"Rhodesië foltert en doodt Afrikanen" Kissinger hoopvol gestemd CSU-leider Strauss krabbelt toch terug Palestijnen in Libanon op de terugtocht Aantijgingen aan adres bondskanselier Schmidt ingetrokken R.K.-RAPPORT: VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 BONN (DPA/AFP/ANP) - Franz Josef Strauss, voorzitter van de Beierse CSU, is gisteren terugge komen op zijn beschuldiging aan het adres van bondskanselier Helmut Schmidt, dat Schmidt, toen hij nog minister van Defen sie was zich schuldig zou hebben gemaakt aan poging tot omko ping. Woensdagavond verklaarde Strauss op een verkiezings bijeenkomst in Heilbronn dat Schmidt in 1971 ruim honderd miljoen gulden had beloofd aan Prins Bemhard, als deze bij de Nederlandse regering de aan schaffing van de Northrop Cobra-17 zou bepleiten. Gisteren gaf Strauss in Bonn een verklaring uit, waarin staat dat de honderd miljoen slechts bedoeld waren als een Westduits aanbod om de aanschaffing van de Cobra mede te financieren. Kort daar voor had een regeringswoord voerder in Bonn aangekondigd dat Schmidt een gerechtelijke ac tie tegen Strauss zou beginnen. Hij wil dat de rechtbank bij kort geding Strauss zal verbieden deze beschuldigingen nog eens te uiten. Die beschuldiging was door rege ringswoordvoerder Klaus Boel- ling betiteld als een "schande lijke leugen'. Strauss, die al een tiental jaren in de schandalen zwemt, wil zich nu door allemaal leugenachtige beweringen achter een muur van mist verschuilen, aldus Boelling. SPD- woordvoei;der Lothar Schwartz kenschetste Strauss" beschuldi gingen als een "monsterlijk be langrijke verkiezingsmanoeu- Initiatief Blijkens een briefwisseling die mi nister Vredeling van Defensie op 2 september publiceerde heeft Prins Bemhard indertijd het in itiatief genomen tot het contact met de toenmalige Westduitse minister van Defensie Helmut Schmidt. Zowel Nederland als de. Bondsrepubliek waren toen be zig met de vervanging van de Starfighter. Schmidt schrijft in zijn brief van 12 januari 1971 aan zijn toenmalige Nederlandse collega Den Toom dat de Westduitsers zich gebon den hebben aan het Europese MRCA-project, maar dat het Northrop-project mogelijk wel interessant was voor de kleinere NAVO-landen. Voorts schrijft Schmidt dat hij zich zou kunnen voorstellen dat de Bondsrepubliek een aandeel zou kunnen leveren in de financie ring van het project, als ook de andere NAVO-landen belangstel ling zouden hebben. Dat zou kunnen bijdragen tot standaardi sering, opdat niet naast het MRCA-type nog verschillende andere vliegtuigtypen in dienst zullen komen, aldus Schmidt. Beschuldiging in West-Duitsland is gisteren overigens een nieuwe beschuldi ging van omkoping geuit. Dit maal komt de beschuldiging van de SPD-burgemeester van Frankfort, Rudi Amdt, en is hij gencht aan de CDU-voorman Al fred Dregger, die voorzitter van de CDU in Hessen is. Volgens Amdt heeft Dregger 'een bedrag rond de miljoen gulden, aange boden aan de 'Arbeitsgemein- schaft vierte Partei (AVP), een conservatieve partij die met de- Beierse CSU is verbonden, als de AVP niet zou mee doen aan de verkiezingen. Dregger sprak van "laag bij de grondse laster" en nam onmid dellijk gerechtelijke stappen. Een rechtbank in Frankfort ver bood Arndt gistermiddag nog deze beschuldiging te heimalen, op straffe van een dwangsom van 500.000 mark. Volgens een CDU-zegsman had Dregger slechts in een privé- telefoongesprek AVP- districtsvoorzitter aangeraden zijn activiteiten voor deze partij stop te zetten. Over geld was niet gesproken. Arndt zei te beschik ken over de namen van twee AVP-ers die willen getuigen dat Dregger geld heeft aangeboden. Dregger liet weten te beschikken over een beëdigde verklaring van de AVP-districtsvoorzitter, dat er geen sprake was geweest van een aanbod van geld. Italië Een voormalige lobbyist van Lockheed in Europa heeft giste ren in Rome verklaard dat docu menten die zijn gepubliceerd door het weekblad L'Espresso en waaruit zou blijken dat premier Giulio Andreotti smeergeld van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed zou hebben gehad, vervalst zouden kunnen zijn. Emest Hauser, voormalig Lock- heedagent in West-Europa, legde de verklaring af ten overstaan van de parlementaire enquête commissie die naar de gang van zaken rond Lockheed in Italië een onderzoek instelt. Hauser zei dat hij vrijwillig naar Ita lië was gekomen om voor de commissie te getuigen en zo te voorkomen dat „onschuldige mensen" bij de zaak betrokken zouden raken. Vals Hauser zei dat de documenten die L'Espre so deze maand heeft ge publiceerd, geen fotokopieën van oorspronkelijke documenten waren, maar op een later tijdstip waren gezet en daarom vals zou den kunnen zijn. Premier Andreotti heeft al tegen gesproken dat Lockheed hem geld had aangeboden om er zeker van te zijn dat Italië 18 Orions voor haar krijgsmacht zou aan schaffen. Andreotti was minister van Handel en Industrie in 1968, toen volgens T Espresso het incident plaats had. NEW YORK (Reuter/UPI/AFP) - Henry Kissinger heeft gisteren in zijn rede tot de algemene verga dering der Verenigde Naties nog eens de gehele Amerikaanse bui tenlandse politiek de revue laten passeren, met als centrale the ma's het Midden-Oosten en zuidelijk Afrika. Het was hoogstwaarschijnlijk zijn laatste reden van die omvang want Kissinger heeft laten door schemeren dat hij na november liever niet terugkeert als minister van Buitenlandse Zaken - ook niet als president Ford wordt ge kozen. Kissinger bepleitte een spoedig hervergaderen van de Geneefse vredesconferentie over het Midden-Oosten. Hij achtte de tijd rijp voor „veelomvattende oplos singen" inzake het conflict tus sen Israël en de Arabische we reld. Stap voor stap „De stap-voor-stap benadering (van hemzelf) heeft ons thans op een punt gebracht waar veelom vattende oplossingen mogelijk lijken zei Kissinger. „De Verenigde Staten zyn bereid deel te nemen aan het spoedig te hervatten werk der Geneefse conferentie", vervolgde Kissin ger, „en wij menen, dat een voor bereidende conferentie nuttig kan zijn om te bespreken welke structuur komende onderhande lingen zullen hebben, maar staan ook open voor andere sugges ties". „De fundamenten die zijn gelegd bieden een historische kans", al dus Kissinger. „De Verenigde Staten zullen al het mogelijke doen om volgend jaar op deze plaats belangrijke nieuwe vor deringen te melden in de richting van een rechtvaardige en duur zame vrede voor het Midden- Oosten". Libanon Hierna besteedde Kissinger aan dacht aan de onmiddellijke ac tualiteit van Libanon, welk land het slachtoffer is van een „ver pletterende tragedie". De Ver enigde Staten, aldus Kissinger geven volle steun aan de souver- einiteit, eenheid en territoriale onschendbaarheid van Libanon en zijn gekant tegen deling van dat land Volgens Kissinger zijn zowel de V.N. als de strijdende Libanese partijen verplicht hun volle steun te geven aan de verzoeningspo gingen van de nieuwe Libanese president, Elias Sarkis. Amerikaanse zegslieden in de wandelgangen bevestigden de indruk, dat deze twee elementen - heropening van „Genève" en Li banon - ten nauwste samenhan gen. Kissinger lijkt van mening dat de situatie in Libanon zich thans, ten koste van de Palestij- nen, aan het oplossen is. Tegelijk daarmee hoopt hij dat de zwaar- gehavende Palestijnen van Ara fats PLO binnenkort wel bereid zijn om met Israël tot een verge lijk te komen. Confrontatie Kissinger heeft vorig jaar al geop perd een nieuwe Geneefse ge spreksronde te laten voorafgaan door een voorbereidende confe rentie. Hij zou daarmee de proce durele moeilijkheden van een rechtstreekse confrontatie tus sen de aartsvijanden - Israël en de PLO - willen omzeilen. Kissinger, nog maar enkele dagen terug van zijn tournee door zuide lijk Afrika, gaf toe, dat ook zijn inspanningen de problematiek daar niet geheel hebben ont- scherpt Er zijn struikelblokken blijven liggen, bevestigde Kis singer, „maar er bestaat thans een mogelijkheid om weg te komen bij de rand van de afgrond". Verzoening Kissingers rede was overwegend hoopvol en verzoeningsgezind. Twee belangrijke uitzonderingen waren het groeiende gevaar voor de verdere verspreiding van kernwapens en de constatering, dat sommige landen de V.N. of deel-organisaties gebruiken als een gelegenheid om tweedracht te zaaien. „Er is een vrij algemene tendens bespeurbaar om hier liever slag te leveren dan te onderhandelen", zei Kissinger. „Als deze ontwik keling zich doorzet, zal de hoop op eenheid in de wereld ver vluchtigen en het morele gezag van deze organisatie daarmee na venant teruglopen", aldus de Amerikaanse bewindsman. Kissinger kondigde aan, dat presi dent Ford op korte termyn zal komen met een internationaal gedacht plan de campagne tegen de kernwapen-wedloop. WASHINGTON (SP) - 'Mijn geweten is zuiverMet deze verklaring reageerde president Ford gistermiddag tijdens een onverwachte persconferentie in zijn werkkamer het "Oval Offi ce" van het Witte Huis op het onderzoek, dat wordt verricht naar de mogelijkheiddat hij in de jaren dat hij zijn staat Mi chigan in het Huis van Afge vaardigden vertegenwoordige bijdragen voor zijn verkie zingscampagnes tegen de voor schriften in heeft aangewend voor persoonlijke belangen of om campagnes van Republi keinse partijgenoten te steunen. Ford was in de twintig minuten durende persconferentie zicht baargespannen. Hij zei, dat hij ervan overtuigd was dat het onderzoek van de Watergate- aanklager naar een aantal van zijn campagnes hem van alle schuld zou schoonwassen. "Ik kan in volledig vertrouwen zeggen dat ik er zeker van ben dat ik, als het onderzoek een maal is voltooid, vrijuit zal gaan van alle beschuldigingen waarover ik in de krant heb ge lezenzo zei de president. LONDEN (DPA) - Rhodesische veiligheidstroepen folte ren en doden onschuldige Afrikanen bij hun strijd tegen guerrillastrijders Deze beschuldiging doet een Rhodesi sche commissie van "Justitia et Pax" in een gisteren gepu bliceerd rapport. In de documentatie wordt een terreurcampagne tegen de op het platteland wonende Afrikanen beschreven. Gezegd wordt dat zwarten gefolterd wer den ook als zij zo goed als geen betrekkingen met de guerrillastrijders hadden De slachtoffers meldden dat zij ge slagen, getrapt en met elektrische schokken aan de genitaliën gefol terd werden. Als voorbeeld "van ongeprovoceerde wreedheid" werd een voorval van juni vorig jaar ge noemd, waarbij de veiligheidstroe pen het vuur op de bewoners van de plaats Karima geopend hadden. "Twintig mensen werden gedood en 15 zwaar gewond. Een van de gewonden stierf later. Negen van de doden waren kinderen en ba by's. vier waren vrouwen. Vijf van de gewonden waren kinderen en acht waren vrouwen", aldus"*het rapport van de commissie, wier mededelingen door de Rhodesi sche regering werden tegenge sproken. De voorzitter van de commissie, bisschop Lamont, heeft in een pro ces tegen hem bekend dat hij de aanwezigheid van terroristen in zijn diocees niet gemeld had. Giste ren was nog geen vonnis tegen hem geveld. Kardinaal Basil Hume, aartsbis schop van Westminster, sprak in een inleiding de hoop uit dat het rapport tot het einde van de burge roorlog en tot een rechtvaardige vrede zou leiden. Het 104 bladzijden tellende rapport "burgeroorlog in Rhodesië" meldt dat de burgeroorlog van december 1972 tot 18 augustus van dit jaar minstens 2.408 slachtoffers heeft geëist 1.185 guerrillastrijders, 149 militairen, 39 blanke burgers en 1.035 zwarte burgers (432 werden gedood door het leger en 603 zou den door de opstandelingen zijn gedood). Bovendien werden min stens 69 Afrikanen ter dood ver oordeeld wegens "oorlogsmisda den". Deze statistieken zeggen, aldus het rapport, echter weinig over de ont beringen van de gewone man. Hele dorpen zijn gedeporteerd. Politieke verschilpunten lopen dwars door families heen. Kinderen weten al leen van oorlog en geweld. De eco nomie is ontwricht door een oorlog die niet gewonnen kan worden door militair geweld. Individuen, zwarten blank bevinden zich in een gewetenscrisis: aan wie of wat moe ten zij trouw zijn? Verklaring Het guerrillaleger van de Rhodesi sche nationalisten Zipa (Zimbabwe People's Army) verwerpt de Brits-Amerikaanse voorstellen voor een meerderheidsbewind binnen twee jaar, en wil doorvech ten tot de "definitieve overwin ning". Dat staat in een verklaring die Zipa's politiek commissaris Dzinashe Machingara gisteren heeft voorgelezen op een perscon ferentie in de Mozambikaanse hoofdstad Maputo. "Onder geen enkele omstandigheid zijn wij bereid de macht te delen met racisten en fascisten. Kissinger wil de strijd in Zimbabwe onder mijnen en de westerse belangen beschermen", aldus de verklaring die is ondertekend door Rex Nhon- go, de bevelhebber van het Zipale- ger. De guerillastrijders van het Zi pa, ook wel derde macht genoemd, zijn uitgegroeid tot een belangrijke machtsfactor in de Rhodesische nationalistische beweging. Ze heb ben zich los gemaakt van de onder ling twistende oude garde van de nationalisten en zijn vanuit Mo zambique guerrilla-acties in Rho desië begonnen. Antwoord De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren zijn antwoord ge stuurd op het Britse voorstel bin nen twee weken "ergens in zuide lijk Afrika" een conferentie te be leggen voor de vorming van een interim-regering in Rhodesië. De inhoud van het Rhodesische ant woord is niet bekendgemaakt, maar een regeringswoordvoerder in Salisbury zei wel dat de confe rentie niet mag uitgroeien tot een volledige constitutionele conferen tie. De eerste conferentie moet zich bezig houden met de uitvoering van de Brits-Amerikaanse voorstel len voor een meerderheidsbewind binnen twee jaar, waarmee Smith zich vorige week akkoord ver klaarde. De grondwet zal worden opgesteld door de staatsraad, die daarvoor twee jaar de tijd heeft, al dus de woordvoerder. In de Rhodesische visie is deze staatsraad het hoogste gezag in de overgangsperiode, maar in de oor spronkelijke voorstellen is dat, vol gens Londen, niet zo geregeld. In Salisbury is meegedeeld dat Smith zelf de regeringsdelegatie zal leiden naar de eerste gespreks ronde van blank en zwart. CHIASSO - De Zwitserse plaats Chiasso wordt bedreigd door een geweldige brand in een gasfabriek. Tweeduizend mensen, een kwart van de bevolking van Chiasso dat bij de Italiaanse grens ligt, zijn geëvacueerd en uil Zurich zijn des kundigen gekomen om de plaatse- BEIROET (UPI) - Gisteren zijn Pa lestijnse strijdkrachten begonnen zich terug te trekken uit hun over gebleven stellingen in de bergen achter Beiroet, terwijl Syrische troepen en christelijke militie ver- zetshaarden omsingelden. lijke brandweer te helpen een grote Een Palestijnse woordvoerder explosie te voorkomenheeft verklaard, dat de Palestijnen, Dinsdag brak tijdens een storm een na hun verliezen van woensdag, gasleiding en woensdag ontstond zich terugtrekken waar zij kunnen de brand bij het passeren van een en weerstand pogen te bieden waar motorvoertuig. Het vuur baande zij daartoe niet in staat zijn. „Maar het is alleen maar ccn kwestie van tijd", aldus de woordvoerder Van Palestijnse zijde is toegegeven, dat het verlies van het bergfront, 32, km ten oosten van Beiroet en ten noorden van de hoofdweg Bei- roet-Damascus na een Syrische of fensief van 48 uur, een van de rampzaligste verliezen van de Pa lestijnen is geweest in de bijna achttien maanden durende burge roorlog in Libanon. „Het verlies van het vluchtelingen kamp Tel Al-zaater vorige maand, na een christelijk beleg van 55 da gen was een prestigezaak Maar het bergfront is een werkelijk strate gisch verlies", aldus een Palestijnse bron. Woordvoerders van de christelijke militie hebben verklaarddat er nog steeds verzetshaarden zijn, hier en daar. Maar zij werden opgeruimd. Een ervan was Ras El Maten 21 km ten zuid-oosten van de Libanese hoofdstad, die de Palestijnen naar zij zeggen zo lang mogelijk zullen verdedigen om het terugtrekken uit andere stellingen te dekken Verslaggevers meldden gisteren, dat Ras El Maten omsingeld wordt en onder Syrisch artillerievuur komt te liggen. Bijeenkomst Het Libanese persbureau „Al Soe- hoefiach" heeft gemeld, dat gis termiddag in de Libanese bergen een Svrisch-Palestijnse bijeen komst is gehouden, in een poging een eind te maken aan de gevech ten. Aan de bijeenkomst, die in So- far - aan de internationale weg Bei- roet-Damascus - werd gehouden, namen ondermeerdeel de Syrische vice-premier en minister van bui tenlandse zaken Abdel Halim Chaddam, de Syrische onder minister van Defensie, generaal Naii Jamil, een lid van het centrale comité van de voornaamste Pales tijnse verzetsbeweging El Fatach, Aboe Ijad, de secretaris-generaal van het democratische front voor de bevrijding van Palestina, Najef Hawatmech en de militaire leider van het front, Achmed Jibril. Fachmi De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Ismail Fachmi, is gisteren in Parijs aangekomen voor een niet-aangekondigd bezoek aan Frankrijk, dat klaarblijkelijk ten doel heeft, de pogingen, een eind te maken aan de burgeroorlog in Li banon, te coördineren. Fachmi, die door zeven medewer kers werd vergezeld, weigerde commentaar te leveren aan de pers. Ook de Franse functionarissen be waren het stilzwijgen. Koewijt koeweit er gisteren mee ingestemd, deel te nemen aan een beperkte Arabische topconferentie zoals door Egypte is voorgesteld, teneinde een oplossing te zoeken voor de Libanese crisis Onderzoek naar onmenselijke praktijken in Argentinië WASHINGTON (AFP) - Een sub- commissie van het Amerikaanse Congres is begonnen meteen reeks hoorzittingen over schending van de mensenrechten in Argentinië om uit te zoeken of militaire hulp aan dat land nog gerechtvaardigd is. Voorzitter van de commissie is Donald Fraser. Een onderzoek naar het al dan niet naleven van de men senrechten in het Zuidamerikaanse land is volgens hem nodig "wegens de schrikbarende toename van ge welddaden in Argentinië". "Er zijn ernstige beschuldigingen geuit", aldus Fraser, "met name over de betrokkenheid van rege ringsfunctionarissen bij geweld daden, die er öf actief aan hebben meegedaan, öf er vanaf wisten maar niets deden om ze te voorkomen". De commissie heeft inmiddels twee getuigen gehoord pater James Weeks en Burton Levinson.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9