Percentage huurverhoging staat nog niet vast Tips van Ludwina voorkomen terreur Lubbers probeert order nog te redden Kamer: garanties voor werkgelegenheid IK HEB DIT NIET GEWILD In elk geval per 1 april Bij overname staalbedrijf Nederhorst: Nederland dreigt de boot te missen VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 DEN HAAG (SP) - Minister ter wordt geëist. te bereiken viel". mensen werk kunnen vinden. Dat Hij noemde dit plan een "droom en Boersma (Sociale Zaken) moet Boersma vond de motie overbodig. De meerderheid van de Kamer kon kan later uitgroeien tot 400 a 500. een zeepbel". Janssen - gesteund meer garanties geven dat de over- Hy zag haar als een ondersteuning zich wel vinden in de gekozen op- De socialist Patijn had bever gezien door de communist Meis - zag hier- name van het staalbedry f van Ne- van zyn beleid. Volgens hem heeft lossing om het staalbedrijf van Ne- dat de overheid voor 50 procent in toe mogelijkheden, mits de over- derhorstte>Gorkum ook werkelyk de regering er alles aan gedaan om derhorst te redden. Die houdt in dat het nieuwe staalbedrijf was gaan heid deze operatie zou willen steu- 400 tot 500 arbeidsplaatsen ople- te bewerkstelligen, dat deze over- Hollandia en De Groot ieder voor deelnemen. nen. name- met financiële steun van de 37,5 procent en de overheid voor 25 Boersma wees het door PPR- Wat de vestigingen van Nederhorst Met algemene stemmen heeft de overheid - tenminste dit aantal ar- procent in het project zullen deel- woordvoerder Leo Janssen verde- in Rotterdam betreft zei Boersma, Tweede Kamer gisteren in het beidsplaatsen zal opleveren. De nemen. In het onder de nieuwe digde plan van de hand om in Gor- dat hy de voorkeur gaf aan onder- Nederhorst-debat een motie aan- overname door Hollandia en De naam "De Vries Robbé" te stichten kum een staalbedrijf met 800 ar- handelingen met het kraan bedrijf genomen waarin dit van de minis- Groot noemde hy: 'het beste wat er staalbedrijf zullen aanvankelijk 125 beidsplaatsen te vestigen. Nellen. Wurgmoord in Rotterdam DEN HAAG (SP, ANP) - De regering zal zich beraden over het percentage, waarmee de huren volgend jaar april om hoog moeten gaan. Dat is het gevolg van de beslissing van de Tweede Kamer om de huurverhoging volgend jaar niet op 1 juli maar ge- wpon op 1 april te laten ingaan. Kamer te voorkomen, trok Nypels daarop zijn motie in. Als de regering niet mer een nieuw wetsvoorstel over de huurverho ging zou komen, betekent dat dat de huren automatisch op 1 april met acht procent omhoog gaan. Duidelijk is echter dat een deel van de regering en de bnkerzijde er meer voor voelt dat te verlagen tot zeven procent. De Federatie Nederlandse Vakbe- Zoals werd verwacht verwierp de Kamer massaal het plan van de re gering de huurverhoging uit te stel len. Uitsluitend PvdA, PPR en PSP steunden staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting). Aan de stemmingen in de Tweede Kamer ging woensdagavond een extra beraad in het Catshuis vooraf. Naast premier Den Uyl waren daarbij aanwezig de ministers Lubbers (Economische Zaken), Boersma (Sociale Zaken), Van Agt (Justitie) en de drie bewindsbeden van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening; Gruijters, Van Dam en Schaefer. Tijdens dat beraad zou zijn beslo ten in de Tweede Kamer de zaak niet op de spits te drijven door het „onaanvaardbaar" te laten horen. De Tweede Kamer nam gisteren geen besbssing over het percentage waarmee volgend jaar op 1 april de huren omhoog moeten gaan. Inzet daarbij was een motie van het D'66-kamerlid Nypels om dat per centage op 7 te stellen. Nadat Van Dam echter had laten bbjken be hoefte te hebben aan beraad binnen de regering, wilde Nypels zijn mo tie aanhouden. Een voorstel van Kamervoorzitter Vondebng daartoe werd echter door de rechterzijde van de Tweede Kamer verworpen. Als laatste red middel om een uitspraak van de Geen PvdA- advertentie in Duitsland DEN HAAG (SP) - Een advertentie die 250 PvdA-leden in een Duitse krant zouden pubbceren met kri tiek op de politieke ontwikkelingen in West-Duitsland en een oproep om op de SPD te stemmen gaat niet door. De reden is dat de krant, de Frank furter Rundschau, maatregelen van de justitie vreest en daarom strenge eisen heeft gesteld aan de onderte kenaars van de advertentie. De PvdA'ers moeten garant staan voor de kosten die het met zich meebrengt om mensen die willen reageren ook advertentieruimte beschikbaar te stellen. Aan deze eis kan het PvdA-coroité niet voldoen. ROTTERDAM (SP) - Het was een dramatische anderhalf uur giste ren voor de Rotterdamse recht bank. Eddy P., een dertigjarige zandstraler, weet zich aanvanke lijk nog goed te houden en geeft weldoordacht antwoord op de vragen van rechtbankpresident mr. G. J. E. Poerink. Hoe dichter het moment nadert, dat moet worden behandeld waarom en hoe Eddy op 7 augustus zijn 25-jarige vriendin Carla Vrij en een drieëneenhalf maand jong dochtertje Nathabe wurgde, hoe moeilijker de man het krijgt. Het lukt hem niet meer zijn tranen te bedwingen. De officier van justitie, mr. W. A. de Saint Aulaire, ziet ontslag van rechtsvervolging, opname in een psychiastrische inrichting en on voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering, als juiste reactie van het openbaar ministerie. Eddy wordt door de psychiater namelijk honderd procent ontoerekeningsvatbaar genoemd. Behandeling weging (FNV) vindt, dat de rege ring zich duidelijk moet uitspreken over het beperken van de huurver- DEN HAAG - De "liberale vonk" is hoging per 1 april tot hooguit zeven nu ook al overgeslagen op de frac- procent. „Iedere onnodige procent tievoorzitter van de PPR, Bas de meer aan huurverhoging betekent Gaay Fortman. Althans volgens stijging in de kosten van het leven- Erika Terpstra, oud-zwemster, en sonderhoud en brengt daardoor tegenwoordig actief voor de VVD. ook weer loonkostenstijging met De vonk werd zichtbaar, volgens zich mee", aldus FNV-voorzitter mevrouw Terpstra door het protest Wim Kok in een commentaar, dat van De Gaay Fortman tegen het hij gaf op de uitslag van de stem- misbruik van de sociale wetten. De ming over de huurvoorstellen van bijbehorende versierselen werden staatssecretaris Marcel van Dam in hem gisteren in café Nieuwspoort de Tweede Kamer. opgespeld. 'Deze man moet onherroepelijk worden behandeld", stelt dr. J. M. Burgers met nadruk. "De prognose voor de toekomst van Eddy is niet ongunstig, maar zonder behandeling is herhabng van zyn daad niet uitgesloten. Hij is niet krankzinnig, maar wel ziek". Eddy vertoont geen enkele reactie bij de woorden van de officier en de psychiater. Fbnk te kwaad krijgt hy het pas als zijn raads man mr. W. A. van Es, schildert hoe de verhouding met Carla was. Even later zegt Eddy snik kend: "Ik heb dit niet gewild. Ik hield zoveel van haar. We hadden in het begin een heel fijne ver houding en ik hoopte dat, nu ons kind was geboren, het weer zo zou worden". Abnormale jaloezie In het voorjaar van 1974 leert Eddy Carla kennen. Het is de start van een verhouding, waarin ruzies, gevoed door een abnormale ja loezie van beiden, elkaar in snel tempo opvolgen. Toch kunnen Trein ontspoord HAARLEM - De Intercity trein van Amsterdam naar Brussel is gistermid dag bij Haarlem ontspoord. Er deden zich bij het ongeval geen persoonlijke ongelukken voor, de materiële schade is echter aanzienlijk. DEN HAAG (ANP) - Twee Neder landse politiemensen zijn gisteren naar Tel Aviv gereisd in verband met de arrestatie eind vorige week van de 23-jarige Nederlandse Lud wina Janssen uit Breda. Op basis van de uitgebreide infor matie van de 23-jarige verdachte uit Breda zet de Israëbsche pobtie haar onderzoek naar het internationale net van terreurgroepen voort. De inbchtingen die de Nederlandse verdachte tot nu toe over de opera tionele plannen en contactperso nen van met het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina verbon den organisaties heeft verstrekt worden door de Israëlische pobtie van onschatbare waarde geacht. Door de medewerking van het de vorige week gearresteerde Neder landse meisje kon niet alleen een aantal terreurdaden worden voor komen maar bovendien kunnen waarschijnlijk op basis van het ver strekte namen- en adressenmate- riaal en door internationale sa menwerking van devpobtie in Is raël, Nederland, Perzië, Zweden, West-Duitsland en India van terro risme verdachte groeperingen worden ontmanteld. In Israël wordt de nadruk gelegd op de in ternationale vertakkingen van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina dat ook in het verleden reeds van de diensten van buiten landers gebruikt heeft gemaakt voor de verzameling van inbchtin gen en de uitvoering van terreur daden. Buitenlandse medewerkers werden door het Palestijnse volks front gerecruteerd onder de leden van anarchistische en extreem linkse organisaties zoals het Ja panse Rode Leger en de Baader Meinhof-groep. De vijftien Neder landers waarmee de Bredase ver dachte twee maanden geleden ge durende drie weken in een oplei dingskamp van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina in Zuid-Jemen in het gebruik van wa pens en explosieven heeft geoefend zouden aben lid zijn van het Marx istische Scholingscollectief dat een splintergroep is van de Rode Jeugd. De meeste leden van het col lectief dat nauwe betrekkingen met het volksfront van George Habasj onderhoudt zouden in het onder wijs werkzaam zyn. De Israëbsche pobtie probeert bij de verdere on dervraging van de Nederlandse verdachte zoveel mogelijk over de kontakten van het Palestijnse volksfront met andere revolutio naire en terroristische organisaties aan de weet te komen. Misschien kan de Nederlandse verdachte ook behulpzaam zijn bij de identificatie van een terroriste die bij de Israëbsche reddingsope ratie op het Oegandese vbegveld Entebbe werd gedood. CH-fractievoorzitter Kruisinga heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken gevraagd welke stappen de regering denkt te nemen nu in Zuid-Jemen opleidin gen in terrorisme plaats vinden en daaraan ook Nederlanders deel- In schriftelijke vragen informeert de fractievoorzitter of de minister dit vraagstuk aan de orde wil stel len in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Eddy en Carla niet buiten elkaar vooral door de zeer intensieve sexuele verhouding. Na de zomervakantie verhuisde in Gouda woonachtige Eddy P., naar de woning van Carla aan de Witte de Withstraat in Rotterdam. Hij zit zonder inkomsten want hij is ontslagen, omdat hij niet op tijd terug was op ?ijn werk. Een jaar doet hij het met een uitkering. Dan breken er financieel betere tijden aan, omdat hij als zandstra ler aan de slag kan. Ondanks de vele ruzies, waarbij Carla en eenmaal ook haar moe der worden mishandeld, blijven Eddy en Carla bij elkaar. Drie maal wordt de man in een psy chiastrische verpleeginrichting opgenomen, maar even zovele malen gaat hij er na enkele dagen vandoor, omdat hy zich weer goed voelt. De buitenwereld laat voldoende waarschuwingen horen dat het duo moet breken. "Waarom deed u dat dan niet?", wil mr. Poerink weten. "Ik kon het niet", is het antwoord. "Ik kon niet met haar leven, maar ik hield toch van haar". Plantjes Zaterdag, 7 augustus, gaat Eddy zoals gebruikelijk boodschappen doen. Hij brengt onder meer drie plantjes mee, die f7,50 hebben gekost. Carla vindt dat te duur en wil, zoals zo vaak, een bonnetje zien. Eddy heeft dat niet en een geweldige ruzie is het gevolg. Middags begint Carla er weer over. "Je hebt geen bon. Je bent zeker geld aan het opsparen om naar de hoeren te gaan!", bijt ze haar vriend toe. Woedend over deze leugen pakt Eddy haar beet, smijt haar op bed en wurgt haar. De baby wacht eenzelfde lot. Om de hals van de slachtoffers bindt Eddy een sjaaltje. De betekenis daarvan blijft onduidelijk. Na zijn daad gaat Eddy naar een vriend in Gouda. De volgende morgen meldt hij zich bij de Rot terdamse politie. Bewezen Volgens de officier van Justitie is opzettelijke doodslag bewezen, omdat Eddy bij zijn vriendin had moeten weg gaan, toen hy merkte dat de verhouding niet goed was en de mensen hem daarvoor waarschuwden. Raadsman Van Es komt tot de conclusie, dat zijn cliënt moet worden vrijgespro ken, omdat van opzet geen sprake is. Hy baseert die mening op het rapport van dr. Burgers waarin staat, dat types als Eddy en Carla elkaar altijd aantrekken en het verbreken van een derge lijke verhouding onmogelijk is. Als Eddy wordt vrijgesproken zal geen verplichte psychiatrische behandeling en tbr kunnen vol gen. Volgens mr. Van Es zal de man zich in dat geval vrijwillig onder psychiatrische behande ling stellen. De uitspraak is op 14 oktober. DEN HAAG (SP) - Minister Lub bers van Economische Zaken stelt alles in het werk om een grote In donesische order voor de Neder landse scheepsbouw te redden. Gisteren heeft hy hoogstpersoon lijk stappen ondernomen om te voorkomen dat de miijoenenorder aan de Nederlandse neus voorbij gaat en naar West-Duitsland ver dwijnt. Het gaat om een order van Djakarta Lloyd voor de bouw van twaalf con tainerschepen, elk van 16.000 ton. Met de totale order is 600 mihoen gulden gemoeid en geeft 480 man vyf jaar lang werk. Omdat de Duitsers veel guller zijn met het helpen bij de financiering van de scheepsorder, dreigt Neder land de boot te missen. Dat zou de tweede keer worden. Kort geleden is om dezelfde reden een grote or der naar Noorwegen gegaan. Gistermorgen heeft minister Lub bers zelf contact opgenomen met Djakarta Lloyd en meegedeeld dat de financieringsmogelijkheden in Nederland niet verschillen van die in West-Duitsland. Of de "red dingsactie" succes heeft, kon de minister nog niet zeggen. De minister zat er erg mee als de miljoenenorder uit Indonesië naar de Duitsers zou gaan. "Wy hebben dan gefaald", erkende hij. "Ik ben daar zelf medeverantwoordelijk Het PvdA-kamerlid Wieringa had er bij minister Lubbers op aan ge drongen "nog te redden wat er te redden valt". Als de Indonesische order naar Duitsland gaat, is dat volgens hem onze eigen schuld. "De scheepsbouwers zyn onvol doende actief geweest om krediet faciliteiten van de overheid te krij gen", zei hij. Wieringa vond dat dan ook minister Lubbers ernstige blaam treft. "Hij blijft zich te formeel opstellen", meende de Pvd A'er. Als er massale ontslagen dreigen moet de minister volgens hem in een zeer vroeg sta dium van de onderhandelingen voorstellen doem om de kopers van schepen te helpen bij de financie ring. Wieringa: "Dat is ook nu weer niet gebeurd". Minister Lubbers stak de hand in eigen boezem. "Als Nederland de order niet krijgt is dat een flop, waar ik ook verantwoordelijk voor ben", gaf hij ronduit toe. De Nederlandse scheepsbouw staat er niet best voor. Een inkrim ping van dertig procent is volgens minister Lubbers onontkoombaar. Als er nog verdergaande maatrege len nodig zijn, denkt de minister aan werktijdverkorting. Voorlopig wacht de regering nog even het rapport van de Beleids commissie Scheepsbouw af. Dat wordt over een week of drie ver wacht. Deze commissie-van- wijze-mannen werkt aan een plan om de scheepsbouw weer gezond te maken. De Tweede Kamer drong er gister middag - op voorstel van het WD-kamerlid Van Aardenne - op aan om de belangen van de Neder landse scheepsbouw internationaal meer op de voorgrond te plaatsen. Nederland moet volgens de Kamer haar scheepsbouw niet slechter behandelen dan het buitenland, waar veelal grootscheeps met overheidssteun wordt gewerkt. De hele Tweede Kamer - met uit zondering van de PPR - vroeg mi nister Lubbers dan ook de scheepsbouw actief te helpen bij het binnenhalen van orders. Zoon van communist krijgt een herkeuring DEN HAAG (SP) - De dienst plichtige soldaat G. van Schie, zoon van een gemeenteraads lid van de CPN in Alkmaar, krijgt een herkeuring door een "neutrale medische instan tie". Mr. Vredeling van Defen sie heeft dit beslist. Na een klacht van het Tweede-Kamerlid J. F. Wolff van de CPN heeft de minister een onderzoek laten instellen naar de gang van zaken by de medische keuring van de dienstplichtige Van Schie. De zoon van het communisti sche gemeenteraadslid was goedgekeurd met beperkte inzetbaarheid. Dit hield in, dat hij alleen administratieve of andere lichte lichamelijke werkzaamheden zou behoe ven te doen. Volgens Wolff heeft het medisch-militaire apparaat proberen te verhinderen dat Van Schie als dienstplichtige het werk kreeg dat hij volgens de keuring moet hebben. Het Tweede-Kamerlid vond dat hier via het medische apparaat politieke druk werd uitgeoe fend. Vredeling heeft Wolff laten weten, dat hij deze vermen ging zeer onjuist vindt en dat hij de gang van zaken ten stel ligste afkeurt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7