Niet bouwen in Boterhuispolder" n v [L eidse^ agenda Neem n washandje mee Burgemeester De Vreeze: Ruilbeurs planten NIEUW PAND VOOR PIETERSE B.V. Onderwijs-commissie bekijkt veiligheid van schoolkinderen STAD EN RAND ZATERDAG 2 OKTOBER 19'- WARMOND - „Geen regionale bouwlokatie op Warmonds gebied en zeker niet in de Boterhuispolder". Aldus de mening van burgemeester W. F. de Vreeze van Warmond, die verontrust is door uitlatingen van burgemeester Van der Have en wethouder Drenth van Leiderdorp, die in gesprekken met het Leidsch Dagblad hebben laten weten in principe niet zoveel bezwaren te hebben tegen een bouwlokatie op die plaats. LEIDEN - De heer A. Mittel- meyer, voorzitter van wo ningbouwvereniging De Eendracht, mag de woning Charlotte de Bourbonhof niet betrekken. Dit hebben B en W besloten. Overweging voor het college is dat het om een woning van zes kamers gaat, terwijl het gezin van de heer Mittelmeyer maar vier personen telt. B en W achten geen reden aanwezig om van de normale regels af te wij ken. Het college wijkt hiermee af van een uitspraak van de huisvestingscommissie. Deze commissie had bepaald dat de woning wel aan de heer Mittelmeyer zou moe ten worden toegewezen. Dit ondanks een negatief advies van de ambtenaren van Bu reau Huisvesting. Tegen het Voorzitter Eendracht krijgt geen 6-kamerhuis besluit van Bureau Huisves ting was de heer Mittel meyer in beroep gegaan. De woonruimteverordening biedt deze mogelijkheid. De motieven van de huisves tingscommissie om het ad vies van Bureau Huisvesting niet op te volgen, worden niet bekend gemaakt. Dit heeft wethouder Verboom (Volkshuisvesting) aan het raadslid Anne van de Zande laten weten. Drenth en Van der Have stelden zich op het standpunt dat de Bo terhuispolder, als gevolg van de realisatie van de Leidse Meren- wijk en het uitbreidingsplan Bui tenhof van Leiderdorp, toch al in vrij ernstige mate is aangetast. Door Hans Meijer „Laten we er alsjeblieft waken voor nog verdergaande aantas ting van het poldergebied rond de Kaag. Ik vind woningbouw, en zeker grootscheepse bouwac tiviteit, op die plaats onverant woord. We hebben indertijd ook al geweigerd mee te werken aan de realisatie van een vuilstort plaats in de Boterhuispolder, we zullen ons nu ook fel verzetten tegen woningbouw op die plaats". Aldus de Warmondse burgemees ter die zich op het standpunt stelt dat een ontwikkeling, zoals Drenth en Van der Have zich die voorstellen, volkomen in strijd is met het zorgvuldig beleid, dat de gemeente Warmond in dat gebied voert „We stellen strenge eisen aan stallen en silo's, zodat deze zo verantwoord mogelijk in het landschap worden opgenomen. Het gebied rond de Kaag is uniek en kwetsbaar. Woningbouw in de Boterhuispolder zou vrijwel di rect grenzen aan de Kagerplas- Ten aanzien van de keuze bouwlokatie in de regio - bouw- minister Hans Gruijters stelde in de verstedelijkingsnota een loka- tie in Voorhout voor - wil War mond nog geen uitspraak doen: „We willen eerst nadere gegevens omtrent de gemiddelde woning bezetting. De verschillen in op vatting daarover tussen het mi nisterie en de provincie maken, dat wij ons zeker nu nog niet wil len uitspreken voor bijvoorbeeld Voorhout, omdat het verschil in berekening het al of niet door gaan van die bouwlokatie kan be tekenen." Keerpunt Waar het de woningbouw voor de eigen behoefte in warmond be treft staat de gemeente op meer dere punten op een keerpunt. Er wordt nog twee jaar gebouwd in het uitbreidingsplan Endepoel II, daarna zal alleen nog in zeer kleine hoeveelheden gebouwd kunnen worden. Het gevaar voor aantasting van het typische dorpskarakter van Warmond is dan steeds aanwezig. „We gaan binnenkort praten over een nieuwe „bouwlokatie" in het dorp", aldus burgemeester De Vreeze. „Daarvoor komen twee plaatsen in aanmerking, één aan de Hereweg tegenover de Prinses Beatrixlaan en één bij de Oranje Nassaulaan. De kans is groot dat het het terrein bij de Oranje Nas saulaan wordt, want daar zijn al een paar ontwikkelingsmaat schappijen bezig met de voorbe reiding van plannen." Warmond huldigde aanvankelijk hetstandpunt dat vooral de minst draagkrachtigen aan bod moeten komen en dat woningwetwonin gen voor die groep de geschikte huisvesting zijn. "Maar", zegt burgemeester De Vreeze, „in de kleine contingen ten waarin wij bouwen komt de huurprijs relatief vrij hoog te lig gen. We vragen ons daarom af of het niet verstandiger zou zijn over te gaan tot de bouw van koopwoningen in de beschutte sfeer, die bijvoorbeeld via de Stichting Eigen Woningbezit aan minder draagkrachtigen ver kocht zouden kunnen worden. Die opstelling betekent over igens dat de, ietwat scheve, ver houding tussen het aantal wo ningwetwoningen en het aantal overige woningen in ieder geval voorlopig nog niet recht getrok ken zal worden". Wegverkeer een Waar het de verbindingen, het wegverkeer betreft, heeft War mond in feite alleen problemen op de oost-west verbinding: "Voor onszelf zou die goed ge noeg zijn, maar er davert hier nogal wat vrachtverkeer dat van Leiden en Oegstgeest naar Sas- senheim toegaat. Om dat verkeer uit Warmond kwijt te raken is er voor mij maar één oplossing: verbetering en ver breding van de Haarlemmertrek vaart, zodat het verkeer via die weg naar de bollenstreek toegaat. Een dergelijke oplossing is naar mijn smaak het logisch gevolg van het aanleggen van een vier- baansweg van Oegstgeest naar de Warmonder Tol, zoals dat nu is gebeurd. De Warmonder Tol, nu overbelast door de verkeersaanvoer vanuit Oegstgeest. Verbetering i mertrekvaart zou volgens burgemeester De Vreeze uitkomst kunnen brengen. Naar aanleiding van een pu- blikatie in het Leidsch Dag blad had zij de wethouder verzocht om volledige in formatie over de besluit vorming en het stemgedrag van de commissie in deze kwestie. Wethouder Verboom heeft dit verzoek aan de huisves tingscommissie voorgelegd, maar "zij acht geen termen aanwezig om in dit geval af te wijken van de tot dusver steeds toegepaste gedrags lijn dat de vergaderingen en de beraadslagingen van de commissie vertrouwelijk dienen te blijven, juist met het oog op de persoonlijke aspecten die hierbij aan de orde komen", aldus Verboom in een brief aan Anne van de Zande. WASSENAAR - De Wassenaarse afdeling van de Koninklijke Mij. Tuinbouw en Plantkunde orga niseert op zaterdag 9 oktober a s. een ruilbeurs voor planten in de gemeentelijke kwekerij naast het raadhuis van 10 tot 12 uur. Er kunnen zowel tuin- als kamer planten worden geruild. Er zijn aan de beurs geen kosten ver bonden. Kruiden De eerstvolgende ledenbijeen komst is op 25 oktober in het Je- roenhuis. Daar zal de heef G. Bootsman een lezing houden over genees- en keukenkruiden in het heden en verleden. De heer Bootsman is o.m. beheer der van de Kruidhof bij het Mui- derslot. Op deze avond zal bur gemeester mr. K. Staab voorts de pryzen uitreiken van de tuinen- keuring 1976, die gehouden werd in de omgeving van Deyleroord. Van verschillende bekroonde tuinen zullen dia's worden ver toond. Middenstand De Warmondse middenstand heeft het geenszins gemakkelijk. In feite is het huidige winkelappa raat te groot voor de Warmondse bevolking. De oorzaak daarvan ligt in de typische zomerdrukte, wanneer het winkelbedrijf voor deel heeft van de toerist. "Wij willen zoveel mogelijk zorgen dat het winkelbestand in War mond gehandhaaft blijft, on danks het feit dat een deel van de Warmondse consumenten naar Oegstgeest of Sassenheim trekt. De vestiging van een supermarkt zou waarschijnlijk betekenen dat meer koopkracht in Warmond blijft: wij menen echter dat er voor een dergelijke voorziening in Warmond geen plaats is". "Die opstelling betekent dat we naar andere mogelijkheden uit moeten zien en het college stelt zich op het standpunt dat de wa terrecreatie een uitstekende steunpilaar voor de Warmondse middenstand zou kunnen zijn. Dat betekent echter dat wij de passerende pleziervaart de moge lijkheid moeten geven tijdelijk in Warmond aan te leggen om inko pen te kunnen doen. Tot op heden is er voor passanten eigenlijk geen enkele mogelijk heid. In het bestemmingsplan Koudenhoorn is daarin voorzien. Daar wordt namelijk gesproken over aanlegplaatsen voor passan ten aan de "dorpskant" van de Leede, vanwaar in ieder geval de winkels in de Dorpsstraat recht streeks voor de recreant bereik baar zijn". Afknapper De verhouding tot Leiden noemt de Warmondse burgemeester goed. "Dat willen we ook zo houden, maar wel met de aantekening dat de liefde niet van één kant kan komen. De gang van zaken rond Max Tailleur tot vakantie-gangers: LEIDEN - "Neem een was handje mee, want dat kennen ze in Spanje niet". Deze raad gaf Max Tailleur de veertien Leidenaren mee, die gister middag in het stadhuis van burgemeester Vis de tickets voor twee weken Torremoli- nos kregen. Deze gratis va kanties kregen de gelukkigen van de stichting "Beter met Max", die de vakanties kon bekostigen uit de Leidse op brengst van de actie "Geef Max de zak". Gevraagd werd toen om oude kleren in spe ciale zakken mee te geven. Max Tailleur benadrukte dat de veertien Leidenaren dus mee konden op vakantie door de geslaagde actie in Leiden zelf. Burgemeester Vis mocht daarom de tickets overhandi gen, terwijl de bekende grap penmaker glunderend op de achtergrond bleef. het streek-energiebedrijf was voor ons eerlijk gezegd een beetje een afknapper". "Je kunt natuurlijk wel zeggen dat Leiden zijn problemen zelf maar op moet knappen, maar je kunt er naar mijn smaak niet omheen dat Leiden centrumgemeente is en dat die positie consequenties heeft. Aan Warmond zal het wat dat betreft niet liggen". Actueel "strijdpunt" is het War mondse bestemmingsplan Zuid, waarmee Leiden wat problemen heeft. Zo maakt men zich er nogal zorgen over dat de geplande lig plaats voor woonboten zal leiden tot extra belasting van scholen en winkelvoorzieningen in de aan palende Merenwijk; verder be staan er wat meningsverschillen omtrent Warmondse grond, waarop een deel van de Meren wijk gebouwd wordt. Burgemeester De Vreeze heeft goede hoop beide zaken in het reine te trekken. De angst voor overbelasting van scholen en winkels als gevolg van de woon boothaven noemt hij overdreven. Wachtkamer Over de kabeltelevisie zegt burge meester De Vreeze: "Warmond zit nu in de wachtkamer. Zolang er niet meer zicht is op wat er werkelijk gaat gebeuren zal Warmond geen stappen onder nemen wat betreft de bekabeling van de gemeente. Overigens blijven wij voorstander van de opvatting dat op de hele zaak van de kabeltelevisie demo cratische controle moet blijven door het beheer van de mast en het leveren van signaal onder te brengen in een gemeenschappe lijke regeling". Voetbal - FC Kaiserslautern, in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker tegenstander van Feyenoord, heeft gisteravond op eigen veld de competitiewedstrijd voor de Bundesliga tegen Hertha BSC met 0-2 verloren. Werder Bremen zegevierde op ei gen veld met 2-0 over VFL Bo- chum. Atletiek - Gerard Tebroke is giste ravond in Brussel als vierde geëin digd op de 2000 meter. Tebroke no teerde een tijd van 5.10.6 minuten. Het Nederlands record op deze af stand is in handen van Jos Her mens met een tijd van 5.06.2 minu ten. Winnaar werd de Belg Nevens in 5.05. voor Emile Puttemans, die 5.06.4 minuten liet afdrukken. WASHINGTON - Van de Ameri kaanse bedrijven die gevraagd worden mee te werken aan de Ara bische boycot tegen Israël, voldoet 94 procent aan een dergelijk ver zoek. Dit blijkt uit statistieken van het Amerikaanse ministerie van handel. In de meeste gevallen ging het er om dat de Arabische landen de ver zekering wilden hebben, dat goe deren niet uit Israël afkomstig wa ren en dat zij niet werden vervoerd met ondernemingen die op de Ara bische zwarte lijst voorkomen. Speuractie naar terreurgroep TEL AVIV (DPA) - De arrestatie van de 23-jarige Nederlandse L. vo rige week op de luchthaven Ben Goerion bij Tel Aviv, heeft zowel binnen als buiten Europa tot een internationale speuractie geleid naar Nederlandse en Westduitse leden van de terreurgroep, zo schreven de Israëlische kranten gisteren. ZOETERWOUDE - Burgemeester J. A. Detmers van Zoeterwoude heeft gistermiddag de officiële opening verricht van het nieuwe bedrijfspand van aannemersbed rijf Pieterse BV aan de Produk- tieweg 32 in Zoeterwoude- Rijndijk. De opening viel samen met het vijf tigjarig bestaan van het bedrijf. In 1926 begon Pieterse sr. een timmerbedrijfje, in een schuurtje achteraf. Zes jaar later bouwde hij een eigen werkplaats op een stuk tuingrond aan de Hoge Rijndijk. In 1936 vond een „grote investering" plaats: Pieterse kocht zijn eerste machine, een cirkelzaag ter waarde van twintig gulden, waarvoor zelfs electrici- teit moest worden aangelegd. Apotheken de avond-, nacht- en zondagdien: van de apotheken in de regio Lel den wordt waargenomen van 1 tot' oktober door Apotheek Leide: Zuid-West, Brahmslaan 20, te 763134 en apotheek Beker, Lijtwej 4, tel. 155482. Tevens zaterdag tot uur Voorschotense apotheel Leidseweg 66, tel. 2525. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oudi-rpT Ryn44c,spreekuurdagelijks 14 OO-lö-Oi-^-'-'- Maandag en dinsdag 19.00-20.0^0^ ■t telefoon 142144. ffi( Advocaten spreekuur un SOS-dienst telefoor moeilijk-0*" nacht bereikileu Telefonische hulpdienst, 071-125202. Voor allen die heden verkeren. Dag baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden cht Aanvragen hulp voor bejaarden en lang-gn(j durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag q nn_i n nn mirt uni Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde^ moederzorg), Terweepark 2, tel 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk-__ Advocaten spreekuur Dienstencentrum Weduwen en weduw- .ar naars 2 telefoon 123235. Moeders voor Moeders IV Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a 2j (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe van 11-13 uur, di. en do van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 J Koord-studio Burgemeester Detmers verricht de officiële openingshandeling door het onthullen van het in hout uitgevoerde "handelsmerk" van aannemings bedrijf Pieterse. Links de heer en mevrouw Pieterse. Tussen de heer Pieterse en de burgemeester staan de beide wethouders van Zoeterwou de, de heer Maan en de heer De Jong. de werkplaats vergroot tot drie maal de toenmalige ruimte. Nieuwe machines werden aange schaft en het timmerbedrijf groeide uit tot een zelfstandig aannemersbedrijf. Op vrijdag 13 november 1969 kreeg Pieterse sr. een ernstig ongeluk. Hij bleef in leven, maar keerde niet terug in zijn bedrijf. Inmiddels maakte het bedrijf een verdere groei door, en de be schikbare ruimte werd weer te klein. Bovendien werden de transport-mogelijkheden be perkt door de drukte op de Hoge Rijndijk. Op 27 februari van dit jaar werd de eerte paal geslagen voor een nieuw bedrijfspand op het indus trieterrein „De Grote Polder". Nadat Pieterse jr. in 1959 het bedrijf Het aannemersbedrijf heeft negen 3 binnengestapt, werd in 1962 mensen in vaste dienst. VOORSCHOTEN - Wethouder L. L. Marselis van welzijn en onderwijs heeft een nieuwe commissie in het leven geroepen. Het is de zogenaamde onderwijsverkeerscommissie die zich bezig zal gaan houden met het bevorderen van de verkeersveiligheid voor de school gaande jeugd. Daartoe behoort ondermeer de organisatie van de oplei ding van de verkeersbrigadiertjes en het afnemen van de jaarlijkse ver- keersproef voor het lager onderwijs. Verder zal haar taak zijn het stich ten en inrichten van een nieuw centraal verkeerlokaal waar verkeerson- derwijs gegeven kan worden. Wethouder Marselis legt er de nadruk op dat deze commissie een commis sie voor de burgerij is en dat iedereen bij haar kan aankloppen voor suggesties. Acties De voorzitter Mr. T. H. Asselman zei veel acties van ouders te verwachten. De commissie zal echter lang niet altijd akkoord kunnen gaan met de voorstellen van de ouders om bijvoorbeeld op verschillende plaatsen verkeerslichten neer te zetten. Volgens Mr. Asselman zou dat al snel irritatie in de hand gaan werken. Hij wees er in dit verband op dat er ook een taak ligt bij de ouders, namelijk het wegbrengen en ophalen van de kinderen Naast voorzitter Asselman hebben verder nog zitting in de commissie: mevrouw J. Otto-van Mourik en de heren H. v. d. Vlekkert, W. Glimmer veen, J. de Visser, L. den Hartog en C. Bonnenma. Centrum voor intermenselijke betrek kingen. Geopend ma. t/m vry. 10 00-18.00 uur en 19.30-23.00 uur. Zon dag 19.30-23.00 uur. Oude Ryn 88, tel Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwyk. Herengracht 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar Adviesbureau Leiden en Omstreken v?n de Nederlandse Bond van Weduwen ('s avonds en in het weekeinde). Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij s winkel Sophiastraat 36, tel. 126325 Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Koren brugsteeg 7. Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57.055 Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p post ƒ181,50 Losse i Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2