TMJJFIIH rVlain Lombard: goede pasfoto van Berlioz éw ëföi DË GELE SPIN AANDAG 27 SEPTEMBER 1976 VARIA PAGINA 19 i februari 1970 maakte ik, met Iert van der Elsken als fotograaf n mijn vrouw als echtgenote, lijn eerste en voorlopig laatste eis naar de USSR om voor [venue een reportage te schrijven ver Moskou, en wat daar om- ing. Meer een tiendaagse veld- Kht dan„Tien dagen die de we- eld schokten", hoewel het week- ilad Literatoernaja Gazeta zo ndersteboven was van mijn re- >ortage, dat zij er een honend ar- aan wijdde. Ik had haar Doede opgewekt omdat ik zo iauwkeurig maar ook zo opge dekt mogelijk had verteld over lijn ruzieachtige gesprek met zes liddelbare Russische schrijvers Solzjenitsin), en over de laaruit voortgevloeide belang- telling van de KGB voor ons Ioen en laten. De laatste dagen ns verblijf werden we van le vroege ochtend tot de late ivond continu gevolgd door alles ij elkaar minstens zeven man en en meisjemaar gelukkig kwa- i zij pas op de gedachte ons in le gaten te houden toen we de malriks al twee keer in hun ka- r op Vachtangova Ulica 5 be- ocht hadden. Ic haal deze herinneringen even ip omdat ik toen, naast wat an- Ier materiaal, ook de Russische litgave van Amalriks befaamde ssay .Jlaalt de Sowjet-Unie 984?" bij me had. Gelukkig een lundruk, die ik veiligheidshalve teeds in mijn binnenzak had ge- ouden, want het was natuurlijk niet voor mij maar wel voor hem) literst brandbaar materiaal, oals enkele maanden later ook bleek, toen hij werd opgepakt omdat een ander exemplaar bij iemand in Swerdlowsk was aan getroffen Ik herinner mij nog goed de enigszins peinzende blik waar mee hij dit eerste exemplaar dat hij in handen kreeg bekeek, en de verstolen wijze waarop hij het even streelde. Zag ik hem toen denken: „Dit haat me drie jaar concentratiekamp streng regime kosten,een hersenvliesontsteking twee jaar ideolgiëen"?" verbanning naar Siberië,en mijn emigratie naar Nederland, waar uitgeverij Elsevier op 23 septem ber 1976 tijdens een koud buffet een nieuwe druk van dit essay zou introduceren, aangevuld met la tere essays ,J4iet begeerde reis naar Kaloega" en ,J1et rad der ideologen''?" Nee, dat zag ik hem niet denken. Maar het is wel allemaal gebeurd Alleen bij het laatste evenement was ik persoonlijk aanwezig. Door een samenloop van omstan digheden kwamen daar, ten kan tore van Elsevier, ook twee dissi dente RiLSsische emigranten die uit Heidelberg op weg waren Amalrik, alsmede de dichteres Natalja GorbanewskajaWie had ooit kunnen denken („dacht ik een kort momentdat uitgere kend Elsevier op slag een broein est van linkse dissidentie zou worden (want daar zaten toch heel wat jaren werkkamp, ge vangenis, verbanning, psychia trische inrichting en vervolging gezellig bijeen), maar meteen daarop besefte ik dat menige linkse Nederlandse broeder men sen als Andrej Amalrik en Na talja Gorbanewskaja juist als rechtsbeschouwen. Dat is iets waar ik nooit aan zal kunnen dat mensen die zich ten koste van vele jaren concentra tiekamp verzetten tegen terreur en dictatuur tot de rechtse min derbroeders kunnen worden ge rekend. Paniek Maar goed, om met prof. dr.I. A Diepenhorst te spreken: „voor u rechts, voor mij links", waar het om gaat is dat er meteen na de uitreiking van het eerste exem plaar aan Amalrik al paniek in de fabriek" was. Met feilloos in stinct haalde Amalrik er meteen een ernstige omissie uit: de teke ning van ,JIet rad der ideolo gieën" was door een of ander mis verstand niet afgedrukt.Iedereen schrok zich te pletter, want be halve zijn vrouw Gjoezel en zijn poes Disa (die vorige week van vier gitzwarte poesjes van een Nederlandse kater is bevallen), heeft Amalrik ook zijn natuur lijke achterdocht en lastigheid mee naar Nederland genomen. Met het gebruikelijke Neder landse gevoel voor relativiteit probeerde men hem nog op te beu ren, grapjes makend in de trant van: „Dat hebben ze expres ge daan om te bewijzen dat in Ne derland ook lang niet alles ideaal is", en: ,J4et is de bedoeling een prijsvraag uit te schrijven voor het beste „rad" dat de mensen na lezing van het essay blijken te kunnen tekenen", maar pas de ij lings genomen beslissing van de schuldigen dat er stante pede i7i- legvelletjes met het rad gedrukt zouden worden, kon Andrej Amalrik met deze fehlleistung van het Westerse kapitalisme ver soenen. NJCO SCHEEPMAKER Residentie- Orkest in bomvolle Stadsgehoorzaal EIDEN - Gevrijwaard van (erd warrelen de kalk en door bande stoppen werd het Leidse pssieke concertseizoen zaterda- k'ond in de bomvolle Stadsge- orzaal geopend door het ^sidentie-Orkest. Twee gasten iven de toon aan, te weten de vio- It Bruce Dukov en de dirigent lain Lombard. (gonnen werd met de ouverture iuite voor uo Brons n Kapaan IIDEN - Uit alle windstreken bben we ze ontmoet. De orgel- lenden van de Pieterskerk. Voor tl inwendige renovatie gaat voor ig de kerkpoort nu dicht. De ichting Vrienden van de Pieters- rk dankt enorm veel aan de orga- St Joop Brons en de hoboïst Han ipaan, die er dikwijls als duo ge lei belangeloos optraden. Ze le- (rden ook vrijdagavond een ideaal iel. Het ineenweven van hun Ibinoni-Concerto bijvoorbeeld prd een droom. Naast een tebs-Fantasia deden zij nog sa- en in een Suite op Jiddische the- ö's "From the World of my Fa- er" van Hermann Berlinsky. Ka- tan heeft deze emigrant- imponist in Amerika ontmoet, die lontaan zijn Concerto omwerkte )or orgel en hobo om het zo- ttende getweeën openbaar ten ge- )re te kunnen brengen. Mooier kenning van Kapaan's speelga- in kan haast niet. De Suite is be- lemmend in de navrant-lyrische »anningen, die zij oproept. Solo ïeelde Brons eerder gehoord werk Clerembault, Lebégue, Da- Voorts Bach's Fantasie en in g en Andriessen's Kerkso- ite. Programma-noviteit was ook italla van Cabanilles, tableau van ilitaire muziekjes van Spanje 1700 met allerhande schels- aroenen. De kerk was opgetogen: egift Piece Héroeque van Franck. KEES VERHOEF La forza del destino, door Verdi in dertijd haastig in elkaar gesleuteld om het publiek in de stemming te krijgen voor de gelijknamige opera, en derhalve niet veel meer dan een potpourrie van de belangrijkste thema's. De gemiddelde dirigent slaagt er echter in, hiervan tenmin ste nog een tamelijk logische opera-samenvatting te maken. Lombard beperkte zich tot het neerzetten van een grabbeltQn vol onsamenhangende thema's. Meer zorg had hij besteed aan Be rlioz' S.vmphonie fantastique. Zel den wordt dit werk in zijn geheel, d.w.z. gevolgd door "Lélio" uitge voerd. Dit vervolg is in feite Berlioz' verantwoording van de Fantas tique als totale conceptie, waarbij de componist bepaalde leidende motieven verder uitdiepte. Op zich hoeft echter een derge lijke compositorische werkwijze voor de interpreet geen reden te zijn om de verantwoording tot uit gangspunt voor het "hoofdwerk" te verheffen; in het geval van Berlioz lijkt eerder het omgekeerde zinni ger. Of Lombard nu al dan niet de Lelio als uitgangspunt heeft genomen voor de Fantastique is moeilijk be wijsbaar; een feit is wel, dat hij sommige thema's tot de bodem toe uitwerkte en andere vluchtig liet voor wat ze waren. Over het geheel genomen klonk deze Fantastique nogal academisch: zeer detaillis tisch vaak razend knap doordacht, bij vlagen zelfs geniaal; maar Be rlioz kwam naar mijn gevoel niet tot leven; het bleef bij een goede pas foto in plaats van dat bij ten voeten uit werd neergezet. De violist Bruce Dukov had een opvatting over tsjaikowsky's viool concert. die mij persoonlijk wel aansprak: virtuositeit, onderge schikt gemaakt aan een welhaast zigeuner-achtige romantiek. Dat de violist bij tijd en wijle een zekere stijfheid ten toon spreidde, met name in het begin, valt zeker terug te voeren op de onzekerheid, de be ginnende meesterviolist eigen. Dukov bevindt zich momenteel op het "point of no return": over een jaar of vijf zullen we weten, of hij zich heeft weten te scharen in de rijen van Odnoposofen Oistrach, of dat hij een van de vele getalenteer- den blijft. RON HARMS -£ PARIJS - De befaamde Amerikaanse choreograaf George Balanchii.j (links op de foto) heeft voor het New York City Ballet een juwelenballet gemaakt. De ballerina Suzanne Farrel, omhangen met sieraden van on schatbare waarde, gaf vast een voorproefje van het nieuwe ballet in de zaak van de Parijse juwelier Van Cleef en Arpels. teller "De Scherf'. Nassaulaan 41, egstgeest, tel. 150220. Ans v. d. Hei- e-Kort exposeert eigen werk glasbui- n, houtwerk, tegels en mozaïeken, alerie Van der Vlist: lotermarkt 3. Expositie Marjon de Wit Andnes Beeftink - aquarellen. Piet lertenaar - schilderijen en Hans Kar- i - edelsmeedwerk. Tot 30 sept. ïeopend di. t.m. za. van 10-17 uur, do. ot 21 uur tijksmuseum van Oudheden (Rapen- lurg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur zondag 1-5 uur nam. e Ruif. Janvossensteeg 59. Speelse lfcndschapsfotografie van Wouter Daams. Tot 23 sept De Waag. Aalmarkt 21, artoteek. uitleen- tentoonstelling. Tot 24 sept., geopend ma. t/m vr. van 11-18 uur. do. tot 21 uur. Art Gallery Gerard, Rijksstraatweg 358, Wassenaar. Najaarstentoonstelling 1976. Van 18 sept. t/m 3 okt.. dag geopend van 11-17 uur, zo. van 13-17 uur Galerie Ja, Sportfondsenbad Wassenaar. Tentoonstelling Els de Haas-schilderij en, Frans de Haas - schilderijen en pren ten, Gerard Lutz - tekeningen en Peter van der Meer - bronsplastieken Van 16 sept. t/m 3 okt., geopend do t/m zo. van 10-17 uur. woe van 20-22 uur Galerie Pulchri Studio. Passage 10. Oegstgeest. Tentoonstelling Jos van den Borg - schilderijen, aquarellen en gra fiek. Van 17 sept. t/m 7 okt., dag. geopend van 10-16 uur (zo. gesloten). De Lakenhal. Oude Singel 28-32. Ten toonstelling van de Stichting Openbaar Kunstbezit Van 25 sept. t/m 7 nov.. dag. geopend van 10-17 uur, zo. van 13-17 ARS. Pieterskerkgracht 9. Tentoonstel ling van schilderijen, grafiek en kera miek van leden van de Kunstkring Voorschoten. Van 18 sept. t/m 3 okt., geopend ma. t/m do van 14-17 en 19.30-21 uur. vr. van 14-17 uur, za. en zo. van 12-16 uur Galerie 't Straatje, Nieuwstraat 23. Handgeknoopte wand- en vloerkleden. Tot 30 okt. 27 september 1976 Honderd jaar geleden stond in ie krant: - In St.-Petersburg is een oriën talistencongres gehouden, dat besloten heeft zich tot de Russische en Engelsche regeer ingen te wenden met het verzoek aan elkanders onderdanen toe te staan vrij en zonder eenige beperking in hare Aziatische bezittingen rond te reizen. Voorts zal, namens het congres. het Russische gouverne ment worden gevraagd de uit gave der geschriften van den Arabischen geschiedschrijver Tabari te ondersteunen, ivaar- mede prof. dr.M.J .de Goeje een aanvang heeft gemaakt (De Leidse orientalist De Goeje, 1836-1909, verwierf zich o.m. grote naam door de uitgave. samen met andere geleerden, van "De Annalen van Al Taba ri", een werk dat tussen 1879 en 1901 verscheen. Tabari was een islamitisch geleerde en ge schiedschrijver uit Bagdad. 839-923. Zijn wereldgeschiede nis verscheen tussen genoemde jaren ineen Europese editie van dertien delen in Leiden, Red.). - Vier Franschen in Dahomey, die door den koning te Appi ge vangen werden gehouden in het vooruitzicht door den Afri- kaanschen potentaat te worden geslacht bij het eerste schot dat de Engelschen op zijn kusten zouden lossen, zijn gelukkig ontsnapt. Zij wisten zich mees ter te maken van een kano en kwamen meer dood dan levend langs de Engelsche oorlogsboot "Contest" waar zij dadelijk verpleegd werden. Later wer den zij aan boord van een Fransch schip overgebracht Vijfti9 jaar geleden De Amerikaansche autofabri kant Henry Ford heeft de indus- trieele wereld opnieuw in ver bazing gebracht door een 40- urige werkweek van vijf dagen zonder overuren in te voerenDe arbeiders krijgen betaling voor zes dagen en hebben de Zater dagen en Zondagen vrij. Ford heeft deze nieuwe regeling inge steld voor de 217.000 employe's in meer dan vijftig industrieën van automobielvervaardiging af tot spoorwegbedrijven toe. Het zal noodzakelijk zijn de machines in zijn fabrieken meer dan acht uren per dag aan den gang te houden. Daarom zullen de arbeiders in ploegen werken, omdat de machines te duur zijn om ze stil te laten staan. Maar op Zaterdag en Zondag zal niet meer worden gewerkt. Met be hulp van nieuwe machines zal de arbeid zoo worden verricht, dat er meer werk zal worden ge daan in vijf dagen dan thans in i bezig c i de woon- PANDA EN DE GOUDDORST 32-134. Jollipop had de stofzuiger gepakt e kamer een goede beurt te geven. "De gebeurtenissen van gisteren hebben mijn huishoudelijk schema le lijk in de war gebracht." mompelde hij misnoegd. "Vandaag had ik aan het zilverpoelsen willen besteden, en niet aan de schoonmaak van rom mel die geest-verdrijvers achter lieten. Laat dit i Panda zijn, om- ondergrondse gebeurtenissen voortaan niet meer zo ernstig te nemen Verder kwam hij niet. Want de vloerplanken onder zijn voeten begaven het, en temidden van versplinterend hout zakte hij weg. Dat maakt veel lawaai en wierp heel wat stof op-en daardoor merkten Panda en Bill MacMack dan ook, dat er iets mis was. "Mijn gang!" riep de goudgraver"De zoldering heeft het begeven!" "De vloer!" riep Panda. "Misschien is er toch een klopgeest in mijn huis bezig!" WARME KWARK- KOEKEN Laat 250 g. kwark uit lekken en wrijf de kwark door een zeef Meng er 250 g gezeefd door, 1 eetlepel ker. snufje zout. 150 lachte, bijna gesmol- boter en kneed hier- Voe, •vig water j als het deeg erg droog uitvallen. Laat het deeg 30 min. rusten en rol het dan dun uit op een met bloem bestoven tafel Snij de deeglap in vier kanten van ongeveer 8x8 cm. Schep in het midden van elke deeg lap een lepeltje pruime- jam of eventueel aard- randen vrij blij ven Vouw de deegvier kanten diagonaal tot een driehoek en plak de randen met losgeklopt ei goed dicht Leg de driehoeken op een licht beboterde bakplaat en bestrijk de bovenzijde ook met losgeklopt ei. Zet de bakplaat ruim 20 minuten in een voor verwarmde, vrij hete over. Heet opdienen. WINA BORN. FRED BASSET E oodees I-tmceaj PUS V-vur. ovee. êê/M YTCWEtwSPRGBl IS PAT 7 1/ Md*. CA Ï-A rvd? Hf. De avonturen van Jommeke Ach ja., ik moet mijn voet étan mijn -i schoen trekken Agenda Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden CAMERA „East of Eden", dag. 7.00 en 9 15 uur 14 jaar. Kindermatinee- „Tarzan's grootste ge- - - vecht", za en woe 2.30 uur, zo 2.00 en terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). 4 15 uur. AL Nachtvoorstelling- „Repulsion", vr. en za. 11.30 uur 18 jaar LUXOR „Paper tiger", dag. 2.30,7.00en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur. 14 STUDIO:",,Montv Python en de heilige graal", dag 2.30,7.00 en 9.15 uur. zo. ook LIDO: „Family plot", dag. 2.30, 7.00 en uur, zo. ook 4 45 uur 14 jaar TRIANON „Max Havelaar' dag 2.00en 8 00 uur 14 mar REX: „Duet in bed", dag. 2 30 (behalve za. en woe.), 7 00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kindermatinee „Robin Hood za. en woe 2.30 uur AL Nachtvoorstelling ..Vrouwtjes die met een natte vinger te lijmen zijn", vr. en za 11.30 uur. 18 jaar. Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur Avond bezoelrjur 18 30-19.30 uur Kinderafdeling dage lijks van 14 00-19 00 uur alleen voor ou ders zondag 14 00-15.00 uur voor ovenge familieleden Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14 00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12 00 uur (alleen voor echt- gen.)v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18'.30 tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking)dag. van 14.15 tot 14 45 uur en van 19.00 tot 19.30. Sport-Medisch Adviescentrum Süreek- uur. do. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest: dinsdag en vnjdag 13-14 30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 1*8.30 tot 20.00 uur Derde klasse bezoekuur van 13.00-1*4.00 uur en 18 30-19.30 uur Kinderzaal van 13 00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18 30-19.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag- 14 15-1500 uur 18 30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- 18 30-18 45 uur*19 Zaterdag en zondag 14 45-1 WO uur Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door ciale kaarten verstrekken Bezoektijden Kinderkliniek Dagelijks 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uuc. Alphen aan den Rijn Rijnoord. le en 2e klas 11-11.30; 13.30 14 15 en 18 30-19.30 uur; 3e kla$ 13 30- 14.15 en 18 30-19 30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30'üur. Geluidshinder Schiphol' Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden'gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19