Ford gaat vrijuit CDA Orkaan "Liza" in Mexico: duizend doden Ernstige berisping voor Amerikaanse minister NIET VEEL ANIMO VOOR SPAANSE DAG VAN STRIJD Turini Europees sprintkampioen Schaatsbond vindt sponsors TOUWTREKWEDSTRIJDEN Meer invloed op uitvoering sociale wetten99 ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 ONDERZOEK JUSTITIE ZAL AANTONEN: WASHINGTON - De speciale officier van Justitie inzake het Watergateschandaal, Charles Ruff, heeft vastgesteld dat er geen enkele reden is om president Gerald Ford of enig ander te vervolgen wegens onregelmatigheden, die in 1972 zouden zijn gepleegd bij de verkiezingscampagne in Fords district in de staat Michigan. Dit is vandaag vernomen van iemand die nauw bij het onder zoek betrokken was. De vijandelijkheden in Libanon gaan onverdroten voort. Hier ontruimen Palestijnen Aley.e km van Beiroet, dat hevig door Syrische troepen werd beschoten. i plaatsje op 15 MEXICO STAD - Een orkaan met de codenaam Liza waarin windsto ten voorkwamen tot 200 km per uur, heeft naar men vreest aan on geveer duizend Mexicanen het le ven gekost. De orkaan trof vooral de stad La Paz op het schiereiland Baja Cali fornia, waar eenderde van de ge bouwen met de grond gelijk werd gemaakt. Gistermiddag had men daar al meer dan 400 lijken gebor gen, terwijl er toen nog zeker 500 personen werden vermist. Voorts moesten 4.000 inwoners worden geholpen die verwondingen had den opgelopen. Naar schatting zijn 20.000 mensen dakloos geworden. De stroom- en de watervoorziening zijn stuk en er is nog maar voedsel tot morgen. De meeste doden vielen in het dorp Chimitla, aan de rand van La Paz, waar een stuwmeer in aanleg over stroomde. Deze overstroming werd nog verergerd door een tropische regenval. In de haven van La Paz werden zeker 15 vissersboten ver nield. Uit berichten van andere plaatsen in het getroffen gebied blijkt dat daar de verliezen veel lager zijn, maar er zijn nog veel dorpen waar mee men nog geen contact heeft kunnen krijgen. Mexicaanse militairen hebben de bewoners van tientallen plaatsen langs de kust van de Golf van Cali- fornië geëvacueerd. Schepen in het gebied hebben de raad gekregen in de havens te blijven. Op verzoek van minister van Justi tie Levi had Ruff een onderzoek in gesteld naar de verkiezingsbijdra- gen die twee bonden van marine officieren in 1972 hebben gedaan in het betrokken district dat Ford 25 jaar heeft vertegenwoordigd. De federale recherche (FBI) had het ministerie van Justitie gewezen op deze mogelijke onregelmatighe den. Een en ander werd op 21 sep tember door de "Wall Street Jour nal" aan het licht gebracht. Donderdagochtend jl. had presi dent Ford op een persconferentie fel ontkend dat hij betrokken zou zijn geweest bij onregelmatighe den. "Ik ben trots op mijn on kreukbaarheid", verzekerde hij bij die gelegenheid. Naar van genoemde zijde verno men, zal Ruff begin komende week het rapport met zijn bevindingen publiceren. De president zou daarin van alle verdenking worden gezuiverd. MAANDAG 4 OKTOBER Aanvang 9.30 uur in de Breestraat t.o. het Gemeentehuis Organisatie: Leidsch Dagblad i.s.m. de 3 October-Vereeniging De wedstrijden staan onder leiding van: THEO KOOMEN Om 10.30 uur een wedstrijd tussen het Leids City Cen trum en het College van Burgemeester en Wethouders. Grove opmerking over negers ADVERTENTIE WASHINGTON - President Ford •heeft gisteren zijn minister van Landbouw, Earl Butz, ernstig be rispt, omdat deze zich uiterst grof over negers had uitgelaten. Dit heeft woordvoerder Nessen van het Witte Huis bekendgemaakt. Volgens Nessen heeft de minister tegenover de president zijn leed wezen betuigd. In een communi que bood hij zijn verontschuldi gingen aan voor wat hij noemde een „ongelukkige woordkeuze". Twee senatoren - de enige neger in de senaat, Edward Brooke, en Charles Mathias - hebben Ford gevraagd Butz zijn portefeuille te ontnemen. De minister maakte zijn omstreden opmerkingen op de Republi keinse conventie in Kansas City. De uitspraken stonden vermeld in het blad „Rolling Stone" van John Dean, die tijdens het Watergate-schandaal door presi dent Nixon werd ontslagen als een van de speciale adviseurs van het Witte Huis. Hoewel Dean de uitlatingen alleen had toege schreven aan een lid van het kabinet-Ford, werd minister Butz gisteren naar het Witte Huis Wij hebben u nodig! Drie christen-democratische partijen straks samen op één lijst. Wij vragen nü al uw steun. Word lid van één van de drie of rechtstreeks van het CDA. ontboden, waar hij van de presi dent te horen kreeg, dat de be wuste uitspraken niet aanvaard baar waren van een lid van de re gering. Volgens het artikel in „Rolling Sto ne" had de minister tijdens een gesprek met Dean en de zanger Pat Boone het feit dat er ma^r weinig negers lid zijn van de Re publikeinse partij toegeschreven aan bepaalde seksuele gewoon ten en andere hebbelijkheden van negers die volgens hem de reden waren, dat zij zich niet met Den Haag politiek bezig hielden. j Noteer mij als lid van DARP □CHU DKVP GCDA* adres plaats. zonder postzegel sturen naar CDA Antwoordnr. 1700 Russische wapens naar Libië CAIRO - Het Egyptische dagblad "Al Goemhoerija" heeft vandaag melding gemaakt van een "belang rijke wapentransactie" tussen de Sowjet-Unie en Libië. Volgens het blad zouden de Russen 12 verkenningsvliegtuigen, 75 jachtbommenwerpers, een zeker aantal zware bommenwerpers met grote actie-radius, verschillende soorten luchtdoelraketten, tanks, snelle torp'edoboten en elektroni sche apparatuur aan de Libiërs hebben geleverd. Hiermee had Moskou gereageerd op een drin gende boodschap van de Libische leider kolonel Gaddafi aan de Rus sische partijleider Breqnjev en premier Kosigin. Naar "Al Ghoem- hoerija" meldt bevinden zich al Russische deskundigen in Libië om er voor te zorgen dat het gele verde materieel goed onderhouden wordt en zo nodig kan worden ge- I repareerd. ZEIST (ANP - Minister Boersma wanneer werklozen daarbij worden van sociale zaken vindt het nodig, gedrukt in de hoek van parasieten datdeoverheidmeertoezichtkrijgt en profiteurs", aldus minister op de uitvoering van sociale verze- Boersma. keringen Volgens hem is het te be- De minister stond voorts stil bij de treuren, dat in het verleden aan be- algemene arbeidsongeschik- drijfsverenigingen als organisaties theidswet, die per 1 oktober daad van werknemers en werkgevers, werkelijk van kracht werd. Van de volledige autonomie is gegeven bij ongeveer 145.000 aanvragen voor de uitvoering van onder meer een uitkering volgens deze wet werkloosheids- en arbeidsonge- zouden volgens hem naar verwach- schiktheidswetten. Nog deze kabi- ting zo'n 30.000 verzoeken afvallen netsperiode wil de bewindsman omdat zij niet in aanmerking ko- i men voor een uitkering. De aaw is - ingevoerd omdat hier een terrein braak lag en er tegenover zelfstan digen een "ereschuld" was. MADRID (UPI/AFP/Reuter) - Een "dag van strijd", waarop de Madri- leense industriearbeiders massaal het werk hadden moeten neerleg gen, is gisteren maar een klein suc ces geworden voor de onder grondse linkse oppositie. De semi-ondergrondse vakbond "Comisiones Obreras" stelde het aantal stakers in de Spaanse hoofd stad op 200.000 van de ongeveer een miljoen arbeiders. Maar volgens de regering hadden slechts 25.000 ar beiders gehoor gegeven aan het stakingsparool. Madrid merkte dan ook maar weinig van de staking en vrijwel al les draaide normaal door. Onmiddellijke aanleiding tot de werkstop was de dood van een 21- jarige student die begin deze week tijdens een linkse demonstratie zou zijn neergeschoten door rechtse keer waren echter minimaal omdat de metro wel gewoon functioneer de. Banken, winkels, kantoren en scholen bleven open. De staking viel samen met de 40ste verjaardag van wijlen Franco's in wijding als Spaans staatshoofd tij dens de burgeroorlog. De provinciale gouverneur van Madrid riep de bevolking op haar kalmte te bewaren. Hij zei dat de regering kampt met "ernstige moeilijkheden" in haar streven naar "democratische normalise ring", conform de authentieke het Spaanse volk". KOPENHAGEN - Op de winter- baan van Kopenhagen is gistera- SER-advies vragen taak en functie voor de so- cialé verzekeringsraad. De minister kondigde dit gisteren aan bij de officiële opening van het nieuwe administratiekantoor van de bedrijfsvereniging voor de ge zondheid, geestelijke en maat schappelijke belangen (BVG) in Zeist. Omdat werkgevers en werk nemers zelf verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de werk loosheidswet moeten zij met klach ten ook naar hun eigen organisatie gaan en niet naar de overheid wij zen, zo zei hij. "In de discussie over het begrip passende arbeid zal ik me echter altijd blijven verzetten elementen. Gistermorgen kwam yond her Europees sprintkam- het in Madrid tot lichte strubbelm- pioenschap voor beroepsrenners gen tussen stakers en de politie. verreden winnaar werd de Italiaan Deze dreef de demonstranten Giordano Turini, die by de wereld- overal snel uiteen. Er zouden zeker kampioenschappen als tweede 25 arrestaties zijn verncht. eindigde, met zeven punten. In de avonduren trad de Madri- Tweede werd de Deen Niels Fred- leense politie op tegen groepen be- borg met negen punten. Wereld- togers die hier en daar m de stad kampioen John Nicholson werd alsnog probeerden de "dag van derde met acht punten. De titelver- strijd" met grote demonstraties af dediger, Peder Pedersen van De- te sluiten. nemarken, moest zich tevreden De schermutselingen waren, voor steUen met een vierde positie voor bekend, met ernstig van aard Danny clark (Australië) IJshockey - Voor de competitie van de coupe nationale Nederlanden zijn gisteravond de volgende wed strijden gespeeld: Groningen-Brussel 7-5, Til- burg-Amsterdam 5-3. geen berichten gewonden. De sectoren waar de staking nog het meeste succes had waren de metaalindustrie, de bouw,_ het openbaar industrie. Zestien Madrileense buslijnen len uit omdat de chauffeurs m taakten. De gevolgen voor het Fred Rompelberg is winnaar ge worden van het gecombineerde af- valduel en criterium, dat gistera vond gehouden werd inplaats van de Ronde van Wemeldinge, die we gens de zware stortregen moest worden afgelast. In de afvalrace, die door Jan Raas werd gewonnen eindigde Rompelberg als derde, Het criterium bracht hij op zijn De grote prys van Lugano, de jaarlijks terugkerende tydrit voor beroeprenners over ongeveer 75 ki lometer, vindt dit jaar geen door- De belg Jean-Luc van den Broucke heeft de zesde editie van ielerronde „De Ster der Belof- In de gematigder afdelingen van de oppositie was er maar weinig en thousiasme bespeurbaar voor de staking. Het dagblad "El Pais", dat meestal een pro-öppositioneel standpunt inneemt, noemde het stakingsparool van de Comisiones Obreras "gevaarlijk" vanwege de gespannen politieke en economi sche situatie in Spanje. In Barcelona, de hoofdstad van Ca- talonië, zat de bevolking gisteren zonder bróód omdat de bakkers staakten. Het personeel in de bak kerijen eist hoger loon. Hoewel de politie donderdagavond 31 bak kersknechts oppakte, kon zij daarmee de staking van gisteren niet verhinderen. Hoewel de Spaanse postbestellers het werk heten te hebben hervat, werden er gisteren nog steeds geen brieven bezorgd in Madrid, Barce lona, Bilbao en Saragossa. De hoogste Spaanse politiechef, Emilio Rodriguez Roman, had gis teren ten paleize een onderhoud met koning Juan Carlos. Na afloop zei hij dat de politie orde en rust zal handhaven in weerwil van "op ruiende campagnes" die.tegen haar worden gevoerd. De politie is van "beestachtig" optreden beschul digd, met name in het Baskenland waar vorige maand een arbeider werd doodgeschoten tijdens een betoging tegen de regering. Hogere prijzen in derde prof- tenniseircuit DEN HAAG-Voor de v het derde AMRO-proftenniscircuit is dit jaar meer te verdienen dan het vorig jaar. Het totale prjjzenpakket is opgetrokken van een ton tot een- bedrag van 125.000 gulden, waar van voor de winnaar 60.000 gulden is gereserveerd. In de lijst van ste den, waar in de eerste week van no vember gespeeld zal worden, is één verandering ten opzichte van vorig jaar. Den Haag, waar de belangstel ling gering was, is vervangen door Rotterdam. De bezetting is duide lijk minder dan vorig jaar, toen on- dermeer Ilie Nastase en Björn Borg meededen. Dit jaar geen spelers, die zich tot de wereldtop mogen re kenen. Het viertal, dat op 2 novem- ber in Kerkrade de eerste partijen speelt, bestaat uit Jan Kodes (Tsj), Bob Lutz (VS), Vitas Gerulaitis (VS) en Tom Okker Ned). Het wedstrijdschema is als volgt 2 november, 19.30 Kerkrade. 3 november, 19.30 uu sporthal, Haarlem. 4 november, 19.30 ui Groningen. 5 november, 19.30 uu Ahoy, Rotterdam. 6 november, 14.00 uui tharijne', Utrecht. 7 november, 14.00 Arnhem (finale). Rodahal de grafische op z^n naam gebracht. De vierde en laatste etappe, met start le„ deeinëmën,' finish in Dax over een afstand van 175 kilometer, werd gisteren mar^Bourreau. F™ KSSÏÏKK met name Felice Gimondi Fausto Bertoglio, niet aan de start konden verschijnen. Roy Schuiten, de winnaar ven 1975, en Ferdinand Bracke, hadden al toegezegd te zui door het ont breken van de Italiaanse vedetten de noodzakelijke publieke be- H. J. Voogd overleden ALPHEN AAN DEN RIJN - In het ziekenhuis is gisteren overleden de 65-jarige H. J. Voogd, oud hoofd-agent van politie in Alphen aan den Rijn. Voogd was al sinds 1971 met func tioneel leeftijdsontslag en zou juist gisteren met pensioen zijn gegaan. De hoofd-agent was een bekend figuur in Alphen; niet al leen door zijn forse gestalte, maar vooral ook omdat hij dè man was van de afdeling verkeer en by heel veel ongelukken bijstand verleende. Voogd diende het Alphense poli tiekorps van 1943 tot 1971. bijna rond, r AMSTERDAM - Kort voordat de te vinden. Twee maal kunstijsbanen in Nederland weer hun poorten zyllen openen, is de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond erin ge slaagd voor de nationale all round ploeg en de herensprintploeg een sponsor te vinden. Nadat de Coöperatieve Condens Fabriek (CCF) al vorig jaar te kennen had gegeven, dat men, ondanks het vijf jarig contract liever wilde ophou den, ging de KNSB naarstig op zoek naar een andere sponsor.' Maar hoewel de KNSB veel minder vraagt dan een gemiddelde volley- of basketbalploeg, stonden de ge gadigden niet te dringen. "Niet zo verwonderlijk aldus KNSB- directeur Comello, want inplaats gaan sponsoren, de bepalingen te we keerd als een tegemoetkoming beide keren ketste de kosten. r af. "Nu nog een sponsor het op het laatste moment Inmiddels werd het ons duidelijk, dat het moeilijksl49ploegen mello, "dan gaan s263schaatsseizoen s271niet eens schaatsseinzoen tegemoet' voorzitter Sake Santema. Slecht is het seizoen ook begonnen de da- voor Jan de Vries. De rijder uit IJ- de jeugd", aldus Co- horst die vorig jaar een half seizoen een fyn miste als gevolg van een auto ongeluk, brak nu tijdens een van de eerste trainingsweekends die Leen zijn om alle nationale ploeen te Overigens is dat 'verkopen". We zijn toen gaan pro- nog nietseens begonnen of er zijn al Pfrommer voor de all-rounders had moeilijkheden binnen de be- gepland, zijn been. Hij zal voorlopig beren om ze per groepje te bieden. En daarmee hadden meer succes. Donderdagavond zijn Piet de Groot, lid akkoord gekomen met technische stuurlij k niet al te sterke bond. zeker de landelijke trainen de vraag weken niet kunnen daarna is het maar de hij die trainings- WC LUI CCll clIkRUUlU gcnunicii i-ccniiijciic. buiiiuuooiv, ceil van uc c> -J de Nederlandse Kaas Unie voor wat belangrijkste organen binnen de achterstand nog zal kunnen ïnha- betreft de heren all-roundploeg en KNSB, bedankte verder voor de len. tuinbouwkassenfabriek eer. Na vier en een half jaar voor- Zo mist hij bijvoorbeeld al het eer- Adegeest uit Zevenhui- namelijk.bezig te zijn geweest met de nationale jeugdploegen kon hij niet meer op tegen de grote beslui- Dat juist dit bedrijf de sprinters teloosheid van dit college, het feit geen enkel beleid werd uitge- met de Verwey ei niet verwonder- r0hjkalsmenbedenkt.dat Jan Bazen stippeld en vooral ook dat de werden op de voorjaarsvergadering werknemer bij dit bedrijf is. Beide van de l/TC zo slecht naar buiten van de ISU de reclame- bedrijven geven ongeveer f 30.000. werd gebracht. Peter de Groot, af- voorschriften alleen maar beknot. Dit zal voor een gedeelte aan de be- komstig uit Noord-Holland, doelt trainingskamp, dat Leen Pfrommer voor zijn zes kernploe gen heeft ingericht in het Zuid- duitse Inzeil. Men hoopt daar van 16 tot en met 23 oktober weer wat "ijsvast" te worden. De eerste wed strijd is traditie-getrouw de strijd de IJssel Cup, die dit keer op komstig uit Noord-Holland, doelt zaterdag 20 november wordt v En dan valt het niet mee om iemand trokken schaatsers worden uitge- hiermee duidelijk op LTC- den. ATHENE - Christina Onassis, dochter en voornaamste erfgename van de schatrijke scheepsmagnaat Aristoteles Onassis, heeft aangekondigd dat zij gaat scheiden van haar tweede echtgenoot, Alexander Andrea- dis. Het huwelijk van de plechtigheid treft men hier een archiefopname) werd vorig jaar gesloten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10