Strijd in Libanon wakt af Nieuwe generatie zwarte leiders in Zuid-Afrika Mislukte aanslag op Ethiopische leider Met Sabena naar Canada Leraar zonder werk na avondje bij Duitse communisten Nationale feestdag in Peking afgelast NAY O-oefening vol ongelukken Premier van Thailand keert terug JATERDAG 25 SEPTEMBER 1976 4HM:UILiJMIWI>lHU- ADDIS ABEBA (Reuter) - De Ethiopische leider majoor Mengis- loe Haile Mariam is in het centrum Addis Abeba ontsnapt aan een lanslag. Hij liep alleen een lichte nwond op. een persconferentie verklaarde majoor gisteren, dat "anarchis- :n en imperialisten" verantwoor- r lelijk waren voor de aanslag. De "daders waren ontsnapt, maar hij zei ervan overtuigd te zijn dat zij zullen Worden gepakt. Overigens gaf lengistoe weinig bijzonderheden aver het gebeurde. Hij deelde slechts mee dat de aanslag plaats srond toen hij van zijn bureau naar luis terugkeerde. Terwijl hij zelf een kogel in een been had gekre gen, die artsen inmiddels hebben verwyderd, was een van zyn colle ga's met lichte verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Bewoners van het centrum van de hoofdstad bij het „Grote plein van de revolutie" hoorden donderda gavond verscheidene salvo's ma chinegeweervuur en tenminste één zware ontploffing. Er waren geen ooggetuigen. Mensen die zich in een nabijgelegen Chinees restau rant bevonden, wierpen zich direct op de vloer toen zij hoorden schie ten. Naar verluidt zat majoor Men- gistoe in een auto die begeleid werd door militaire voertuigen. Het was niet duidelijk of het escorte op de aanvallers heeft geschoten. Tegenover plaatselijke persverte genwoordigers zei de majoor van mening te zijn, dat het een gecoör dineerde actie van anarchisten en imperialisten was. Ook al zou hij daarbij zijn gedood, dan zou dat volgens hem nog geen invloed hebben gehad op de twee jaar gele den begonnen „socialistische revo lutie". Mengistoe is eerste vice- voorzitter van de regerende mili taire „Dergue", die op 3 september 1974 een eind maakte aan het be wind van keizer Haile Selassie. In feite is hij de leider van het huidige regime. Met de term „anarchisten" worden vaak leden van de ondergrondse „Ethiopische revolutionaire volk spartij" (EPRP) aangeduid die ver antwoordelijk worden gesteld voor verscheidene acties tegen het mili taire bewind, zoals de stakingen bij vele organisaties onder staatstoe zicht, waaronder banken, verzeke ringsmaatschappijen en super markten, van de laatste dagen. Gezien het optreden van het Ethio pische volk in het verleden zei Mengistoe er van overtuigd te zijn, dat „de onderdrukte massa de schuldigen zal weten op te sporen". In welingelichte kringen in de Ethiopische hoofdstad werd giste ren vernomen, dat donderdag bij verscheidene botsingen tussen stenen gooiende betogers en vei ligheidstroepen zeker negen men sen werden doodgeschoten. Na de aanslag op majoor Mengistoe kwamen talrijke gepantserde per- soneelsvoertuigen naar de hoofd stad. Militairen controleerden per sonenauto's, terwijl jeeps met ma chinegeweerbewapening door de straten patrouilleerden tot het te middernacht ingaande uitgaans verbod. Gisteren scheen het rustig in Addis Abeba. Het was de offi ciële feestdag ter viering van het einde van de vasten. ÏEIROET (Reuter, UPI) - Hoewel gevechten verden gemeld in de voorsteden van Beiroet en In het berggebied ten noordoosten van de hoofd stad, is de strijd in Libanon gisteren, in vergelij king met donderdag, toen Elias Sarkis als presi dent werd beëdigd, sterk afgezwakt. Waarnemers schreven de verbete- kis erin zal slagen een snel eind s Beest aan het slot van de 30 dagen ken partijen de nieuwe president Hurende vastenperiode van Rama- steun hebben toegezegd, zijn hun BONN (SP)-De ambachtsschoolleraarChristofWellermann krijgt voorlopig geen vaste (ambtelijke) aanstelling omdat hij eenmaal een openbare informatiebijeenkomst van de Duitse Communisti sche Partij (DKP) heeft bijgewoond. Hoewel Wellermann van geen enkele politieke partij lid is bestaan volgens het ministerie van onderwijs in de deelstaat Noordrijn-Westfalen in Dusseldorf, twij fels dat hij onder alle omstandigheden trouw is aan de grondwet. Op 30 augustus zou Wellerman bij een ambachtsschool in Essen zijn loopbaan beginnen. Toen hij informeerde naar zijn benoe mingsoorkonde vernam hij dat hij geen les mocht geven. Twee weken later kreeg hij de reden te horen: op 22 januari van dit jaar had hij een informatie-avond van de DKP bijgewoond. Volgens Wellermanns advocaat heeft deze uitsluitend uit beroep soverwegingen die avond bijgewoond hij wist dat hij'in Essen veel met communistische leerlingen te maken zou krijgen en wilde zich daarop voorbereiden. De leraar krijgt nog gelegenheid zijn "zaak voor te dragen" om de bedenkingen te weerleggen, aldus het minis terie. Intussen is Wellermann de zoveelste Duitser die op grond van vage verdenkingen van de BVD door een feitelijk beroepsverbod is getroffen. i de verklaring van de Pales- tijnse leider Yasser Arafat van don derdagavond over k staakt-het-vuren. Arafat zei het bestand als „ge- fechenk" aan te bieden aan sarkis, opvattingen nauwelijks veranderd sinds het begin van de strijd in april eenzijdige 1975, toen rechtse Libanezen een bus met Palestijnen buiten één van Hun kampen aanvielen. Palestijnse commando's hebben nadat deze laatste in zijn inaugurele gisteravond laten weten dat zij het had opgeroepen tot een beëin liging van de meer dan 17 maanden staakt-het-' >ude burgeroorlog en tot een begin radio "Stem .positieve dialoog" met •ede als doel. Intussen probeerde president Sar- gisteren de christelijke-rechtse [partij in het conflict ertoe te bewe gen het aangeboden bestand te aanvaarden. De rechtse voorman Pierre Gmayel maakte echter dui delijk wat zijn kant van Arafats voorstel dacht. „Dit is geen werke lijk staakt-het-vuren, maar een komedie-bestand". Arafat heeft bij 54 eerdere wapenstilstanden geen woord gehouden. We zien geen re den te geloven dat hij het nu wel zal doen", aldus GEmayel. Een van Sarkis' eerste officiële da den was zijn verhuizing naar het presidentiële paleis in Baabda, dat verscheidene maanden geleden door zij voorganger, Soeleiman Franjiieh, was ontruimd na een be schieting door linkse eenheden. Hier sprak Sarkis gisteren met de vertegenwoordiger van de Arabi sche Liga, Sabry el Kholy, over een serie mogelijke bestandsmaatrege len. Kholy zei na de besprekingen optimistisch te zijn en concrete ac tie te verwachten om de gevechten binnen enkele dagen te beëindigen. Daarentegen noemden waarne mers het onwaarschijnlijk dat Sar- door Arafat beloofde eenzijdige naleven, zo heeft n Palestina" ge meld. „Vorster is te week PRETORIA (Reuter) - Dr. Al- bert Hertzog, leider van de uit erst rechtse "Herstigte Nasio- nale Partij" in Zuid-Afrika heeft gisteren aangedrongen op het aftreden van premier John Vor ster omdat diens regering niet krachtig optreedt tegen de ne gerbevolking. "De inheemsen begrijpen geweld en gezag, zwakheid verstaan ze niet. De zweep erover, dat is de manier om van die mensen weer fat soenlijke inheemsen te maken. De regering probeert de zwar ten te paaien". Vorster heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Kissinger ontmoet om het doodvonnis van de blanke in Zuid-Afrika te tekenen, aldus Hertzog. LONDEN (DPA) - De NAVO- vlootoefening "Team work 76" die twee weken heeft geduurd en giste ren afliep, heeft in totaal aan 14 njensen het leven gekost, terwijl de materiële schade op circa f 60 min wordt geraamd. Aan de manoeuvres waarvan de voorbereiding twee jaar had ge duurd, namen 80.000 mensen, 900 vliegtuigen, 250 oppervlaktesche pen en 24 onderzeeboten deel. Het hoogtepunt was een amfibielan ding van 6.700 Amerikaans, Britse en Nederlandse mariniers op de Noorse kust. Op 14 september begon de reeks ongelukken, toen bij de Schotse kust een jachtbommenwerper van het type "Tomcat" van het Ameri kaanse vliegdekschip "John F. Kennedy" rolde en in zee ver dween. Met dit toestel ging ook een raket van het type "Phoenix" verlo ren. De twee inzittenden wisten zich te redden, terwijl drie matro zen verwondingen opliepen. Nog op diezelfde dag kwam de "John F. Kennedy" in aanvaring met de Amerikaanse onderzeeboot- jager "Bordeion". Hierbij werden zes opvarenden van de "Bordeion" gewond. Op 15 september verongelukte een machine van de Britse luchtmacht van het type "Jaguar" boven noord-Duitsland. Twee dagen later stortte een dergelijk toestel in de Oostzee. In beide gevallen kwam de piloot om het leven. Tenslotte overvoer het Britse fregat "Mermaid" op 20 september de Britse mijnenveger "Fittleton". Hierbij verdronken 12 BANGKOK (AP) - Premier Seni Pramoj van Thailand die donder dag was afgetreden wegens de tegen hem gerichte kritiek over de manier waarop hij de terugkeer van de verbannen vroegere eerste mi nister Kittikasjorn had behandeld, heeft gisteren gezegd dat hij binnen een week een nieuwe coalitierege ring zal vormen. Het beleid van die regering zal ge lijk zijn aan dat van zijn oude coalitie-kabinet dat dateerde van april van dit jaar. Naar verluidt zou de 72-jaar oude premier niet van plan zijn verander ingen aan te brengen in zijn "nieu we" kabinet dat dezelfde samen stelling zou hebben als het vorige. MADRID - Prins Felipe, zoon van de Spaanse koning Juan Carlos was gisteren aanwezig bij een gymnastisch festijn in de Spaanse hoofdstad Madrid wat was opgezet door de plaatselijke politie. Naast Felipe staat op de foto de burgemeester van Mad rid, Juan Arespacocha. De poli tie van Madrid kreeg gisteren trouwens opdracht van de vader van Felipe extra voorzorgs maatregelen te treffen in ver band met de verjaardag van de executie van vijf vrijheidsstrij ders as. maandag. PEKING (Reuter) - China heeft de gebruikelijke nationale feestdag van 1 oktober afgelast in verband met de dood van voorzitter Mao Tse-toeng. Woordvoerders hebben dit gisteren in Peking bekendge maakt. De 1 oktober-festiviteiten ter gele genheid van de verjaardag van de oprichting van Communistisch China, zijn traditioneel een grote feestdag op de kalender van Pe king. De festiviteiten omvatten normaal een grootscheepse ont vangst, bijgewoond door alle lei ders in de grote zaal van het volk. Miljoenen mensen, versierd met linten, nemen bezit van de parken, waar revolutionaire opera's worden uitgevoerd in de open lucht. "Omdat het heengaan van Mao, de grote leider en leermeester van het Chinese volk, de 800 miljoen men sen van het land in diepe droefheid en rouw heeft gedompeld, vieren wij geen nationale feestdag", zo vertelde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken. meer dan een miljoen gulden aan prijzen Te winnen in de Nationale Puzzelaktie: retourbiljetten voor 2 personen naar Canada. De waarde van deze prijs bedraagt ca. 4.000,Mocht u andere reisplannen hebben, dan mag u (voor het zelfde bedrag) uw reisdoel zelf vaststellen. Aangeboden door de Nationale Puzzelaktie t.b.v. de Stichting ..Beter Leven", in samenwerking met de Belgische Luchtlijnen. belgiAn world airlines Sabena, the hard-working airline. JOHANNESBURG (Reuter) - De negers van Zuid-Afrika zijn zich door de recente reeks van betogin gen en stakingen bewust geworden van hun kracht en hun machtsposi tie. En veel blanke Zuidafrikanen realiseren zich nu dat veranderin gen dringend geboden zijn. Vol gens Khoto Sydney Seatlono, de nieuwe leider van de vertegen woordigende studentenraad van Soweto zijn dat de belangrijkste re sultaten van de opstand in de Afri kaanse woonwijken van de laatste maanden. - Seatloho is de opvolger van Tsietsi - Mashinini, de vorige voorzitter van studentenraad, die is ondergedo ken nadat de politie 500 rand (1500 gulden) had uitgeloofd voor zijn opsporing. Vrienden zeggen dat Mashinini is uitgeweken naar Tan zania. maar de politie meent dat de 19-jarige student nog in het land is. Verscheidene keren hebben politie-agenten Mashinini op de hielen gezeten, maar hij wist steeds te ontkomen. Mashinini, die in korte tijd de held van de jeugd van Soweto is gewor den, beschikte overeen lange reeks onderduik-adressen, en dook soms plotseling op in een menigte jeug dige demonstranten. Hij gaf de aanzet tot de golf van verzet met de organisatie op 16 juni van de mas sale scholierenbetoging tegen het verplichte onderwijs van een aantal schoolvakken in het gehate Afri kaans, 'de taal van de onderdruk- 1 ker'. Die ongrijpbaarheid van de actie voerders is een aanwijzing te meer j dat de Zuidafrikaanse autoriteiten te maken hebben met een nieuw I soort leiders van het militante ver zet. De oude generatie is bij de poli tie bekend. De meesten zitten, als Nelson Mandela, in de gevangenis, of staan, als Robert Sobukwe, on der huisarrest. Maar de nieuwe lei ders zijn nauwelijks bekend, en veel meer ongrijpbaar. De benoemde, zwarte burgemees ter van Soweto heeft de blanke au toriteiten onlangs gewaarschuwd dat zijn generatie de laatste is met wie de blanke overheid kan praten, omdat de volgende generatie alleen nog maar zal willen vechten. Maar de studentenleiders zijn eerder be wonderaars van de Amerikaanse dominee Martin Luther King, dan predikers van geweld. Mashinini was geschokt door de golf van geweld die losbrak in So weto nadat de vreedzaam begon nen scholierenbetoging stuitte op de stenguns van de politie. Toen de eerste slachtoffers waren gevallen laaiden overal de protesten op in een niet meer te kanaliseren stroom van verzetsacties, brandstichtin gen, aanslagen, en soms vreedza me, soms gewelddadige betogin gen. Martin Luther King Seatloho, die ondanks zijn 16 jaar een verrassend volwassen, welo verwogen indruk maakt, citeert graag de vermoorde Amerikaanse dominee Martin Luther King, lei der van de geweldloze acties voor burgerrechten van de Amerikaanse negers en die van de negers in Zuid-Afrika. Maar de negers in de VS hadden een betere uitgangspo sitie. "Zij hadden stemrecht en alle andere grondwettige middelen om tot veranderingen te komen, en dat hebben wij niet". Seatloho - zijn voornaam Khotso betekent 'vrede' - is aanhanger van de geweldloosheid. Hij gelooft niet dat de betrekkingen tussen de ras sen in Zuid-Afrika al het punt heb ben bereikt vanwaar geen terug keer meer mogelijk is. 'Wat mij be treft is er nog tijd voor zinvolle ver anderingen, waardoor confronta ties vermeden worden'. Maar die vreedzame benadering is voor Seatloho geen teken van zwakte. "De minister van justitie, Kruger, zegt vaak dat hij geschie denis gestudeerd heeft. Ik hoop dat hij uit zijn historische kennis kan leren dat de sterkste nooif sterk ge noeg is om altijd aan de macht te zijn, tenzij hij zijn macht omzet in recht en gerechtigheid. Ik hoop dat onze mensen begrijpen dat de on derdrukker nooit uit zichzelf vrijheid zal schenken, maar de on derdrukte hem daar altijd toe moet dwingen. De onderdrukkers bezi gen altijd krachtige 'wet-en-orde' taal, maar negeren de gerechtig heid. Ons volk moet weten, dat 'wet en orde' in het licht van de geschie denis altijd de strijdkreet is ge weest van geweld en onrecht". De scholierendemonstraties heb ben naar zijn mening zwart Zuid- Afrika verscheidene overwinnin gen bezorgd. De regering heeft de richtlijn voor verplicht onderwijs in het Afrikaans ingetrokken. Veel blanken realiseren zich nu dat ver andering een noodzaak is. De zwar ten realiseren zich dat zij gezamen lijk een grote macht hebben. "Voor De in april 1968 doodgeschoten Amerikaanse negerleider domi nee Martin Luther King is het grote voorbeeld voor de nieuwe generatie zwarte leiders in Zuid-Afrika. Veelvuldig citeren de jonge Zuidafrikaanse teen agers de vermoorde Amerikaan. Parallellen worden er dan ook getrokken tussen de strijd van de Amerikaanse negers en de negers in Zuid-Afrika. het eerst wilde de regering praten met de leiders van 'Soweto, in plaats van als vroeger de zaken te regelen met de thuisland-leiders'. Het belangrijkste resultaat is voor Seatholo dat de scholieren hun ou ders hebben getoond dat de weg naar de vrijheid niet via gemakke lijke compromissen loopt. "Onze ouders moeten zich realiseren dat zij niet het respect van hun vijand, van hun vriend en van de wereld zullen verkrijgen als ze bereid zijn de toekomst van hun kinderen in te ruilen voor hun zogenaamde vei ligheid". Aan het adres van de blanken zegt de jonge studenten leider. "blank Zuid-Afrika moet zeker weten dat zij zich niet kunnen veroorloven 's avonds rustig te gaan slapen zolang onze mensen 's avonds hongerig naar bed moeten gaan". Televisie-interview Zijn voorganger Mashinini zei in een gesprek met de neger journalist Percy Qobozo dat hij 'erg geschokt' was door het geweld. Toen hij al ondergedoken was gaf hij in een interview met de Britse televisie het volgende relaas van het begin van de scholierenop stand: "De middelbare scholieren wilden een demonstratie houden. Toen we op de verzamelplaats kwamen stond de politie daar al klaar in hun auto's en ze droegen revolvers en stenguns. Er was geen enkele communicatie tussen de studenten en de politie. Ik herinner me dat ik een jongen wilde tegen houden die een steen in de hand had. Plotseling kwamen blanke po litiemannen op ons af en gooiden traangas. We wisten niet eens wat dat was. Toen de rook kwam gingen we uit elkaar, en toen we terug kwamen dachten we dat ze via een luidspreker met ons zouden praten of zoiets. Maar plotseling opende dezelfde agent die met traangas gooide het vuur op de studenten, over hun hoofden, of met losse flodders. Toen werden de studen ten kwaad, en begonnen stenen te gooien naar de politie. De zwarte politieagenten gingen toen achte rin de auto's zitten, en de blanke agenten kwamen naar voren en openden het vuur met stenguns. Ik kon het niet geloven". De studenten renden voor hun le ven. De 13-jarige Hector Peterson bleef dood achter, met kogelwon- den. De menigte verspreidde zich door Soweto en de rellen liepen al gauw uit de hand. Volgens de poli tie vielen in drie dagen tijd 176 do den, op twee na allen negers. Mas hinini zegt dat 300 doden dichter bij de waarheid is. In een poging de situatie te kanaliseren werd in So weto een vertegenwoordigende studentenraad gevormd, en Mashi nini werd voorzitter. Zijn oproepen om terug te gaan naar school wer den echter nauwelijks gevolgd, want de toestand was al te ver uit de hand gelopen. Toen besloot Mashi nini onder te duiken. Mashinini's waarschuwing aan zijn blanke landgenoten: "wat de men sen zich nu moeten realiseren, vooral blanken, is dat de scholieren van vandaag niet zeggen dat het volk vrij mpet zijn. Ze zeggen dat het volk vrij zal zijn". Zijn opvolger Seatloho viteert voor de blanken een uitspraak van Mar tin Luther King: "Tegenover jullie vermogen om ons te doen lijden stellen wij ons vermogen om lijden te verdragen. We zullen de kracht van de geest stellen tegenover fy siek geweld. Maar eens zullen we onze vrijheid verkrijgen".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9