemaal op half-corrupte wijze het oor lenen aan „pressie groepen". „Ze spelen allemaal golf met elkaar" zei Carter toen. Prompt daarop moest president Ford toegeven, dat hij inderdaad, als afgevaardigde van Michigan, wel eens op kosten van bepaalde bedrijven heeft deelgenomen aan golftournooien. Aan die reisjes was echter een eind gekomen toen hij vice-president werd, liet Ford we ten. Er zou geen sprake zijn ge weest van onoirbare betalingen en Ford zou ook zelf wel eens gastheer zijn geweest van industriëlen die op Franse politie gaat in staking PARIJS (Reuter) - Kruimeldieven krijgen volgende week woensdag in Frankrijk een etmaal lang vrij spel, aangezien de politie dan sta kend met de armen over elkaar toe ziet. De „flics" geven daarmee lucht aan grieven over hun arbeidsom standigheden en het tekort aan mankracht. zijn club een paar holes kwamen spelen. De Amerikaanse pers heeft de hele kwestie met een fikse korrel zout genomen. Gezien Carters uitlatin gen is het aannemelijk, dat even tueel behaald voordeel door zijn beschuldigingen door het be kendmaken van eigen logeerpar tijtjes weer is gecompenseerd. De 66-jarige Bill Wilkins helpt zijn 16 jaar oude bruid i na de inzegening van hun huwelijk. een miljoen gulden aan prijzen OLGA Te winnen in de Nationale Puzzeiaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Olga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u' ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16, Leiden. LA PAZ - Familieleden zoeken onder de slachtoffers n ten, nadat de wervelstorm Liza in Mexico honderden doden had gemaakt. De Mexicaanse president Luis Echeverria heeft gisteren gezegd dat de stad La Paz, die werd verwoest door de wervelstormzal worden herbouwdmaar misschien wel op een andere plaats. Intussen lopen de berichten over de aantallen slachtoffers sterk uiteen. Officieel noemen de autoriteiten een getal van 397 doden. Functionarissen ter plaatse zeggen dat meer dan 600 lijken zijn geborgenen andere bronnen menen dat het aantal slachtoffers tot boven de duizend kan stijgen. Enkele functionarissen geven toe dat ze van hoger hand opdracht hebben om het te houden op 397 doden. In La Paz en omgeving is men met massale inentingscampagnes begonnen om epidemieën te voorkomen. Er is geen goed drinkwater beschikbaar. Meer dan 20.000 mensen,een kwart van de bevolking van La Paz, is dakloos. In een naburig vissersdorpje wordt een tiental boten met 108 mensen aan boord vermist. De meeste slachtoffers zijn overval len door een golf van modder, stenen en water, die door de stad spoelde na een dijkdoorbraak. DAR ES SALAAM (UPI/Reuter) - Een Amerikaanse en een Britse re geringsfunctionaris hebben zater dag in Dar es Salaam twee uur van gedachten gewisseld met president Julius Nyerere over de toekomst van Rhodesië en het Brits- Amerikaanse plan voor machtso verdracht aan een zwarte meerder heid in Salisbury. De Amerikaanse adjunct- staatssecretaris van buitenlandse zaken voor Afrikaanse aangele genheden William Schaufele en zijn Britse collega Ted Rowlands, wilden geen commentaar op het met Nyerere besprokene geven. Een zegsman van de Britse hoge commissie in Dar es Salaam zei: Het gesprek is buitengemeen nut tig geweest en alles lijkt nog te draaien om een constitutionele conferentie (over Rhodesië)". Schaufele en Rowlands waren in de loop van zaterdag per gecharterd vliegtuig in Dar es Salaam aange komen vanuit Mapoeto, hoofdstad van Mozambique, waar zij hadden gesproken met president Samora Mac hel. Intussen heeft de Rhodesische na tionalistische leider dominee Nda- baningi Sithole bij aankomst zater dag in Loesaka, Zambia, minister Kissinger een "negentiende- eeuwse mentaliteit" aangewreven. Toen, aldus Sithole, werd ook alles beslist over de hoofden van de di rect betrokkenen heen. Hij noemde het een "vreselijke ver gissing" van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken dat hij op zijn Afrika-pendel alleen had gesproken met premier Vorster van Zuid-Afrika en premier Smith van Rhodesië, "en niet met ons, de ei genaars van het land". "Wij zijnhetenige volk dat over zijn lot kan beschikken, niet Kissin ger", zei Sithole. Dr. Kissingers enige, openbaar ge maakte. contact met de Rhodesi sche nationalisten tijdens zijn re cente pendelmissie, waren twee ontmoetingen van een kwartier met Joshua Nkomo, leider van de interne vleugel van de Afrikaanse nationale raad. Een lachje kan er niet af bij Schmidt, nadat de voorlopige it- slag van de verkiezingen in de Bondsrepubliek bekend was ge worden. Zelfkastijding Bij de politie van München heeft zich een Westduitse bakker gemeld die voor gewoonte had zichzelf klappen op z'n kop te geven en zich dan „wegens een ernstige val" te melden bij zie kenhuizen om medepatiënten te kunnen bestelen Da man blijkt een spoor door een dertigtal ziekenhuizen te heb ben getrokken en zo enkele duizenden mark te hebben gepikt. De bakker besloot er mee op te houden omdat men al zoveel röntgenfoto's van zijn schedel had gemaakt, dat hij schade be gon te vrezen. Imitator Raimondo Gallo, een tienjarig jongetje uit het Italiaanse Fogga, was zo onder de indruk van een vuurvreter die hij in het circus had gezien, dat hij besloot diens kunsten voor een publiek van vriendjes te imiteren. Artsen van het plaatselijke ziekenhuis vertelden dat Raimondo met ernstige brandwonden aan zijn gezicht werd binnenge bracht, toen hij een slok benzine had genomen, uitgespuwd en in brand gestoken. Smartegeld De overburen van de Crazy Horse Saloon, de meest gerenom meerde stripclub van Parijs, hebben een kwart miljoen frank smartegeld geëist voor het lawaai waarmee de floorshows gep aard gaan. De 65-jarige gepensioneerde kolonel Jean Hercisse en zijn vrouw een therapeute, hadden het lawaai dat uit de Crazy Horse Saloon aan de andere kant van het binnenplein van een appartementen- en kantorenflat kwam, gemeten en vastgesteld dat het neerkwam op 120 decibel. Dat is tien decibel meer dan de Concorde produceert bij het opstijgen. Hercisse is als voorzitter van de Frans pistoolschuttersbond wel enig lawaai gewend, maar niet, zegt hij, van tien uur 's avonds tot twee uur 's nachts. De rechter beslist over ongeveer een maand. Schoonzoon Margaret Dornan is zaterdag getrouwd met de man die ze placht aan te spreken met „ome Bill". Margaret is 16 jaar, ome Bill 66. Margaret werd „weggegeven" door haar vader die met zijn 43 jaar jonger is dan zijn schoonzoon. Bill Wilkens ontmoette Margaret voor het eerst acht jaar gele den, nadat zijn vrouw was overleden. „Het was de vriendschap van een jong meisje die ik hoog acht te", vertelde Bill voor de inzegening. „Maar de vriendschap hield stand en toen ze wat ouder was geworden bemerkte ik dat het liefde was geworden". Bill had drie maanden geleden de moed gevonden om Margaret Doman ten huwelijk te vragen. Ze had het even moeten verwer ken maar had toen ja" gezegd. Glenice Dornan, de moeder van de bruid, zei: „Ik krijg er een volwassen zoon bij. Hoewel hij 26 jaar ouder is dan ik, noemt hij mij moeder". BONN (SP) - Na de meest verbitterde verkie zingsstrijd ooit in de Bondsrepubliek gevoerd, is de in de oppositie verkerende Christelijk Demo cratische Unie het er samen met haar Beierse zus terpartij CSU in geslaagd de grootste politieke partij te worden. Haar doel de absolute meerderheid te verwerven en daar mee van de thans regerende coalitie van sociaal democraten (SPD) en liberale FDP de macht over te ne men, is echter niet gelukt. Het sociaal-liberale bondgenoot schap bereikte gezamenlijk circa 50 procent der stemmen. Zij zal daardoor kunnen beschikken over een uiterst krappe meerderheid van acht mandaten in de 518 zetels tellende Bondsdag (Tweede Kamer). Politieke kopstukken in West-Duitsland bijeen: vlnr: Willy Brandt, voorzitter van de SPD, Helmut Kohl, aanvoerder van de CDU en Hans-Dietrich Genscher, voorzitter van de FDP .coalitiepartner van deSPD.Op het televisiescherm kijkt Franz-Jozef Strauss, voorzitter van de Beierse CSU peinzend toe.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7