"ÜMM 'Liefdesconcilie' van Marijnen niet geslaagd éw DE GELE SPIN ASTERIX IX HISPANIA MAANDAG 4 OKTOBER 1976 VARIA PAGINA 19 "Dames en heren, we zijn de tien miljoen gepasseerd"Van wie anders kan dit beroemde va derlandse citaat zijn dan van Mies Bouwman, die tegelijk met de Nederlandse televisie de 25 jaar vol heeft gemaakt, en in feite nooit uit het nieuws is weggeweest. Als iemand het recht heeft om voor die 25 jaar Bussum-Hilversum model te staan is zij het wel,en daarom is het geen wonder dat Neer- lands nog altijd grootste weekblad Elseviers Magazine haar portret deze week op de voorplaat zette met daar naast in duidelijke leesbare letters: "Mies Bouman: Hil versum is altijd middel maat". Een kleine vergissing van de opmaker, denk je eerst nog, maar ook in het interview dat haar collega Alice Oppen- heim met haar heeft toordt de achternaam van Mies hard nekkig als Bouman gespeld: in de kop, twee keer in de in leiding en ook nog een keer in de tekst. Vaker niet, omdat Alice Oppenheim haar verder steeds met Mies aanduidt. Maar Elsevier telt 160 pagina's, en ook elders wordt Miest nog twee keer genoemd: in de ru briek "Mensen" opnieuw Bouman), en in de rubriek "Mode", waarin Alice Op penheim het opnieuw over Mies Bouman heeft. Hoe kij ken mensen, die de naam nu toch al 25 jaar zeer regelmatig onder ogen hebben gehad, ei genlijk televisie als zij zo woordblind blijken te zijn? Is de naam Bouwman vergele ken met Bouman zo zeld zaam? In Bussum zijn er blij kens het telefoonboek drie maal zoveel Bouwmannen dan Boumannen. In Amster dam hebben 147 Boumannen telefoon, maar toch ook nog altijd 106 Bouwmannen. Schreef enige krant vroeger ooit over Louis Boumeester? Is het misschien de naam Bouma (Bob, Maya) die de journalisten op een dwaals poor brengt? Of kan men nu na 25 jaar nog steeds geen on derscheid maken tussen Mies Bouwman en Mies Bouhuys, de schrijfster van de gisteren en eergisteren hervertoonde serie "Morgen gebeurt het" met professor Plano? In elk geval schijnt dat het grote probleem te zijn bij Elsevier, want in hetzelfde nummer van deze week waarin Mies Bouwmans achternaam ge maltraiteerd wordt, schrijft Jan Willem Hofstra (of de zet ter,of de corrector, daar wil ik van af zijn): "Mies Bouwhuis en Eddy Hoomik". Mies Bouwman heeft van de ge schrokken en gegeneerde al gemeen hoofdredacteur van Elsevier dr. F. A. Hoogendijk met excuses voor de verbaste ring een grote bos bloemen toegestuurd gekregen. En Mies Bouhuys? Ik heb het haar even gevraagd, 'maar nee, ze had nog geen bloemen gezien, dus die komen waarschijnlijk nog. Wel vertelde ze me,dat de verwarring tussen haar man en die van Mies Bouwman tot op de huidige dag voortduurt Kortgeleden stond ze in een winkel vlak bij haar huis toen iemand tegen een meisje zei: "Kijk, dat is Mies Bouman". Het getipe meisje begon toen een heel gesprek met haar over "Een van de acht" en andere zaken die Mies Bouwman be treffen, totdat Mies Bouhuys haar vroeg: "Maar weet je nu wel heel zeker dat ik Mies Bouwman ben"?. Ze lijken tenslotte helemaal niet op elkaar: Mies heeft zwart haar, Mies daarente gen isöl.nd. "Ja,toch?",dacht dat meisje nog steeds, er blijk baar van uitgaand dat het heel goed mogelijk was dat de werkelijke Mies Bouman niet in de verste verte leek op de televisie-Mies Bouwman, zoals Doms geen enkele gelij kenis vertoonde met Tom M anders. "Ik zal wel giechelen", zei de echte Mies Bouwman tegen me, doelend op haar veelvul dig in interviews vermelde gegiechel, "maar er valt ook heel wat te giechelen en ze ver telde dat ze vrijdagavond op een receptie in Bussum was geweest ter gelegenheid van de kwart eeuw televisie. De broer van mr. Aantjes, die burgemeester van Bussum is, had een speech gehouden waarin hij zei dat hij zich nog heel goed herinnerde dat je vroeger gasovens had. daar stopte je dan even een minuut een ziek dier in, dat er dan weer gezond uitkwam. Een duidelijk voorbeeld, ging hij voort, dat een goede uitvin ding ook slecht gebmikt kan worden, denk maar aan Auschwitz. En hetzelfde gold voor de televisie Walletjes Er is, kortom, veel ellende in de wereld. Bijvoorbeeld: de NOS engageert Henk Neuman als politiek commentator voor het journaal, en prompt deelt de KRO mee de jarenlange ver bintenis met Neuman te zulleii verbreken. Zo zie je hoe je van twee walletjes in de sloot kan raken. NICO SCHEEPMAKER. ROTTERDAM - De voorstelling van „Het Liefdesconcilie" van Os kar Panizzi onder regie van Frans Marijnen, in zeer brede kring met grote spanning tegemoet gezien, is niet geslaagd. Er zijn interessante morfrenten, de vormgeving is fraai het acteren over het geheel aanvaardbaar (maar niet veel meer). Frans Marijnen is echter zo merkwaardig met het stuk opgesprongen hij heeft zulke slecht verantwoorde ingrepen op het stuk zelf gepleegd, dat het re sultaat 'als geheel onaanvaardbaar is: een Marijnen-collage rond een toch al kwetsbaar stuk, dat daar door naar betekenis en belangwek kendheid onjuist wordt gepresen teerd. Het Liefdesconcilie: in de hemel komt een boodschapper melden dat het pauselijk hof (van de Boe- gia's, rond 1500) zich schandelijk misdraagt: ontucht, losbolligheid en alles wat deze Italiaanse familie maar verder verzonnen kon krij - Mar ja Habraken, Huub Jansen gen. De hemelse „leiding"zoekteen straf: men gaat bij de duivel om raad, die stelt voor de mensheid te straffen met syfilis, die wordt over gedragen op het moment, dat de mens zich het gelukkigst waant. Aldus besloten. Panazza werkt dit verhaal naar twee richtingen uit. Hij schildert een „aardse" hemel, met eem ster- i Leo Hogenboom in ,Jiet Liefdesconcilie" vende god, Christus, een oppervlakkige, haast lichtzinnige Maria, cynische enge len, een egocentrisch clubje, dat zich aan de mensheid weinig gele gen laat liggen. Hij tekent de duivel bovendien als een beklagenswaar dige figuur, misbruikt door het hemelse establisement, een agres sief geworden slachtoffer. Het was een visie, die Panizza in 1894 in het ook toen al fel katholieke Beieren, in moeilijkheden bracht: hij werd (juridisch onrechtmatig) tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, die hem als mens zou breken. Daarnaast schildert hij het pause lijk hof: een cynische janboel. Pa nizza tekent die troep met smaak en verve. Ook daar in de leiding van de kerk op aarde, trekt men zich van de mens. de gelovige, niets aan. Maar de duivel stuurt zijn syfiliti- sche dochter, en die zal de hemelse straf voltrekken, zich daarbij strikt houdend aan de hiërarchie. Het stuk kan de basis zijn voor schitterend theater. Maar marijnen greep in de tekst van Panizza in. Hij verving bij voor beeld een Colombina-tussenspel zieke, lijdende (dat zoals in de Hamlet zinspeelt op gepleegde moord) door Frans mysteriespel uit de twaalfde eeuw over een theologisch onder werp „om een contrast te vormen met de wereld van de Borgia's". Maar daar heeft Panizza het hele maal niet over hy theologiseert niet op niveau. In het vijfde bedrijf last Panizza terzijde een mis opdra gen, waarnaar de pauselijke familie ongeïnteresseerd luistert. Marynen zet die mis in het middelpunt van de handeling: ook hier doet hij on recht aan de bedoelingen van Pa- Wat stond Panizza voor ogen? Ner gens is in de literatuur, die rond deze voorstelling wordt verstrekt, de essentie te vinden: namelijk dat Panizza zelf, als jongeling, besmet werd door syfilis. Het stuk is een schreeuw van protest tegen de he- ..melse en aardse onverschilligheid voor het lot van het individu. Ma rijnen - en daar gaat hij onherstel baar scheef - plaatst het stuk in een maatschappelijk kader. Hij doet dat door het toevoegen (voor, tij dens en na het eigenlijke stuk) van eigen geschreven toneelstukjes, waarin hij Panizza met zyn geeste lijke vrienden (Nietzsche) en vijan den (rechters) ten tonele voert. Die stukjes zijn slecht geschreven en voor wie de geschiedenis van Pa nizza niet kent (en waarom zou dat moeten?) onbegrijpelijk. Er wordt door de grote bezetting aanvaardbaar maar niet indru kwekkend gespeeld: veel zeer blote mooi gebouwde actrices, Marja Habraken houdt als Marie haar kleertjes aan, is theatraal gespro ken een van de weinige "zichtba ren" maar maakt haar moeder maagd wat vulgairder dan Panizza bedoelde, en de enige die een wer kelijke acteursprestatie van bete kenis levert is Lou Landré, met een wat over emotionele, maar verder uitstekende duivel. JAAPJOPPE 'Atelier "De Scherf Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 150220. Ans v. d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en mozaïeken. Galerie Van der Vlist Botermarkt 3. Expositie Maijon de Wit en Andnes Beeftink - aquarellen, Piet Gentenaar - schilderijen en Hans Kar- reman - edelsmeedwerk. Tot 30 sept. Geopend di. t.m. za. van 10-17 uur, do. tot 21 uur Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. z-rndag 1-5 uur nam. Art Gallery Gerard, Rijksstraatweg 358, Wassenaar. Najaarstentoonstelling 1976 Van 18 sept. t/m 3 okt., dag. geopend van 11-17 uur. zo van 13-17 uur Galerie Ja, Sportfondsenbad Wassenaar Tentoonstelling Els de Haas - schilderij en, Frans de Haas - schilderijen en pren ten, Gerard Lutz - tekeningen en Peter van der Meer - bronsplastieken Van 16 sept. t/m 3 okt., geopend do. t/m zo. van 10-17 uur, woe van 20-22 uur Galerie Pulchn Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Jos van den geopend van 10-16 uur (zo gesloten). De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten- toonstellinE van de Stichting Oüenbaar Kunstgebit. Van 25 sept. t/m 7 nov., dag. ARS, Pieterskerkgracht 9. Tentoonstel ling van schilderijen, grafiek en miek van leden van de Kunstkring Voorschoten Van 18 sept. t/m 3 okt. geopend ma. t/m do. van 14-17 et 19.30-21 uur. vr. van 14-17 uur. za. en zo van 12-16 uur Galerie 't Straatje. Nieuwstraat 23 Handgeknoopte wand- en vloerkleden Tot 30 okt. ici/im 4 oktober 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Een droevig voorval heeft een achtenswaardige familie te Prinsenhage bij Breda in die pen rouw gedompeld. Na het ge bruik van eigen gezochte cham pignons bleek het geheel gezin vergiftigd te zijn. De heer des huizes en twee dochtertjes van 8 en 14 jaren zijn overledenter wijl de toestand van de gouver nante zeer bedenkelijk is. De overige leden van het gezin zijn herstellende - (Adv.) Nederlandsche fabriek van Leder-artikelen Ziegelo.ar Co.,Leiden,BreestraatNo.90, met vestigingen in Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Delft, Arnhem, Groningen en Leeuwarden, biedt aan: Bordeau-Lederen Heeren- Bottines het paar f 7.-.Gewast- lederen Hooge Heerenlaarzen 7.-, Gelakt-Lederen Heeren- Bottines 8.-, Chevreau- lederen Heeren-Kamermuilen f4.-. Fijne stoffen Amazone Dameslaarzen 3,-, Chevreau- lederen Dameslaarzen met elas tiek 4J50, stof-. Chagrin-, Glace Dames Mac Mahon Wan delschoentjes met Louis XV Ar tikelen. Alles aan onze fabriek, naar de nieuwste en doelmatig ste modellen, soliede digd. Vijftig jaar geleden: - Te New York zijn twee jonge lieden gearresteerddoe op een hoogte van elf verdeiepingen langs een richel van den gevel van èèn hotelkamer naar een ander waren gekropen, de ka mer van een gast waren bin nengedrongen en daar ver scheidene zaken hadden gesto len. De politie verdenkt deze ho- telratten van meer dergelijke diefstallen. - De beruchte Fransche dief en oplichter Georges Reme, die zijn landgenooten pleegt te verma ken met zijn gewaagde ont snappingen aan de politie, is te Lyon in den val geloopen. "De recherche"zoo verklaarde hij na zijn aanhouding"zoekt nog steeds mijn huis en mijn beide auto's te Parijs, maar die zal ze nooit vinden. Ik heb thans 75 jaar gevangenis te goed en 2 a 3 millioen gestolen. Ook daarvan zal men niets vinden. Ik zal er zeker weer vandoor gaan, maar hier niet, want gij hebt u als vrienden gedragen en ik wil u geen last bezorgen". PANDA EN DE GOUDDORST "Onzemoeilijkheden met goudgravers waren niet ontstaan,als de krant er geen lucht van had gekregen" sprak Jollipop. "Maar die heeft er lucht van gekregen,omdat iemand zijn mond voorbij heeft gepraat over klop geesten in ons huis. Dat heeft heel wat ongenode bezoekers en rommel gebracht. Laten wij er uit leren dat wij nooit teveel aan nieuwsjagers moeten prijsgeven." Joris Goedbloed dacht daar echter anders over. Hij wilde juist veel bekendheid aan de goudgraver in de Hobbeldonker Heuvel geven - en daarom was hij naar de nieuwsdienst van de televisie gegaan. "Heb je een aardig berichtje voor ons?" vroeg de producent hoopvol. "Een klein lachertje aan het eind van het programma? Een komisch nootje om het zware nieuws wat verteerbaar te maken?" "Inderdaad," beaamde Joris. En daarop vertelde hij dat Bill MacMack bezig was om een goud-ader op te sporen."Een goudgraver van de oude stempel, hij?" riep de televisie-man. "Leuk. Dat zie ik zitten. We zullen er een kamera op af sturen." 1/2 1 water en voeg het sap uit een blikje ananas toe. Schil 4 grote nietal te rijpe handperen en laat het steeltje er aan. Voeg aan het suiker- stroopje 2 eetlepels ci stukje citroenschil Laat de peren hierin boven zeer laag vuur zachtjes gaar worden. Ze moeten nog zo stevig blijven dat u ze aan het steeltje er uit kan scheppen, maar het is toch veiliger een schuimspaan bij de hand te houden! Klop apart 1/8 1 slagroom stij- fen 2 eiwitten met een snufje zout. Laat 100 g suiker met hoogstens 2 eetlepels water boven laag vuur in een koeke- pan langzaam licht goudbruin vcrkleüren en roer het dan door de eiwitten. Wrijf 4a 6 sevhijven ananas door een zeef en meng eerst de ananas door de eiwit ten en daarna de sla groom. Zet de peren er rechtop in zet de schaal minstens 2 uur in de WINA BORN FRED BASSET -8'xgeccr i dot zs echt geüc neo- ben ais ze bewenen J dat zo n raster vriendebk >s. endais z'n uferiik' (/EÊ£fAPE£M<i AÊAJOCD, de ÉiEte^-s EWCEAJ I/A*J De^eope CUJB DIE M/ DEA) HAA<^ STEE DC DE DA^EaJS l/ITDEeor De avonturen van Jommeke Ik koop een prachtige villa, ergens in Mexico of Hawaï. f Ha ha. lekker luieren l voorde rest van mijn leven! f* Agenda LUXOR - "Sartana regelt hier de begra- CAMERA - "It's alive", dag. 7.00 uur. 18 jaar. Kindermatinee - peye's grote lachparade", dag 2.30, 2 00 en 4.15 uur. Nachtvoorstelling - "Repulsion", vry. en zat. 11.30 uur, 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13 00 Uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za- terdag L3.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). oktober ook 4.45 u 2.00 REX - "Pornomeiyes van de onderwe reld", dag. 7.00 en 9.15 uur, 18 jaar. Kin dermatinee: "Robin Hood", zat20 ma. en woe 2 30 uur, zo. en ma. ook 4 30 uur Nachtvoorstelling - "Horror hospital", vry. 11.30 uur, 18 jaar. JZ Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14 30 uur Avond bezoek-_Hin 1830-19.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14 00-19.00 uur alleen vo«r ou ders zondag 14_00-15 00 uur voor overige luig. oint Elizabeth-zjekenhuis vob dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor jecht- gen.)v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek baby.show. Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18 30 uur CCU (hart- bewaking)dag. van 14.15 tot 14.45 uur en van 19.00 tot 19.30. Sport-Medisch Adviescentrum Süreek- uur, do. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vnjdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. 1*8.30 tot 20.00 i Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18 30-19 30 uur Kinderzaal: van 13 00-14.00 uur. Op ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14 15-15.00 uur. 18 30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voof ou- Maandag tim vrijdag Zaterdag en zondag: 14 45-lfrOO uur. Bezpek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doör lópend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken.. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur. 18.30-19 09 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14 15-1600 uur. 18.30-19.00 uuc. Alphen aan den Rijn Rijnoord le en 2e klas 11-11.30; 13 3(1 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e kla$ 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 "Our. Geluidshinder Schiphol' Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol'kunnen dag en nacht worden'gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19