Wat moet ik Brox nu dan nog bewijzen?" Zwartkruis: problemen r>i AZ-Feyenoord "gewoon" duel voor Van Hanegem De stemming zit erin... Wat doet Pa? Theo Oortwijn: winnaar verliezer bij DIOK-HRC en Lotto en toto Britse automobielclub vraagt annulering van uitslag GP Italië VFI.iriAG 1 OKTOBER 1976 ZEIST - Bondscoach Jan Zwart kruis heeft problemen rond de doel- verdedigers. De mogelijkheid be staat dat Zwartkruis woensdag tegen Noord-Ierland niet kan be schikken over de drie doelverdedi- gers, die hij in eerste instantie selec teerde voor het eerste kwalificatie duel voor het WK tegen IJsland. Jan van Beveren liep afgelopen zondag in de wedstrijd tegen FC Utrecht een diepe vleeswond in het rechterscheenbeen op, Anderlechts Jan Ruiter moest woensdag al zien het Europa cup-duel tegen Roda JC met een knieblessure het veld verla ten en Piet Schrijvers gaf te kennen, nadat hij voor de wedstrijd tegen IJsland buiten de ploeg was gela ten,dat Oranje voor hem niet meer hoefde". Toch ziet Zwartkruis, wanneer Van Beveren en Ruiter niet beschikbaar zijn, de Ajacied het doel van Oranje tegen de Noordieren verdedigen. Zwartkruis: 'Piet heeft wel wat ge zegd, maar we kennen hem en ik weet zeker dat hij komt, wanneer ik hem zou oproepen. De tweede doel man zal, in dat geval, waarschijn lijk Eddy Treytel worden. Ook al, omdat de minst gepasseerde doel man in de eredivisie, Bram Geil- man van Roda JC, geblesseerd ts. Jan Zwartkruis verblijft dit wee keinde in Valenciaom te bekijkenof Johnny Rep in aanmerking komt voor de eerste selectie van 22 spelers. De ex-Ajacied werd niet uitgeno digd voor de ontmoeting tegen IJs land. Rep is in elk geval wel be schikbaar. Ook Johan Cruijff en Johan Neeskens zijn in de gelegen heid een uitnodiging te accepteren. Johnny Rep is niet de enige kandi daat voor de bezetting van de rechtsbuitenplaats. Ook Gerard van der Lem van Roda JC komt in aanmerking. "Ik ben woensdag in Kerkrade geweest', aldus Zwart kruis, 'en ik heb Roda ook alzien spelen tegen Feyenoord. Bovendien hebben mijn assistenten Roda een paar maal bekeken en we hebben Van der Lem en Vermeulen op de korrel". ALKMAAR - Zijn populariteit kent nog altijd geen grenzen. Zoals AZ-trainer Hans Kraay onlangs mocht ervaren. Van Hanegems Triumph TR 7 scheurde met een snelheid van meer dan 170 kilometer per uur langs 's heren wegen. Tot meerijder Kraay de star over zijn stuur starende chauffeur adviseerde langszij te kijken. Kraay later „Nou, Willem draaide zijn raampje open, grijnsde vriendelijk en tot mijn onuitsprekelijke verbazing riep de rijksagent in zijn witte Porsche: rijdt maar door meneer Van Hanegem". Van Hanegem ten voeten uit. Als gevolg van die griezelige populari teit en van het feit dat hij geen nee kan zeggen bezit van de massa. Tentoonstellingen openend, voet balwedstrijden voor charitstieve doeleinden spelend, vaak zonder eigen leven. Vandaag is Van Hane gem geheel volgens zijn gewoonte te laat. Aangezien de sportredactie van mening was, dat een tegen Feyenoord voetballende Van Ha negem een interessant gegeven is om hem te interviewen kwam vlot de afspraak tot stand. Op het over eengekomen tijdstip echter geen Van Hanegem, wel een in tennis- kledij gestoken collega van een Amsterdamse krant. De man mop pert, hij zou op dit moment tegen Van Hanegem tennissen maar die is zojuist voor heel even afgereisd omdat hij nog iets in Egmond had te doen. Bijna twee uur later keert Van Hanegem terug. Waarna het kat en muis hop het gravel tegen over het AZ-terrein kan beginnen, kortom Van Hanegem tennist zoals hij voetbalt. Dat wil zeggen dat het voor zijn tegenstander om gek van Gewoon Ter zake: het maakt Van Hanegem helemaal niet uit tegen wie hij voetbalt. Hij: „Je denkt toch niet dat ik me als 32-jarige zonodig moet bewijzen tegen Brox en consorten. Dit is een gewone wedstrijd". Dus hij heeft er geen pijn van in de buik wanneer AZ '67 zondag met 0-3 van Feyenoord verliest. Hij: „Dat ge beurt niet, let maar op". Over twee dagen Feyenoord in de door Ger Stolk Alkmaarder Hout tegen AZ '67 en Van Hanegem. Willem: „Ik wil daar niet over praten, Feyenoord is voor mij dood. Vorige week betrapte ik me erop dat ik niet eens wist tegen wie Feyenoord speelde. Wanneer je me dat vorig jaar zou hebben ge zegd had ik je voor geschift ver klaard. Nee, niet dat ik iets tegen de spelers heb. Zoals ik het Rotter- bestuur. Weet je dat ik me Feye- noorder heb gevoeld tot op het moment dat ik voor AZ '67 teken de? Ik word er misselijk van om te lezen dat de pers het publiek weg schrijft Ik ben zelf wezen kijken. Heb ze tegen Liverpool en Robin Hood gezien". Betaald liseerd dat ik het als toeschouwer na die twee wedstrijden voor gezien zou houden. Kijk, ik ben er van overtuigd dat een voetbalverslag gretig wordt gelezen, ik ga mezelf maar na. Maar ik weiger om in te zien dat een voetballiefhebber uit een negetief uitgevallen artikel de conclusie trekt om weg te blijven. Het publiek gaat wat dat betreft af op eigen ervaringen. Zal hooguit zeggen: die journalist heeft er een goeie kijk op en die andere heeft geen kennis van zaken. Aan de an dere kant moet je er als voetballer begrip voor opbrengen dat de pers moeilijk van een goede wedstrijd kan spreken wanneer het niet goed is geweest". Gemoedelijk Het bevalt de kromme uitstekend in Noord-holland. Het pendelen Leerbroek-Alkmaar, soms trainer Kraay in Culemborg oppikkend, neemt hij op de koop toe. Van Ha negem: „Het gemoedelijke sfeertje hier wordt op niet voetbaldagen als prettig door mij ervaren. Aan de DEN HAAG - Ruim zes en een halve ton wordt deze week uitge keerd aan die ene gelukkige, die afgelopen zondag de zes getallen van lotto 39 goed had voorspeld. De tweede prijs, waarvoor zich twee deelnemers meldden, was goed voor een bedrag van bijna 80.000 gulden. De voetbaltoto was het afgelopen weekeinde te moeilijk. Niemand bleek de dertien kruisjes op de juiste plaats te hebben staan. Elf deelnemers hadden één foutje en ontvangen voor die prestatie 11.633 gulden. LOTTO WEEK 39 Aantal deelnemers: 832.284. Inleg: f3.308.158,-. Pryzenbedrag: f 1.679.917,63. Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto f658.523 ontvangt. Tweede prijs 2 winnaars, die bruto elk f78.568,- ontvangen. Derde prijs: 182 winnaars, die elk bruto f 1295,- ontvangen. Vierde prijs 8.564 winnaar, die elk f36,- ontvangen. Vijfde prijs: 9.023 winnaars, die elk f 34,- ontvangen. TOTO 39 Aantal deelnemers: 229.948. Inleg: f702.828.-. Pryzenbedrag: f333.843,30. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de jackpot van de toto van zondag, 3 oktober a.s. het overige x2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en de 3e prijs. Tweede prijs: 11 winnaars, die bruto f 11.633,- ontvangen. Derde prijs: 185 winnaars, die elk f 872,- ontvangen. Jackpot voor de toto van zondag 3 oktober f44.512,44. LONDEN - De Koninklijke Britse automobielclub (RAC) heeft giste ren de sportcommissie van de in ternationale automobiel federatie in Parijs gevraagd het resultaat van de grote prijs van Italië, die op 12 september in Monza werd gehou den, te annuleren omdat de regle menten van de federatie niet geres pecteerd zouden zijn. In een communiqué van de RAC, dat gisteravond in Londen werd vrijgegeven, staat dat "slechts één coureur, oud-wereldkampioen Emerson Fittipaldi, gehoor heeft gegeven aan de vlagsignalen van de officials, die aangaven dat de race wegens regen was gestaakt". De winnaar, de Zweed Ronnie Pet- terson, had na afloop gezegd dat het duidelijk was dat de regen die viel, dusdanig was dat doorrijden geen gevaar opleverde. De Franse renner Jacques Lafitte zei dat hij de ge combineerde vlagsignalen, die zel den worden gebruikt, niet had be grepen. Het nieuwe protest is het laatste in een reeks van geschillen tussen de Italiaanse Ferrariploeg waartoe de huidige wereldkampioen de Oos tenrijker Niki Lauda behoort en de Britse Mclarenploeg met als voor naamste renner James Hunt is. Kruize wil Van Hanegem: "Ik heb tweemaal betaald voor een kaartje bij Feyenoord en ik heb toeschouwer na die twee wedstrijden voor gezien zou houden". andere kant kan ik me tijdens de wedstrijd aan die mentaliteit erge ren. Van Hanegem, voor hij voor AZ '67 tekende, bijna nog PSV'er. Nadat Rijvers en Van Gelder hem mondeling 's middags als spitsspe- ler(!) inlijfden, had het PSV- bestuur tot half zes de tijd om al dan niet een fiat aan de overeenkomst te geven. Van Hanegem kon niet lan ger wachten en tekende voor AZ '67 toen Van Gelder enkele uren uitstel vroeg. Toen het PSV-bestuur om halfnegen 's avonds overwegende bezwaren tegen Van Hanegem kenbaar maakte, prijkte diens handtekening al onder een AZ- contract. Van Hanegem: „Ze durven hier nog te juichen voor een doelpunt. Daar waren ze bij Feyenoord te beroerd voor. Persoonlijk zou ik het niet op kunnen brengen om me zo uit te sloven als René van de Kerkhof. Niettemin geloof ik dat het publiek spontane vreugde van de speler verlangt". (Papakt PARADE, de zachtere vieux) DEN HAAG - Kruize Bruize is weer enkele weken „te gast" in het Rode Kruis-ziekenhuis voor een laatste ingreep als uitvloeisel van zijn ern stige auto-ongeluk juist een jaar ge leden. In zijn rechterdijbeen zat nog altijd een plaat en die is nu vo rige week operatief verwijderd. Een nikkelen geval van zo'n twintig centimeter lengte waarin niet min der dan tien lange schroeven die in en om het bot waren geklemd. Ties Kruize: „Ik heb een jaap van zo'n 25 a dertig centimeter in mijn dijbeen. Het was toch nog een ope ratie van een uur of twee. Het ge- !-„beurde natuurlijk onder narcose, e gerealiseerd dat ik het als maar nu voe, me weer kip]ek: ker". De spits van HCKZ en van het Oranje-hockeyteam zal zeker een maand het been nog niet kunnen gebruiken en daarna het voorlopig ook nog niet zwaar mogen belasten. „Over een maand of twee hoop ik te kunnen gaan trainen. Ik streef er naar maart volgend jaar weer speelklaar te zijn. Als het medisch verantwoord is wil ik er ontzettend veel aan doen, hoewel er toch nog altijd een marge van onzekerheid in blijft zitten. Maar als het sein weer op groen wordt gezet wil ik er wel twee of drie uur per dag voor uit trekken om weer helemaal fit te worden. Ik begin eerst weer met zwemmen, zo lang ik het been nog niet zwaar mag belasten. Ik heb het roken inmiddels weer helemaal af geschaft, want zie je, ik wil ontzet tend graag weer in het tophockey terugkomen. Afgelopen zaterdag was het precies al weer een jaar ge leden dat ik het ongeluk kreeg. Ja, ik ben er een flinke tijd mooi mee geweest, maar toch is de tijd ook weer omgevlogen". terugkomen na operatie Door Paul de Tombe Theo Oortwijn: Als captain moet je boven het team staan; al^trainer moet je iets hebben waar ze tegen op kunnen zien. LEIDEN - Het dilemma lijkt zich ingewikkeld aan te dienen. Moet Theo Oortwijn zondag als speler ondermijnen wat hij als trainer probeert op te bouwen? Of zal Oortwijn juist moeten er varen dat door zijn training on dergraven wordt, wat hij als speler mee heeft helpen neer zetten? Aan het rugby-treffen DIOK-HRC (duel in de ereklas se. 14.30 uur) lijkt voor de Ha genaar hoe dan ook geen eer te behalen. Onafhankelijk van de uitslag zal hij naderhand als winnaar èn als verliezer aan de 3 oktober hutspot beginnen in het clubgebouw in de Leidse Kikkerpolder. DIOK-HRC zou dan ook een geestelijk verwarrende partij kunnen worden voor Oortwijn, nu hij zowel trainer van DIOK als captain van HRC is. Ener zijds moet hy hopen op Leidse winst, wat zijn didactische kwa liteiten zou bewijzen; ander- zijd s zal juist hij de weg naar een Haagse zege moeten plaveien om zijn kwaliteiten als spellei der niet in het geding te laten komen. "Een rugby-captain kan zich geen mindere wed strijd veroorloven", weet hij zelf. "Die staat boven het team, moet beslissingen nemen en de zwakke plekken bij de tegen stander opsporen en aanwij zen". Hij beseft echter ook dat "je rugby niet op de training, maar in de wedstrijd leert. DIOK is vorig seizoen op fy sieke kracht in de A-poule ge- .bleven, dat is erg knap. Nu moet, de ploeg volwassen worden, le ren kyken, over rugby leren na denken. Het talent is er, nu komt het aan op "skill". Daarbij wordt coaching en training wel belangrijk". Zijn dubbelfunctie zou hem zondag in een dualistische posi tie kunnen brengen, Oortwijn zelf echter verbant elke ge dachte aan een mogelijke indi viduele tweestrijd. "Ik heb van tevoren duidelijk gezegd dat ik DIOK alleen met bepaalde be perkingen wilde gaan trainen. Alleen als het spelen in het na tionale team daaronder niet zou lijden en mijn rol als HRC- captain niet in het geding zou komen. Eerst komt voor mij Oranje, dan HRC en op de derde plaats pas DIOK. Onder die voorwaarden wilde ik dolgraag helpen omdat ik het als speler van Den Haag en voor heel rugby-Nederland zo belachelijk vond wat Michel v.d. Loos ge daan heeft. Een regelrechte aanfluiting". De affaire Michel v.d. Loos zette DIOK al voor het seizoen voor het blok. Ondanks zijn stellige beweringen dat hij zou blijven, vertrok de als oe- fenmeester aangetrokken Ha genaar met de noorderzon naar Wales. Een vacuum achterlatend. DIOK's Ruud Breed veld im mers, mag dan gezien worden als de trainer van de toekomst, voorlopig pikt de selectiegroep de autoriteit van de jonge assis tent nog niet "Omdat hij zelf uit de groep is "voortgekomen". Oortwijn: "Dat is het grootste probleem in de rugbywereld. Er is een trainersbond die op aan vraag trainers naar voren schuift. Het accepteren van die mensen levert de moeilijkhe den op. Het zijn meestal de mannen met of tegen wie de rugbuers zelf nog gespeeld hebben, die dezelfde fouten hebben gemaakt en die nu opeens moeten gaan vertellen hoe het moet. HRC heeft dat ook meegemaakt, want de rugby-wereld is wat dat betreft erg klein. Voorlopig willen de meesten dan ook alleen trainers die iets hebben waar ze nog tegen kunnen aankijken. V.d. Loos had dat omdat hij in Wales had gespeeld, ik heb dat omdat ik captain van Oranje ben. Ze accepteren me en ik kan ze een hoop leren. Want al is DIOK dan eigenlijk iets te snel "geko men", er is voldoende talent. Waar het het opleiden van de jeugd betreft neemt die club zelfs een unieke positie in Ne derland in. De tijdelijke terug val die HRC na vier, vyf landsti tels kende door de verjonging, hoeft DIOK niet mee te maken omdat dat al direct begonnen is met jeugd. Als de club trouwens zo doorgaat kan ze over twee seizoenen landskampioen zijn. Dat zit er zeker in. Dit seizoen eindgt DIOK beslist al by de bovenste vijf'. Den Haag kent Oortwijn in deze jaargang de favorieten-rol toe, ("De terugval is overwonnen, we hebben nu weer een sterke ploeg) wat in de confrontatie met DIOK moet worden waar gemaakt onder zijn aanvoering. Hü lijkt daarbij vooraf al in het voordeel omdat hij als geen an der de zwakke plekken van het Leidse team moet kennen, maar Oortwijn bestrijd dat. "In het rugby kun je vooraf geen be paalde tactiek uitstippelen, die hangt volledig af van de situatie in het veld. Het gaat er alleen om wie die situatie het eerst on dertekend. wie de meeste erva ring en daarmee de grootste snelheid van denken heeft. Ik zou zeggen dat die balans op ba sis 60-40 naar HRC doorslaat. Zelf zal ik zondag in ieder geval alleen met Den Haag bezig zijn. Dan zie ik louter de gaten, waarin we kunnen scoren. Als logisch uitvloeisel daarvan weet ik dan als trainer ook, waar het bij DIOK heeft foutgeze- ten". Zo is het dilemma al opgelost nog voor het is opgetreden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15