KENNERS ENTHOUSIAST 'HOGE HUREN DWINGEN TOT KOPEN" Voorschotens zand voor Schiphollijn tegen hoge bomen VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 DE DONK WEER OPEN KATWIJK - De jongerensociëteit De Donk van de Christelijke Jonge lingen Vereniging (CJV) in Katwijk heeft haar deuren voor het nieuwe seizoen weer voor haar bezoekers geopend. Jongeren die interesse hebben voor deze sociëteit kunnen terecht in het gebouw op de Noord Camping in Katwijk aan Zee. De soos is geopend op de woensdag- vrijdag- en zaterdagen voor de jeugd van 16 jaar en ouder. Het pro gramma voor het komende seizoen bestaat uit filmavonden, kwisa- vonden, fondue-bijkomsten, kaas- en wijnfeesten, discussie-avonden, creatieve bijeenkomsten, het hou den van een bazar, dans- en dansles-avonden, disco-avonden en gezelligheidsavonden. Tijdens deze laatste groep bijeenkomsten, op de woensdagen te houden, is er gelegenheid voor biljarten, tafel tennissen en dergelijke. Lissese feesten weer ten einde LISSE - De Lissese najaarsfeesten zitten er weer op. Zoals elk jaar ke ren de diverse onderdelen van het programma als traditie terug. De feesten werden gisteren besloten met de honderdvierde kortebaand- raverijen, waarvoor zeventien paarden aan de start verschenen Naar schatting vijfduizend mensen hebben de draverijen bezocht Winnaar werd Nancy Baker van ei genaar Smit. Dit paard kreeg na af loop van voorzitter Van Berkel een plaid, de eigenaar het bedrag van vierduizend gulden en pikeur Pools de Zilveren Tulp. Tweede werd Merite H. en derde Ferdinan- dus. ATLETIEK - Op 30 oktober zal tij dens het congres van de Europese Atletiek Associatie (EAA) in Reyk javik een opvolger gekozen worden voor Adriaan Paulen, die als voor zitter terugtreedt. De 73-jarige Pau len is tijdens de Olympische Spelen van Montreal gekozen tot voorzitter van de internationale Atletiek Fe deratie (IA AF). Kandidaten voor de opengevallen plaats zijn de Brit Ar thur Gold en de Joegoslaaf Artur Takac. ATLETIEK - Guy Drut heeft er ge noeg van. De Franse olympische kampioen op de 110 meter horden kondigde gisteren in een interview met France-soir aan dat hij op het punt staat met zijn atletiekloop- baan te stoppen omdat de sport "door en door bedorven is". "Ik heb geen zin meer deel uit te maken van het zogenaamde amateurcircus, dat het publiek voortdurend bij de neus neemt. Er wordt nog veel meer bedrog gepleegd dan bij an dere takken van sport", aldus Drut in het artikel. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. "JE WORDT ZEEZIEK Bejaarden in geweer Onder aanvoering van beheer der Van Rijn is een groep bewoners van de noordvleu gel van de Leidse serviceflat voor bejaarden Rosenburch (Vijfmeilaan) in geweer ge komen tegen de hoge Cana dese populieren die pal voor de flat staan. „Ze ontnemen ons alle uitzicht en boven dien worden onze kamers door de geringe lichtval van buiten er erg somber door", zo luiden wat algemene klachten. Beheerder Van Rijn, die ook bouw-directeur van de service-flat is, vertelde: „Het is bepaald geen aanstellerij van onze bejaarden. De klachten zijn gegrond. Ze hebben wel degelijk veel last van die populieren. Er zijn zelfs flatbewoners die er ze- nuwstoornissen door hebben gekregen. Die kunnen er niet tegen om steeds maar tegen het gewuif van die bomen te moeten aankijken". Gisteren ben ik gaan kijken aan de Vijfmeilaan. Ik bracht een bezoekje aan de bewoners van de derde etage omdat daar de meeste klach ten vandaan komen. En ik noteerde bijna alleen maar klaagzangen. Bijvoorbeeld mevrouw Visser. Ze vertelde: „Je wordt hier zeeziek als je steeds maar die bladermassa's op en neer ziet gaan. Bovendien zit dat groen zo dicht bij je voor raam, dat het wel lijkt alsof je in een doolhof woont. We zitten hier echt niet meer voor ons plezier". Van Rijn: „Ik kan me die klachten wel voorstellen. We moeten niet vergeten dat be jaarden zich toch al een beetje geïsoleerd voelen. En dan moet je nodig nog eens wat grote bomen voor de ramen zetten. Dan zien ze he lemaal niet meer wat er bui ten op straat gebeurd. En dat willen ze juist zo graag. Heb ben ze tenminste nog een beetje het idee dat ze tussen de mensen zitten". De noordkant van Rosenburch is door deze bomenkwestie inmiddels al niet meer zo in trek bij de bejaarden. Een aantal bewonders van de tweede en derde etage is al verhuisd naar de andere kant van de flat. Van Rijn: „Er zijn er ook al die een flatje aan de noordkant ge weigerd hebben, terwijl het toch prachtige flats zijn. Ze willen 'm eenvoudig niet". Er is nu een brief naar de ge meente gegaan. Of er zo snel mogelijk iets aan de bomen gedaan kan worden. Van Rijn: „Het liefst zouden we er wat jonge boompjes voor in de plaats hebben die niet zo onwijs groot worden". FILMPLOEG KWAM NIET De tot voor een paar jaar in Katwijk woonachtige magazijnbediende Gerard de Reus heeft zijn baan bij de Katwijkse Meubelfabriek er voor opgeofferd om zich op een kamertje in de Leidse binnenstad hele maal aan het schilderen te kunnen wijden. De eerste „probeersels" van deze 33-jarige oud-Katwijker zijn nu te zien op een exposi tie in het schemerachtige res taurantje De Ruif in de Jan Vossensteeg in Leiden. Begin Kenners zijn enthousiast over de eerste schilderstappen van De Reus, die zelf zegt dat dit nog maar het begin is. „Ik heb voor mezelf eerst eens willen uitproberen wat ik in mijn vingers heb", vertelde hij mij. „Met deze eerste resultaten ben ik redelijk tevreden. Hier kan ik op doorborduren. En over zijn stijl van schilderen zegt hij: „Het is geen surrea lisme, het is geen magisch- realisme, het is gewoon een brok eigen inspiratie waar voor ik nog geen naam heb bedacht. En in feite is het ook niet zo belangrijk hoe het beestje heet; als je jezelf er maar in terug kunt vinden. Er zijn er die zeggen dat ik geis- pireerd ben door Dali of door Willink. Dat zou best moge lijk kunnen zijn. Daar heb ik nooit bij stil gestaan. Ik schil der naar mijn gevoel en daar is het schilderstuk een weer spiegeling van". Gerard de Reus, die zijn werken kwistig strooit met symbolie ken (dood, leven, droefheid, hoop) kreeg door zijn werk in het meubelmagazijn de smaak van het schilderen te pakken. „Ik had er soms uren niets te doen", zegt hij. Dan ging ik maar zitten tekenen. Op een gegeven monent voel je dan de drang in je om ook wat op het linnen te zetten. Als je daar eenmaal aan begint slokt dat steeds meer van je tijd op. Ik heb eerst nog ge probeerd het schilderen al leen tot de avonduren te be perken. Maar uiteindelijk be vredigde dat niet meer. Daarom heb ik mijn beroep er van gemaakt. Nu kan ik er al mijn aandacht op concentre- Spaarcentjes „Verdienen doe ik nog niets. Voorlopig leef ik van mijn spaarcentjes. Als die op zijn zal ik wel weer aan de slag moeten. Tot ik weer vol doende heb gespaard om weer een tijdje te gaan schil deren". De expositieruimte in De Ruif deelt De Reus met Jaap Don ker, een 27-jarige Rijnsbur ger. Gerard de Reus: Dit is nog maar het begin Over "probeersels" Gerard de Reus (33) Veel Katwijkers hebben gis teren op het strand tever geefs uitgekeken naar de filmploeg die daar opna men zou gaan maken voor de miljoenenproduktie "Soldaat van Oranje". Maar de hele dag was er geen filmcamera te zien. En ook niet de sterren voor wie men was gekomen. Amsterdammer Miranda, die de publiciteit verzorgt rond deze film, zei mij dat het heel normaal is dat een filmploeg laat afweten op een bepaalde lokatie. Schema "Van te voren is wel alles gepland maar daar kan heel gemakkelijk wat tus senkomen. Een dag slecht weer bijvoorbeeld schopt het hele schema in de war. En bovendien is het zo dat de regisseur tussendoor ook nog wijzingen in het schema aanbrengt. Je staat bijvoorbeeld op het punt om in Leiden te gaan filmen en er wordt besloten om toch maar naar Sche- veningen te gaan. In de filmwereld is alles moge lijk". Anderhalf jaar voor overval op postkantoor Gerestraat KATWIJK/LEIDEN - Een jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van het voorar rest, zo luidde het vonnis van de Haagse rechtbank voor een 28- jarige broodbakker uit Katwijk, die terecht stond voor een roof overval op het hoofdpostkan toor van de PTT aan de Leidse Gerestraat. Hij had de loketbeambte een briefje toegeschoven, waarop stond te lezen: "Wilt u dit tasje met geld vullen. Dit is een over val. Ik heb een revolver bij me". Om dit laatste te bewijzen hield hij een alarmpistool op de beambte gericht. Hij deed het wel wat stuntelig, want de bak ker hield de loop van het wapen in zijn hand. De beambte vond het de verstandigste weg aan het bevel te voldoen en gaf f25.350,-. De overvaller kon echter spoedig door de Leidse politie worden gearresteerd. Dura-plan mag door gaan met bouw in Noordwijk LEIDERDORP - De Leiderdorpse architect J. A van den Berg is ge kozen in de jury, die zich bezig zal houden met het beoordelen van plannen voor een betere huisves ting van de Tweede Kamer Bouwminister Gruijters heeft daar toe een prijsvraag uitgeschreven onder Nederlandse architecten. De jury staat onder leiding van rijksbouwmeester W. G. Quist en bestaat verder uit prof. ir. T. Dijk stra, J. van Stigt, drs. H J. A M. van Haaren, ir. J. M. A. P. D Imkampen het Tweede Kamerlid drs. A D. W. Tilanus. De verbeterde huisvesting van de Tweede Kamer moet komen in het gebied tussen de Hofsingel, Lange Poten en Binnenhof. VOORHOUT - Voorhouters die niet vaak aan sport doen, kunnen morgenochtend (2 oktober), een uurtje komen trimmen in de gym zaal aan de Linnaeuslaan In het kader van de aktie "Sport-Real" or ganiseert de Sportraad Voorhout een trimuurtje, dat zal worden be geleid door een sportleraar en- lera res. Het is voor de eerste keer sinds de sportraad in 1975 ontstond, dat de leden van deze raad, onder wie enkele sportleraren van Voor- houtse scholen en sportverenigin gen, iets dergelijks organiseren. Vanaf aanstaande zaterdag worden vier tnmochtenden gehouden, waarbij de belangstelling van de deelnemers zal worden gepeild. Men kan kiezen uit verschillende onderdelen van sport, zowel bin nen als buiten. Voor zaalsporten en Trimochtend in Voorhout gymnastiek kan gebruik worden gemaakt van de gymzaal. Met de sportliefhebbers die liever buiten actief zijn, wordt op de sportvelden getrimd. Vooralsnog ziet de Sportraad haar taak voornamelijk in het stimule ren van de recreatiesport. Als eerste aanzet heeft de Voorhoutse Spor traad van de aktie Sport-real een trimpakket gekregen met spelma teriaal voor volleybal, basketbal, voetbal, badminton en nog veel meer. Ook wordt gedacht aan hard lopen, spelen in zaal en op velden en trimtochten in duin, bos of aan het strand. Elke trimenthousiast kan zijn wen sen zaterdag naar voren brengen waarna de Sportraad zal zich bera den over verdere activiteiten. Stuyvenberg (VVD-Leiderdorp): Warmond verbaasd over plannen GS WARMOND - Door het vertrek van wethouder v.d. Kroft hebben zich binnen de Warmondse gemeente raad wat verschuivingen voltrok ken. Zo werd CDA-raadslid Th. de Winter gisteravond benoemd tot wethouder, openbare werken en volkshuisvesting behoren tot zijn portefeuille. Volkshuisvesting blijft nog even bij burgemeester De Vreeze omdat de heer de Winter nog een functie heeft in het bestuur van de woningstichting Warmun- da. Financiën, tot voor kort de speciali teit van wethouder v.d. Kroft, zal deel gaan uitmaken van de porte feuille van de burgemeester. Als nieuw raadslid werd J. J. Bon net beëdigd. Wethouder C. v.d. Zalm is loco-burgemeester gewor den. Als vervanging voor v.d. Kroft als ambtenaar van de burgerlijke stand zullen "gewone" burgers worden benaderd. In verband met de aanleg van de Schipholspoorlijn deed burge meester De Vreeze de verbazing wekkende mededeling dat voor de ophoging van het zandlichaam voorde lijn waarschijnlijk zand ge bruikt zal worden wat wordt aan gevoerd uit de Vlietlanden te Voor schoten. Dat betekent dat geen ge bruik wordt gemaakt van zand uit de Warmondse zwemburgerpolder. Het besluit daartoe is afkomstig van GS Vragen De gemeente Warmond zou zeer gebaat zijn bij gebruik van War- monds zand omdat rehabilitatie van het gebied rond Zwanburg dan eerder zou kunnen plaatsvinden. Financieel voordeel zou de ge meente Warmond hierbij echter niet meer kunnen behalen omdat het zand al verkocht is aan de aan nemer. Het zou de realisering van de inrichting van Koudenhoorn een stapje dichterbij kunnen bren gen als de twee miljoen kubieke meter zand, die voor het War mondse gedeelte van de lijn nodig zijn, uit Zwanburg geleverd zouden kunnen worden. Het college van en W. wil nog wel op zeer korte ter mijn op hoog niveau vragen stellen over deze kwestie. Het contract voor de levering van het Voorscho- tense zand zal waarschijnlijk in de komende week worden getekend. straat was inderdaad goed gevuld met Leiderdorpers die wilden luis teren naar het Leiderdorpse WD raadslid T. Stuyvenberg en de we thouder Oosterbaan uit Voorscho ten die de problematiek omtrent de overdracht van woningwetwonin gen aan de bewoners onder de loep zouden nemen. Stuyvenberg: "Veel mensen moe ten dure koopwoningen kopen omdat de huren zo hoog worden. Er moet daarom een commissie in Leiderdorp komen die het "eigen woningbezit" in Leiderdorp gaat bevorderen. Dat bevordert het spa ren, gaat de inflatie tegen en stimu leert de doorstroming". Hij wees op de brochure die in 1974 door de VVD uitgegeven werd met als titel: Baas in eigen huis en op de slogan van PvdA en PPR: "Wonen staat vrij". De mensen zouden zelf moeten uitmaken hoe zij willen wonen, het zijn mondige burgers. Vijfenzestig procent zit beneden het „modale inkomen" en die groep moet het mogelijk gemaakt worden een ei gen huis te kunnen bezitten, aldus Stuyvenberg die de Algemene Wo ningbouwvereniging verweet hun huurders-leden slecht te informe ren over koopmogelijkheden. Me vrouw v. Heeteren van de woning bouwvereniging: "Laten de huurders-leden maar zelf met voor stellen komen". Knelpunt Dat was eigenlijk het knelpunt in de discussies: de huurders van de woningwetwoningen zouden de eiesen om hun, vaak al jarenlang bewoonde woningwetwoningen, hard moeten maken! De grote vijf- punts woningen in het Binnenhof zouden 75 a 80.000 gulden moeten opbrengen. Een van de voorwaar den, om speculatie tegen te gaan, zou dan moeten zijn de verplichting 10 jaar in de woning te blijven wo nen. Anders valt de woning weer terug aan de woningbouwvereni ging. De Voorschotense wethouder Oosterbaan: "Er moeten woningen gebouwd worden met zo laag mo gelijke lasten voor de bewoner. Er worden in Voorschoten woning wetwoningen gebouwd die 475 gulden per maand moeten opbren gen. Dat is niet te betalen voor de mensen voor wie ze bestemd zijn. Er moet gezocht worden naar op lossingen". LEIDERDORP - Inleider Dik Hoogland was dik tevreden over de opkomst van het eerste Leider dorpse politiek café in de "derde jaargang". Wik's bar in de Hoofd- NOORDWIJK - Het kort ge ding, vorige week aangespan nen door de stichting behoud van het eigen gezicht Noord- wijk tegen B en W van Noord- wijk is verloren. Bouwbedrijf Dura mag voorlopig door bouwen op de boulevard om daar horeca-, en appartemen- tenbouw te gaan plegen. Over een half jaar wordt de defini tieve uitspraak van de Kroon verwacht. Tot die tijd probe ren de stichting, met behulp van dertig bezwaarschriften indieners, druk uit te oefenen via de AROB-wet en een hand tekeningenactie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4