Mens en dier op een kluitje Concours met handicaps "Beestenspul '76" "Het was een gok, maar 't is gelnkt Angelique bekroond door de koningin LEIDEN 7 CITROEN y MEMO Vergeelde 2% BTW verhoging maar. Die neemt Citroen voorlopig voor z'n rekening. Indien u voor 1 oktober bestelt en wij niet voor die datum kunnen leveren. LEIDEN - „Met zo'n aantal bezoekers kun je je eenvoudig niet permitteren om volgend jaar niet terug te komen". Dat zegt organi sator van „Beestenspul '76" Rob Lauwers, als hij om vijf uur zon dagmiddag heeft vernomen dat er ruim 35.000 betalende bezoekers in de groenoordhallen zijn geweest. „Het was een gok", zegt Rob Lauwers „maar we hebben goed gegokt. Zoiets had ik werkelijk niet verwacht". Hoewel de ver moeidheid hem van het gezicht af te lezen is, denkt Rob Lauwers al weer aan nieuwe activiteiten. „Het concours hippique is erg aange slagen. Ik zou wel eens met de Stichting Jumping Leiden willen praten om te kijken of we het niet jaarlijks een groot springcon cours kummen organiseren. Die Groenoordhal leent zich daar uit stekend voor. En wat „beestenspul '77" betreft, dat komt er vast en zeker. 97 MAANDAG 27 SEPTEMBER 1976 2aLEIDEN - Leiden heeft er een nieuw evenement 75 bij. Dat kan met een gerust hart worden vastges peld na het enorme succes, dat "Beestenspul '76" 21het afgelopen weekeinde in de Leidse Groe- noordhallen heeft geboekt. Ruim 35.000 bezoekers passeerden in twee dagen de kassa's. ekEen absoluut record voor Leiden, vooral wanneer men be yjïdenkt, datbeestenspul '76" niet meer dan 16 uur geopend teitoas. Organisator Rob Lauwers kon zondagmiddag dan ook vermoeid, maar tevreden vaststellen, dat de formule waarop hij gegokt had, voor de volle honderd procent ge slaagd was. w Dat ziet er zaterdagochtend, als om "a tien uur voor de eerste maal de url deuren worden geopend, nog niet naar uit. Het publiek stroomt in, slechts in mondjesmaat toe. En lag burgemeester Vis, is dan ook rij kelijk optimistisch als hij een uur later - bij de officiële opening - vaststelt, dat "Beestenspul '76" op dat ogenblik al, een succes is. In de loop van de dag wordt het drukker, maar aan het slot van de zaterdag blijft het telraam van an Lauwers toch op 12 000 stil staan. Cs De zondag wordt echter een abso lute topper. Zijn het Meta d« Vries en Willem Duys, die het Nederlandse volk zondagoch tend per radio oproepen om or koers te zetten naar Leiden? Is het de ruime voorpubliciteit inde dagbladen? Of is het het druile rige weer, dat velen er toe doet besluiten om een kijkje te gaan nemen in de Leidse Groenoord- hallen. De vragen zullen nooit t5 beantwoord worden, maar zeker ag is, dat er vanaf tien uur een ware run op de kassa's is. Willem en Frans ril En organisator Rob Lauwers glimt. Glimt van genoegen over zoveel belangstelling voor zijn maan denlange voorbereidende werk. Glimt van de inspanningen ach ter het podium om steeds op tijd de aangekondigde evenementen ,0 af te werken. Zo is het zaterdag klokslag half twee, als scheids rechter Frans Derks en voetballer Willem van Hanegem het podium betreden. »- Een op het eerste gezicht weinig passende combinatie, want Wil lem heeft het in het algemeen niet zo op scheidsrechters. Maar op het podium bij "Beestenspul" n ligt dat natuurlijk heel anders. c" "Ik houd eigenlijk meer van die- c' ren dan van mensen", biecht gele-kaarten-Willem het publiek op. Als Willem ergens is, kan Truus niet i. ver uit de buurt zijn. En we krij- lgen gelijk. Daartoe geactiveerd e door Rob Lauwers verschijnt ze 6 onder klaterend applaus voor het voetlicht. Om even later een jonge deense dog in ontvangst te nemen. Een geschenk van "Bees- e tenspul", omdat de herdershond "Wodan", die het gezin Van Ha- negem zeseneenhalf jaar lang verzorgde, moest worden afge maakt. Dat gebeurde nadat de hond een meisje zodanig had ge beten, dat ze enkele steken ge hecht moest worden. "We wisten dat jullie een deense dog wilden hebben. Maar weten jullie dat hij zó groot kan wor den?". Rob Lauwers wijst iets ADVERTENTIE Wij hebben u nodig! Drie christen-democratische partijen straks samen op één lijst. Wij vragen nü al uw steun. Word lid van één van de drie of rechtstreeks van het CDA. □ARPDCHU DKVPcCDA* naam adres plaats zonder postzegel sturen naar I CDA Antwoordnr. 1700 Den Haag aan, dat een kalf zou kunnen zijn. "Ja", knikt Truus, Willem zwijgt. "Vind je 'm leuk, Willem?", in formeert Rob Lauwers. Willem, aarzelend: "Ja..., maar je gaat toch vergelijken". Om te zorgen dat Willems nieuwe hond de eerste weken geen hon ger zal lijden komen er meisjes met een "Frolicke imborst" het podium op huppelen, met een doos vol hapklaars. Frans Derks krijgt ook een doos, want hij heeft tenslotte ook honden. Boxers. Ruim een uur later zijn hun plaat sen ingenomen door zanger Rob de Nijs. Geheel in het groene leer gestoken, vermaakt hij het jeug dige publiek uitstekend. Terwijl de op de band ingeblikte achter grond muziek wordt afgedraaid, zingt Rob "life" zijn "Zet een kaars voor je raam vannacht", zijn "Ritme van de regen", en zijn "Malle Babbe". Hij doet zijn best, dat moet gezegd en krijgt daar voor waardering van het publiek. Harry Datzelfde geldt voor Harry, de langhaar kater. "Wat doe je daar, Harry?", roept het vrouwtje, dat met een verogelijkt gezicht bo ven een van de fraai uitgedoste kattenkooien verschijnt. Harry schijnt van die opmerking van zijn bazin niet erg onder de in druk, want de activiteiten, die mensen meestal in de besloten heid van de slaapkamer verrich ten, worden onverdroten voort gezet. Het poesje beneden Harry schijnt er ook geen enkel bezwaar tegen te hebben. De bazin kenne lijk wel, want met een resolute handbeweging wordt het tweetal gescheiden. Jammer, want het groepje belangstellenden dat zich voor de kooi had geposteerd, begint juist aardig te groeien. Aan de andere kant van de hal legt een jongen in zwarte laarzen en gebleekte jeans zijn wil op aan een grote hond. De hondenken ners zijn verrukt over de wijze waarop dit staaltje van hondend- ressuur wordt gepresenteerd. Maar er zijn anderen, die daar heel anders over denken. Een vrouwtje, met twee ontluikende dochters roept duidelijk ver staanbaar en op verbeten toon "machtswellusteling" en troont haar kroost mee in de richting van de vitrines met de python en de worgslang. De grote afwezige op "Beesten spul" is het veulen, waarvoor het publiek een naam mag beden ken. De tekst op het schoolbord, dat zijn plaats inneemt, vermeldt, dat het beest een ernstige lon gontsteking heeft en daardoor verstek moet laten gaan. Maar er is goede hoop, dat het binnenkort weer gezond is, want al een uur later blijkt het woord "ernstige" uit de tekst te zijn verwijderd. Het podium is nog steeds met een onvoorstelbaar grote hoeveel heid bekers gevuld. Ook daar al inflatie. Samen met Liesbeth Vo gels van de Leidse Courant, mag ik er drie uitreiken. Aan de pers- muis, de pershamster en de pers- gerbil. Voor er misverstanden ontstaan: een gerbil is een woes tijnratje, met zeer pientere oog jes. Dat geldt trouwens ook voor de andere soorten. Vrolijke bees tjes, stuk voor stuk, maar moei lijk op hun uiterlijk te beoorde len, wanneer ze toegedekt met T houtkrullen een gat in de dag lig- j gen te slapen. De bekers worden uitgereikt. Bekers, van groot I formaat, die, gevuld met cham pagne, de hele Nederlandse mui- zengemeenschap een delirium Izou bezorgen. Maar de muizen fokkers zijn er blij mee, dat is be- langrijk. I Bueno I De eerste artiest op de rol voor zon- Idag is Bueno de Mesquita. Een man, die in het spoor van het suc- J ces van "Der Rudi" in Duitsland LEIDEN - Een wereldje apart in de roerige Groenoordhal was het paardenspul. De zo genoemde "landelijke rui ters" sloegen zich in een grote hoek van de hal manmoedig door een aantal flinke handi caps heen. In de eerste plaats was de tijd van voorbereiding voor een concours-hippique aan de korte kant geweest, zodat hier en daar ter plaatse moest worden geïmproviseerd. Dat lukte aardig. Maar een onderdeel als dres suur is nu eenmaal een vorm van paardensport, die het be ste gedijd in alle rust. Nou, die was er bepaald niet in de Groenoordhal, waar het voordurend gonsde van het rumoer. Sommige paarden werden er zó nerveus van, dat ze niet in de buurt van de deinende massa achter de dranghekken durfden te ko men. En dan is het moeilijk goed dressuur te rijden. Voorts was het losse zand in de grote bak ook niet ideaal. Di verse paarden gingen bij het maken van een scherpe wen ding onderuit. Zo'n combina tie tegen de vlakte is voor ie dereen een naar gezicht en zeker geen propaganda voor de aantrekkelijke ruitersport. Tenslotte moest dit concours hippique de geluidsinstallatie delen met de "belendende" ring, waarop de hondens hows elkaar in snel tempo opvolgden, begeleid door uit ermate uitvoerig commen taar. Zodat de spreekstal- meester van het paardenspul maar karig aan bod kon ko men en de paardenliefheb bers verstoken bleven van iets meer dan de allerelemen tairste gegevens. Zo werd bijvoorbeeld niet ver teld, dat bij het springen za terdagmiddag regionale rui ters sterk naar voren kwa men. Acht van de twintig combinaties passeerden de acht sprongen van eén meter foutloos. Daarvan kwamen er maar liefst vier uit Rijns burg. Drie van dit kwartet kwamen in de barrage - na dat de hindernissen tot 1.10 meter waren verhoogd - weer zonder strafpunten binnen, waarbij Jan van Klaveren (Burchtruiters) met zijn machtige Baron Beuvink de snelste tijd* maakte, ondanks dat het paard in een snel genomen bocht nog even onderuit leek te gaan. Hella Larsen (ook Burchtruiters) deed er met haar felle schimmeltje Emir anderhalve seconde langer over en Jocomine Raven- sbergen (Irene-ruiters) had met haar springgrage Flip per tweeënhalve seconde langer nodig. Jammer, dat dit regionale as pect op zondagmiddag moest worden gemist. De Rijnsbur gers wilden wel, maar de hip pische organisatoren konden geen plaatsje meer voor hen vrijmaken. Zodat het onvoor stelbaar talrijke publiek ge noegen moesten nemen met drie pony's en zeven paarden in de springerij. Een zoveel koppige menigte had meer en beter verdiend. Overigens staat één ding wel vast: de Groenoordhal is een accommodatie, die als het ware smeekt om een groot concours hippique. Het heeft er alles voor. De uitslagen van de wedstrij den - die werden afgewisseld door aantrekkelijke demon straties - waren: Zaterdag - Dressuur L I - 1. L. Koetsier met Matador, 2. mej. J. Ravensbergen met Flipper en 3. A. Geesink met Avon tuur. Dressuur L 2 - 1. T. Slee met Irene, 2. mej. A. Martin met Camarque, 3. D. van 't Slot met Culoma. Springen: 1. Jan van Klaveren met Baron Beuvink, 2. Hella Larsen met Emir, 3. Jacomine Ravensbergen met Flipper. Zondag - Dressuur LI- mej. Kerklaan met Gruno 2. P. Litz met Chillmanor, 3. De Groot met Monty. Dressuur L 2, M en Z - 1P. v. d. Marei met Jolly Jumper, 2. L. Marbus met Delila, 3. mej. Biesheuvel met Gloria. Springen pony's: 1. mej. Ehr- bekker met Moza, 2. mej. Bregman met Tanjo. Springen paarden: 1. Van Rij met Roni, 2. mej. Luipen met Brandy en 3. P. Litz met Chillmanor. KOOS POST Willem en Truus van Hanegem kregen zaterdag tijdens "Beestenspul '76" in de Leidse Groenoordhallen een nieuwe hond. Een nieuwe omdat de herdershond Wodan, die ze 6V2 jaar hadden onlangs moest worden afgemaakt. Het beest had een hersentumor en beet een kind. "Wodan II", zoals de nieuwe Deense dog werd gedoopt werd onmiddellijk gekust en geknuffeld door Willem en kortgekapte Truus. is meegetrokken en nog nimmer iets aan zijn act heefl veranderd. Gekke bekken en petjes bij de vleet. Dat zeven minuten over het podium rennen niet in je kouwe kleren gaat zitten blijkt als hij te rugkeert in de kleedkamer. Het zweet gutst hem tappelings van het lichaam. Met een handdoek om de nek vertrekt de 60-jarige Bueno even later op weg naar de volgende schnabbel. Bueno verdwijnt, Sandra ver schijnt. De vlotte spijkerbroek maakt plaats voor een lange jurk vol bloemmotieven. Op het po dium is ze geen schim meer van het wat schuchter brillende meisje dat jaren geleden zo lief over een ballonnetje kon zingen. De vier nummers, die ze brengt, komen zeer professioneel over. Vooral "Trust in me". Omdat er tegenwoordig alom "geplay backt" wordt door artiesten, doet Sandra haar /uiterste best om duidelijk te maken, dat ze echt zingt en dat alleen het orkest op de band staat. "Ik sta hier echt heel erg mijn best te doen", zegt Sandra en ze zingt nog eens "The party is over...". Willem en Mies Maar zover is het nog lang niet in de Groenoordhallen. Grote cory-' feeen als Willem Duys en Mies Bouwman moeten nog komen. Willem is op een gegeven ogen blik omringd door niet minder dan acht Ierse wolfshonden (de grootste die er zijn), een stel piepkleine chihuahua's en elf jonge Afghanen. En wie zou men beter een medaille van de konin gin kunnen laten uitreiken, dan door de "stem des vaderlands" zoals organisator Lauwers Wil lem Duys noemt. Er zijn nog veertien kloeke bekers over, wanneer Mies Bouwman voor het voetlicht verschijnt. Met stijgende verbazing hoort ze aan hoeveel poezen er gesteriliseerd zijn en hoeveel gecastreerde ka ters er rondlopen. Mevrouw Vo gels, een van de winnaars, toont haar prijskat. "Het zou aardig zijn, als we volgend jaar een me vrouw Kat hier hebben, die een vogel showt", grapt Mies. Voor ze weer met echtgenoot Leen Timp in de auto stapt, mag ze nog even met een konijn poseren voor een nieuw dierenblad, dat ook naar de naam "Beestenspul" luis tert. Willem Duys - altijd in voor een grap - laat zich gewillig foto graferen met een muis op het hoofd. In de hal is het al urenlang een gon zende menigte. Om twee uur laat de brandweer weten, dat het ro ken verboden is, gezien de grote drukte. De meeste katten hebben het al voor gezien gehouden. De zich voor hun hokjes verdrin gende bezoekers zijn niet in staat de slaaplust te verdrijven. Een schril contrast met de nijvere bij envolkeren, die een tiental me ters verderop uitermate produc tief zijn. Een dwerggeitje slaagt er steeds weer uit het voor hem gebouwde hokje te ontsnappen en de me vrouw van de dwergezels geniet van de grote belangstelling, die er voor haar dieren bestaat. Dat geldt trouwens, voor al die die renliefhebbers die het vaak met een tentoonstellinkje moeten doen in een rokerig achterzaaltje van een café. In de nieuwe run derhal is het iets rustiger. Daar heeft de kleineiderensportver- eniging "Rijnland" een uitge breide collectie duiven, hoen ders, konijnen, en cavia's ten toongesteld. Ze koeren en kuke len er driftig op los, terwijl uit de luidsprekers James Last op klinkt. Voor zover te controleren valt zijn er slechts twee van de ruim 5000 aanwezige dieren, die zich verre houden van het publieke geweld dat de Groenoordhal binnen stroomt, Dat zijn twee pape gaaien, die zich bij de parkie tenshow in een topje van een boom hebben genesteld. Ze blij ven zitten tot de schoonmaak ploeg de Groenoordhal in greed- heid komt brengen voor de maandagse veemarkt. Een ander beestenspul. BRAM VAN LEEUWEN. LEIDEN - Tijdens „Beestenspul '76" werden vele dieren uitgeroe pen tot „mooiste van de'tentoon stelling". Ze werden bekroond met medailles, bekers en oorkonden De medaille beschikbaar gesteld door Koningin Juliana ging naar de langharige kat Angelique van Poelgeest van mevrouw R. A. Prins-De Wit uit Hazerswoude. De medaille van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland ging naar Prins Albert Katzenburg van F. Graeve uit Keulden (W. Did). De twee medailles van het Leids ge meentebestuur werden toegekend aan de kortharige kat Achaela van Elbreza van mevr. Bije uit Den Haag en de langharige kat Lara de Rheims van mej. J. Visser uit Den Helder. De prijzen voor de huiskatten gin gen naar „poeseline" van mevr. J. v. d. Hulst, „Michael" van mevr. Pont, „Poekie" van mevr. Van Tongeren en „Mieke" van de 12- jarige Richard Hogenband. Tot pershamster en persgerbil werden uitgeroepen een Syrische langharige hamster en een nest Egyptische gerbils, beiden eigen dom van Ronald Deurloo. Tonni Verblaauw is eigenaar van de zwarte kleurmuis die werd be kroond met de titel „persmuis". De mooiste dwerghoender was van de heer Boender uit Barendrecht, de mooiste grote hoender (een Phoenicische zilverpatrijs) van A. de Zeeuw uit Naaldwijk, de mooiste sierduif (een blauwbonte doffer) van de heer Blok uit Woer den, het mooiste konijn (een angora-langoor) van mevrouw Van Dam-Bruines uit Rotterdam en de mooiste cavia (een zwarte gladhari- ge) van Dik Zwaan uit Zwammer- dam. naar de Groenoordhallen om de prijzen uit te reiken. Rob de Nijs, Frans Derks, Willem van Hanegem, Bueno de MesquitaSandra Reem- er, Willem DuysenMiesBouman,ze waren er allemaal. Mies Bouman mocht veertien bekers uitreiken aan de eigenaars van 14 bekroonde kort- en langharige katten. Op de foto: Mies Bouwman in gesprek met een van de prijswinnaressen. En tussen al het mensenspul, ook nog een beest

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3