Beek zondebok van PSY: "een bange wezel. Feyenoord: lichte voldoening NAC-trainer Maaskant: "Dit Ajax is erg laf" rr eflatteerde zege Utrecht HOOGSTE SEIZOENSCORE TEGEN DE GAAFSCHAP: 5-0 Olm 'Qijóbercjen apart Buitenspel Scorebord Haarlem opvallend debutant Topscorers AANDAG 27 SEPTEMBER 1976 SPORT SPORT REDA - De jeugd verdrong zich voor de catacomben. Luidruch tig, wapperend met boekjes waarin de vedetten hun handte keningen moesten gaan zetten. Maar de jeugdige autogrammen- jagers hebben het vandaag de dag niet gemakkelijk meer. Terwijl enkele meters verderop NAC- trainer Bob Maaskant met stem verheffing uitriep dat het huidige Ajax zoiets is als een schande voor de Nederlandse voetbalvel den, slenterden de discipelen van Tomislav Ivic een voor een naar de uitgang, in de richting van de wachtende jeugd. [aar de vedetten worden schaars. "Wie zijn dat..?" Een dreumes, even eerder met een hoog rood kleurtje de handtekening van Bertus Quaars aan zijn ver zameling had toegevoegd, stopte het kostbare bezit weer diep weg in zijn broekzak. "Dusbaba, Schoenaker. Erkens, Van Dord..?" Schouderophalend ver dween het ventje tussen de rich ting uitgang schuifelende men senstroom. Nee, het verzamelen van "Ajaxieden" is vandaag de dag ook niet alles meer... De vedetten worden schaars. Goede trainers ook? "Dit is geen voetbal meer", veroordeelde Bob Door H ans Soeters Maaskant het door collega Ivic gedicteerde speltype. "Wat hier vanavond gebeurd is, is een schande. Dit Ajax is laf, ver schrikkelijk laf. Spelen met twee ausputzers, nou vraag ik je toch." Waarop NAC's part-time oefen- meester de Joegoslaaf met een forse streep van zijn lijstje "goede trainers" schrapte: "Het is geen verwijt aan de spelers hoor, die jongens krijgen het systeem tens lotte opgedrongen van de train- Tja, wat moest Tomislav Ivic daar nou op zeggen? De sympathieke, bijna onderdaryige Joegoslaaf had het voor de start van de com petitie duidelijk gesteld: "Ik be sef dat ik er voor moet zorgen dat de successen onmiddellijk te rugkeren". Maar enige tijd later, na de nederlaag tegen Sparta, koos de vroegere trainer van Haj- duk Split een andere koers: "We moeten met Ajax op de toekomst mikken, maar het lijkt me uitge sloten dat ik dit seizoen nog een goed team kan creëren". Omdat de vedetten schaars worden? Enkele maanden na zijn entree op de Nederlandse voetbalvelden knikt de Joegoslaaf bevestigend. "Het Ajax van dit moment kan niet beter..." Anders gezegd: het huidige Ajax mikt elke wedstrijd weer op een snel succesje om zich vervolgens in te graven. "En zo ging het van avond ook weer", mokte Maas kant nog na. "En ik wist het. Ik heb Ajax twee keer zien spelen. Daarom ook ben ik zo bang ge weest voor een snelle achter stand". Die ene treffer, waarmee Ivic naar later zou blijken dolgelukkig was, viel in de 21e minuut. Een snelle aanval van Notten, Van Dord en Gluic werd door de Bre dase afweer nog weggewerkt, maar de door René Notten hierna hard ingeschoten bal belandde via de vuisten van doelman Jan de Jong in het doel: 0-1. Toen voetbalde Ajax overigens zeker niet onverdienstelijk. NAC pro beerde het in die eerste helft vooral via Atie Brouwers en Jan Groeneweg, waarvan de laatste er in slaagde Schrijvers tot twee maal toe knap in moeilijkheden te brengen. Maar de vedetten worden schaar s. En dus schoof Ajax achteruit, precies zoals het eerder deze competitie tegen Eindhoven, FC Den Haag en De Graafschap had gedaan. NAC móest wel komen, maar deed dit zo consequent door het centrum, dat Ruud Krol later zou kunnen zeggen: "NAC kwam als gekken, maar deed alles door het midden en dat was voor ons natuurlijk wel simpel". "We moesten wel pressie uitoefenen", aldus Maaskant. "Hoog spelen en dan maar gokken. We hadden echter geen greintje geluk". Ook niet toen Jan Groeneweg, tien minuten voor het eind scoorde. Krot "Gelukkig voor ons lag Brouwers toen hinderlijk buiten spel". Gelukkig voor Ajax. Ruud Krol, met René Notten, Piet Schrijvers en Ruud Geels het restantje echte vedetten in de Ivic-ploeg, noemt het ontbreken van routine de be langrijkste oorzaak. "We speel den te onrustig, we missen op het middenveld een man die een bal letje bij zich kan houden". En Ivic? "Noemt de NAC-trainer ons spel een schande? Kan hij na de wedstrijd makkelijk zeggen. Ik durf te zeggen dat NAC erg sterk was, dat wij op eigen helft zijn teruggedrongen". Het directe ge volg van Ajax' defensieve spel wijze? Ruud Krol: "Daar geef ik liever geen antwoord op..." fTRECHT - Het arbitrale trio werd onder pardon- en wel enigszins te- »cht - tot zondebok uitgeroepen, tegrijpelijk want wat de heren er nder aanvoering van de heer J. leek van bakten wekte zelfs de ichlust van het chauvinistische ftrechtse publiek op. 'SV-er Adrie van Kraay was na af- an de 1-0 nederlaag rfbg de uchterste. Die begon met te stel- ;n dat zijn ploeg het verlies natuur- jk aan zich zelf te wijten had om- er nu eenmaal legio opgelegde sen waren gemist. Maar voor de eer Beck had de libero van Oranje een enkel goed woord over. De moorden „broodroof, thuisfluiter, ange wezel", rolden hem gemak- :elijk over de lippen. Van Kraay: Tot twee keer toe heeft hij ons na ast een strafschop onthouden, lerst toen Lubse werd gevloerd en e tweede keer toen Paunovic een opbal van René van de Kerkhoff an de doellijn sloeg met beide landen. En wat doet hij, hij geeft liets. Omdat hij bang was. Omdat •oor die gevreesde staantribune vaar de FC utrecht fanaten plegen e bivakkeren doelman Istatov ;tond. Als wij PSV-ers dergelijke ivertredingen hadden gemaakt lad Beek gegarandeerd wel penal- ies gegeven. Nu dorst hij niet uit Hire angst voor de FC Utrecht sup- jorters". üené van de Kerkhoff zou de woor- !en van zijn teamgenoot later on- ierstrepen. Van de Kerkhoff zog .rillend van woede: „En toen ik ;egen Beek zei waarom geef je nou geen penalty kreeg ik nog een boe king ook. Maar ik laat het er niet bij zitten". De enige die zweeg was Kees Rij vers. „Geen commentaar op de wedstrijd", aldus de trainer. „Jullie hebben het allemaal gezien". Inderdaad was het overduidelijk dat Beek zijn dag niet had. Hij zelf vond overigens van wel. Die over treding van Paunovic tegen Lub seach ze vielen gewoon terwijl de bal al lang weg was. En dat handsgeval, hij stond er toch zeker vlak bij, het was doelman Istatov die de bal wegsloeg en dat mag hij nou eenmaal. „Broodroof? Over zulke aantijgingen wens ik niet te discussiëren". Al, met al is PSV, landskampioen PSV nu al zes punten achterop ge raakt in de vaderlandse kompetitie. En daarmee is alle leed nog niet ge leden. Krijgh geblesseerd, Edström ge blesseerd. En sedert gisteren ook Jan van Beveren en spitsspeler Deacy. Maar dat hadden beide spe lers toch wel aan zich zelf te dan ken. Deacy liep al snel na het begin in op doelman Istatov en bles seerde zich zelf. En Van Beveren maakte de eerste fout toen hij een bal slecht uitwierp en de PSV- defensie niets anders wist te doen dan heel gevaarlijk terugspelen op de doelman. Die zijn goal uitmoest en door de inkomende Van Veen zodanig werd geraakt dat hij een scheur van twaalf centimeter in zijn Scheenbeen op liep. Dat was nadat Van Beveren op magnifieke wijze een vrije trap van Van Veen uit de hoek had getikt. Maar dat was ook nadat PSV al in de 18de minuut de 1-0 achterstand had opgelopen. Toen namelijk mocht Hamburg in het strafschopgebied een bal vrij aannemen en scoorde hij via de paal en via de rug van Van Beveren die lang uit op de grond lag toen het leer terugcaramboleerde. Een gelukkige goal voor FC Utrecht. En een doelpunt dat een uiterst geflatterde uitslag tot gevolg had. Want invaller-doelman Van Engelen van PSV heeft nadat zijn collega naar het ziekenhuis was af gevoerd zegge en schrijve nog twee lastige ballen te verwerken gekre gen. Burgemeester Vonhoff - na uit voerig de loftrompet gestoken te hebben voor de inderdaad deze keer kalme Utrecht aanhang - wilde het toen Rijvers niet kwam opdagen nog wel even zeggen. PSV had alle kansen vandaag, FC Utrecht maar zeer weinig. Zo kon een uiterst teleurgestelde Paul Postuma na afloop alleen maar opmerken dat hij echt niet begreep dat hij zo had kunnen fa len. De ontdekking van de vorige week - toen Postuma twee keer scoorde tegen FC Twente - blonk nu alleen maar uit in het missen van de meest riante kansen, bijna alle maal bijeengesprokkeld door de ij verige en uitstekend spelende Willy van der Kuylen. Tot vier keer toe verscheen hij vrij voor doelman Is tatov, evenzovele keren faalde hij volledig. Postuma: „Het zijn heus geen zenuwen. Ik voelde me niet onder druk door die goals van de Weer heeft het noodlot voor PSV toegeslagen: Jan van Beveren wordt van het veld gedragen. Trainer Kees Rijvers taxeert de ernst van de blessure. vorige week. Het ging gewoon niet". Toch leek PSV nog gelijk te kun nen komen toen Lubse in kansrijke positie door Paunovic werd ge vloerd, maar helaas voor PSV had Beek niets in de gaten. Waarna Deykers, René van de Kerkhoff en Postuma nog eens be nadrukten - via het missen van unieke kansen - dat PSV zeer ge baat zal zijn bij de terugkeer van Ralf Edström. Want zonder die Zweed is de Eindhovense formatie inderdaad niet veel meer dan een redelijke middenmoter. ROTTERDAM - Goed, zo was er voor de 16.498 Kuip-fans toch wel reden om met enige voldoening hun al dan niet overdekte ring de rug toe te draaien. Feyenoord im mers goochelde in zijn vierde thuiswedstrijd - zaterdagavond tegen De Graafschap - de hoogste seizoenscore bijeen: 5-0. Of Feye noord daardoor plotseling weer een topploeg is? Dat bepaald niet, al schijn je dat op straffe van kastij ding nauwelijks te mogen schrij ven. Toegegeven, en voor alle dui delijkheid: er werd hard gewerkt. Maar van goed tot zeer goed be taalde profs mag niet anders wor den verwacht. De lust om arbeid te willen verrichten (en de zucht om Door Wim Schild vooral de barre partij tegen Djur- gaarden uit te wissen) leverde vooralsnog echter weinig rende ment op. Want er viel, in die eerste helft, onvoldoende beweging te signaleren. Teveel werden de vleu gels verwaarloosd, teveel ging „al les" door het midden waar Nico Jansen frommelen kon wat hij wilde maar tegen Marijt vrijwel niet aan de beurt kwam. Bovendien wilde ook Joop van Daele (voor de licht aan zijn knie geblesseerde Rijsbergen) zich nog wel eens in het puntje van de aanval laten zien. De opeenhoping van spelers (De Graafschap mocht onmogelijk een offensieve drang worden toege schreven, om het maar even zach tjes uit te drukken) kreeg daardoor alleen maar meer gestalte. Het werd er Feyenoord onder die omstandigheden niet gemakkelij ker opgemaakt. Toen ook bleek dat inventiviteit op dit moment niet Feyenoords grootste troef is. En tempo? Boskov: „Nee, ze kunnen nog niet negentig minuten in een hoog tempo spelen. Maar zo om streeks de helft van de competitie verwacht ik dat wel". In het tweede bedrijf liepen die zaken overigens een stuk beter. Van Daele hield zich meer in bedwang, de zeer stijlvol spelende Michel van de Korput vond met de altoos bewondering afdwingende Wim Jansen nogal eens een vleugelman en de flegma tiek van bijvoorbeeld een Thep de Jong veranderde zienderogen in enthousiasme. En aangezien een goede slotfase bij de toeschouwers het beeld van mindere momenten altijd verdringt, blijft Feije- noord-De Graafschap „dus" een leuke wedstrijd. Men zal dan achte loos voorbijgaan aan het ontstel lende geluk hetwelk Feyenoord in die allereerste minuut al ten deel viel. Wim Jansen (kort voor tijd eruit, elleboog in de rug gekregen, zenuw geraakt) vond het hoofd van Willy Kreuz en diens ongevaarlijke kopbal liet Doornebosch uiterst sullig door de handen glippen: 1-0. Het presentje werd door Feyenoord niet eens buitengewoon gretig aanvaard. De Jong vond na een kwartier weliswaar een zeer vrije Kreuz (geen buitenspel, zoals hier en daar werd gesuggereerd): 2-0, maar verder dan in totaal dertien hoekschoppen reikte de score niet. A propos: het lichtelijk gehandi capte De Graafschap (rechtsachter Mintjes geschorst waardoor nu Theo van Londen op die plek, en Gerdo Hazelhekke met de naweeën van een lichte hersenschudding op bed) kwam pas na een half uur tot zijn eerste hoekschop. Duidelijk meer attractiviteit in de tweede helft. Nanlohy kwam de Deen Aabech vervangen en werd bij Kreuz geposteerd, met welke taak de kleine Joop Koenders zich voordien had bezig gehouden. De Graafschap toonde ook wat meer lef, nu. Het kreeg zowaar zelfs een fraaie kans op een tegentreffer, toen Van Londen na een kwartier knap uitrukte maar zijn voorzet door Guus Hiddink vallend werd naast gekopt. De Graafschaps oefenmeester Evert Teunissen: „Die bal had moe Ik kan nu zo ongeveer begrijpen wat de toeschouwers voelen als een ploeg de bal bij een voorsprong gaat rondspelen om de tegenstander voor schut te zetten. Dat is iets ver schrikkelijks om aan te zien. Als je in het veld staat is het nog wel leuk als je er naar moet kijken is het vre selijk. Die ervaring had ik tenmin ste bij Feyenoord-De Graafschap, een wedstrijd die ik vanaf de tri bune moest volgen omdat er weer iets met mijn knie is. Mijn knieband is geraakt op ongeveer dezelfde plaats als tijdens de WK in 1974 en ik vond het zelf niet verantwoord om met die blessure te spelen. Daar heb ik destijds al narigheid genoeg ten zitten. Dat had het wedstrijd- beeld kunnen veranderen. Niet dat ze - Feyenoord - bang voor ons hoeven te zijn, maar toch Zijn wens werd niet verhoord. De Feye- noorders konden gaandeweg in het oostelijke strafschopgebied steeds meer ballen in vrije positie aanne men. Theo de Jong (20, na voorzet Wim Jansen), Willy Kreuz (25, na korte corner Wim Jansen- Schneider) en nogmaals Theo de Jong (44. met knappe beweging de ausputzer Brandts van zich afge schud) profiteerden ervan: 5-0. Boskov: „Ik hou van spel over de vleugels. Dan kunnen we elke ver dediging openbreken en heb je al vijftig procent doelkans". Teunis sen: „Als je al na dertien seconden op een achterstand wordt gezet, dan blijft er van je plan de cam pagne weinig over". van ondervonden en nu Feyenoord tegen De Graafschap toch wel een verdediger kon miseen, leek het me maar beter orji op de tribune te gaan zittenDaarop begrijp je beter dan ooit waarom de supporters on tevreden zijn. Feyenoord won dan wel met 5-0, maar als er iets linker was gespeeld hadden minstens de dubbele cijfers gehaald moeten worden. Nu viel de uitslag eerder zo hoog uit omdat De Graafschap zo zwak was, dan omdat Feyenoord zo sterk was. Maar goed, er werd ten minste weer gescoord en dat geeft moed. al gebeurde dat dan in een slechte wedstrijd. Slecht voor mezelf is dat nu officieel UTRECHT - Jan van Beveren kan voorlopig het doel van PSV niet verdedigen. In de 22ste minuut van de competitiewedstrijd tegen FC Utrecht raakte Van Beveren ge blesseerd na een wat onbesuisde actie van Leo van Veen. Het rechte- ronderbeen van de doelman werd over twaalf centimeter opengere ten. Aanvankelijk vreesde men voor een breuk, maar in het zieken huis bleek dit niet het geval te zijn. Met tien hechtingen aan de wond mocht Van Beveren het ziekenhuis weer verlaten. Hij mag voorlopig de eerste tien dagen niet spelen. Ralf Edström zal waarschijnlijk volgende week zijn rentree maken in het elftal van PSV, dat op zater dagavond tegen Telstar speelt. Ed ström: "Bij een onderzoek is geble ken dat mijn linkerbeen twee cen timeter korter was. Door het "kra ken" van mijn rug is dat verholpen. Het gaat nu goed met me. Als ik de komende week een nieuwe test met goed gevolg afleg, kan ik tegen Tel star weer meespelen. Het wordt tijd, want op de tribune zit ik maar in de zenuwen. Vooral nu het niet zo goed gaat met de club". VELSEN - In de strijd om de pun ten in de vaderlandse eredivisie blijft debutant Haarlem een opval lende rol spelen, met elf punten uit acht wedstrijden heeft de ploeg van Barry Hughes erkende grootmach ten als PSV en FC Twente inmid dels al ver achter zich gelaten. Ook in de altijd lastige uitwedstrijd tegen Telstar maakten de Haar lemmers geen fouten. Piet v. d. Berg, vorig jaar nog topscorer in de eerste divisie, ontpopte zich op nieuw als matchwinaar. Hij scoorde zeventien minuten na de rust de naar later bleek beslissende treffer. Telstar dat voordien het in itiatief had gehad bleek door het doelpunt zodanig aangeslagen dat het Haarlem nauwelijks nog kon bedreigen, waardoor Haarlem zich andermaal opvallend kon manifes teren. EREDIVISIE NAC-Aiax 0-1 FC VW-Sparta 1-2 Go Ahead Eagles-AZ'67 1-1 Feyenoord-De Graafschap 5-0 FC Amsterdam i-NEC 2-2 FC Utrecht-PSV 1-0 FC Twente-FD Den Haag 1-1 Telstar-Haarle m 0-1 Eindhoven-Roda JC 0-0 Feyen. 8 7 0 1 14 22-6 Roda JC 8 6 2 0 14 15-3 Ajax 8 6 0 2 12 12-8 Haarlem 8 5 1 2 11 13-5 Sparta 8 4 2 2 10 13-12 Go Ahead 8 3 3 2 9 10-11 PSV 8 3 2 3 8 13-8 AZ'67 8 3 2 3 8 16-11 Utrecht 8 3 2 3 8 10-13 Den Haag 8 2 3 3 7 9-9 NAC 8 3 1 4 7 10-16 FC VW 8 3 1 4 7 9-15 NEC 8 2 2 4 6 18-14 Eindhoven 8 1 4 3 6 8-13 Graafsch. 8 2 1 5 5 7-13 Twente 8 1 2 5 4 5-13 Telstar 8 1 2 5 4 7-16 Amsterdam 8 0 4 4 4 7-18 EERSTE DIVISIE SC Cambuur-PEC Zwolle 0-3 Veendam -Vitesse 2-2 Volendam-SW 1-0 Fortuna SC-Excelsior 7-0 FC Den Bosch -FC Dord 1-1 SC Amersfoort-FC Vlaard. 2-0 Helmond-Sp.-MW 0-1 Wageningen-Heracles 5-0 Willem II-FC Groningen ..1-0 MW 8 6 1 1 13 15-6 Volendam 8 5 2 1 12 14-8 Vitesse ce C -5 Wageningen 7 4 2 1 10 13-5 Fortuna SC 8 4 2 2 10 16-9 Heerenveen 7 4 1 2 9 5-3 Veendam 8 3 3 2 9 14-11 PEC/Zwolle 7 2 4 1 8 9-5 FC Den Bosch 8 2 4 2 8 12-8 FC Gronin- gen 8 2 4 2 8 8-8 Willem II 7 3 1 3 7 12-12 FC Vlaard. 8 2 3 3 7 10-12 SC Amersf. 7 3 0 4 6 8-14 SCCambuur8 2 2 4 6 7-14 Excelsior 8 1 4 3 6 5-14 SW 7 1 4 4 4-10 Heracles 8 1 2 4 6-21 Helmond Sp. 8 0 3 5 3 3-10 FC Dordr. 7 1 1 5 3 3-10 die boete van duizend gulden is af gekomen voor mijn uitspraken in een voetbalblad. Ik heb inmiddels de WCS ingeschakeld, omdat ik van mening blijf dat het bedrag uitzonderlijk hoog is. Dat kan dus nog een langlopende zaak worden, maar verder hou ik daar voorlopig mijn mond over want er staat een boete van 1500 piek op als ik volgens Feyenoord weer in de fout zou gaan. Voor het overige lijkt de toekomst weer wat zonniger. We zijn weer koploper en we moeten woensdag de volgende UEFA Cupronde kunnen halen. Ik weet nog niet zeker of ik meespeel (dat hangt af van een laatste test in Zweden), maar ik 1. Hans Posthumus (NEC)7 Kees Kist (AZ'67), Willy Kreuz Feyenoord) 6 4. Nanninga (Roda JC), Van der Kuylen (PSV). Geels (Ajax) en Van den Berg Haarlem5 weet wel zeker dat een 3-0 voor sprong voldoende moet zijn. Zelfs voor dit Feyenoord

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9