Gemeente-ambtenaren: met plezier naar werk 'T SONNEHUYS SLUIT Wie komt er in de Witte Poort? Minderheid is ontevreden Projectgroep: geld nodig opknappen Maredorp bloemen via fleurop kan altijd en Verzorgingstehuis voor demente bejaarden VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 LEIDEN LEIDEN - De kermis is terug in de binnenstad. Na een ja renlang verblijf op het terrein van de Groenoordhal zal het vermaak van de ongeveer 115 attracties dit maal gelokali seerd zijn op het gedeelte van Lammermarkt tot Schutters veld. De opbouw van de ker mis, met nieuwe attracties als de Blauwer Enzinan.de Snow Valley, de Rota Nostra en de Telescoop-Zeppelinis in volle gang. De kermis is onverbreke lijk verbonden aan 3 oktober en alle festiviteiten die daar mee gepaard gaan. Met het te rugbrengen ervan in het cen trum voldoet de 3 October Ver eenig ing aan een wens van ve len. Morgen om vijf uur gaat de kermis open tot twaalf uur LEIDEN - Een ruime meerderheid van de Leidse gemeente-ambtenaren heeft redelijk of zelfs veel plezier in het werk. Een kleine minderheid is minder tevreden, en heeft weinig of geen plezier in het werk. Dit is de belangrijkste conclusie uit een onderzoek naar de arbeidsvol doening onder Leidse ambtenaren, dat in het eerste kwartaal van dit jaar in opdracht van B en W is uit gevoerd door de Amsterdamse stu dente politicologie Ingrid Vorrink. De arbeidsvreugde in het ambtelijk apparaat van de gemeente blijkt niet zozeer door de beloning of de promotiekansen veroorzaakt te worden, maar veel meer door de volgende factoren: ontplooiingsmogelijkheden; prettige sfeer op de afdeling; optreden van de chef. Uit het onderzoek is gebleken, dat er op deze gebieden nog wel het een en ander mankeert. Toch is het to taalbeeld van de arbeidsvoldoe ning vrij gunstig, doordat boven genoemde factoren slechts door weinigen alle drie negatief worden beoordeeld. Wie in één opzicht niet goed zit, heeft het in een ander op zicht wel weer getroffen. Zelfs de minderheid van ontevreden amb tenaren is over bepaalde werkom standigheden tevreden. Zwakke kant Voor het onderzoek werd gebruik gemaakt van een steekproef van 150 ambtenaren uit het totaal van 2400. Van de 150 gekozen ambtena ren waren er 16 ziek, of inmiddels met ontslag of met pensieon ge gaan. Van de 134 die overblevejj, hebben er 101, dat is driekwart, het enquête-formulier ingevuld. Hoewel een opkomst van driekwart op zichzelf heel mooi is, noemt de onderzoekster toch de opkomst van de deelnemers een zwakke kant van het onderzoek. Dat geldt ook voor de grootte van de steek proef. Uit het onderzoek zijn ook een aan tal gegevens gekomen over de me dezeggenschap. In de beleving van de ambtenaar verschilt de „grote" medezeggenschap van de „kleine". De grote medezeggenschap, het overleg in de dienstencommissies, daar is men niet over te spreken. De helft van de ondervraagden heeft naar zijn oordeel te weinig invloed op de gang van zaken. Ook over de „kleine" medezeggenschap in afde lingszaken zijn er klachten: velen hebben behoefte aan werkoverleg. HEEERLIJK ZITTENDE BANKENSTELLEN EN "LEEFKUILEN" Andere uitkomsten zijn; een groot aantal ambtenaren vindt het promotiebeleid onduide lijk; een ruime meerderheid wil meer informatie over het gemeentelijk gebeuren' de contacten met het publiek ver lopen nogal eens minder prettig. Bij 23 procent van de ambtenaren is dat nooit het geval, maar bij 36 pro cent soms, bij acht procent regel-> matig en bij vier procent zelfs vaak. Reorganisaties Reorganisaties, in het groot en in het klein, hebben geen invloed op de arbeidsvoldoening, evenmin als een college-wisseling. Veruit de meeste ambtenaren raakt het zelfs helemaal niet. Wethouder Van Aken (personeels zaken) zei gisteren bij de presenta tie van het onderzoekingsrapport erg gelukkig te zijn met de uitkom sten van het onderzoek. Op het ogenblik wordt bekeken, of het gewenst is, eventuele vervolg- onderzoekingen te houden. Bo vendien zullen de nu bekende re sultaten verwerkt worden in de no ta's over het personeelsbeleid, die nog op stapel staan. grondzaken van de gemeente Lei den bij B en W een aantal nieuwe kandidaten heeft aangemeld voor de huisvesting in de Witte Poortka zerne aan het Noordeinde, wachten de muziekverenigingen "Caecilia" en "Nieuw Leven" al anderhalfjaar lang tevergeefs om een gedeelte van deze kazerne in gebruik te kunnen nemen. Gisteravond, tijdens een vergader ing van de raadscommissie die zich o.m. bezighoudt met cultuur, kwam de bestemming van de Witte Poortkazerne opnieuw ter sprake naar aanleiding van een brief van de Culturele Raad waarin erop wordt aangedrongen de muziek verenigingen in de Witte Poortka zerne onder te brengen. De twee verenigingen zitten nu in het in slechte staat verkerende Caecilia- complex in de Camp (achter de Haarlemmerstraat), maar moeten daar uiterlijk 1 januari '77 uit omdat het complex dan wordt overgehe veld naar het rijk. Zoals bekend wordt het Caeciliacomplex grondig gerestaureerd ten behoeve van het "Boerhaave" (natuurlijke historie). In de brief van de Culturele Raad wordt eraan herinnerd dat het ge bouw aan het Noordeinde op éen benedenruimte na al anderhalf jaar leegstaat. Dit nadat B en W op 4 maart van het vorig jaar hadden be sloten het pand commercieel te verhuren. Toen in november van het vorig jaar een belangrijke kan didaat voor de Witte Poortkazerne, het Leidse confectiebedrijf Van Es, zich terugtrok en naar Oegstgeest verhuisde, werd in de raadscom missie voor cultuur uitgesproken dat er nog een halfjaar gewacht zou moeten worden. Als zich dan nog geen commerciële kandidaat had aangemeld, dan zou bekeken moe- In 1977 425.000 gulden LEIDEN - De projectgroep Mare dorp, die de verbetering en ver nieuwing van deze buurt voorbe reidt, wil dat de gemeente in 1977 een bedrag van 425.000 gulden voor deze werkzaamheden uittrekt. Dit bedrag zou voornamelijk moeten worden besteed aan het aankopen of onteigenen van panden in de Mi- rakelsteeg. Alleen daardoor wordt het mogelijk om in de toekomst in dit gebied nieuwe woningen te ten worden in hoeverre het gebouw een culturele bestemming kon krijgen. Maria Vos, directeur van de Cultu rele Raad, wees er gisteravond nog eens op dat wethouder Oosterman bovendien in april van het vorig jaar al de toezegging had gedaan dat tweederde van het gebouw commercieel verhuurd zou worden en dat eenderde een culturele be stemming zou krijgen. Hetgeen na anderhalf jaar leegstand nog altijd niet is gebeurd. Wethouder Oosterman kwam gis teravond wel met een lijst van de afdeling grondzaken ter tafel, waarop gegadigden stonden voor huisvesting in de Witte Poortka- Technisch Bureau De Jong uit Lei den, een firma die er drank wil gaan opslaan, de Leidse Woning Stich ting eveneens voor opslag, de Leidse Studenten- en Aktiegroepen-drukkerij (Stag), Mi grantencentra en Terre des Hom mes. Bovendien, zo liet de wethou der weten, zou er materiaal van de afgebrande Burcht kunnen worden opgeborgen, wat in de praktijk overigens al is gebeurd. De raadsleden Höppener en Dui- vesteijn lieten blijken dat ze met deze gang van zaken niet erg inge nomen waren. De laatste ver klaarde dat B en W een keuze moe ten maken tussen een pakhuisfunc tie, waar het raadslid zelf bezwaren tegen had, en een culturele be stemming. Wethouder Tesselaar, die de vergadering eveneens bij woonde, stelde toen voor om alle gegadigden te inventariseren, ver volgens de exploitatie te bekijken en dan tot een besluit te komen. Het ziet er naar uit dat met deze proce dure op z'n minst een maand ge moeid zal zijn. De wens van de projectgroep, die bestaat uit bewoners van de buurt, aangevuld met een gemeentelijke ambtenaar, staat in tegenstelling tot wat uit de begroting van 1977 die door B en W is aangeboden blijkt. Volgens deze begroting wordt er namelijk volgend jaar geen geld uitgetrokken voor het opknappen van Maredorp. Hetgeen door de projectgroep in een brief aan de gemeenteraad "zeer veron trustend" wordt genoemd. "De tot nu toe in goed overleg tussen de gemeente en de buurtvereniging verrichte werkzaamheden en de op grond daarvan gewekte verwach tingen worden daardoor op zijn minst gefrustreerd", aldus de brief, die is ondertekend door mr. A. de Jong, de project-coördinator. Wel wordt er op de be'groting van B en W geld beschikbaar gesteld voor de rehabilitatie van het gebied tus sen Emmastraat en Oostdwars- gracht. Als argument daarvoor heeft wethouder Waal gebruikt dat dit gebied klein en daardoor over zichtelijk is. De projectgroep wijst er in haar brief op dat Oostdwarsgracht-Emmastraat geen rehabilitatiegebied is. Het heeft van het ministerie van Ruim telijke Ordening en Volkshuisves ting nog geen zg. registratienum mer gekregen en komt daardoor ook nog niet in aamerking voor rijkssubsidie. Het kost volgens de projectgroep minstens een halfjaar om een dergelijk nummer te krij gen; een procedure die Maredorp al achter de rug heeft. Bovendien, zo schrijft de projectgroep, geldt het voordeel van klein en overzichte lijk te zijn ook voor Maredorp als de aandacht wordt geconcentreerd op een deel van deze wijk. Als vervolg op het rapport "Een fundament voor Maredorp" waarmee de gemeenteraad zich in principe heeft verenigd; verschijnt van de projectgroep binnenkort het rapport "Maredorp in de Steigers" Daarin zijn de volgende conclusies getrokken: -voordat op uitgebreide schaal met woningverbetering wordt begon nen, dient de infra-structuuren met name de rioleringen hersteld te zijn. Voor deze plannen is rijkssub sidie te krijgen. Maar de voorberei dingen zullen zo lang duren dat in 1977 nog niet met deze werkzaam heden kan worden begonnen. - Het meest ingrijpende project in Maredorp is de geplande nieuw bouw rond de Mirakelsteeg. Het is de bedoeling dat dit project over ongeveer drie jaar wordt uit gevoerd. Voor het onteigenen van panden is een bouwplan noodzake lijk, waarvan de kosten op 25.000 gulden worden geraamd. Voor verwervingen moet volgens de pro jectgroep door de gemeente 400.000 gulden in '77 worden uitgetrokken Voor het aankopen van dit soort panden krijgt de gemeente tachtig procent subsidie van het rijk, zodat er tot een bedrag van twee miljoen gulden kan worden uitgegeven. De hierboven genoemde punten worden door de projectgroep als een minimumprogramma be schouwd. Vandaar het verzoek aan de raad, om toch 425.000 gulden op de begroting voor 1977 voor Mare dorp uit te trekken. Voor meer Leids nieuws zie pagina 21 De vervolg-onderzoeken kunnen nodig zijn om verder in te gaan op de problemen in bepaalde sectoren van het ambtelijk apparaat. Het nu afgeronde onderzoek geeft name lijk geen inzicht in de arbeidsvol doening in de verschillende dien sten en afdelingen. Het is echter best mogelijk, dat de problemen juist bij bepaalde diensten gecon centreerd zijn. Natuurroutes LEIDEN - De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) heeft in sa menwerking met de afdeling Plantsoenen van de dienst Ge meentewerken, een tweetal na tuurbeschrijvingen uitgegeven. Het gaat om toelichtende teksten bij wandelingen door de "Leidse Hout" en het wijkpark van de Me- renwijk. De natuurroutes zijn vooral bedoeld voor schoolklassen. Winkels blijven maandag dicht LEIDEN - Als de winkeliers het advies van het Leids City Centrum opvolgen zijn de winkels maandag 4 oktober de hele dag dicht. Zater dag zijn de winkels tot zes uur open. overal... in de gehele wereld, 't Is maar een weet! Uw Fleurop-bloemist: de meest attente "groeten"-besteller. 't Sonnehuys aan de Zoeterwoudse- singel. LEIDEN - 't Sonnehuys - het parti culiere verzorgingstehuis voor vrouwelijke demente bejaarden aan de Zoeterwoudsesingel (67) gaat sluiten. Officieel per 30 ok tober a s. In de praktijk per 15 no vember. Er worden in elk geval geen nieuwe patiënten meer op genomen. De sluiting van het tehuis - op "Solglytt" (Plantsoen) na het laatste particuliere verzorgings tehuis in Leiden - is een duidelijk uitvloeisel van het beleid van de (provinciale) overheid dat erop gericht is de particuliere verzor gingstehuizen te laten verdwij nen (en ze dus uit de Algemene Wet Bijzonder Ziektekosten te halen) en in plaats daarvan nieu we, grotere eenheden neer te zet ten. Achterliggende gedachte van dat beleid is dat particuliere tehuizen maar moeilijk te contro leren zijn en in principe veelal de vrijheid hebben om maar te doen en te laten wat ze willen. Wat na tuurlijk niet wil zeggen dat elk particulier tehuis ook per defini tie slechts is. De provinciale inspectie voor de geestelijke volksgezondheid heeft in elk geval aan mevrouw G. M. Bolland-v.d. Velden (44), eige naresse van 't Sonnehuys, al dui delijk gemaakt dat haar tehuis "ten dode is opgeschreven": als haar vergunning voor 't Sonne huys volgend jaar november af loopt, kan ze de hoop op een nieuwe vergunning wel laten va- Aan de ene kant wel te begrijpen, vindt mevrouw Bolland. Maar aan de andere kant toch moeilijk te verkroppen. Ze zegt "Er wordt dan wel gezegd dat er grotere eenheden moeten komen. Maar ik betwijfel of dat juist is. In die grotere tehuizen zal de lichame lijke zorg wel beter zijn, daar twij fel ik niet aan. Maar ik ben bang dat de patiënten de huiselijkheid en de menselijke warmte daar toch zullen missen. Hier heb ik altijd geprobeerd ze dat te geven. En er heerst hier een echt huis elijke sfeer". Goodwill en inventaris Zo'n vijftien jaar geleden verhuisde mevrouw Bolland van Rotter dam naar Leiden om het tehuis Mevrouw Bolland,eigenaresse: "De sluiting heeft nare gevolgen". aan de Zoeterwoudsesingel, dat toen onderdak verschafte aan 22 bejaarden, "met goodwill en in ventaris" over te nemen. Aan vankelijk viel het niet mee. Het huis had so-wie-so niet de capaci teit om 22 oudere mensen een fat- Volgens mevrouw M. C. Zwart-Veenstra, directeur van de Gemeentelijke Geneeskun dige en Gezondheids Dienst in Leiden, is de capaciteit voor het huisvesten van Leidse demente bejaarden voldoende. Ook met het wegvallen van het particu liere verzorgingstehuis 't Son nehuys zou de capaciteit toe reikend zijn. soenlijk onderdak te bieden. En bovendien waren de verzorgende omstandigheden waaronder me vrouw Bolland de bejaarden aan trof verre van ideaal. Tien jaar ge leden besloot zij van 't Sonne huys een verzorgingstehuis voor vrouwelijke demente bejaarden te maken. Een functie die het te huis tot op de dag van vandaag heeft behouden. Mevrouw Bolland werkt al geruime tijd in de sfeer van de geestelijke volksgezondheid. Aanvankelijk als verpleegkundige B (psychia trie) in het toenmalige Maasoord in Rotterdam - nu Deltazieken huis geheten nu als directrice van 't Sonnehuys. En straks - als het tehuis is gesloten - als adjunct-directrice van verzor gingstehuis Waelestein in Rot terdam. Over de demente bejaarden zegt ze: "De demente bejaarden zijn een vergeten groep. Ze vallen tussen de wal en het schip, dat is gewoon verschrikkelijk. Maar mensen vergeten dat deze mensen vroe ger ook een volwaardige positie hadden in de maatschappij. Dat dat mensen waren die idealen hadden. Toevallig zijn ze dan dement geworden. Maar dat kan ons allemaal gebeuren. Maar daarom zijn ze nog niet minder". "Ik hou echt van ze, dat kan ik ge rust wel zeggen. En ik probeer me Demente bejaarden uit Leiden worden nu voornamelijk on dergebracht in nabij Leiden ge legen instellingen als De Wil- bert in Katwijk en Mariënhaven in Warmond. Volgens de direc trice van de GG en GD is de huisvesting van demente be jaarden en het toezicht daarop intussen volledig een provin ciale aangelegenheid gewor- ook zoveel mogelijk in hun ge- dachtenwereld te verplaatsen, ze te begrijpen. Want ze noemen bijvoorbeeld wel eens zo namen van mensen die plotseling in hun gedachten opkomen, Sien of Martien. En ik vind dat je dan moet weten wie Sien en Martien zijn. Daarom vraag ik voordat ze hier komen altijd eerst naar hun achtergrond". Controle De controle op 't reilen en zeilen binnen het Sonnehuys was jaren geleden nog een taak van de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Nu berust het toezicht bij de provinciale in spectie, zowel wat de exploitatie aangaat als de verzorging en de accommodatie. Over de financiële bijdrage uit 's rijks kas - de Algemene Wet Bij zonder Ziektekosten - is me vrouw Bolland niet erg tevreden. Per patiënt krijgt zij 34.88 per dag. Maar dat zou volgens haar minstens 50 moeten zijn, "want anders kun je het financieel niet bijbenen". Inmiddels heeft ze van het ministe rie van Economische Zaken toe stemming gekregen om de prijs te verhogen. Ook de controle, met name op het gebied van de brandveiligheid, laat naar haar den. "En het is bekend dat de provincie geen particuliere te huizen meer wil, maar grote, nieuwe voorzieningen. Ik sta daar wel achter. Maar ik weet nog niet of de mensen in die voorzieningen ook de huis elijkheid krijgen die ze toch vaak hadden in de particuliere huizen", aldus mevrouw Zwart. mening nog duidelijk te wensen over. "Brandpreventie, noemen ze dat dan. Dan komt hier iemand van de brandweer en die zegt er moeten gaten komen in die deur Later komt er weer iemand an ders van de brandweer en die zegt wie heeft er gezegd dat er gaten in die deur moeten? Dan zeg ik: een collega van u. En dan moeten die gaten weer dicht. Hetzelfde heb ik gehad met de trap. Dié mocht eerst niet dicht zyn, moest open worden. En nu is-ie weer dicht". Los van deze feiten gaat de sluiting van 't Sonnehuys mevrouw Bol land erg aan het hart. "Ik had het nog wel zes jaar willen doen. Want eigenlijk ben ik er helemaal nog niet rijp voor dat het huis dichtgaat. Ik vind het verschrik kelijk leuk werk". Van de in totaal veertien bewoners zijn er inmiddels nog acht over. De rest heeft elders een plaatsje ge vonden. Hetzij in het Warmondse Mariënhaven, hetzij in De Wilbert in Katwijk aan den Rijn. "De slui ting heeft hele nare gevolgen voor de dames hier", zegt me vrouw Bolland met duidelijke teleurstelling in haar stem. "Ze snappen er helemaal niks van. En ze willen het ook helemaal niet. Maar ja, er is nou eenmaal niets aan te doen". WIM WIRTZ.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3