s'Mensen willen piet praten, ze "Willen wat doen" Feestprogramma rondom Leidens ontzet Beschuldiging moet op radio worden rechtgezet iTERDAG 2 OKTOBER 1976 T 19' LEIDEN Jenny Kwik, ex-voorzitter Wijkoverleg: Paaltjes in Janvossensteeg tegen parkeren rk ^EIDEN - Het vervelende van het overleg-wijkorganen is dat het nooit io.oijeer heeft kunnen zijn dan een vrijblijvend praatcollege. We zijn nooit ffïcieel geworden. We hebben daardoor ook nooit met onze vuist op tafel r unnen slaan. Hadden we dat wel gedaan, dan zou door de jongens op het "Hadhuis ook makkelijk kunnen zeggen; heren, wie bent u eigenlijk?" LEIDEN - In de Janvossensteeg tussen Haarlemmerstraat en Van der Werfstraat zal de gemeente een aantal paaltjes plaatsen om het parkeren onmogelijk te maken. Bewoners van deze straat hadden een tijdje geleden de gemeente ge vraagd om maatregelen omdat hui zen soms onbereikbaar werden en de voetgangers niet meer over de stoep konden lopen. Het parkeer verbod en de verscherpte controle daarop hielpen niet. Vandaar dat de gemeente nu spoedig met het plaatsen van paaltjes zal beginnen. De rijbaan wordt versmald tot 3,20 meter, zodat laden en lossen nog wel mogelijk blijft. Sneldrukkerij enny Kwik, de onlangs afgetre- en voorzitter van het overleg- wijkorganen zegt het met een ge- lijk-cht, waar meer berusting dan eikileurstelling uit spreekt. Vier jaar ing was hij voorzitter van dit over- gorgaan voor alle Leidse wijkver- ligingen, dat destijds op initiatief an de Welzijnsraad werd opge- lencht, met het voor de hand lig- ngënde doel om de handen ineen te |g!aan en een gesprekspartner te \innen zijn voor de gemeente. ,deDoor Ton van Brussel 68. •oor een centraal overleg tussen Ue belangengroepen zouden de rensen van de diverse wijkvereni- a-ingen en comitè's op een meer ge- oördineerde manier bij het ge- leentebestuur terecht kunnen omen en zou men bovendien meer e ruk op het college kunnen uitoe- ?nen om rekening te houden met ,e opvattingen van de wijkbestu- en. Pogingen daartoe werden bij voorbeeld ondernomen door de amenstelling van de bundels Wen en en Vragen I en II, die werden langeboden aan het college en vaarna twee avonden werden be- egd. waarop het college de twee lundels van commentaar voorzag. Cwik vond dat geen bevredigende ivond: "Het is al vaker gezegd. Die aatste avond over wensen en vra- jen was een fiasco, een aanfluiting, ve werden met een kluitje in het iet gestuurd. Maar nogmaals, het comt doordat het bij ons altijd vrij blijvend is geweest. Er zijn in de oop van de jaren wel verbeteringen geweest in het contact tussen ons en de gemeente, maar een punt blijf ik vinden dat niet alle wijken bij ons vertegenwoordigd zijn". "Het is heel moeilijk om mensen uit de wijken bij ons overleg te betrek ken. Je hebt in elke wijk zeker tien tot twintig mensen die met een ze kere regelmaat wat willen doen, maar die krijg ik niet voor een avond vergaderen. Ze willen iets concreets doen, hun handen laten wapperen, maar hebben er geen behoefte aan om rond de tafel te gaan zitten. Een steeds terugkerend probleem voor het bestuur van het overleg- wijkorganen is dan ook, dat men zich in principe open stelt voor elke wijkvereniging, maar dat een echte evenredige vertegenwoordiging nooit wordt bereikt, omdat veel wijkbesturen niet op vergaderin gen verschijnen. "Ik verwijt het ook mijn eigen wijkvereniging Actief. Die komen ook zelden. Ik geloof dat het over leg teveel een groep van ongebon den mensen blijft. Er wordt te weinig uitgegaan van het concrete feit dat de meeste besturen en hun achterban bestaan uit "doe-ers" en niet uit "praters". Een wijk als Noord is anders dan Zuid-west, in Haver- en Gort spelen andere din gen dan bijvoorbeeld in de Vogel wijk. Ik geloof dat je je dat goed bewust moet zijn". "Ik ben uiteindelijk weggegaan omdat ik vond dat ik geen goede voorzitter was. Ik ben raadslid voor de PvdA geweest en daar zat ik met hetzelfde probleem. Ik vind dat je in die functies ook moet zorgen dat je veel in de stad bent. Je moet je presenteren waar dat nodig is, je moet je licht op steken, veel met mensen praten. Daar heb ik een voudigweg de tijd niet voor. Ik ben ook meer zo'n doe-type". Officieel heeft Kwik nog geen af scheid genomen. Zijn aftreden heeft hij per brief aan het overleg kenbaar gemaakt ("als ik het mon deling had gedaan, zouden ze me toch weer hebben omgepraat"), maar er is nog geen andere voorzit ter. Behalve het voorzitterschap van het overleg vervulde Kwik nog tal van andere functies. Hij verdient zijn brood als redacteur van het personeelsblad van de giro en be steedt zijn vrije tijd aan de wijkver eniging actief, de vereniging van majorettes en de organisatie van Taptade en voerde destijds actie voor de wederopbouw van het af gebrande clubhuis van Lugdunum. "Ik erger me vreselijk aan al die mensen die zeggen dat er in Leiden niets kan. Als je om je heen kijkt zie je zoveel spontane initiatieven vanuit de bevolking, die niet uitge bouwd worden, doordat mensen steeds de opmerking "dat kan toch met" naar hun hoofd geslingerd krijgen. Ik wordt daar pisnijdig om. Ik heb een vereniging opgezet voor majorettes. We gaan proberen de programmering van de verschil lende groepen te coördineren, ge zamenlijk geluidsapparatuur aan te schaffen, fondsen te vormen. Die meisjes zitten er niet voor niets bij. Die willen graag lopen. Nou, dan moet je ervoor zorgen dat je zoveel mogelijk shows versiert. Ik vraag een gulden voor een tnajorette per show van een kwartier. Voor be jaarden doe ik het voor niks, voor bedrijven reken ik meer "Taptade, in het begin heb ik me een beetje af laten schrikken door de hoge kosten, maar nu geloof ik wel dat de Groenoordhal straks in november vol zit. Op de Leidato hebben we al 1600 kaarten ver- en slijterij in vestiging V en D Leiden Henny Kwik: pisnijdig door kocht. Teekens is over de brug ge komen met geld, de gemeente heeft garanties gegeven, bedrijven hel pen met advertenties. Dat klinkt misschien wel commer cieel, maar als het even lukt heeft Leiden er weer een jaarlijks terug kerend evenement bij. En alles wat wij er eventueel aan verdienen gaat in de pot voor volgend jaar. Ik zou het leuk vinden als ik tien dagen voor de Taptade kon zeggen: alle 4500 plaatsen zijn bezet, we zitten vol". "Zoals het er nu naar uitziet wordt het een groots evenement. We heb ben de beste muziekkorpsen van het land, we krijgen bloemen van Flora, dus het zal er mooi uitzien". Lachen die zeggen dat t bevolking. "Die Steen straatactie vind ik een goede actie. Maar als je naar de LCC-actie kijkt vind ik dat een lacher. Ik kan er niet bij dat het LCC zich zo voor het karretje van het grootwinkelbedrijf laat span nen. Je spreekt trouwens veel win keliers, die later, toen eenmaal dui delijk werd hoe de vork in de steel zat, dat affiche hebben weggehaald. Ik vind het met de 3-Octoberviering ook. Van wie is dat feest nou eigen lijk? Van het grootwinkelbedrijf of van de burgers? Nou dan". Om terug te komen bij het wijko verleg, door het aftreden van Kwik zal hij ook geen zitting nemen in de werkgroep die onlangs is opgericht en die bekijkt welke mogelijkhe den er in de stad zijn om wijkraden op te zetten. In tegenstelling tot veel wijkver- enigingen is hij geen tegenstander van het opzetten van wijkraden: "Argument tegen van de meeste mensen is dat het te politiek zou worden Ik vind dat geen reden om tegen te zijn. Wat je ook doet, als je iets organiseert, een taptade of een wijkfeest en zeker als je met zo iets als wensen en vragen bezig bent, ben je onvermijdelijk ook met poli tiek bezig. Dat kun je weten en ik vind dat ook helemaal niet erg. Het is trouwens onverstandig om je bij voorbaat al tegen te verklaren. Die werkgroep is er juist gekomen om de mogelijkheden te gaan bekijken, er ligt nog niets vast, alles kan nog. Ik zou er als wijkverengiging maai voor zorgen dat ik van elke moge lijkheid om inspraak te krijgen, ge bruik maak. Wat is trouwens het al- maal te lang. Nogmaals: het overleg wijkorganen is nooit boven de vrij blijvendheid uitgekomen". LEIDEN - Aan de stam van Vroom en Dreesmann in Leiden zijn deze week twee nieuwe loten versche nen. In een hoek van het waren huis, op de benedenverdieping aan de zijde van de Maarsmansteeg, is gisteren de V en D-sneldrukkenj onder de naam Vendoprint open gegaan. De dag ervoor had de V en D-slijterij "In de Lanscroon" haar deur aan de Breestraat al geopend. De ontwikkeling van de Vendop- rints is bijzonder snel gegaan. V en D opende de eerste sneldrukkerij in maart 1975 in de vestiging aan het Spui in Den Haag. De proefperiode van zes maanden werd een succes. In oktober van het vorig jaar wer den dan ook Vendoprints geopend in Utrecht en Amstelveen. Vervol gens kwamen Rijswijk, Maastricht en Heerlen aan de beurt. De rij wordt (voorlopig) gesloten door Leiden en Haarlem, waar gisteren ook een Vendoprint werd geopend. Het succes van de sneldrukkerij wordt door V en D toegeschreven aan het feit, dat de drukkerij door haar plaats in het warenhuis naar de klant toe wordt gebracht, waar door een zekere drempelvrees wordt overwonnen. Bovendien is de sneldrukkerij geopend op tij den, dat andere drukkerijen dicht zijn, zoals op donderdagavond en op zaterdag. LEIDEN/AMSTERDAM - Mr. A. K. P. Jongsma, wetenschappelijk medewerker aan het fiscaal nota rieel instituut van de Leidse uni versiteit moet in de eerstvolgende uitzending van het radiopro gramma "Met het oog op morgen" terugkomen op de beschuldiging die hij in een eerdere uitzending deed aan het adres van het assuran tieconcern "Stad Rotterdam anno 1720". Daartoe heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder de NOS en mr. Jongsma veroordeeld. "Stad Rotterdam" had tegen de omroep en de wetenschappelijk medewerker een kort geding aan gespannen. In het programma "Met het oog op morgen" van 14 juli dit jaar werd mr. Jongsma geïnterviewd door Koos Postema over het onderwerp zwart geld. Daarbij kwam aan de orde dat de "Stad Rotterdam" twee jaar geleden door de rechter was veroordeeld omdat de maatschap pij geweigerd had haar boeken ter inzage te geven aan de belasting dienst. Deze dienst wilde gegevens verzamelen over "zwarte" plezier vaartuigen. Mr. Jongsma zei toen o.m.: "Nou is de indruk niet geheel en al ongewettigd dat die verzeke ringsmaatschappij expres die pro cedure heeft aangespannen, te neinde cliënten te waarschuwen en te zeggen: ja, zo loopt het nu, dus zorg ervoor, datje boten elders ver zekerd zijn". Het verzekeringscon cern vond deze uitlatingen "ver- dachtmakend, nodeloos grievend, schadelijk en in strijd met de zorg vuldigheid" en eiste in het kort ge ding rectificatie hiervan. Volgens de rechter heeft mr. Jongsma zijn beschuldigingen niet waar kunnen maken. Op straffe van een dwangsom van duizend gulden per dag dat de NOS en mr. Jongsma in gebreke blijven moet de Leidse wetenschappelijk medewerker in de eerstvolgende uitzending een door'de rechtbankpresident opge stelde rectificatie voorlezen. De eerstvolgende uitzending is maan dagavond, van elf tot twaalf uur op Hilversum 2, en wordt toevallig ge presenteerd door een andere Lei- denaar. Han Mulder. BRINK Luchtverwarming m Uw installateur - LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Dr. Y.D. Starre Door medewerker universiteit TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK zoals geleerd door MahéVlshi Mahesh Yogi INTRODUCTIE LEZING door mej. C. Glansdorp donderdag 7 oktober 20 uur Museum voor Volkenkunde Toegang GRATIS ZATERDAG 2 OKTOBER: 17.00 - 24.00 uur Groot Lunapark op Lammermarkt, rondom molen "De Valk", Molenwerf, Schuttersveld. Toegang gratis. 19.30 - 22.00 uur Taptoe met medewerking van de Leidse mu ziekkorpsen en officieel erkende verenigingen. MAANDAG 4 OKTOBER: 07.00 uur Reveille vanaf het bordes van het stadhuis door het Leids Politie Muziekgezelschap. 07.30 - 09.30 uur Uitreiking van haringen wittebrood aan 14.000 Leidenaars in het Waaggebouw (Aalmarkt). 08.00 uur Koraalmuziek in het Van der Werfpark o.l.v. Herman de Wolff, dirigent Ex Animo m.m.v. Leidse koren en chr. muziekver. Concordia. 08.45 - 09.30 uur Bespeling van de beiaard van het Leidse stad huis door Rien Ritter. 09.00 - 18.00 uur Spuiten van de fontein op de Vismarkt. 09.00 - 24.00 uur Feestelijke markt langs Oude Singel, Turf markt, Nieuwe Beestenmarkt en parkeerter rein Steenstraat. 09.00 - 24.00 uur Groot Lunapark op Lammermarkt, rondom molen "De Valk", Molenwerf en Schutters veld. Toegang gratis. 09.30 - 12.00 uur Poppenkastvoorstelling door het duo Devilee op de Haarlemmerstraat voor de Hartebrug- kerk. 09.30 - 11.30 uur Touwtrekwedstrijden met commentaar van Theo Koomen op de Breestraat voor het stad huis. 10.00 - 11.30 uur Judo-demonstraties door sportschool Luiten op de Breestraat ter hoogte van Koombrug- steeg. 10.00 - 11.30 uur Turndemonstraties door de Leidse gymnastiek- en scherm vereniging "Excelsior" op de Breestraat bij de Mandemakersteeg. 10.00 - 12.00 uur Demonstraties van de "Original Tornado Heil Drivers" op het parkeerterrein Hooigracht/Ir. Driessenstraat. 10.00 - 12.00 uur Openstelling stedelijk museum "De Laken hal". 10.00 - 16.00 uur Gevarieerd muziek-en showprogramma op het Stadhuisplein. Met o.a. zigeunerorkest Czar das, The Lord Folks, Ritmico Especial, The Jerry Jox Six, The Three Jackets. 10.30 - 11.30 uur Herdenkingsdienst in de Pieterskerk. Voor ganger ds. M. H. Boogert, organist Joop Brons. 13.00 - 16.00 uur Grote optocht onder het motto "Met vlag en wimpel", met medewerking van diverse fol kloristische groepen. 20.00 - 22.30 uur Muzikale show ,,'n Avondje uit" door Sempre Avanti in de Stadsgehoorzaal. 23.30 - 24.15 uur; Groot slot-vuurwerk van de kunstvuurwerkfa briek Kat op het terrein achter het Schutters veld. De route die de taptoe op 2 oktober volgt is: Kaasmarkt - Pelikaan straat, Haarlemmerstraat, Pnnsessekade, Kort Rapenburg, Brees traat, Steenschuur (oostzijde), Van der Werfpark, Doezastraat, Jan van Houtkade, Geregracht. De route van de optocht op 4 oktober is: Hoge Rijndijk, Hoge- woerd, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Blauwpoorts- brug, Morsstraat, Morssingel, Plesmanrotonde, Stationsplein, Sta tionsweg, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat, Peli kaanstraat, Hooigracht, Watersteeg, Hogewoerd, Breestraat, Koornbrugsteeg, Vismarkt, Aalmarkt. Een vertrouwd beeld werpt zich dezer dagen weer op in feestend Leiden. Met dat verschil dat de kermis niet op het terrein van de Groenoordhal komt maar rondom de molen De Valk. hoogleraar in Leiden LEIDEN - Dr. E. H. van der Starre, wetenschappelijk hoofdmedewer ker bij de vakgroep Frans, is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de Franse let terkunde. Prof. van der Starre (41), studeerde na het behalen van de einddiploma's gymnasium bèta en alpha letteren aan de Leidse uni versiteit, waar hij in 1959 het docto raal examen aflegde. In 1966 pro moveerde hij tot doctor in de lette ren. Van 1959 tot 1970 was hij werk zaam bij het middelbaar onderwijs in Leiden en Voorburg. Sinds 1966 is hij als docent Frans verbonden aan de mo-b opleiding van de School voor Taal- en Letterkunde in Den Haag en sinds 1970 maakt hij deel uit van de examencommissie Frans mo-b. LEIDEN - LPC hield een wed vlucht uit Maastricht. Uitslag: 1, 3, 4, 6, 10 W. v.d. Hoogt; 2 Holl. van Hoven; 5 W. Schouten; 7, 8 J. van Alphen; 9 J. Groenendijk. Op veel plaatsen in de stad wordt dezer dagen massaal hutspot gegetenDat gebeurde bijvoorbeeld gisteren op het scholencomplex aan het Valkenpad in de Merenwijk, waar een maaltijd was klaargemaakt door de soldaten van de koksschool.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3