Halva-huis helpt alleenstaanden Gezelligheid in de keuken Klein maar echt huis Muur d'r uit hout er in ZATERDAG 2 OKTOBER 197i Het "Halva-huis" heeft een grondvlak van slechts 24 vier kante meter (5.70 m. diep, 4.20 meter breed). De woning telt, twee of drie bouwlagen. De ach tergevel kent geen ramen, is een blinde muur. Hierdoor kan het tegen andere gebouwen (par keergarage, bedrijf, remise) worden aangebouwd wat vooral iri de stadsvernieuwing van pas kan komen. De kleinste heeft een eetkeuken op de begane grond en een zit- slaapkamer op de verdieping. Een ander type ent op de be gane grond koken en eten, op de eerste verdieping een slaapka mer en op de tweede verdieping een woonruimte. De woon ruimten zijn steeds 3.20 by 3.50 meter. Er is een type met twee zitslaapkamers en een eetkeu ken. Vervolgens nog een met pen woonkamer met open keu ken en èèn of twee slaapkamers, 'geschikt dus voor gezinnen tot maximaal vier personen. Uitgaande van de hoge kwali teit van het wonen, is er cv gep land, een ruime keuken met plaats voor apparaten, ruime sanitaire voorzieningen. De privacy wordt bevorderd door speciale spouwmuren, onaf hankelijke toegang vanaf de weg, een eigen voorhof en geen doorkijk door de woning. Volgens Stad en Landschap biedt het kleinste Halva-huis 164 kubieke meter inhoud, zou den de stichtingskosten f 52.000 bedragen en een maandhuur moeten opbrengen van f 187. Voor het grootste type zijn deze getaljen en bedragen respectie velijk 340 kubieke meter in houd, stichtingskosten f 79.300 en een maandhuur van f 396. fA ROTTÈRDAM - Na de Halvarinè, de Halvamel en de Halvarette, is er nu ook een Halva-huis. Geen wo ning voor mensen die willen af slanken, maar voor gezinnen die, reeds een beperkte omvang heb ben. Een woning voor alleenstaan den en tweepersoonshuishoudens. Een kleine woning dus, maar toch een vrij huis, compleet en goed .geoutilleerd, met een tuintje. Vol- Door Aad Bergman gens de ontwerpers, het Adviesbu reau voor Ruimtelijke Ordening en Vormgeving "Stad en Landschap'' te Rotterdam ook nog een goed koop huis dat als huurwoning maar rond de f200 per maand zou behoe ven op te brengen. Ir. P. J. Risseeuw van Stad en Landschap zegt over zijn geestes kind: "Alleenstaanden èn zeer kleine gezinnen moeten te vaak hun toevlucht nemen tot flatwo ningen. Dit Halva-huis is een vol waardige woning, alleen veel kleiner dan de doorsnee woning. Huizen tekenen is eigenlijk niet het werk van Stad en Landschap. Het bureau maakt in opdracht be stemmingsplannen, verzorgt des gewenst inspraakprocedures, deelt het landschap in en gaat verkeer sproblemen te lijf. Niet de woning bouw zelf. "Dat is de zaak van bou wers zelf', aldus ir. Risseeuw. Maar daarop zijn uitzonderingen. "Wij maken wel studies over het wonen. Je moet namelijk ook als stede- bouwkundige goed op de hoogte blijven. Maar zowel in ons dagelijks werk als tijdens dergelijke studies stuiten we op woningproblemen waarvoor de markt in feite geen pasklare oplossingen kent. Wij gaan er dan op studeren met al onze mensen, dus architecten, sociolo gen, sociografen en stedebouwèrs, maar met het doel de ruimtelijke ordeping te verbeteren. Uit een dergelijke studie ontstond ook de "Pas-in woning", geschikt om gaatjes in stadsvernieuwings gebieden op te vullen en de Kan goeroewoning, een eengezinswo ning met ingebouwd een eenper soonswoning bestaande uit een woonslaapkamer met kookhoek en entree. Die Kangoeroewoning is bedoeld voor zelfstandigen die in een bepaalde relatie tot de hoofd?' bewoner -staan. "Met deze woning legden we toen al een link naar de alleenstaanden, en de tweeper soonshuishoudens Wij weten dat ook een aantal gemeenten stuur groepen heeft ingesteld om de woonproblemen van de alleen staanden te bestuderen. Wij probe ren ze nu met het Halva-huis een volledige, kleine en betaalbare wo ning te geven. Di* Halva-huis biedt ook stede bouwkundig veel mogelijkheden. Ze kunnen worden gegroepeerd in de vorm van ouderwetse hofjes omdat de huizen gesloten achter kanten hebben. Daardoor kunnen ze ook rug-aan-rug worden ge bouwd, of als geluidswand langs een verkeersweg worden neerge zet. Een andere mogelijkheid is als hoekoplossingen tussen rijtjes tra ditionele woningen. Omdat de bezonning in het geval van de blinde achtergevel een pro bleem kan zijn, zijn de Halva- huizen veel minder diep, namelijk 5,70 meter. Bovendien heeft men de woonslaapkamer op de eerste ver dieping gepland onder een schuin dak met licht door dat dak. Wat va ker tröppen lopen maakt het Halva-huis ongeschikt voor be jaarden en invaliden. Volgens ir. Risseeuw is het Halva- huis uitstekend geschikt bij de stadsvernieuwing omdat het huis op kleine stukjes grond in moei lijke situaties kan worden ge bouwd, zoals in smalle straten en op ondiepe kavels. En juist in deze gebieden wonen vaak alleenstaanden en is er dus ir Ir. P. J. Risseeuw juist behoefte aan kleine goedkope woningen waarbij toch een hoge bebouwingsdichtheid kan worden verkregen. ir- Risseeuw: "Maatwerk zou beter zijn, maar dit ontwerp is in feite een studie waarvan wij hopen dat het inspirerend werkt en de gedach- tenvorming over de kleine zelf standige woning op gang brengt". Hij constateert een verstarring in de bouwontwikkeling van de laat ste tien jaar. Meestal waren er slechts doorbraken in de vorm. "Conventionele huizen hoeven wij daörom niet te bouwen, daarvoor zijn voldoende architecten", meerft ir. Risseeuw. Een anderé klacht van hem is dat in de bouw men te lang alleen maar over de techniek van het bouwen heeft gesproken. "Wij bekijken het wonen van de sociale kant, want daar zitten we dichtbij. De samen levingsverbanden, die kennen we. We moefèn nu inspelen op de ver geten categorie. Zelfstandigen wil len ook zelfstandig wonen. Ze moe ten noodgedwongen te vaak naar een flat. Ze willen een eigen woning en het liefst in de stadsgebieden", meent ir. Risseeuw. Hij zegt ook dat de woningen in de laatste jaren steeds groter en dus duurder zijn geworden en vraagt zich af of we niet terugkunnen naar eenvoudiger huizen. Volgens hem zouden talrijke mensen daarvoor voelen. Tenslotte merkt hij op dat de nieuwbouw in stadsvernieu wingsgebieden meer zou moeten worden aangepast aan bestaande gebouwen en vooral aan er reeds wonende mensen. 'De keuken wordt aangekleder, ro mantischer, meer "een kamer". Die trend komt er vlug in, de laatste ja ren. Nog maar even geleden was het mooiste van het mooiste een spier witte keuken. Toen kwamen er voorzichtig kleur tjes op de deurtjes van de 'kastjes. Heel teer groen, heel licht geel.t't Mocht nauwelijks kleur heten. Maar toen gebeurde er iets ingrij pends. Allemaal in een paar jaar tijds. De "open keuken" kwam In de mo de. De keuken, die in èèn keer in verbinding stond met de woonka mer. En de woonkamer was juist toe aan een mode van veel hout. Planken wanden naast bloot met selwerk. donkere zware meubelen, soms zelfs namaak-balken aan het plafond. Daar kun je al helemaal geen koel keukentje aan koppelen. Zo onderging de aankleding van de keuken ineens een totale verander ing. Hij moest er warm gaan uitzien, een bewoonbaar deel van het huis zijn, kortom, "ogen" naast het eiken wandmeubel in de woonkamer. Velen zullen in de komende paar jaar een gooi doen naar'een mooie open houten keuken. Ze zullen hun keukenwanden uitbreken, betim meren en betegelen, hun kastjes en aanrechten slopen en er houten in- bouwkeukens voor in de plaats zet ten, en misschien zullen ze er zelfs een paar kunstbalkjes van ge kleurde piep-plastic tegenaan plakken. Maar hoe aardig je het aanzien van een keuken ook graag zou maken, je moet hem wel kunnen blijven gebruiken voor wat hij is: een plek om de etenswaren te bewaren, ze klaar te maken, te koken, af te was sen, en dan minstens ook nog eerr' paaf kléine wasjes te doen. Daarom verzamelden wij voor u wat tips en opmerkingen uit docu mentatiemateriaal van het Bouw centrum en van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Hier volgen ze: Elleboog-hoogte Als er nieuwe kastjes en een aan recht geplaatst moeten worden, laat dan de vrouw die er mee wer ken moet, de maat nemen. Wanneer zij voor het aanrecht staat met een onderarm horizontaal, dan moet de afstand van haar onderarm tot het aanrechtblad bij voorkeur 5 a 10 centimeter bedragen. De hoogte van het aanrechtblad kan worden veranderd door de plint onder de kastjes te verhogen of te verlagen. Hebt u een beetje ruimte, stop dan het gaskomfoor niet in een hoekje. Het werkt veel en veel makkelijker als er ook aan de "buitenkant" van het komfoor nog wat ruimte is om iets neer te zetten. In grote keukens mag dat "afzetvlak" best 60 centi meter breed zijn, en als dat niet kan, in elk geval 30 centimeter. Het zelfde geldt voor de gootsteenbak. Ook daarnaast-graag nog een beetje neerzetruimte, desnoods dan maar ten koste van de overige ruimte op het aanrechtblad. Je moet kunnen lopen Vóór het aanrechtblad is een ruimte nodig van een meter a 1.20 m.. anders kun je er niet langs als er een kastdeurtje open staat. Neem je de breedte van het aanrecht op 60 centimeter, dan wil dat dus zeggen dat de keuken minimaal 2.40 m i houten keuken breed moet zijn, wil er aan de an dere kant ook nog een kast van 60 cm diep kunnen staan. Wordt een aanrecht in een L-vorm of U-vorm in de keuken gebouwd, dan is dat wel een fraai gezicht en het werkblad wordt ook groter, maar met uw kastenruimte raakt u achterop. Want u hebt er dan een paar hoekkastjes bij, met weinig bruikbare ruimte. In kleine keukens is soms niet eens een plaats om te gaan zitten als er aardappels geschild of groente ge sneden moet worden. Dat is dan niets jammer, ma doen. Maar onverstandig wordt het, als je terwille van een verbouwing voor- heUmooi die belangrijke zitplaats gaat afstaan. Dat bezorgt degeen die in de keuken werkt een kromme rug. Een "kookeiland" De nieuwste mode is een "kookei land". Leuk om te zien. Het gasstel, spoelbak en bijbehoren midden in de keuken, met vaak nog een eetbar er aan vast. Maardat geeft wel eventjes wat extra werk aan het verplaatsen van leidingen van gas, water en elektri citeit, en de afvoerpijp. Meestal is er nog een extra werk- en bergruimte langs een wand nodig, waardoor meer geloop ontstaat dan je zonder zo'n eiland zou hebben. Aanrechtblad Houten aanrechtbladen zijn mooi. Mooier dan het ouderwetse granito (dat op den duur invreqt en scheurt); of roestvrijstaal (dat plas- sen verzamelt), kunststof (dat bij de naden problemen geeft). Een houten aanrechtblad is geluid dempend en er breekt niet zo gauw vaatwerk op. Houten bladen wor den in de fabriek afgewerkt met olie of enige malen gelakt. Als het blad is afgewerkt met olie is het niet vlekbestendig. Beschadigingen aan een houten blad kunnen mees tal wel worden bijgewerkt. Wel kan zo'n blad lelijke schade op lopen van hete pannen. Veel bezwaren zijn er echter niet tegen, behalve dan dat het heel erg Door L. Bakker duur is. Datzelfde geldt voor mozaïek- en tegelaanrechtbladen. Bij tegels en mozaïek loop je wel het risico dat de specie waarmee ze zijn vastgezet, niet helemaal zuur- bestendig is en dan komen daar pu tjes in. Het toch al niet makkelijke schoonhouden van een tegelaan- recht wordt daar dan nog lastiger door. En: je breekt veel glas en kop jes op tegels. Zo, dat waren wat opmerkingen die we voor u noteerden. Mocht u er nog meer over willen lezen, dan is er een "Kopers Kompas" over keu kens te bestellen bij het Instituut voor Huishoudtechnisch Advies van de Vereniging van Huisvrou-, wen. U ontvangt dit voorlichtings stencil per post thuis wanneer u 2,50 overmaakt op giro 338944 van het IVHA te Den ,Haag, en erbij vermeldt: "Koper Kompas keu kens s.v.p." Ook kunt u het informatieblad "Keukens" van het Bouwcentrum laten komen. Het wordt u toeges tuurd als u 6,50 overmaakt op giro 367696 van Bouwcentrum Rotter dam, en erbij vermeldt: "informa tieblad keukens s.v.p." vandaag. Een huis-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 25