"Duits spel ïigt ons wel" "Voort, vuile voetbalbende vaar ter hel" LFC - UDO Wim Rijsbergen: een miljoen gulden aan prijzen ZATERDAG 2 OKTOBER 1976flESQHSBPAGINA 11 In de 24ste minuut van de tweede helft van FC Utrecht-PSV leek er eindelijk gerechtigheid op komst. Ergens midden in het strafschop gebied, tamelijk recht voor het doel, rolde de bal voor de voeten van Harry Lubse, wiens vrije schietkans de gelijkmaker van PSV beloofde. Wat gebeurde echter? De Joegoslaaf Paunovic kon nog juist voordat Lubse kon uithalen de be nen onder Lubse vandaan schieten, bij een charge vanachter diens rug. Met de wegwuivende bewegingen waarmee je in natuurfilms pelika nen vaak tientallen meters klap wiekend door het water ziet trappe len alvorens zij in staat zijn op te stijgen, ijlde scheidsrechter Jan Beck van de plaats des onheils vandaan, de PS V'ers verwezen ach terlatend. Het beste wat je ervan kon zeggen was, dat het een bijzonder originele beslissing van Beck was. Zijn visie op dit geval liep ongeveer 1 op 15.000, als we ons even beperken tot de bevolkingsdichtheid van sta dion Galgenwaard. Betrekken we ook de televisiekijkers erbij, dan liep zijn visie vermoedelijk 1 op 6.000.000. René van de Kerkhof, die tot een van die 15.000 behoorde, vroeg Jan Beek om opheldering in bewoordingen die van krant tot krant verschillen. Volgens de ene krant en de ene René van de Kerk hof had hij gevraagd: "Meneer Beck, is dat nu geen strafschop?". Volgens de andere krant en de an dere René van de Kerkhof had hij gevraagd: "wanneer hij nou eens floot?" Het laatste zal wel dichter in de buurt hebben gezeten van zijn historisch verantwoorde opmer king, hoewel ik me een nog pittiger opmerking zou kunnen voorstel len. Weinig mensen die in een volle tram merken dat hun portefeuille met een paar honderd gulden ge rold wordt, zal de boosdoener woorden toevoegen als: Jongeman, is dat nou wel netjes wat je daar doet?". Hoe dan ook, PSV kreeg geen strafschop en René van de Kerkhof kreeg wel een boeking. Ik las dat Jan Beek op de opmer king van een der verslaggevers dat deze het een strafschop vond geantwoord heeft: "U vond het een overtreding? Maar u was de scheidsrechter niet en ik wel". Een snedig antwoord, dat wel, maar aan de andere kant ook de kern van de zaak. Het publiek en de sportjour nalisten kunnen de door hen ge constateerde overtredingen niet bestraffen, de scheidsrechter wel, dus waar gaan we naar toe als hij niet alleen opvallend lankmoedig fluit ten aanzien van de thuisclub overtredingen, maar dan ook nog zulke flagrante gevallen onbestraft laat? Ik geef echter toe dat dit een subjectieve mening is, die welis waar gedeeld wordt door 15.000 respectievelijk 6 miljoen Neder landers, maar niet bewijsbaar juis ter is dan de mening van Jan Beek. Partijdig Daarom wil ik een ander probleem aansnijden. Waarom krijgt René van de Kerkhof een boeking, die kan uitdraaien op schorsing of boe te, omdat hij "meneer Beck, is dat nu geen strafschop?" zei (eigenlijk deed hij dus-niets meer dan infor matie inwinnen bij iemand die er voor gestudeerd heeft, zou je kun nen zeggen), en gaan anderen vrijuit die veel ergere dingen zeg gen? Ik noem maar eens wat: "Die man scheet in z'n broek van angstDie tribune maakte 'm blijkbaar zo bang, dat-ie amper tegen FC Utrecht durfde fluiten Schoppen tegen PSV, dat mag blijkbaar... Voor zijn doen heeft Beek de slimste weg gekozen". Al dus Adrie van Kraay na afloop van de wedstrijd, geciteerd in Het Pa rool. "En reken maar dat-ie de bal vlak voor tijd wel op onze stip ge legd had, als het toevallig 1-1 was geweest", voegde Van Kraay er nog aan toe. Samengevat een duidelijke Door Nico Scheepmaker beschuldiging van aperte partij digheid als gevolg van angst voor het publiek van de thuisclub. Of neem René van de Kerkhof na afloop, geciteerd in De Telegraaf: "Dit is toch schofterig, die man was gewoon doodsbang", en geciteerd in de Volkskrant: "Beek floot voor FC Utrecht. Dit is broodroof ten opzichte van de spelers". Het is een vreemde zaak dat spelers die in de emotie van het spel een opmerking maken die de scheids rechter niet bevalt, met allerlei sancties kunnen worden bestraft (boeking of gele kaart, gevolgd door boete of schorsing, wat de spe ler in beide gevallen geld kost), terwijl zij na afloop van de wed strijd, en zelfs nog na het douchen en het aankleden als verwacht mag worden dat de emoties wat geluwd zijn, geheel straffeloos nog veel er gere dingen mogen zeggen: "par tijdig, broodroof, scheet in z'n broek van angst" etcetera. Niet dat ik er voor wil pleiten dat spelers op het matje worden geroe pen voor datgene wat ze na afloop van de westrijd tegen journalisten, supporters of andere omstanders hebben gezegd (ik sta van harte achter Wim Rijsbergen, die een zaak maakt van een boete van 1000 gulden netto, hem door het Feye- noordbestuur opgelegd omdat hij in een interview gezegd had dat Guus Brox geen verstand van voetbal had, want waarom zouden trainers en bestuursleden altijd vrijelijk hun mening kunnen geven over de inzet, de kwaliteit en de mentaliteit van met name ge noemde spelers, en zouden die spe lers niet hetzelfde mogen doen over hun trainers en bestuursleden?), ik wijs alleen maar op de discrepantie tussen het een en het ander. Is daar dan een oplossing voor? Jazeker. Zó fluiten, dat spelers geen reden hebben de scheidsrechter te bele digen, en minder op de woorden dan op de daden van de spelers let ten. Recordpoging Zag u Dick Nanninga direct na de aftrap van de kaalslag op Kaalheide achter de bal aan jagen, of beter ge zegd: achter de Belg met de bal aan jagen? En zag u hem toen uithalen, in de hoop het wereldrecord "voor goed onschadelijk maken" terug te brengen tot 3 seconden rond? Ge lukkig wist zijn tegenstander het vege lijf nog juist te redden. Ik had graag gewild dat hij hem wel ge raakt had, op voorwaarde dan dat ik de Zweedse scheidsrechter .was geweest, zodat ik het wereld recórd rode kaart op 4 seconden speeltijd had kunnen brengen. Gedicht Ik kreeg dezer dagen een gedicht van Charivarius toegestuurd door de heer E. N. P. Drees uit Hengelo. Charivarius was het pseudoniem van dr. G. Nolst Trenite, een doctor in de staatswetenschappen, die meewerkte aan de Groene Amster dammer en vooral bekend werd door zijn studie: "Is dat goed Ne- derlandsch?". Hij leefde van 1970 tot 1946. Een van zijn gedichten (of rijmen?) uit de bundel "ruize- rijmen", die al in de-eerste werel doorlog verscheen, is duidelijk met vooruitziende blik geïnspireerd op Roda JC-Anderlecht, zoals u zo da delijk zult merken. Het gedicht is dus zo'n kleine zestig jaar oud en stamt uit de tijd van Just Gobel, Harry Denis, de gebroeders Kess- ler, Jan de Natris en dat soort lie den. De tijd dat ons voetbal werd beheerst door Ajax, Go Ahead, Wil lem II, Be Quick, UW, Sparta, AFC, NAC en VOC. Charivarius noemde zijn scheldding: voetbal hymne Dat spel, dat hoofd en hart der mensen vult, 1870 daag'lijks 't ge daas der krant verslinden, in hart stocht, die geen smaak voor 't hoog're duldt, dat mensen beesten maakt, en zienden blinden Hoort, hoe het plebs uit rauwe ke len brult, terwijl het aan 't afzichte lijk schouwspel smult, als daar een horde woestaards en ontzinden in 't schunnig schopwerk vuile vreugde vindenZiet, hoe des lichaams schoonste lijn zich kronkelt, de pees zich opbolt tot een boos ge zwel, en 't oog van een onheil'ge vuurgloed fonkelten dui zendmaal vervloekt zij 't voetbal spel, waarbij bedrogen wordt, ge sard, gekonkeldvoort, vuile voetbalbende vaar ter hel. Zondag a.s. Aanvang 2 uur. Terrein Boshuizerkade. Z.ÜRICH - De lijst van de giste ren gehouden loting van de toernooien om de Europese be kers in Zürich ziet er als volgt uit: EUROPA CUP I Real Madrif (Spa)-FC Brugge (Bel), Trabzonspor (Tur)-FC Li verpool (Eng), AS Saint Etienne (Fra)-PSV (Ned), Ferencvaros (Hon)-Dynamo Dresden (Odl), Banik Ostrava (Tsj)-Bayem München Wdl) AC Torino (Ita)-Borussia Mönchenglad- bach (Wdl), Dynamo Kiev (Sov)-PAOK Saloniki (Gri), FC Zürich (Zwi)-TPS Turku (Fin). EUROPA CUP II Winnaar Aris Bonneweg (Lux)-Carrick Rangers (N. Ier) tegen FC Southampton (Eng), Atletico Madrid (Spa)-Hajduk Split (Joe), Anderlecht (Bel)- Galatasaray (Tur), Hamburger SV (Wdl)-Heart of Midlotian (Sch), Slask Wroclav (Pol)Bo- hemians Dublin (Ier), Apoel Ni cosia (Cyp)-AC Napoli (Ita). UEFA-CUP Honved Boedapest (Hon)- Tsjachtor Donetsk (Sov), Grasshoppers (Zwi)-FC Köln (Wdl), Wisla Krakau (Pol)-RWD Molenbeek (Bel), Hibernian (Sch)-Oesters Vaexjoe (Zwe), FC Kaiserslautern (Wdl)- Feyenoord (Ned), AC Milan (Ita)-Akademik Sofia (Bul), Slovan Bratislava (Tsj)-Queens Park Rangers (Eng), FC Basel (Zwi)-Athletic de Bilbao (Spa), FC Magdeburg (Odl)-Dinamo Zagreb (Joe), Wacker In nsbruck (Oos)-Videoton Sze- kesfehervar (Hon), Austria Salzburg (Oos)-Rode Ster Bel grado (Joe), FC Barcelona (Spa)-Lokeren (Bel), Manches ter United (Eng)-Juventus (Ita), Sportul Boekarest (Roe)-FC Schalke'04 (Wdl). De wedstrijden worden ge speeld op 20 oktober en 3 no vember. ADVERTENTIE De wereldberoemde ser viezen van WEDGWOOD en het zwaar verzilverde CHRISTOFLE bestek zijn een hartewens van allen, die van een feestelijk ge dekte tafel houden. U kunt een uit 81 delen bestaande samenstelling winnen van het fraaie WEDGWOOD ovenvaste servies Quince en de 87 delen bestek in cassette van het eigentijdse model Concorde van CHRISTO FLE. Een geschenk van impor teur N. F. VAN GELDER B V. te Amsterdam, met een totale waarde van 4.998,-. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven ISTANBUL - Drie dagen na zijn omstreden overwinning op punten tegen Ken Norton heeft Mohammed Ali (rechts) in Is tanbul verklaard, dat hij met boksen ophoudt. Bij aankomst in de vroegere hoofdstad van het Turkse rijk, had Ali welis waar aanvankelijk gezegd, dat hij afscheid zou nemen na de wedstrijd tegen George Fore man, maar later kwam hij daarop terug. In aanwezigheid van Wallace Mohammed (links op de foto), de leider van de „zwarte moslims" (een Mo hammedaanse secte uit de Ver enigde Staten) en de Turkse premier Erbakan (midden) ver telde hij de journalisten dat hij het met zichzelf oneens was over het vervolg van zijri car- Ali stopt: "Ik ga zaak van Islam dienen rière en dat hij voor alles de zaak van de Islam in de wereld wilde dienen. Op dat moment stond Wallace Mohammed op en zei tegen de kampioen: „Maak nu maar be kend dat je met boksen stopt en mij volgt op de weg van de Is lam". Ali stemde meteen in en antwoordde: „Ik hou op met boksen. Nu, op dit uur, in dit Mohammedaanse land, maak ik het bekend aan de wereld". Het is algemeen bekend dat de beweging van de Zwarte Mos lims, die in principe tegen ge weld is, de bokscarrière van Mohammed Ali slechts tole reerde, maar niet aanmoedigde. Mohammed Ali begon - onder zijn eigen naam Cassius Clay - een profcarriere na zijn Olym pische overwinning van 1960 in Rome. Hij stond 55 maal als prof in de ring, verdiende meer dan 100 miljoen gulden en is zonder twijfel de meest schilderachtige figuur, die de bokssport ooit heeft gekend. Lucratieve zege o Betty Stöve TOKIO - Betty Stöve heeft gisteren in de finale van het 50.000 dollar- toernooi van Tokio de meest lucra tieve overwinning uit haar carrière behaald. De 31-jarige Nederlandse versloeg de drie jaar oudere, vroe gere Wimbledonkampioene Mar garet Court met 1-6, 6-4,6-3 en ver diende daarmee niet minder dan 15.000 dollar (f30.000). Voor de Australische was de troostprijs: 12.000 dollar. Margaret Court leek op een gemak kelijke overwinning af te gaan, toen zij in de eerste set tot tweemaal toe de service van Betty Stöve door brak. De Nederlandse vocht goed terug en pakte de tweede set door een doorbraak in de tiende game. In de daardoor noodzakelijk gewor den derde set bleef ze uitstekend retourneren, waardoor ze een 4-1 voorsprong nam een vier games la ter de partij serveerde. LEIDEN - Wim Rijsbergen blijkt verguld met Kaiserslautern als UEFA-cup tegenstander voor Feyenoord. De voorstopper die nog niet weet of hij het competitieduel tegen Van Hanegems AZ'67 kan meemaken, vanwege een kniebles sure ("De anderen hadden vrij, maar ik heb gisteren en vandaag nog getraind. Mijn knie moet weer 100 procent in orde zijn, anders speel ik liever niet, want ik heb geen zin om af te gaan voor Zwart kruis") ziet in ieder geval mogelijk heden voor zijn ploeg. "Goed, die Toppmüller speelt erin, maar toch moeten wij een ronde verder kun nen komen. Het Duitse voetbal ligt ons wel, die jongens willen nog "komen" en nemen wat minder over. Daar ligt voor ons misschien de oplossing". Ook al heeft Rijsbergen dan minder prettige ervaringen met het Duitse voetbal, hij raakte in de WK-finale Nederland-Duitsland ernstig ge blesseerd, desondanks gelooft hij dat de confrontaties met Kaisers lautern spectaculaire partijen kun nen worden. Voor Klaus Topmüller staat dat vast. De spits van de ploeg Ben van Gelder (manager van PSV): "Een interessante loting, waar ik veel van verwacht. We ken nen Saint Etienne als een sportief team, dat echt voetbal wil spelen. De Fransen verkeren in ongeveer dezelfde omstandigheden als wij. ook zij draaien in de competitie niet zo goed (8 punten uit 8 wedstry- LEIDEN - Gisteravond is voor het eerst de bokaal van de Leidse sport zaak De Zwarte Wolf uitgereikt. De beker was uitgeloofd voor de Leidse voetbalclub met het meeste aantal punten. In de vorige competitie was dat VTL, vandaar dat ixx>rzitter Smit in het VTL-clubhuis de beker en de prijs (een complete voetbalui trusting voor alle selectiespelers met een totale waarde van f3500,-) in ontvangst kon nemen uit handen van de vrouw van de sportzaak eigenaar. die in de vorige ronde Paralimni Famagusta (Cyprus) met 8-0 en 3-1 elimineerde roept voor de tweede ronde in ieder geval uit: "Geweldig wat een loting. Feyenoord was de tegenstander die ik het liefste had. Sportief gezien is er voor ons heel wat eer te behalen. "Kaiserslautern, met de Zweedse doelman Hell- ström, vervult in de Bundesliga overigens een bescheiden rol met vijf punten uit zeven wedstrijden. den). Voor ons een goede gelegen heid om revanche te nemen voor de nederlaag in de halve finales van het vorig seizoen". Pierre Garonaire (technisch direc teur van St. Etienne): "Deze loting komt ons niet slecht uit. We kennen PSV zo'n beetje. Ik maak me geen zorgen, al haddèn we natuurlijk lie ver eerst uit gespeeld, maar je hebt het nu eenmaal niet voor het kie- Revanche Zulke bescheiden rollen zijn ook weggelegd voor PSV en St. Etienne die elkaar andermaal treffen in het toernooi om de Europa Cup I. Tweede gesprek Jansen-Brox Het vorig seizoen troffen de Franse en Nederlandse kampioen elkaar in de halve finale waarna St. Etienne de eindstreep haalde en verloor, nu vindt de confrontatie al in de tweede ronde plaats. Kees Rijvers betreurt het dat St. Etienne en PSV elkaar zo vroeg treffen. "Het zou een leuk duel voor in een later sta dium zijn geweest", zei hij, "maar dat neemt niet weg dat ik toch wel erg graag revanche wil nemen voor onze uitschakeling van vorig jaar". Rijvers ziet voor zijn ploeg goede mogelijkheden ook al omdat St. Etienne - net als PSV trouwens - allerminst goed draait in de .natio nale competitie. "Ik zal een keer naar Frankrijk gaan om die jongens te zien spelen. Ik hoop er wat wijzer van te worden". Bij de spelers overheerste de revanchegedachte want algemeen was men van oor deel dat PSV wel erg simpel vorig jaar de halve finale had verloren. Van der Kuylen die overigens best tevreden was met St. Etienne: "Liever tegen die Fransen dan tegen die twee Duitse ploegen of tegen Real Madrid maar we moeten maar niet zo defensief spelen in die uitwedstrijd, van vorig seizoen. Volgens mij zijn we als gevolg daarvan de boot in gegaan". over boete van Rijsbergen ROTTERDAM - Het eerste gesprek tussen Karei Jansen van de VVCS en Guus Brox van Feyenoord over de aan Wim Rijsbergen opgelegde boete van 1000 gulden heeft nog geen onmiddellijk resultaat opge leverd. Wel werd gistermiddag na een uur durend overleg door Jan sen en Brox een afspraak voor een tweede dialoog gemaakt. Die moet volgende week plaatsvinden. "En dat zo'n vervolg er komt is al posi tief', vindt Jansen, "wantje kunt zo'n emotionele zaak natuurlijk niet in een uurtje oplossen. Als ie mand in een normaal bedrijf be straft wordt, komt dat nooit naar buiten, in de voetbalwereld krijgt zoiets een heel andere dimensie Die is gemeenschappelijke bezit waardoor er emotionele toestanden kunnen ontstaan. Die los je niet zomaar op, daarom komt er een tweede gesprek. Over het eerste ben ik in ieder geval bepaald niet ontevreden".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11