Belijdenis vereist naleving cmmnamri Giganten in trage film Gesprek weer op gang Schieten troef bij "Sartana" Films deze week Ds. Van Harten: Contact zoeken met anderen Persoonlijke relatie met God geen heilsegoisme Aan de doopsgezinde kerkdien sten in Voorschoten, die gehouden werden in het culturele centrum, is een eind gekomen. De plaatselijke kring is nu geheel opgenomen in de Leidse gemeente. De kringavon den, ten huize van de familie Van Rigteren, Jul. van Stolberglaan 50, gaan wel door. Het Philicorda-orgel van de kring Voorschoten werd ge schonken aan de Van der WiUigen- hof in Leiden, ter ondersteuning van de kerkdiensten daar. Het ba tige saldo komt ten goede aan het restauratiefonds voor de Lok- horstkerk in Leiden. Van dinsdag tot en met zaterdag komt volgende week de gerefor meerde landelijke synode in Lun- teren bijeen. Er volgen nog twee se ries vergaderingen in november. Onderwerpen van bespreking zijn: rapportage vanuit de interkerke lijke stichting voor het kerklied en afsluitende voorstellen over het Liedboek, de binding aan de belij denis ikwestie-Kuitert), de plaats van de lerende ouderling, de kerke lijke werker en de pastorale werker, de vraag hoe te handelen met ker kleden die op grond van bijzondere gaven toegang tot de preekstoel verlangen, het al of niet toelaten van kinderen tot het avondmaal, volwassendoop, de deelneming aan het werk van het Interkerkelijk Vredesberaad, verslagen van Nai robi (Wereldraad van Kerken), Kaapstad (geref. Oecumenische Synode) en Utrecht (herv.-geref. synodezitting), het inzetten van werkers in het „zendingsgebied Nederland", het spreken van de kerk over politieke en economische vraagstukken, "Evangelie en Is raël", het pastoraat onder studer enden en in het algemeen onder jongeren en alsof dat allemaal nog niet genoeg is, nog een reeks mate riële zaken zoals begroting 1977, traktementen en emeritaatsgelden. Almere Ds. G. Spilt, voorzitter van de hervormde synode, en ds. J. Rid derbos, voorzitter van de commis sie voor de geestelijke arbeid in het IJsselmeergebied van de Geref. Kerken, zullen op 24 oktober ds. E. F. Verbaas te Maassluis bevestigen tot .gemeenschappelijk predikant van de in aanbouw zijnde IJsselmeer-stad Almere. De dienst staat onder verantwoordelijkheid van de herv. gemeente en de geref. kerk van Lelystad. Hervormde kerk: beroepen te Nijkerk C. den Boer Wageningen, te Katwijk aan Zee W. Arkeraats Zegveld; bedankt voor Meeuwen K. Exalto Hasselt; aangenomen naar Warns (Fr.) kand. J. Seeleman Weesp. Met emeritaat: Chr. J. Gall, herv. Den Haag,*m.i.v. 1 december. Jubileum: L. Lagerweij, emeritus-predikant te Den Haag, 40 jaar. Nog een jubileum: zondag morgen 10 uur gaat ds. E. H. Kalk man (Amersfoort) voor in de herv. kerk te Voorhout, omdat het dan 25 jaar geleden is dat hij zijn loopbaan daar begon. Diakenen Eind oktober begint in het bis dom Roermond het eerste oriënta tiejaar voor een diakenopleiding. Bisschop Gijsen heeft 7 van de 20 kandidaten toegelaten. Het tweede Vatikaans concilie heeft het diakonaat als zelfstandig ambt naar het priesterschap en het bisschopsambt in ere hersteld. Dit jaar besloot de Nederlandse bis schoppenconferentie dat elke bis schop in zijn bisdom naar wegen zou zoeken voor vorming en oplei ding van diakenen. Mgr. Gijsen is nu de eerste. De lessen worden gegeven in het seminarie Rolduc, de bezinnings dagen in een klooster te Baarlo. Men is op zoek naar een eigen on derkomen. Het diakonaat staat open voor on gehuwde en gehuwde mannen van ten minste 35 jaar. Voorwaarden: lichamelijk en geestelijk gezond, onbesproken gedrag, brede alge mene interesse, sociaal besef, ruim ontwikkeld, kerkelijk bewogen en actief en positief aanvaard door zijn omgeving. De synode van de protestantse kerken in Oost-Duitsland heefteen gesprek met de staat aangevraagd over vormingszaken, gezien de spanning tussen beloofde geloofs- en gewetensvrijheid en de opvoe ding in een uniform socialistisch vormingssysteem. Kerkelijke lei ding, predikanten, medewerkers en ouders worden opgeroepen zich in gesprekken op alle niveaus in te zetten voor een "atmosfeer van to lerantie". KATWIJK AAN ZEE - „Ik begrijp de kritiek van de Gereformeerde Bond wel op de toenadering tussen de Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken, maar ik ben het er niet helemaal mee eens. Wij zul len contact moeten zoeken met an deren, omdat het niet in overeen stemming is met het gebod van de eenheid in Christus om in de ver deeldheid te berusten". Dat zei ds. C. A. van Harten uit Er- melo deze week in Katwijk aan Zee, waar de plaatselijke Confessionele Vereniging terugzag op 25 jaar. Hij sprak in deze kring over de blij vende actualiteit van de belijdenis der kerk. Doodgewoon „Het zou een goede zaak zijn als hervormden en gereformeerden samen de belijdenis gingen lezen en bestuderen, want zij heeft een blijvende actualiteit. En wat de ont rouw aan de belijdenis betreft, hebben wij elkaar niets te verwij ten. Ik hoop het nog mee te maken, dat de beide kerken komen tot het opstellen van een nieuwe belijde nis, maar dan wel in dankbare ge hoorzaamheid aan de Schrift en in gemeenschap met het historisch belijden van de kerk". Op zijn eigen vraag, wat nu eigen lijk „confessionelen" „zijn, gaf ds. Van Harten zelf dit antwoord: „Doodgewone hervormden, on derhoudende artikel 10 van de ker korde". In dat artikel krijgen deze gehoorzaamheid en gemeenschap een sterk accent. Ds. Van Harten definieerde de be lijdenis als een korte samenvatting van de boodschap van de bijbel en als een afwijzing van dwaallerin gen. Zoals de theoloog Noordmans haar eens typeerde: een staf om te gaan, maar desnoods een stok om te slaan. Groen van Prinsterer bekeek de functie van de belijdenis nogal ju ridisch. De kerk moet zich aan dit statuut houden en wie er niet mee instemt, moet verwijderd worden of zelf weggaan, meende hij. Isaac da Costa zag het even anders. Hij onderschreef de geldigheid van de belijdenis voor nu, maar, zo voegde hij eraan toe, ze moet ook van deze tijd zijn. Elke tijd heeft zijn eigen vragen en het is de kracht van de belijdenis dat zij ook daarop ingaat. De catechismus (Heidelberger) als voorbeeld nerpend, noemde ds. Van Harten de „persoonlijke toon zetting" van dit belijdenisgeschrift „door en door bijbels". De nadruk in de prediking op „de structuren" en „de wereld" is geen confessio nele verklanking van de bijbelse boodschap. „We mogen de wereld niet vergeten, maar de verhouding tot God is een persoonlijke zaak". De betiteling „heilsegoisme voor deze persoonlijke relatie wees ds. Van Harten, haast geëmotioneerd, af. Evenals de vereenzelviging van het bijbelse begrip „verlossing" met bevrijding van de onderdruk kende machten en systemen. Be vrijding in bijbelse zin is: verge ving. Waarschuwing Ds. Van Harten had ook een waar schuwing voor de jubilerende con fessionelen in Katwijk: om niet confessionalistisch te worden en van de belijdenis vooral geen schil derij of banier te maken. Zij vraagt bestudering en persoonlijke nale ving. „We moeten er maar niet gauw mee gaan slaan. De belijdenis verwijst ons telkens terug naar de Schrift zelf. Wij moeten ook willen luiste ren naar wat andere gelovigen heb ben in te brengen en de vragen van vandaag niet verwaarlozen". DE GR. KATWIJK - In een „warmbloedige" voordracht voor de jubilerende Katwijkse Confessionele Vereniging (25 jaar) bepleitte ds. Van Harten het recht van de belijdenis der kerk op blijvende bestudering en navolging in prediking catechese en persoonlijk leven. Ds Van Harten (65) was van 1941 tot 1947 hervormd predikant in Katwijk aan Zee. Zijn eerste gemeente was Zevenhoven. Na Katwijk ging hij naar Delft en in Bodegraven werkte hij van 1964 tot 1970. Zijn laatste standplaats was Rotterdam-Kra lingen. Nu woont hij, als zoveel geëmeriteerde predikan ten in Ermelo. In Zwolle, Gouda en Drieber gen zal nog dit jaar een begin gemaakt worden met ge sprekken tussen de modali teiten in de Hervormde Kerk, wat neerkomt op een gedachtenwisseling tussen mensen van de Geref. Bond in deze kerk enerzijds en van andere modaliteiten ander zijds. Het doel is, het vastge lopen gesprek weer op gang te brengen. De gesprekken zijn een vrucht van een desbetreffend syno debesluit in maart van dit jaar. Een kleine commissie, bestaande uit prof. dr. C. Graafland (Bond), drs. L. de Liefde, lid van het bestuur van de synode, en dr. C. P. van Andel A.zn., secretaris Modaliteiten luisteren naar elkaar an de raad voor de zaken an kerk en theologie, heeft voorbereid. Pijnlijk Bij haar keuze van de plaatsen van samenkomst keek de commissie naar die regio's waar het verschil tussen de modaliteiten het pijnlijkst aan de dag is getreden. De commissie achtte het nood zakelijk dat de gesprekken niet aan de top worden ge voerd maar op het "grond vlak" en dat niet alleen theo logen maar ook niet- theologen eraan meedoen. De groepen bestaan uit on geveer vijftien leden. Het is de bedoeling, dat de groepen tussen nu en pink steren volgend jaar zes tot acht keer bijeenkomen. Het onderwerp van gesprek zal steeds een al gehouden preek zijn, waarbij liturgie, gebe dsdienst en pastorale facet ten vanzelf aan de orde ko- Proefjaar Belangstellenden regio's kunnen zich bij deze opzet aansluiten en zelf een gespreksgroep vormen. Het zou dan wel plezierig zijn als men dit meldde aan het se cretariaat van de raad voor zaken van kerk en theologie, Horst 5, Driebergen. Na een jaar - een soort proefperiode - zal worden nagegaan in welke richting de gesprek ken zich ontwikkelen en in hoeverre ze al nuttig blijken te zijn. De groepen zijn niet volgens één formule samengesteld. In Zwolle komen alleen pre dikanten bijeen, in Gouda zijn er ook vrijzinnigen bij en in Driebergen zitten ook niet-ambtsdragers in de groep. THE MISSOURI BREAKS: Een stelletje veedieven houdt huis in de streken rond de Missouri. Een rechter wil daar paal en perk aan stellen. Een beroepsmoordenaar (pre miejager) wordt erop afgestuurd. Eén veedief ontloopt de moordenaar en doodt hem tenslotte. 'Een verhaal zoals er honderden zijn mag worden geacht, en een Marlon geschreven en waarschijnlijk nog zullen worden gemaakt. En dit is gebruikt om twee topacteurs, Mar lon Brando en Jack Nicholson in één film onder te brengen. Dat "The Missouri breaks" een ta melijk fascinerende film is gewor den dankzij deze twee giganten, valt moeilijk met zekerheid vast te stellen. Er is geen zelfde film ge maakt met twee totaal andere ac teurs. Zeker is in ieder geval, dat de ma nier, waarop met het scenario is omgesprongen, vooreen belangrijk deel heeft bijgedragen om dit van oorsprong mager verhaal boeiend genoeg te maken. Helaas echter niet meer dan dat. Want om nu laaiend enthousiast de bioscoop uit te komen, is echt wat te veel gevraagd. Zeker, het is een mooi gefilmde, vrij bizarre geschiedenis, die zich ont rolt, maar jammer genoeg heeft re gisseur Arthur Penn uit het ac teursmateriaal niet meer gehaald, dan strikt noodzakelijk was. Een vrij tamme Jack Nicholson, die tot een veel grotere prestatie in staat Brando, die niet veel meer doet dan zichzelf te spelen en alle acteurs te overbluffen. Verder moeten de liefhebbers van veel actie en een overvloed aan schietpartijen maar thuisblijven, want er is maar weinig "actie" te zien. Integendeel zelfs, Penn heeft een groot aantal scènes wel zeer wijd uitgesponnen, zonder dat de dramatiek daar werkelijk om vroeg. Het gebruik van een stil staande camera kan een sterk dra matisch effect hebben, soms, maar in deze film is deze "truc" teveel gebruikt zonder enige aanleiding. Toch mag de "Missouri breaks" be slist geen misser worden genoemd. Daar is de uitwerking van een vrij mager gegeven nog net te goed voor. Bovendien is het interessant om Brando en Nicholson nu eens op een wat lager niveau dan we van hen gewend zijn, bezig te zien. Titel: "The Missouri breaks"; re gie: Arthur Penn; hoofdrollen: Marlon Brandoen Jack Nicholson; theater: Lido; 14 jaar. ANNEMIEK RUYGROK Lee Clayton Marlon Brando) rechts, de premiejager die veedieven uit schakelt samen met Tom Logan (Jack Nicolson) in zijn schuilplaats. Titel: Sartana regelt je begrafenis. Regie: Antony Ascot. Hoofdrollen: George Hilton, Charles South- wood en Erika Blanc. Theater: Luxor. Vanaf 14 jaar. Regisseur Antony Ascot kan voor lopig vooruit. Voortbordurend op het fantasieloze thema van de semi-spaghettiwestern "Sartana", een slechte kopie van de "Vier vuisten"-serie, kan hij nog min stens tien gelijksoortige films ma ken, want van dit soort verhalen gaan er zeker 13 in een dozijn. Veel schieten (de kogels vliegen je om de oren), gebruikmakend van handige trucs (pistool in laars e.d.), die zijn gebaseerd op de stelling "ga nooit af op schijn" en een scherpe tekening tussen de twee gentleman-premiejagers Sartana en Sabato en de ongemanierde schurken vormen de hoofdbes tanddelen van Ascot's weinig boeiende rolprent. De koene held Sartana heeft meer belangstelling voor het verorberen van zijn dage lijks eitje dan voor vuurgevechten met tegenstanders, die hij dan ook met enkele schoten afdoet. De ge volgen blijven overigens niet uit, zo'n dertig doden in anderhalf uur tijd. Sartana is getuige van een overval op een goudstoftransport en ontdekt dat de overvallen wagen zand in plaats van goudstof ver voerde. Op zoek naar de achterlig gende oorzaak raakt hij verwikkeld in allerlei intriges, draaiend om hem, zijn concurrent-collega Saba to, de knappe Trixie en het goud. De afloop ligt dan voor de hand: de "goede" boeven winnen het van de "kwade".HANS JACOBS Blijvers STUDIO - „Monthy Python en de heilige graal", absurde hu mor voor de liefhebber. TRIANON - „Max Havelaar" van Fons Rademakers, schitte rend getuigenis van ae onded- rukking in „Nederlandsch In- dië". Terug in Leiden. CAMERA - "It's alive", een af schuwelijk enge baby terrori seert. een angstige gemeen schap. Kindermatinee CAMERA: „Popeye's grote lachparade". REX: „Robin Hood". Nachtfilms CAMERA - „Repulsion". REX - „Horror hospital". REX Pornomeisjes van de onderwe reld" - Toe maar. Nu weer de onderwereld, waarin wellustige dames rondhuppelen. En ook de ruwe bolsters van gangsters, zijn niet vies van een gezonde portie sex. Goede FILMS IN ANDERE STE DEN „Barry Lyndon" - van Stanley Kubrick, Calypso, Amsterdam. "L'innocente", de laatste film van Luchino Visconti, Tu- schinski 2, Amsterdam. „Amarcord" - Federico Fellini, Oscar, Rotterdam. HAAGSE BIOSCOPEN APOLLO 1: „Vier vuisten op een schietend scheurijzer", dag. 2.30-7-9.15 uur. Zond. 2-4.15-7-9.15 uur. 14 jaar. APOLLO 2: „André van Duin's pretfilm", dag. 2-7.30-9.45 uur. Zon. 2.30-4.45-7.30-9.45 uur. AL. ASTA „Max Havelaar", dag. 2 en 8 uur. 14 jaar. BIJOU: „Murder by death", dag. 2-7.30-9.45 uur. Zon. 1.45-4.15-7.30-9.45 uur. 14 jaar. CALYPSO: „Barry Lyndon", dag. 2 en 8.15 uur. Zon. 2.15 en 8.15 uur. 14 jaar. CAMERA: „One flew over the Cuckoo's nest", dag. 2-7-9.45 uur. Zon. 1.30-4.15-7-9.45 uur. 18 jaar. CINEAC: „Family plot", dag. 6.45 en 9.30 uur. 14 jaar. CORSO: „The outlaw Josey Wa les", dag. 2.15-6.45-9.30 uur. Zon. 1.1 >4-6.45-9.30 uur. 14 DU MIDI: „The man with de golden gun", vr. en za. 7-9.30 uur. Zon 4-7-9.30 uur. Overige dagen 8.15 uur. 14 jaar. EURO: „De tien geboden", dag. 1.30 en 7.30 uur. AL. METROPOLE: „Lipstick", dag. 7 en 9.30 uur. Za. en zon. 1.30-4-7-9.30 uur. 18 jaar. ODEON 1: „Explosion of the dragon", dag. 1.45-6.45-9.30 uur, zon. 1.45-4.15-6.45-9.30 uur. 18 jaar. ODEON 2: „De 7e compagnie is weer boven water", za. en wo. 2 uur. Zo. 2-4.30 uur. Alle avon den 6.45 en 9.15 uur. AL. ODEON 2: „Vrouwtjes waaraan je een puntje kunt zuigen", do. vr., ma., di. 2 uur. 18 jaar. ODEON 3: „Lifespan", dag 2.15-7.15-9.45 uur. Zo 2.15-4.45-7.15-9.45 uur. 18 jaar ODEON/THE MOVIES: „Sta visky", dag. 2.15-7.15-9.45 Zo. 2.15-4.45-7.15-9.45 uur. 18 iaar. ÖLYMPIA: „East of Eden", dag. 2 en 8 uur. 14 jaar. PASSAGE: „The Missouri Breaks", dag. 2-6.45-9.30 uur Za. en zo. 1.15-4-6.45-9.30 uur. 14 jaar. REX: „The great Escape", dag. 2 en 8 uur. 14 jaar. ROYAL '70: „Harde porno - A history of the blue Movie", do., za. en zo. 2-7-9.30 uur. Vr. 2 en 6.45 uur. Ma. 2.15 en 8 uur. Di. en wo. 2.15 uur. 18 jaar. ROYAK: „When teakwondo strikes", ma., di. en wo. 2.15 en 8 uur, do. vr. en za. 2-7-9.30 uur. Zo. 1.45-7-9.30 uur. 18 jaar. STUDIO 2000: „Once upon a time in the west", dag. 8 uur, do., vr., zo., ma., di. 2 uur. 14jaar. DE UITKIJK: „Taxi driver", dag. 2-7-9.30 uur. 18 jaar.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19