behoefte aan leiding 'De Lindehoeve' heeft Ingnj verka pend velin e wijzigingen in g Rijnstreek-Zuid ;i &rinm NIEUWBOUW URSULA VAN START ■C| 'Reltrappers' komen nit centra buiten Voorschoten Weidse agenda bio-industrie aan Lekker dierpakt BURGERLIJKE STAND MEDISCHE DIENSTEN ZOETERWOUDE - Naar aanlei ding van de vorig jaar gehouden inspraakvergaderingen zijn in het voorontwerp van de ruilver kaveling Rijnstreek-Zuid een aantal wijzigingen aangebracht. Voor het Zoeterwoudse gebied be treffen deze ondermeer wijziging van het waterlopenplan. Insteekweg Tot de wijzigingen behoort ook het maken van een insteekweg vanaf de Miening langs het gemaal en de Meerburgerwetering met een lengte van circa 1 kilometer, dit omdat de aanleg van de Burge meester Smeetsweg erg onzeker is geworden. Afdammimg vormt een van de voornaamste wijzigingen in het waterlopenplan van de Grote Westeindse Polder. Door af damming kunnen de wegsloten het oude peil houden en door de waterinlaat ontstaat de moge lijkheid van een wat hoger peil. Funderingen van bruggen en ge bouwen kunnen zo worden nat gehouden. Voor een goede wate rafvoer zullen nieuwe polder tochten worden gegraven. Voorde polder Westbroek komt het nieuwe gemaal nu niet aan de Noord Aa maar meer naar het noorden en door grenswijzigin gen komen de gronden tussen de oude en nieuwe provinciale weg en het sportpark Haasbroek niet meer in de verkaveling te liggen. In het plan is verder een fietspad opgenomen op de grens van Zoe- terwoude en Leidschendam tus sen het Westeinde en de provin ciale weg alsmede een fietspad in het verlengde van de Broekweg. De oppervlakte van de beplanting achter Heineken, langs de Wei-, poortse Vliet, is tot één perceel versmald en het vogelweidege bied langs de Broekweg is van 150 h a. teruggebracht naar 120 h a. De 30 h a. in de Grote Wes- teindsche Polder als aankoopge- bied van CRM is vervallen Daar voor in de plaats komen 60 h.a. toe te delen als een weidevogel- gebied. Dat er tovh nogal wat vragen over blijven blijkt uit de belangstel ling toch er is voor de bijeenkom sten welke worden georgani seerd door de voorlichtings commissie. Voor het gehele ge bied zyn dat er 24. Gisteravond waren een gedeelte van de Weipoortsewegbewoners bijeen in het Don Boscohuis. Een grote grief vond men het deelne men aan de stemming van „bur gers". Hoewel deze vrijwel niet over grond beschikken kunnen zij grote invloed uitoefenen op de stemming, meende men. Ook de plaats van het nieuwe ge maal was een omstreden zaak, maar vooral werd op spoedige realisatie aangedrongen. De be staande grondduiker is in slechte staat en het is ook financieel aan trekkelijk als de nieuwbouw kan plaats vinden vóór de verkave ling. In de kosten van wegaanleg zouden de drie betrokken ge meenten moeten bijdragen om dat hiervan straks een ieder profi- teerd. De ontsluitingsweg in de Barrepolder zou meer centraal moeten liggen vinden de inge landen. Vogelgebied Daartegen is echter verzet in ver band met de rust in het vogelge bied. Veel discussie, uitstekend geleid door voorzitter C. v. d. Sluis, over de kosten en de gron daankopen door het S.B.L. welke nu 120 h.a. betreffen van de be nodigde 480 h.a. VOORSCHOTEN - "Het jongerencentrum "De Lindehoe ve" heeft een wat gespannen contact met de Voorschotense bevolking. Bovendien heeft men interne problemen op het organisatorische vlak", aldus een constatering van het be stuur van "De Lindehoeve". Wekelijks bezoeken ongeveer 2000 jongeren de grote avonden en het is zowel voor de jongerenraad als de commissie van bijstand een benauwend gevoel dat er niet meer beroepskrachten aange trokken kunnen worden. Hier door komt vooral bij de kleinere groepen het gevoel dat alles draait om het soosgebeuren te meer omdat er grote zorgen zijn het gehele soosgebeuren op de zaterdag en de zondag ordelijk te laten verlopen, waarvoor een aparte ordedienst in het leven is geroepen, noodzakelijk omdat voornamelijk jongeren van bui ten de gemeente moeilijkheden maken. Afgunst De voorzitter van de commissie van bijstand, de heer Visser, deed gis teravond tijdens de confrontatie-avond met de ou dere Voorschotenaren een drin gend beroep op de gemeentebes turen van de omliggende ge meenten hun jeugd- en jonge renhuizen niet te snel te sluiten. De ervaring heeft inmiddels ge leerd dat het dan een verplaatsing van de moeilijkheden is naar een gemeente, die wel een open jon gerencentrum heeft. Alle grote moeilijkheden zijn ontstaan in "De Lindehoeve" door een vorm van "afgunst" van jongeren, die in hun eigen gemeente voor ge sloten deuren kwamen. Er waren gisteravond ongeveer vijftig oudere Voorschotenaren aanwezig in "De Lindehoeve". Hun vragen concentreerden zich voornamelijk op de onrust die is ontstaan rond "De Lindehoeve". De ervaring heeft in "De Lindehoe ve" geleerd dat jongeren, die met steekwapens op zak lopen veelal "dealers" (drughandelaren) zijn. Daarom wordt iedere bezoeker met een steek- of slagwapen di rect buiten de deur gezet. Vaste plaats Naast de avonden voor de massa zijner wekelijks nogzo'n 140 jon geren, die zich intensief bezig houden met hun hobby en dat vinden in de kleine projectgroe pen. "De Lindehoeve" draait nu arie jaar en heeft een vast plaats verworven binnen het joggeren- leven van Voorschoten en omge ving. Een grote wens is en uit breiding van de beroepskrachten (thans zijn er één beroepskracht en één stagiaire) waardoor meer gedaan kan worden aan indivi duele hulpverlening. In de fout We zijn weer eens zwaar in de font gegaan, het is weer eens een keer helemaal uit de hand gelopen. Niets te begrijpen van dat ver haal over het Leiderdorpse orgel, want wie had het nu over wie. Hel wordt u allen veel duidelijker wanneer u zich bedenkt dat onder dat artikel de naam van Johan Wolfswinkel had. moeten staan. Deze is helaas weggevallen. Van daar. Vis Gelukkig zijn er ook plezierige din gen te melden, zoals de spectacu laire overwinning die Sjaak Mark, uit de zesde klas van de H. Hartschool haalde. Tijdens de viswedstrijd van die school ving hij 250 centimeter vis bij elkaar, op de voet gevolgd overigens door Connie Windrigem,van de Kleu terschool die 223 centimeter ving Het gebeurde allemaal in en om de Witte Singel, waar Gerben Blikman bovendien de prijs voor de grootste vis (37 cm) in de wacht sleepte. Kleding De kleding beurzen zijn niet van de lucht. ZIJN NIET VAN DE LUCHT. Op 5,6 en 7 oktober or ganiseert de Oegstgeester afde ling van de UW er een in het ge meentecentrum aan de Lijtweg. W ie er wat over wil weten kan bel len met nummer 151475. Badminton Dan is er de badmintonvereniging Merenwijk, die aanstaande za terdag de sportzaal aan het Broekplein in gebruik gaat ne men. Deze club, die enige tijd ge leden door Jasper Schoenmakers werd opgericht telt inmiddels 200 leden. Deze nemen zaterdagmid dag om 15.00 uur onder de tonen van het Leids Politie Muziekge zelschap de zaal in gebruik. Piet Biegstraten zal er een woordje zeggen en er is een demonstratie-wedstrijd. Men hoeft niet direct lid te worden, want er is al een wachtlijst. De club speelt op zaterdag- en zon dagmiddag en dinsdagavond. Cultuur Tenslotte sluipt er dan toch weereen stukje cultuur in deze rubriek. In de Wassenaarse Pauwhof worden causerieën over „Wereldsteden vol muziekhistorie" gegeven door Willy Lievense. Aan bod komen Wenen (13 oktoberLonden (24 november), Praag (12 januari). Berlijn (23 februari) en Parijs (30 maart). Aanvang steeds 20.15 uur, kosten f 2£0. Kaarten, die voor houders van een cultureel jongerenpaspoort overigens maar een gulden kosten, zijn ver krijgbaar bij de openbare biblio theek/discotheek aan de Luifel- baan 1 WARMOND - Kippen in legbatterijen hebben last van "hersenspoelings effecten". Dit verschijnsel, bekend als "schrikziekte" komt steeds re gelmatiger voor. Het is een algemene paniekreactie die veelal door onduidelijke aanleidin gen ontstaat. De oorzaak ervan wordt gezocht in het feit dat de kippen in te grote concentraties op elkaar gepakt zitten bij een te hoge tempera tuur en met teveel licht. Protest Tegen dit verschijnsel en tegen de barre omstandigheden waarin dieren in de bio-industrie moeten leven protesteert de actiegroep "Lekker dier" op 4 oktober, niet alleen de dag waarop Leiden dit jaar zijn ontzet viert, maar ook de datum waarop al sinds jaar en dag wereld-dierendag ge vierd wordt. Onder het motto: "Een echte dierendag is een dag zonder vlees" gaat de actiegroep de bio-industrie te lijf. Met schrijnende voorbeelden als leg batterijen en varkensmesterijen waar het kannibalisme hoogtij viert, vetgemeste kalveren die niet meer kunnen lopen en sinds kort ook schapen die in grote hoeveelheden gefokt worden wil Warmonder Jan Bonjer op 4 oktober op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest informatie geven in de lessen maatschappijleer. Eiwit Verder verzet de actiegroep zich tegen het rendementsverlies dat optreedt wanneer men plantaardig eiwit voert aan dieren om zodoende dierlijk eiwit, vlees dus, te produceren. "We hebben niets tegen vlees, maar willen wel een selectiever gebruik daarvan", aldus Jan Bonjer. WASSENAAR - Met het storten van de eer ste hoeveelheid beton gaf geneesheer directeur J. Tans gistermiddag de eerste aanzet voor de nieuwbouw van de Ursula kliniek te Wassenaar. Het huidige gebouw, daterend uit 1923, voldoet niet meer aan de eisen van de gezondheidszorg en "draagt het stempel van het ver leden als een zware last met zich mee". Ondanks dat getracht is met wat verbouwingen en ver nieuwingen het geheel een wat moderner aanzien te geven bleek het niet mogelijk dit stempel te verwijderen. Huiselijk De nieuwbouw zal daar verander ing in moeten brengen. Het totale complex omvat twee woonpavil- joens voor de 120 psychiatrische patiënten en daarnaast een ge bouw voor creatieve therapie en psychologie. De woonpaviljoens zullen bestaan uit twee woonla gen waarin de bewoners gehuis vest zullen worden in één of tweepersoonskamers of in één vierpersoonskamer. Middelpunt van de gebouwen zijn de recrea- tieën eetvertrekken. Samen met de woongelegenheden zal dan bereikt kunnen worden dat er een huiselijk karakter ontstaat Ook de vertrekken voor het ver plegend personeel zijn in het plan zodanig opgenomen dat het ka rakter van openheid en bereik baarheid niet verloren zal gaan. De observatieafdeling voor pa tiënten die nog niet geschikt geacht worden om deel uit te ma ken van de groep, zal in één van de paviljoens onderdak krijgen. Middelpunt Behalve de woongebouwen zal er in het nieuwe plan ook een ge bouw verrijzen ten behoeve van de psychologie en therapie. Vooral de creatieve, expressieve, muziek, dans en bewegingsthe rapie zal een grote plaats inne men in dit gebouw. Door het ge bruik maken van ongelyke vloerhoogte wordt bewerkstel ligd dat de diverse therapie- afdelingen in elkaar kunnen overlopen. Hiermee wordt bereikt dat het werken en de onderlinge betrok kenheid bij dit werk sterk gesti muleerd kan worden. In het ge deelte bestemd voor de psycho logie zal sterk de nadruk komen te liggen op de individuele bege leiding van de patiënten. De di verse gebouwen zijn alle gesi tueerd rond een centrale buiten ruimte en dient vooral als sociaal middelpunt en kan daardoor de diverse therapeutische functies als ondersteuning dienen. Op het terrein van de kliniek is er rekening mee gehouden dat het in de toekomst noodzakelijk kan zijn uit te breiden. Met nadruk verklaarde men echter dat een en ander eerst aan de orde zal komen als de huidige nieuwbouw gerea liseerd zal zijn en de afdeling neu rologie zal zijn ondergebracht in het nieuwe Westeinde Zieken huis in Den Haag. Afscheid Het storten van het eerste beton voor de nieuwbouw nam dr. J. Tans tevens afscheid als geneesheer-directeur van de Ur sula kliniek. Na ruim 40 jaar aan de kliniek verbonden te zijn ge weest nam hij afscheid wegens het bereiken van de pensieonge- rechtigde leeftijd. Nieuwe geneesheer-directeur is het voormalige hoofd van de afde ling psychiatrie van de Ursula kliniek, de heer J. A. M. Ceha. LEIDEN - Geboren: Josefina Tonia Veronica Wendy, dv A. Dekeling en T. H. Lens; Ingrid Petronella Josephina Mana Elizabeth, dv S. Kruit en M. L. G. A. J. Nooder; Peter Adrianus Nico- laas Antonius, zv A. G. M. Keyzers en T. Sloterdyk. Overleden: A. v. d. Eijkel (73) geh. gew. m J. v. Delft; M. C. v. Munster (81) geh. gew. m C. Bakker; G. C. v. SjjH (76) m; J. G. Schuchhard (78) m); F. v. Gyzen (45) ev M. J. E. Solieveld; M. F. v. Ag- ten (82) m; A. v. Winkel (51) m. Gehuwd: Q. Oppelaar en T. M. v. Goo- zen; J. W. v. Zeist en R. A. G. Jonk. LEIDEN - Het Leidse politie korps wordt met vijf man uitge breid, die met succes de opleiding in Leusden hebben voltooid. Van daag zijn ze alle vijf beëdigd en in dienst getreden. VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Ryn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donderda gavond van 7-8 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068 Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donderda gavond van 7-8 uur. Dienstencentrum Noordeindsplein 2b, tel 140483. Alge mene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden telefoon 123235 Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32. Oegstgeest, telefoon 071-153652. LEIDEN - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zater dag 10 uur vm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen. Wijk 1 Morsweg-kwartier binnenstad tot cityring en Groe- noord): dr. J. van Gent, Zoeter woudse Singel 28, tel. 122538; Wijk II (Kooi- en Merenwijk) Dr. Groe- neveld. Argusvlinder 10, tel. 141373. Wijk III (Waard, Professo- renwijk en Tuinstadwijk) dr. A R. Tegelaar, Burggravenlaan 14, tel 134092; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier) dr. H J. Klaas- sen. Witte Singel 69. tel. 123089. Leiderdorp - dr. Hennink, Maurits- singel 166, tel. 133686; dr. Dury Lokhorst 11, tel. 133686. (Zaterdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - J. Roelants, Frans Halslaan 10, Oegstgeest, tel 153747 (4 oktober); J. B. Hugenholtz, Wil helm in apark 2, Oegstgeest, tel 155666. Voorschoten - C. Meijer, Chopin- laan 16, tel. 2493 (zaterdag); B. R Beusekom, Piet Heijnlaan 6, tel 071-763551. (zondag). Warmond - L J H. Lempers Churchilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken de avond-, nacht- en zondagdienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van 1 tot 8 oktober door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134 en apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. Tevens zaterdag tot 1 uur Voorschotense apotheek Leidseweg 66, tel. 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkmis, Middelweg 38 tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7 tel. 154500. Voorschoten - Gezondsheidscen- trum van de Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverlening, tel. 2141 toestel 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. S. Posthuma, Ka- gerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave; Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57.055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48^25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2