Afrika-top verwerpt plan Twee vragen Dóe het. Situatie in Azië baart Amnesty zorgen Mevrouw Nederlandse regering hield rap Donner op" De unieke Ford Fiesta Ghia als hoofdprijs. ~Londen steunt conferentie buiten Rhodesië om Denk aan al die risiko's. De exklusieve Ford Fiesta Ghia als geweldige hoofdprijs. Aanslagen in Rome Vijf doden in Ulster AA ND AG 27 SEPTEMBER 1976 In Indonesië meer dan honderdduizend politieke gevangenen STRAATSBURG (ANP) - In 113 landen zijn in het afgelopen jaar.de rechten van de mens ge schonden. Mensen werden er vanwege hun overtuiging ge vangen gezet en een eerlijke en snelle berechting onthouden. Een aantal werd zelfs gemarteld of ter dood gebracht. Dit blijkt uit het jaarverslag van Amnesty International dat loopt van 11 juni 1975 tot 30 mei van dit jaar en dat werd goedgekeurd op de negende internationale confe rentie, welke de afgelopen da gen in Straatsburg werd ge houden. Amnesty International is een vijftien jaar oude onafhanke lijke organisatie, welke geen enkele band heeft met regerin gen, politieke partijen of gods dienstige groeperingen. De or ganisatie heeft zich als doel ge steld personen te bevrijden, die gevangen zijn genomen, vast gehouden worden of in hün vrijheid worden beperkt van wege hun politieke of gods dienstige overtuiging onder de voorwaarde dat zij nooit geweld hebben gebruikt of daartoe hebben aangezet. In het verslagjaar nam de orga nisatie 1880 nieuwe gevallen in behandeling en zag men 1599 mensen in vrijheid worden ge steld. In totaal houdt men zich nu bezig met 3859 gevangenen Vanuit het hoofdkwartier werd meer dan vierhonderdduizend gulden uitgegeven ter onder steuning van de gevangenen en hun gezinnen. Men zond mis- den. Amnesty International telt nu meer dan 97.000 leden. De Ne derlandse sectie, die in het jaar verslag "een traditioneel voor beeld" wordt genoemd voor anderen telt 20.000 leden en groeit nog elke dag, aldus het jaarverslag. Amnesty maakt zich in haar jaarrapport ongerust over de si tuatie in Azië waar meer poli tieke gevangenen zijn dan in de rest van de wereld. In India zit ten meer dan 40.000 gevangen, terwijl het aantal politieke ge vangenen in Indonesië meer dan 100.000 zou kunnen zijn. In China, Cambodja en Viet nam maakt het gebrek aan in formatie het onderzoekwerk van Amnesty International bij zonder moeilijk. In Latijns-Amerika, houden vier landen. Chili, Argentinië, Brazilië en Uruguay, 90 pro cent, dat is ca. 30.000 mensen, van het totaal aantal politieke gevangenen van het Zuidame- rikaanse continent (met uitzon dering van Cuba) vast. In Afrika constateert Amnesty een steeds veelvuldiger gebruik van de doodstraf voor politieke gevangenen, met name in Rho- desië, Nigeria en Soedan. Amnesty zei dat het landen in het Midden-Oosten ontbrek aan besef voor individuele wettige rechten en noemde Iran en Irak als de ergste overtreders. Het juiste aantal politieke ge vangenen in Iran is niet bekend, maar berichten variëren van 25.000 tot 100.000, aldus Amnes ty. In Iran schijnt het martelen van politieke gevangenen ge durende het verhoor "routine te zijn". Amnesty besloot 1977 tot "het jaar van de politieke gevange nen" te verklaren. In de herfst van 1977, moet een petitie aan de assemblee van de VN gericht worden waarin alle regeringen worden opgeroepen politieke gevangenen onmiddellijk vrij te laten. ONGEPAST WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse vice-president Nelson Rockefeller en de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Carl Albert hebben hun verontschuldi gingen aangeboden aan sena tor Edward Brooke, een neger, I voor het plaatsen van een op merking over hem die niet voor derden was bestemd. In de loop van het gesprek voor een openstaande micro foon tijden s een bezoek van de president van Liberia aan het congres, zei Albert over Brooke "Als ie daar woonde was ie slaaf'. Albert en Rocke feller gniffelden beiden over de opmerking Albert heeft zich later in een korte verklaring verontschul digd en Rockefeller belde Brooke op om te zeggen hoe zeer het hem speet. LOES AKA (Reuter) - Vijf zwarte Afrikaanse pre sidenten hebben in Loesaka, in Zambia, bekend gemaakt dat zij de Brits-Amerikaanse plannen voor een regeling in Rhodesië, die premier Ian Smith vrijdag uiteenzette, verwerpen. verslaggevers uitgege- Legalisering ine deden zii in nlaats mg In ven verklaring deden zij in plaats daarvan een beroep op Groot- Brittannië buiten Rhodesië om een constitutionele conferentie bijeen te roepen om te spreken op de toe komst van het land. De presidenten van Zambia, Tan zania, Mozambique, Botswana en Angola verklaarden dit aan het einde van een topconferentie die zaterdagavond in Loesaka was be gonnen en die gisteren voortduur de. Zij bespraken hun reactie op de Brits-Amerikaanse voorstellen voor een overdracht van de macht aan een zwarte meerderheidsrege ring door het bewind van Ian Smith binnen twee jaar tijd. niet meer zou zijn, is ile verzorging van de kinderen dan verzekerdi CU meneer uw gezin is groter geworden, uw inkomen een stuk hoger-is uu> levensverzekering nog wel op peil Een map vol duidelijke informatie ligt voor tl klaar bij uw verzekeringsadviseur. Of schrijf Bureau Voorlichting Levensver zekering, Antwoordnummer 11.'), Den Haag. Vrijdagavond had Ian Smith, na besprekingen met de Zuidafri- kaanse premier, John Vorster, en de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Henry Kissinger, die een pendelreis van 11 dagen door Afrikaanse landen maakte, bekendgemaakt dat hij instemde met de voorstellen oo voorwaarde dat de internationale sancties tegen Rhodesië zouden worden inge trokken en de Rhodesische natio nalisten hun guerrilla-strijd zouden beëindigen. „De presidenten hebben zorgvul dig de voorstellen zoals deze uit eengezet werden door het illegale en racistische regime bestudeerd, die, indien zij zouden worden aanv aard, zouden neerkomen op legali sering van de koloniale en racisti sche machtsstructuren", aldus de vijf presidenten in hun verklaring. Hulp Groot-Brittannië heeft gisteravond meegedeeld bereid te zijn een con ferentie te helpen organiseren ter bespreking van de structuur en functies van een overgangsrege ring voor Rhodesië. Minister van Buitenlandse Zaken Anthony Crosland gaf gisteravond een bijzondere verklaring uit waarin hij zij het standpunt te delen zoals de zwarte Afrikaanse presi denten het eerder op de dag hadden neergelegd in hun communiqué. Volgens de Britse verklaring wil de regering in Londen nu van de be trokken partijen hoe en waar deze bijeenkomst of conferentie het best kan worden belegd en wie eraan zouden moeten deelnemen. Crosland is met zijn verklaring van gisteravond tegemoetgekomen aan de eis dat er eerst een conferentie moet komen voor de vorming van een interimregering. Premier Smith van Rhodesië had in zijn toespraak van vrijdag een con ferentie binnen Rhodesië voorge steld. Vertrouwen Het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaven gisteravond een verklaring uit, waarin vertrouwen werd uitge sproken dat de nog overgebleven verschillen van mening snel kun nen worden opgelost. Volgens de verklaring van het Witte Huis bleek uit het communiqué van de Afri kaanse presidenten dat zij het ba sisschema van minister Kissinger aanvaarden. Het enige verschil lag in het feit dat de gedetailleerde sa menstelling van de overgangsrege ring aan de constitutionele confe rentie zou moesten worden overge laten. „Wij geloven niet dat dit een ernstig probleem zal zijn", aldus het Witte Huis. Volgens het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington ligt „de weg naar een oplossing door onderhandelingen nu open". Westduitser Strauss: BONN (SP) - De storm rond Franz-Josef Strauss komt maar niet tot bedaren. Wel zfjn vriend en vijand het er nu over eens dat ex-Lockheed-medewerker Ern est Hauser loog, toen hü be weerde dat Strauss en zijn Chris telijk Sociale Unie (CSU) zich met 12 miljoen dollar commissie-geld hadden laten be talen voor de aanschaf van 900 Starfighters in de jaren vijftig en zestig, toen de Beier minister van Defensie was. Niettemin laat zich in deze door verkiezingsstrijd op kookhitte gebrachte dagen het paar "Strauss-Lockheed" niet uit de publieke aandacht verdringen. De stroom van berichten en ge ruchten houdt aan, wederzijdse verdachtmakingen en aantijgin gen zijn niet van de lucht, Strauss liet in het door hem uitgegeven weekblad "Bayernkurier" een van zijn hovelingen, dr. Wilhelm Knittel, "de kroniek van een las tercampagne" schrijven. In dit werkstuk, dat ongevraagd Neder- landsejoumalisten in Bonn werd toegestuurd, heet het opnieuw dat de regering-Schmidt bewust het tijdstip waarop zij inzage ver langt van de Amerikaanse Lockheed-documenten, op de lange baan heeft geschoven. Donner-rapport De hofschrijver - en ook Strauss zelf - beweert dat Helmut Schmidt en zijn sociaal democratische partij SPD er alle belang bij hebben de sfeer van verdachtmaking tegen de strijd bare Beierse socialistenvreter te laten voortduren tot tenminste 3 oktober, de dag van de parle mentsverkiezingen. Dat vermoe den is zeker niet geheel onge grond. Maar Knittel gaat in zijn "kroniek" een stuk verder. Niet alleen stookt de SPD binnens lands, de partij maakt ook ge bruik van haar bindingen met de "socialistische internationale De Bayernkurier. "Volgens inlich tingen uit Holland zou het tijdstip van openbaarmaking van het Nederlandse Donner-rapport bewust met een vertraging van vijf maanden aan de vooravond van de Duitse verkiezingen vast gesteld zijn, op grond van een af spraak van leidende Duitse en Hollandse sociaal-democraten". Afgelopen vrijdag is in Washington de Duits-Amerikaan se overeen komst voor de inzage van de Lockheed-documenten onderte kend. De Duitse regering is er in geslaagd in een aanvullend pro tocol de mogelijkheid te verkrij gen dat de inhoud van de acte na overleg met Washington ook een Westduitse parlementaire com missie van onderzoek toeganke lijk wordt gemaakt. In de eigen lijkeovereenkomst werd bepaald dat de documenten alleen mogen dienen voor het inleiden van eventuele gerechtelijke stappen, dus niet voor politieke-, laat staan verkiezingsdoeleinden. Acten zoek De Bondsregering hoeft nu niet meer bevreesd te zijn voor de vraag van de oppositie waarom zij met de ondertekening van de overeenkomst zoveel minder Stormachtige toejuichingen vie len nationalistenleider Joshua Nkomo zaterdag ten deel, toen hij, na een afwezigheid van vijf maan den, in Rhodesië terugkeerde. Nkomo wilde niet zeggen, wat hij van de voorstellen voor een zwart minderheidsbewind binnen twee jaar dacht. Onbetrouwbaar De Rhodesische minister van Bui tenlandse Zaken Van der Bijl zei dat het besluit van de zwarte Afri kaanse leiders „hun totale onbe trouwbaarheid en ongeloofwaar digheid" aantoont. Van der Bijl zei dat de Afrikaanse leiders eerst hadden gezegd het plan te aanvaar den. '„Het is nu aan de westelijke mogendheden. Amerika en Zuid- Amerika in het bijzonder, om (de zaak) op te lossen". De Rhodesische minister voegde er nog aan toe het „volkomen onrede lijk" te achten een standpuntswij ziging van Rhodesie te verwachten „want de voorstellen kwamen niet KANO - Ruud van der Doe en Ans Stormink zijn gisteren in Enschede Nederlands kampioen kano lange baan geworden. Van der Doe legde de tien km af in 49.00.8. Ans Stor mink kwam op de drie kilometer uit op een tijd van 15.00.4. VOETBAL - In de Westduitse Bundeslige is het eerste trainers- hoofd gevallen. Rot Weiss Essen, hekkesluiter van die Bundesliga, ontsloeg trainer Horvath wegens de slechte resultaten. Zijn opvolger is Hermann Erlhoff. SCHAKEN - Hans Ree heeft zater dag het Interprogram snelschaak- tournooi gewonnen. Het toernooi waaraan 160 topspelers deelnamen werd in Amsterdam gehouden. een miljoen gulden aan prijzen Ghia brede lichtgewicht metalen velgen en 155 SR 12 staaigordel radiaalbanden voor een nog betere wegiiggmg Uitgerust met o a. gelaagde voorruit, oprolbare 3-punts veiligheidsgordels. achterruitverwarming ft derde deur Deze unieke pde innen spoed heeft betracht dan Neder land, Italië of Japan. Zij kan thans op het succes wijzen van een ruimere toepassingsmoge lijkheid. ROME (UPI) - In Rome zijn dit weekeinde meer dan tien aanslagen met springladingen en brand bommem gepleegd. De aanslagen, waarbij geen slachtoffers vielen, waren meest gericht op Ameri kaanse, Joodse en Libanees- christelijke doelen. Het merendeel van de aanslagen gebeurde zaterdagavond laat na een bijeenkomst van bijna 50.000 linkse, pro-Palestijnse jongeren die betoogden tegen de Syrische inter ventie in Libanon en voor de Pales- tijnen en de linksen in Libanon. Onder hen waren verscheidene honderden Italiaanse militairen in uniform, die rode doeken voor hun gezicht droegen om herkenning te voorkomen. De „Gassan Kanafani anti- zionistische commando's", een weinig bekende groep, legde in een telefooncel een briefje neer, waarin men zei verantwoordelijk te zijn voor een paar van de aanslagen. De meeste schade werd aangericht door een brand bij een Italiaans- Israëlisch bedrijf dat bevloeiin- gsmateriaal vervaardigt en bij twee Italiaanse ondernemingen. LONDEN (DPA) - Vijf personen, onder wie twee meisjes van 17 en 19 jaar, zijn dit weekeinde in Noord- Ierland doodgeschoten. Vier men sen werden gewond. Onder hen is de 50-jarige Brigitte McKenna, lid van de door vrouwen georgani seerde vredesbeweging voor zowel katholieke als protestantse vrou wen. Ze werd met een jachtgeweer neergeschoten. Een 19-jarig meisje stierf voor de ogen van haar vader, toen zij zater dag in een buitenwijk van Belfast de huisdeur opende. De vader werd levensgevaarlijk gewond. De moord op een meisje van 17, vrijdag, schijnt de aanleiding te zijn geweest tot de nieuwe golf van aan slagen, waaraan ook drie mannen ten offer vielen. Op initiatief van de vredesbewe ging verzamelden zich zaterdag in de Noordierse stad Dungannon, in het graafschap Tyrone, 15.000 men sen. Aan een soortgelijke vredes mars in Glasgow, Schotland, na men 2.000 mensen deel. Betaalde Franse wapenindustrie ook smeergeld? PARIJS (DPA) - Evenals Lock heed zou ook de Franse wapenin dustrie smeergeld aan buitenlan ders hebben betaald. Het Franse tijdschrift "Le Point" schrfjft dat er op het Franse ministerie van Fi nancien een hoogst vertrouwelijk rapport bestaat, door hoge ambte naren opgesteld, dat een opsom ming bevat van de bedragen die zijn betaald "om Franse wapenver kopen aan het buitenland mogelijk te maken" Het tijdschrift geeft geen verdere bijzonderheden. Het merkt slechts op, dat de inhoud van het rapport 'explosief' kan worden als hij in de openbaarheid komt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7